Groots gebaar van Holtense dominees Afscheidsavond Kleuterschool Gitslagen eindexamens Scholengemeenschap De Schakel55 ontving nieuwe leerlingen Afscheid zesde klas van „De Schakel55 Goede resultaten eind examens huishoudschool De Noordenbarg55 WAAR GAAN WE HEEN? Doorgaan met dagelijkse dorstlesser V.V.V.-vakantieprogramma Duif G. Steunenberg eerste vanaf Compiegne Mooi succes Koren met vakantie bij de bondsspaarbank Puzzellocht Duif G. J. Schuiterd eerste van Cliateauroux INGEZONDEN Verheugend initiatief Vrijdag 29 juni 1973 IK Dinsdagavond werd in de hal van de Dorpsschool de afscheidsavond gehouden voor de kleuters van de kleuterschool aan de Tuinstraat, dit jaar de school verlaten. Er werden door de kinderen 7 ver schillende stukjes opgevoerd. Deze bestonden uit zang, dansjes, sketsjes en zowaar een echte musical, dit al les onder leiding van de dames Gier veld en Slotman. Ze werden door de kinderen voor treffelijk opgevoerd en door de ou ders vol trots gevolgd. liet was een lust om te zien met welke overgave dit door de kinderen werd gebracht. Na „Zeg Moeder waar is Jan" werd ,,een, twee, drie" opgevoerd, daarna „ik wil niet meer". Hierna kwam de kleuterschool uit De Haar aan bod met „Sneeuwitje en de 7 dwergen". Vervolgens „Ik zou zo graag een koetje kopen" en „dokter Polledrop" om daarna door te gaan met het grotere werk „Teun de Speel man". Tot slot werd een keur van liedjes door alle kleuters gezongen. Aan het eind werd door de plaats vervangend voorzitster, mevrouw A. ten Velde-Dolman, een cadeau aan geboden aan mej. Gierveld, die we gens huwelijk de school gaat verla ten. Tevens waren er bloemen voor het onderwijzend personeel. De voorzitster sprak een woord van dank tot allen die mee werkten aan het welslagen van deze afscheids avond die door de vele ouders bijzon der op prijs werd gesteld. In de hal van de Dorpsschool werd dinsdagavond afscheid geno men van de kleuters van de school in de Tuinstraat en in De Haar die over enkele weken de „overstap" maken naar de 'grote' school. De kinderen voerden een gevarieerd programma uit waarvan door de vele ouders zeer werd genoten. De postduivenvereniging „De Bergvliegers" nam met 114 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Com piegne, afstand 408 km. De duiven werden gelost om 5.50 u. Aankomst eerste duif, van G. Steu nenberg, 13.41.54 u., laatste duif 15.00.37. De uitslag van de tien eerst- aankomende duiven was: 1-4-8 G. Steunenberg, 2-6 A. ten Dam II, 3 Jan Paalman, 5 Joh. Veldhuis, 7 en 9 G. J. Egberts en 10 J. Kruimelaar, De bouvier „Cona" van de heer J. v.d. Stouw uit de Bushofstraat werd op de clubmatch te Almelo ge waardeerd met „Eerste U" en „bes te van de tefen". Het Hervormd Kerkkoor gaat enke le weken met vakantie. De eerste re petitie zal worden gehouden op dins dag 17 juli. De leden van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" zullen de eerste repetitie hou den op dinsdag 14 augustus a.s. Sparen met variabele-termijn gegarandeerd J^Oed maak meer gebruik j I van onze \*v8§7 uitgebreide service J Zaterdagavond 23 juni hielden de Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen weer hun jaarlijkse puzzeltocht pet- fiets. Er hadden zich dit jaar heel wat dames opgegeven. Om 7 uur werd gestart vanaf de molen in Dijkerhoek. Vandaar ging de tocht door Okken- De vorige week stond voor school ,,de Schakel" geheel in het teken van de nieuwe leerlingen die met ingang van de nieuwe cursus de school zullen gaan bezoeken. De on derwijzeressen bezochten de verschil lende kleuterscholen om reeds met de kleuters kennis te maken. Woens dagmiddag was het grote moment aangebroken waarop de kinderen een tegenbezoek mochten gaan brengen. Terwijl de kinderen kennis gingen maken met de nieuwe omgeving en zelfs al het een en ander leerden(l), werden de moeders ontvangen in de hal van de school door het hoofd van de school. Hier werd onder het genot van een kop thee het een en an der van de school verteld. 's Avonds werden de ouders van deze kinderen weer op school ver wacht. In het eerste gedeelte van de ze bijeenkomst gaf de heer Vogely een uiteenzetting van de werkmetho den in de eerste klas. Hij vertelde dat voor enige jaren terug gekozen is voor het werken volgens de zoge naamde Speel-Leerklas-methode. Hij wees er op dat vooral in het begin dit een heel andere aanpak is dan vroeger. Direct resultaat moet men in de eerste weken niet gaan ver wachten. De kinderen worden ontvan gen -in dezelfde sfeer als de kleuter school ze aflevert. Het is niet belang rijk of het kind rijp is om op de school die grote mensen voor hem uitdachten, toegelaten te mogen wor den, veel belangrijker is het dat de grote mensen de school rijp kunnen maken om het kind in zijn eigen hoe danigheden te ontvangen. Dit ligt. ten grondslag aan de Speel-Leerklas, of anders gezegd het flexibel onderwijs. Een van de ouders vroeg of het ook de bedoeling is om het flexibel on derwijs ook verder op de school toe te passen. De heer Vogely antwoord de hierop dat dat zeker wel mogelijk zal zijn, maar dat deze dingen heel goed overwogen moeten worden. Het is belangrijk of het onderwijzend per soneel het als team ook ziet zitten. In een school moet men ook met pro jecten gaan werken. Al het nieu we ineens in school halen hoe goed ook bedoeld kan gemakke lijk leiden tot chaos. Na de Speel-Leerklas is op deze school het niveau rekenen ingevoerd. Dit geschiedde in fasen. Nu met in gang van de nieuwe cursus is het in alle leerjaren doorgevoerd. Momenteel is men bezig met het vak lezen te moderniseren. Na deze inleiding kregen de ouders de gelegenheid in de eerste klassen al het materiaal te bekijken. De on derwijzeressen waren aanwezig om waar nodig explicatie te ge ven. Voor het einddiploma H.A.V.O. slaagden aan de Holtense Scholen gemeenschap J. H. Achterkamp, C. G. v.d. Bovenkamp, C. A. Dissevelt, W. H. Hartkamp, G. D. H Hoefman, M A .Schaap, H. Bronsvoort, H. G Dikkers, I v.d. Harst. E. W. Ste vens, A. Aaftink, H. H. Baltus, J. Broekhuis. J. M. Heck, H. J. Hos- pers, P. P. Roffel, J. W. A. Dolle- kamp, M v.d. Ende, M. J G Hols, A. J .Hosmar, H. J. Jansen, F R Rensen, Holten, G J. Beldman, J. H. Eertink, G. H, J. Knopers, T. Kuperus, H. J. Boode, A. H. Schreurs A. A. te Pas, Markelo, J. Braak- hekke, H .B. Centen, H. Egbers, B. Lunenborg, H. Bakker, A. Brons voort, J. W. Kuiper, J. H. Rensen, J. B .Rattink.Bathmen, A. Gosewisch, J. W. Meijer A. K. A. Struik, J B M Struik, H. H. D. Meijer, J. W Verbeek, A Woltersom, I. H. M. Paauwe, G J. M. Struyk, Rijssen, E. Boeve, Hellendoorn, P. W. Dol man, A. H. W. van Gurp, Diepenveen, S. Helweg, E. J. J. Hoogers, Nij- verdal, A. H. A. van Emden, A. T. M Diepenmaat, G. J. A. Lugard, Deventer, H G. Bonté, J. Meere, M. G. J. van Zoelen, B. J. H. Hofstee, P. T .J. Moorman, J. C H J. Wal hof, Goor, W de Lange, Haaksber gen, H. J. Winkeldermaat, Laren G.A. F. B. Willemink, Colmscha- te, C. C. van Ee, Raalte R. Essing, Hengelo (O.), F. de Leeuw Espe. Zeven kandidaten krijgen een her examen en zeven werden afgewezen. Voor het einddiploma M.A.V.O. III slaagden; S. Hell, G. A. Kissing. H. Knapen, A. J. Lonink, J. Vukkink, A. G .Seunke, Holten, F. Bor, J. W. Boode J. H. Bussink, H. J. Tuller, Markelo, J F. Kuschel, Bathmen, A. W. G. Meijer J. Zandvoort, Rijssen, G. H. Volkerink, Okkenbroek. A. Od- ding, Nijverdal, Drie kandidaten krij gen een herexamen en elf werden af gewezen. Voor het einddiploma H.A.V.O.-4. slaagden aan de Holtense Scholen gemeenschap: F. Akkerman, E. Beu- sink, R. Beusink, P. B. Müller, G. Verveda, J. G. Boode, H. J. Bos- schers, A. Calkhoven, J. H. Reinders, W. G. Ruiterkamp. H. J. Steunen berg, M. v.d. Weerthof, J. E. Weste ra, M Dijkgraaf, A. G. Goorman. G. Huzen, T. N. F. J. Maats. J H Mo- leman, A R. Oostenbrug. M. Rensen, J. H .Schaap, J. Verveda. E. J. H. Wissink, Holten, J N. Goosen, J. Stegeman, H. M. Kraayenzang, J. H. G. Veltkamp, J. Wolterink, G. Nat, G. H. ter Harmsel. Rijssen, G. J. Hillebrand, F. J .Meiier, H. Pakkert, Bathmen, J. A. Krabben bos, A. W. Nijenhuis, J. D. Nijen- huis, J. H. Wissink, T. Daalwijk, E. J. Dijkink, G. v.d. Vegt, H. P. Wallenburg, H. G. Dollekamp, B. C. H Elink, J. H. Stokreef, G. J Zig- gers, Markelo, A A. Jansen, Deven ter, A. C. Koopmans, Nijverdal. Twee kandidaten hebben zich terug getrokken, acht krijgen een her-exa men en zes kandidaten werden af gewezen. Er was de laatste weken al een vrij groot aantal zomergasten in Holten. Al merkte men dat zo direct nog niet in het straatbeeld, echter wel in de win kels waar een groot aantal van hen dagelijks komt om al datgene wat men voor de vakantiehuishouding nodig heeft in te kopen. Dit weekend zal, nu de schooldeuren een aantal weken op glot gaan, de bouw vakkers en de werknemers in de textiel, in de metaal en andere bedrijven twee weken vakantie houden, de grote stroom loskomen en wordt het niet al leen vol in de hotels, pensions en bungalowkampen maar zal vooral voor de campings gelden zowel als een potje met pieren". Er waren zo hier en daar nog enkele plaatsjes vrij en hiervoor geldt „Wie 't eerst komt Met ingang van vandaag zullen wij plm. 6 weken het VVV-Vakantieprogram- ma plaatsen dit ten gerieve van de duizenden gasten en onze lezers- Wij wensen allen een prettige zomerse vakantie. MAANDAG 2 JULI: Bezichtiging manege Beltman, Markeloseweg 8. van 14-16 uur. U kunt een kijkje nemen in de stallen en manege. Tevens is er 'n foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. Toegang gratis. DINSDAG 3 JULI: Bezichtiging kaasboerderij van de fam. Cats. U krijgt uitleg en een proefje (geen bereiding te zien). Adres: Buurtschap Beu- seberg, oude weg Holten-Laren blijven volgen, steeds doorrij den tot bij het bord kaasboerderij. Kosten f 1,- p.p. kinderen f 0.50. Aanvang 14.30 uur, gaarne op tijd aanwezig. WOENSDAG 4 JULI: De postduivenhoudersvereniging „Snelle Wieken" te Markelo, nam tevens met haar Holtense leden deel aan de wedvlucht (fond) vanaf Cha- teauroux op zaterdag. Door de NO wind had de vlucht een zeer slecht verloop. Zondagavond waren nog maar 16 duiven terug van de vijftig. De duiven werden gelost om 5.20 u. Aankomst eerst tien: 1. G. J. Schui terd, Holten 19.59.52 u., 2. en 3. G. J. Hassink, Markelo 20.03.29 en Dijkjans, Markelo resp 7.16.17 u. 20.24.38 u., 4. G. J. Bekkernens, Hol ten (zondag) 5.35.45 u., 5. G. J. Has sink, Markelo 6.13.37 u., 6 en 7 H en 8.12.32 u., 8. G. J. Bekkernens, Holten, 9.30-52 u.,9. Joh. Paalman, Holten, 9.32.00 u .en 10. H. Jans sen Markelo 939.29 u. De vlucht (midfond) op zondag van af Compiegne had een goed verloop met weinig of geen verliezen. Afstand plm. 410 km. De zestig duiven wer den gelost om 5.10 u. Uitslag: 1. G. J. Hassink, Markelo, 12.21.24 u„ 2. H. Voortman, Markelo 12.27.02 u„ 3. Joh. Paalman, Holten, 12.28.03 u., 4. G .J. Schuiterd, Holten 12.33.03 u., 5. Joh. Paalman, Holten 12.37.54 u. 6. G. J. Hassink,Markelo 12.42.11, 7. J. Scholte in 't Hof, Markelo 12.42.25, u. 8. G. J. Hassink, Mar kelo 12.42.26 u., G. J .Schuiterd, Hol ten, 12.47.29 u. en 10. J Scholte in 't Hof, Markelo 1256.02 u. Fietstocht met bezoek aan een boerenherberg, boordevol met antiek. Vertrek 9 u. vanaf het VVV kantoor. Kosten f 1.- p.p. excl. koffie. WOENSDAG 4 JULI: Bezichtiging en rondleiding in het pluimveebedrijf Barvelink, Postweg Borkeld 80 te Holten. U ziet de ontwikkeling van kui ken tot de productie van eieren. Er wordt een vrije gift ge vraagd. Aanvang 14 en 15 uur. DONDERDAG 5 JULI: Ochtendwandeling onder het motto „Zwerven door de Holter- berg". Vertrek 6 uur vanaf VVV-kantoor. Deelname f 1.25 p.p. incl. koffie, deze krijgt U op de helft van de tocht aangeboden. Opgave verplicht. Mooie wandeling voor jong en oud. DONDERDAG 5 JULI: Bezichtiging kaasboerderij, zie opgave dinsdag zelfde tijd en plaats. VRIJDAG 6 JULI: Van 20 tot 21.30 uur rondleiding met natuurfilm in het muse um „Piet Bos". De heer Bos is een deskundige causeur en vertelt u veel over de Holterberg. Ligging museum aan de Toeristenweg. VRIJDAG 6 JULI: Warenmarkt aan de Kerkstraat (centrum dorp) van 14-18 uur. ZATERDAG 7 JULI: Prestatiefietstocht vanuit Nijverdal en Holten. Vrije fietstijd, dus de gehele dag. Opgave en inlichtingen VVV (zie bericht). GEHELE WEEK: Met ingang van 1 juli start het recreatiewerk van de kerken weer, iedere dag volop ontspanning voor jong en oud in de recreatietent welke is geplaatst hoek Borkeldweg'Landuver- weg, met bordjes aangegeven. Voor dagprogramma kantoor VVV. GEHELE WEEK: Fietst u tijdens uw vakantie eens het nieuwe toeristische fiets pad Holten-Nijverdal. Fietsen te huur en routes verkrijgbaar aan het WV kantoor, Gaardenstraat 59, tel. 1533. broek en Nieuw-Heeten, waar een aardappel moest worden ingeleverd, en terug door Espelo. Onderweg moesten er nog enkele vragen wor den beantwoord Ook had men nog wel eens moeilijkheden met het vin den van aanwijzingspunten. Het eindpunt was bij café „Het Bon te paard". Dat de dames prachtig op tijd had den gereden bleek wel uit het gerin ge aantal strafpunten. 1 mevi\ Rensen-Reijlink, mevr. Bos- man-Twelhaar, 5 str.pnt. 2 mevr. Wechstapel-Keizer, mevr. Sluiter- Welbergen, 5 str.pnt., maar minder goede vragen. 3 mevr. Kroon-Pas- man, mevr. Meijerman-Sluiter, 7 str.pnt. De poedelprijs was voor de dames Paalman-Kloosterboer en Van den Brink-Kloosterboer met 29 str.pnt. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Maandagavond namen 54 kinderen afscheid van de christelijke school voor basisonderwijs „De Schakel' Het( was in de hal van de school erg heei toen de heer Vogely de bijeen komst om half acht opende. Hij leg de er de nadruk op dat deze avond geen uitvoering wilde zijn van een ingestudeerd toneelstukje, maar dat de kinderen de opdracht hadden ge kregen zelf een schetsje te bedanken en dit met elkaar uit te werken. De kinderen van klas 6a hadden zich ge waagd in de wereld van de fantasie. Een professor werd nieuwsgierig naar het leven van de mensen in andere tijden. Hij werd door een collega geholpen om op een zeer vernuftige wijze een kijkje te gaan nemen res pectievelijk in de oertijd, de ridder tijd, de regententijd en zelfs het wild Westen werd een open boek voor hem. Maar steeds kwam hij tot de ontdekking dat het toch maar niets was. Overal kwam het neer op dood slag en ruzie. Hij probeerde het ook nog een keer in de toekomst, maar ook dit beviel niet. De slotconclusie was dat het toch in 1973 zo slecht niet was. Het verdere programma bestond uit verschillende kleine stukjes. Johan Muller gaf een zeer natuurgetrouwe imitatie van André van Duin weg. Zo verschenen ook Sandra en An dres op het toneel. Enige meisjes zongen het bekende liedje „Ik ben Gerrit", terwijl ze de bravour stukjes uit dit lied gelijker tijd uitbeeldden. Alice Drogt en Jeannet te Bolink dansten als echte haremmeisjes, en Corrie Schalk ontpopte zich als een eehte voordrachtskunstenares in de voodracht „Ik ben lekker stout". Ton- nie Beldman en Dirk Beldman lieten de aanwezigen, daveren van het la chen door de nieuwste moppen te vertellen. De modeshow was eveneens een groot succes. De verschillende meis jes toonden alsof het echte manne quins waren, een verscheidenheid aan creaties. Het slotnummer hier van was een echte bruid. Hierna werden dia's vertoond van de diverse schoolreizen waar deze kinderen aan hadden deelgenomen. Vooral de dia's van de laatste kamp- week trokken veel aandacht van de bezoekers. De kinderen zongen nog een aantal vrolijke lieden met elkaar, waarna de officiële uitreiking van de getuig schriften plaatsvond. Het hoofd van de school sprak de kinderen toe. Hij zei dat deze avond in het teken van het afscheid stond. Afscheid is altijd iets droevigs, maar eigenlijk tegelijk ook iets vrolijks. Zo is het in het hele leven. De bijbel spreekt er ook van. Niet voor niets is de Schakel „een school met de bij bel". Juist in die bijbel komt het tot uiting dat de mensen in alle droeve momenten toch ook iets blij's mogen zien. Het grootste voorbeeld hiervan is het centrum van deze bijbel, na melijk Jezus Christus. Hij stierf, werd begraven, maar daarna kwam de opstanding, de grote genade. De ze bijbel mogen de mensen elkaar doorgeven,. Deze genade moeten de mensen elkaar steeds weer vertel len. Daarom zijn er vroeger mensen geweest die een school met de bijbel oprichtten en daar ook voor hebben gestreden dat die mocht blijven be staan. De kinderen kregen een boekje als afscheidsgeschenk. Dit boekje had de toepasselijke titel: „Moet je eens horen Ook de voorzitter van het school bestuur de heer A. J. Nijkamp richtte zich in een kort woord tot de kinderen die van school afgingen. Ook hij wees op de grote betekenis van het bezitten van het geloof in de Heer. Tot slot van deze zeer ge slaagde avond zongen de aanwezigen staande: 'k Wil u o God mijn dank be talen. Uit een ingezonden stuk in het Dag blad voor het Oosten bleek dat twee Holtense predikanten een groots ini tiatief namen. Met een royaal ge baar gaan ze f 200,storten voor „Alle aandacht voor de verdrukten' Iedereen zal dat wel geweldig vin den. Vooral de diepe achtergrond is groots te noemen. Het is de strijd te gen het „brutaal egoïsme". Voor ie mand die dit-isme nog niet kent een kleine verklaring: Iemand die met een boreel (altijd nog een zeer gevaar lijk wapen) in de hand de strijd aan bindt tegen moord en doodslag, is een brutale egoïst. Bij een predikant komt dit natuurlijk niet voor! Dit „brutaal egoïsme nu gold in dit geval onze gemeenteraadsleden die 'n subsidie weigerden. Immers deze lie den vertegenwoordigen „goede ge vers". Ze bleven dus ernstig in ge breke. De heren gemeenteraadsleden moeten maar eens meer rekening gaan houden met. degeen die ze ver tegenwoordigen. Dit doen predikan ten immers ook!!?? Met elkaar zich inzetten voor de ver drukten! De zaak waar het omging was een aanvraag voor subsidie aan het „Zui delijk Afrika congres". De gemeente raad heeft (aldus ex minister Geert- sema) het recht zoiets te subsidiëren. De gemeenteraad heeft derhalve (al dus de predikanten) de plicht dat geld beschikbaar te stellen. Volgende maand een bijdrage het Angola congres, de Vietnam ver gadering, een protest vergadering te gen Watergate schandalen, een con gres die de wantoestanden onder de cToeïnen bestudeert, een verga dering over het Suez conflict, immers ook hier zijn onderdrukten, enz. enz. enz Raad der gemeente Holten houdt schrap! Hoedt u voor een volgend protest van predikanten op de politieke toer. Overigens zij het zuidelijk Afrika Con gres- veel succes toegewenst en toe gebeden. Mijn bijdrage op de girorekening is onderweg. H. Ch. Vogely. treuren dringend op een bijdrage te storten nap de rekening van: „Altijd aandacht voor verdrukten", bij de Raiffeissenbank te Holten, gi ronummer van deze bank 875587. Dit mogen we niet nalaten. Doe het nog vóór uw vakantie. Fractie PvdA Holten. 5? In een bijeenkomst op vrijdag 22 juni kon aan alle 39 examenkan didaten derde klas L.H.N.O. door mevrouw C. P. K. Enklaar van Andel, als voozitter van de Commissie van Bijstand der school het diploma uitgereikt worden. Het examen was zwaar dit jaar. De onderdelen schriftelijk Neder lands en Engels waren pittig. Vooral ook het twee maal schriftelijk examen doen in deze vakken werd als een zware belasting gevoeld Voor de eerste maal werden n.l. als proef en als voorbereiding op de invoering van het vierjarig l.b.o., Cito meerkeuzetesten inge- voerd. Het niveau hiervan lag zeer hoog. Dat desondanks de leerlingen, voor wat betreft de resultaten, boven het landelijk gemiddelde uitkwamen, wijst uit dat het onderwijs aan de school van uitstekend gehalte is, dat de instelling van de leerlingen ten op zichte van hun opleiding zeer goed genoemd kon worden. Het was daar voor ook verheugend, dat er geen kandidaten hoefden afgewezen te worden. Het gros der leerlingen kiest ook voor een verdere opleiding in een of andere vakrichting. Van de leerlingen gaan er naar de volgende opleidingen: mhno: Inrich tingsassistente, oriëntatieklas verzor gende beroepen, Kinderverzorging en jeugdverzorging, kostuumnaaisters- opleiding; Voorbereidend Hoger Be roepsonderwijs te Enschede; leerlin genstelsels gezinsverzorging, bejaar denverzorging, kapster, kantooroplei- ding (Ecabo) om de mees.t gangba re te noemen. Door het 4-jarig worden en de uit breiding van het onderwijspakket zal het mogelijk zijn de doorstromings mogelijkheden voor de leerlingen nog meer te verfijnen en te verbeteren. Een ontwikkeling die laat zien dat het lager algemeen vormend en beroeps voorbereidend onderwijs een volwaar dige plaats in het Nederlandse on derwijsbestel inneemt en jongens en meisjes met inachtneming van hun eigen mogelijkheden zeer veel kan sen biedt. Voor 't T-diploma (meer theoretisch dan praktisch) slaagden Toosje Aaf tink, Hannie Aanstoot, Joke Brons voort, Hendrika Klein Teeselink, Di- nie Krekel, Tinie de Maag, Rikie Meuleman, Bea Nijland, Zwaantje Overmeen, Marietje Paalman. Nan= nie van der Stouw, Carool Schrijver, Jannie Tuitert, Riek Veneklaas te Hol ten, Wilma Bakhuis, Jootje Leeftink te Markelo, Gerdien Bakker, Janne- ke Olde Reuver of Briel te Rijssen, Herma van Ens, Wiesje van Ens, Gerrie Flierman, Ineke Jonker te Okkenbroek, Willy Jansen, Ina Lan- geler, Greta Nijenhuis, Annie Stege man te Laren. Voor het P-diploma (meer prachtisch Geertruida Klein Horstman, Ria Mees- terberends, Willy Nijland, Dinie Schoo len te Holten, Jet Wassink en Hen- nie Wichers te Bathmen. Voor het P-diploma (met een theo retische aanvulling) slaagden: Gea van Aefst, Marjan Muller, Anie Nij land, Gea Prins te Holten, Reinie Jan sen te Okkenbroek en Willy van Scho ten te Oude Molen (Bathmen). Er werden geen kandidaatjes afge wezen en geen her-examens nodig. Wij zijn bijzonder dankbaar voor "net initiatief dat de Hervormde pre dikanten in onze gemeente genomen hebben, nadat de Holtense en jam mer genoeg ook andere gemeentera den de subsidie aanvrage voor het Zuid-Afrika Congres in Enschede, hebben afgewezen. Niet alleen hebben zij op gegronde motieven geprotesteerd tegen dit on juiste besluii en er metéén voor ge zorgd, dat de gevraagde f 200,er komt, maar ook de mogelijkheid ge opend, dat de schande, die door dit gemeentebesluit om de subsidie aan bet Zuid-Afrika Congres af te wijzen over Holten werd gebracht, uit te wissen maar dat moet dan ook ge beuren. Daarom roepen wij allen, die met de PvdArbeid fractie dit raadsbesluit be- DEVENTER EDB THEATER, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 28 juni t.m. woensdag 4 juli Ontembare vrouwen in het wil de westen 14 jr. Zaterdag 30 juni t.m. woensdag 4 ju li matinee: Te vuur en te zwaard aj. Vrijdag 29, zaterdag 30 juni nsvt. De helden van Telemark 18 jr. Aanvangstijden; werkdagen 20, vrij. 21-23.30; za. 14-18.30-21-23.30; zo.14- 16-18.30-21; ma., di. wo 14-20 u. CINEMA Lange Bisschopstraat, tel. 11100. Donderdag 28 juni t.m. woensdag 4 juli Een vakantie op Stelten a.l. Zaterdag 30 juni t.m. woensdag 4 ju li matinee: De nieuwe avonturen van Tom en Jerry a.l. Vrijdag 29, zaterda_ 30 juni nvst. Ge weld en sex in de oertijd 2e week al. Aanvangstijden: werkdagen 20; vrij. 20-24; za. 14-18.45-21.15-24; zo. 14-16- 18.45-21.15; ma, di. wo, 14-20 u. LUXOR. Brink, tel. 18662. Donderdag 28 juni t.m. woensdag 4 juli Gendarmes op vrije voeten met Louis de Funes a.l. Zaterdag 30 juni t.m. woensdag 4 ju li matinee: Pippi gaat van boord a.l. Aanvangstijden: werkdagen 20; za. 14-18.30-21; zo. 14-16-18.30-21; ma., di. wo. 14-20 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. Tot 7 juli Kindertekeningen uit Ban- gla Desh. Openingstijden: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19-21 u.; za. 10-17 u.; ma. geslo ten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, Assenstraat. GALERIJ LENTEN, Weerdsweg 9- 11, Epse, tel.21815. Voorjaarstentoonstelling Nieuwe aan winsten schilders, grafici en beeld houwers. 19-21 u.; za- zo. 14-17 u. Openingstijden: di. t.m. vrij. 14-17 en GALERIE FERMATE, Hc"rderweg 29. Ene, tel. 05780-4053. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Klooster 3, tel. 16512. Keuze uit 20 jr. aanwinsten van de Stads- of Athenaeum bibl. Openingstijden: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u.; wo. 10-12 en 13-17 u.; wo. 10-12 en 13-17 en 18-20.30 u MUSEUM DE WAAG, Brink, telef. 14556. Antieke fietsen, zilver, aardewerk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u.zo. 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink. Gesloten. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9. Tel. 19739. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u.; zo. gesloten. SOCIËTEIT VOOR ALLEENSTAAN DEN. Diverse aktiviteiten inlichtingen mevr. Voorby of mej. Peeters, tel. 21411. WEEKENDROOSTER VAN TAND ARTSEN. 30 juni-1 juli A. F. Lintner, Zand poort 10a, tel. 13005. str. 2, tel. 21864. Overdekt Zwembad, Smyrnadwars- REDERIJ SCHEERS, tel. 15914. Zaterdag 30 juni 17 u. Afzwemfeest diploma A. Elke zondag, vertr. 10-12-14-16 u. Boottocht over de IJssel naar Gors- sel. VVV DEVENTER, Stationsplein 2, te- lef. 16200. Molentochten zoals ieder jaar is er vanuit Deventer een molentocht te maken. U kunt 19 molens bezoeken op welke tijd u wilt (behalve zater dag en zondag). Kosten deelnemers formulier f 1,50. RONDLEIDING elke woensdag is er een rondleiding door het BERG- KWARTIER vanuit de VV". Elke woensdag vertrek om 14.30 u. LEBUINUSTOREN behalve zondag el ke dag te beklimmen van 9-12 uur en 14-17 uur. WANNEER STOPT OOK U ER MEE IN DE le PERSOON TE DENKEN: „WIJ" IS BELANGRIJKER DAN „IK"!!! ALMELO Varossieau: Do. t.e.m. wo.: Niet voor de poesen. Aanvangstijden: do. vr, ma t.e.m. wo: 2.30 en 8 u. Zat: 6.45 en 9 u. Zo: 4.45, 6.45 en 9 u. (18 jr.). Zon: Gorgo (14 jr.). Aanvangstijden: zon: 2.30 u. Palace Do t.e.m. wo: The Kanteburry tales (18 jr.). Aanvangstijden: do t.e.m. za, ma t.e.m. wo: 6.45 en 9 u. Zo: 4.30, 6.45 en 9 u. Do t.e.m. wo: The Aristocats (a.l.). Aanvangstijden: do t.e.m. wo: 2.30 u. „Wat wil je drinken, een glaasje fris, en sapje of wat sterkers?" Dat vraagt u aan uw gasten of aan een kennis, die 's middags even langs komen. U heeft het inmiddels in huis en voor de gezelligheid krijgen de kinderen een glaasje en de man die de geiser komt repareren, enz. Met zo'n grote gezinsfles kunt u heel wat dorstige kelen goed doen. Natuurlijk moet dorst gelest wor den, maar of dat altijd met frisdrank moet, is de vraag. Ondanks de slechte zomer van vo rig jaar en de gestegen prijzen heb ben we toch meer fris gebruikt dan het jaar daarvoor. Stel, dat het een heerlijke warme zomer wordt dan vliegen de liters frisdrank vast de winkels uit. Met als gevolg dat bij velen de ponden er ook aan zullen vliegen. Vloeibare dikmaker Zo'n glaasje „fris" bevat zo'n 18 a 20 g suiker. Gemiddeld dronk de Nederlander vorig jaar één flink glas frisdrank per dag en kreeg daarmee 75 a 100 calorieën binnen; dat is 500-700 calorieën per week ex tra! Of liet u, als u een glas frisdrank gebruikte, die dag de suiker weg uit koffie en thee of uit uw toetje? Voor dat ene glaasje frisdrank moet u na melijk 5 a 6 klontjes suiker weglaten, of driemaal geen jam op uw brood smeren. Met deze kennis kunt u rus tig eens „zondigen", u weet nu im mers hoe u het suikergebruik in evenwicht moet houden. Frisdrank een echte kinderdrank Vroeger hoorde ranja met een riet je bij schoolreisjes en kinderfeestjes. Tegenwoordig doet u daar bijna geen enkel kind meer echt een plezier mee. Frisdrank is er nu voor de dorst, zoals vroeger water. Veel kin deren drinken het zelfs dagelijks aan tafel. Een kinderpretje minder en een voedingsfout erbij. Vooral bij kleine kinderen kan „over voeding" met onder andere frisdrank leiden tot een tekort aan vitamines, eiwitten en mineralen. Vruchtenlimo nade bevat behalve suiker soms een beetje vitamine C. Frisdrank bevat alleen suiker. Krijgen kinderen limo nade in plaats van melk, karnemelk of chocolademelk, dan komen ze ei wit, kalk en vitamine B, waaraan melk rijk is, tekort. Drinken ze én melk én veel fris drank dan krijgen ze teveel calorieën, waardoor ze te dik worden. Limonade of frisdrank is dus in derdaad een drank voor kinderfeest jes en geen dagelijkse dorstlesser. Nu u tot de ontdekking bent geko men dat frisdrank nogal wat extra ca- loriën kan leveren, gaat u op zoek naar een calorie-arme vervanger, zo gauw laat u zich uw glaasje fris niet ontnemen. Gelukkig kan de industrie uw wens vervullen. Er zijn calorie-arme fris dranken in de handel, er komen er zelfs hoe langer hoe meer .Deze pro- dukten zijn meestal goedgekeurd door de Diabetes Vereniging Nederland. Diabetes- of suikerpatiënten mogen geen suiker gebruiken, dus gewone suiker zit er niet in. Toch zit er voor u, die op zoek bent naar een drank met weinig calorieën een addertje onder het gras. Deze „dieëtdran- ken" bevatten namelijk sorbitol, een stof die zoete smaak heeft en even veel calorieën levert als suiker. Sor bitol is in beperkte mate toegestaan aan diabetespatiënten. U begrijpt, dat als u op de calo rieën wilt letten u ook van deze spe ciale frisdrank niet maar raakt kunt drinken. Een glas frisdrank, gezoet met sorbitol, levert plm. 25 calorieën per glas. Op de fles staat, dat men per dag niet meer dan 40 g sorbitol mag ge bruiken, dat betekent voor de mees te mensen van deze limonadesoor ten 6 a 7 glazen per dag; voor een enkele soort is dit maar 4 glazen per dag. Lees dus altijd eerst het etiket. Wie meer sorbitol gebruikt dan deze toegestane hoeveelheid kan last krij gen van flinke diarree en daar bent u niet mee gebaat. Kinderen ver dragen nog minder sorbitol dan vol wassenen. Deze calorie-arme dran ken zijn dus beslist niet voor hen geschikt. Voor kinderen met suiker ziekte moet u eerst aan de arts vra gen of zij deze speciale frisdranken mogen gebruiken.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3