CV 4m 311 281 16 bloedsinaasappelen 188 69 55 82 ELEKTRISCHE SLIJPMACHINES STOKKERS Vrolijke Vlotte DAMES. behangcolieetie 1S73 „DE BOUWHAL" SiHS" Voorjaarsmode WONNINK Puotdraad „Motto" STOKKERS PRIJS ƒ38,95 528 298 2 kg Cyprus sinaasappels198 169 98 Blik a 200 gram makreel49 H. KOOPMAN JOEL CARLSON: In Zuid-Afrika is de oorlog al begonnen De domini H. Weenink en B. Vellekoop Chocolade pinda's 179 Panklare rade kool Hacheevlees Panklare andijvie |g Saucijsjes Dagmelk Karnemelk Magere choo.v!a Van het erf der kerk INGEZONDEN elektra loodgieter Herenkapsaion Fa. W. DRENT EN ZOON KLEIN VEIDERMAN B.V. nuchtere stierkalveren Prachtige JAGERSHEKKEN JE BOUWHAL" Reparaties kunstgebitten W. v. Geenhuizen BESTEL NU KMRMflAT WONNINK lil Een mooie bloemkool Een pracht komkommer Ribstuk Ossestaart Appelheertjes gasfornuis KIPPENMEST BARÏELINK'S Piuimveebedr. PEDICURE H. Schutte Verse spinazie Gehakt half om half 228 Let u vooral op de waardebon in onze folder /TV Spar-Super /TV' (Trouw 7-3-'73) - vertrek van Schuurman - c.v. radio en t.v. dakdekkers Vrijdag' 16 maart 1973 4 125 min. steen 154.50 150 mm. steen 169.50 175 mm. steen 229.50 IJZERWAREN TELEFOON 1615 Kolweg 76 - Telefoon 1332 GEVRAAGD: voor de mesterij DERK JANSSEN Telefoon 1583 WJ HEBBEN DE NIEUWE BINNEN. Kom geheel vrijblijvend eens kijken. Ook voor kurk en suwide het adres: Pannenbakkersstraat 14, Holten, telefoon 1700 diverse hoogten. Pannenbakkersstraat 14 - Holten - Telef. 1700 Mu!ler;s Begrafenisonderneming Larenseweg 48 - Telefoon 1320 Regeling en verzorging van begrafenis sen voor Holten en omgeving. Nadere inlichtingen worden gaarne aan ons adres verstrekt. 's middags brengen 's avonds klaar Dorpsstraat 60 DE ORIGINELE ALUMINIUM JALOEZIEËN MEUBELCENTRUM Speciaalzaak ii* Smyrna - Soedan Breiwol en alle andere handwerken HAND WERKHUIS Larenseweg 26 Telefoon 1981 Natuurlijk bij Modecentrum VRIJDAG 16 MAART en ZATERDAG 17 MAART: ROLLEN a 500 METER 500 gram 500 gram IN ONZE NOTENBAR: 250 gram WEEKEND-GEBAK: 6 stuks Ter overname aangeboden goed onderhouden MERK ATAG J. Broere Mr. G. Vixseboxsestraat 31 Holten zeer geschikt voor gazon en bloementuin, in zakken van plm. 20 kg. Kan bezorgd worden. Borkeld, tel. 1564 Gedipl. mej. komt bij u thuis Belt u even voor een afspraak. Tel. 05483-2041 (tussen 5 en 6 uur) 1 kg DINSDAG 20 MAART: 500 gram gratis kruiden WOENSDAG 21 MAART: DONDERDAG 22 MAART: GEHELE WEEK: Liter Liter Liter kaarten mvoorvetkoopaan het parkschouw l V 't avonds van7tot9uur en zaterdagsvan10tol12uur v.vv.-hantóor ehtersbaatW teL2303 Bij 10.— boodschappen 5PAR SPAR - V Dorpsstraat 24a, te Holten. Joel Carlson, een 47-jarige Zuidafri- kaanse advocaat is enkele dagen in ons land op zijn krijgstocht tegen ,,de erosie van het recht en de mensen rechten". Zeventien jaar is hij advo caat in Zuid-Afrika geweest. Eén van zijn laatste successen was, dat Winnie Mandela en 17 anderen die hij ver dedigd had, door een Zuidafrikaanse rechter werden vrijgesproken. Maar onmiddelijk daarna werden ze voor vijf jaar onder huisarres' geplaatst. Dat kan in Zuid-Afrika zonder vorm van proces. De wereld is te klein geworden. Wie nu geen keus maakt, kiest in werke lijkheid voor de handhaving van de status quo, de bestaande orde, met al zijn onrecht. Die kiest voor de machthebbers die de enkeling en groepen onderdrukken. Wat er in Zuid-Afrika en elders in de wereld gebeurt, gaat ons allemaal aan. Ik ben in mijn leven nooit een moment in de verleiding gekomen de advoca tuur vaarwel te zeggen om in de po litiek te gaan. Politici zoeken macht en als ze ene eenmaal hebben, doen ze vroeg of iaat onrecht. We hebben advocaten nodig die dat onrecht aan de kaak stellen, die opkomen voor de enkeling die in de knel is gekomen. In alle politieke systemen gaan er mensen onderdoor- Maar Zuid-Afrika is uniek. Want dat is het enige land ter wereld waar onrecht en ongelijkheid in wetten zijn vastgelegd: waar zelfs de theolo gie wordt misbruikt om discriminatie goed te praten. In China is onrecht en in Ruslan in het Westen en in de derde wereld. maar in theorie zijn daar de menden voor de wet gelijk. In zijn boek g ft Carlson een aan grijpend relaas van zijn strijd tegen het onrecht in Zuid-Afrika. Veel aan dacht besteedt hij aan het lot van de landarbeiders, die door rijke blanke boeren uitgebuit, mishandeld en soms gedood worden. In 1959 is hij begon nen feiten te verzamelen en boeren aan te klagen. Hij heeft in de open baarheid gebracht dat de boeren Afri kanen ronselen die opgepakt zijn om dat ze het gehate persoonsbewijs met konden tonen en die veroordeeld wer den tot dwangarbeid op de boerderij en van de blanken. Verandering Dat was 1959 en het begin van de jaren zestig, maar is er de laatste jaren niets veranderd? vroegen wij hem gisteren. Ja, zegt Carlson, er is wat veranderd, maar niet in de toe stand van de landarbeiders. De rege ring heeft een nieuwe wet bedacht om de zaken geruislozer af te kunnen handelen. De wet op het terrorisme, artikel 83, sectie 2 onder L bepaalt, dat je een terrorist bent als je de regering in verlegenheid brengt. Wel ke goede journalist is dan geen terro rist, hoe kan ee advocaat dan wer ken? Toen de ->ofdredacteur en een journalist van de Rand Daily Mail, een van de oppositiekranten in Zuid- Afrika, de mishandelingen en marte lingen in de gevangenissen aan de kaak stelden, werden die misdaden niet onderzocht, maar werden de journalisten veroordeeld, omdat zij de zaak in de openbaarheid hadden yebracht. Luchtvaart en export Twee weken geleden heeft de Zuid afrikaanse luchtvaartmaatschappij landingsrechten in New York ge vraagd, voor een lijndienst en char tervluchten. We hebben gesteld, dat die maatschappij de apartheid ex porteert en dat als Amerikanen de Zuidafrikaanse vliegtuigen naar Kaapstad vliegen, de Amerikaanse zwarte burgers door andere deuren langs de douane moeten dan de blan ke. Publiceren de kranten in Nederland niet zulke advertenties van de Zuid afrikaanse ambassade en vliegt de Zuid-af rikaanse luchtvaartmaat schappij niet op Schiphol? Uw wetten verbieden toch ook discriminatie? Waarom doen uw advocaten niets? Ik hoop dat de Nederlandse advoca ten de erosie van het recht en de mensenrechten ook gaan bestrijden. Zuid-Afrika heeft uw Romeins-Ne derlandse rechtssysteem overgeno men en uw godsdienst. Uw land heeft nauwere banden met Zuid- Afrika dan Amerika. Als we nu niet massaal protesteren, gaan we er «zelf vroeg of laat ook onderdoor. Vorige week zyn in Zuid-Afrika blanke en zwarte studentenleiders zonder vorm van proces onder huisarrest ge plaatst. Uw parlement, uw partyen, uw advo caten moeten wat doen. Teveel men sen zeggen dat ze apartheid veraf schuwen en doen verder niets. Er zijn tal van manieren om het on recht te bestrijden. Zo'n boycotac tie van Outspan-sinaasappelen, die in uw land georganiseerd wordt, zal misschien economisch niet zoveel te betekenen hebben, maar het vestigt de aandacht op het lot van de dwang arbeiders. Verwacht Carlson op korte termijn verandering in Zuid-Afrika? „Niet op korte termijn. Maar de pola risatie is in volle gang. De blanken hebben een muur opgericht tussen hen en de zwarte meerderheid. Het spijt me, dat ik het moet zeggen, maar zuidelijk Afrika kan een tweede Vietnam worden. Niemand verlangt daarnaar, maar de Afrikanen hebben geen keus. U vraagt, wanneer de strijd kan ontbranden maar die vraag is verkeerd. De oorlog is begonnen op 20 maart 1960 in Sharpville. Toen werden de organisaties die de Afrika nen echt vertegenwoordigden. ge dwongen ondergronds te gaan. De blanken zij de terroristen in Zuid- Afrika. Zij hebben een vreedzame op lossing systematisch onmogelijk ge maakt". Raad van kerken gaat aandringen op afraden van emigratie naar Zuid-Afrika De Raad van kerken in Nederland heeft in zijn eind vorgie week in Utrecht gehouden vergadering be sloten een bri te doen uitgaan, waarin er bij de aangesloten kerken op wordt aangedrongen hun leden af te raden naar Zuid-Afrika te emi greren met als doel daar functies in het arbeidsproces te vervullen. Dit is bedoeld als protest tegen de ideologie en de praktijk v.d. apart heid. Tevens wil de landelijke raad van kerken hiermee zijn afkeer uiten van de „rassistische immigratiepo litiek" van dat land. Het besluit kreeg geen enkele slem tegen. Wel onthielden de vertegen woordigers van de gereformeerde kerken zich van stemming. Voor ds. W. Wiersma vormden de politieke implicaties van de brief (waarvan het concept was opgesteld door de secite internationale zaken van de raad) een onoverkomelijk bezwaar. Dr. A. Kruyswijk, de geref. synode- praeses, die de vergadering voorzat, en die vorige maand in Zuid-Afrika was, zette uiteen dat voor de gere formeerde kerken de verhouding tot die kerken ginds, waarmee „nauwe correspondentie" (officieel contact) wordt onderhouden, zwaar telt. „In dien wij ons achter deze brief scha ren, verstoppen wij een belangrijk communicatiekanaal". Brigadier J. Mast: in bijzondere ge vallen bepleit het Leger des Heils emigratie naar Zuid-Afrika, bijv. als het gaat om onderwijzers van het leger, die de gekleurde bevolking gaan helpen. Voorzitter prof. dr. C. L. Patijn van de sectie internatio nale zaken stelde, dat het advies af te zien van emigratie naar Zuid-Afri ka juist de harde kern van het schrijven was. Er gaan z.i. jaarlijks 700 tot 1000 hoog gekwalificeerde Ne derlanders naar dat land, met subsi die, en zij gaan bij het Lezetten van banen voor op kleurlingen. Maar juist de aanwezigheid van hooggekwa lificeerde blanken schepe werkge legenheid voor de niet-blanken, meen de ds. Wiersma. Niet voor niets ziet immers Zuid-Afrika zien gedwon gen zijn grenzen te bewaken tegen clandestiene immigratie door neger-; arbeiders. Op voorstel van de algemene doops gezinde sociëteit besloot de raad de reacties van de kerken af te wachten, alvorens zich opnieuw te beraden over het richten van een brief van gelijke strekking tot de Nederlandse regering. Vervolgens nam de raad het besluit zijn werkgroep homofilie te machti gen de pastores, maatschappelijke werkers en jeugdleiders van de aan gesloten kerkgenootschappen, een brief te sturen met het verzoek om op en hun ervaring met homofili Deze informatie zou de visie moeten inhouden van de aangeschrevenen op en hun ervaringen met homofielie kerkleden. Verder zouden zij hun ge dachten moeten geven over de moge lijkheid de christelijke gemeenschap pen te brengen tot echte solidariteit met de homofile mede-gelovigen en de ervaringen die hiermee reeds zijn opgedaan. De raad besloot de uitnodiging van de Russisch-orthodoxe kerk voor een werkbezoek aan de Sowjet-Unie aan te nemen. Ds. R. J. van der Veen van de Ned. zendingsraad brak een lans voor het opnemen van een vrouw en een jongere in de delegatie naar Rusland. Zeer ruime aandacht werd besteed aan de voor volgend jaar voorgeno men kerken-conferer.tie. De meeste leden-kerken bleken hun deelname te hebben toegezegd, maar de plannen nog vrij vaag te vinden. Een ver schuiving naar 1975 werd geopperd. In het moderamen gaat dr. A. H. van den Heuvel de plaats van ds. F. H. Landsman innemen. Voorzitter dr. Kruyswijk luidde de scheidende secretaris-generaal van de hervorm de kerk hartelijk uit, onder betui ging van zeer veel dank voor het ve le constructie werk door hem in en voor de Raad van kerken in Neder land verzet. (Hervormd Persbureau). Ds. Jan Schuurman nam op 20 fe- bruari 1859 afscheid van de christe lijke afgescheiden kerk van Holten om zijn ambtelijke taak in Deventer voort te zetten. OPVOLGER H. WEENINK Ter voorziening in de vacature- Schuurman werd een beroep uitge bracht op kandidaat H. Weenink, die geen vrijheid kon vinden om hiervoor te bedanken, of om het positief te stellen die het beroep gaarne aan vaardde en daardoor de tweede pre dikant van de afgescheidenen is ge worden. Hendrik Weenink werd geboren op 30 oktober 1830 te Deventer. Zijn ou ders waren Albert Weenink, ter we reld gekomen rond 1798, timmerman van beroep, en Hendrika Gezina Lij zen. Ds. Weenink was getrouwd met Adriana Liesveld. Kandidaat Weenink werd op 8 juni 1859 in de kerk van Holten beves tigd door de adviseur van de Holten- se afgescheidenen ds. A. Brummel- kamp sr. (1811-1888), achtereenvol gens predikant te Hattem en Schie dam. Daarna vestigde hij zich te Arnhem om in de Gelderse hoofdstad en het naburige Velp diensten te verrichten. In 1854 werd hij hoogle raar aan de theologische hogeschool te Kampen. Mr. J. J. L. van der Brugghen (1804-1863) voegde deze Brummelkamp eens heel oprecht en welmenend toe: ,,Ik bid. dagelijks, dat de Heere haar (de afgescheiden kerk) afbreke". Ds. Weenink is vijf jaar predikant van Holten geweest. Daarna nam hij een beroep aan van Nijverdal, waar hij in de plaats kwam van ds. P. B. Bahler. Op 2 december 1866 overleed hij aldaar. De aangifte van zijn ver scheiden werd gedaan door Frederik Staman, 68 jaar. schoenmaker en de 25-jarige landbouwer Derk Jan Sta man. BRANDS VELLEKOOP De derde predikant van de „fiene karke" was eveneens een theologisch kandidaat, n.l. de heer B. Vellekoop, die op 12 februari 1865 in Holten werd bevestigd door zijn voorganger. Brands Vellekoop aanschouwde op 8 oktober 1833 te Leiderdorp het le venslicht. Hij was een zoon van Jo hannes Arnoldus Vellekoop, geboren omstreeks 1806, en Elisabeth Lapaar. Zijn echtgenote heette Gesiena Tien. Ds. Vellekoop verbleef slechts twee jaar in Holten, vanwaar hij vertrok naar Beetgum in de classis Leeu warden, een gemeente die 40 jaar la ter werd gediend door ds. J. C. Aal- ders, vader van de bekende her vormde predikanten drs C. Aalders te Utrecht en dr. W. Aalders te Den Haag (mede-ondertekenaar van het bekende „Getuigenis"). In 1645 stond te Beetgum dr. Ar nold i, geboren in Polen. Hij werd in 1650 benoemd tot hoogleraar aan de hogeschool van Franeker, in plaats van Coccejus. De heer Vellekoop werd op 4 maart 1870 bevestigd in Smilde, waar hij predikant was van de christelijke ge reformeerde kerk tot 8 juli 1878. Eén van zijn voorgangers daar is geweest de bekende Hendrik de Cock. Van 4 augustus 1878 tot. 1 december 1893 heeft bij de eveneens onder de clas sis Leeuwarden ressorterende ge meente Oenkerk c.a. nog gediend. Op laatstgenoemde datum overleed hij in dit tot de burgerlijke gemeen te Tietjerksteradeel behorende dorp. SLOT De heren J. B. van Mechelen en J. H. Brilman waren onderscheiden lijk de vierde en de vijfde predikant van Holten. Over hen schreef ik in Holtens nieuwsblad van respectieve lijk 2 februari en 2 maart j.l. Aan de zesde pastor, n.l. A. van Apel doorn, hoop ik binnenkort in dit blad uitgebreid aandacht te besteden. Hilversum W. OTTEN. GORDIJN. De Amerikaanse kunstenaar Christo kwam drie jaar geleden, nl. in maart 1970 op het lu- minieuze idee een enorm groot gor dijn als een soort buitenversiering op te hangen in een vallei van Colorado. In de zomer van 1970 reisde Christo tal van musea, kunsthandels en kunst verzamelaars in Europa af die hij werkelijk zo gek kreeg geld voor dit project beschikbaar te stellen. Toen enkele grote musea het beheer over Christo's stoute plannen weigerden heeft de Amerikaan van Nederland se afkomst Jan van der Marck de leiding van het Valley Curtain Pro ject (Plan voor het Valleigordijn) op zich genomen. De grootste aanne mers firma ter wereld (althans vol gens eigen reclame) Morrison-Kund- son Company, Idaho, werd de bouw opdracht verleend. Toen tenslotte met de ophijsing van het 20.000 vierkante meter grote gor dijn kon worden begonnen ging er iets mis en halverwege de voorstel ling werd het „kunstwerk" onherstel baar beschadigd. In februari 1972 kreeg een andere fabriek opdracht 'n nieuw gordijn te maken. Op 21 ju ni werd met het werk in de vallei Rifle Cap begonnen en op 10 aug. 1972 om elf uur was het dan zover: het gordijn voor de berg hing er. Maar niet voor lang. Na 28 uur noop te een enorm storm-in-aantocht de projectleiders het gordijn over dit drama te laten vallen. Velen hebben er mooie foto's aan over gehouden en alle rekeningen van dit project dat in de miljoenen liep zijn betaald, Geachte redaktie. In het vorig nummer van Holtens Nieuwsblad is een bericht betref fende het schoolzwemmen, opgeno men, dat aanleiding kan geven tot verkeerde gevolgtrekkingen. Wilt u om zulks te voorkomen onderstaande ter verduidelijking en aanvulling plaatsen? De hoofden der bassisscholen heb ben indertijd getracht de leerlingen van de eerste en tweede klassen te betrekken bij het schoolzwemmen. Er is een verzoek aan het gemeentebe stuur gericht, waarin gevraagd werd een aantal keren één dag per week gedurende de zomermaanden een bus beschikbaar te stellen, die volgens 'n opgesteld rijschema bedoelde kinde ren zou moeten vervoeren naar en van het zwembad Twenhaarsveld- De rijksinspecteur van het lager onder wijs heeft bezwaar gemaakt tegen schoolzwemmen van de laagste klas sen der basisscholen. Zodoende was de kous af. Niet de bus, is dus strui kelblok geweest, maar het schooltoe zicht maakt schoolzwemmen voor de ze leerlingen onmogelijk. Naderhand maakten verschillende ouders zelf plannen en regelden onderling ver voer per auto na de lesuren naar en van Markelo, waar de kinderen vier keer per week les krijgen. Dat alleen leerlingen van de hoogste klassen kunnen profiteren van 't schoolzwem men in het Twenhaarsveld is onjuist. Ook de middelklassen 3 en 4 gaan tijdens lesuren naar dat bad. Met dank voor de plaatsruimte. De hoofden van de openbare scholen voor basisonderwijs. KLEIN VELDERMAN Deskundig advies. Snelle service. Kolweg 76 Telefoon 1332

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4