DEVENTER heeft weer een middeleeuwse Bergkwartier eens uw eigen streek Ontdek Neem eens een andereweg Deventer toegangs poort tot Zuid-west Overijssel Levendige houtmarkt Historische wandeling Nu de nieuwe E-8 tot Holten gereed en in gebruik genomen is, heeft de oude weg tussen Holten en Deventer niet- zoveel verkeer meer te verwerken, maar de echte toerist reist via Lettele-Schalkhaar of bij Bath- men rechtsaf over Schalkhaar. Men komt dan via de Brink- greverweg met aan het eind de oude veemarkt de koekstad binnen. Als men na het spoor weg-viaduct rechtsaf gaat naar het station, komt men via het heuvelachtige plantsoen ge makkelijk aan de andere zijde van Deventer. Als men dan voor het volgende viaduct links rijdt, komt men bij de rivier en ligt links het beschreven Bergkwartier. Op de terugweg zou men dan richting Olst kunnen nemen om via I-ïeeten in Holten of Nijver- dal te belanden. Ongetwijfeld hebt U dan -een bijzondere en interessante tocht gehad. In de. Noorderbergstraat no. 9 is een „mechanisch- speelgoedmuseuminge richt, dat een bezoek ten volle waard is. Er is voor elk wat wils, getuige bij voorbeeld het spoorweg speelgoed-stationnetje met treintje. Op 1 februari van dit jaar heeft staatssecretaris J. L. Vonhoff dit gerestaureerde gedeelte van het Buiskensklooster geopend. In 1405 werd dit klooster gesticht en was een vestiging van een vrouwengemeenschap der Moderne Devotie. Momenteel is er in gehuisvest de stads- en atheneumbibliotheek en is het door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) aangewezen als „steunbibliotheek" voor Overijssel en een gedeelte van Gelderland.. In brede boch ten kronkelde en kronkelt nog steeds de IJssel in de nabijheid van Deventer, de hanzestad die zich ontwik keld heeft tot een plaats van betekenis en bekendheid. Een middeleeuwse hoek Bergstraat-Bergkerkplein. Het huis, kenbaar door de vijf püaartjes en boogjes flinks), is een zogenaamde Gelders-Overijsselse gevel met lijsten van hoekstenen, ratten- of muïzérit'ahdèn. Naast de Bergstraat geeft de Men- straat reeds een idee hoe het Berg kwartier er in de toekomst uit komt te zien. Geïnteresseerden moeten vooral niet vergeten een kijkje te ne men op de binnenplaats van de Mun- tentoren. In de rijkmanstraat, ko mende van de Brink, is rechts een gang met een bestrating van veld- keien. Door deze gang lopende komt men bij het vroegere tuinhuis ,,de twaalf apostelen", daarnaast het huisje van de weduwe" en het gro te gebouw is de gerestaureerde Muntentoren, hetgeen de oude ge velsteen bewijst. Verlaten we dit complex dan komen we op het Mun terplein en links afslaand belanden we in „Achter de muren-Zandpoort." Rechts ziet men dan de oude stads muur met een gerestaureerde ves tingstoren, een zogenaamde rondeel. Een der oudste steden in onze provincie is ongetwijfeld Deven ter, een echte hanzestad. En zo als bijna alle hanzesteden roept ook deze stad aan de IJssel her inneringen op van vroger. Hoewel er veel veranderd en vernieuwd is zijn er gelukkig historische plekjes met gebou wen bewaard gebleven of ge restaureerd. En nog steeds i s het gezellig om te wandelen of te winkelen in de oude binnen stad met de smalle straten en gangen of stegen. Het is niet alleen de ijsbaan en de bekende koek, die Deven ter bekendheid gaven, maar de uitbreiding van de industrie zorgde er voor dat men buiten de eigen gemeentegrenzen ging bouwen. Deventer ontstond op de plek van de St. Nicolaaskerk (Bergkerk in de volksmond genaamd). Daar was na melijk een hoogte (heuvel, es of berg), die zelfs bij hoge waterstand goede beschutting gaf. Een ideale plek voor schepen om er te ankeren en zo ontstond er omstreeks het jaar 850 een nederzetting. Vanzelfsprekend is Deventer niet Reeds enige jaren heeft men in Deventeneen eenrichtingsverkeer o. ingesteld en is de middenstand' zeer ingenomen met de promenade. Zowel in de Korte als in de Lange Bisschopstraat is liet nu gezellig en plezierig winkelen. Vlak achter deze moderne winkels staan nu middeleeuwse gebouwen te pronk. ineens ontstaan en ook de bewoning van genoemde berg ging langzamer hand. Naast kooplui, vaarlieden kwam er een scheepsbouwreparatie en ontstond een nederzetting van hut ten. Zoveel, dat in 881 de Noorman nen de vereende rijkdom van deze nederzetting kwamen verwoesten. In de 13e eeuw kwam er een muur om dit zogenaamde Bergkwartier. En de hutten maakten plaats voor klei ne huisjes, die zich om de kerk groepeerden. Rond de middeleeuwen ontstond de grote bloei en ontstond in genoemde wijk vijf straten, drie stegen, twee pleinen en een aantal gangen. Deze huizen zijn later uitge groeid tot herenhuizen en verschil lende er van worden nu gerestau reerd en komen er weer uit te zien als toen in de 16e en 17e eeuw. Het Bergschild, een plein dat op loopt van de voet van de muur naar boven, heeft ongetwijfeld naast kooplieden ambachtslui gekend. De Rijkmanstraat en Menstraat monden er op uit en deze staan slechts met de andere straten van het kwartier in verbinding door st.-gen en een ui terst smal trappenstraatje, het Sas- senstraatje en Kerksteeg. De hui zen hadden namen als ,,de beitel", „de landskroon", „het zwarte peerd" en ,,de rode leeuw". Er zijn schijn baar veel houtbewerkers geweest getuige de „houtmarkt". Via de Schipbeek en IJssel kvam het hout op vlotten te Deventer aan en vond afname bij de handwerksman. En nog steeds genieten de stoelen uit Deventer bekendheid. Nog steeds zijn de straten op de oude wijze gesitueerd. Vroeger leven dig door de bewoonde huizen, toen voor een groot gedeelte verpauverd, daarna (zo'n vijf jaren geleden) kwa men zij weer tot leven door de restau ratie, die de huizen deed herrijzen uit de puinhopen. In de straten uit komende op het Bergkerkplein, werd een voordelige handel gedreven. Hier was het dat de Westfaalse ak- kerprodukten verhandeld werden te gen Hollandse zuivel- en vis-produk- ten. Niet voor niets werd de Berg straat vroeger Korenstraat genoemd en ook de Roggestraat bewaard in de grotere huizen nog herinneringen m.et Westfalen. Het is de verdienste van de Deven ter VVV geweest, dat niet de bulldo zer, maar wel de restaurateur het Bergkwartier weer in de oude luis te herstelde. De leus „het Berg kwartier moet glorierijk verrijzen uit- de schamele resten van eens een welvarend kwartier" is dank zij de stimulans van het VVV gelukt. Wan neer men nu door deze wijk loopt en de straatwanden vergelijkt met die van bijvoorbeeld 1960, zal men onge twijfeld het verschil bemerken. Het Bergkerkplein (vroegere Bergkerk- hof) is glorierijk tevoorschijn geko men. Magnifiek gerestaureerde, waardige huizen van verschillende grootte omzomen nu weer het plein en geven een waardige steun aan de in restauratie zi.'nde Bergkerk. Het einde van de Bergstraat lijkt weer op een „koopmansstraat", maar bij deze 16e en 17e eeuwse gebouwen behoort de auto o.i. te worden ver bannen. Wanneer we van de Brink komen de de Roggestraat inslaan, vinden we achter de bioscoop een beschei den huisje (no. 3) voorzien van bo ven het rode dak uitstekende trap gevel. ,,Het Voorster Gasthuis" ia een restant van een oude weldadig heidsinstelling en als het ware de voorloper van ziekenhuizen. Rechts bevinden zich schilderachtige wat vervallen gevels en in enkele ervan waren brouwerijen gevestigd en no. 6 bevestigt dit met een duidelijke ge velsteen „de twee stikgrepen". Ver derop staan een paar reeds gerestau reerde huisjes. In een ervan was een smederij gevestigd en tussen het an tiek wat er thans getoond wordt, be vindt zich nog de zware steen, waar op het aambeeld stond. liet hoekhuis Bergstraat-Bergkerkpliïn is bijzon der statig te voorschijn gekomen, evenals de vertrouwde gelders overijsselse stijl van de no's 45 en 47. Prins Claus wijdde no. 37-39 in door een ingemetselde gevelsteen die de herinnering levendig moet houden aan de gift van het CRM (bescherm- vader van de handel en scheepvaart H. Nicolaas spreidt zijn mantel, uit over drie zakken, ieder met een half miljoen). Het laatste gat in de straatwand is nu opgevuld met een monumentale woning in de gelders- overijsseifeé-stijl -(no. 10)-. Dab "voU gen aan de andere zijde wat kleine re huizen. welke rij zich voortzet--in de wand van het Bergkerkplein. Van de kerk komend is de rechterzijde klaar. De steeg is nu aan de beurt. SiC'

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 7