Holten op de stoep van de Randstad NIEUWE IJSSELBRUG EN E8 VOOR VERKEER OPENGESTELD i Betogers Groene jeugd gepakt Jeanette schreef minister n brief Rust in Dorpsstraat merkbaar 1 Jarig op de dag van de E-8 Vrijdag 24 november 1972 Dinsdagmorgen heeft Prins Claus in tegenwoordigheid van ruim 570 genodigden en met mu zikale begeleiding van de Rijkspolitiekapel in de stromende regen de nieuwe brug over de IJssel in gebruik gesteld en daarmede de nieuwe E8 (Rijksweg 1) van Hoevelaken tot Holten voor het verkeer opengesteld. Holten is daarmede op de stoep van de Randstad Holland komen te liggen. Het heeft voor onze plaats belangrijke consequenties. Het drukke verkeer zal belangrijk minder worden de gevolgen zijn al duidelijk merkbaar maar het recreatieverkeer zal toenemen. De kinderen kunnen wat veiliger naar school, als het overblijvend verkeer tenminste niet door 't dorp gaat jakkeren nu de weg niet zo vol is. De middenstand horecabedrijven, benzinepom pen zullen een veer laten, maar het wordt in de hoofdstraten heel wat rustiger. De mensen zullen in de dorpshotels weer kunnen slapen en men zal wat prettiger kunnen vergaderen aan de straatzijde. De minister somde de vele mogelijk heden, die de opening van deze weg opent, op en verzocht ten slotte Prins Claus met een ingenieuze con structie de E 8 symbolisch open te stellen. Het autorad draaide en er daalde een verlicht landschap neer op het verlichte klaverblad van Hoe velaken. Na het instappen van het gezelschap in veertien autobussen werd via de oude route naar Holten gereden en vandaar via de aansluiting E 8-Mar- kelo over de nieuwe weg naar de nieuwe IJsselbrug bij Deventer. Dat de Prins en het gezelschap goed Internationale verbinding Voordat de Prins de brug opstap te, opgewacht door vele belangstellen den en in de lucht begeleid door tal van vliegtuigen, kwamen de genodig den samen in de Deventer Schouw burg, die daarmede bijna geheel ge vuld was. Voordat Prins Claus op het toneel de symbolische opening ver richtte door een autowiel in bewe ging te brengen werden tal van toe spraken gehouden. De burgemeester van Deventer, Mr. Bolkestein, zei in zijn welkomstwoord onder meer; „De E-8 is of moet worden een weg in het internationale wegennet. Het is wel van belang, maar het gaat er toch niet in de eerste plaats om, om Amersfoort, Apeldoorn, De venter en de Twentse steden en zelfs niet, hoeveel respect ik ook voor die plaats heb, om Holten op dit wegen net aan te sluiten. Het gaat om de weg Londen-Berlijn-Warschau-Mos- kou. Dit wil zeggen, dat Nederland als belangrijkste taak op het gebied van de wegenbouw thans heeft de weg van Holten naar de Nederlands- Duitse grens door te trekken. Deven ter gaat nu, na enige jaren van stil stand en aarzeling, weer nieuwe bleoi tegemoet. Vreugde De Commissaris der Koningin mr. J. L. M. Niers, sprak zijn vreugde uit, dat de E8 in Overijssel is geko men, daarmede is de nieuwe E-8 nog niet van Overijssel geworden. Het be lang van verkorting vari afstand, an ders gezegd dat versterken van de relatie tussen Oost en West, toege spitst in het kader van een nationa le spreidingspolitiek en een evenwich tig regionaal ontwikkelingsbeleid, wordt naar de mening van mr, Niers meer gediend met het scheppen van moderne verbindingswegen zoals de Rijksweg als dezer er één is, en een Rijksweg 15 er ook één zal zijn dan door dwangmiddelen tot beper king van groei of een, naar ratione le principes van ruimtelijke ordening, kunstmatig aandoende spreiding van dienst. De Commissaris wees er nog op, dat de verkeerstechnische bereikbaar heid van de IJsselvallei ten opzich te van de Randstad langs twee be- In de Deventer Schouwburg luisterden velen naar de ope ningstoespraak van burgemees ter Bolkestein. Van links naar rechts, mr. H. W. Bloemers, Commissaris der Koningin in Gelderland, minister H. J. de Koster, prins Claus, mr. J. L. M. Niers, Commissaris der Ko ningin in Overijssel, Tweede- Kamerlid M. W. Schakel, ir. Quaque van Rijkswaterstaat en bevelhebber Oost, generaal-ma- jaar J. D. Kranenburg. langrijke Rijkswegen een bijzonder waardevolle en voor dit gebied nood zakelijke versterking heeft gekregen. In dat feit ziet mr. Niers voor de kor te termijn het grootste rendement van de sprong over de IJssel, die met de opstelling van het stuk Apel- doorn-Holten wordt gemaakt. De Commissaris besloot met te zeg gen er een vorstelijke start in te zien om tot voltooiing te brengen, waar voor de sprong over de IJssel geen einde, maar een begin is: ontsluiting van Twente en verbetering van Euro pese verhoudingen, ook langs deze weg. zijn achtereenvolgens betrokken ge weest minister Korthals (VVD), in wiens ambtsperiode 't tracé is vast gesteld, vervolgens de ministers Suur- hof (PvdA), de Quay (KVP), Bak ker (AR), Drees (DS'70) en Udink (CHU). Van alle politieke partijen, die na de oorlog regeringsverant woordelijkheid hebben gedragen zijn ministers bij de aanleg van deze weg betrokken geweest, de VVD het eerst en het laatst. Op die manier is de Hoiland-Twcnte route een product geworden van een zeer grote coalitie, met recht een „route nationale". Een uniek plaatje mag dit wel genoemd worden, want prins Claus ziet men zelden in een overjas, maar met zo'n plen*regen is een oliejas toch wel raadzaam Grote coalitie De minister van Verkeer en Wa terstaat ad interim, mr. H. J. de Kos ter, gat' een uitvoerig overzicht van de voorbereidingen en tot standko- ming van de weg. Met 29 novem ber in het vooruitzicht wilde de mi nister persoonlijk ook even de vin ger leggen by een opmerkelijk gegeven. Bij de aanleg van de E-8 bewaakt werden moge niet alleen blij ken uit het feit van de begeleiding door motoren en een auto van de Rijkspolitie, maar vooral uit de om standigheid, dat bij iedere afweg en op ieder viaduct, dat gepasseerd werd 'n politieman had postgevat. Toen de koude douche op de brug wij heb ben de mannen van de politiekapel met hun prachtig blauw gevoerde capen beklaagd, die in de stromende regen maar al blazende voorwaarts trokken. De prinselijke rit over de E-8 was begonnen bij Holten, waar de stoet de nieuwe weg opdraai de. Bomen planten Op de parkeerplaats „Vundelaar", waar een benzinestation zal verrij zen, werden door Prins Claus, de bur gemeesters der omliggende gemeen ten, het kamerlid Schakel voorzit ter van de commissie voor verkeer en waterstaat bomen geplant, die militairen gereed hielden. De geserveerde gele jassen moesten er bij aan (circa 20 speciaal genodig den). Na aankomst in het Cultureel Cen trum „Orpheus" te Apeldoorn sprak de burgemeester van die gemeente een welkomstwoord. De weg Hoeve- laken-Apeldoorn is vanaf 22 augustus in gebruik. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat ook spoedig in noordelijke richting een verbinding tot stand zal komen door middel van Rijksweg 50. Veluwemassief De Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. H. P. Bloemers, ver klaarde, dat ook vóór' Gelderland d'è gebeurtenis van grote betekenis is. "Voor de oostkant van het Veluwemas sief en de IJsselvallei is dc ontslui ting een belangrijke verbetering ook wat het woon-, leef- en werkklimaat betreft. Hij wilde de vreugde men gen met hetgeen nog niet tot stand kwam, en was verheugd, dat geen tweede doorsnijding van het Veluwe massief zal behoeven plaats te vin den. Er is 1000 ha sinds 1950 aan auto wegen ten offer gevallen. Hij bood de directeur-generaal v. Verkeer en Wa terstaat de beste wensen aan. Alle sprekers spraken hun grote waardering uit voor het werk van Rijkswaterstaat. Uitvoerig sprak nog de voorzitter van de Werkgroep van de E 8, de burgemeester van Olden- zaal, over dc noodzakelijke spoedi ge doortrekking van de weg naar de Duitse grens. Niet alleen de E 8 maar ook Rijksweg 15. Hij bood de Hoofd ingenieur - Directeur van de Directie Wegen, Ir. Quack, voor zijn bijzon dere verdiensten een midwinterhoorn Burgemeester Thomassen van Rotter dam, oud-voorzitter van de werkgroep kwam met de oude T.Ford het toneel oprijden en overhandigde de sleutel van dit propaganda-meubel voor de E 8, aan zijn opvolger met de Wes terse hartelijke gelukwensen. Het he le westen is nu met het oosten ver bonden. „Ik hoop dat wij een be schaafde indruk zullen maken" gek scheerde de heer Thomassen onder grote hilariteit van het grote gezel schap. Hij hoopte, dat het met de oude auto nog tot tal van ludieke eve nementen mag leiden. Ten slotte bleek Rijkswaterstaat een zeer beminnelijke en royale gast heer te zijn. Het was ten minste goed toeven in „Orpheus", Het 20-jarige lid van de Groene Jeugd, Diny Stegink, is dinsdagmorgen door de Deven ter politie gegrepen toen zij door het kordon van politie-agenten brak om prins Claus een kussen met een oranje lint met daarop drie groe ne kikkertjes (voor ieder kind een kikker) en een petitie aan wilde bie den, schreef het Deventer Dagblad. „Wij wilden prins Claus wijzen," zo vertelde Groene Jeugd coördinator Marten Jongema, „op ons strijden tot. hel behoud van het natuurschoon in de gemeente Diepenveen. Ook al in verband met de nieuwe E-8." De Deventer politiemensen gaven de Groene Jeugd echter geen kans. Toen prins Claus vanmorgen voor de Deventer schouwburg uit de auto stap te legden zij onmiddellijk een kordon bij het zien van de vier man sterke Groene Jeugd-afvaardiging. 'Niette min zag Diny Stegink kans om door 't kordon te breken. De politie-agen ten reageerden direct, grepen 't jonge vrouwelijke lid van de Groene Jeugd en brachten haar naar het bureau.- Marten Jongema snelde achter haar can omdat hij zich, zoals hij vertelde, als coördinator verantwoordelijk voel de voor2z'n mededemonstrant. „Twin tig minuten verbleven de twee op hel politiebureau waar zij naar hun zeg gen „goed behandeld werden". De Groene Jeugdleden beoogden met hun actie prins Claus een kus sen aan te bieden met een oranje lint met daarop drie groene kikkers, wat „de kikkers van de Groene Jeugd, die niet mogen verstommen symbo liseert". Ook wilden zij de prins een petitie overhandigen met de volgen de woorden: „Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus. Op 21 november 1972 opende u persoonlijk de IJsselbrug. Voor de ze manifestatie reed u over het nieu we E8-gedeelte Holten-Deventer. Zes kilometer van deze weg ligt Diepen- veens grondgebied. U heeft 't prach tig natuurschoon gezien, dat ten on der moet gaan aan een slecht sociaal economisch beleid van Deventer, dat tevens totaal geen inzicht heeft in na- tuurzaken. Wij staan er borg dat onze burgemeester mr. S. Crorn- melin een zeer goed milieubeleid zal voeren. In afwachting van het be sluit te nemen door de Eerste Kamer der Staten Generaal, de Groene Jeugd." Burgemeester S. Crommelin van Diepenveen toonde zich verontwaar digd over "t optreden van de Deven ter politie. „Kinderachtig, kinderach tig", riep hij bij het zien van de arrestatie van Diny Stegink. Prins Claus en burgemeester zier in, minister De Koster Bolkestein hadden er in de rechtsniet zo. Schouwburg kennelijk wel ple- Drie leden van de Groene Jeugd met in het midden de twintigjarige Diny Stegink, die door het kordon van Deventer politiemarvnen brak. Rechts coordinator Mavien Jongema. RIJSSEN. „Vorige week kwa men we 's ochtends beneden, zegt Jeanette: Moeder, ik heb een brief geschreven. Ik zeg: Aan wie? Nou, zei Jeanette, aan de minister van Verkeer en Waterstaat. „Waarom?" vroeg mevrouw Haase uit de Mein- dert Hobbemastraat 23 te Rijssen aan haar dochter Jeanette. Jeanette (12): „Nou, omdat ik 't leuk vond dat de E-8 geopend werd precies op mijn verjaardag. En dat mijn vader dan voortaan een kwar tier eerder thuis is". Dubbel feest dus, gisteren, voor Jeanette, die in de zesde klas van de Christelijke De Dellenschool zit. Haar vader is vertegenwoordiger bij Britisch Leyland in Gouda en werkt voornamelijk in Gelderland en Overijssel. Heel vaak moet hij dus 's avonds van over de IJssel ko men. Toen zij de brief had verstuurd, had zij er al een beetje op gerekend, dat zij bijvoorbeeld een kaartje zou krijgen van het ministerie. Maar de verrassing was gistermorgen wel heel groot in het gezin Haase, toen een telegram van de volgende in houd werd bezorgd: Beste Jeanette, Hartelijk gefeliciteerd met je twaalf de verjaardag en erg bedankt voor je fijne brief aan alle mensen die de E-8 gebouwd hebben, Afzender: de minister van Verkeer en Water staat ad interim. Het feest was helemaal compleet, toen dinsdagavond door de heer J. Strabbing, technisch hoofd-ambte- naar van Rijkswaterstaat uit Holten een grote taart werd bezorgd met een tweebaansweg met auto van marsepein erop. Grote letters „E-8" sierden de taart. Ook kreeg Jeanet te in een brief van de hoofd inge nieur - hoofddirecteur van rijkswa terstaat, directie bruggen, een brief met de uitnodiging om in het voor jaar met de gehele zesde klas eens een kijkje te komen nemen naar de uitvoeringswerken van de E-8. Ook was de taart vergezeld van een boekje, getiteld: E-8 vrijwel vol tooid. Jeanette had alle mensen, die aan de weg gewerkt hadden een pluimpje gegeven. „Wij zijn trots op de nieuwe weg", zo schreef de hoog ste chef van rijkswaterstaat terug. En dit is het briefje dat Jeanette schreef: Beste mensen, Ik vond het erg leuk dat jullie de nieuwe E-8 op 21 november open den. Weten jullie waarom? Nou om dat ik dan 12 jaar word. En wat is nou het allerleukste en fijnste, dat mijn vader een kortere weg het naar Gouda is hij een half uur eerder thuis och sorrie een kwartier. Ik dacht, ik ga die mensen eens een brief schrijven ze vinden dat wel leuk. Nou jullie hebben erg goed je best gedaan. Jullie krijgen allen van mij een pluimpje. Meer weet ik niet is het genoeg? De groeten van Jeannette Haase. M. Hobbemastraat 23. Rijssen (OV). en nog een pluimpje toe.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3