Ontdek uw eigen streek kTnÏS in Natuurkaiender RONO ARNHEM WAAR GAAN WE HEEN? Varkenslever met pruimen aan de Rijn en Zuid Veluwe Gezellige amusement Berlijnse kinderen in Ned. gezinnen Baby-cologne Fietstocht door midden-Overijssel Vroege bloemen van het bos Groeien en bloeien als het kan Comfort-zuil op caravanterreinen Gouden zonnetjes van het hoefblad Sfeervoile stadshart Dierenparken Vrijdag 16 maart 1973 5 DEVENTER Schouwburg. Grote Kerkhof, telef. 11500. Donderdag 15 maart. aanv. 20 u. Bijeenkomst Maatschappij tot Nut van het Algemeen. ED B. Theater, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 15 t.m. woensdag 21 maart. Vroegrijpe meisjes, 3e Varkenslever met 'pruimen is een combinatie die u wellicht vreemd voorkomtmaar die bij zonder geliefd is in Frankrijk in het gebied van de Loire, waar men heerlijke gedroogde prui men heeft die men dan ook graag in de keuken gebruikt. De pittig-zoete smaak van de prui men doet het zeer goed bij lever en zowel lever als pruimen zijn oer-gezond en staan stijf van de vitaminen! Benodigdheden 500 gr. varkenslever, 400 gr. gedroog de pruimen, koude thee, zout, peper, 100 gr. boter, 1 grote ui, 1 theelepel paprika, 1 eetlepel bloem,'tijm, 3 dl. bouillon, scheutje azijn of citroensap, 1 flinke theelepel suiker, Vi dl. room, Bereidingswijze. Zet de pruimen 8 u. van te voren in de week in koude thee (een keuken geheim van één van de grootste Franse kulinaire schrijfsters, de gra vin Mapie de Toulouse-Lautrec). Bak de plakken lever in de boter op zacht vuur (lever mag nooit hard gebak ken worden!) bruin, maar niet ge heel gaar. Neem ze uit de pan, strooi er zout en wat peper op. Fruit in de achtergebleven boter de gesnipperde ui met paprika en strooi er bloem op. laat al roerend verder fruiten tot alles goudgeel is. Giet er bouillon bij, voeg azijn en suiker toe, de tijm, en de geweekte pruimen- Laat dit zachtjes 10 minu ten sudderen. Voeger de lever aan toe en laat al les met elkaar nog eens 10 minuten sudderen. Neem de lever uit de pan en leg ze op een schaal, met de pruimen er om heen- Voeg de room toe aan de saus, eventueel kunt u door de room nog wat maïzena roe ren als u de saus wat meer wilt bin den, nog 3 seconden pruttelen en u kunt de saus in de sauskom gieten. Geef hierbij rijst of aardappelpuree. Variaties. In plaats van lever zoudt u hiervoor ook dunne varkenslapjes kunnen ne men. Of in plaats van alléén prui men tutti frutti gebruiken. Ook een mengsel van stukjes lever en stukjes varkensvlees in plaats van de pla- ken lever smaakt erg lekker. deel van Schulmadchen Repport; 18 jr. vrijdag l6/zaterdag 17 maart nvst. Het dagboek van een halve maagd 18 jr., vrij 16, za. 17, zo. 18. wo. 21 maart, matinee: Zorro, de ge maskerde wreker a.l. Aanvangstij den:, vrij 14. 21. 23.30 u., za. 14, 18.30 u., zo. 14, 16. 18.30. 21 u., wo! 14, 20 u. Cinema, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. Donderdag 15 t.m. woensdag 21 maart: Bij de beesten af (4e week geprolongeerd) a.l., za. 17, zo. 18, wo. 21 maart matinee: Sjors en Sjimmie en de gorilla a.l, vrijdag 16/zaterdag 17 maart: De verliezers 18 jr. Luxor, Brink. tel. 18662, Donderdag 15 t.m. dinsdag 20 maart: De rech ter en de linkerhand van de duivel 14 jr.. woensdag 21 maart cyclus voorst. Het meisje en de geweren 14 jr.. zondag 18 maart matinee: Bonanza a.l. Aanvangstijden werk dagen: 20 u., za. 18.30, 21 u.. zo. 14. 18.30, 21 u. Openbare leeszaal, Brink, tel. 13506, t.m. 25 maart. Gerrie Daamen pen tekeningen, openingstijden: dage lijks 1017 u. en 1921 u., za.- avond, zo. en ma. gesloten. Goetiek De Rozenkorf. Assenstr, 4. tel. 11848. tot 5 april Sabine Wor- telboer en Dieneke Overman wand kleden. openingstijden: dagelijks 14—18 u.. vrij. 14—18 en 1921. u., zo. gesloten. Galerij Lenten. Weerdsweg 9—11, Epse. tel. 05700-21815. Permanente expositie schilderijen, aquarellen en grafiek v.a.'jr 1800, openings tijden: di. t.m. za, 10—18 u.. zo. 14—17 u. Galerie Fermate, Heerderweg 29. Epe. tel, 05780-4053. Jan Fokkens en Rijk B'om tot 19 mrt, di. t.m. zo, 11—17 u. Museum De Waag, Brink. tel. 14556 Antieke fietsen, zilver, aardewerk en antieke keukens, openingstijden: di. t.m. za. 10—12.30 en 14—17 u.. zo. 14—17 u. Museum De Drie Haringen. Brink, tel. 14556. Antiek speelgoed en an tieke kostuums, openingstijden: di, t.m. za. 10—12.30 en 14—17 u. Museum voor mechanisch speelgoed. Noordenbergstr. 9. tel. 19739. ope ningstijden: di. t.m. za. 10—12.30 en 1417 u., zo. 1417 u. Jazz Café. Brink 30. tel. 11637. Vrij dag 16 maart Hot Club '73 In de stijl van Django Reinhardt. Literair Café. Brink 30. tel. 11637. 20 maart 2023 u. Fons Gerardts laatste der rechtvaardigen. Sociëteit voor Alleenstaanden. Di verse aktiviteiten. Tel. inlichtin gen: mej. Peeters 21411 of 16200. 3e Holtense veldloop 1973, sport complex Meermanskamp. Zater dag 17 maart, voor iedereen wedstrijden en prestatielopen. en wel op dinsdag- en vrijdagmorgen en op zaterdagmiddag. De vele kra men vormen tezamen één van de grootste markten van Oost-Neder land. Natuur en architectuur zijn op de Zuid-Veluwe op harmonische wijze met elkaar vervlochten. Bouwkunst uit verleden en heden ziet men in een grote verscheidenheid aan stijlen. Sa belspoort en Duivelshuis zijn voor beelden van historische architectuur in Arnhem. Rhenen, met haar fraaie, slanke Cunera-toren, hoog oprijzend langs de oever van de Rijn en het ge zellige oude stadje Huissen op een steenworp afstand van het moderne snel uitgroeiende Arnhem-Zuid - dra gen het stempel van een rk verle den. Kastelen, zoals Biljoen, Rosen- dael, Dcorwcrth, de Gelderse Toren en Middachten herinneren aan lang vervlogen dagen. Buitenhuizen, eeu wenoude havezates en rustieke boer derijen geven karakter aan het land schap Ook het „huis der provincie" is van moderne bouwkunst. Boeiend is ook de moderne bouw kunst, zoals die van het Gemeente huis en het Huis der Provincie te Arnhem, terwijl de sluizen bij Door- werth-Driel een staaltje van techni sche architectuur zijn. Breed is het scala van mentsmogelijkheden in de avonduren. Laat de sfeer van Arnhem op Lt in werken, zittend op een gezellig ter ras. ergens in de stad of heerlijk bui tenaf. Of zoek de genoeglijke beslo tenheid van 'n intiem cafeetje. Bars, dancings en nachtclubs wachten de danslustigen tot in de kleine uurtjes in Arnhem. Ellecom en Velp. Feestelijk getint is de avond voor hen, die een concert of toneelstuk bijwonen in de schouwburg, de con certzaal Musis Sacrum of het Thea ter aan de Rijn te Arnhem. De Junus- hoff te Wageningen en Theothorne te Dieren hebben op dit gebied ook veel te bieden. In de Arnhemse bioscopen wordt een afwisselend filmprogram- Het Arnhemse gemeentehuis en de Grote kerk met fonteinen op de voorgrond. Dierenpark met nog veel meer wilde dieren; én een speeltuin én een re staurant. Het Ouwehands Dierenpark te Rhe nen staat wat dit betreft ook aan de top. 5400 Hectaren ongerepte natuur vindt U in het Nationale Park „De Hoge Veluwe", een oase in onze steeds drukker wordende wereld. Van af een wildtoren kunt U de rijke wildstand gadeslaan... Ook aantrekkelijk voor een „dagje uit" zijn het Rijnterras Westerbou- wing bij Oostrbeek en de Posbank bij De Steeg, met vergezichten op Duitsland. Vanaf de Arnhemse Rijn kade kunnen tal van boottochten ge maakt worden. De omgeving van Arnhem of het Zuid-Veluwse landschap zullen we een volgende keer in deze rubriek publiceren. zondag 18 maart 18.00 Literair Kwartier C. F. de Vries bespreekt: Dr. J. Meijer „Jacques Perk en Willem Kloos" (Wolters, Noordhoff Gronin gen). 18.15 Lichte muziek 18.30 Sport voor sport Tienduizenden jonge West-Berlij- ner? ondervinden nog dagelijks de kwalijke gevolgen van het leven tus sen muur en prikkeldraad en daarom gaat de Werkgroep Berlijnse Kinde ren van de Pax Christibeweging door met het verzamelen van adres sen van Nederlanders die in de zo mervakantie een West-Berlijns kind vijf weken lang willen opnemen. Di; jaar kunnen er misschien ruim 1600 kinderen komen. Ruim duizend vas te adressen zijn al binnen. Daar komt een kind voor de_ tweede, soms zelfs voor de achtste keer. Gaat U eens bij Uzelf en Uw huis genoten te rade of er in Uw gezin voor een Berlijns kind nog een plaatsje vrij is. De kinderen komen op 7 juli en gaan op 9 augustus weer terug. Als er in Uw gezin een plaats vrij is laat dit dan weten. Voor inlichtingen en aanmeldingen in deze omgeving, J. Altena, Castor- weg 248 Hengelo (O) tel. 05400-20474. Zwitsal introduceert in Nederland een nieuw babyverzorgingsartikel, dat elders in Europa al sinds lang wordt toegepast: baby-cologne. In de eerste instantie is de eau de cologne bedoeld als cadeau-artikel, om weg te geven aan jonge moeders, de stijl volle verpakking is er dan ook naar. Wat betreft de originele baby-cologne zelf. deze is met grote zorg samen gesteld, met een uitgekiende parfu mering. Belangrijk is dat het 19.15 Klassieke muziek uit de RONO- fonotheek. Fryske Orkest o.l.v. Libor Pesek: Johannes Brahms: Haydn-variaties op 56a Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten Ernest Bloch: Concerto Grosso voor strijkers en obligaat piano maandag 19 maart 18.00 RONO Radio Journaal Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en oost-Neder land. 18.30 Overijssels Programma (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). Hantje Pantje; Van ABC tot THT; Overijssel streek voor streek; Nieuws uit het grensgebied 18.30 Fryske Utstjuring (alleen via FM 88.60 mHz kanaal 5). 19.00 Gelders Programma 19.30 Kerk en Samenleving. Verslag van een RONO-Onderzoek naar de plaatselijke oecumene in Noord- en Oost-Nederland. Met o.m. een reactie van prof. Violet. dinsdag 20 maart 18.00 RONO-radiojournaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30 Drents Programma (niet via FM88.60 mHz kanaal 5). 18.30 Fryske Utstjuring (alleen via 88,60 mHz kanaal 5). 19.00 Grunneger Oetzenden 19.30 Lichte muziek 19.45 Landbouwjoumaal. woensdag 21 maart 18.00 RONO Radio Journaal. Nieuwsen informatie uit stad, streek en gewest uit Noord- en oost-Neder land. 18.30 Gelders Programma (niet via FM 38,60 mHz kanaal 5) 18.30 Fryske Utstjuring (alleen via FM 88,60 mHz kanaal 5) 19.00 Overijssels Programma Economische rubriek; Kerk in Beweging Sport Midweeks. 19.30 Aspecten Een cultureel programma donderdag 22 maart 18.00 RONO-Radio Journaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30 Grunneger Oetzenden (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). 18.30 Fryske Utstjuring (alleen vla FM 88,60 mHz kanaal 5). 19.00 Drents Programma 19.30 Lichte muziek 19.45 Dier en Plant in RONO-land Dr. Fop I. Brouwer neemt ons mee op voorjaarszwerftocht door RONo- land. vrijdag 23 maart 18.00 RONO Radio Journaal Nieuws en informatie uit stad. streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30 Overijssels Programma (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). Overijssel magazine; Rechtstreeks; Agenda. 18.30 Fryske Utstjuring (alleen via FM 88,60 mHz kanaal 5). 19.00 Gelders Programma 19.30 Lichte muziek 19.55 Vee en Vlees. Overzicht van markt en handel. zaterdag 24 maart 18.00 RONO-Radio Journaal. Nieuws en informatie uit stad. streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30 Drents Programma (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). 18.30 Fryske Utstjuring alleen via FM 8.60 mHz kanaal 5>. 19.00 Groninger Programma Onder de titel „In Oost-Nederland zijn nog 19.535 vaste staanplaatsen beschikbaar" hebben de gezamenlij ke streek-VVV's in Gelderland en Overijssel een lijst v n kampeerter reinen samengesteld. Alleen die cam pings, waar nog seizoen- en of jaar plaatsen voor caravans en tenten be schikbaar zijn, werden in de lijst op genomen. Zodoende wordt duidelijke informatie geboden voor -degenen, die nog een plaats zoeken. Een met foto's geïllustreerde bro chure „Kamperen en watersport", waarin campings en watersportbe drijven in de prov. Gi-oningen zijn op genomen, wordt desgevraagd ver strekt door de Prov. VVV Groningen. In de door de „stichting, fiets!" in Amsterdam uitgegeven serie fiets- routebeschrijvingen Ontdek Neder land op de fiets! verscheen zojuist als nummer 4 onder de titel Nijverdal- Midden Overijssel een geheel bijge werkte beschrijving van een fiets tocht vanuit Nijverdal door Midden Overijssel. Het vouwblad bevat naast een uitvoerige routebeschrij ving ook een duidelijk routekaartje en toeristische informatie. Deze fiets routebeschrijving is met zeven ande re routes opgenomen in het plastic verzamelmapje „Fietstochten Gelder en kan door overmaking van f 4,50 inclusief verzend- en administratieko ten op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de „stich ting: fiets!" te Amsterdam. Paracino heet de complete combinatie van polyester - ka toen voor het modernejonge dametje uit de Tweka-kinder- voorjaarsmode 1973. De liquette, dit is het blouse-model, heeft werkmansknopen op het voor pand en op de manchetten. Er zijn twee vlotte, opgestikte zak ken met klepsluiting en witte sierstiksels over alles! Het mo del is verkr baar in de kleu ren roodmarine, groen en royal. En natuurlijk zeg, rechts sluit over riks! De formidabele broek h7 alles d'r in en d'r an, zoaL een opgezette, door lopende tailleband met cein tuurlussen, een ingezette zak en een gulp met ritssluiting. Het model is verkrijgbaar in de ma ten 92 tot en met 146. Er zijn bosplanten, die al in maart en april bloeien, omdat ze moeten profiteren van de korte periode waar in de temperatuur hoger wordt en de bomen en heesters nog net niet met hun bladerdek de zonnestralen beletten de bodem te bereiken. Bosa- nemonen en sleutelbloemen zijn dit vooral, maar ook het speenkruid en nog tal van andere soorten, die als het ware de lente inluiden. We vinden de bosanemonen in loofbossen en on der kreupelhout of heggen. Dus plaat sen waar, zodra de bomen en strui ken in het blad komen, schaduw valt. Toch weten ze zich vaak in gras land, en dat is dan altijd op plaatsen waar vroeger bos is geweest, ook nog jarenlang te handhaven. De plant heeft ondergrondse wortelstok ken, die verrassend ver kunnen uit groeien en waaruit weer nieuwe plan ten kunnen opschieten. Op plekken waar ze toch moeten verdwijnen voor huizenbouw of wegenaanleg lijkt het wel geoorloofd er wat uit te gra ven voor de tuin. waar ze het onder struiken of een heg wel zullen doen en al vroeg in het voorjaar fleur kunnen brengen. Er bestaat ook een gele anemoon. Maar die is erg zeld zaam. Zo tegen eind maart kunnen er in het duin al hele hellingen in volle Steeds meer campings bieden de kampeerders de mogelijkheid hun ca ravan aan te sluiten op 't elektrische net en de waterleiding. Wanneer in de naaste toekomst d-e z.g. „comfort- zuil" z'n intrede doet worden de tech nische mogelijkheden nog belangrijk groter. De „comfortzuil" is een Duitse con structie en beoogt een gecombineer de aanvoer van electriciteit, water etc. Op een dergelijke zuil kunnen vier caravans worden aangesloten, niet alleen voor de voorziening van stroom en water, maar ook voor een mengsel van propaan-butaangas. Ook dan is de zuil nog niet aan het einde van zijn kunnen, want er zijn per caravan nog twee aansluitingen be schikbaar: de een voor het afzuigen van waswater en de ander voor de ontvangst van drie televisieprogram ma's. Veluwezoom als hun vakantie plaats wensen, is het goed zich vooraf eens te oriënteren. De grote hotels en restaurants zijn echte gastbedrijven en ingesteld op een breed geschakeerd, inter nationaal getint publiek. In de vakantiemaanden kan men dan ook moeilijk enkele kamers bij elkaar krijgen. Als men dan bij het verkeershuis aanklopt, wordt men in de regel naar de buitenhotels gedirigeerd. In Arnhems oude stadskern vindt men aan het Marktplein nog monumentale architectuur, de Grote (en historische) kerk, galerij van fonteinen, provincie huis en een gemeentehuis voor iedereen vrij toegankelijk. Om sloten door een gordel van sin gels en pleinen ligt daar een city-promenade, waar elk stads bestuur jaloers op inag zijn. Gebouwd tegen de heuvels van de Veluwezoom zijn de nieuwe woonwijken met daar tussen vele stadsparken, zoals Sonsbeek, Zypendaal, Angeren- stein enz. Deze woonwijken zijn als het ware ingebed in de na tuur van de mooie Zuid-Veluioe. bloei staan. Alleen, de argeloze wan delaar zal er aan voorbijgaan, zonder er ook maar iets van op te merken. Het gaat nameijk om wat we vroe ger wel schertsend de „luciferdoos jesflora" noemde. Plantjes waarvan er veel een hoogte van slechts 2-10 cm bereikten, ook in hun volle was dom, zoals zandhoornbloem, vroege- ling, kandelaartje, klein tasjeskruid, allemaal soorten waarvan zelfs een flink uit de kluiten gewassen exem plaar maximaal 15-20 cm hoog wordt, maar de meeste individuen véél kleiner blijven. Kleine veldkers, ruw vergeetmijnietje, veldereprijs en la thyruswikke kunnen met respectie velijk 7 en 5 cm al volwassen zijn en hun vruchtstengels halen maximaal 3 decimeter. Het zijn soorten, die in de herfst al kiemen, de winter als ro zetjes doorbrengen en zich in heo vroege voorjaar haasten om te bloei en, opdat hun zaden kunnen rijpen vóór hun speciale groeiplaats, de duinhelling met enorme verschillen tussen dag- en nachttemperatuur en over het algemeen een groot tekort aan vocht, verandert in een minia tuur-woestijn waar ternauwernood nog plantaardig leven mogelijk is. Deze soorten beginnen in maart of april te bloeien en in juni is het met hun korte plantenleven gedaan. Maar in het zand sluimert dan het zaad, dat in de herfst zal kiemen. Als men zich een voorstelling wil maken van een behoorlijke stad, moet men met het verken nen en bezoeken niet wachten tot de zomer. Vooral geldt dit voor Arnhem, een van onze mooie steden, waar het in de zomer niet alleen warm kan zijn, maar en vooral in de vakantiemaanden bijzonder druk. Ook voor die mensen, die deze stad aan de mooie Zuid- Het oude hart van Arnhem is het domein van de winkelende vrouw... en man. Drukke smalle straten, die een sfeervolle beslotenheid géven, vormen het levendige décor. Op de City-promenade een aan eengesloten keten van de hoofdwin kelstraten is alle verkeer taboe en 'het winkelen een aparte belevenis. Kleine, intieme winkels en boetieks worden afgewisseld door trotse gro te winkelpaleizen. Arnhem is „win kelstad" voor een groot en diep ach terland en vrijdags tot negen uur 's avonds koopavond. In de schaduw van de Grote Kerk, tussen Rijn en City, wordt op drie dagen van de week markt gehouden Een luchtfoto van Arnhems binnenstad bij de Rijnbrug. Dui delijk is te zien hoe de gerestau reerde en herbouwde oude ker ken en gevels bij de moderne gebouwen passen. De rotonde voor de brug sorteert en ver deelt het verkeer, zowel van als naar oost en west en het cen trum (richting Vëlperplein) ma gegeven. Ook voor uw buitenland se gast is een „bioscoop"-avondje aantrekkelijk, daar alle films in de oorspronkelijke taalversies worden vertoond. Geen enkel ander gebied in Neder land biedt zoveel en zulke échte hoogtepunten op een klein bestek. Aan Arnhems noordkant ligt het Ne derlands Openluchtmuseum, een in teressant park met. uit alle delen van het land overgebrachte oude mo lens, boerderijen en werkplaatsen. Uniek is hier teveps de prachtige klederdrachtenverzameling. Pal hiernaast het :Burgers' Safari park, waar lenige leeuwen om Uw auto sluipen en statige giraffen Uw weg kruisen. Ongewoon schouwspel in Nederlands eerste en mooiste wild park met als naaste buur Burgers' Op bermen van wegen, vooral als daarin het voorafgaande jaar gegra ven is (in geroerde grond noemen we dat dan) vinden we in de twee de helft van maart polletjes gouden sterretjes op bruindrode geschubde stengels van het klein hoefblad. Een echte voorjaarsbloeier, die al met zijn zonnetjes staat te pronken nog vóór de naar verhouding grote bla deren te voorschijn komen. Klaar blijkelijk maken die bladeren een hoefvormige indruk, waaraan de plant zijn naam ontleent. Ook de En gelse naam coltsfoot wijst daarop, want een colt is een veulen, hoewei het dan volgens mijn woordenboek wel een mannetje moet zijn. Het klein hoefblad groeit bij voor keur op plaatsen waar de mens aan het werk is geweest en men heeft resten ervan al aangetroffen in over blijfselen van nederzettingen van de eerste menselijke bewoners van West- Europa. De vruchtjes z'.in erg licht en voorzien van parachuutjes en men heeft uitgerekend dat bij volkomen windstilte ze er 20 secondèn over doen om drie meter omlaag te val len. Alle kans dus, dat als er wat wind staat, deze vruchtjes een flink eind van de moederplant terecht komen. Al moeten we in dit verband wel denken, dat de vruchtstengels zel den hoger worden dan 25 cm. Maar zelfs dan duurt het nog 2 seconden voor ze de grond bereiken. De gerestaureerde Sabelspoort heeft niet alleen historische waarde.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5