Ah A O Natuurkalender 2e badmeester A 0 SUPERMARKT HENNY DUKSLAG Ds. Joannes Bapliste van Mechelen wereldraad trekt geld terug, uit ondernemingen opZwarte lijst' Voor 'n vakantiereis wacht ]e niet al hoe't uitpakt. Die bespreek fe voor alle zekerheid bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. bij Vreemd voorwerp in verbrandingskamer Vogelzang Zangles Hoor de vogels Kom morgen de reisgids even halen RaifieisenbankQBoerenleenbank Gemeente Holten EEN ASSISTENT OLIEHAARDEN Holtens Nieuwsblad Sinas 7|| Uit onze groente- en fruitafdeling: 5 kilo I JNl Rode kool FQ kilo Ifff 1% kilo I gO 2 kilo Jg Ter gelegenheid van de FEESTELIJKE HEROPENING op donderdag 1 februari EXTRA FEESTELIJKE KOOPJES Vrydag 2 februarri 1973 4 Nog een foto van het bestemmingsplan Hollen, waaruit duidelijk blijkt hoe met interesse wordt geluisterd en de burgemeester aantekeningen inaakt. Uit het rijtje predikanten, dat de gereformeerde kerk van Holten se dert de Afscheiding heeft gediend, wil ik in dit artikel ds. Van Meche len wat naar voren halen. Joannes Baptiste van Mechelen werd geboren op 9 januari 1843 te Arendonk, gelegen ten oosten van Turnhout in de Belgische provincie Antwerpen. Zijn ouders Joannes Baptista van Mechelen en Maria Dymphena Reets, die een landbouw bedrijf hadden, behoorden tot de rooms-katholieke kerk. Zij vestigden zich later in de Nederlandse provin cie Noord-Brabant, in Reusel, één van de acht dorpen waarvan de na men eindigen op -sel en daarom de acht selligheiden of acht zaligheden worden genoemd. De vooruitstreven de boer Van Mechelen begon in Reu sel met landontginning. In België had hij enkele processen gevoerd. Wat de gevolgen daarvan kunnen zijn wordt bijv. weergegeven met de plattelandszegswijze: ,,As twee boer'n prossedeert um ne koo, dan melket d'n advekoat". De aanvanklijk eveneens rooms- katholieke zoon Joannes Baptiste was eerst schaapherder van beroep. Hij kwam later in dienstbetrekking bij een protestantse boer Bart Mi- chaël aan wie de medicus prof. dr. P. R, Michaël van de vrije uni versiteit te Amsterdam verwant was die een boerderij had ge pacht van de Evangelische Maat schappij in Bladel en mitsdien ook gehouden was in de protestantse ge meente- aldaar te kerkëfï~Eerr pacht* voorwaarde, welke doet .denken aan een artikel in het burgerlijk wet boek handelend over de arbeids overeenkomst dat ongeoorloofd en nietig acht elk beding tussen werkgever en werknemer waarbij de werknemer zich verbindt zijn in komsten geheel of ten dele op een bepaalde wijze te besteden, of zich zijn benodigdheden op een bepaalde plaats of bij een bepaalde persoon aan te schaffen. Dit noemt men ge dwongen winkelnering. Bart Michaël bezocht later de evangelisatiesa- menkomsten in Loon op Zand. Op ongeveer 18-jarige leeftijd heeft Joannes Baptiste de rooms-katholie ke kerk de rug toegekeerd om zijn heil elders te zoeken. Deze stap had bepaald niet de instemming van zijn familie en de pastoor, die voor zijn geestelijk welzijn moesten waken. Zij hebben dan ook niets nagelaten om hem voor die kerk te behouden. In Vrijhoeve-Capelle, waar hij voor de eerste maal na zijn vlucht in Brabantse boerenkiel een kerkdienst bijwoonde, bood een protestantse familie hem de gelegen heid zich voor te bereiden op het pre dikambt. Als Kamper student schijnt hij reeds in Holten te zijn geweest. Op 19 juli 1869 werd hij door de ge reformeerde kerk van Holten beroe pen op een traktement van f 450,- per jaar, met gratis gebruik van wo ning en tuin, en belastingvij. In de beroepingsbrief staat verder te lezen: ,,Dat hierbij het een en an der van de opbrengsten des velds komt, behoeven wij u zeker niet te melden, want dat is aan een lande lijke gemeente verbonden en is af hankelijk van de meerdere of min dere vruchtbaarheid en van de sym pathie des volks". Ook werd de a.s. predikant meegedeeld, dat elke zondag twee en in het winterseizoen nog eens in de week diensten werden gehouden. De beroepings brief is ondertekend door de ouderlin gen H. J. Aanstoot en G. J. Lande- weerd, de diakenen H. Kerkdijk, J. A. Landeweerd en G. Wegstapel. zomede door de consulent ds. W. Voorn. Hoewel zijn vrouw Lamberdina Stegeman. groot-burgeres van Kam pen en verwant aan een burgemees tersfamilie in Leeuwarden, het amb telijk inkomen in geld en in natura niet zo aantrekkelijk vond, heeft stu dent Van Mechelen het beroep toch aangenomen. Het huwelijk van Joan nes Baptiste van Mechelen en Lam berdina Stegeman kon eerst worden voltrokken, nadat de rechter tussen komst had verleend, 'aangezien de ouders van Van Mechelen de beno digde toestemming hadden gewei gerd. Op 3 oktober 1869 werd kandidaat Van Mechelen te Holten in het ambt bevestigd door ds. W. P. de Jonge van Enter. De kerkeraad bepaalde op 26 oktober d.o.v., dat de predikant drie vrije zondagen per jaar zou heb ben. Na ruim drie jaar op 7 decem ber 1872 werd Holtens predikant beroepen in Vrijhoeve-Capelle, welks kerkeraad publiceerde: ,,Tot onze blijdschap heeft ds. J. B. van Mechelen te Holten onze roeping aangenomen". De kerkeraad van Holten daarentegen maakte in een landelijk kerkblad bekend, dat on zen leeraar ds. J. B. van Mechelen tot onze smart voor de roeping naar Vrijhoeve-Capelle niet heeft kunnen bedanken". In het begin van januari 1873 hield hij voor ,,eene buitenge woon groote schare zijne afscheids rede". Op 10 januari van hetzelfde jaar deed hij intrede in zijn nieuwe gemeente met een preek over Ro meinen 1: 15 en 16. Vers 15 luidt: ,,Alzoo hetgeen in mij is, dat is vol- vaardig, om u ook, die te Rome zijt, het evangelie te verkondigen". De bevestiger was de consulent ds. Jan Passchier van 's-Gravenmoer. Laatst, genoemde herdacht op 25 mei 1879 *zijn 25-jarig ambtsjubïledrrK ^tfnder algemeene en blijde deelneming der gemeente met dankzegging aan God". Passchier had, evenals de in mijn vorig artikel genoemde ds. J. C, Plug, zijn opleiding ontvangen van Kors Noorduin te Noordwijk. In 1856 had Passchier reeds voor een beroep naar Rijssen bedankt. De beroepings brief was hem thuisbezorgd door ou derling H. Baan (vader van de be kende Arend Baan), die allerminst opzag tegen een voetreis naar Bra. bant. Van Mechelen vertrok in 1881 naar zoals men toen zei Uit- huistermeeden. Tijdens zijn verblijf in Vrijhoeve-Capelle heeft hij nogal wat beroepen ontvangen; op 24 fe bruari 1874 van Stellendam, waar met hem op het tweetal stond ds. J. P. van der Maas te Beekbergen. Een jaar later staat in „Stemmen voor waarheid en vrede", dat ,,onze be minde leeraar een beroep heeft van Bergen op Zoom. Dat zijne eerwaar de kunnen besluiten om te bedanken is de wensch van ons hart". Na een week valt de beslissing. Tot algeme ne blijdschap bedankt hij. Zo ook in mei 1875 voor Oud-Loosdrecht, in no vember van hetzelfde jaar voor Nije- veen en in april 1877 alsmede begin 1878 voor Uithoorn. Over de verdere levensloop van ds. Van Mechelen, die vermoedelijk zijn gehele leven de Belgische nationali teit heeft behouden, is mij niet zo veel bekend. Wel weet ik, dat een kleinzoon van hem, ds. J. B. van Mechelen te 'Urk, al een heel eind gevorderd is met een levensbeschrij ving over zijn grootvader. De Urker predikant was zo vriendelijk mij nog enkele infomaties te verschaffen. - De opvolger in Vrijhoeve-Capelle was ds. C. S. Boss, die op 22 juli 1883 door ds. Van Mechelen werd be vestigd. Ds. Van Mechelen bleef tot 1892 in het Groningerland en vertrok na dat hij bedankt had voor een beroep van Passaic (U.S.A.) vandaar naar Rouveen, waar hij in 1916 werd geëmeriteerd. Op 12 februari 1931 overleed hij op 88-jarige leeftijd in Oudeschoot (gemeente Heerenveen), als oudste predikant van de gerefor meerde kerken. De begrafenis vond plaats in Rouveen. De overlijdens- aangifte in Heerenveen werd gedaan door Jan F.abriek, oud 54 jaar, win kelier en Paulus Jacobus Hoefnagel, oud 53 jaar, conciërge, inwoners van het dorp Oudeschot. HILVERSUM W. OTTEN. Een brochure van het Westflische- Lippische Sparkassen- und Girover- band in Münster bevat niet minder dan 700 adressen van boerderijen in Westfalen, waar noen zijn vakantie kan doorbrengen. In enkele gevallen wordt ook vermeld welke huisdieren en op de boerderijen aanwezig zijn, waaronder ook te verstaan paarden, pony's, koeien en varkens. Bij de plaatsomschrijvingen zijn ook de zwem- en sportmogelijkheden aange geven. Tussen 23 m en 12 oktober van dit. jaar organiseert de Verkehrsver- ein Münster-Münsterland 38 bustoch ten, waarvan er 18 langs Wasser burgen, 12 langs monumentale kunst- w .rken voeren en 8 als stedentochten aangemerkt kunnen worden. Het aan tal deelnemers neemt elk jaar toe en daarmee ook het aantal tochten. De Wereldraad van kerken heeft be gin deze week een lijst gepubliceerd met de namen van 650 ondernemin gen die rechtstreeks betrokken zijn bij investeringen in of handel met de landen in zuidelijk Afrika met een blank minderheidsbëwind. Tevens maakte de raad bekend alle eigen aandelen in de genoemde commer ciële ondernemingen (marktwaarde ca. f 5 miljoen) te hebben verkocht. Op de lijst staan met name onderne mingen met een hoofdvestiging in de Ver. Staten. Engeland. Nederland of Zwitserland met dochterondernemin gen en of aanmerkelijke belangen in Zuid-Afrika en Rhodesië. Is het u nooit gebeurd dat u een bougiemoertje of 'n ander klein voor werp uit een verbrandingskamer moest proberen te halen, dat erin ge raakt was via het bougie-gat? Indien het voorwerp door een mag neet kan worden aangetrokken kunt u daarvoor 'n flexibel magneetstaaf je gebruiken. Men kan volstaan met het staafje in het b ugie-gat te steken en het voorerp aan te trekken. In dien dit niet mogelijk is, kunt u de motor, zonder bougie, heel voorzichtig met de hand ronddraaien, tot de be wuste zuiger het bovenste dode punt bereikt, terwijl beide kleppen geslo ten zijn (men kan de stand van de kleppen gemakkelijk bepalen door na te gaan of de cylinder onder druk blijft, of anders do. het kleppen deksel te verwijderen en de stand van de kleppen na te gaan). Indien het bougie-gat zich onder de uitlaatbuis bevindt, houdt men een spiegel voor het bougie-gat zodat men kan zien wanreer het voorwerp weggeblazen wordt. Schuif dan een gebogen stuk benzine leiding op een persluchtslang, steek dat in de ver brandingskamer en zet de slang on der druk. In de meeste gevallen zal het voorwerp door het bougie-gat wor den geblazen en zal het euvel hier mee verholpen zijn. De 15 vermelde Nederlandse bedrij ven zijn; Akzo, Berkcis Patent, Blij- destein-WilIink, Bos en Kalis, Gras- so, Ileineken, Holl. Beton, Internatio- Muller, Lindeteves-Jacoberg, Mulders Rollend Materieel, Ned. Scheepvaart Unie, Nijverdal-Ten Kate, Philips, Unilever en VRG-papier. Met een en ander is uitvoering ge geven aan het besluit van het centra le comité van de wereldraad, vorig jaar in Utrecht bijeen, de suggestie van het speciale programma ter be strijding van racisme over te nemen, het terugtrekken van investeringen in zuidelijk Afrika te bevorderen en zelf te doen. Het uitvoerend comité van de 'wereld raad, dat de lijst liet publiceren, heeft bij de staf van het programma aangedrongen de kerken aan advi seurs op dit speciale terrein te hel pen. Dat is nu in voorbereiding. Voor de derde keer heeft de wereld raad via het speciale "rogramma een bedrag van 200.000 dollar (circa f 700.000) voor humanitaire (medi sche, educatieve, enz.) doeleinden ter beschikking gesteld van organisaties van en voor onderdrukte rassengroe- pen. De lijst omvat 26' organisaties; 8 in zuidelijk Afrika, 1 in Australië, 2 in Latijns Amerika (n.l. Colombia) 6 in de Ver. Staten, 2 in Canada en 6 in Europa. In ons land zijn het 't Angola-comité tezamen met de Stichting-dr.-Eudardo Mondlane (werkzaam voor Mozambique). Van de 26 organisaties kregen 14 al eer der een gift. De nu toegekende be dragen lopen uiteen van f 7.000 tot f 88.000. Westduitse kerken hebben besloten hun beleggingen in effecten (nog) niet van de hand te doen maar te ge bruiken om bij de betreffende bedrij ven aan te dringen op een goed per soneelsbeleid in Zuidelijk Afrika, inclusief het beëindigen van de dis criminatie in beloning op grond van huidkleur en ras. De nu gehonoreerde aanbeveling van het speciale programma ter bestrij ding van racisme vloeit mede voort uit een wat toegenomen belangstel ling in een aantal kerken voor het bezien van de effecten-portefeuilles van de kerkelijke organisaties op de toelaatbaarheid van de onderdelen (aandelen in oorlogsindustrie bijvoor beeld). (Hervormd Persbureau) De beste manier om vogels aan hun zang te leren herkennen is vaak met een goede kenner buiten rondlopen luisteren naar de zangers waarop hij onze aandacht vestigt. Maar er zijn niet zo erg veel van die goede ken ners en veel van hen gaan liever al leen op pad, al was het alleen maar om zich volledig op hun liefhebberij te kunnen concentreren. Gelukkig is het mogelijk geworden vogels voor een optreden in onze huiskamer uit te nodigen. Want er is al een hele reeks grammofoonplaatjes beschik baar, waarop goede kenners de zang van ruim honderdvijftig inheemse vo gelsoorten hebben vastgelegd. Ze ver schijnen onder de verzamteltitel: Hoor de vogels. Er zijn er al acht tien van, met zangers en krassers, schreeuwers en krijsers, piepers en roffelaars; welluidende en minder wel luidende klanken, die de echte vogel straat 39, Amsterdam), dat op aan- liefhebbers overigens allemaal als muziek in de oren klinken. Ze zijn o.a. verkrijgbaar bij het I.V.N. (Warmoes- vraag gaarne een opgave van de be schikbare platen zal toesturen. Als men jonge vinken in de herfst vangt (wat alleen is toegestaan voor wetenschappelijk onderzoek!), dus enkele maanden na hun geboorte, als zij nog nooit hebben gezongen, en ze gedurende de wintermaanden volledig geïsoleerd houdt, zullen ze toch in het voorjaar een vrij normale vinke- slag laten horen. Men zou dus ge neigd zijn aan te nemen, dat het ver mogen om dit geluid te produceren deze vogels is aangeboren. Maar als men jonge vinken op de dag waarop ze uit het ei komen uit 't nest neemt en ook volkomen geïsoleerd groot brengt, zullen ze in het daarop vol gende voorjaar een heel primitieve vinkeslag produceren, die ternauwer nood als zodanig is te herkennen. We moeten dus wel aannemen dat jonge vinkemannetjes (wijfjesvinken zijn erg zwijgzaam), tijdens hun eer ste levensweken, natuurlijk, onbewust, het geluid van vader en wellicht an dere in de nabijheid zingende soort genoten in zich opnemen. Zangles voor vogelbabies dus. Overigens hr men ook kunnen vaststellen dat als één jaar oude vinkemannetjes begin nen te zingen, ze nog wel wat bijle ren van meer exwaren vogels die zich in hun nabijheid laten horen. Er zijn over vogelzang hele boe ken vol te schrijven, Dat is dan ook herhaaldelijk gebeurd, ook in Neder land. In 1965, toen het honderd jaar geleden was dat dr. Jac. P. Thijsse werd geboren, is diens nagelaten ma nuscript „Vogelzang" uitgegeven, met erg fijne verhalen over vogelzang en zangvogels. Ko Zweeres heeft in een brochue van 16 blz. een uiteraard veel korter, aardig geïllustreerd verhaal geschre ven over de vogelzang, waarin hij ook ingaat op de betekenis ervan, wenken geeft voor het zelf opnemen van vogelzang op geluidsband en ver wijst naar literatuur over dit onder werp. Het kost maar 90 ct. en wordt toegestuurd aan wie dit bedrag over maakt op postgirorekening 347147 van I.V.N. (Warmoesstraat 39, Amster dam). Ook wie 90 ct. aan postzegels in een brief aan dat adres stuurt, krijgt het toegezonden. BAREND SERVET heeft de VPRO in eerste instantie 3000 leden gekost. De deining die er naar aan leiding van de laatste uitzending is ontstaan, gevolgd door de berisping van de minister, kwam deze om roepvereniging op een verlies van nog eens 3000 leden te staan. Jan Blokker, sedert eind 1968 in vaste dienst van de VPRO, in de Haagse Post: „'Na die waanzinnige rel valt de volgende Servetshow in een kli maat dat op een wonderlijke wijze is voorgekookt. Vorige keer heeft half Nederland gekeken, nu zullen nóg meer mensen met nóg meer antici patie naar hun toestel gaan kijken. Dat legt een raar soort druk op het programma, op de makers en op ons. We hebben besloten vier Servet shows uit te zenden. Wat je vooral niet moet doen is daarvan afwijken op grond van gezeur en gezeik". Wim van der Linden, een van de mensen die verantwoordelijk is voor de Barend Servetshow: „Vroeger heb ik gezegd; de VPRO-directie be staat uit een stelletje kwezels. Dat zou ik nooit meer durven zeggen. Zo als ze nu achter ons staan. Fantas tisch die VPRO, ik kan er geen woorden voor vinden". onbezorgde vakantie! Een vakantiereis bespreek je jij de de bank voor iedereen Muller's Begrafenisonderneming Larenseweg 48 - Telefoon 1320 Regeling en verzorging van begrafenis sen voor Holten en omgeving. Nadere inlichtingen worden gaarne aan ons adres verstrekt. Grote jaarlijkse collectie voor internationale hulpverlening 28 januari 11 februari 1973 Leven in overvloed is geven in overvloed (Giften-per giro op nr. 875587 v d. aiffeisenbank Holten t.g.v. Werelddiaconaat) Burgemeester en wethouders van Holten roepen sollici tanten op voor de functie van bij het prachtige verwarmde natuurbad „Twenhaarsveld' Salaris in gezamenlijk overleg nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties binnen veertien dagen na hét verschijnen van dit blad te zenden aan de burgemeester van Holten. In verband met het verblijf in het ziekenhuis van onze redacteur de heer Beijers de redactie welke over de nodige vrije tijd beschikt. Wie helpt ons? Telefoon aan huis is gewenst. Brieven aan het Bureau van c straat 17. 5 blad Gaarden- Steeds voorradig: grote keus G. KUYPERS „Slootsmid" Laren (G.) Telefoon 05738-227 Uw advertie-medium is èn blijft het H. J. WANSINKSTRAAT 17, HOLTEN Magere melk 5f IA 1 liter nu Wit- of bruinbrood "T4 gesneden Dolfijn koffie AAfl 500 gram van 352 voordfLSPij literfles van 99 voorjf A O margarine "iHfl 3 pak slechts lU'ö' Maandag: Aardappelen Dinsdag: 1 kilo Woensdag: Gekookte bietjes AA 500 gram Verder de gehele week: Waspeen 4||| 500 gram Handperen ||g| Goudreinetten "fUtl Golden Delicious fBC Sinaasappelen AAF net met 2 kilo IN DE H. J. WANSINKSTRAAT Geldig van 5 tot 10 februari Fier wapperden zaterdag de vlaggen voor het nieuwe (ontmoetingscentrum op het sportpark Meermanskamp

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4