vrouwen Kapt. Mondeel sprak voor chr. Plattelands- Het huwelijk van de dag Holtense schoolkinderen zagen kindermusical Teleac -cursus „Kijk op sport" Kom over de brug start de volgende week Dommus Johann Ceorg Paulus Müller Dertien lessen boeiende sport- achtergronden Vïjjdag 8 december 1972 S De leden van de plaatselijke afd. van de Chr. Plattelandsvrouwen bond kwamen donderdagavond in ge bouw „Rehoboth" in vergadering bij een. De presidente mevr. Van Eng- brink-Itamaker ging na het gezame- lijk zingen van het bekende zén- dingslied Roept uit aan alle stran den" voor in gebed waarna zij enke le verzen las uit 2 Cor. 12. Holtense leerlingen in de Deventer Schouwburg. Scene uit de kindermusical ..De Waag". Nederland beschikt over twee en half miljoen georganiseerde sportbeoefe naars, waarvan 1 miljoen onder de leeftijd van 18 jaar. Tel daarbij de honderdduizenden die passief maa zeer sterk geboeid de sport onder gaan, dan kan men stellen, dat zeker zondag 10 december 18.00 Literair Kwartier. 1. Remco Ek- kers bespreekt: Jan H. Cartens ,,'t Kan verkeren" leven en werk vqn Gerbrand Bredero. (Sijthoff, Lei den). 2. J. Pop bespreekt: „King Kong", toneelstuk (De Bezige Bij, Amsterdam), geschreven door W. F. Hermans. 18.15 Lichte Muziek. 18.30 Sport voor Sport. 19.15 Klassieke Muziek uit de RONO- fonotheek. „Grote klassieken uit het orkestrepertoire". 1. Bach Viool concert in a. 2. Mendelssohn Sym fonie no. 4 (Italiaanse), maandag 11 december 18.00 RONO-radiojournaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in noord en oost Nederland. 18.30 Overijssels Programma, (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5) Kinder verhaal. Van ABC tot TI-IT. 18.30 Fryske Utstjuring. (alleen via FM 88,60 mHz kanaal 5). 19.00 Gelders Programma. 19.30 Kerk en Samenlevingopdat zij allen één zijn". Een uitzending gemaakt door een interkerkelijke ge spreksgroep in Zuidlaren ten behoe ve van het gespreksgroepenwerk van het interkerkelijk beraad in Noord Nederland, dinsdag 12 december 18-00 RONO-radiojournaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in Noord-, en Oost-Nederland. 18.30 Drents Programma, (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). 18.30 Frj'Ske Utstjuring. (alleen via FM 88,60 mHz kanaal 5). 19.00 Grunnegcr Oetzcnden. 19.30 Lichte Muziek. 19.45 Landbouwjournaal. woensdag 13 december 18.00 RONO-radiojournaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in noord en oost Nederland. 18.30 Gelders Programma, (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). 18.30 Fryske Utstjuring. (alleen via FM 88,60 mHz kanaal 5). de helft van de Nederlandse bevol king meele'-''- met het sportgebeuren. KIJKEN Vanaf 20 januari 1973, zaterdags om half 6 of dinsdagsavond na het laatste nieuws, kan men via Teleac kijken in de keuken van de sport, een cursus die in samenwerking tussen Teleac, de Nederlandse Sport Federatie, trai ners en coaches, topsterren, medici, kortom de Nederlandse spoi'twereld tot stand kwam. DOEL Het doel en de inhoud van de Teleac- cursus over sport is het Nederlandse publiek in te lichten over de achter gronden van de sport. De bedoelin; is de kijker-cursist (er komt een 12l pagina's tellend cursusboek, geschre ven door bekende Nederlandse sport, journalisten) stap voor stap via achtergrond-informatie aan de hand van vertrouv'de beelden door de sportwereld te leiden. SPEELS Int< „,sunt daarbij is het, dat niet alleen de topsport, maar vele takken van sport op diverse niveau's speeis en instructief op het scherm wordt gebracht, waarbij de sportvrouw of- man als mens te voorschijn komt. IDEE De cursus is een idee van de psycho loog drs. L. M. H. J. van Geffen, de beeldende künsternaar Th. W. Felen en voetbalscheidsrechter F- Derks, Dit idee werd overgenomen door Te leac. Er werd een commissie ge vormd en de realisering van deze cur sus werd opgedragen aan dr. Wim de heer, hoofd Afdeling Sportontwik keling en Kadertraining van N. S. F. als eindredacteur, terwijl de sport journalist-commentator Fred Racké de TV-cursus zal presenteren. ZIEN Wat kunt u in de cursus zien? U ziet niet alleen de prachtige gecon troleerde acties van voetbalsterren, maar ook hoe EEN-TWEE beweging- wordt ingestudeerd. Wat is medische begeleiding, de problemen ten aan zien van ruimte en accommodatie, terwijl hete hangijzers als sportivi teit, publiek, arbitrage, topsport en jeugdsport door de samenstellers van de Teleac-cursus niet uit de weg wordt gegaan. POSITIEF Sport is in haar totaliteit een posi tief, niet uit onze maatschappij weg te denken verschijnsel. In dit licht bezien is de cursus „Kijk op Sport" bijzonder belangrijk en voor iedereen, of dat nu het grote publiek, de sport beoefenaar, de trainer of bestuurder is, interessant om kennis van te ne men. Het cursusboek kan men bestellen door storting van f 9,90 op gironum mer 54 42 32 ten name van Teleac - Utrecht, onder vermelding van „Kijk op Sport". Voor -11e nadere inlichtingen: Stich ting Televisie Academie TELEAC, Afdeling Voorlichting, Postbus 24 14. Utrecht; tel. 030-940241. De leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van de Holtense basisscholen voor openbaar onderwijs hebben don derdagmorgen de kindermusical van Daniel Poelder „De Waag" bijge woond in de Deventer Schouwburg, welke daar werd uitgevoerd door on derwijzers en onderwijzeressen van het openbaar basis- en kleuteronder wijs uit Deventer. De musical speelt in de tijd van Karei de Vijfde en handelt over het ontstaan van het historisch gebouw „De Waag" op de Brink in Deventer. De foto geeft een beeld (van links naar rechts) van de bouwer, bakker van Delden en diens zoon. De andere foto is van de Hol tense leerlingen, die de voorstelling met grote aandacht volgden. Na een kort openingswoord waar in de presidente attendeerde op de actie „Kom over de burg '72" sprak zij een kort woord van welkom waar bij ze zich in 't bijzonder richtte tot enkele gasten en kapt. Joke Mon- deel van het Leger des Heils te Nij- verdal. Na lezing van de notulen door de alg. adj. mevr. Paalman- Dijkink en afhandeling van enkele ingekomen stukken werd het woord gegeven aan kapt. Mondeel die aan de hand van prachtige dia's op boei ende wijze vertelde van haar werk (gedurende 4 jaar) onder de bevol king van Suriname. Het land met als hoofdstad Paramaribo (zo groot als de prov. Utrecht) heeft vijf be volkingsgroepen waaronder zeer veel belijders van de Islam. Op Surina me is de Evangelische Broeder schap de grootste kerk. In de hoofd stad Paramaribo staat het prachtige ziekenhuis dat dankzij de door Jo- han Bodegraven voor de NCRV ge voerde actie „Viermaal Z...N" (Zij zoeken zich zelf Niet) kon worden gebouwd. Het is met de huisvesting van de bevolking zeer bedroevend gesteld, de massa woont in hutten waar je dwars doorheen kijkt. „Thuis" heeft men geen stil plekje om te kunnen bidden en daarom is de kerk voor gebed elke morgen open. De bosnegers hebben in het bos plekjes om te bidden. Wanneer de paadjes naar deze stille plekjes niet zijn plat getreden betekent dit dat de negers de laatste tijd weinig hebben gebeden. Er wordt in Suri name helaas nog enorm veel honger geleden en de kinderen worden hier van het slachtoffer. Zending en mis- i sie doen ook prachtig werk ter leni- I ging van de nood die ontstellend groot is. Een klein gedeelte van de opbrengst van de Kinderpostzegels gaat naar Suriname en van dit geld wordt eten gekocht voor de kinde ren. Ook worden aan de vooravond van het Kerstfeest pakketten uitge deeld met levensmiddelen. Er wordt op Suriname heel veel aan zondags schoolwerk gedaan waarbij tussen zending en de verschillende kerken een zeer goede samenwerking be staat. Na de pauze waarin gele genheid was om diverse door bosne gers en indianen gemaakte voor werpen (houtsnijwerk) te bezichti gen werden tal van vragen ge steld. Mevr. Van Engbrink-Ramaker sprak aan het slot van de mooie en leerzame avond een hartelijk woord van dank tot kapt. Mondeel aan wie een boekenbon werd aangeboden. Kapt. Mondeel sloot deze bijeen komst met dankgebed. Voor het werk op Suriname werd een collec te gehouden. Op donderdag 30 november verga derde het plaatselijk actiecomité van Kom over de brug onder leiding van ds. van Twillert in Rehoboth. Het voorbereidend werk kon in deze bij eenkomst worden afgerond, zodat de grote collecte de volgende week van start kan gaan. Op maandag, 11 de cember zullen de collectanten de sets afgeven op de adressen van hun wijk en op vrijdag d.a.v. wérden de offers- opgehaald. Speciaal op de leden van de kerken wordt een beroep gedaan om waarlijk een offer te geven. "Van vele anderen wordt aangenomen, dat de hulp aan de Derde Wereld, die met deze giften gefinancierd wordt, hun sympathie heeft. Van de leden vragen de kerken, zo mogelijk 1 pet. van het jaarinkomen. Het comité meent, dat ook vele niet-leden (van een kerk) gegrepen zijn door de nood ginds overzee en de dienst aan de naaste gaarne willen steunen. Er wordt hun dan ook met vrijmoedigheid gevraagd, of ze iets willen geven tot steun van het werk van de kerken overzee...Men kan er van overtuigd zijn, dat er zo weinig mogelijk aan de zogenaamde strijk stok blijft hangen. De kerken in de Derde Wereld weten wel, hoe ze met beperkte middelen nog heel wat kun nen doen. Als hier «en ziekenhuis wordt verbouwd, dan zijn er ettelij ke miljoenen nodig en het geld komt Voor f 200.000 bouwt men ginds een compleet ziekenhuis. Hier kost een nieuw schoollokaal f 100.000. Daar bouwt men met vrijwilligers een kerkje voor f 2.000, De klokken luiden Evenals 4 jaar geleden luiden de to renklokken van 18.50 tot 19.00 uur, ten -teken, dat om 7 uur de giften wor den ingezameld. In de buurtschap pen heeft het ophalen om redenen van tijd, donkerte en veiligheid z'n be zwaren, zodat enkele collectanten daar gaarne eerder, bij daglicht, hun werk doen voor Kom over de brug. De binnengekomen giften worden nog dezelfde avond afgedragen en het tel len gebeurt terstond door het Telco- mité, bestaande uit verschillende Tel- trio's. Om het ®f'3SFw«r&f hêt. to taal doorgebeld naar door Oegstgeest opgegevefri nummers, zodat men op het bureau van het Hoofdcomité re gelmatig op de hoogte is met de stand. Legitimatiebewijzen Elke collectant van Kom over de brug heeft een legitimatiebewijs bij zich, waarop eenzelfde nummer is vermeld als op de collectezak. De col- lectezak is bovendien voorzien van Kom over de brug-embleem en -op druk. Grote bedragen kunnen beter niet contant worden meegegeven. Het is in het algemeen prettiger voor collectant en comité, dat dit gebeurt per chéque of giro in de afgegeven enveloppen. In de afgegeven sets be vindt zich ook een toezeggingskaart, voor het geval men liever op een an der tijdstip een bedrag wil overma ken. H.et is de bedoeling dat zowel contact geld als giro's, chèques en toe- zeggingskaarten in gesloten envelop pe worden overhandigd of in de col lectezak gedaan. De tand des tijds" maakt soms van een oude deur iets moois. Donderdagmorgen werd het huwelijk voltrokken tussen Gerhard Paalman en Jannie Podt. De bruidegom is mede oprichter en penningmeester van de tovrwtrekvereniging „Okia" (Onze kracht is achter uit). Hij trekt mee in de 640 kilo. Het huwelijk van hun pen ningmeester was voor zijn ka meraden aanleiding om met ge weldige touwen een erehaag te vormen toen het bruidspaar 't gemeentehuis verliet. Het bur gerlijk huwelijk werd voltrok ken door burgemeester mr. W. H. Enklaar. De kerkelijke be vestiging geschiedde door de hulpprediker, de heer A. Schel- levis, in de Ned.-herv. kerk. 4. (Slot). Op 10 augustus 1885 hij had toen bijna de leeftijd der sterken berekt vroeg ds. Müller emeritaat aan. Nadat hem dit was verleend, nam hij op 6 december 1885 afscheid van de gemeente van Holten. Bij die ge legenheid nam hij tot uitgangspunt voor zijn preek de woorden uit Open baringen 3, luidende: „Gedenkt dan, hoe gij het ontvangen en gehoord hebt, en bewaart het, en bekeert u" (vers 3a). Dit afscheidswoord is na het overlijden van ds. Müller in druk vervaardigd bij de snelpersdrukkerij Kuipers en Taconis te Meppel, doch werd niet in de handel gebracht. Zij zoon ds. J. G. P. Müller jr., destijds predikant te Nunspeet schreef in zijn woord vooraf o.m.: „We meenden, dat het u aangenaam zou zijn, dat woord nog eens te kun nen lezen, nu hij heengegaan is. Gij waart zijn eenige gemeente, zoovele jaren lang, en ook de dagen zijner ruste bracht hij onder u door, en nu zal ook zijn graf nog onder u zijn. Moge hij dan, ook door zijn laatste woord nog tot. u spreken, nadat hij gestorven is, en blijve de nagedach tenis van uwen ouden leeraar bij u in zegening. Wij, zijne kinderen, en onze hoog bejaarde moeder, die hem met weemoed gedenken, maar niet zonder hope, wij meenden hem ook hierdoor, een laatste eer te bewijzen, dat wij zijn afscheidswoord brachten onder het oog van allen, die hem, met ons, gekend en lief gehad heb ben". De eerste gemeente van ds. Mül ler jr. was Mijndrecht. waar hij van 29 januari 1860 tot 29 januari 1866 verbleef. Op 13 december 1865 werd hij uit een twaalftal beroepen te Vor- den, waar op 26 november tevoren een vacature was ontstaan door het vertrek van ds. H. Kampheuve Gre- ving, die 37 jaar als predikant in Vor- den had doorgebracht. De kerk van Lochem besloot op 17 december 1865 eveneens een beroep op hem uit te brengen, zulks in de plaats van ds. J. H. IJssel Groothuis. Voor dit be roep bedankte hij, evenals voor dat van Culemborg, dat op 22 oktober 1865 hem had uitverkoren. Op 31 de cember 1865 „werd onze gemeente (Vorden) verblijd door het berigt, dat ds. J. G. P. Müller, predikant te Mijdrecht, onze beroeping had aange nomen". Zijn toen 60-jarige vader be vestigde hem op 13 mei 1866 in Vor den, waar Müller jr. bleef tot 1872. Op 28 augustus 1867 komt Müller jr. voor op een zestal in Almelo en op 18 mei 1869 in Wierden. Van Vor den vertrok ds Müller jr. naar Doe- tinchem. dat hem in 1873 al weer moest afstaan aan Dinxperlo. De be vestiger in Doetinchem was niet zijn vader, doch ds. B. J. Westerbeek van Eerten. Zes jaar later wordt Müller jr. predikant in Den Ham (Ov.), na in juni 1877 nog te hebben bedankt voor een beroep van Rozen burg. In 1880 komt Müller jr. al weer voor op een twaalftal in Schoonebeek. In hetzelfde jaar wordt van hem ver meld. dat hij aan de directie van de Normaalschool te Nijmegen een be drag overmaakt uit de collecte voor de school met de bijbel. In een be richt van 22 oktober 1877 las ik, dat hij aan het zelfde adres f 6.— over droeg van „eene jongedochters-ver- eniging". Op 15 mei 1881 bedankt hij voor be roep van Aalten. Vijf maanden later neemt hij dat van Meppel aan. Lien- den in de Betuwe plaatst hem in de cember 1884 op het tweetal met ds. C. Hattink te Nieuw-Vennep, op wie de keuze valt. Müller jr. bleef in Mep pel tot 1890. Vandaar ging hij naar Nunspeet, waar hij op 22 februari 1902 overleed. In een album, dat op het kerkelijke bureau aldaar wordt bewaart, is ook een foto van ds. Müller jr. opgenomen. Müller de jongere was op 19 janu ari 1860 te Holten getrouwd met Jo hanna Hendrika Dikkers, geboren op 24 september 1841 te Holten, en over leden op 31 mei 1913 te Krabbendijke. Haar ouders waren Derk Jan Chris- tiaan Dikkers, herbergier in „De Rin kelaar" en Bartha Johanna Anker smit uit de gemeente Voorst. Bij zijn afscheid deelt ds. Müller sr. mede, dat zijn nog sterk en ge zond zijnde gestel reeds in 1882 door ziekte was aangetast. Hetgeen hier toe niet weinig heeft bijgedragen, was „het afsterven van een' mijner zoonen. die in de kracht der manne lijke jaren, de eeuwigheid inging, de eerste mijner kinderen, die ik ten grave bracht, eene weduwe met vier jonge kinderen achterlatende, wiens naam en gedachtenis bij velen in eerc en achting blijven zal, Gode ech ter kan ik niet genoeg dankbaar zijn, dat zoovelen mij tot dusver overble ven". In mijn vorig artikel schreef ik al, dat de christelijke afgescheiden ge meente (de latere gereformeerde kerk) tijdens het verblijf van ds. Mül ler in Holten is ontstaan. Ik meen in zijn afscheidspreek een zin te lezen, die daarop wijst, nl.: „Velen, die mij lief geweest zijn. hebben mij niet zei. den teleurgesteld en mijn hart ver ontrust, vooral zij, die na mij veel moeite, tijd en arbeid gekost te heb ben, mij verlieten en elders-ondank baar -hé'eri-HejSen". Wat verderop wordt gesproken over de „hatelijke scheuring en de listige uitbreiding van den sectegeest". Enke't-n, die in hun jonge jaren de Müller sr. in zijn ouderdom nog hebben gekend, hebben mij ook dat is al weer 30 jaar ge leden verteld, dat de predikant be hoorde tot de toenmalige ethische-ire- nische richting in de Nederlandse har- vormde kerk. De afscheidsdienst werd ook bijge woond door burgemeester Jannes Vin cent, de wethouders en de overige le den van de raad. Tot hen zegt ds. Müller: „Ulieden, die in deze dagen in die betrekking geplaatst zijt als hoofden en voorgangers des volks, heb ik opgewekt om in het betrach ten van alle christelijke dsugden en in het bijwonen der godsdienstoefe ningen voor te gaan. Ook ulieden dank ik voor de veiligheid onder uwe regeering. de openbare en bijzondere achting de getrouwe bijwoning van de meester uwer, van mijnen Evan geliedienst". Ds. Müller heeft een woord voor al len, voor ouderlingen, diakenen, kerk voogden, notabelen, kerkelijk ontvan ger, koster en voorzanger. „Kinderen zijt uwen ouders onderdanig en ge hoorzaam. Ouders, voedt uwe kinde ren op in de leerling en vermaning des Heeren. .Dienstbaren, zijt eerlijk, vlij tig en geeft u niet aan losbandigheid over. Meesters en vrouwen zijt zacht moedig en verschoonend. Jongelin gen en jongedochters, gedenkt aan uwen Schepper en gekruisigden Ver losser, weest kuisch en arbeidzaam in de dagen uwer jeugd. Ouderen van dagen, vergeet niet, dat gij wsldra opgeroepen wordt, om rekenschap af te leggen". Dit laatste zo lezende mag ik wel concluderen, dat ds. Müller sr. ook zelf kennis zal hebben genomen van het gedicht, dat naar ik meen wordt toegeschreven aan zijn tijdgenoot prof. dr. J. J, van Oosterzee, nl.; „De dood heeft mij een brief ge schreven, ik las hem op het dorrend blad, dat door de stormwind voortgedre ven, op "t vensterglas had post gevat. Dit las ik: Wandelaar, rep uw schre den, uw avond komt, uw nacht daalt neer. Doe wat gij nog kunt doen op heden, want morgen daagt u dra niet meer". In de tijd van dr. H. F. Kohlbrüg- ge Leefde in Duitsland een theologisch hoogleraar dr. Julius Müller. Om hem van d; vele andere „Müllers" te onderscheiden noemde men hem „der Sünde-Müller", omdat zijn theo logisch denken zich speciaal met het probleem der zonder onledig hield. In ons land is ook een Luthers pre dikantengeslacht Muller bekend ge worden. Christoph Anton Muller, de stamvader, werd in 1694 te Esens ge boren en was o.a. predikant te Du- num in het Duitse Oostfriesland. Een zoon van hem, Philippus Ludovicus Statius, was predikant te Amersfoort en Leeuwarden. Een andere zoon was Johann Georg, die de Luthersege- meenten van Leeuwarden en Curaqao heeft gediend. Ter onderscheiding van deze Mullers zou ik de vroegere Holtense pastor gemakshalve willen aanduiden als ds. J. G. P. sr. Ds. Johann Georg Paulus Müller sr. overleed op 27 januari 1888 te Holten in zijn woning Beuseberg 1. De aangifte van overlijden bij de ambtenaar van de burgelijke stand werd gedaan door de 44-jarige bar bier Derk Jan Meijer en de 29-jarige tolgaarder Gerhard van den Bos. Mevrouw Francina Maria Mülter, ge boren Wartjouw, stierf op 4 januari 1891 eveneens in Holten. De dagen onzer jaren, daarin zijn ze ventig jaren, en, indien wij sterk zijn, tachtig jaren. HILVERSUM W. OTTEN.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3