Een zwak beleid Het laantje in de Maneschijnsweg Zondagsdiensten Kerkdiensten Optocht op 5 september ZESTIG JAREN HOU EN TROU VADERDAG Marietje Paalman, Sportvrouw van de NOORDENBARG Geen advies over.... Daal SchepperHeilige Geest daal af..." Vrijdag i juni 1973 25ste jaargang - No. 23 Burgerlijke Stand GESLAAGD Officiële publikatie OPHALEN HUISVUIL Kerkelijke verkiezing Ger. Kerk HOLTENS NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Bevers Telefoon 05483 1234 Adm.: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdredacteur J. Wiggers, telefoon 1356 Advertentieprijs 15 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs 7,per half jaar, 14.per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad De Overijsselse Landbouw Maatschappij heeft aan haar Holtense leden een brief gezon den over haar beleid ten aan zien van het kappen van bomen langs een gedeelte van de Mane schijnsweg waarvan het pro en contra onlangs werd besproken in de gemeenteraad. De inhoud van de brief kan men elders vinden in dit nummer. De ruilverkavelingscommissie en het afdelingsbestuur van de O.L.M. hadden 't hoofdbestuur gevraagd om adhesie te betui gen aan hun verzoek deze bo men te mogen kappen in belang van o.m. van de omwonenden. Het vrijwel volledig dagelijkse bestuur v. d. O.L.M. is zich ter plaatse op de hoogte gaan stel len en heeft ook beaamd, dat 't weggedeelte te smal is voor vooral het verkeer met brede landbouwwerktuigen en dat het voor de boeren, die hiervan ge bruik moeten maken, een ver betering zou zijn, wanneer naast het andere deel van de Mane- schijnsweg, ook dit deel ver breed werd. Over de verkeers veiligheid in dit smalle laantje wordt in de brief niet eens ge rept. Ondanks dit begrip voor de si tuatie heeft het D.B. van de O.L.M. toch besloten geen ad vies uit te brengen hierover aan Gedeputeerde Staten. Het de lijks bestuur heeft niets gedaan. Vanwege het belang van een veel grotere groep heeft het D.B. het niet opgenomen voor de kleinere groep belangheb benden bij de Maneschijnsweg. Men kan het in de brief lezen. Deze houding wordt dan gemo tiveerd met 'n aantal argumen ten, die op zieh misschien niet geheel onjuist, deels toch wel weersproken kunnen worden. Deze houding van de O.L.M. getuigt naar onze mening van een zwak beleid. Men is bang voor de natuurbeschermers. Maar, die moeten het in Neder land toch beslist niet alleen voor het zeggen hebben. Na tuurbehoud, uitstekend, maar niet ten koste van de verkeers veiligheid en andere grote be langen. Als het D.B. van de O.L.M. het met de omwonenden eens was en dat valt uit de brief af te leiden dan had het rustig aan G.S. kunnen advise ren één rij bomen te kappen b.v. aan de rechterzijde vanaf de E 8 gezien. Er zou dan nog voldoende vegetatie overgeble ven zijn om een mooi stukje na tuur te behouden. Daarvoor be hoefde men bij G.S. heus geen demonstratief betoog te houden en men had toch de belangen van de omwonenden en de ver keersveiligheid gediend. Bijna dagelijks kan men in de kranten lezen, dat mensen door botsing tegen een boom om het leven komen. Toen een aantal jaren geleden Rijkswaterstaat besloot om de bomen langs de Rijssenseweg en de Deventer weg (oude E 8) te kappen in het belang van de verkeersveiligheid, nadat daar in de loop der jaren tal van mensen de dood hadden gevon den door de bomen langs de weg, werd er van de zijde van de natuurbeschermers veel kri tiek geoefend. En is daarmede aan het landschap nu zoveel schade berokkend? Rijdt men van de Oude Molen tot voor Colmschate niet door 'n prachtige haag van zeer gedif- ferencieerd groen? En is het on belemmerd uitzicht over de gra zige groene weiden tussen Hol ten en Dijkerhoek geen genot voor het oog? En om dichter bij huis te blijven, is het op de „ötler" geen magnifiek gezicht nu de bomen daar weg zijn? Het zijn maar enkele voorbeelden, welke met honderdèn zijn aan te vullen. Laantjes, als de 150 meter van de Maneschijnsweg zijn uit de tijd bij het huidige verkeer. Ieder boerengezin heeft tegen woordig een auto, maar een snelheidsbeperking in mooie laantjes is daarbij nog niet m~ gebakken. Dat had de O.L.M. rustig mogen overwegen bij een advies aan Gedeputeerde Sta ten. De Mamemchijnsweg in de Dijkerhoek met aan weerstumten de oude eiken. De raad sprak zich on langsmet het oog op de verkeersveiligheid, uit voor het kappen van een aantal bomen langs de westkant van de weg doch Ged. Staten hadden hiertegen bezwaar. De Overijsselse Landbouw Maatschappij heeft de onderstaande brief ge schreven aan haar leden in Hclten over het kappen van bomen aan de Mane schijnsweg: „Dezer dagen heeft uw afdelingsbestuur een gesprek gehad met de voor zitter en algemeen sekretaris van de O.L.M., Jonkhans en van der Wal. Aan leiding hiertoe vormde de houding die het dagelijks bestuur van de O.L.M. onlangs heeft aangenomen inzake de verbetering van de Maneschijnweg in de ruilverkaveling Holten - Markelo. Uit dit gesprek is naar voren gekomen dat het dagelijks bestuur alle leden van de afdeling Holten op de hoogte zou stellen van het standpunt dat het dagelijks bestuur inzake deze verbetering heeft ingenomen en de achtergron den daarvan. U kent de kwestieIn het oor spronkelijke plan van de verkaveling was niet opgenomen het rooien var een rij bomen langs de Maneschijn weg waardoor een smal gedeelte van ongeveer 150 m. lang verbreed kon worden. De plaatselijke commissie moest hiervoor de medewerking heb ben van Gedeputeerde Staten in Zwol le. Hiertoe werd een verzoek inge diend. Uw afdelingsbestuur verzocht aan het Provinciaal Bestuur van de OLM om dit verzoek te ondersteu nen. Ondertussen was het kappen van die bomen in de openbaarheid geko men, o.a. doordat het in de gemeen teraad aan de orde kwam en de pers er ook over ging schrijven. Zelfs de televisie bemoeide zich er mee in de zin van: ruülverkavelen is land- schapbederven. Kort na het verzoek van uw afde lingsbestuur is het vrijwel volledige dagelijks bestuur van de OLM zich ter plaatse op de hoogte gaan stel len. Hier werd ook beaamd dat het weggedeelte te smal is voor vooral het verkeer met brede landbouw werktuigen en dat het voor de boe ren die hiervan gebruik moeten ma ken een verbetering zou zijn wan neer naast het andere deel van de Maneschijnweg ook dit deel verbreed werd. Ondanks dit begrip voor de situa tie heeft het dagelijks bestuur toch besloten geen advies hierover uit te brengen aan Gedeputeerde Staten. Er is dus geen ondersteuning ver leend aan het verzoek maar ook be slist niet een andere zienswijze naar voren gebracht. Het dagelijks be stuur heeft niets gedaan. Waarom dan geen steun verleend? U weet dat momenteel in brede krin gen er heel wat kritiek is op de boe renstand. Grote stallen en daarby behorende silo's bederven naar men zegt het landschap, grote eenheden Varkens en kippen veroorzaken stank het batteryensysteem wordt gezien als een dierenmishandeling, het wa ter van sloten en andere wateren wordt door gier en bestrijdingsmid delen bedorven. De ruilverkaveling waardoor wel eens iets wat de ge nieters van het landschap mooi vin den wordt weggenomen en wordt vervangen door nieuwe elementen heeft momenteel een slechte naam in grote kringen buiten de landbouw. Deze achtergronden dwingen ons als provinciaal bestuur van de OLM om zorgvuldig te zyn, willen wij ook in de toekomst nog voor de boeren aanvaardbare ruilverkavelingen tot stand zien komen. Dit geldt voor lopig al sterk voor de hopelijk ko mend najaar te stemmen verkave- ling Mastenbroek, waartegen de land schapsbeschermers nu al grote be zwaren maken en ook al erin ge slaagd zyn de zaak voor de televisie te krijgen. De kans dat dit binnen kort ook gaat spelen in Hellendoorn en Avereest is groot. In het belang van de boeren in deze gebieden moet de ruilverkaveling niet méér in op spraak worden gebracht dan al in Holten was gebeurd. De kans daar op zou zekér tóegenomen zijn wan neer wij de tegenstelling ruilverka velingscommissie-landschapsbescher mers door onze inzet zouden hebben vergroot. Daarnaast heeft heel sterk bijge dragen tot onze houding het feit dat wij bij herhaling grote boerenbelan- gen bij Gedeputeerde Staten moeten verdedigen in verband met de goed keuring van bestemmingsplannen van de gemeenten. Vooral voor de boe ren die wonen in gebieden die aan geduid worden als landschappelijk waardevol of .als natuurgebied zullen wij sterk moeten opkomen, om er voor te zorgen, dat ze niet teveel worden belemmerd in de uitoefening van hun bedrijf door beperkende be palingen in de bestemmingsplannen. U begrijpt dat in de verhouding tot Gedeputeerde Staten je ook wel eens wat moet laten schieten om la ter met des te meer klem grotere belangen te kunnen bepleiten. Als je voor grote en kleine dingen altijd een eenzijdig standpunt inneemt dan wordt op den duur aan je woorden weinig waarde meer gehecht. We moeten wel eens wat geven om bij veel grotere belangen te kunnen ne men. Vanwege het belang van een veel grotere groep verspreid over de he le provincie hebben we het niet op genomen voor de kleinere groep be langhebbenden bij de Maneschijn weg. We hebben evenwel ook niets gedaan waardoor hun belangen wer den geschaad. Het gebeurt gelukkig maar heel zelden dat ons bestuur voor de keu ze gesteld wordt zo de belangen van verschillende groepen te moeten afwegen. Wanneer dat noodzakelijk is zoals in dit geval, hopen wij hier voor ook begrip te mogen vragen van al onze leden dit hierbij betrok ken zijn. Wij hebben veël waardering er respect voor de wijze waarop d< ruilverkavelingscommissie en het af delingsbestuur van' de OLM bij deze gelegenheid zijn opgetreden in het belang van hun leden. Zij hebben ge streden voor die belangen zoals var hun verwacht mocht worden. Wij meenden er goed aan te doen U van deze gang van zaken middel: deze brief op de hoogte te stellen" Zie ook ons commentaar elders. Zoals reeds eerder vermeld bestaan er plannen om tijdens de 5- september-feesten ook weer een optocht te organiseren. In het verleden vormden de optochten steeds een hoogtepunt tij dens festiviteiten en de optocht bij de laatste grote feesten in mei 1970 was wel de allergrootste, die ooit door <?nze straten trok. Of de optocht, die wij nu willen organiseren, weer zo zal slagen, hangt van veel factoren af. In de eerste plaatsis er genoeg creati viteit in onze gemeente Is er de wil om iets te doen Is er saam horigheid om als groep, vereniging, straat of buurt iets te onder nemen? Als wij dit alles overwegen in de schaduw van de feesten van 1970, zeggen we: „HET MOET WEER LUKKEN" Als organiserende commissie zouden we echter heel graag zien dat met het beslissen of men zal meedoen, niet zal worden gewacht tot enkele dagen vóór 5 september. Laat een ieder, die het plan heeft iets te doen ons dit zo spoedig mogelijk bekend maken De adressen,waar uw opgave voor deelname worden verwacht zijn G. J. Aaftink Beuseberg 16 telefoon 1600 H. J. Koopman Gaardenstraat 12 telefoon 2273 Als motto voor de optocht hebben wij het streek-gezegde gekozen, waarmee wij in „Holtens Nieuwsblad" van februari 1970 onze mededelingen openden: „As alles metlöp kriewfn grootn optoch Zondag 17 juni, is het vaderdag en vaders zijn gek op een cadeautje. Wat kunt U beter doen dan Uw keuze-artikelen zo ruim mogelijk bij de kinderen aan te bevelen. Zendt uw annonce vroegtijdig (uiter lijk woensdag a.s.) in. Redactie en Administratie Holtens Nieuwsblad Op 5 juni 1973 heeft het echtpaar Nijhuis-Wolters zijn 60-jarige echt vereniging gevierd. Als ik goed ge- informeerd ben, herdacht de bruide gom op de dag tevoren, dat hij jaar geleden in Holten het .Levens licht aanschouwde. Albert Nijhuis (Prinsen-Aib.) werd n.l. op 4 juni 1888 geboren als zoon van de land bouwer Hendrikus Marinus Nijhuis en diens echtgenote Hendrika Wilme- rink, respectievelijk te Holten ter wereld gekomen op 19 april 1853 9 december 1857. De ouders van Prinsen-Alb waren op 2 juli 1887 in hun geboortedorp getrouwd. De heer A. J. Goldstein, de toen malige gemeentesecretaris van Hol ten, fungeerde zestig jaar geleden als ambtenaar van de burgerlijke stand toen Albert Nijhuis ,,in het huis der gemeente verscheen teneinde een hu welijk aan te gaan" met Aaltjen Wol- ters, wier geboorte plaatsvond op 22 oktober 1889 te Hijssen. Haar vader en moeder waren Hendrik Jan Wol- tei'S en Janna Stam. De vier getuigen, allen landbou- wer, waren de oom van de bruide gom, n.l. Jan Albert Nijhuis, Man nes ter Stal uit Wierden, zwager van de bruidegom en de ooms de bruid Jan Willem Brinks uit Rijs- sen en Jan Albert Klein Baltink. Toen Napoleon bij decreet van 18 augustus 1811 de bewoners van onze vaderlandse bodem, voorzover zij op dat tijdstip nog geen vaste familie naam en voornamen hadden, gelast te deze vóór 1 januari 1814 aan te nemen, kende ook Holten ingezete nen, die nog geen officiële familie naam voerden. Daartoe behoorde ook de overgrootvader van Prinsen-Al- bert, de omstreeks 1782 geboren Hen drikus "Weijers. een in het Neerdorp wonende landbouwer, gehuwd met Maria Lammers. De naam Weijers zou verband kunnen houden met een wijer, dat is een molenvijver. Zo kent Rijssen een Molenstraat (genoemd naar de molen van Jan Rosman), die langs de oude stadsbleek „De Wij- erd" is gelegen. Op 3 maart 1812 wendde hij Hen drikus Weijers zich tot de maire Jan Vincent met verzoek een akte op te maken, waarin t t uitdrukking zou komen, dat hij vanaf die datum de naam Nijhuis als familienaam wens te. Weijers bekrachtigde de afgeleg de verklaring met zijn handtekening, wellicht voor de eerste maal gesteld met „H. Nijhuis". Zijn zoon Jan Willem, geboren 22. september 1810, dus toen nog gere gistreerd als Weijers, heeft de ge wenste naam, ondanks de goede be doelingen van zijn vader, officieel niet gedragen. Bij zijn huwelijk met Herremina Stam, op 27 februari 1840 door Jan Vincent te Holten voltrok ken in tegenwoordigheid van de tol gaarder Jan Boes en de tapper Har- men Fransen, luidde zijn naam Jan Willem Weijers. Ook thans is de naam Weijers nog de naam van de ze familietak (Niejhoes van de Bor- keld). Hendrikus Nijhuis. voorheen Wen ers, verscheen 6 juni 1819 bij de schout Jan Pakkert om hem de me dedeling te doen, dat zijn gezin was uitgebreid door de geboorte van een zoon Evert Jan. die één der groot vaders zou worden van Albert Nij huis. De naam Prins is afkomstig van Evert Jans schoonmoeder. Geer trui Prins. Evert Jan stapte op 22 mei '1851 in Holten in het huwelijks bootje met de op 7 juni 1833 te Hol ten geboren Aaltjen Meijerman. Op 10 juni 1825 werd het gezin van Hendrikus Nijhuis voorheen Weijers opnieuw uitgebreid. De op die dag geboren zoon werd genoemd Gerrit Jan Gerverdink. De laatste naam werd, naar mij is verzekerd, gege ven op verzoek van een inwoner uit een andere gemeente die het zeer op prijs stelde, dat zijn naam ook na zijn overlijden zou voortleven. De dubbele geslachtsnaam Gervedir.k Nijhuis, welke thans nog door een aantal personen wordt gedragen, is het bewijs, dat zijn wens in vervulling is gegaan. Samenvattend is de situatie der halve zo, dat er in en buiten Holten personen zijn, die een verschillende geslachtsnaam dragen (Gervedink Nijhuis, Nijhuis of Weijers), hoewel zij dezelfde stamvader hebben. Hoe dit ook zij, de naam van het restau rant De Prins" is niet zo maar ge kozen; hij is historisch te verklaren. Hilversum W. Otten. 8 t.e.m. 11 juni Pinksteren vanaf vrijdagmiddag 5 u. tot dinsdagmor gen 8 u. dokter J. H. A. Bruins, Mo- lenbelterweg 15, tel. 1280. Wijkverpleging Zaterdag t.e.m. maandag zuster P. T. v.d. Zwaag, Groene Kruisgeb. Mar kelo, Prinses Irenestraat 7, tel. 05476-1285. Ambulancevervoer J. Aanstoot, tel. 1338 b.g.g. A. Mül- ler, tel. 1320. Maatschappelijk werk Elke werkdag van 9-10.30 u. in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 's Maandagsavonds van 7-8 uur. Fysiotherapie De heer Kraay is tot 25 juni afwe zig. Voor spoedgevallen de heer B. M. Nobel, tel. 2539. Tandartsen Zaterdag 9 en zondag 10 juni: R. Brouwer, Boomkamp 10A, Rijssen, tel. 3194, praktijkadres Enterstraat 118, tel. 05480-2468. Pinkstermaandag L. G. Dekker, M. Samuelstraat 3, Enter, tel. 05478- 653 (Voor spoedgevallen 6-7 u. na middags). Gezinsverzorging Alle werkdagen (behalve zaterdag) van 9-10 u. bij mevr. C. Knijff-Dekker tel. 1438 (b.g.g. tel. 1799 mevr. J. Beldman-Aanstoot) Dierenartsen W. C. C. Wamelink, Churchillstr 107, tel. 2004. Wachtdienst Slachthuis Tot en met zondag 10 juni C. Mein- dertsma, Bergmanstraat 12, tel. 2190 11 juni-17 juni B. Groot Obbink, Ko- zakkenstraat 2, tel. 1526. Aangifte ge storven dieren op zaterdag v. 9-11 u. aan 't slachthuis, tel. 1318. Storingsdienst 9 juni t.m. 15 juni: Eelctra J. Kolk man, Gaardenstraat 13, tel. 1368. Gas: H. J. Kolkman, Diessenplas- str. 32, tel. 2012. Brandmelding Overdag tel. 1352 (Politiebureau) 's Nachts tel. 1224 (G. W. Knapen) b.g.g. tel. 1325 (G. ter Harmsel) HOLTEN' Geboren: Arjan Hilco z.v. E. ter Haar en L. Gunst. (Geb. te Deventer). Marit Dian- ne d.v. T. Teusink en A. J. Godeke. (Geb. te Hengelo O.). Ondertrouwd: H. Velten, oud 27 jr. Wierden en L. Blaak, oud 24 jr., Holten. Gehuwd: H. G. Harleman, oud 24 jr., Olst en A. M. Nijland, oud 23 jr., Holten. A. J. Kevelam, oud 24 jr., Holten en D. J. Ulfman, oud 23 jr., Holten. BEVOLKING Ingekomen: L. G. J. Olthof van Utrecht. P, A. Hanewinkel en gez. van Epe. E. Kooij en gez. van Deventer. G. M. A. van Mou- rik en gez. van Bathmen. H. Prak van Kesteren. Mevr. E. Schippers- Waanders van Apeldoorn. W. A. Breedveld vanGroningen. G. Hui- lema en gez. van Deventer. A. H. Lippers en gez. van Arnhem. Vertrokken: Mevr. A. M. Harle- man-Nijland naar Olst. A. Sappe-, ma en gez. naar Coevordèn. Aan de Chr. Academie voor Licha melijke Opvoeding te Arnhem slaag de voor het diploma M.O. de heer G. A. Heek, Holterberg. Burgemeester en wethouders der gemeente Holten maken bekend, dat in verband met de komende Pink sterdagen het huisvuil in het dorp (maandagroute) in plaats van maan dag, 11 juni 1973 (2e Pinksterdag) op dinsdag, 12 juni a.s. zal worden op gehaald. Holten, 29 mei 1973. Burgemeester en wethouders voornoemd. W, H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Bij een eerste stemming zijn tot ouderlingen der Gereformeerde kerk gekozen de heren Js. Beldman A. J. Nijkamp en J. Veldhuis en tot dia kenen de heren J. Schuppert D. J. Zn. en W. Verveda. Er zal een herstemming nodig zijn voor nog 2 ouderlingen. Waarvoor door de kerkeraad kandidaat zijn ge steld de heren: A. Groot Enzerink, Waardenborchstraat 23, A. Kolkman, Laren (G.), J. Kolkman, Haarstraat. G. Stam, Borkeld 10, G. Stam, Look 61 en M. Tangerman, Verzetstraat 14. De herstemming zal worden gehou den op zondag 17 juni na de beide kerkdiensten in gebouw „Rehoboth". Zondag 10 juni: Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 u. ds. C. C. Addink. Medewerking Kerkkoor. Oppasdienst mevr. Abma, Annie Scheperboer en. Mientje Schooien. 2e Pinksterdag 8.30 u. ds. Beerthuis van Bathmen (Corr. Herv. Holten) Tijdens de Pinksterdagen Extra col lecte Provinciaal Kerkewerk. GEREF. KERK: Zondag 10 juni: 8.30 en 10.00 u. ds. H. van Twillert, 19.15 u. gezamen lijke dienst in de Herv. Kerk (Zie ber.). Tijdens de dienst van 10.00 u. Kinderoppas in gebouw „Rehoboth" (Rita Beldman en Ria Potman). 2e Pinksterdag 9.00 u. Zangdienst. Het ene offer is in alle diensten voor de zending. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. KERK Zondag 10 juni: 9.30 u. heilige Mis in geb. „Irene" (Boschkampstr.) Ie Pinksterdag: 9.30 u. Heilige Mise DIJKERHOEK Zondag 10 juni: 9.30 u. ds. P. Lug- tigheid. Extra coll. Prov. Kerkewerk. Zondag 10 juni 9.30 u. dhr. den Arend van Wilp. OKKENBROEK 2e Pinksterdag 9.30 u. hulpprediker A. Schellevis van Holten. De collecte is in beide diensten voor de eigen kerkeraadskas. NIEUW HEETEN' R-K. KERK: terdag 19 u., zondag 8 en 10 u. 2e Pinksterdag 8 en 10.00 u. Za- Wij wensen u prettige Pinksterdagen met veel ont spanning in de .frisse" lucht en veel begrip voor de ongerepte natuur, die we niet kunnen missen. Milieugroep Holten. 55' De huishoudschool „de Noorden- barg" heeft 30 mei j.l. haar jaarlijk se sportdag gehouden. Het was de eerste keer dat de school daarvoor over een echt goede accommodatie kon beschikken t.w. de twee mooie oefenvelden van het sportcomplex „Meermanskamp" en de kantine, 's Morgens moesten de leerlingen een atletiekprogramma afwerken met de onderdelen: 60 m sprint, balgooien, ver- en hoogspringen. Naar gelang de prestaties waren er schooldiploma's C, B en A te behalen, waarbij de A- diploma's tevens recht gaven op een Schoolatletiek insigne de Konink lijke Atletiek Unie. Omstreeks de middag werd een klassecompetitie slagbal gehouden, terwijl het middag programma gevuld zou worden met gezelligheidsspelen. Helaas moest door het toen slechter wordende weer dat deel van de sportdag vervallen. De lerares lich. opvoeding mevr. G, 55 Lukkien-Hoekman, die de algehele leiding had, bijgestaan door de ove rige leerkrachten, en de leerlingen kunnen niettemin terugzien op gezel lige en geslaagde wedstrijden. De uifslagen van de diverse atletiek onderdelen waren: 60 m. sprint le prijs Ria Schooien, 2e Prijs Liesbeth Kooiman. Verspringen: le prijs Ina Krabben bos, 2e prijs Marjan Müller, Hoogspringen: le prijs Bea Nij land, Marietje Paalman, Ina Krab benbos. 2e prijs Dinie Vasters, Johanna Koopman, Gerrie Hierman. Balwerpen: le prijs Ina Krabbenbos, 2e prijs Jantina Klein Horsman. De leerlinge met de toaal beste pres taties was Marietje Paalman, zij kreeg een fraaie standaard als herin nering. De slagbalcompetitie werd gewonnen door klas IIA. Je begrijpt van Pinksteren niets als je niet voortdurend in de ga ten houdt, dat de Heilige Geest (Góds Geest dus) Schepper is. Er zijn in de loop van de kerk geschiedenis vele woorden ge wijd aan het wézen van de Hei lige Geest. Een meditatie als deze is niet de plaats om op dat wézen van de H. Geest in te gaan. Zo het een mens al geluk ken zou, iets zinvols daarover te kunnen zeggen. Nee, ik volsta met U te wijzen op het feit, dat de Heilige Geest „van boven" komt. Het oude ge bedslied van de Kerk luidt dan ook: „Daal. Schepper, Heilige Geest, daal af....". Daarmee wil de Kerk niet zeg gen dat God boven, omhóóg is. Daar waar de Skylab cirkelt. Nee, de Kerk wil zeggen: De Heilige Geest is Góds Geest. Hij komt van „boven". D.w.z.: Hij is van een andere, een „hogere" orde! Daar wordt het voor ons niet gemakkelijker op! Want we zijn doorgaans genomen, niet zo van die „hogere orde"-mensen. (gro te geleerden, diepe denkers en dat soort mensen uitgezonderd). Want de doorsnee-mens is toch gewoon een mens van déze we reld. Hij leeft en hij handelt in de aardse maatschappij. De één als landbouwer, de ander als verkoopster, weer een ander als chauffeur of als onderwijzer. Maar allemaal mensen van het „gewone" leven. Niet van een hogere (hemelse) orde. Maar omdat wij zo zijn, daar om is juist Pinksteren nodig! En het is ook Pinksteren gewor den! Er is n.l. vanuit die hogere orde van God iets gebeurd in deze, onze wereld: In de eerste eeuw van onze jaartelling is er een Man aan een kruis ter dood gebracht, die de pretentie voer de, Gods openbaring (Gods Zoon) te zijn! Kort daarop wordt met gezag door zijn vol gelingen verkondigd, dat deze Jezus Zich overwinnend door de dood heeft heengeworsteld! En Hij zou na enige verschijnin gen, weer helemaal zijn terugge keerd tot die „hogere orde" van God (Hemelvaart). Zo'n boodschap verwijs je met je nuchtere verstand (levend in deze aardse orde) naar het rijk der fabelen! Maar nu komt het! Nu wordt het Pinksteren! D.w.z. de Heili ge Geest wordt aan de mensen gegeven en gaat met die men sen aan het werk! Deze Geest herschept n.l. het menselijk be gripsvermogen! Daardoor ge beurt er iets vreemds: die mens blijft gewoon mens van deze aardse orde, maar tegelijk krijgt hij a.h.w. een geestelijk orgaan voor de dingen van de „hogere orde". Voor de dingen van Gód! Dat orgaan, dat vermogen, dat kan de mens niet produceren, maar dat wordt hem geschon ken van Godswege! Daarom is Pinksteren niet 'n herdenkings feest van 2 dagen per jaar maar Pinksteren is een gebeuren, dat het hele jaar door plaats vindt in mensenlevens. Pinksteren is dus het scheppend (zo U wilt: het hér-scheppend) gebeuren Gods! ,'t Vreemde is, dat mensen, die echt Pinksteren hebben ge vierd, niet alleen de dingen van de „hogere orde" geloven maar dat ze ook de dingen van deze „lagere orde" excuseer de uit drukking!) in een „hoger" licht gaan zien. Want deze aarde, zo ontdekken ze, is Góds aarde en de mensen van deze aarde zijn Góds mensen! Daarom zullen deze „Pinkstermensen" in woor den en daden de gerechtigheid van Gód verkondigen! Op grond van de hierboven uit eengezette werkelijkheid, wor den wij allen opgeroepen om ons te laten her-scheppen. Op grond ook van deze werkelijk heid, blijft de Kerk bidden, niet alleen op 10 en 11 juni 1973, maar tot aan 't eind der tijden: „Daal, Schepper, Heilige Geest daal af Holten, Pinksteren 1973 A. SCHELLEVIS

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 1