RONO EVEN DIT Verantwoord trimmen Een spaarpot van 12.000 caloriën per maand Nieuw beschermings middel tegen snelroestende uitlaat 'mmm Ho] tens dorpscentrum fraai verlicht Bazaar „Kom over de brug" geslaagd Café „De Wipper!" „èiegant" voor vakkundige haarverzorging Stormschade en Bijstandswet Schaatsliefhebbers opgelet! Voor de nieuwe pastorie „Kom over de brug" Disco-avond Kom over de brug Gezamenlijke actie van de kerken in Nederland Gevonden en verloren voorwerpen Burgerlijke Stand Vrydag 1 december 1972 6 In verband met de Sint- Nicolaas- actie van de Holtense Handelsvere niging hebben de meeste Holtense zakenlieden weer gevel- en andere verlichting aangebracht, zodat het dorp in het centrum baadt in het licht. Sommige winkeliers hebben tot nu toe nog verstek laten gaan, iyiaar wellicht komt het nog dit weekend met hun gevelverlichting in orde. Tot nu toe was het in de meeste zaken met uitzondering van de speelgoedbranche nog wat stilletjes. Gelijk elders overigens. De verwachting is, dat vanavond en zaterdag de drukte zal toenemen, de weersomstandigheden vormden tot nu toe nauwelijks een beletsel om inkopen te doen. De slogan van de winkeliersvereniging is nog al tijd ,,Koop elders niet wat eigen plaats U biedt". Men kan in Holten wat dat betreft te kust en te keur gaan. De grote bezaar die ten bate van de actie ,.Kom over de brug" in het afgelopen weekend door de Holtense jeugd werd georganiseerd heeft een winst opgeleverd van bijna twee dui zend gulden. Het was op beide bazaar- dagen in „Irene" een reuze gezelli ge boel. Zaterdagmiddag bracht zwarte Piet een bezoek. Helaas was Sint Nicolaas wegens een lichte ver koudheid verhinderd om een bezoek te brengen. De naam van de prachtige pop werd door niemand geraden. Tonia is toch beslist niet zo moeilijk. Bij Ameri kaanse" verkoop bracht Tonia nog eens 35 guldentjes extra op. Het to tale gewicht van de 7 jongelui (462 ki logram) werd geraden door de heer Zeben uit Dödewaard. Bij het erwten raden (totaal 1594) was de prijs voor mevr. Ulfman-Bronsvoort en bij het schieten leverde Jan Bouwhuis op de zgn. „geluksbaan" de beste prestatie en was bij het „roosschieten" de prijs voor Wim Tulier van de Kohveg. Ter gelegenheid van de bazaar werd er ook 'n verloting gehouden. De trek king hiervan zal plaats hebben op za terdag 16 dec. a.s. De jeugdorgani saties zeggen alle helpers, bezoekers van de bazaar en de Holtense winke liers hartelijk dank voor de mede werking die werd verleend. zondag 3 december 18.00 Literair Kwartier. Rubriek Po cketboeken: 1. C. F. de Vries be spreekt: Anne Hellinga „Twa deade sigeuners" (Friese Pers. Leeu warden); 2. Jan F. de Zanger be spreekt: Alfred Kossman „Waar over wil je dat ik schrijf" (Querido, Amsterdam); 3. J. Pop bespreekt: Andreas Burnier „Het Jongens uur", herdruk (Querido, Amsterdam) 18.15 Lichte Muziek. 18.30 Sport voor Sport. 19.15 Klassieke Muziek uit de RONO- fouotheek. „Grote klassieken uit het Orkestrepertoire." 1. Beethoven-Sym fonie no. 11 in D. 2. Enesco Eer ste Roemeense Rhapsodie. maandag 4 december 18.00 RONO-radiojournaal- Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in noord en oost-Nederland. 18.30 Overijssels Programma, (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5) Kinder verhaal. Het oog gericht op... 19.30 Klassieke Muziek uit de RONO- fonotheek. Het Kamerorkest Clemens Schröner uit Groningen, o.l.v. Sy- brand Poort. Werken van Purcell en dinsdag 5 december 18.00 RONO-radiojournaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in noord en oost Nederland. 19.30 Lichte muziek. 19.45 Landbouwjournarl. woensdag 6 december 18-00 RONO-radiojourna1 Nieuws en informatie uit stad, streek en ge west in noord en oost Nederland. 19.00 Overijssels Programma. Dia- lekt.uitzend i n g. Loodgieters Gas- en waferlitfers Electriciëns Dakdekkers C V-instaüaties Nu ook voor RADIO EN TELEVISIE Kolweg 76 - Tel. 1332 ZONDAG A.S Aanvang 14.30 uur DAMESKAPSALON Burg. v. d. Borchstraat 12 Telefooin 1748 maakt een besparing van 20 of 30 ca lorieën weinig of niets uit. Een be sparing van enkele honderden calo- rieëen per dag is na enkele weken al merkbaar. Liefhebbers van de schaatssport at tenderen wij op een advertentie van de IJsclub „De Noordpool" betref fende de kosten verbonden aan 't do nateur worden van de club. De do natie wordt na zaterdag 2 december a.s. drastisch verhoogd. 0 NAAM „Je zult toch je slager op bellen en je hoort aan de ande re kant van de lijn: Met God... Deze absurde situatie heeft zich werkelijk voorgedaan. Ergens in ons land woon de een slager, die Metgod heette en die dan ook prompt het slachtoffer werd van allerlei vervelende grapjes en voorspellingen. De man hield het niet langer uit, hij ging naat het mi nisterie van Justitie. Hij heet nu Meeder en kan weer met een ge rust hart de telefoon beantwoorden" zo vertelt Elseviers Magazine. En het vervolgt: „Sinds 1 januari van dit jaar is het voor f 25.moge lijk een andere naam te krijgen. Voorheen was 'n bedrag van f 500, zegelrecht verschuldigd maar dat is vervallen. Ondanks de zeer geringe kosten wordt er maar weinig gebruik gemaakt van de kans zich een nieu we naam te kopen. Zeventig mensen waren het er die vorig jaar vonden dat hun naam een bespottelijke klank had. Zoals Stik, Spoor of Etter. Spook werd Spaaks, Dickerschijt Diekhuizen, Piel Elpenhof, Smalbil Smalburg, Etter Ettenes. Toch zijn er mensen die hun naam rustig wil len houden zoals hij is. Zo leven er in in ons land een Filip de Bromhaar bil en Christiaan Sukkel die niet over naamsverandering denken". DOOD. De bekende hervormde theoloog prof. dr. G. C. van Nif- trik is dood. Enige weken geleden is hij plotseling gestorven. Waarheen hij ging was voor hem geen vraag. Twee jaar geleden schreef hij een standaardwerk „Waar zijn onze do den". We ontlenen er het volgende aan: „Het is absurd te menen dat het in het christendom alleen en uitslui tend om de mensheid gaat en niet om de redding van personen. Ieder mens komt vroeg of laat te staan voor zijn zonde" en ziijn schuld, krijgt vroeg of laat te maken met het pro bleem van zijn dood en zijn sterven. Wc zijn cr diep van overtuigd dat „diesseitig" christendom (christen dom aan deze kant van het graf) geen christendom meer is. Wie zich in de boodschap van de bijbel ver diept, kan met de huidige trend van theologie en prediking geen vrede hebben, 't Is nog steeds 'n wonder heerlijk ambt om de boodschap der opstanding en des eeuwigen levens te verkondigen aan een sterfbed en een graf. Afvallen betekent rekening houden met calorieën. Omdat alle voedsel ca lorieën levert kan dat :een heel ge- cijfer worden; dat is lastig, tijdro vend en niet noodzakelijk, want ca lorieën berekenen alléén is' niet vol doende. De voeding moet in de eerste plaats goed samengesteld zijn en alle voor de gezondheid benodigde stoffen zoals eiwitten, vitamines en minera len bevatten. Is dat niet het geval dan kunnen er op den duur tekorten ontstaan met als gevolg vermoeid heid. slapte, nervositeit, hoofdpijn enz. Een goede dagelijkse voeding ziet er zo uit: 'éi liter melk, karnemelk of yog hurt aardappelen, 250 g. groente en 100 g. fruit 1 plak kaas, 25 g. vleeswaren en 75 g. niet te vet vlees of vis of peulvruchten hooi-dieet begint. Zoekend naar de laatste grassprietjes vóór het maandenlange De storm van 13 november heeft in de land- en tuinbouw ook flinke schade aangericht. Voorzover de scha de niet gedekt wordt door verzeke ringen heeft het Landbouwschap na gegaan welke mogelijkheden er zijn om de nood te lenigen. In bepaalde gevallen zal een be roep gedaan kunnen worden op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen (RZ) die is gebaseerd op de Alge mene Bijstandswet. De Bijstandswet schept een recht. Mensen die door welke omstandigheden dan ook niet meer de middelen hebben om in de noodzakelijke kosten van levenson derhoud te voorzien, hebben recht op bijstand van de overheid. Kan men zelf de schade dragen dan heeft men geen recht op bijstand. Krachtens de RZ kan geen schadevergoeding worden uitgekeerd. Recht op uitkering heeft de zelf standige die door de storm zo'n scha de heeft geleden dat hij zijn bedrijf niet meer in stand kan houden en daardoor zijn bron van inkomsten dreigt te verliezen. Ook heeft men recht op bijstand wanneer het opne men van krediet leidt tot een onver antwoorde intering van bedrijfsver mogen. De RZ kent twee vormen van bij stand. namelijk verstrekking van be drijfskapitaal en verstrekking van een periodieke uitkering voor levenson derhoud. Het bedrijfskapitaal kan worden verstrekt in de vorm van een rente dragende lening, een renteloze lening of een bedrag om niet. Bepalend voor de keuze is vooral het te ver wachten inkomen van de betrokkene. Als door de last van rente het inko men tot een onaanvaardbaar niveau zou dalen, dan zal men in aanmer king komen voor een renteloze lening of een bedrag om niet. Ook andere omstandigheden spelen hierbij echter een rol. Een combinatie van de drie mogelijkheden is ook denkbaar. De RZ stelt geen grenzen aan het te ver strekken bedrijfskapitaal. Een periodieke uitkering wordt ge geven als men niet meer kan voor zien in het levensonderhoud. Ook kan nog een tegemoetkoming worden ver strekt in de vaste bedrijfslasten. Tijdelijke verlaging of uitsluiting van periodieke uitkering kan plaats vinden indien men zich bijvoorbeeld niet verzekerd heeft tegen eigen risi co's waartegen men zich over het al gemeen pleegt te verzekeren. Mis schien ten overvloede zij er nog o~ gewezen dat aanvragen om bijstarfl moeten worden ingediend bij de Ge meente. Wie meer wil weten over de mogelijkheden van de RZ kan zich wenden tot de Economisch-Sociale Voorlichting van de Landbouworgani saties. Ondertussen heeft het Landbouwschap bij de minister van Landbouw en van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk aangedrongen op snelle afhan deling van aanvragen om bijstand. Enkele maanden geleden is door de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente een pastorie aangekocht voor de heer A. Schellevis. De kerkvoog dij ging hiermee eigenlijk verder dan haar financiële mogelijkheden toelie ten. Een groep gemeenteleden heeft toen de kerkvoogdij aangeboden een actie te organiseren om gelden voor dat doel bijeen te brengen. Een der tigtal collectanten heeft daarop de gèmeenteleden bezocht. Nu is de ac tie afgesloten. Het bleek dat er f 20.021,-73 aan giften en obligaties bij een was gebracht; een mooi resul taat. Het actiecomité wil graag van af deze plaats alle gevers en geef sters voor hun bijdrage danken. Mocht U om de één of andere re den niet in de gelegenheid zijn ge weest aan deze actie deel te nemen, dan kunt u alsnog uw bijdrage stor ten of overmaken bij de Raiffeisen- bank, gironummer 87.55.87 ten gun ste van de kerkvoogdij der Hervorm de gemeente. Ook bestaat nog de mo gelijkheid om in te schrijven voor één of meer renteloze obligaties groot f 100,Hiervoor kunt u zich in verbinding stellen met de heer H. van Wijngaarden. Drostenstr. 3 tel. 2236. Aan de aantasting van de binnen kant van de uitlaat is door de auto mobilist zelf niet veel te doen, maai de buitenzijde kan worden beschermd met zo'n roestvrij staallaagje en dat betekent toch altijd nog een aanzien lijke verlenging "an de levensduur. Gezien de slechte weersomstandig heden in Nedei-l'and is die f 12,50 voor de Metion jroestvrij staal uit- laatspray. zeker nu tegen de win ter, geen overbodige luxe. Verkrijg baar bij auto-shops, garages, servi ce-stations, doe-het-zelf zaken en in de meeste warenhuizen. O Vrijdagavond (heden 1 dec.) wordt er in gebouw „Irene" een fantasti sche disco-avond georganiseerd met medewerking van „Klup 53" en jon- gerensoos „De Schure". Het belooft een avond te worden met heel veel af wisseling (swing, lichtshow enz.). Me dewerking zal wórden verleend door Jan Rosink (guitaar) en Joop Heu- sinkveld (drums). Aanvang half acht. boter, margarine, dieetmargarine of halvarine .bruinbrood of roggebood, grove graanprodukten 2 a 3 maal per week een ei Deze hoeveelheid met 200 g. aardap pelen, 4 sneden brood en 50 g. boter of margarine levert plm. 1500 calo rieën en alle benodigde vitamines en mineralen. Meestal komt hierbij nog zoet broodbeleg, suiker voor koffie en thee, frisdrank, koekjes of zout jes. Deze leveren veel caloriën en zijn niet noodzakelijk voor een goede gezondheid. Het is tegenwoordig heel gewoon om dagelijks het volgende te gebruiken: 1 broodbelegging jam 25 cal. 1 broodbelegging hagelsalg 45 cal. 8 klontjes suiker 130 cal. 1 glas frisdrank 100 cal. 2 koekjes 100 cal. totaal 400 cal. De totale voeding komt hiermee op plm. 1900 calorieën. Dit is voldoende voor volwassenen die een goed lichaamsgewicht hebben en zittend werk doen. Het is teveel voor hen die tobben met vetrolletjes en buikjes. Met het gebruik van magere produkten kunt u. zelfs al kunt u een enkel koekje niet afslaan,, al zo'n 400 caloriën per dag uitspa ren en dat is 12.000 calorieën per maand. Het lijstje van de goede voeding gaat er dan als volgt uitzien: Vs liter magere melk, taptemelk, magere yoghurt of karnemelk 200 g. aardappelen, 250 g. groente, 100 g. fruit 1 plak 20 plus kaas, 25 g. magere vleeswaren, 75 g. mager vlees of vis 30 g. boter, margarine of dieet margarine en 20 g. halvarine voor op het brood 2 sneden bruinbrood en 3 plak jes knackebrot 2 a 3 maal per week een ei Magere produkten ja of nee? Het aantal magere produkten in ons land neemt nog steeds toe. De vol gende voorbeelden laten zien in hoe verre het gebruik van deze produk ten zin heeft. Koffiemelk koffiemelk voor één kopje koffie 20 calorieën; halfvette koffiemelk voor één kopje koffie 17 calorieën magere koffiemelk voor één kopje koffie II calorieën Drinkt u maar een of twee kopjes koffie per dag dan heeft het gebruik van het magere produkt weinig zin, het scheelt dan maar enkele calo rieën. Wie bijvoorbeeld 6 koppen kof fie of meer per dag drinkt kan wél merkbaar besparen. Gebruikt u warme melk in de kof fie. dan wordt de hoeveelheid calo- rieëen als volgt: melk voor één kopje koffie 30 calo rieën halfvette melk voor één kopje koffie 25 calorieën taptemelk voor één kopje koffie 16 calorieën Halvarine Halvarine levert maar half zoveel ca lorieën als boter, margarine of dieet margarine. 5 g boter voor het besmeren van 1 snee brood levert 38 calorieën; 5 g. halvarine levert 18 calorieën. Brood 1 snee bruinbrood 76 cal. 1 snee volkorenbrood 80 cal. 1 snee wittebrood 81 cal, 1 snee melkbrood 87 cal. 1 snee verpakt weekendbrood 88 cal. Behalve dat bruinbrood de minste calorieën levert, is het rijker aan ijzer en B vitamines dan wittebrood. In plaats van brood kunt u ook knac- brot nemen. Per plakje levert dit 33 calorieën. Lichtgewicht knackebrot levert 27 calorieën. De calorie-besparing is steeds afhan kelijk van het totale dagelijkse ge bruik. Op 'n hoeveelheid van 2000 caloriëen Binnenkort is er een volstrekt nieuw produkt verkrijgbaar, waar mee de autobezitter op eenvoudige wijze zelf zijn uitlaat kan „moffe len" om deze tegen de zo gevrees de roestvorming L beschermen. Met deze hooghittebestendige Metion uitlaatspray met roestvrij staal wordt de levensduur .an de uitlaat met bijna 50 procent verlengd. Het procédé is simpel en werkt als volgt: men brengt het produkt (bestaande uit minuskule roestvrij staaldeeltjes en een hooghittebesten- dig bindmiddel) met de spuitbus ge lijkmatig en tot in alle verborgen hoekjes op de uitlaat aan en gaat dan rijden. Door de verhitting van de uitlaat (deze kan een tempera tuur van rond 700 graden C berei ken) treedt van binnenuit een mof- felprocédé op, waardoor het roest vrij staal als het ware om het me taal wordt heengebakken, zodat aan tasting van buitenaf niet meer moge lijk wordt. Meer dan welk onderdeel van de auto heeft de uitlaat van korrosie te lijden. Dat komt door zijn funktie en plaats, waarbij allerlei sloffen zowel van binnenuit (onder andere door koolmonoxide, waterdamp en loodverbindingen) en van buitenaf (water, chemihaliën in de atmos feer en 's winters zout op de bestra ting), ook wanneer niet wordt gere den, schadelijk op het metaal inwer ken. Een ideale situatie voor roestvor ming is een hete uitlaat waar koud en soms zout water tegenaan spat. Afhankelijk van lange of korte ritten, strenge winters, veel of weinig re gen, wonen in een chemisch agres sief milieu etc., mag men aanhou den dat de aantastinp van de bin nen- en buitenkant van de uitlaat ongeveer 50/50 is. Het nieuwste op het gebied van eon- ditie-apparatuur komt uit Finland: De Puch Tunturi Ergometer, door R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam ge- importeerd. Een ergometer is een professionele hometrainer, met weten schappelijke nauwkeurigheid, waar door het mogelijk is op verantwoor de wijze de conditie te testen en te verbeteren. Bepalend voor de conditie is het goed functioneren van hart en longen. Door regelmatige trai ning wordt het prestatievermogen In het Nieuwe Testament staat centraal de Man van Nazereth die Jezus heet, hetgeen betekent: Red der, Bevrijder. De apostelen en evangelisten vertellen eigenlijk niets anders dan over deze Jesus, Die de schuld van allen droeg en zó door Zijn lijden en dood de Bevrijder werd voor allen. Er is in hun dagen een proces op gang gekomen, dat niet meer tot stilstand zal komen, maar dat door gaat totdat de „sjaloom" (waarover zij spreken) gekomen zal zijn: de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid zal wonen. Christenen zijn mensen, die door deze boodschap van de bevrijding Zijn evangelie, gegrepen zijn. Wie daardoor gegrepen is, kan dan ook niet ter zijde blijven staan. Hij moet op zijn beurt een mede-arbeider wor den van de Grote Bevrijder. Elk volk en ras, alle stam en taal zal de Heer dienen. De Heer verwacht van Zijn kerk, van ieder van ons, dat wij er voor zorgen, dat de boodschap van de be vrijding, het bericht, dat het God te doen is om een nieuwe aarde en het heil van en voor alle mensen, ver der verteld wordt met woorden én met daden. God wil, dat mensen geroepen wor den tot bekering, maar ook, dat metterdaad in naam van Jesus ge handeld wordt, waar nood, onrecht en honger is, waar armen lijden en waar mensen om hun huidskleur worden gediscrimineerd. Ons bezinnend op de beteke nis van ons samen mens-en-chris- ten-zijn, alsook op de nood van ve le mensen in de v/ereld en op de zo veel gunstiger situatie, waarin wij in West Europa verkeren, zullen wij de noodzaak van een aktieve so lidariteit begrijpen en zal tegelijker tijd de overtuiging groeien, dat wij er SAMEN iets aan kunnen en moe ten doen. De katholieke zowel als protestant se kerken hebben deel aan Gods opdracht om overal waar mensen wonen, het evangelie te verkondi gen en aan de konsekwenties ervan gestalte te geven in het leven van mens en maatschappij. De kerken dragen in Christus' naam verantwoordelijkheid voor el kander. In dit teken willen wij de aktie „Kom over de Brug" zien. De eigen kerken in de landen van over zee zijn onze gelijkwaardige part ners en staan met ons in kontakt op voet van gelijkheid. Zij willen mét ons over heel de wereld de bood schap van het evangelie der bevrij ding verkondigen en in hun samen leving en maatschappij een bijdrage leveren aan een rechtvaardige we reld. In dié zorg moet de ene kerk de andere kerk helpen, zijn de ker ken verantwoordelijk voor elkaar. Vandaar dat onze aktie gevoerd wordt Ginder het motto: kerken helpen kerken Het is bekend, dat in ieder konti nent vele, dikwijls kleine en altijd financieel-zwakke kerken, gegrepen door de Blijde Boodschap, Gods mede-arbeiders willen zijn. Zij wil len hun volk dienen met het evan gelie, zij willen helpen in voor ons vaak onvoorstelbare nood en ellen de. Zij willen zich op alle manieren inzetten voor een rechtvaardige sa menleving en voor een menswaardig bestaan van ieder individu. Zij vra gen van ons, christenen van Neder land, die zoveel rijker zijn don zij, dat wij ben daarbij zullen helpen. Zij menen die hulp van ons te mo gen verwachten, omdat wij als chris tenen hun broeders en zuster zijn 744 Projekten, die alleen met onze hulp kunnen worden gerali- seerd, hebben zij op onze tafel ge legd. In december a.s. zullen wij in een gezamenlijke actie van katholieken en protestanten de christenen van Nederland vragen of zij de bood schap der bevrijding voor zichzelf zó goed hebben verstaan, dat zij daarom met vreugde in een „extra schep er bovenop" 50 miljoen gulden bijeen willen brengen voor onze kerken in de ontwikkelingslanden. Het resultaat is belangrijk, in het belang van een betere en rechtvaar dige wereld. J. Dito O.P., vice-voorzitter Aktiekomitee. van ademhalings- en bloedomsloop- organen opgevoerd. Tevens zorgt een kwartiertje oefenen per dag voor uit schakeling van bewegingsarmoede, verlies van overtollige pondjes li chaamsgewicht en minder last van slapeloosheid. De Puch Tunturi Ergometer voor zien van een 18 kg wegend vliegwiel, is degelijk van constructie en afwer- kingg, en modern van vormgeving. Prijs f 450, Gevonden: zwarte middelgrote poe delachtige hond, zwarte jongenspor- temonnaie, rode rechter gebreide kinderwant, rode wollen muts. Verloren: zilveren halsketting met sterrenbeeld, bruine portemonnaie met 11,50 gld. en sleutels, dames rijwiel, groen-rood geblokte tas, merk gazelle, oude antieke deurknop, jon- gensportemonnaie met kleingeld, sue de jas, kort, met doorgestikte na den, blauwe kinderportemonnaie met opgestikte kraaltjes, bruine regen jack, witte das, zwarte das, bruine jongenschoenen maat 37/38. Geboren: Ronald Johannes Gerar- dus, zv M. J. G. van der Sligte en en J. de Boer (Geboren te Deventer). Getrouwd: J. Ja Krijnders, oud 22 jaar, Amsterdam en H. H. Bronsvoort oud 21 jaar, Amsterdam. BEVOLKING Ingekomen: H. A. Bronkhorst en gezin van Amsterdam. G. J. Vos- kes van Warnsveld. T. H. de Haan en gezin van Deventer. F. Ott van Deventer. Mejuffrouw P. Keun van Delfzijl. T. M. A. Nieuwveld van Rijssen. P. A. Dasselaar en gezin van Deventer. G. van Voort huizen en gezin van Voorschoten. Vertrokken: H. J. Starink naar Goor. mevrouw A. van den Brink- Haak en gezin naar Goor.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 6