Prehistorische beenderen gevonden mmmm msaamm TfS 1 ■jWlgp Zesde klassers naar bad Hoophuizen Natuurkalender Praatpalen SUCCES VOOR DE BLAUW WIT-PUPILLEN WAAR GAAN WE HEEN? "IÉ» Jonge dieren Nest bevuilen Samenhang Geslaagde afsluiting Handenarbeidseizoen Mooie opbrengst Smaken verschillen Muziek in „De Haar Gevonden - Verloren ONZE AGENDA Voetbal-toernooi in Wiertien Invaller scheidsrechter hield Blauw Wit buiten de finale Interkerkelijke gebedsdienst Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland geeft kleurige sticker BI. Wit junioren naar Almen Plaatselijke krant vervult waardevolle maatschappelij ke functie Groeiende contacten Holten - Nw. Guinea GOEDE VLUCHT VANAF NOYON Uitbreiding Peuterspeelzaal Bloemisten komen in Deventer bijeen Lompenactie „HMV" Jan Trekop negende in Military te Amsterdam Vier en zestig mortiergranaten Vrijdag 8 jani Iftü In het stroomdal van de Hunnepe (Schipbeek) dat kilometers breed was in de ystyden met de tussenliggende perioden, moeten wel veel, zeer veel beenderen liggen van lang geleden ge storven dieren. De zandwinplassen nabij de E-8 getuigen er van. Uit al deze percelen, die voordien bestonden uit bouw- of weiland, zijn bolten uit de voortijd opgediept. Het personeel van de zandzuigers heeft alle beenderen uit de zandwin plassen te Holten, Loo- Bathmen en Larense Broek, die in het blikveld lagen, verzameld en geschonken aan de dorpsschool te Holten. Een eventuele eigenaar van de grond of van het zand heeft geen recht op de gevonden botten, daar ze ma terieel geen waarde bezitten. In zo'n geval zijn ze voor de vinder. De heer B. H. Brouwer, hoofd van genoemde school, heeft de vondsten ter deter minatie opgezonden naar het Rijks museum te Leiden, afdeling minera logie en geologie. Onlangs kwam er 'n zending terug, betreffende beenderen uit' de zandwinplas te Larense Broek. Niet alleen de naam van 't dier, doch ook die van het gevonden bot wordt vermeld. Zo noteert men bijv.: rech ter dijbeen bever (castor), handwor telbeentje rechterhand mammoet (mammuthus primigenius), enz. De vondsten bleken volgens Lei den afkomstig te zijn van: Mammoet, reuze- edelhert, ree, rendier, eland, steppenwisent, koe, geit (of schaap), wolharige neushoorn, wild zwijn, wijde paard, bever, hond en walvis!. Voorts werd er een doorgezaagd bot aangetroffen, vermoedelijk uit de Ijzertijd. De beenderen van koe, hond en geit (of schaap) zien er niet oud uit. Zij zijn lichter van kleur dan de ove rigen. Het beenfragment uit de sche del van de walvis is vermoedelijk uit de onderlaag losgewoeld. Voor de Ijstijden golfde er de zee, terwijl de strandlijn langs Neede liep. Ook daar heeft men veel wervels van Gevcmden mammoet beenderen inspireer den de heer B. H. Brouwer en zijn zes de klas tot het maken van een collage waarbij dit monster uit de voortijd werd afgebeeld. Er waren meer dan 40.000 snippers uit diverse tijdschriften (Mar griet leende zich hiervoor bij uitstek) nodig om het plak werk klaar te krij gen. De woeste lucht boven de gedeeltelijk bevroren toendra accentueert het ma- jesteuze beest uiter mate. Om een indruk te krijgen van de afmetingen van het collage, staan Erik van den Berg, Hennie Agterkamp en Bennie Krikkink er even voor. Het werkstuk is op de muur van de hal bevestigd. Voorts zijn er collages ge maakt met als on derwerp: de step penwisent, het edel hert, wilde paarden de wolharige neus hoorn en het reuze hert. walvissen aangetroffen.. Op 28 meter Deze collages zijn diepte liggen onder Holten de schelp jes van het zeestrand. Men kan niet met zekerheid zeggen, dat bovenge noemde dieren hier hebben geleefd, want hun kadavers kunnen door de stroom meegesleurd zijn uit Duits land. Het darmbeen van 14 kilo heeft dan natuurlijk wel heel langzaam ge rold... Vermoedelijk is de eigenaar van zo'n bot toch wél ter plaatse doodgegaan. ongeveer half zo groot als die 1 i de mammoet. Het darmbeen van een mammoet, 14 kilo nettogewicht, wordt even getoond door 3. scholieren, Bennie Krikkink, André Jalving en Anton Bulsink. Ze staan bij deze gelegenheid in een meer dan 300 jaar oude putring van Bent- heimer steen, die naast de schoolvijver ligt met daarachter een bloeiende vlierstruik. De putring met uitgesleten bovenrand is afkomstig van boerderij Soeshanna tusen Holten en Markelo aan de Roudaalterweg. Ze dateert uit de tijd van Prinses Anna en haar zoontje Prins Willem V en werd aan de Dorps school geschonken door de heer B. J. Brouwers, die er de eigenaar van was geworden. Het mammoetbot is geheel versteend en derhalve tienduizenden jaren oud. Het werd opgezogen uit de zandwinplas van Loo-Bathmen. Maandagavond 28 mei had er zich een stoet van 13 auto's opgesteld bij de o.l. Dorpsschool om 48 enthousias te leerlingen van de klassen 6A en 6B naar Bad Hoophuizen bij Nun- speet te transporteren". De leiding van deze reis berustte bij de dames Boersma-Wenink en Van Ittersum en de heren Van 't Holt en Arendshorst. Begeleid door een prachtige ondergaande zon ging de tocht door 't mooie Veluwse land schap via Oene, Epe naar het Velu- wemeer. Daar aangekomen wachtte de ouders een lekker kopje koffie en de jeugd een glas limonade. Nadat de ouders vertrokken waren, werden de slaapkamers ingedeeld, vier voor de meisjes in het hoofdgebouw (Spot tend het Maagdenhuis" genoemd) en vier voor de jongens in een er naast gelegen gebouw (de „Oude- manhuispoort." Om de benen een beetje los te lopen, werd er nog een flinke avondwandeling gemaakt. Toen begon de nacht: „De Nacht van Hoophuizen". Is het niet gewel dig om in een stapelbed te slapen en je bovenbuurman een gratis maan- reis te bezorgen? Om in het donker met een zaklantaarn te seinen? Een goede mop te vertellen, zodat de he le kamer buldert van het lachen? Omdat dat alles zo iets nieuws is, zoiets opwindends was, zag de lei ding nog wel iets door de vingers. Bij het krieken van de dinsdag wa ren de eersten al weer present en men had al' gauw in de gaten, dat de ingeslagen zonnebrandmiddelen wel in de tas konden blijven, 'n druile rige regen stuurde het programma „heren kanoën en roeien" danig in de war. Een nood-programma moest toen worden opgesteld. Er werden spelletjes gekocht, met de sjoelbak en tafeltennis gespeeld en om ca. 10 uur kregen de groepen de opdracht om 's avonds te zorgen voor een Bonte Avond". Iedere groep trok zich terug op de slaapkamer en oefende iets in. 's Middags bracht men een bezoek aan Harderwijk. De leiding reed daar toe drie keer met de auto op en neer naar 'Flipperstad'. Daar wacht te de rondvaartboot die de kinderen langs de Zuiderzeewerken voerde. 's Avonds om 8 uur bega- ,dr» bon te avond. Het bleek dat d'. ki- deren zich bijzonder goed van hun taak had den gekweten en zeer creatief te werk waren gegaan. Een jury be staande uit de leiding beoordeelde de groepen naar de originaliteit, de in vloed van het spel op de lachspie ren en de reacties uit de zaal. De volgende stukjes werden opgevoerd.: 1. Modeshow. 2. Een vlieg in de soep. 3. Elke nacht een draadje is een hemdsmouw in een jaar. 4. De dief in de val. 5. Modeshow. 6. Bokstoernooi, 7. Modeshow. Unaniem was de jury het erover eens, dat de meisjesgroep bestaande uit Jennie Stevens, Marike Wegsta- pel, Marja Willems, Joke Tuitert, Thea ten Have en Alberta Dollekamp voor de eerste prijs in aanmerking kwam. De tekst, gesproken door de lady speaker Jennie Stevens, was zeer humoristisch en de creaties van de mannequins waren erg origineel; vooral die van Alberta Dollekamp, die een tiental verschillende pakjes over elkaar droeg. Die avond was er geen vermaning nodig. Iedereen sliep binnen de tien minuten. 's Woensdagsmorgens was het droog. Hoera! Dus onmiddellijk naar het Piashuis, waar de kano's en de roeiboten gereed lagen voor het ge bruik. Wat een sensatie om als land rot te kanoën en te roeien. Grote hi lariteit ontstond toen een der onder wijzers, staande in een kano als Mi- chiel de Ruyter, in de woelige baren zijn Waterlo vond. Tegen de middag begon het opnieuw te regenen. Dit jaar dus geen tocht naar het „Onbewoonde Eiland," maar een spelenmiddag. De kinderen moes ten per groep langs acht verschillen de spelen o.a. tafeltennis, sjoelen, Mens erger je niet, Bingo. Voordat men het in de gaten had, stonden de eerste ouders al weer voor de deur om de kinderen te halen. „Jammer", verzuchtte menigeen. De kinderen kregen van de beheer der, de heer Bouwmeester nog een pluimpje en een ijsje, omdat ze de slaapkamers zo keurig hadden ach tergelaten. Ondanks de regen was het een „hartstikke" mooi reisje met als hoogtepunt de gezellige maaltijden (Wat een eten!), de eerste nacht (Wat een pret!) en het roeien en ka noën (Wat nat!). Natuurlijk is het een uiting van lief de voor de natuur, dat velen menen zich in het voorjaar over jonge die ren te moeten ontfermen, die zij bui ten aantreffen. Jonge reetjes, jonge haasjes en jonge uilen vooral worden mee naar huis genomen, omdat men meent dat ze door hun ouders verla ten zijn. Maar thuis gekomen ontdekt men, dat het helemaal niet meevalt, om zo'n jong dier zelf groot te bren gen. De melk van het moederdier wijkt meestal sterk af in samenstel ling van de koemelk die wij plegen te drinken en een jonge bosuil kan evenmin worden grootgebracht met in melk gekweekt brood. Trouwens, ook niet met de heerlijkste biefstuk, zelfs al zorgt men ervoor dat die niet gezouten en gepeperd is. Zo'n jonge uil hoort muisjes en vo geltjes te eten, met haren en veren en botjes, die allemaal nodig zijn voor een goede spijsvertering. Trouwens, zelfs al zou men het goede voedsel beschikbaar hebben, dan eist de zorg voor een jong dier aanzienlijk meer tijd en toewijding, dan de meeste mensen kunnen opbrengen. En het nare is, dat zeker negenennegentig van de honderd „verlaten" dieren die men buiten aantreft helemaal niet ver laten zijn. De ouders zijn even afwe zig, zitten wellicht op een afstandje angstig toe te kijken. Daarom willen we met klem vragen: laat jonge, ogen schijnlijk vlerlaten dieren waar ze worden aangetroffen. .Liofgt zpnder ze zelfs maar te beroeren. Zodra u weg bent, zullen de ouders terugkeren en die kunnen ze veel betëï verzorgen dan de knapste dierenvriend! Over het algemeen zijn vogels zoogdieren erg netjes op hun nesten en sommige ijveraars voor een scho ner milieu gebruiken wel de slagzin: De mens is het enige wezen dat zijn eigen nest bevuilt. Dit is niet hele maal waar. Juist sommige hogere soorten apen bevuilen geregeld hun eigen nest met hun uitwerpselen. Dit is ook de reden waarom sommige soorten elke avond een nieuw slaap- nest in bomen of struiken bouwen. Maar vooral vogels doen hun uiterste best om hun nesten schoon te houden Men ziet jongen, die nog maar enkele uren uit het ei zijn, achterwaarts naai de rand van het nest kruipen om de vrij vloeibare mest over de rand te spuiten. Bij andere soorten is de mest verpakt in een taai vliesje. Als de oudervogels komen om te voeren ziet men hen, zodra ze het voer onder de jongen hebben verdeeld, met een scheef kopje staan wachten. Soms pikken ze zelfs, heel voorzichtig, even tegen het achterlijf van een jong. Dit komt dan omhoog en de in een vlies- je verpakte mest wordt eruit ge perst. De oudervogel neemt het pak ketje in zijn of haar snavel en laat het onder het wegvliegen ergens val len of. meestal als de jongen nog erg klein zijn.... slikt het in. De grote Charles Darwin heeft eens geschreven dat de macht van het Britse rijk afhankelijk was van de oude vrijsters. Hij bewees dit. als volgt: oude vrijsters houden zoals be kend, graag katten. Die katten van gen muizen. Daardoor komen er al lerlei muizeholletjes „leeg te staan". In die holletjes vestigen zich in het vroege voorjaar hommelkoninginnen die er de grondslagen leggen voor een hommelstaat. De wei'ksters ervan vliegen na 'n paar weken uit om ho ning te verzamelen v.d. klaver. Daar bij zorgen zo voor kruisbestuiving, zo dat er goed kiemkrachtig klaverzaad kan worden geoogst. Hiermee worden de klavervelden ingezaaid, waarop schapen grazen. Het schapevlees vormde het voornaamste voedsel voor de matrozen van de Britse vloot. En aan die vloot had het Britse impe- Onder prachtige weersomstandighe den vond woensdagmiddag op de dag camping in de Holterberg de afslui ting plaats van het handenarbeidsei zoen '72-'73 voor de kinderen van de lagere school. Vanuit het „Kolnus" aan de Hoffestraat vertrok men met auto's naar de I-Iolterberg en daar aangekomen ging het verhaal dat er vroeger tijden, heel, heel lang gele den, een Indianenstam had geleefd, bestaande uit de 3 gebroeders Bison. In alle rust verbouwden de broeders lijm in hun tuintje (bisonkit) totdat ze plotseling werden verjaagd door aantal vreemdelingen. Gelukkig voor de kinderen had een ieder sporen achtergelaten en deze moesten door hen worden opgezocht. Na verloop van tijd zagen we fraai uitgedoste kinderen, allen compleet met hoofdtooi in oorlogskleuren be zig in „hun" kamp pannekoeken bak ken. Al met al was het voor de kin deren een geweldig plezierige dag. De ten bate van de Chr. Kleuter school in de Geref. kerk gehouden collecte heeft f 764.56 apgebracht. rium zijn macht te danken! Een ver makelijk, maar toch in wezen juist voorbeeld van de onderlinge san- hangen in de natuur. Samenhangen, die men niet ongestraft kan versto ren. Want dan kan er een milieu crisis volgen, zoals die waar we nu middenin zitten. Het is al een eeuw geleden dat Darwin 'zijn verhaaltje schreef. Men kan dus niet zeggen, dat de biologen ons niet tijdig heb ben gewaarschuwd! Voor elke smaak die ,wij kunnen on derscheiden zoet, zuur, zout en bit ter bevinden zich op de tong ge specialiseerde smaakpapillen. Deze papillen zijn in groepen gerangschikt, zodat de tong verschillende „smaak- zones" heeft. De punt van de tong is gevoelig voor zoet, de zijkanten voor zout en zuur en de achterkant voor bitter. Op elke drie zoutgeyoelige papillen zijn er vijftien voor zuur, vier voor bitter en negen voor zoet. Alleen in water oplosbare substanties kunnen worden geproefd, een steentje bij voorbeeld smaakt „naar niets". Er bestaan planten die de gevoe ligheid van de smaakpapillen dras tisch kunnen beïnvloeden. Een ervan is een tropische plank die in het Hin dustani Gur-mar (dat is geen-suiker) heet. Wie op een blad hiervan kauwt is urenlang niet mee;; in staat een zoete smaak te onderscheiden. De ge voeligheid voor zout en zuur blijft normaal maar ook een bittere smaak verandert en smaakt naar krijt. Een andere plant die groeit in de tropische wouden van West- Afrika is de synsepalüm Dulcificum. De bessen hiervan hebben de bij naam „wonderfruit". Wie van deze wonderbessen eet (zelf zijn ze bijna smaakloos), merkt dat in de eerste uren daarna alles wat zuur is, zoet smaakt. Hoe zuurder het is, hoe zoe ter 't lijkt! Sterker nog, het „smaakte zelfs zoeter dan het zuur is". Zure sinaasappels worden na een wonderbesje zoet en een pure citroen (o zo gezond maar o zo zuur) smaakt als een lepeltje suikerstroop. Of een lepeltje stroop na een wonderbes ook als een citroen gaat smaken ver meldt het verhaal niet. Het aantal geplaatste palen bedroeg begin dit jaar ruim 350 stuks. Al de ze palen werden aangesloten op het kabelnet. Aan radiopalen stonden be gin dit jaar zo'n 65 stuks ter beschik king van de automobiliste. Dit soort palen plaatst men langs wegvakken waar nog geen kabels aangebracht kunnen worden in verband met re constructiewerkzaamheden. Alle praatpalen, zowel die voor 't kabelnet als die voor het radionet, zien er het zelfde uit. Ook de werking van beide paaltypen is gelijk. Met het plaatsen van één praatpaal is een investering gemoeid van 40.000 gulden. Tot en met 1973 is voor de aanleg van het praatpalennet. een be drag geïnvesteerd van circa dertig miljoen gulden. De Holtense Muziekvereniging HMV zal dinsdagavond 12 juni haar muzi kale kwaliteiten tonen aan de bewo ners van de nieuwbouwwijk „De Haar". Het korps en de drumband zullen eerst een mars maken door de ze wijk en daarna 'n populair con cert ten beste geven op de parkeer plaats aan de Vrijheidslaan. Een en ander onder voorwaarde dat de weer omstandigheden gunstig zijn. Gevonden: 1 huissleutel, gele pon cho regenscherm, tiener armband horloge met brede zwarte band. Verloren: 1 betaalpas witte plas tic liniaal, jongensbril met licht bruin montuur, verzekeringsplaatje, kinderbril met licht montuur, 1 hor loge met schakelarmband, dames fiets Phoenix, fietstas met pomp. visvergunning, leefnet, standaard, hengel. Zondag 10 juni (le Pinksterdag) 14 u. Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). PINKSTERMAANDAG 13.00 u. „Holten Bathem" in in Loo-Bathmen (Zie adv.). 19.30 u. Dansen in Bar-Dancing „Boo- de" te Bathmen (Zie adv.). Maandag 11 t.e.m .18 juni De Bouwhal wegens vakantie geslo ten. Benzinestation blijft open. Dinsdag 12 juni t.e.m. 16 juni Horlogerie fa. H. J. Bouwhuis en Zn wegens vakantie gesloten (Zie adv.) 20.00 u. Algemene Ledenvergadering Raifeissenbank (RABO) in hotel „Holterman" (Zie adv.). 19.30 u. Muzikale rondgang „HMV" in de Haar met aansluitend populair concert (zie ber.). 19.45 u. Jaarvergadering afd. EHBO in hotel „Vosman". Vrijdag 15 juni 18.00 u. Inzamelen van lompen voor Holtense Muziekvereniging (Zie ber.) Zaterdag 16 juni Grote koekverkoopactie t.b.v. Jeugd- afd. ZVV „Blauw Wit '66" 7.15 u. (voorm.) Kinderuitstapje Ver- voersbond NVV Maandag 18 t.e.m. zaterdag 23 juni Fa, H. Haan en Zn. Oranjestraat we gens vakantie gesloten. Blauw Wit 1 heeft zaterdag met goe de resultaten deelgenomen aan groot toernooi dat in Wierden werd ge- organisèerd door de plaatselijke za terdagvereniging „S.V.Z.W." Blauw Wit speelde in poule A met VESOS I (Hellendoorn). Wierden II en Achil les II (Enschede). De eerste wedstrijd (2x15 minuten) werd gespeeld tegen VESOS. In de competitie een zeer lastige tegenstan der en ook op dit toernooi een moei lijke opgave. Blauw Wit verdedigde echter prima en was bij verschillen de uitvallen zeer gevaarlijk. Eind stand 0-0. De 2e wedstrijd tegen Wk-rden 2 werd verdiend met 1-0 gewonnen. De zege had wat duidelijker moeten zijn. Er werden nogal wat goede kansen ge mist. Het doelpunt werd gemaakt door Bert Rietberg na goed voor bereidend werk van Ep Beldman. De derde wedstrijd moest toen wor den gewonnen om in de finale poule aan bod te komen. Blauw Wit ging direct in de aanval en dit leverde na plm. 10 minuten spelen een prachtig doelnunt op van Henk Aanstoot sr. dat om onbegrij pelijke redenen, door de invaller scheidsrechter werd afgekeurd. In verband met de gezamenlijke Sy node vergadering van de Geref. en Hervormde Kerk op 15 en 16 juni a.s. zal op le Pinksterdag 's avonds om 7.15 uur een Interkerkelijke dienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Voorganger is ds. H. van Twillert, geref. pred. te Holten. De collecte bij de uitgang is ten bate van de zending. Op het zaterdag door de V.V. „Al- men" georganiseerde grote toernooi hebben de pupillen van de ZVV „Blauw Wit" de naam van hun club hooggehouden niet alleen door de sultaten die werden behaald maar ook door getoonde sportiviteit. Vooral de El pups waren zeer goed op dreef. Door tweede te worden in hun poule, winst op de Diemen, Eef- de en een gelijkspel tegen Apeldoorn en verlies tegen Teuge (2-0) kwa men ze op vijf punten. Een plaats in de finale kon toen wor den behaald door de penalty's beter te benutten dan Apeldoorn en ook dat lukte. Er moest in de finale gespeeld worden tegen Juliana uit Hengelo Ov. Een heel zware tegenstander waar van eervol met 2-0 werd verloren. Het werd tenslotte een zesde plaats. Er namen in Höt&al 24 elftallen deel. Voor E2 verliep het minder goed. Ze kregen te maken met zware tegen standers waartegen wel heel redelijk werd gespeeld maar tot winst kwa men ze niet. E3 bracht het in z'n poule tot de vierde plaats. Er werd gewonnen van Hulzense Boys en Almen doch van Deimen en Apeldoorn werd verloren. Al met al toch een goed re sultaat. E4 had in de laatste wedstrijd te gen „Zelos" vrouwe Fortuna niet op z'n hand. Met nog enkele minuten te gaan was het 1-1. Een gelijkspel was goed De Streek VVV Overijsselse Heu velrug en Salland heeft een kleurige autosticker laten maken om het ge bied nog meer in de belangstelling te brengen. Deze sticker die in een oplage van 20.000 exemplaren is gedrukt, zal in de komende maanden via de plaat selijke VVV's gratis wórden verstrekt Heeft u belangstelling voor zo'n sticker? Haal hem dan even bij een van de plaatselijke VVV's of bij de Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland, Marktstraat 19, Raalte. (Vanwege de kosten zullen deze stic kers niet aan kinderen worden mee gegeven) DEVENTER E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel. 13615. Vrijdag 8 t/m woensdag 13 juni Knots gekke pyamaridders a.l. za. zo. m.a woensdag 13 juni matinee Het Zwaard van Zorro a.l. vrijdag 8, zaterdag 9 juni nvst. Ka nonnen van Cordoba 18 jaar. Aanvangstijden: werkdagen 20, vrij 21-23.30 u. za. 14-18.30-2f-23.30 u. zo. 14, 16, 18.30, 21; ma. 14, 16. 18.30, 21; wo. 14 en 20 uur. CINEMA Lange Bisschopstr. tel. 11100 donderdag 6 t/m woensdag 13 juni met de vier vuisten de lucht in 14 jr. zondag 10 maandag 11 juni: Matinee: Tarzan's Grootste gevecht a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. za. 18.30-21, zo. 14-16-18.30-21 u. ma. 14- 16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel 13506. Tot. 18 juni: August Fock van Cope- naal aquarellen. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij 14-18 en 19-21 u. zo. gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, Assenstraat 4 tel. 11848. tot 9 juni Paul Whistier schilderijen gemengde technieken. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij. 14-18 en 19-21 u. zo. .gesloten. GALERIJ LENTEN, Weerdsweg 9-11, Epse tel. 21815. voorjaarstentoonstelling Nieuwe aan winsten kunstsmeedwerk, schilderijen enz. Openingstijden: di. t.m. vrij. 14-17 en 19-21 u. za. zo. 14-17 u. GALERIE FERMATE. Heerderweg 29. Epe tel. 05780-4053. Kunstmarkt binnen. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Klooster 3 tel. 16512. Keuze uit 20 jaar aanwinsten van de Stads- of Athenaeum-bibliotheek. Openingstijden: ma. t/m vrij. 10-12 en 13-17 u. wo. 10-12 en 13-17 en 18-20.30 MUSEUM DE WAAG, Brink telefoon 14556, Antieke fietsen, zilver aarde werk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. gesloten. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink, gesloten. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9 tel. 19739. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. gesloten. SOCIËTEIT VOOR ALLEENSTAAN DEN Diverse activiteiten, inlichtin gen mevr. Voorbij of mej. Peeters, tel. 21411. WEEKENDROOSTER VAN TAND ARTSEN. 9 en 10 juni G. J. Nuys, tel. 13003. ZPC DE IJSEL, Hoge Hondstraat 83 tel. 23219 Oriëntatieloop. KERMIS, Brink, Grote Kerkhof en Nieuwe Markt t.m. 11 juni VVV, Deventer, Stationsplein 2 telef. 16200 Rondleiding door bergkwartier elke woensdag vertrek VVV 14.30 u. ARNO RUILBEURS, Wijkgebouw aan Vlotenlaan 14-17 u. zaterdag 9 juni. MILIEUHYGIËNE IS GEEN HEILI GE KOE WEL EEN HEILIG MOE TEN. ALMELO VAROSSIEAU: do. t.m. wo: Liefde in gemeenschap 18 jr. Aanvangstijden: do. vr. ma. t.m. wo. 2.30 en 8 u. za. 6.45 en 9.00 en 23.15 u. zo. 4.45, 6.45 en 9.00 u. Zon: Tarzan en de skeletmannen 14 jr. Aanvangstijden: zo. 2.30 u. PALACE: Do. t.m. wo. Turks Fruit 18 ajar. Aanvangstijden: do. vr. di. 2.30 en 6.45 en 9.15 uur: za. ma. wo. 6.45 en 9.15 uur; zo. 4.15 en 6 "5 en 9.15 uur. Zo, ma. wo; Bombo, het vliegende olifantje a.l. Aanvangstijden: zo. ma. 2.15 u, wo 2.30 u. voor de 2e plaats maar in de laatste seconden kwam „Zelos" door een ge lukstreffer nog op 2-1 en dit beteken de voor Blauw Wit de derde plaats. E5 behaalde 2 punten (2 maal gelijk en 2 keer verlies) en eindigde op de vierde plaats. De allerkleinsten speelden met een enorme inzet en hadden eigenlijk wel iets meer verdiend. De prijzen werden na afloop van het geslaagde toernooi door de voorzit ter van „Almen" uitgereikt. De wedstrijden werden geleid door de fam. Berendsen t.w. vader, moe der, 2 dochters, 2 zoon en 1 schoon zoon. Alle zeven zijn in het bezit van de vereiste diploma's en mogen officiële wedstrijden fluiten. Voor waar een unicum in de voetbalwe reld. De familie Berends deed het voortreffelijk en de kleine attenties en het gulle applaus waren zeer ver diend. GwuWtfM n ü-1. Me.* i_ De Blauw Wit junioren BI gaan za terdag 9 juni naar Almen waar zal worden deelgenomen aan een groot toernooi van de v.v. „Almen". Ver trek om 9.00 uur. Blauw Wit is ingedeeld bij SKV (Wa- geningen), Eefde, Excelsior, (Rijssen) en Wilhelmina SSS (Eibergen). „Het Nieuwsblad veronderstelt le zers, die zich ergens by betrokken voelen, die vanuit een zekere vorm van gemeenschap zichzelf terugvin den of trachten te vinden in die eigen lokale krant. Eigenlijk is de nieuwsbladfunctie, dus die van de lokale krant als sociologi sche funktie, iets waar de moderne samenleving om zit te schreeuwen en is juist het verloren gaan daarvan een van de grote fouten, die men on ze moderne maatschappij aanwrijft." Dit zei de voorzitter van de Ver eniging de Nederlandse Nieuwsblad Pers, de heer J. H. Boom, op de al gemene jaarvergadering van deze vereniging. Hij was van mening „dat het vanuit die optiek dan ook vol strekt verantwoord is dat juist de nieuwsbladpers betrokken is bij maat regelen, die strekken tot steun aan de pers terwille van het behoud van haar diversiteit en haar onafhan kelijkheid." Het feit doet zich ook voor dat juist daar, waar goede onafhankelijke nieuwsbladen verschijnen, de nationa le dagbladpers een aanzienlijk hoge re leesdichtheid heeft dan in gebie den die geheel opgeslokt zijn door een regionaal dagblad, en de betaalbare keuze van krant beperkter is. De heer Boom meende dat „daar, waar een nieuwsblad werkelijk een funktie heeft en deze funktie goed ver vult, dit een maatschappelijk goed betekent waar de samenleving zui nig op moet zijn." Hij zag voor het nieuwsblad overigens weer betere perspectieven, mits jour nalistiek, technisch en commercieel goed geleid. „De maatschappij ver toont weer een tendens naar een nieuwe belangstelling voor het eigene, van de kleinere gemeenschap, zaken, die juist binnen het vlak van de plaatselijke krant liggen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft reeds getoond belangstelling juist voor de ze kant van het nieuwsbladwezen te hebben. Maar 't is wenselijk, dat ook de eigen plaatselijke overheden wer den doordrongen van de waardevolle funktie, die in maatschappelijk op zicht de eigen krant voor de samen leving betekent. De eigen identiteit van de gemeenschap heeft te maken met het bestaan en het voortbestaan van die eigen krant", aldus de heer Boom, die zich voorts keerde tegen de ongezonde prijzenoorlogen, die soms uitbarsten om de positie van een krant te ondermijnen en haar tot fu sie of overname te dwingen. „Ook hier moeten de adverteerders weten, dat zij in zulk een geval mee werken aan een verlies, dat ze later zeer zouden betreuren wanneer ze èr. hun krant èn de onafhankelijkheid daarvan kwijt zijn, maar dan wel de nieuwe rekening gepresenteerd krij gen." Deze teleurstelling kwam Blauw Wit niet te boven en het bleef 0-0. Blauw Wit heeft op dit toernooi goed voetbal laten zien. Men was bereid voor het beste resultaat te vechten maar technisch was het zo af en toe aan de zwakke kant. Al met al een goede afsluiting van het seizoen. Nadat in vorige jaren verschillen de jonge papoea's naar Holten kwa men via het Holtens Studiefonds voor Papoeajongeren om hier te studeren is er thans een beweging in tegen overgestelde richting. Van onze plaatsgenoot de heer B. Soer, die als onderwijzer in Australisch Nieuw Guinea werkzaam is, hoorden wij, dat hij momenteel mevrouw Verloop, die vroeger handwerkles gaf aan de vroegere MULO te Holten voor enige maanden op bezoek heeft. Ook be richtte hij, dat hij tegen het einde van juni bezoek krijgt van drs. Bouw meester, thans leraar aan de Scho lengemeenschap alhier in Cultuurge schiedenis van het Christendom. Wij zullen tezijnertijd gaarne van hun be vindingen horen. De postduivenhoudersvereniging „Snelle Wieken", Markelo-Holten, nam met 83 duiven deel aan de wed vlucht vanaf Noyon (Fr.) afstand 387 km. De duiven werden gelost om 6.00 uur met z.w.-wind. De vlucht had een goed verloop, zonder verlie zen. De uitslag van de eerste tien aankomende duiven was: 1 G. J. Hassink, Markelo 10.20.48 u., 2 H. Voortman, Markelo 10.30.20 u., 3 G. J. Hassink, Markelo, 10.33.03 u., 4 G. J. Schuiterd, Holten, 10.33.45 u., 5 en 6 G. J. Hassink, Markelo 10.34.45 u. resp. 10.39.34 u., 7 en 3 Joh. Paalman, Holten resp. 10.39.39 u. en 10.47.10 u. 9 H. Voortman, Mar kelo, 10.49.17 u. en 10 Joh. Paalman, Holten 10.49.33 uur. Gezien het grote enthousiasme ligt het in de bedoeling na de grote va kantie de peuterspeelzaal van de Stichting voor sociaal en kultureel werk in het Kolnus uit te breiden. Het is dan mogelijk dat uw kind meerdere ochtenden en middagen per week kan komen spelen, onder de deskundige leiding van mevr. N. O. van Witzenburg. Niet alleen dat spel is belangrijk, maar juist daar door leert uw kind andere peuters kennen, verdragen en waarderen en het leert ook met andere peuters sa menspelen, hetgeen verder grote in vloed kan hebben op uw kind "als mens ih de maatschappij. Wanneer u belangstelling hebt kunt u inlichtin gen verkrijgen bij mevr, W. K. Mul ler, Lageweg 7, tel. 2089. Op 19 juni a.s. wordt de Algemene Vergadering der circa 1500 leden van de Kring Bloemisten-Winkeliers Fleurop-Interflora Nederland te De venter gehouden. Dit geschiedt in het kader van de viering van het 40- jarig bestaan van de Bloemisten-Pa troonsvereniging Deventer en omstre ken. Maandagmiddag 18 juni a.s. reci- pieert het bestuur van de Bloemis ten-Patroonsvereniging Deventer e.o. in het restaurant van de Schouw burg, Grote Kerkhof te Deventer van 15.30 tot 17.00 uur. De jubilerende vereniging heeft voor de bloemisten en bloemisten vrouwen die niet aan de vergade ring op de 19e deelnemen een uitge breid programma opgesteld ten aan zien van de jaarlijkse reünie, wel ke telkenjare (thans de 36ste) aan de Algemene Vergadering is verbon den. Op dit programma staan onder andere bus- en voettochten door De venter, een tuinfeest bij Huize Ine te Joppe waar een zigeuneravond wordt georganiseerd met barbecues, var- ken-aan-'t-spit en internationale spijs en drank. Voor 20 juni staat voor de reünisten een trektocht te voet en per huifkar naar de Gorsselse heide op het pro gramma. Bij gebrek aan transportmateriaal zijn onlangs de lompen door de Hol- tensè muzikanten en supporters niet opgehaald in de Look, op de Lichten berg, in het Holterbroek en een ge deelte van de Larenseweg. Ze zullen nu worden opgehaald op vrijdagavond 15 juni. Bij huismoeders die bij de eerste in zameling in het dorp de lompen, om welke reden dan ook, niet zijn kwijt geraakt zullen ze alsnog graag wor- denopgehaald. Even een boodschap aan H. Oolbekkink, Schoenhandel, Oranjestraat, tel. 1220 of A. Weste- rik, tel. 2557. In de het afgelopen weekend in het Amsterdamse Bos verreden Nationa le Military (Categori I) heeft de Holtense ruiter Jan Trekop met „Allegro" met een negende plaats een zeer eervol resultaat behaald. Er namen aan deze zware wedstrijd f dressuur, uithoudingsproef en sprin gen) 26 combinaties deel. Winnaar werd Buys uit Amsterdam met „Straight Polyan" Trekop zal op 16 en 17 juni te Blaricum deelnemen aan de Nationale Kampioenschanpen Jachtspringen. Bij graafwerkzaamheden in verband met verbreding van de Espelodijk en het leggen van een nieuw wegdek (asfalt) zijn 64 mortiergranaten mu nitieresten uit de oorlog '40-:45 ge vonden. De projectielen, die op scherp ston den, zijn door manschappen van de Mijnopruimingsdienst in een diepe kuil in de Holterberg tot ontploffing gebracht. Volgens de politie hebben fle arbeiders die met de graafwerk zaamheden bezig waren geluk ge had want door één verkeqjde be weging hadden ze kunnen exploda-

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3