Holten krijgt toeristen- en verhoogd woonforensen- belasting Opening ontmoetingscentrum „Meermanskamp" Overdracht woningbezit aan „Onze Woning V erhuur-woningen ook belasten Geen belastingverhoging voor Holtenaren AR en CHU vragen: Kom plan snel uitvoeren enToeristen-belasting Visie op beleid ontbreekt BEGROTINGSSNIPPERS Gemeentebelang wil: Van Schooten (Boerenpartij): Kunstenaars dienen lonend werk te doen Niet eenvoudig Meer geld voor interkerkelijke r ecreatiecom missie Tegen Argumenten Vergadering bestemmings plan Forum P.v.dA. wü planning op langer termijn Gemeente-belastingen niet verhogen Jan Trekop zesde in Oss Komplan Nieuwjaarsvisite en jaarvergadering van de Dijkerhoekse plattelandsvrouwen Dijkerhoek niet vergeten Woningbouw Re- en duplieken Woningbouw in gevaar? Milieu en Werkgelegenheid Aandacht voor de sport Toeristen-belasting G.E.B. en Slachthuis Try dag 19 januari 1973 8 De Partij van de Arbeid en de protestants-christelijke fracties zijn als grote overwinnaars uit de begrotingsbehandeling te voor schijn gekomen, al zullen de toeristen en de bewoners van zoge naamde tweede huizen hen de overwinning niet in dank afnemen. Het was de Partij van de Arbeid, bij monde van de heer L. Kaan, die het college voorstelde de verhoging van straat- en personele belasting niet door te voeren, maar daarvoor in de plaats de woon- forensenbelasting te verhogen met een bedrag dat gelijk stond aan de belastingverhoging (f 18.000,-). De Protestant-Christelijke frac ties waren daar voor, mitshet college het principe besluit nam met een toeristenbelasting te komen. Dat geschiedde. Het liep uit op een hoofdelijke stemming en met de stemmen van de heren Wansink, Rietberg (wethouder), Ten Berge (wethouder), Van Schooten (B.P.) en Vlogtman (evenals Wansink: Gemeentebelan gen) tegen, werd het voorstel aangenomen. Het voorstel van de heer A. J. Nijkamp (AR) om indien enigs zins mogelijk nog dit seizoen de toeristenbelasting (evt. voorlopige aanslag!) in te voeren werd met algemene stemmen aanvaard. B. en W. hadden bij de beantwoor ding van de algemene beschouwin gen al meegedeeld binnenkort met een voorstel te komen tot invoering van een toeristenbelasting. Men wil de die niet voor 1973 opleggen, om dat er al te veel verhuurd was voor de komende vakanties en omdat men het onbehoorlijk vond achteraf daar nog mee aan te komen. Nagegaan zal wel worden wat men kan doen om tot een voorlopige aan slag te komen, maar zoals gezegd, B. en W. moeten zich nog op een en an der bezinnen. Argument van het college is dat men in het verleden zoveel voorzie ningen voor het toerisme uit de al gemene middelen betaald heeft, dat het nu tijd wordt, dat de toeristen mee betalen aan de algemene voor zieningen. Het college heeft er anders geen idee van waar men het geld vandaan moet halen om de wensen van de raad geuit in de algemene beschou wingen te honoreren. De heer Wiggers (AR) haakte di rect in op het plan van B. en W. een toeristenbelasting in overweging te nemen. De heer Kaan greep de woonforen- senbelassting aan om tot 'n verschui ving in de begroting te komen: geen verhoging van de straat- en persone le belasting, maar de mensen die zich een tweede huis kunnen permit teren voor die kosten te laten opdra ven. Zo eenvoudig was het college echter niet te overtuigen, ook al niet, om dat de raad zich al opstelde alsof er f'250.000 uit de toeristenbelasting op tafel lag. Niets was minder waar. Zeer lang werd er gesproken over „wat men allemaal niet doen kan met die toeristenbelasting". Holten versieren, de VVV meer subsidie ge ven, reserveren voor voorzieningen waar én burgerij én toerist baat bij hebben. De CHU-ARP wilde zelfs de toeristenbelasting gebruiken om de hogere opbrengst van staart- en per sonele belasting te betalen. Sportvereniging Bato HMV, speel tuin De Kol en de padvindersgroep krijgen respectievelijk f 1350, f 100, f 500 en f 150 van de gemeente, zijn de de verdeling van de f 3000 die over '72 nog over te verdelen waren. B. en W. vonden dat deze vereniging en het verdienden, nadat zij al zoveel eigen initiatief hadden getoond om aan geld te komen. De interkerkelijke recreatiecommis sie krijgt voor 1973 f 750 van de ge meente. Nu had de raad in 1972 een principebesluit genomen ook in 1972 steun te geven aan die vereniging, maar de commissie had nagelaten een verzoek daartoe in te dienen. CHU-raadslid Westerik maakte er nu een principiële zaak van, waar over een stemming noodzakelijk bleek: zeven raadsleden stemden Vóór, zes tegen. Tegenstemmers wa ren de heren Wansink, Kaan, Meer man. van Schooten en de wethouders Rietberg en ten Berge. Het kon allemaal niet en voorzitter mr. Enklaar drukte de leden met de neus op de feiten. Zou men de be lastingverhogingen niet aannemen, dan viel er een gat in de begroting en stond men rood. De PvdA stelde zich aanvankelijk vierkant tegen die toeristenbelasting op. Men dacht aan de tentkampeer- ders die per nacht een kwartje meer moeten gaan betalen. Dat is per week, per gezin een stevig bedrag. Verder wilde men die belasting niet besteden aan straat- en personele be lasting. Men wilde er een „doelbelas- ting" van maken, zoals in Duitsland en Zwitserland. De heer Kaan vreest dat die belasting wordt aan gewend om als sluitpost voor df begroting te fungeren. De heer Wiggers stelde dat de heer Kaan nog niets had te vrezen, stond nog niets op papier. Maar wel zal men de rijwielpaden onder han den kunnen nemen, want de klachten daarover zijn vele. 'Nog een argument van de voorzit ter was heel duidelijk. ,,De woonfo- rensenbelasting belast een groep mensen die hier de vrije tijd door brengt of kortere of langere tijd woont. De man die in zijn grote sta caravan op ,,De Prins" of waar ook verblijft, betaalt niets. Dat is onre. delijk, omdat hij wel geniet van de voordelen van Holten als vakantie- en recreatiegemeente". Er was fractieberaad en rekenwerk voor nodig om uit. het voorstel an de heer Kaan te komen. Maar het ge lukte. B. en W. zagen hun belastingver- hogingsvoorstel de mist in gaan maar toch de uitkomsten van de begroting gelijk blijven. Die sluit en werd goedgekeurd even als die van de bedrijven. De begro- Het. bestemmingsplan-forum komt maandag, 29 januari a.s. 's avonds 7.30 uur met het college van burge meester en wethouders en de com missie ruimtelijke ordening in open bare vergadering bijeen in de aula van de openbare scholengemeenschap ter behandeling van de volgende AGENDA 1. Verslag van de openbare verga dering van 5 juni 1972. 2. Ingekomen stuk van enkele leden van het bestemmingsplanforum. 3. Behandeling recreatieplan „Es- pelo". 4. Behandeling recreatieplan ,,de Prins". 5. Behandeling wijziging gedeelte bestemmingsplan „De Kol", (voormalig industrieterrein van ..Universal"). 6. Beantwoording eventueel ingeko men schriftelijke vragen. teleurgesteld ting van het slachthuis vergde dan ook nog geruime tijd voor die werd vastgesteld. Toen pas reageerde de raad: „Die behandeling heeft eigen lijk geen zin. Want we verkopen dat slachthuis toch". Zaterdag, 27 januari a.s., zal het zover zijn dat het ontmoe tingscentrum van de sv. Holten op het sportpark Meermans kamp zal zijn voltooid. Dank zij de financiële steun van de gehele burgerij en dankzij de daarwerkelijke steun van onze leden zijn we er in geslaagd 'n prachtig gebouw te realiseren. Het ligt in de bedoeling van het bestuur aan de in gebruik stelling op 27 januari een feestelijk tintje te geven. In aan wezigheid van vele genodigden zal de heer H. Klein Velder- man, oud-wethouder van sportzaken, oud-voorzitter en erelid van onze vereniging de officiële opening verrichten. Natuurlijk zullen we alle bewoners van de gemeente Holten in de gelegenheid stellen ons prachige gebouw te bezichtigen. U zult echter begrijpen dat dit niet allemaal op de 27e kan plaats vinden. Volgende week hopen we via het Holtens Nieuwsblad de da gen en tijden bekend te maken, waarop er voor iedereen ge legenheid zal zijn het ontmoetingscentrum te bezichtigen. s.v. „HOLTEN". Men zal zo snel mogelijk moeten komen met een sanering oor de uit voering van het Komplan waarover B. en YV. in hun aanbiedingsbrief niets hebben gezegd. Aldus de heer J. Wiggers, die namens de AR en de CHU gisteravond algemene beschou wingen hield. Er moet daarom zo gauw moge lijk met het Komplan worden begon- nen, omdat dit noodzakelijk is voor sommige zakenmensen, die genood zaakt zijn voorzieningen te treffen, Voor de Holtense middenstand in zijn geheel staan bij deze sanering vitale belangen op het spel. Nauw verwant aan de sanering van de dorpskern is de bouw van een nieuw gemeentehuis en evenals de heer Kaan wees ook spreker op de te kleine behuizing. De heer Wiggers vroeg of nadere mededelingen kunnen worden gedaan over het recreatieplan Espelo. Bij het beleid ruimtelijke ordening moe ten vooral de buitengebieden zorg vuldig worden behando' 1. Verheugd zijn de fracties over het In zijn antwoord op de algemene be schouwingen van de fractieleiders zei burgemeester Enklaar o.m. dat met de woningbouwcorporatie Onze Wo ning uit Deventer besprekingen zijn gevoerd over de overdracht van wo ningen in Holten aan die bouwvereni ging. By die besprekingen is bepaald dat de toewijzing van woningen in De raad deed er 'n groot aantal uren over de huishoudboekjes te be oordelen. Men kwam daarbij tot soms merkwaardige uitspraken. „Waarom betaalt een burgemeester maar 12 pet. van zijn inkomen als huur, terwijl een werknemer 15 tot 17 pet. moet neerlegen", wilde de heer Wansink (G.B.) weten. De voor zitter zweeg. De heer Westerik (CHU) verdedigde hem echter. „Een ambstwoning tast al het privacy aan. Het is geen gewoon huis zoals dat van u of mij", zei hij, wijzende op een artikel in het blad ,,De Ne derlandse Gemeente". En mr. En klaar? „De heren praten maar rus tig verder, ik blijf er buiten". Als een raadslid bij de burgemees ter in de auto zit en er gebeurt een ongeluk, waarbij het raadslid over lijdt, dan krijgt de weduwe slechts f 75.000. Dat vond de heer Wansink (G.B.) te weinig. Hij wilde dat die verzekering werd opgetrokken en dat ook inzittenden in de auto's van de wethouders verzekerd werden. Onderzocht wordt ook hoe de brandveiligheid is in de hoogbouw van holten. Als die ontoereikend is, wil de raad dat er maatregelen ge nomen worden. De heer Van Schooten (B.P.) drong aan op 'n onderzoek naar hart- en vaatziekten bij de bevol king. De TBC was wel onder contro le. De voorzitter vertelde dat er bin nenkort een nieuw schema voor het bevolkingsonderzoek komt. Wie last van ratten heeft en zelf verdelgingsmiddelen gaat halen moet daarvoor betalen. Belt men de rat- tenbestrijder, dan kost het niets. Dat vond de raad maar vreemd, maar toch liet men de regeling zoals die was. De heer Van Schooten wilde de sub sidie aan het Overijssels Philhar- monisch Orkest, schrappen. De Rijks poli tiemuziek wil hij wel steunen. Op de vraag waarom, antwoorde hij de voorzitter: „Die politiekapel vind ik mooier dan het Overijssels Orkest". De heer Van de Harst (PvdA) zat ■act de vraag waarom alleen honden belast werden en geen poezen, kana ries en hamsters. Hij wilde de hon dencontrole lgten uitvoeren door de metercontroleurs, maar daar voelde de voorzitter niets voor. Bij een dit voorjaar gehouden con trole kwamen niet minder dan 105 „ondergedoken" honden „boven wa ter" waarmee de kosten verbonden aan de „opsporing" ruimschoots wa ren gedekt. Het bestuur van de Holtense Be- jaardensoos zal in 1973 wat meer kunnen doen voor de bejaarden waar mee elke maand een middag wordt belegd in gebouw „Irene". Tegen het voorstel om het bedrag (f 100,te verhogen tot f 250,bestond bij geen van de heren bezwaar en daar mee daalde de post „onvoorzien", na 14 begrotingswijzigingen al gedaald van f 146.919,16 tot f 36.087,—. tot f 35937,—. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer L. Kaan, noemde de bege leidingsbrief van B. en W. bij de be groting '73 een financieel beschrij vend stuk, waaruit de visie van het college op het beleid, vooral op wat langere termijn, niet is te lezen. Hij had namelyk niets aangetroffen over de gevvestvorming en de activi teiten, tot dusver door het voorlopig bestuur gevoerd. Niets over het Komplan en summiere aanduidingen over de realisering van een instruc- tiebad en een sporthal. Wel is ge zegd dat de woningbouw in '73 zal stagneren, maar niets over de plan nen die stagnatie te voorkomen, al dus spreker. Hij vroeg of B. en W. wel rekening hebben gehouden met de gevoelens, die in de raad leven over de over dracht van het woningbezit. Het .wordt tijd daarciyer .ook in de jvoor- besprekingen de raad in te schake len. Kritiek had spreker op de te lage uitkeringen uit het Gemeentefonds, waardoor de gemeente-uitgaven wor den beperkt. De structurele groei van de landelijke belastingopbrengst (de bron waaruit het Gemeente fonds wordt gevoed), wordt minder. De minister verlaagt het accres in de uitkeringen, schuift de daardoor ontstane moeilijkheden op de lagere overheden en stelt als compensatie voor, de locale belastingen te verho gen. Zo'n maatregel zal de minder draagkrachtigen in de gemeente het meest treffen. B. en W. hadden op die gang van zaken wel kritiek kun nen uitoefenen. Sprekers fractie pro testeerde krachtig tegen het lande lijke overheidsbeleid. Hij stelde voor de straatbelasting, personele belasting en de reinigings rechten niet te verhogen en als com pensatie de woonforensenbelasting op te trekken tot resp. f 175, f 250 en f 325. De kosten van uitvoeringen van diverse rijksgroepsregelingen en bij standswet zijn niet verrekenbaar en de te lage vergoedingen voor het on derwijs maken het gemeentebudget steeds krapper. Spoedige herziening is dringend gewenst, zei de heer Kaan. De heer Kaan roerde het ruimtege brek in het gemeentehuis aan, dat steeds groter wordt. De bode zit in de keuken. De huisvesting van bur gemeester en secretaris is niet ide aal en de wethouders hebben geen kantoor om spreekuur te houden. Hij vroeg of de gemeente een leegstaand pand zou kunnen huren om een deel van de administratie onder te bren gen of een nooduitbreiding zetten op het terrein naast het raad huis. Hij vond het, evenals B. en W., on billijk dat de scholengemeenschap niet kan worden afgerond met de top van een atheneum. Verheugd was spreker over de scholenbouw in De Haar en in De Kol (waarover de raad onlangs heeft gesproken). Een hartewens is de boüw van een gym nastieklokaal. De toegezegde subsidieregeling voor de culturele-,, sport- en jeugd- verenigingenyvjuichte spreker .Jpe. De sport kan op Meermanskamp uitste kend uit de voeten, maar HMV, zangkoren en toneel zitten met de ruimte voor repetities en uit voeringen. Een oplossing is de bouw van een dorpshuis of iets dergelijks. Er zijn spanningen' bij het betrokken personeel over de, eventuele verkoop van het electriciteïts-, het gasbedrijf en het slachthuis. Hij vroeg of de besprekingen op korte termijn kun nen worden afgerond, terwille van de personeelsbelangen. Een planning op langere termijn voor alle plannen zou volgens spreker zeker passen; de raad kan dan de financiële gevol gen van zijn keuze voor uitgaven in een breder verband betrekken. Vaststellen van prioriteiten kan een leidraad vormen voor het te beleid, meende de heer Kaan. Op het zondag j.l. te Oss gehou den nationaal concourshippique kwam Jan Trekop van de Bergruiters goed voor de dag door in het sterk bezette puissance springen klasse N.B.V.R. een zesde plaats te behalen met z'n paard „Allegro". De Holtense com binatie drong door in de 2e barrage met tot 1.70 meter oplopende hinder nissen. Een afgeworpen blok van de laatste hindernis betekende uitschakelinL. Winnaar na vier barrages werd Piet Mooy voor nationaal kampioen Henk Nooren uit Gouda. handen van B. en YV. van Holten wordt gelegd en dat twee bewoners van huizen in Holten in het bestuur van de bouwvereniging zitting zullen nemen. Als datum voor de overdracht werd, met terugwerkende kracht, januari 1973 aangehouden. Over de gewestvorming merkte mr. Enklaar op dat de raad van Holten reeds op 21 februari vorig jaar had besloten tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling gewest Deventer, waarvoor ook de gemeen ten Bathmen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Raalte en Olst zich uitspra ken. Later hield g.s. een hoorzitting en werd aan de minister meegedeeld dat een gewest Deventer gevormd moest worden met inbegrip van de gemeente Voorst. Het gewest za" reeds gaan functioneren in afwach ting van de gewestwet die op stapel staat. De vertegenwoordigers van de verschillende gemeenten hebben zich intussen al bezig gehouden met een onderzoek naar een districtsgezond heidsdienst naar coördinatie van de brandweren en een onderzoek naar de noodzaak van een ontwikkelings plan voor het gewest. In zyn algemene beschouwing noemde de heer YV. \?logtman, spre kende namens de fractie Gemeente belang, de verhoging van de woon forensenbelasting fors, gelet op het percentage van 20. Ze treft juist de laagste klasse. In de hoogste klasse is de stijging slechts rond de 11 procent. Hante ring van een gelijk percentage voor de drie klassen is wel te prefereren. Het nog zwaarder belasten van de forensenwoningen is niet in overeen stemming met het niet als zodanig Woensdag 17 januari hielden de Plattelandsvrouwen afd. Dijkerhoek weer hun jaarlijkse „nieuwjaarsvisi te" waaraan dit jaar ook de jaarver gadering was gekoppeld'. Na de ope ning door de presidente mevr. A. Kroon-Pasman werd het jaarver slag, wegens ziekte van de secreta resse mevr. H. W. Wiersma-Heytze, gelezen door mevr. D. Rensen-Podt. Het financieel verslag werd uitge bracht door de penningmeesteresse mevr. M. Paalman-Kloosterboer .die de prettige mededeling kon doen, dat er op 31 dec. j.l. een batig sal do was. Haar boeken waren gecontroleerd en in orde bevonden door de kascommis- sie bestaande uit de dames Klein Lankhorst-Pinkert, Koopman-Brink man en Pinkert-Kolkman. Er werd in deze vergadering afscheid geno men van de bestuursleden mevr. Van Coevei'den-Nekkers en Wiersma-Heyt ze die beide zes jaar zitting in het be stuur hadden. Als aandenken en blijk van waardering kregen zij het bonds- lepeltje. In hun plaats werd als be stuursleden gekozen mevr. A. Pin kert-Kolkman en M. Reijlink-Kers. Mevr. L. Stevens-van Schooten werd met algemene stemmen als bestuurs lid herkozen. Hierna werd er nog een nieuwjaars gedicht (eigen werk) voorgedragen door mevr. R. Jansen-Bronsvoort. Nadat de glazen nog eens waren vol geschonken en de oliebollen waren rondgedeeld werd de avond verder gevuld met spelletjes. Mevr. Kroon sprak een kort slotwoord en zei olm. dat ze alle dames terug verwachtte op de volgende vergadering die ge houden zal worden op dinsdag 13 fe bruari. belaft zijn van zomerwoningen, wel ke voor de verhuur zijn bestemd. Beide gi-oepen vervullen dezelfde functie, vooral waar verhuur-wonin- ger. gedurende het seizoen aan de zelfde persoon worden verhuurd. Het belasten van deze woningen acht de fractie alleszins acceptabel. Ten ge meentehuize kan een noodsituatie ontstaan. Men plaatse een represen tatief noodgebouw. Verontrustend noemde de heer Vlogtman de stagnatie de woning bouw. Men bouwe particuliere wo ningen op plaatsen waar dit verant woord is. Ook make men het moge lijk woningen in Dijkerhoek te bou wen, voor zover daarvoor interesse is. Voldaan was spreker over de plan nen tot verbetering van de Kerkhofs- weg, de aanleg riolering Holter- berg, de plannen tot riolering van de Deventerweg, de scholenbouw in „De Haar". Hij vroeg hoe het staat met de verbetering van de situatie bij gebouw „Bethanië" in Dijker hoek en verlichting langs de school- weg in Dijkerhoek. Ook spreker vroeg naar de stand van zaken inzake de bouw van een overdekt zwembad en een sporthal en vond de terugloop van het aantal bezoekers aan het zwembad beden kelijk. Een herziening van de huis nummering kan wellicht dit jaar worden voorbereid. Misschien is" het gewenst om, evenals in het dorp, ook in het buitengebied over te gaan tot een nummering met vermelding van straat of weg. Over het komplan Holten zei mr. Enklaar, dat het schetsontwerp in fe bruari in het bestemmingsplanforum aan de orde komt en in januari het recreatieplan Espelo en het plan De Prins. Ook zal in dit forum worden besproken hoe het terrein van Univer sal in s De Kol wordt» ingericht» B: en W. hebben het pain' hier een school jjte bouwen, de speeltuin De Kol uit te breiden en'mogelijk'ook én kele woningen op dat terrein te bou wen. De burgemeester toonde zich sterk gekant tegen de vrije recratie bij de boer in verband met. dreigend land- schapsbederf en aantasting van het milieu. Een toekomstige sporthal moet een integrerend deel zijn van de scholen gemeenschap in verband met de fi nanciële consequenties zei mr. En klaar. De hal wordt niet aan de school vastgebouwd, waai-door o.m. uitbreiding met een instructiezwem bad mogelijk zal zijn. De heren Wiggers en van Schooten blazen wat de sport betreft uit tegen gestelde richting, 't Principiële stand punt van de heer van Schooten kun nen B. en W. niet volgen. Het parti culiere initiatief van de samenge stelde comparanten van de Stichting is toch wel gebleken. Voor financie- x-ing van een lichtinstallatie op het oefenveld is geen ruimte in deze be groting. De Spox-tstichting zal moeten trachten hierin zelf te voorzien. De woningbouw zal in 1973 stag- nergen. De reden hiervan is dat het plan Beuseberg vertragend heeft ge werkt door de gevolgde procedure. B. en W. zullen nu trachten het plan zo spoedig mogelijk van de grond te krijgen maar men zal zich moeten realiseren dat na de bouw van 300 woningen in het plan Schut de huizenproduktie weer terugge bracht moet worden tot voor Holten normale proporties. Het ontbreken van werkgelegenheid mag nooit aan leiding zijn om planologisch onjuis te ontwikkelingen in gang te zetten, aldus mr. Enklaar. Over het ophalen van huisvuil in de buitengebieden zei de burgemeester dat dit om financiële redenen een maal per drie weken niet mogelijk -is. Grof vuil ophalen in het doi'p twee keer per jaar wordt voldoende ge acht. Denk aan de container bij De Waag". Besparingen op de begroting, waarop de heer Van Schooten (BP) had gewezen (o.a. inhouden subsi dies voor de schoonheidscommissie en het recreatieschap Salland) noemde mr. Enklaar ireëel en on aanvaardbaar. Over planning op langere termijn zei hij dat Holten als kleinere gemeente daar nog niet aan toe is. Bij de replieken hield de heer L. Kaan (PvdA) een pleidooi voor meer inspraak van de raad na de overdracht van het woningbezit aan de Deventer bouwvereniging. „Wij moeten een vinger in de pap hou den. Stel dat men allemaal luxe hui zen in Holten wil neerzetten, hoe moeten we dat dan voorkomen?". De burgemeester antwoordde dat de raad bij eventuele woningbouw toch de kredieten moet verstrekken en de grond moet verkopen. Men blijft dus vrij in de beslissing medewerking te geven of te weigeren. De voorbe reidingen voor de gewestvorming zag de heer Kaan vooralsnog als „een onderonsje van de res pectievelijke gemeentebesturen". Hij vroeg b. en w. de raad op een gege ven moment niet voor een voldon gen feit te plaatsen. Burgemeester Enklaar zei de raad op de hoogte te zullen houden van de ontwikkelingen. De heer H. J. Westrik (CHU) zou wel graag notulen willen zien van de bijeenkomsten van de gemeente besturen als het over gewestvor ming gaat, waarop burgemeester •fi'EnJclaa-t^aij^p^pjji^de: ^Wij maken toch ook geêri notulen van eemb-.-en w. vergadering?" Evenals de heer Kaan was heer Westidk van mening dat geen bewoners van huizen in Holten ir het bestuur vari Onze Woning moes ten zitten, maar- twee raadsleden Hij had bovendien bezwaren tegen de vooi'gestelde datum van ingang van de overdracht van het woningbezit. namelijk 1 januari 1973 omdat die dag al is verstreken. De heer E. van Schooten (BP) noemde het gewest Deventer nu al een „duur geval" doordat Holten nu al ruim f 8000,op tafel moet leg gen. Over de woningoverdracht merk te de burgemeester nog op dat niet de raad van Holten of van Deventer vingers in de pap heeft bij de bouw vereniging, maar de leden. Over de hoge huren in De Haar zei de heer D. J. Wansink (Gem. Bel.) dat het elders wel beter kan. In Goix-- le (N.Br.) zijn huizen gebouwd voor een huurprijs van f 150,— per maand. De heer L. Kaan (PvdA) kondigde aan dat hij iets anders wilde met het terrein van Universal dan b. en w. Hij zou er namelijk behalve een school, een gymnastieklokaal, een plantsoen willen zien. „Als het defi nitieve voorstel komt zal ik mijn stem wel bepalen", verklaarde hij. tub. - f. 4 WIGGERS veel te hoog verloop van de ruilverkaveling Hol- ten-Markelo. Het aantal kilometers verharde weg steeg ook in 1972 en de last van de zandwegen gaat min der zwaar drukken. Deor druk werk in „De Haar" en de snellere uitvoe ring van de woningbouw is Gemeen tewerken wat achterop geraakt bij het onderhoud zandwegen. Als straks aan de nieuwe wegen na men moeten worden "-xgeven zou men eens moe.m gaan praten met de oudste ingezetenen in de diverse buurtschappen. Togelijk noemen ze historische namen, waaraan niemand heeft gedacht. Het Overlegorgaan van de drie vak centrales- N.V.V., N.K.V. en C.N.V.- in Overijssel organiseert wederom twee regionale voorlichtingsavonden over het onderwerp „Milieu en Werk gelegenheid" op 8 februari in hotel Gijtenbeek te Zwolle en op 15 februa ri in restaurant Cosa te Hengelo (O.) Als inleider zal op 8 februari optreden drs. J. v.d. Hoeven (We tenschappelijk medewerker van het N.V.V.) en op 15 februari W. Kok, 2e voorzitter van het N.V.V.) Vei-der zit in het fonxm naast W. Kok of drs. Van der Hoeven, ir. J. Dijkema. directielid AKZO. Zout Che. mie te Hengelo. De aanvang van bei de avonden is 20.00 uur. Niet minder dan zeven punten uit de begroting somde de heer Van Schooten (Boeren Party) op, waar mee hij het beslist niet eens zou zijn. Beeldende Kunstenaars hoefden geen ondersteuixing te hebben. Zy moesten maar zien van hun kunst te leven. Laat hen lonende arbeid verrichten zonder te steunen op de overheid stelde hij. Mechanische loonadministratie via de computer? Ook iets waar hij te gen was. Dat kost de gemeente niet minder dan tienduizend gulden, ter wijl de afdeling toch nog een massa werk houdt. „Als men het niet afkan, trek dan een typiste erbij aan. Dan heeft er weer iemand werk en kan het dode ding, die computer, buiten de deur blijven. Het recreatieschap Salland kon zijn goedkeuring niet wegdragen. „De va kantieganger wil zijn tent opzetten bij de boer. Dat doet hij liever dan naar de propvolle kampeerterreinen gaan". De Muziekschool voor Rijssen en Om- veving, die met f 7.215 op de begro- ting voorkomt vond hij een overbo dige instelling en kon dus ook ge schrapt worden. Waarom deelnemen in een gewest Deventer door er f 8.100 in te stopp.G als niet eens vaststaat dat er een ge west ko^t? „Waarom moet de ge meente ijveriger zijn dan provincia le en rijksoverheid?" De stichting Sportbelangen had zijn instemming maar een berekening van de te inves teren bedragen tot een totaal van f 145.391.78 vond hij absurd. Hij wil de hier f 60.000 besparen en die voe gen bij de f 30.000 die voor onvoor zien over waren. „Hef de schoonheidscommissie op. Die doet niets anders dan bouwplan nen nodeloos vertragen. Waarom mag men niet bouwen zoals men zelf wil? Kan een architect van naam en de eigen architect die bouwplannen niet bekijken? Een eigen commissie gaat sneller en bespaart degeen die wil bouwen geld", was een verdere sug gestie van de heer Van Schooten. die staaltjes aanvoerde uit hot scala'van ervaringen van bouwlustigen in Hol-1 ten. Kunnen B. en W. concrete feiten vermelden over het stoten van het gemeentelijk woningbezit, vroeg spre ker. Wat zijn de konsekwenlies voor de gemeente en de huidige huurders. Is de afstoting een feit, houdt de ge meente dan no~ ee vinger in de pap? De heer Wiggers betreurde het, dat in De Haar bijna geen bouwter reinen meer zijn en de bouw zal stag neren, omdat plan-Beusebsrg niet tijdig tot stand kon worden gebracht. De sociaLe woningbouw komt daar door in gevaar en stagnatie van de plannen zal ook de locale werkgele genheid beïnvloeden daar particulie re bouw achterwege n.oet blijven. Hij noemde de huren van de ge bouwde w.w.-woningen veel te hoog. B. en W. zeggen dat de huren moei lijk zijn op te brengen door de laag bezoldigden, maar wie rekent het col- lege daartoe?- De ,bo(xw Y&n 301w.w.-woqingen, waarvan 150 voor de Holtenaren, in ..De Haar" heeft de oplossing van de woningnood geen stap verder ge bracht. Doorstroming moet worden gevor derd. Destijds is n de raad al ge suggereerd dat bijeenkomsten moe ten worden belegd cm doorstro- - ming te activeren. Heeft wethouder Rietberg in bepaalde gevallen al ge wezen op de morele verplichtingen zoals hij had toegezegd? Ten aanzien van de sport merkte de heer Wiggers op, dat door de snelle groei van de beide plaatselijke voetbalverenigii gen en de hockey club de vijf velden op Meermans kamp onvoldoende zijn. Hij drong aan op verlichting van het oefenterrein, opdat de voetbal-senioren kunnen trainen. Het stemde de spreker tot voldoening, dat B. en W. prioriteit willen verlenen aan de bouw van een sporthal. De vraag rijst of de hal aan de gebouwen van de scholenge meenschap moet worden gekoppeld. De Stichting sportbelangen acht dit ongewenst. Steeds meer gemeenten die in de zomermaanden een groter of kleiner aantal vakantiegang-rs binnen hun grenzen hebben besloten tot invoering van de toeristenbelasting. Mede in het belang van deze vakantiegasten moesten en zu!l;n ook in de toe komst voorziening getroffen moeten worden. De Prot. Chr. Fracties vin den het reëel dat onk de gasten hun steentje (zij het een kleintje) bijdra- g in de kosten en vinden het niet langer verantwoord dat deze kosten uitsluitend via de gemeentelijke be lastingen die steeds verhoogd worden worden gedekt. Als over enige maanden het be jaardencentrum „Diessenplas" ge reed komt houdt men nu al rekening met de activiteiten (in de vorm van ontspanni g) die voor de bejaarden ontplooid moeten worden. Een com missie uit de verschillende plaatse lijke verenigingen zou gevormd moe ten worden. Is er al iets bekend over de subsidie '73 voor de Stichting „So ciaal Cultureel Werk"? Met betrekking tot de reinigings dienst attendeerde s, eker op het feit dat :n de buitengebieden soms drie weken voordat de wagen de ron de doet 't vuil reeds p de verzamel plaatsen wordt gedeponeerd. Zou men innlaats van een keer per maand niet een keer in de drie we ken kunnen rijden en mplaats van 2 keer per jaar (voor- en najaar) eens in de drie maanden in het dorp grof huisvuil kunnen afhalen? Tevreden was de h r Wiggers over het batig saldo van het electri- citeitsbedrijf. In het afgelopen jaar werd heel veel gedaan aan span ningsverbetering en ook ir 1973 zal men hiermee doorgaan. Spreker be treurde het dat aan verbetering van de straatverlichting van de Raalter- weg nog niets werd gedaan en noem de de verlichting in de Dijkerhoek slecht. De Schoolstraat in de Dijker hoek en de Espelodijk moeten zo gainv mogelijk worden verbeterd. De heer J. H. Bosschers vulde de beschouwing van de heer Wiggers aan door mee te delen, dat een ver fijningsuitkering voor Holten moge lijk is in verband met de bevolkings aanwas. Die was in een nabije ge meente 7,7 procent, hier ruim 8 pro cent. B. en W. moeten daarnaar infor meren. Ten aanzien van de toeristenbe lasting berekende spreker, dat bij 320.000 overnachtingen, waarbij een kwartje per overnachting kan wor den geheven. dit de" "=mepnlp f 80,000 kan opbrengen» *-meente

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3