Nuttige voorlichtingsavond voor het vervolg-onderwijs HEI LAGER TECHNISCH ONDERWIJS Onderwijs aan Holtense Scholengemeenschap Landbouw- onderwij s Na brugklas volgt selectie naar Van het erf der kerk Een jammerlijk stuk Groesbeekse tehuizen Lager Huishoud- en Nijver heidsonderwijs op de drempel voor nieuwe ontwikkelingen Vergadering van Christelijke P lattelands vrouwen Waarvoor is het kind geschikt en zal het levensvreugde ontvangen Inleiding door de directeur R. Mud „Overwegingen..." en nota over belijden nu in druk verkrijgbaar „Samen op n ep" in Etten-Leur Markt Rijssen Carnavals optocht voor de kinderen Ds R. J. van der Veen: De „test van Bangkok duurt nog voort! i- -i j£'£Züüf. ÏLL.Ü.a 3 Aan het eind van de zesde klas gaan de basisscholen hun leerlingen afleveren aan het vervolg onderwijs. Dat kan zijn nijverheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, enz. Eerst komen de kinderen dan in een brugklas terecht, om na een of twee jaar te worden geselecteerd naar een afdeling waar een voorlopig - of een einddoel van hun opleiding kan wórden bereikt. Soms is het voor de ouders niet moeilijk om te kiezen, doch in andere gevallen wel. En dat moet in deze tijd gebeuren. Onder wijsinrichtingen moeten immers weten hoe de bezetting zal zijn na de zomervakantie. Er moeten leerkrachten worden aangetrokken bij eventuele toename van het leerlingenaantal, of er zullen leer krachten moeten afvloeien bij een sterke daling. Dan moeten bovendien veel andere voorzieningen worden getroffen door de directeuren van scholen voor vervolgonderwijs. Denk aan leermiddelen en lokaliteiten! Er bestond flinke belangstelling voor de voorlichtingsavond voor het vervolgonderwijs in de hal van de dorpsschool. Speciaal voor de ouders, die gaarne meer informatie zouden ont vangen over mogelijkheden aan diverse scholen, was maandag avond een voorlichtingsavond belegd in de hal van de Dorpsschool. Die voorlichting zou worden gegeven door de heren R. Braak- hekke, adjunct-directeur van de school voor Lager Technisch Onderwijs te Rijssen, P. H. Cammeraat, directeur van de school voor Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs der O.L.M. „De Noordenbarg" te Holten; R. Mud, directeur van de Scholengemeen schap eveneens alhier en J. Vis, directeur van de Lagere Land bouwschool te Bathmen. Genoemde vier personen zouden ieder een korte inleiding hou den. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en van die gelegenheid is gebruik gemaakt. De bijeenkomst stond onder leiding van het hoofd van de Dorpsschool, de heer B. H. Brouwer. De ouders van de leerlingen der vijfde en zesde klassen in onze gemeente waren uitgenodigd. Ongeveer 80 personen waren aanwezig. De koffiepauze werd kort gehouden, opdat er voldoende tijd resteerde voor het bespreken van de problemen, die aan de orde waren gesteld. De rode draad, die door de betogen liep was wel: grijp niet naar wat in uw ogen het hoogste is, maar probeer aan te sturen bij uw schoolkeuze, naar datgene, waarvoor uw kind het meest geschikt is en waardoor het levensvreugde zal ontvangen. Ieder kind heeft een eigen aanleg. En die moet worden ontwikkeld, of zoals de voorzitter opmerkte in zijn slotwoord: we proberen van een mus een zo goed mogelijke mus te maken, doch denk er aan dat we van een mus nooit een nachtegaal kunnen maken! Hij wees tevens op het boekje „Verder leren, wegwijzer voor het voortgezet onder wijs", uitgegeven bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage in 1972, tegen een prijs van f 2,80; bij de boekhandel verkrijgbaar. Het geeft 126 bladzijden informatie. Dc toelating van leerlingen tot het eerste leerjaar van de Scholenge meenschap vindt plaats op advies van het hoofd van de afleverende ba sisschool. In dit advies moet tot uitdrukking worden gebracht, dat de betreffende leerling geschikt wordt geacht voor het volgen van het onderwijs aan de Mavo-afdeling of aan de Havo afdeling. Alle toegelaten leerlingen worden geplaatst in het zogenaamde ge meenschappelijke eerste leerjaar. Tijdens dit eerste leerjaar volgen al le leerlihgen hetzelfde programma in willekeurig samengestelde klassen. Elke leerling krijgt zo een jaar de gelegenheid te bewijzen, wat hij of zij waard is onder de werkomstan digheden van het voortgezet onder wijs voor er over de te volgen stu- dieweg beslist wordt. In dit eerste leerjaar wordt grote aandacht besteed aan de aanpassing van de leerling. Het leren studeren is één van de be langrijkste punten van de aanpas sing. Er worden zoveel mogelijk gegevens over de leerling verzameld. Aan het eind van het schooljaar zijn voor de beoordeling dan beschikbaar het ad vies van het hoofd van de basis school, de uitslag van een test, die in oktober aan de scholengemeenschap wordt afgenomen, de rapportcijfers en observatiegegevens van de leer krachten. Op grond van deze gegevens vindt bevordering van de leerling plaats. Lager huishoud- en nijverheidson- dei-wijs op de drempel van nieuwe ontwikkelingen, zou de heer Camme raat zijn causerie kunnen noemen. Spreker zei, dat uit de geschiedenis van het lager huishoud- en nijver heidsonderwijs de conclusie kon wor-, den getrokken, dat deze onderwijs sector zich ontwikkeld heeft van een schooltype gericht op het. verwerven, van kennis en vaardigheden op huis houdelijk gebied, tot een schooltype waar meer en meer aandacht wordt besteed aan een Brede Algemene Vorming. Er is geen sprake van een opleiding voor de huishouding of tot. een beroep. Wel is er een meer al gemene oriëntering op beroepen. Het nieuwe onderwijsdoel van de ze school is duidelijk gericht op Al gemene Vorming. Huishoudelijke vor ming is vopr deze jonge leerlingen niet meer het doel van het onderwijs, maar is slechts één van de midde len om jonge mensen op de volwas senheid voor te bereiden. Veel men sen lopen met een bepaald verkeerd idee over de huish. school rond. De oud-leerling zal zich moeten realise ren dat de school uit haar meisjes tijd verdwenen is. Het huidige LHN.O richt zich naar de inzichten van deze tijd. Het doel van het onderwijs nu is: de meisjes zo danig te vormen dat zij in staat zijn op hun niveau met inzicht en met. kritisch vermogen bewust te kunnen deelnemen aan het leven in de maat schappij. Dat is ook geheel in de denkrichting van de drie Vakcentra les in de huidige dialoog over het geheel van onderwijsvoorzieningen in ons land. De ontwikkelingen staan niet stil. In het gehele Beroepsonderwijs ontstond reeds enige tijd geleden behoefte om de cursusduur vierjarig te maken. Op die manier zou beter recht ge daan kunnen worden aan de vraag naar langer algemeen onderwijs en zou de beroepskeuze die niet op te jonge leeftijd mag' worden gedaan, verschuiven. Of de naam „Huis houdschool" nog past bij de doelstel ling en vormgeving van het onder wijs is zeer de vraag. Want, dié huis houdschool bestaat niet meer. Het onderwijs aan de LIINO-school Deze bevordering kan zijn naar het 2e leerjaar Havo of het 2e leerjaar Mavo of een advies aan de ouders om een ander schooltype te proberen. In enkele gevallen kan bepaald wor den dat de leerling het eerste leer jaar mag overdoen. Plaatsing in een bepaalde afdeling betekent niet, dat de toegang naar andere afdelingen voorgoed afgeslo ten is. De diploma's die aan de verschillen de afdelingen behaald kunnen wor den geven namelijk de volgende ver dere studiemogelijkheden: Met een Havo-diploma is plaatsing in het 5e leerjaar Atheneum of het eerste leerjaar van het hoger be roepsonderwijs mogelijk. (hts, heao, ped. academie, sociale academie, enz.). Met eeni.dtp.lPmP-'M.aXQildaLig. is plaatsingmogelijk in het 4e leerjaar ven de Havo of het eerste leerjaar van het Middelbaar beroepsonderwijs (mts, meao enz.). Met een diploma Mavo-3 jarig is plaatsing mogelijk in het 3e of het 4e leerjaar van Mavo-4 jarig of plaat sing in het eerste leerjaar ven het middelbaar beroepsonderwijs. Dc schooldekaan is ouders en leer lingen behulpzaam bij het kiezen van vakkenpakketten en verdere stu dierichtingen. Hy kan hierover uitge breide inlichtingen verstrekken. De Scholengemeenschap is een streekschool en er wordt bij de vast stelling van de schooltijden zoveel mogelijk rekening gehouden met de aankomst- en de vertrektijden van treinen en bussen. Ouders, die voor hun kind plaatsing in het eerste leerjaar van de Scholen gemeenschap wensen, dienen zich in eerste instantie te wenden tot het hoofd van de basisschool. kan in vijf gebieden verdeeld wor den. a Wereldoriëntatie, waarin dan bijv. de vakken aardr., geschiedenis maatschappijleer, godsdienst en kennis der natuur terug te vinden zijn, al is het met een eigen aan pak, 25 procent der lessen, b Levensvaardigheden zoals het hanteren van de eigen taal als ook een vreemde taal, de wiskun de uitgaande van rekenen, maar ook moderne wiskunde (30 procent der lessen), c Kreativiteitsontwikkeling die zo van belang is bij het ontdekken, hanteren en beleven van eigen mogelijkheden en begrenzingen in de werkelijkheid van het leven (lich. oef., handenarbeid, teke nen), (25 procent der lessen), d Het. verwerven van Technische Vaardigheden waarbij het oplos sen van problemen, zelfstandig maar juist ook in de groep, eerst van groter belang zijn dan de vakvaardigheden. Die komen veel later in de echte opleiding voor een beroep wel aan de orde (20 procent der lessen). In de eerste 2 jaar heeft de algeme ne vorming de grootste aandacht en wordt de leerling zelf in dit proces met grote aandacht gevolgd en be geleid. In het derde leex-jaar wordt voorzich tig gezocht naar wat eventueel een beroepsrichting zou kunnen gaan wor den. Het lessenplan past zich hier op aan. Pas in het vierde jaar ontstaat een meer duidelijkekeuze naar een bepaald vakkenpakket. Heel globaal zijn 3 richtingen aan te geven. Kan toor en winkelsector, verzorgende be roepen, kledingvex-werking. Door dit geheel heen loopt nog weer het verschil in diepgang van de stof, die het mogelijk maakt de leei'lingen meer praktisch of meer theoretisch aan hun trekken te laten komen. Hebben de meisjes hun diploma ge haald, dan zal gekozen moeten wor den voor: Werken met daarnaast een pax-tiële vorming op vormingscentra of via de ook voor meisjes zich steeds meer ontwikkelende leerling stelsels, zoals bejaardenverzox-ging, kraamverzorging, gezinsverzorging, Het betoog van de heer R. Braak- hekke kan als volgt worden samen gevat: Doelstelling. Vroeger: Opleiding in een tech= nisch beroep (ambachtsman) was de hoofdzaak. Op vorming, dit element was wel aanwezig, werd niet de na druk gelegd. Thans: De vorming van de jonge leerling staat op de voorgrond. De techniek is daarbij een hulpmiddel. Oorzaken van de veranderde doel- ling. Maatschappelijke- en technische- evolutie. Beroepen verdwijnen en er komen nieuwe beroepen. Het om schakelen naar een ander beroep zal vaker plaats vinden. Vernieuwd inzicht in het psychologisch en peda gogisch denken. Eigenschappen, die de school in haar leerlingen tot ontwikkeling zal dienen te helpen brengen zijn o.a.: flexibiliteit het vermogen snel te kunnen aanpassen aan nieuwe si tuaties en daarbij tot adekwaat handelen te komen; kreativiteit het vermogen een ei gen vorm te geven aan, een eigen structuur te brengen in wat men doet; zelfstandigheid het vermogen ei gen richting en overtuiging te vol gen bij het aanvaarden en uitwer ken van taken; verantwoordelijkheid het vermo gen de konsekwenties van. dé han delingen die men verricht te willen en kunnen aanvaarden; sociale vaardigheid het vermogen, om gemakkelijk tot samenwerking te komen met andere mensen bij het verrichten van taken. De techniek heeft in het lager tech nisch onderwijs een drievoudige be tekenis: a het is een confrontatie met een aspect van de cultuur; b het is een confrontatie van de leerlingen met een terrein van voorkeur en belangstelling en is als zodanig een belangrijke moti vatie tot deelneming aan het leer- pi-oces; c dë techniek biedt de mogelijkheid de leerling te confronteren met een werkvorm die bij zijn persoon lijkheidsstructuur past. Naast leerlingen, die al denkend een probleem analyseren, structureren en theoretische oplossingswegen zoe ken en antwoorden vinden, zijn er leerlingen die al manipulerend structureren en oplossingen laten groeien uit. een trapsgewijze concre te rèalisei-ing. Gevolgen structuurverandering. Opleidingsduur: Vroeger 2 jaren vakgerichte opleiding. Sinds 1968: 1 brugjaar met daarop volgend 2 jaren vakgericht onder wijs. Thans: 1 brugjaar; 1 algemeen 'technisch jaar; 2 jaren min of meer vakgericht onderwijs. Bezwaren oude opleiding: vakkeu ze op te jonge leeftijd; doorstro mingsmogelijkheden waren gering. Voordelen nieuw situatie: vakkeu ze op latere leeftijd; meer mogelijk heden tot oriëntatie in de beroepen; meer doorstromingsmogelijkheden, zowel horizontaal als verticaal; meer ruimte voor observatie van de leer lingen. Differentiaties binnen het L.T.O. P. opleiding is de meer op de praktijk gerichte opleiding. T.T. opleiding is theoretische tech nische opleiding. I.T.O. is individueel technisch onderwijs. P. opleiding: Voor de leerlingen, die gezien hun aanleg en belangstel ling, hun werkkring zullen zoeken in de bouwbedrijven, metaalbedrij ven, electrotechnische bedrijven en de verzorgende beroepen. T. T. opleiding: Voor de leerlingen die ambitie en ook aanleg hebben kapstersopleiding, kantoor- en wih- kelleerlingstelsels, etc. Zij kan ook een verdere scholing krij gen door een dagopleiding in het Middelbaar Beroeps Onderwijs te kie zen. Bijv. in de sektör inrichtings- huishoudkunde, de mensverzorgende beroepen, de kledingverwerking etc. Hoewel op het moment nog niet vast staat hoe het 4-jarig LHNO zich gaat ontwikkelen kan gezegd worden, dat de toekomstige verdere integratie van het hele voortgezet onderwijs voor het huishoudonderwijs niet als een verrassing zal komen, maar al bezig is'haar bijdrage te leveren door een grote inzet en wil de jonge tie ner in zijn school te bieden wat no dig is voor een goede en gelukkige plaats in deze maatschappij. om in een meer theoretisch beroep te gaan werken. De basis voor verdere studie wordt hier gelegd. I. T. opleiding: In deze afdeling wor den leerlingen opgenomen die veel moeite hebben met de leervakken, maar wel over 'n praktische hand vaardigheid beschikken. Deze leer lingen worden opgenomen in kleine klassen waardoor een individuele benadering mogelijk is. Verdere opleidingsmogelijkheden. P. opleiding: Deze leerlingen kunnen, na het behalen van het diploma, opgenomen worden in een leer lingstelselopleiding die in over eenstemming is mét de vakrichting van de leerling. Dit is een 2-jarige opleiding in het bedrijf, waai'bij de leerling verplicht is gedurende 1 dag per week aanvullend theore tisch onderwijs te volgen. Deze op leiding wordt met een examen af gesloten. Er bestaat de mogelijkheid om daarna zich verder te bekwa men door het volgen van cursussen o.a. voor: gezel, werkmeester, uit voerder, opzichter enz. T. T. opleiding: Het diploma geeft de toelaatbaarheid voor verschil lende opleidingen o.a.: middelbaar technische scholen, school voor scheepswerktuigkundigen, school yoor boordwerktuigkundigen, in- strumentmakersschool, autotech- nische school, schildex-sscholen, meubelmakersvakschool, leraren opleiding, onderofficiers opleiding, specialistische opleiding in grote bedrijven. I. T. opleiding: Ook deze leerlingen kunnen geplaatst woi-den in een leerlingstelselopleiding. De oplei dingsduur wordt dan in veel geval len verlengd tot 3 jaar. Advies aan de ouders: Kies de juis te school voor uw kind. Bedenkt daarbij, dat een te zware opleiding funester is voor 'n gezon de ontwikkeling van het kind dan een te gemakkelijke. Te zware opleiding geeft geestelij ke spanningen. Te gemakkelijke opleiding kan lui heid kweken. Het eerste is evenwel erger dan het laatste. Kies weloverwogen in het belang van het kind. Vakken op de Technische School. Algemene vakken: Nederlandse taal, Engelse taal, aardrijkskunde en ge schiedenis, kennis der natuur, na tuurkunde en mechanica, rekenen, modernë wiskunde, muzikale vor ming, godsdienst en maatschappij leer, lichamelijke opvoeding, teke nen, handvaardigheid, algemene technieken, studielessen. Op het beroep gerichte vakken: prak tijk, vaktheorie, materialenleer, ge- reedschapsleer, vaktekenen, tech nisch schetsen/handtekenen. Wie landbouw zegt, denkt vrijwel steeds aan milieuvervuiling door on kruidbestrijders, aan saneringen, die vele landbouwers in staat stelt het beroep op eex'zame wijze vaarwel te zeggen. Waarom is er dan toch nog Land bouwonderwijs? Is het dan niet veel beter voor ons allemaal om aan herbebossing te doen en de landbouw zoveel mogelijk aan de ontwikkelingslanden te laten? Enkele gedachten om u aan het twijfelen te brengen. Wist u, dat de totale landbouw-ex- port in 1969 7,3 miljard gulden be droeg? En dat was ruim 20 procent van wat we toen uitvoerden. Weet u, dat we voor verreweg het grootste deel ons voedsel zelf px-odu- Dat de landbouw er op die manier voor zorgt, dat de betalingsbalans en evenwicht blijft en er op die manier voor zorgt dat onze welvaart veilig gesteld wordt? Landbouw is voor ons land onmis baar en dus zullen er voor de toe komst ook landbouwers moeten blij ven. Alleen zullen er door mechani satie, specialisatie, en schaalvergro ting minder nodig zijn. Maar deze Deze keer wil ik graag eens laten zien, hoe-ook mensen en groepen die al maar opponeren tegen de kerk en de predikanten, wanneer ze weer eens politieke uitspraken doen, zelf zich duidelijk met de politiek inlaten! In de „Waarheidsvriend" heeft een ingezonden stuk toegestaan, waarin onvervalst politiek stelling genomen wordt in bepaalde vragen die ons allemaal sterk bezig houden. Eerlijk gezegd: ik ben daar van geschrok ken. Vooral omdat ik er o.a. de naam van ds. W. L. Tukker onder las, die bij mij heel hoog staat aan geschreven. Ik stond perplex dat hij en ook anderen hun naam aan dit stuk hebben gegeven. Hebben ze echt dit stuk gelezen voor ze het onder tekenden? ?Ik kan het me nauwelijks voorstellen. Het stuk bedoelt op te wekken te emigreren naar Zuid-Afrika, of ook naar Rhodesië en Angola. Men zou verwachten, dat er toch een poging zou worden gedaan waarheidsgetrou we voorlichting te geven en niet tal van aspecten gewoon te verzwij gen. Men kan dan nog een bepaald standpunt innemen, maar verzwijgen mag er niet bij zijn. Welnu, als men dit stük leest, krijgt men geen ver moeden, dat er in Zuid-Afrika ook nog gekleurde mensen wonen en dat hun aantal geweldig veel groter is dan dat van de blanken. Deze vor men immers in Zuid-Afrika een rela tief kleine minderheid, 't Is niet juist om deze gekleurden zelfs niet te me moreren en te doen alsof ze niet bestaan. Maar ze bestaan wel en daardoor is er in Zuid-Afrika een le vensgroot probleem, waar men niet omheen kan. Het gaat me er niet om welke op lossing in dit probleem het juiste is, maar het zelfs niet noemen van dit enorme .probleem is onjuiste voorlich ting. Men wordt opgewekt te emigreren om daar Europa te verdedigen! Im mers, Zuid-Afrika is een vooruitge schoven post van Europa in Afrika en strategisch van groot belang. Ook zijn er geweldige bodemschatten, zo dat er goed te verdienen valt en Zuid- Afi-ika er economisch uitstekend voor staat. Sterk wordt onderstreept, dat Zuid- Afrika een stamverwant volk heeft. Dat slaat vanzelfsprekend alleen op de blanken en blijkbaar ook weer niet op alle blanken, maar op de aanhan gers van de nationalistische partij, die de macht in handen heeft. Dat er ook nog een andere partij is, die ook de apartheid gehandhaafd wil zien, alleen op wat kritischer wijze, wordt niet vermeld. Dat is blijkbaar meer een afwijking van het stamver wante dan óók stamverwant! Je leest dan de merkwaardige en wat gezwollen zin, dat duizenden met oud-hollands bloed in de aderen moe ten gaan emigreren naar dat land. Wat zou dat zijn?? Niet alleen hol lands bloed, maar oud-hollands bloed? Oud-blauw ken ik, en oud-hollandse stoelen ook. Maar oud-hollands, bloed? Ik schrik wat van de schatten van de bodem en dat oud-hollandse bloed. Bloed en bodem kunnen we slecht meer horen zonder te denken aan het nationaal-socialisme dat deze twee tot normen maakte. Er wordt op gewezen dat niet alleen mensen met het juiste bloed maar ook van goede huize, nl. van goede gereformeerde huize daarheen moe ten trekken omdat Gods Woord en de vreze des Heren er richtsnoer zijn voor het handelen. Dat staat er. Dat er in Zuid-Afrika mensen zijn, die juist vinden, dat dat niet het ge val is, maar dat de richtsnoeren de apartheid en de belangen van de blanken zijn, aan wie de enorme bo demschatten ten goede komen. Het getal van mensen, die hierover verontrust zijn, groeit sterk, ook bin nen de goed gereformeerde kerken. Ik noem nog niet eens Beyers 'N*au- dé en het Christelijk Instituut, al heb ik daar een diep respect voor. Maar ook deze verontrusten bestaan niet voor de schrijvers van dit stuk. Nog maals, men hoeft mijn respect niet te delen, maar het gaat niet aan om te doen alsof er alleen maar na- werkers in de landbouw zullen erg goed van wanten moeten weten! Daarom is er dus landbouwonder wijs en dat onderwijs is meer dan alleen de opleiding tot boer. Ze geeft een goede algemene vorming, net als alle andere vormen van LBO met ac centen op Natuux-kunde, Scheikunde en Biologie, De 4-jarige cursus omvat een 2-ja- rige bx-ugperiode, gevolgd door een beroeps-oriënterende periode- Ook vaax-digheden (hout, metaal, mo toren, werktuigen) en inzicht (selec teren, organisatie, administratie) kx-ijgen hun beurt. Wat zijn nu de vooi'uitzichten De landbouwschool is geen eindon derwijs. Men stroomt door. naar de 2- of 3-jarige Middelbare Landbouw school (resp. P- en T-richting) of in ons geval de richting Landbouwme chanisatie T.S. Apeldoorn. Dat levert mogelijkheden in de land bouw zelf of in de aanverwante be roepen. Ook handel en dienstverle nende beroepen komen soms in aan merking. Er bestaan binnen het landbouw onderwijs geen drempels. Er is dus altijd aansluiting mogelijk op een vorm van Hoger Beroepsonderwijs, zelfs tot Wageningen toel tionalisten zijn in Zuid-Afrika. Het stuk roept een onwaar beeld op van Zuid-Afrika. Ik vind het heel erg, dat men zon der één woord van bedenking Ango la en Rhodesië noemt. Ook hier zeg ik: men mag daar verschillend over denken, maar men zal duidelijk moe ten aangeven dat er problemen zijn. De portugezen in Angola zijn natuur lijk niet van goede gereformeerde hui ze. Ze zjjn rooms-katholiek en de on dertekenaars zullen dat hoogst beden kelijk vinden. Oud-hollands bloed heb ben ze niet in de aderen. Wat ze ech ter met Zuid-Afrika gemeen hebben is dat ze blanken zijn en dat is vol doende. Dat in de andere Portugese kolonie (gereformeerde) predikanten plus ou derlingen gevangen zijn genomen en dat twee van hen in de gevangenis zijn omgekomen of omgebracht (dat blijft onzeker) is allerminst een re den om je met het Portugese regime niet te vereenzelvigen. Die presbyterianen waren geen blan ken en wij kiezen dan maar het richtsnoer van Gods Woord voor de blanke portugezen. Het stuk is doodgewoon griezelig. In ieder geval kunnen de onderteke naars voortaan geen bezwaar meer maken als anderen in de kerk ge loof en politiek vereenzelvigen en dat soms doen op een bedenkelijke en griezelige wijze. Zij gaan er zelf in voor! Ds. M. Groenenberg, Hervormd Utrecht. De vorig jaar november door de her vormde synode aanvaarde nota „De weg van het belijden der kerk" en het gespreksmateriaal „Overwegin gen over het belijden, leven en wer ken van de Nederlandse Hervormde Kerk" zijn nu in druk (off-set) ver schenen. De „Ovex-wegingen...." (16 blz. 1re gelafstand), aanvankelijk opgezet als synodale boodschap naar aanleiding van het befaamde „Getuigenis" van oktober 1971, zijn bedoeld als stof voor het kerkelijk gesprek. Ten dien ste van bespreking in de kerkeraden, kringen van gemeenteleden enz. kun nen ze worden besteld door overma king van f 1,- per stuk op giro 50292 van de questor-generaal van de Ned. Hervormde Kerk, Den Haag, onder vermelding van gewenst aantal én titel De nota (8 blz. normale regelafstand) behandelt problemen van polari satie en plux-iformiteit in de kerk(en) en is geschreven in aansluiting op de bespreking in de hervormde synode van de discussienota's over de „Iden titeit van de Ned. Hervormde Kerk" en over „Eenheid en pluriformiteit". Prijs per stuk f 0,50. Wijze van be stellen als boven aangegeven. (Hervormd Persbureau). De hervormde gemeente en de ge reformeerde wijkgemeente van Etten- Leur en Zundert. hebben besloten tot het officieel aangaan van een federa tieve samenwerking orider de naam Etten-Leur". De nieuwe gemeenschap wordt be stuurd door een federatieberaad en omvat de hervormden en gerefor meerden van Etten-Leur, Hoeven, St. Willibrord en Zundert. De beide part ners behouden boven-plaatselijk hun kerk-juridische zelfstandigheid, maar doen in de plaatselijke prak- tijk zo veel mogelijk gezamenlijk: kerkdiensten (incl. doop en avond maal) huisbezoek diaconaat en fi nancieel beheer. Deze samenwerking is bevorderd, doordat de hervormde gemeente een eigen predikant had en heeft en de gereformeerde „import" in snel groeiend Etten-Leur het goed kon vin den met de hervormden. Ook de ge ïnformeerde plaatselijke kerk van Bx-eda, waaronder Etten-Leur en Zun dert gereformeerd ressorteren, heeft De leden van de afdeling Holten van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen vergaderden onder leiding van de presidente, mevrouw Van Engbrink- Ramaker. Zij ging na het openings lied (Psalm 105 1) voor in gebed en las na een kox-t woord van welkom een meditatie uit „Ons Plattelandsle ven". 'Nadat mevrouw Bulsink-Bakker de notulen had gelezen werd gesproken over het houden van een „Fonduecur sus", dit in samenwerking met de afdeling van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. De cursusavonden zijn op 15 februari en 1 en 8 maart in de Huishoudschool in de Oranjestraat. De kosten bedragen f4.per avond. Het jaarverslag wei-d uitgebracht door mevrouw Bulsink-Bakker, secre- Twee verschillende groepen van mensen, totaal 350 wonen in de 13 Groesbeekse Tehuizen. De kinderen kwamen thuis liefde, leiding en begrip tekort; met hun komst in onze tehuizen krijgen wij de opdracht hen op te voeden tot har monische mensen in de maatschap pij De volwassenen sociaal en gees telijk gehandicapt dreigden door onze huidige ingewikkelde maat schappij overspoeld te worden. Hun geven wij geborgenheid en aangepas te arbeid. Wij realiseren dit door opvoeding, onderwijs, vorming buiten school- en werksfeer, aangepaste werkvoorzie ningen (o.a. W.S.W.) en aanvullende therapieën. De Groesbeekse Tehuizen met al« basis het Evangelie nemen ieder een op ongeacht de levensbeschou wing. Vorming van de mens, inhoudelijke uitbreiding van het werk, verbouwing en modernisering van de behuizing zijn elementen die niet voldoende door subsidies gedekt worden. Daarom wordt ieder jaar onze Na tionale Kollekte gehouden. De t.v. on dersteunt onze aktie. Dit jaar van 12 tot en met 17 februari 1973. Wilt u bijdragen in de niet-gesubsi- dieerde kosten? Mocht u geen kollektant treffen dan kunt u gireren op giro 88 27 88 ten name van de Groesbeekse Tehui zen te Groesbeek. Woensdag 14 februari 's avonds om tien voor acht zal de televisie (NOS Ned. I) in een korte uitzending aan dacht schenken aan het werk van de Groesbeekse Tehuizen en de collecte. Het Plaatselijk Comité. Aangevoerd: Varkens 224; zeugen 2. Totaal 226. Prijzen: 224 biggen van f 100.tot f 110.per stuk. Overzicht handel: Handel matig, prijzen hoog. Teneinde het camavalsgebeuren in Holten verder te stimuleren organi seert de carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" op zaterdagmiddag 3 maart a.s. een kinderoptocht waar aan alle kinderen uit Holten kunnen meedoen. Ze zijn allemaal van har te welkom. Hoe meer kinder (zielen), hoe meer vreugd. Ze mogen zich verkleden naar ei gen inzicht met of zonder „mombak". Aan de optocht zal worden deelgeno men door de Holtense Muziekvereni ging „HMV", de ponyclub „Bergrui- tertjes", de raad van Elf, de Prinsen garde, de Landelijke Rijvereniging „Bergruiters" en vele anderen. De te volgen route zal ter zijner tijd worden bekendgemaakt. meegewerkt, in het bijzonder door het instellen van een wijkkerkeraad, die de federatieve samenwerking tenslot te kon aangaan. (Herv. Persbureau) Algemeen secretaris ds. R. J. van der Veen van de Ned. Zendingsraad betreurt het uiteraard wel, dat zijn „Laten we zelf naar Hanoi gaan"- voorstel op de wereldzendingsconfe- rentie in Bangkok (zie Weekbull. nr. 2 van 12 jan. 1937) niet tot uitvoering is kunnen komen. Maar er is meer en beter over de conferentie te zeg gen. Ds. Van der Veen, in een open- bax-e reactie: De betekenis van deze conferentie lag voor een deel in de, intieme sfeer van de bijbelkringen. M.i. waren die over het algemeen zeer geslaagd. Voor een ander deel lag de betekenis in de iets minder in tieme sub-secties over de boodschap van de bevrijding in Jezus Christus en tal van branden bragen uit het in dividuele en maatschappelijke leven, en uit de dienst van kerk en zending. De betekenis van deze sub-secties is voor het grootste deel afhankelijk van wat de deelnemers er in hun eigen situaties mee gaan doen! De drie grote sectierapporten geven een theologisch overzicht en een aan tal aanbevelingen, ij verschillen nog al in kwaliteit. Ze zijn waard wat wij ex-mee gaan doen. Teveel erover jui chen roeDt het gevaar op, dat wij met 't oude doorgaan onder nieuwe woor den, ook waar vernieuwing broodno dig is. Niet 't begx-ijpelijk enthousias me over 't mogen meemaken van zo'n internationale ontmoeting, maar 't onder ogen zien van de prijs van ons nieuwe inzicht is nu aan de orde. De test on de betekenis van Bangkok vindt later plaats dan jan. 1973. I Dat is mijn hoop en mijn voorlopige resei-ve. Een voorlopige test op wat wij sa men konden opbrengen, nu het over de bevrijding en verlossing in Jezus Christus vandaag gaat, was m.i. de vraag: wat doen wij daar in Bang kok aan dat bombarderen in Noord- Vietnam?? M.i. heeft Bangkok die test niet gehaald. Daarmee is Bangkok niet verloren. Wel is de ernst van de test die in de komende 2 of 3 jaar plaatsvindt daarmee aangetoond. Vandaar dat ik wel min of meer te leurgesteld ben, maar ook nog vol hoop en verwachting. Aldus ds. Van der Veen. (Herv. Persbureau) taresse en mevrouw Brinkman-Dijkink „rapporteerde" over de financiën. Aan mevrouw J. Stam-Aanstoot, die bij de herdenking van het 25-jarig be staan in 1971 was vergeten, werd de ze avond alsnog de CPB-baddoek aan geboden. Inplaats van mevrouw Meijer-Berk- hout werd als bestuurslid gekozen mevrouw Van Iperen-Esseboom. Me vrouw Meijer werd hartelijk dank ge zegd voor het werk dat zij deed en ook zij kreeg een CPB-baddoek. Na afhandeling van de verschillen de agendapunten sprak de presi dente over het onderwerp „Ons CPB- werk". De vergadering werd na het geza menlijk zingen van gezang 136 vers 1 door mevrouw Lubberdink-Gort met dankgebed beëindigd.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3