Morris Marina is weergaloos" Engels ^SÊSf Klein maar pittig dat is de MINI Nieuw geluid in de Triumph Dolomite N; v i"" j Een „zachte neus"j Kijk op veiligheid bij Mercedes-Benz Marina Estate ÏW-Passat op komst maar Kever «blijft - Praatpalen SHIPS H l ilBiiiiSiP Auto-onderhoud INFORMATIE OVER RIJ-EXAMENS ELEKTROCARS NA-DIESELEN De Morris Marina biedt nog wel meer dan alleen een goede vormgeving. Het is ook een weergaloos' En gelse wagen. Achter de fraaie lijn gaat een motor schuil van naar keuze 1275 cc of 1798 cc. Vooral de 1,3 coupé en de 1,3 saloon (4- deurs) verrassen met hun rijkwaliteiten en prestaties. Dit is wel te danken aan de wielophanging. die geba seerd is op het torsiestaaf- systeem, een der beste tot nu toe ontwikkelde syste men voor wagens met in lijn geplaatste motoren en SI General Motors voert momenteel een feestprogramma uit met een wagen die vóór en achter is uitgerust met elastische panelen die zonder enige schade botsingen tot 8 km. per uur tegen een muur of paal doorstaan. De nieuwe flexibele bumpers werden gedemonstreerd op een Chevrolet Im pala 1973. Het vervormbare frontpa neel bestaat uit één geheel, dat bum per, radiatorscherm, koplamplijsten en de voorzijde van de spatschermen omvat. Achteraan zijn alle elementen even eens gecombineerd in één paneel. De achterlichten bevinden zich in hun gewone, zij het dieper in het koets werk verzonken, positie. De „zachte" voor- en achtersteven ge dragen zich bij botsing als een spons. Zodra de schok voorbij is, neemt het soepele materiaal opnieuw zijn oor spronkelijke vorm aan. Het energie- absorberend materiaal is aan de bui tenkant bedekt met een bestendige plastic huid. Deze beschermlaag geeft mee onder de kracht van de schok, maar vrijwaart het geheel tegen kras sen, deuken en andere dergelijke be schadigingen. *ftyËH10Sle proto-typiSs'-2'ijn ter beschikt king van een New Yorkse taximaat- pij gesteld, ©tö de bescherming*.! duurzaamheden en reparatie-eenvoud van het nieuwe systeem te kunnen evalueren. Eén van dexe experimentele Gene ral Motors wagens kreeg al meer dan 100 botsingen van 8 km. per uur te verwerken en kwam er zonder schade af. Na elke botsing nam het frontpaneel zijn origienele vorm weer aan. Het uiteindelijk doel is profijt te trek ken uit de gewichts-besparingen en de lage reparatie-kosten die het sys teem mogelijk maakt. Turtle Wax Wash en Shine is een nieuwe zuivere auto-shampoo uit de laboratoria van Turtle Wax Chicago, waar uitsluitend onderhoudsprodukten voor auto's worden ontwikkeld. Turt le Wax vindt dus niet zijn oorsprong in de huishoudelijke onderhoudssec- tor. Deze vloeibare auto was is 1 juni in Nederland op de markt gebracht door Lloydes Industries BV in Haar- i lem (dochteronderneming van L.I. In ternational en franchise-holder voor Turtle Wax in Europa. achterwielaandrijving. Door tandheugelbesturing en ra- diaalbanden neemt de Mari na de slechtste wegen toch bijzonder soepel en zonder moeite. De vormgeving van de Marina is ae rodynamisch en de voorgevormd stoelen heben geheel verstelbare rug- Leuningen. Het instrumentenpanaal is bekleed en bevat elektrische ruiten sproeiers en ruitenwissers met twee snelheden, een kachelventilator met twee snelheden, 'n ventilatiesysteem dat de lucht tweemaal per minuut geheel ververst. Zelfs een sigaren aansteker behoort tot de standaard uitrusting. De wielophangingsconstructie met fle xibele stuurkolom is dusdanig uitge voerd dat die kolom bij een ernstige frontale botsing ineen klapt. De bagageruimte bedraagt in de coupé 480 liter, in de saloon 552 liter. De zwaardere 1,8 coupé bezit met zijn krachtige motor natuurlijk nog indrukwekkender eigenschappen dap de 1,3. Dit komt vooral tot uitdruk king in de topsnelheid van 150 km. per uur en de 13,75 sec. om van 0 tot 100 km. per uur te komen. Ter on dersteuning van die extra kracht is er ook extra veiligheid ingebouwd, zoals schijfremmen op de voorwie len en een toerenteller om overbe lasting van de motor te voorkomen. De 1,8 TC coupé herkent men van buiten aan zijn sportwielen, van bin nen aan de indrukwekkende serie in strumenten. Bij het rijden echter vooral aan zijn top die boven de 160 km. per uur ligt. De 1,8 modellen zijn ook in 4-deurs uitvoering te ver krijgen. Morris is dit jaar ook ge komen met een nieuwe com binatiewagen de Marina Es- tatte. die een 1800 cc mo tor en een aahgepaste ve ring heeft. Voorheen kon men voor een combinatie wagen bij British Leyland niet terecht behalve dan de Clubman Estate of de Triumph 2000 Estate). Inde j&cen, zestig., wa§. de Morris Oxford Traveller voor veel ge'hrttikers eeh Aantrekke lijke aanbieding en voor de ze categorie is de Mariana Estate nu eert uitstekende vervanging. De nieuwe Marina Estate is aanzien lijk sneller en ligt beter op de weg. De Estate heeft dezelfde plezierige lijn van de hele Marina-serie. zon der overigens aan het station-wagon karakter met een grote vierkante ruimte tekort te doen. De standaarduitrusting van de nieu we Marina Estate is zeer compleet: reminstallatie met schijfremmen voor en trommels achter met bekrachti ging 165x70x13 „low profile" banden, siverstelbare stoelen, noodknipper- lichtinstallatie, verlichting voor de achterdeur, verwarmde achterruit. De ruime Marina is inmiddels al met enkele duizendtallen naar Neder land gekomen en heeft elkeen ver rast met zijn rij-kwaliteiten en pres taties, vooral ook de uitvoering met 1300 cc motor. De meest verkochte Britse auto in Nederland is de Mi ni. Na veertien jaar produk- tie en eerst als Austin en Morris, nu als British Ley- land-auto bekend, werden er in 1972 9400 stuks aan de dealerorganisatie afgeleverd. Op de begin van dit jaar ge houden RAI stond de drie- miljoenste Mini als beste be wijs dat een zo compact mo gelijke auto met uitsteken de rij-eigenschappen past in de moderne maatschappij. Er zijn nu viif Mini-model len, te weten twee ^tradi tionele" Mini's en drie Clubmans. Er is maar één aspect dat klein is aan de Mini en dat is zijn formaat. In elk ander opzicht komt deze auto tegemoet aan de meeste eisen die er gesteld worden. In termen van rij- comfort, wegligging en besturing Kaalt de Mini standaards waarvaan zelfs*(dure sportwagens' -zioh—kunnen - meten. Ingebouwd in de Mini is het gevqgl te rijden in een ijgc^ £n raP_ lywagen. in een echte sportieve"*au to die binnen minimale afmetingen een maximale interieurruimte bezit. De afmetingen zijn 3,05 m lang, 1,41 De Stichting Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen heeft het eer ste nummer van een informatieblad uitgegeven dat voortaan enkele ma len per jaar zal verschijnen met het doel door duidelijke voorlichting in brede kring begrip te wekken en voor de rijbewijs-kandidaten een sfeer te scheppen die optimale mogelijkheden biedt voor een goed examen resultaat Men kan het blad aanvragen bij het CBR, P.C. Boutenslaan 1 te Rijswijk (Z.H.). m breed en 1,35 m hoog. Samen met de onafhankelijke op hanging zorgt de plaatsing van de wielen op de hoeken van het chassis voor een buitengewone wegligging. Nieuw dit jaar zijn de draairamen in beklede deuren, de drukknop handvatten op de deuren en de nu gecamoufleerde scharnieren. De Clubman-range heeft een volle dig nieuwe grille gekregen met ver zonken koplampen en daaronder ge plaatste richtingaanwijzers, ventila- tieroosters op gezichtshoogte, nieuwe bekleding met een twee-klokken in strumentenpaneel en nieuwe geheel en al verstelbare stoelen. Het paradepaardje van de Mini is de Clubman 1275 GT, die ook nog een toerenteller, leren stuurwiel en racekuipjes heeft en van buiten een mat-zwarte grille, race-velgen en GT race-strepen. De Mini 850 heeft een dwars ge plaatste viercilinder motor met een inhoud van 848 cc (de 100 saloom: 998 cc), vier gesynchroniseerde ver- De Mini 850 is alleen in stan daarduitvoering verkrijgbaar en alle andere in luxe uit voering, en uitgerust met de beproefde 998 cc motor, be halve de Mini Clubman 1275 GT, de 70 pk sterke Mini. De Clubman Estate (de combi natiewagen) is tegen bijbeta ling verkrijgbaar met een veel zijdige automatische bak, evenals de normale Clubman. snellingen, voorwielaandrijving. Het remsysteem is hydraulisch met trom mels rondom; twee oplopende schoe nen voor, één oplopende en één sle pende schoen achter. Aan instrumen ten zijn aanwezig een snelheidsmeter, benzinemeter, waarschuwingslampjes voor te lage oliedruk en onvoldoen de laadstroom (op de 1000 saloon zijn dit meters). De kever blijft. Tot in lengte van jaren zelfs. Wij mogen dat geloven op gezag van een fabrieksadvertentie van VW, die kortgeleden in veel Duitse geïllustreerde bladen is versche nen. Daarin wordt voorlopig 1978 genoemd, maar er zal nog wel een aantal jaren bijkomen. De kever zal dus in produktie blijven, naast de andere modellen, die Volkswagen in de na bije toekomst ontwikkelt. De eerste hiervan is de EA 400, die nog deze maand onder de naam VW-Passat door de VW-fa- briek wordt gelanceerd. Andere modellen zullen volgen met de regelmaat van de klok. Ze zijn aan te duiden als „de nieu we generatie bij Volkswagen". Mercedes-Benz heeft zich vanaf het begin tot doel gesteld zo veilig mo gelijke auto's te bouwen. Aan de vor- Turtle wax bevat carnauba-was en laat hierdoor na een reinigende wer king en na het wassen een bescher mende waslaag achter Na het wassen en afspoelen is het overbodig de auto af te drogen of te zwemmen. Het nieuwe produkt is hoog geconcentreerd en één maatdop in 'n emmer water is voldoende voor een glanzende wasbeurt. De totale inhoud (625 cc) is daardoor goed voor meer dan twintig wasbeurten: voor slechts f 4,95, dus nog geen f 0,25 per wasbeurt). Bijgeleverd wordt een sterke geimpregneerde synthetische spons. De toepas&ing is eenvoudig: de fla con goed schudden, één maatdop toe voegen aan een emmer water, de au to wassen afspoelen en spoel af met schoon water en laten drogen. Voor extra glans uitwrijven met een achone zachte doek. Rijkswaterstaat denkt het bestaan de praatpalenplan omstreeks 1976 in grote lijnen voltooid te hebben. Dan zal de automobilist langs ruim dui zend kilometer rijksweg de bekende gele palen kunnen aantreffen. Eind vorig jaar was ongeveer 320 kilome ter rijksweg voorzien van praatpalen. De komende jaren zal daar nog zo'n 700 kilometer bij komen. Het aantal geplaatste palen bedroeg begin dit jaar ruim 350 stuks. Al de ze palen werden aangesloten op het kabelnet. Aan radiopalen stonden be gin dit jaar zo'n 65 stuks ter beschik king van de automobiliste. Dit soort palen plaatst men langs wegvakken waar nog geen kabels aangebracht kunnen worden in verband met re constructiewerkzaamheden. Alle praatpalen, zowel die voor 't kabelnet als die voor het radionet, zien er het zelfde uit. Ook de werking van beide paaltypen is gelijk. Met het plaatsen van één praatpaal is een investering gemoeid van 40.000 gulden. Tot en met 1973 is voor de aanleg van het praatpalennet een be drag geïnvesteerd van circa dertig miljoen gulden. Amortex-Nederland importeert de Melex-elektrocar, waarvan drie typen leverbaar zijn: 'n 4- en 3-wielige vier- persoons en een 3-wielige tweeper soons pick-up. Deze elektrische au to's halen een snelheid van 20 km. per uur en hebben een actieradius van (vijf uur) 100 km. Daar voor zor gen zes. accu's van 6V-180 Amp. Het motorvermogen is 2,1 pk 36V. De afmetingen zijn: lengte resp. 2421, 2260 en 2535 mm, breedte en hoogte voor alle typen resp. 1190 en 1270 mm. De wagens hebben een magneet- poolschakeling met 4x vooruit- en 4x achteruitsnelheden. Toebehoren zijn een dak en windscherm, een re servewiel en gelijkrichten met tijd klok. H£t gewicht is zonder batte rijen 330 kg, met batterijen 560 kg. deringen die op dat terrein inmiddels zijn gemaakt, is nu een gedetailleer de tentoonstelling .Kijk op Veiligheid' gewijd. Nooit eerder is in Nederland een zo compleet beeld gegeven van alle ontwikkelingen op het gebied van de automobielveiligheid. De tentoonstel ling reikt van de eerste veiligheids constructie, die zo'n 30 jaar geleden door Mercedes-Benz werd ontwikkeld, tot haar expèrimentele veiligheidsau to van nu; in modellen, tekeningen, informaties, pakkende films en moge lijkheden om „zelf te proberen". De expositie „Kijk op Veiligheid" is achtereenvolgens in Amsterdam t.m. 6 juni,. Rotterdam t.m. 17 juni, in Utrecht van 23 juni t.m. 28 juni op werkdagen van 10-17 uur en van 29 juni t.m. 28 juli ook op zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur, in het hoofd kantoor van AGAM. De toegang is gratis. Anti-luchtvervuilingssystemen in de nieuwste wagens brengen als ne venverschijnsel soms een zelf-ontste- king teweeg („na-dieselen"). De mo tor blijft enige tijd doordraaien na dat het contact is afgezet. Zelfs wan neer experts dit euvel verhelpen, kan het nog gebeuren dat de motor soms doordraait. Daarover hoeft men zich geen zorgen te maken. Wanneer echter de motor van een oudere wagen zonder ant-luchtvervui- lingssysteem blijft na-dieselen, doet men er goed aan zo spoedig mogelijk de motor te laten controleren. Want dit na-dieselen is vaak een aanwijzing dat er iets mis is, met het risico van ernstige schade. Als mogelijke oorzaken van dit euvel noemt Champion (u weet wel, van de bougies) 1. Het stationair toerental is te hoog; 2. Het ontstekingsmoment is te laat afgesteld; 3 Het „octaangetal van de brandstof is te laag. Voor het afstellen van het juiste sta tionaire toerental moet een toerentel ler worden gebruikt. Men kan dan tevens uitlaatgassen controleren. Vanzelfsprekend moet tegelijkertijd een afstel-lamp gebruikt worden om het juiste ontstekingsmoment te be palen. Het grote nieuws bij Triumph is dit jaar wel de Triumph Do lomite: In principe is dit model een combinatie van de 1854 cc 92 DIN-pk 4-cilindermotor, met bovenliggende nokkenas, zoals die aan SAAB werd geleverd, met een luxueus uitgevoerde carrosserie op basis van dé be kende 1300/Toledo, maar langer en met een geheel eigen stijl en gezicht. Het brede front bevat vier koplampen. Een nieuw ge zicht en een nieuw geluid. De Dolomite heeft een onderstel dat volledig tegen het geweld van de forse viercilinder is opgewassen. Rondom zijn schroefveren toegepast en de vaste achteras wordt op zijn plaats gehouden door twee draag- armen in langsrichting en twee schuingeplaatste reactiestangen voor de bewegingen naar opzij. Het resultaat is een echte rij dersauto. Een exacte besturing met slechts drie stuuromwentelingen van uiterst links naar uiterst rechts bij een draaicirkel van 10 m stellen de bestuurder in staat volledig gebruik te maken van de acceleratie en snel heid van dit nieuwe model. Kruissnel- heden rond de 150 km/u zijn geen probleem voor de Dolomite, De ac celeratie van 0 tot 80 km/u neemt slechts 8Vs seconde in beslag en de top ligt over de 160 km/u. De Dolomite is zeer compleet uit gerust en van talrijke snufjes, zoals op- en neerverstelling van de be stuurdersstoel, voorzien. Triumph heeft voorts de 2000 en de 2,5 PI, waarvan de laatste nu stan daard met Dunlop 598 banden en overdrive wordt geleverd. Bry-Nylon bekleding en achterruit verwarming zijn voor 1973 op beide modellen standaarduitrusting. Aan de Triumph sportwagens, de Spitfire MK IV en de Stag Mk II zal de kenner enkele detailwijzigin gen ontdekken, bij de Spitfire vooral in het interieur.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5