li i Gezellige bejaardenmiddag van het N.Y.Y. -country-manege Beldman Voorkeur voor PvdA en VVD Voorlichtingsdagen voor de varkenshouderij Met de meester naar het stemlokaal Dominus Johann Georg Paulus Müller (3) Vijf en twintig jaar vakbondslid Brief bejaarde dame uit Venraav aan ,Kom over de Brug'' „Verkiezingsstrijd" Scholengemeenschap - Wachtdienst Slachthuis Openbare Kerkeraads- vergadering Kerkdiensten Brandmelding Medische Dienst Weeken ddienst Tandartsen Dierenartsen Gezinsverzorging Storingsdienst GEB Jeugddienst Kom over de brug" ONZE AGENDA Handenarbeid Dijkerhoekse P la ttelandsvrouwen Vrijdag 1 december 1972 3 De heer H. J. Traanman gehuldigd voor vijfentwintig jaar vakbondslidmaatschap. Van links naar rechts de heer G. J. Venemansecretaris afdeling NVV. mevrouw Traanmande heer Traanman en de heer J. C. Moolekamp, districtsbestuurder te Almelo. Begin december, in de korte donkere dagen, Gaan we Sint Nicolaas om een cadeautje vragen. We houden dan een vrolijk, echt Hollands feest. Geen jaar gaat voorbij of de Sint is geweest. Maar hoewel groot en klein Sinterklaas vereren. Is 't toch nodig zich te realiseren, Dat voor al die vele pakjes en gedichten, Menige grote boom zal moeten zwichten! Willen we nog heel veel jaren Sinterklaas gaan vieren Dan moeten we heel zuinig zijn met alle papieren. Gebruik 't pakpapier dus meerdere malen, Of geef 't aan de schooljeugd die 't op komt halen! Immers bij Sin t Nicolaas hoort: ..Zie de maan Maar ook een aarde waar „bomen" staan! Want komt hier straks één grote woestijn, Dan zal er geen Sint, geen Piet en geen paard meer zijn Milieugroep Holten De afdeling Holten van het N.V.V. organiseerde zaterdagmiddag in de zaal van hotel Vosman een gezelli ge middag voor de bejaarde leden van de verschillende vakbondsafde lingen en hun echtgenoten. Tijdens deze bijeenkomst, die goed bezocht was, werd het lid van de Ned. Bond Van Vervoerspersoneel, K.B.V. heer H. J. Traanman, gehuldigd verband met zijn 25-jarig lidmaat schap van de bond. Voordat deze huldiging plaats vond hield de districtbestuurder, de heer J. C. Moolekamp uit Almelo een kor te inleiding over het z.g. sociaal con tract. De heer Moolekamp zei van mening te zijn, dat het kiezen of de len is bij deze sociale overeenkomst. De A.O.W. moet omhoog, er moet een regering komen, welke de zaken beter aanpakt ten aanzien van de wo ningbouw (met o.a. betaalbare hu ren), de verbetering van het onder wijs en de lasten moeten beter ver deeld worden. Lasten en inkomen zijn nog onredelijk verdeeld. „Wij herinneren ons nog de tijd van de armoede, wij hebben Adam gezien. Zijn we werkelijk wel gekomen waar we zijn moeten", vroeg spreker. Zijn antwoord was een volmondig „neen". Spreker herinnerde aan het Enkaconflict. Bij sluiting van bedrij ven is het vaak moeilijk hetzelfde werk- terug-te krijgéh'.' Vóóral' d'e Ou dere werknemers worden hier steeds de dupe van. Het bedrijf werd be zet en wel met succes, want het zal blijven bestaan hoewel er nog men sen over zijn, die wellicht door ver vroegd pensioen opgevangen kunnen worden. Hier geldt het woord van de vakbeweging n.l. medezeggenschap. Het vergt echter meer studie voor onze mensen om de zaak werkelijk goed te laten functioneren. De poii- tiek komt om de hoek kijken. De Er- dal fabrieken noemde de heer Moole kamp ook een goed voorbeeld. De vakbonden hebben ook hier hun best gedaan. De inkomsten en vermogen verdeling moet veranderen, waarbij het onderwijs een belangrijke rol speelt. Dit moet in samenwerking met het parlement en de regering ge beuren. De heer Moolekamp besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat het „sociaal contract" nog niet is afgesloten. Het vormt echter een voorname factor voor ons als- werk nemers en gepensioneerden, maar ook voor het geheel van Ijet Neder landse volk. „We moeten een goede regering vormen tot verwezelijking van al deze punten" aldus de heer Moolekamp. Huldiging Hij complimenteerde vervolgens de heer Traanman en zijn echtgenote en spelde hem vervolgens de zilve ren N.V.V.-speld op de revèr. Vijf en twintig lidmaatschap van een vi beweging is een uitermate belang rijke zaak en getuigt van solidari teit met de medemens, die wil strij den voor het welzijn van de werkne mers. Voorzitter Tijhof, die de middag ge opend had met een kort welkomst woord. bood mevrouw Traanman een boeket bloemen aan. De heer J. M. Wittermans, leraar aan de Scholengemeenschap, ver toonde vervolgens een paar series prachtige dia's over zijn reis naar Amerika en Hawaï, waarbij hij o.m. een bedoek bracht aan Salt Lake Ci ty, de stad der Mormonen, die zich grote beperkingen opleggen in hun le vensstijl en Las Vegas, de gokstad, waar alles mag. Prachtig waren de beelden van de Grand Canon, het machtig bergmasief met z'n veelkleu rige rotslagen en in de diepe vallei De Coloradorivier, de Industriestad Los Angeles met veel smog, maar vooral de uitzonderlijke natuur van de Hawai-eilanden, met haar, door vele rassen, gemengde bevolking. Een bijna paradijselijk aandoend land. Met een geschenk voor deze mooie vertoning dankte voorzitter Tijhuis de heer Wittermans. De bijeenkomst het was reeds avond geworden werd besloten met een broodmaaltijd, waarbij een der aanwezigen de orga nisatoren dankte voor de mooie mid dag, die de bejaarden was aangebo den en voor de tractaties. Begunstigd door mooi herfstweer werd zaterdagmiddag de jaarlijkse cross country verreden die manege T. Beldman organiseert voor amazo nes en ruiters, die bij hem komen „lessen" en rijden of hun paarden hebben gestald. Het parcours was uitgezet op een licht geaccidenteerd terrein op de Zuurberg. Paula Keun te Holten maakte in de zware cross met „Larito" de snelste tijd en kwam in het bezit van de fraaie wis selbeker, die ze ook reeds in 1969 had gewonnen. Na de wedstrijd verzamelden deelne mers, ruitervrienden, controleurs en tijdwaarnemers zich in de manege voor de boerenkool met worst die gre tig aftrek vond. Tijdens de gezellige maaltijd sprak manegehouder Teun Beldman woorden van dank tot de grondeigenaren voor het beschikbaar stellen van het terrein, tot de tijd waarnemers mevr. Netelbeek te Hei- no en de heer van Romen te Lettele en de dames en heren die met de controle in het parcours waren be last. De prijzen bestonden uit kunst en gebruiksvoorwerpen. De volledige uitslag luidt als volgt: Lichte cross: 1. Carolien Ansink Am sterdam met „Dappertje" 4.06.01, Ellen van Beek, Utrecht met „Cou reur" 4.08.07, 3. Nicolette Smit-Hille- gom met „Dappertje" 4.12.02, 4. Ber- nie Lunenborg, Bathmen met „Bruin tje" 4,22.00, 5. Annette Smit, Hillegom met „Coureur" 4.33.05, 6. Henriëtte Beldman, Holten met „White Pile" 4.53.07, 7. Carin Greep, Amsterdam met „Dappertje" 5.02.05, 8. Berry Vru- wink, Holten met „Kazan" 5.10.09, 9. „Jong geleerd, oud gedaan" - dacht meester Vogely van „de Schakel" woensdag jl. toen hij zijn zesde klas mee nam naar 't stemlokaal in de aula van de Scholengemeenschap. In het kader van de lessen maat- schappyleer is op dc Scholengemeen schap maandag aandacht besteed aan het politiek bestel in Nederland. De belangrijkste stromingen zijn daar bij behandeld en yooral met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer is er aandacht besteed aan de diverse partijprogramma's. Deze les sen over dc verkiezingen zijn niet al leen van belang voor dc staatkundig- vorming van dc leerlingen, maar ook is er de invloed uit af te lezen, wel ke de jonge kiezers op de „echte" verkiezingen van 29 november zullen Totaal aantal stemman: Stemmen uitoefenen of, indien zij nog geen 18 jaar zijn, is er een mogelijk „trend" voor de toekomst uit af te leiden. Bij deze „schoolverkiezingen" is al les zo echt mogelijk toegegaan: ech te stemhokjes, stemformulieren, een stembureau, etc. Het aantal stemmer van 18 jaar en ouder denk aan 29 november bedroeg 115, de kiesde ler 0.766. Het totaal aantal stemmen (incl. 18-jarigen) 505, kiesdeler 3.4. De uitslag was, gesplitst wat het aan- al stemmen betreft in twee groepen, als volgt: Aantal kamerzetels: P.v.d.A 120 26 35 34 K.V.P. 24 6 7 8 V.V.D. 120 20 35 26 A.R.P. 24 6 7 8 D'66 48 22 14 29 C.H.U. 25 4 8 5 DS'70 36 9 11 12 C.P.N. 13 1 4 1 S.G.P. 7 2 P.P.R. 26 8 8 10 G.P.V. 6 1 2 1 P.S.P. 38 6 11 8 D.M.P. 9 5 3 7 N.M.P. 1 0 0 B.P. 6 1 2 R.K.P.N. 2 1 0 Totaal 505 115 150 150 ï>e leerlingen hebben enthousiast en actief meegewerkt aan deze „schóól- verkiezingen". De begeleidende le raren, waren de heren D. -van Maurik en J. Bouwmeester. Geachte Heren, In een advertentie las ik, dat er voor de „actie: kom over de brug", gerekend wordt op één procent van het inkomen. Er stond niet bij of er jaar- of maandinkomen werd bedoeld. Zojuist vernam ik per telefoon, dat het van het „jaarinkomen" wordt verwacht. Nu is de maand, waar deze actie in valt niet erg geschikt om zo'n bedrag te-kunnen afstaan! Ik zou het ten minste met geen mogelijkheid kun nen geven! Natuurlijk overdrijf ik een beetje. Was het voor iels wal voor mezelf echt belangrijk zou zijn, kwam het er, hoe dan ook! Ik hoop van ganse harte dat het streef-bedrag gehaald zal worden. Mijn één procent kan ik alleen maar opbrengen op de volgende voorwaar de. Het pensioen dat ik geniet vind ik zelf heel behoorlijk, maar door de r-teeds hoger wordende prijzen, wordt het ook steeds moeilijker om de eind jes aan elkaar te knopen. Versta mij echter goed: Ik klaag niet! Ik ben dankbaar dat ik in deze tijd zo'n goed verzorgde oude-dag mag beleven. Maar ik dwaal af! Wat ik u wilde voorstellen is het volgende: In alle vertrouwen zal ik u mijn inkomen noemen. Dat is ongeveer f 9.000. Eén procent zou dus f 90.— bedra gen, en dat in de duurste tijd van het jaar, natuurlijk een onmogelijkheid! Nu heb ik het volgende plan. Ik wil u negen ingevulde en getekende giro kaartjes sturen elk van 10 gulden. Wilt u dan elke maand een kaartje posten, zodat ik er onverhoopt, zelf niet mee zal stoppen? Natuurlijk duurt het dan wel even eer u de ne gentig gulden op uw rekening hebt staan, maar alles zal toch ook niet tegelijk worden uitgegeven? Wilt u mij laten weten of mijn voor stel uitvoerbaar is? En is het mis schien een idee voor anderen? ANTWOORD VAN „KOM OVER DE BRUG" AAN DE BRIEFSCHRIJF STER TE VENRAAY Zeer geachte mevrouw. Hartelijk dank voor uw bemoedigen de brief. U heeft precies begrepen waar het om gaat: om een offer. En u heeft ook goed door dat u dat offer best over een paar maanden kunt „uitsmeren". Die girokaarten komen best in orde, alle mensen die de ak- tie geld toezeggen, krijgen te zijner tijd zogenaamde acceptgirokaarten toegestuurd. We merken uit uw schrijven, dat u „geeft met uw hart". Daarom zullen wij uw brief publiceren (zonder uw naam te noemen, die blijft alleen bij ons bekend), zodat anderen er ook een beetje warm door zullen worden. En zich net als u zullen afvragen: hoe groot .moet mijn offer zijn? En net als u royaal over de brug zullen komen! Vrijdag 1 december tot en met zon dag 3 december: keurmeesters buiten de diensturen c. Mein- dertsma, Bergmanstraat 12. telef. 2190. Maandag 4 december tot en met maandag 10 december: H W. Goorman. Kolweg 52. telef. 1513. Aangifte gestorven dieren op zater dag: van 9.00-11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. De Kerkeraad der Herv. Gemeente komt donderdag 7 december a.s. om 20.00 uur in de consistoriekamer in openbare vergadering bijeen ter be handeling van de volgende Agenda: 1. Begroting Kerkvoogdij 1973 en rekening 1971; 2. Collecterooster 1973; 3. Verslag van de classicale verga dering. Hans van Rijsoort, Deventer met „Black Boy" 5.47.08, 10. Hr. Hamers Amsterdam met Black Boy" 6.36.09, 11. Asn Ott, Deventer met „Silvia" 6.56.06. ZWAAR PARCOURS (met aantal hin dernissen) 1. Paula Keun, Holten met „Larito" 3.30.00, 2. Marcc-l Seurink. Deventer met „Bruintje" 3.36.08, 3. Wendy van Hoevelaak, Markelo met .Tarpan" 3.41.08, 4 Williberd Panman, Alme lo met „Saruna" 3.47.08, 5. Mevr. Seurink, Deventer met ..Larito" 4.16.05, 6. P. Zeeman, Deventer met „Saruna" 4.27.05, 7. Hr. Ott, Deven ter met „Meteoor" 4.36.07, 8. Peter v.d. Vosse, Almelo met „Donald" 4.46.03, 9. Henny Meijer, Utrecht met „Stil Better" 5.02.08, 10. Stephan Moorman, Goor met „Bruintje" 5.24.09, 11. Hr. Klaas, Nijverdal met „Meteoor" 6.25.09. Buitenmededinging: Tony Beldman Holten met „Spring field" 3.25.04, Bert v.d. Maat, Rijssen met „Judi" 4.00.08, Mevr. van Romen, Lettele met ,Still Better 4.15.03. Kandidaat Müller uit Leiden werd op 5 december 1830 bevestigd door de consulent der gemeente, ds. L. W. Werninck uit Bathmen. Deze sprak bij die gelegenheid over Gods opdracht aan de profeet Ezechiel. Ds. Müller deed intrede met een preek over Handelingen 4 12, lui dende: „En de zaligheid is in geen Andere; want er is ook onder de he mel geen andere Naam, die onder de mensen gegeven is, door Welke wij moeten zalig worden". Omstreeks de tijd, dat ds. Müller zich in Holten vestigde, telde de burgerlijke gemeente ongeveer 2700 inwoners. Volgens Van der Aa's aardrijkskundig woordenboek waren de hervormden 2500 in getal; 1000 „ledematen behorende tot de clas sis en ring van Deventer". Bereikte ds. Van Gendt de leeftijd van 55 jaar, zijn opvolger ds. Müller heeft zegge en schrijve 55 jaar te Holten „gestaan". Zijn ambtsgenoot ds. Hendrik Jan Hattink, geboren op 7 mei 1798 te Amsterdam, werd op 25 april 1819 in Rijssen bevestigd door ds. G. H. Immink uit Enter en ontving op 1 augustus 1896 emeri taat. Hattink heeft dus een halve eeuw als predikant volgemaakt. Gelet op de langdurige ambtspe riode van ds. Müller heeft Holtens kerk van 1830-1885 geen kosten voor het beroepingswerk behoeven te maken. Anderzijds was er evenwel feest op feest, namelijk in 1832 de ingebruikneming van de herbouwde kerk, terwijl in 1855, 1870 en 1880 respectievelijk het 25, 40- en 50-ja- rig jubileum werd gevierd. Op 6 de cember 1885 volgde het afscheid. Bij de grote brand, die op 16 ju- nu 1829 in Holten heeft gewoed, is ook het kerkgebouw van de her vormde gemeente in vlammen opge gaan. De kerkvoogden wendden zich daarna zowel tot koning Willem I als tot het provinciaal kerkelijk col lege van toezicht „teneinde bij het onvermogen der gemeente om zelve in de kosten van den herbouw te voorzien, ondersteuning te verlangen, met dit gelukkig gevolg, dat er eene genoegzame som werd toege staan tot opbouw van kerk en pas- Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Consulentschap voor de Varkens houderij organiseert op een tweetal plaatsen in Overijssel voorlichtings dagen en wel op donderdag 7 decem ber in „de Leeren Lampe" te Raal- te. Dinsdag 12 december in zaal Lut- tikhuis te Deurningen bij Oldenzaal. Het programma is voor beide dagen HOLTEN Ned. Herv. Kerk: 9.00 en 10.30 uur ds. C. C. Addink. Extra collecte: Raad van kerken. Oppasdienst: me vrouw Bolink, Willy Steunepberg en Janny Lom an. 19.15 uur: Interkerkelijk Jeugdap- pèl in de Herv. Kerk. Voorganger: ds. Jurjens, geref. predikant te De venter. Geref. Kerk: 9.30 en 15.00 uur'ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de ene collecte voor de diakonie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". 19.15 uur (zie Herv. Kerk) R.K. Kerkdienst: 9.30 uur H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HE ET EN R. K. Kerk: Zaterdagavond 7 uur. Zondagmorgen 8.00 en 10.00 uur. DIJKERHOEK Bethanië: 10.00 uur ds. P. Lugtig- heid. Extra collecte: Raad van ker ken. OKKENBROEK Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. Meij er van Olst. Overdag: telef. 1352 (Politiebureau) 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Kna pen), b.g.g. telef. 1325 (G. ter Harm- sel). Zaterdagmorgen vanaf 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: J. Sijtsema, Pastoriestraat 50. telefoon 1870 (alleen voor spoedgevallen). Dienst wijkverpleging: zaterdag 2 december en zondag >3 december zr. J. E. Duncan. Groene Kruisge- bouw, telef. 1436, 's zondags tussen 12.00 en 14.00 uur. Ambulancevervoer: telef. 1338 (Joh. Aanstoot), b.g.g. telef. 1320 (Fa. A. Muller en Zn.). Zaterdag 2 december en zondag 3 de cember: H. Hansman. Grote Maat- weg 36, Wierden, telef 05496-176: van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 2 december en zonda; december: Th. A. Oostenbrug, D: senplasstraat 5, telef. 1515. Alle werkdagen, behalve zaterdag, van 9.00-10.00 uur bij mevrouw Knijff-Dekker, telef. 1438. b.g.g. te lef. 1799, mevrouw Beldman-Aan- stoot. Zaterdag 2 december tot en met vrijdag 8 december: buiten de diensturen Electra: J. Kolk man, Gaardenstraat 13, ^elef. 1368. Gas: geen diénst. Zondagavond' (3 dec.) wordt er ter afsluiting van de actie „Kom over de brug" een jeugddienst gehouden in de ned. herv. kerk. Aan deze dienst waarin zal voorgaan ds. Jurjens uit Deventer zal medewerking worden verleend door de negerzanger Ewald Dundas. De samenzang zal worden begeleid door de organist Anton Koop man. Iedereen is van harte welkom. De dienst vangt aan om kwart over zeven. gelijk; men kan derhalve zelf kiezen welke men gaat bezoeken. Aanvang 9.30 uur. Sluiting 15.00 uur. 9.30 uur Opening door ir. H. J. Vlee- ming, consulent. 9.45 uur Inleiding door de heer Drs. L. Flink, hoofd van de afdeling Marktbeleid van het Produktschap voor Vee en Vlees: Is uitbreiding van de varkensstapel in Nederland verantwoord? prognose van de vraag naar var kensvlees -in de "vergrote EEG over? de eerstvolgende- jaren- prognose van de benodigde pro- duktie. O waar gaat die meerdere behoef te geproduceerd worden? in welke gebieden met een be hoorlijke varkensdichtheid in de EEG is de produktie de laatste jaren het snelst gestegen? wat zijn de plus- en minpunten van 't produktiegebied voor varkens in Nederland? 10.30 uur Inleiding door de heer ir. N. A. Tonckens, stafmedewerker van de Centrale Coöp. Raiffeisen-Boeren- leenbanken: Valt er in de varkenshouderij ook met „andermans" geld wat te ver dienen? het nut van een objektieve be- drijfsbegroting alvorens over krediet te informeren. tot hoever gaan met vreemd ver mogen t.o.v. eigen vermogen. vormen van krediet en kosten er van. mogelijkheden en werkwijze van het Borgstellingsfonds. 11.15 uur Inleiding door de heer ir. T. van Ingen, stafmedewerker van het Landelijk Consulentschap Var kenshouderij Aktuele technische zaken in de var kenshouderij knelpunten bij de verbetering van de technische resultaten in de mes- terij opvoering van de biggenproduk- tie per zeug door vergroting van het aantal grootgebrachte biggen per. worp vervroeging van de speenleeftijd vermindering van het aantal dagen tussen spenen en dekken. 12.00-13.00 uur pauze lunchpakketten zijn in de zaal verkrijgbaar. 13.00-15.00 uur Beantwoording van vragen door een forum. Allen die bij de varkenshouderij be trokken zijn, zijn van harte welkom. Verzuim niet één van deze dagen bij te wonen. Vrijdag 1 december 20.00 uur: Disco-avond voor „Kom over de Brug" in gebouw Irene. Zaterdag 2 december 10.00 uur: Speeltijd Hockeyclub Holte11 op 't terrein van de S.V. „Holten". 20.00 uur: Verwerping bij café Wippert" (zie adv.). Zondag 3 december 11.00 uur: Speeltijd Hockeyclub Holten op 't veld van de Z.V.V. Blauw Wit „De Wip 14.30 uur: Diséo-bal in café pert' (zie adv.), 19.30 uur: Dansen in Bar-Dancing Boode te Bathmen (zie adv.). 19.15 uur: Jeugddienst „Kom over de Brug" in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag, 5 december Geen repetitie van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Woensdag 6 december 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in gebouw Be thanië. Jaarvergadering. Donderdag 7 december 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Holten in gebouw Irene. 20.00 uur: Openbare Kerkeraadsver- gadering Herv. Gemeente in de Con sistoriekamer. Vrijdag 8 december 20.00 uur: Postoten in café Jan sen (zie adv.). Dinsdag 12 december 20.00 uur: Hervatting repetities Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria". Maandag 18 december 20.00 uur: Kerstfeest Plattelands vrouwen Dijkerhoek in zaal café 't Bonte Paard te Dijkerhoek. Dinsdag 19 december 19.30 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize. Woensdag 20 december 20.00 uur: Kerstfeestviering afd Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in Amicitia. tory". De predikantswoning was, hoewel niet afgebrand, onbruikbaar geworden. Méér dan 2'it jaar moest de gemeente zich behelpen, eerst in boerenbehuizingen, vervolgens in de bouwvallige pastorie en tenslotte in de toenmalige nieuwe school, die „schoon ruim genoeg voor hare ei genlijke bestemming, nogtans voor eene gemeente van bijna 2400 zie len veel te klein was". De herbouw van de kerk geschied de onder leiding van de Zutfense ar chitect Osseweger. De werkzaamhe den waren in het begin van 1832 zo ver gevorderd, dat de oude pasto rie als noodkerk kon worden verla ten. De nieuwe kerk werd plechtig in gewijd op 26 februari 1832. Ds. J. G. P. Müller sr. sprak toen over 1 Ko ningen 8 vers 29a: „Dat Uwe oogen open zijn, nacht en dag, over dit huis." Hij wekte de gemeente op „tot eene biddende gemoedsgesteld heid, dat Gods weldadig bestuur met dit huis mogt zijn, en tevens om van hetzelve het regte gebruik te maken, en de onderlinge bijeenkomsten niet te verzuimen." Na de preek werd dank gebracht aan koning Willem I, het provinciaal kerkelijk college van toezicht, archi tect Osseweger en de Bathmense aan nemer H. W. Neuteboom, voor hun bijdragen, c.q. voor hun werkzaamhe den, ijver en vlijt in het beramen der middelen, „tot het verkrijgen van dit gesticht en deszelfs opbouw. Eene talrijke menigte vreemdelin gen, uit bijna alle omliggende plaat sen toegevloeid, ontving den dank voor hare deelneming in de vreugde onzer gemeente. Eindelijk werd de plechtigheid beslote.i met een toepas selijk nagebed, in hetwelk onze dank vooral aan den milden Gever van al les goeds werd toegebragt, waarbij tevens de belangen van deze gemeen te voor het vervolg aan Hem werden opgedragen." Op 2 december 1855 „verheugde de gemeente zich met haren herder en leeraar ds. J. G. P. Müller, die 25 jaren onafgebroken het evangelie der zaligheid aan haar had mogen verkondigen. Door eene buitenge meen talrijke opkomst deed zij van hare achting en liefde blijken Ds. Müller preekte over 1 Kortinhe 1 vers 31b: „Die roemt, roeme in den Heere." Daarmee verbond hij zich op nieuw aan de gemeente. Blijkens het bericht, dat ik hierover vond, beloof de de predikant in Gods kracht te zul len voortgaan op de ingeslagen weg. „Aandoenlijk en treffend was het vooral, toen aan het einde ds. G, H. Budde van Markelo het woord nam en door allen het laatste vers van psalm 134 werd aangeheven, staande en biddende (Dat 's Heeren zegen op u daal')". Ds. Budde was op 10 mei 1871 zelf 25 jaar predikant in Markelo. Hij ont ving toen kostbare geschenken, o.a. een zilveren servies en een prachti ge pendule met inscripties. Ds. Müller ondervond bij zijn jubi leum grote belangstelling. Kerkvoog den en notabelen hadden op de avond teloren een toga met toebehoren bij hem laten thuisbezorgen „met ver zoek om daarin op den heuglijken dag voor de eerste maal op te tre den." Niet minder aangenaam was 't zilveren geschenk van de ringcol- legae. Het bericht over dit eerste ju bileum eindigt met: „Moge hij nog lang voor ons gespaard blijven en zijn arbeid niet ijdel wezen." Welnu, de eerste wens is in elk ge val in vervulling gegaan, want na de ze zondag heeft hij nog dertig jaar in Holten als predikant doorgebracht. Over zijn arbeid in de gemeente is mij maar weinig bekend. Ik meen evenwel te kunnen stellen, dat hij trouw zijn ambt als „herder en leer- raar" heeft vervuld. Niettemin heeft een aantal gemeenteleden zich tij dens de ambtsperiode van ds. Müller afgescheiden van de hervormde ge meente- Hieraan hoop ik binnenkort één of meer artikelen te wijden. Op 4 december 1870 „vierde onze hooggeachte leeraar gedachtenis van zijne 40-jarige evangeliebediening met eene leerrede over 1 Korinthe 15:1 en 2, luidende: „Voorts, broeders! ik maak u bekend, het evangelie, dat ik u verkondigd heb, hetwelk gij ook aangenomen hebt, in hetwelk gij ook staat: door hetwelk gij ook zalig wordt indien gij het behoudt op zoo danige wijze, als ik het u verkondigd heb; tenzij dan dat gij tevèrgeefs ge loofd hebt". Aan het slot sprak de oudste zoon ds. J. G. P. Müller jr., toen predikant te Vorden, een kort woord van dank en opwekking en de gemeente zong psalm 133:3 (Waar liefde woont ge biedt de Heer den zegen). „De ge meente had ook door prachtige ge- schenken hare belangstelling in en ha re liefde voor den waardigen man ge toond". Op 10 novenber 1872 ontving ds. Muller sr. een beroep van Buur- se. Zijn tegenkandidaat was ds. H. H. van Witzenburg te Welsum. Ds. Mül ler sr. bedankte voor dit beroep. De kerk van Holten viert op 5 de cember 1880 met haar predikant diens 50-jarig ambtsjubileum. Op 1 november tevoren was het echtpaar Müller-Wartjouw 50 jaar getrouwd. Het ambtsjubileum werd herdacht in de zondagmiddagdienst. In de mor gendienst was ds. J. G. P. Müller jr., inmiddels verhuisd van Vorden via Doetinchem en Dinxperlo naar Den Ham fOv.). de voorganger. Deze sprak over Hebreën 13:8 (Jezus Chris tus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid". De jubilaris preekte over 1 Korinthe 2 vers 2: ..Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Chris tus. en Dien gekruisigd", „daarbij de gemeente ook nu weder wijzende op wat altijd hoofdzaak zijner pre diking geweest was. Ook aan stof felijke bewijzen van achting en toe genegenheid, door ring en gemeente beide geschonken, heeft het niet ont broken". (wordt vervolgd) HILVERSUM W. Otten. Maandagavond h.l. hielden de Dij kerhoekse Plattelandsvrouwen weer een bijeenkomst in „het Bonte Paard". De presidente mevrouw Kroon- Pasmsn heette allen wekom. in het bijzonder mevrouw Boer-Stegink, kleuterleidster in Bathmen. die de ze avond zou verzorgen. Na enkele mededelingen werd de leiding aan mevrouw Boer gegeven, die vertelde hoe fijn het is om met houtkrullen te werken en en kele voorbeelden toonde. Hierna konden de dames zelf aan het werk. Er werden dan ook prachtige ster ren en kaarsenhouders gemaakt, ook werden er enkele doosjes ver sierd waar poezen of olifanten van werden gemaakt of gewoon leuk be- plakt. Aan het eind van de avond dankte de presidente mevr. Boer voor de leiding en bood haar een cadeaubon aan. Het Kerstfeest van de Plattelands vrouwen te Dijkerhoek wordt gehou den op maandag 18 december a.s. om 20.00 uur in zaal 't Bonte Paard.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3