2^ p n Waterbeheersing in kader Ruil verkaveling Holten-Markel# Vietnam-sondag 29 oktober 72 RODE KRUIS- WELFARE-IDEE Jeugdaktie „Kom over de brug' Het huis te Holten, geheten Waerdenborch ABN komt met grootste kinderboek ter wereld Activiteiten kinder boekenweek in t Kolnus HERFSTBEMESTING Ascot introduceert nieuwe suède reinigingssysteem WpMéI iflai iifffi SB Openbare verkiezings bijeenkomst CHU en AR Burgerlijke Stand Sluiting Toeristenweg voor aanbrengen deklaag Kleine eonflicljes bij. Openbare Kerlceraads- vergadering 625 donors voor bloedafname-actie Geen voorrang verleend: blikschade Aanleg insteek- en toegangswegen naar boerderijen Openbare vergadering Provinciale jeugdraad Zwakzinnigenzorg Requiem voor een rode kater Kerk en samenlevi mg Twee dagen bazaar Vrijdag 27 oktober 1972 Hier is du dragline of slotengraver bezig in de bestaande sloot aan de noordzijde van de Deventei'weg. Hij brengt de waterlopen direct op het juiste profiel. Door de besturen van de Chr. Histo rische Kiesvereniging en de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oran je" wordt op maandag 13 november 's avonds om 20 uur in zaal „Amici- tia" een openbare verkiezingsbijeen komst gehouden. Op deze bijeenkomst zal in ieder ge val spreken het 2e kamerlid voor de CHU de heer Wisselink te Bathmen, oud-directeur van de Landbouw school ter plaatse. Wie uit A.R. kring op deze bijeen komst zal spréken is op dit moment nog niet bekend. Hierover zullen t.z.t. mededelingen worden gedaan. HOLTEN Geboren: Michel Henry, zv A.W. Werner en J. H. Rutgers. Anne- mieke, dv H. E. Kruit en J. G. Dijk stra. Desmond Satchmo zv N. M. Vorst en F. A. Veerman. Ma- rije, dv B. M. Nobel en G. van Ma nen. Ondertrouwd: H. Pongers, 22 jaar, Oldenzaal en A. Ekkelkamp 21 jaar. Holten. Getrouwd: H. J. Schoenmaker, 30 jaar, Holten en W. J. H. Wansink 28 jaar Holten. Overleden: Mej. M. van 't Hof! 62 jaar (Overled. te Deventer). BEVOLKING Ingekomen: Mevr. G. J. Markvoort- XVI e ij ei van T., Ebracht-Brands van Markelo; G. J. Snippert van Losser. Vertrokken: Mej. J. A. van de Bo- venkamp naar Groningen. In verband met het aanbrengen van een deklaag zal de Toeristenweg over de Holterberg van maandag 30 okto ber tot en met vrijdag 3 november of zoveel langer als noodzakelijk of zoveel korter als mogelijk is, voor al. Ie weggebruikers zijn gesloten in bei de richtingen vanaf de burgemeester van der Borchstraiat tot aan de grens met de gemeente Kellendoorn. In genoemde periode is de weg gedu rende de avond en nacht normaal voor alle verkeer opengesteld. Zowel bij het begin van de weg bij Nijver- dal als in Holten zullen waarschu wingsborden worden geplaatst, om dat de weg alleen onder Holten onder handen wordt genomen en men zonder waarschuwing halverwege bij de grens Holten-Hellendoorn vast zou kunnen lopen. Het werk wordt uitgevoerd door 't N.V. Aannemings. en wegenbouwbedrijf v.h. J. Krekel en Zn te Holten. Men hoopt 't. kar wei in een week te kunnen klaren. Zoals er reeds werd vermeld zal er een tentoonstelling worden gehouden van tijdens de opgraving gevonden voorwerpen in de hal van de Dorpsschool op vrijdag 27 oktober, van 20.00-21.30 uur, op zaterdag 28 oktober van 14.00-17.00 uur en de daarop volgende zaterdag nog eens op dezelfde tijd. Er zullen ook veel tekeningen en foto's aanwezig zijn, zodat men een indruk van de verrichte werkzaamheden en van de resultaten van het onderzoek zal krij gen. Een en ander wordt geëxposeerd vanwege het R.O.B. te Amersfoort. Verder heeft de school ruim 40 kleurendia's over de opgraving en deze zullen tijdens de exposities enige keren worden vertoond, voorzien van commentaar. Tevens zal er een brochure verkrijgbaar zijn: „DE WAERDENBORCH - over de opgravingen van het HUIS TE HOLTEN - najaar 1972", verzorgd door de heer G. J. van 't Holt en ondergetekende. In verband met de waterbeheer sing is men in het kader van de ruil verkaveling Holten - Markelo in Dij- kerhoek begonnen met het graven van vrij brede waterlopen. Een drag line of slotengraver is bezig langs de noordzijde van de Deventerweg van de Manenschijnseweg naar Dij- kerhoek en naar Holten. Oorspron kelijk zou deze leiding meer noorde lijk gegraven worden ter hoogte van de boerderij van de heer I). J. Rib- bink. De betrokken grondeigenaren hadden daar nogal wat bezwaren te gen in verband met het verlies van goede cultuurgrond. De plaatselijke Commissie heeft de billijkheid van deze bezwaren ingezien en is de grondeigenaren tegemoet gekomen door nu deze waterloop langs de Rijksweg te leggen door 'n bestaande sloot in de richting Dijkerhoek. Er is daarover door de Plaatselijke Commissie nader overleg gepleegd met de betrokkenen. Ook aan de zuidzijde zijn enige moeilijkheden ontstaan doordat men hier metingen verricht heeft en een tracé midden door de weilanden uitgezet had, zonder dat betrokken eigenaar daarmede vooraf in ken nis was gesteld. Men heeft toen van dit plan afgezien en zal het tracé langs de spoorlijn op diepte bren gen. Aanvankelijk lag het in 't voor nemen de leiding langs de Doorlo- pendedijk naar de westzijde te ver leggen in verband met het voorschrift van het Waterschap „De Schipbeek", dat dergelijke leidingen vier meter van houtopstanden verwijderd moe ten. liggen Tn vprhanrf met. eprezen bezwaren is thans het oude plan ge handhaafd en komt deze waterlei ding thans aan de oostzijde van de Op donderdag 2 november a.s. wordt in het gebouw Irene een open bare kerkeraadsvergadering van de Ned. Hervormde Gemeente gehouden. De agenda bevat de volgende pun ten: 1. Kom over de brug, en 2. Dia coniebegroting 1973 en rekening 1971. De vergadering begint om 20.00 uur. Voor de bloefafnameactie van de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis. welke maandag, 30 oktober gehouden wordt in de lokalen van de Scholengemeenschap, hebben zich niet minder dan 625 donors aange meld. Als iedereen opkomt en dat mag verondersteld worden dan wordt het een zeer drukke avond, die. om 18.30 uur begint. Het Welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum worden alle zieken, gehan dicapten en bejaarden in Nederland, die aan het Rode Kruis-Wel- fare-werk deelnemen, uitgenodigd een werkstuk te maken. Deze werkstukken zullen de basis vormen van een Nationale Manifesta tie Rode Kruis-Walfare-Idee '73, die van 27 april tot en met 6 mei a.s. in deFlevohof zal worden gehouden. Het Rode Kruis verwacht dat het merendeel van de twintigduizend patiënten en bejaarden, die thans door achtduizend Rode Kruis-Welfare-vrijwilligsters worden begeleid, een bijdrage aan deze manifestatie zal leveren. Nadat in 1947 daartoe d,e eerste organisatorische voorbereidingen wa ren getroffen werd in 1948 een feite lijk begin gemaakt met het Welfare- werk van het Nederlandse Rode Kruis. Sedertdien hebben tienduizen den Nederlanders een dankbaar ge bruik gemaakt van dit soort hulpver lening, die erop gericht is zieken, gehandicapten en bejaarden door middel van verantwoorde handvaar digheidstechnieken of door andere vormen van zinvolle tijdsbesteding bezigheid te geven, die de aandacht afleidt van het ziek-zijn van de han dicap of van het eenzaam-zijn ,en die de geest activeert. Alle Welfare-deelnemers worden thans uitgenodigd een werkstuk te maken, dat past in één van de vol gende categorieën: 1 Metaalbewer king, 2 Houtbewerking, 3 Touw-, raf fia- en-of pitrietbewerking, 4 Papier en-of kartonbewerking, 5 Kleibewer- king, 6 Leerbewerking, 7 Mozaiekbe- werking 8 Kraalbewerking, 9 Naald werk, doorstoppen en weven, 10 Pop pen en speelgoed, 11 Schilderen en tekenen, 12 Korte verhalen, 13 Foto grafie, 14 Diversen (werkstukken die niet in deze categorieën kunnen wor den ondergebracht), 15 Groepswerk tn alle categorieën. Alle aammeldingskaarten, die nu in het algemeen door de Rode Kruis- Welfarevrijwilligsters worden uitge reikt, dienen vóór 31 december 1972 aan het hoofdbureau van het Neder landse Rode Kruis te worden toege zonden. Daarna zullen nadere me dedelingen volgen over de inlevering van de werkstukken. De manifestatie draagt geen wedstrijdkarakter. Wel zullen alle deelnemers een herinne ringsplaquette krijgen. Ongeveer tienduizend werkstuk ken zullen van 27 april t-m. 6 mei in de Flevohof worden tentoongesteld. Daaraan zal tussen 1 en 16 maart nog een zestal regionale exposities voorafgegaan: in Groningen, Am sterdam, de Flevohof (twee), Den Haag en Tilburg. Naast de manifes tatie zal in de Flevohof ook een kijk en koopbeui'S worden gehouden, waaraan medewerking zal worden verleend door een groot aantal on dernemingen, die met recreatie en vrijetijdsbesteding te maken hebben. Verwacht wordt dat de Flevohof in de tien dagen dat de manifestatie duurt, door ongeveer honderdduizend personen zal worden bezocht.. Iede re zieke, gehandicapte of bejaarde die aan de Welfare-Idee '73 heeft deelgenomen zal een aanzienlijke kor ting op de entreeprijs voor de Flevo hof krijgen. Doorlopendedijk. Het is vanzelfspre kend, dat bij de uitvoering van zulke groots opgezette werken als een ruil verkaveling, aan dergelijke kleine conflicten niet valt te ontkomen. Zij worden dan ook in de meeste geval len in der minne opgelost. Vorige week vrijdagmorgen om streeks 10.15 uur verleende mej. A. M. B., informatrice der Ned. Spoor wegen, met haar auto komende uit de Vianenweg, geen voorrang aan een personenauto bestuurd door de Holte- naar E. S. uit de Look, die vanuit de Landuwerweg de Markeloseweg j wilde oprijden. Door de botsing werd zijn naast hem zittende moe- j der licht aan de knie gewond en wer- I den beide auto's ernstig beschadigd, j Van de auto van mej. B. werd de rechter deur uitgereden. Zelf kwam zij met de schrik vrij. Hierin zijn o.m. opgenomen; een kaartje waarop de ligging van de 3 kastelen Weggestapel, Arkelstein en Waerdenborch is aangegeven, een plattegrond van laatstgenoemd slot, enige historische gegevens, medede lingen over de opgraving, „Het lied van de Rode Rijder" en „De Balla de van de Waerdenborch". Samen met het voorwoord telt de brochure 8 bladzijden. Schrijfwijze van d enaam Bij sommigen heerst er onzeker heid over de schrijfwijze van de naam van het voormalige slot. Is het „Waardenborch" of Waerdenborch"? Nu namen onze vaderen het mees tal niet al te nauw met de spelling in hun dagen. Op een en dezelfde bladzijde in het mark^boek van Bath men lezen we: Bathmenn, Batmer en Bathmen, terwijl elders de naam Bathman voorkomt. Die dubbele n behoeft geen vergissing te zijn, want deze letter kwam zeer vaak als eind letter dubbel voor. „Batmer Marcke steidt van oldes In aldusdanigenn Redht, hirna beschrevenn. Alsz datt die Abdissenn des Stijfftz Honpe",.-. enz. In de middeleeuwen en nog lang daarna werd de lange a aangegeven als ae en niet al aa. Klerken kunnen misschien wel eens te goeder trouw zijn afgeweken van bepaalde regels, als er akten werden opgemaakt, als het om zeer belangrijke boeken ging. zal men zich wel stipt hebben gehouden aan de gangbare spelling. Hier volgt een passage uit „De histo rie der martelaren", blz. 447: Noch en heeft de Marckgrave niet versa- dicht gheweest, maer heeft des Son- daechs daer na bij nachte met ghe- welt in de huysen ghegaen, ende sommighe vrome broeders aenghe- grepen...... enz. En nu de Statenver taling van de Bijbel (de derde druk- 1660), Exodus, 't derde Capittel: En- de de Engel des HEEREN verscheen hem in een vlamme des vuers uyt het midden eenes braembossches.... enz. Tenslotte een regei van ons volkslied: Op u soo wil ick bouwen; verlaet mij nemmermeer. Zo kunnen we m.i. wel aannemen, dat de schrijf wijze Waerdenborch te verkiezen is boven Waardenborch. „Kom over de brug" moet de groot ste hulpactie worden die ooit in Ne derland is gehouden. In elke plaats in Nederland komt een jeugdactiegroep van „Kom over de brug". Ook in Holten is een jeugdactiegroep opgericht die bestaat uit afgevaardig den van de verschillende plaatselij ke scholen, de zondagsscholen, de C.J.V.'s de G.J.V.'s en „De Schure". De jeugdactiegroep êioudt contact met het plaatselijk comité van „Kom over de brug" maar werkt ver der zelfstandig. Het eerste doel van de jeugdactie is om iedereen attent te maken op het probleem van de derde wereld en 't werk van de kerken overzee. Dit geschiedt door het verspreiden van verschillende lectuur op de scho len en verenigingingen. Het tweede doel is het werven van geld voor bepaalde projecten. De pro jecten die de plaatselijke jeugdactie groep koos, zijn de volgende: a hulp aan kinderen van leprozen op het eiland Sorogdo, Zuid-Korea; b jeugdcentrum in krottenwijk van Santiago, Chili; c opleiding voor veeteelt in Kyata- ra, Uganda. De jeugdactiegroep denkt geld bij el kaar te krijgen door: a het verkopen van loten; de ver koop hiervan is reeds begonnen; Het ligt in de bedoeling, dat de Plaat selijke Commissie van de ruilverka veling Holten-Markelo in 1973 een aantal insteekwegen zal aanleggen, terwijl de toegangswegen naar de be drijven verhard zullen worden. Een ieder die het hoofdberoep in de landbouw heeft en een verharde toe gangsweg wenst, dient zich vóór 15 november 1972 schriftelijk op te ge ven bij de Plaatselijke Commissie. Voordat tot verharding van deze weg jes wordt overgegaan, zal met een ieder een persoonlijk gesprek plaats vinden betreffende de kosten en de overdracht van eigendom, beheer en onderhoud. b het organiseren van een bazar op 24 en 25 november a.s.; c het organiseren van een disco avond op 1 december in gebouw „Irene" m.m.v. „De Schure"; d het houden van een interkerke lijke jeugddienst op zondag 3 de cember 1972 in de Ned. Hervorm de kerk te Holten. Natuurlijk werken ook de lagere scholen mee. Op verschillende lagere scholen zullen door de hoogste klas sen tekeningen of iets dergelijks wor- den gemaakt die op de bazar ver kocht worden. Verder heeft de jeugd actiegroep reeds vernomen dat d€ school met de Bijbel „De Schakel'' de opbrengst van een oudpapier-actie voor deze „Kom over de brug" actie beschikbaar wil stellen. Nadere gegevens over bovengenoem de activiteiten volgen nog door mid del van affiches en mededelingen in deze krant. Jeugdactiegroep ,Kom over de brug'. Holten De Provinciale Hervormde Jeugdraad houdt een openbare vergadering op maandag 6 november 1972 in het Hervormd Centrum. Constantijn- straat 7a te Nijverdal. Aanvang avonds half acht. Deze vergadering wordt speciaal be legd met 't oog op de vragen ro om de jeugddiensten. Moeten er jeugddiensten gehouden en zo ja, op welke wijze moet dat dan? En vooral ook de vraag naar de verwachtingspatronen van oude ren en jongeren zal daar aan de or de komen. Daarom verwachten wij op deze open bare vergadering veel jeugddienst commissies en jeugdouderlingen en zo mogelijk ook predikanten, leder, die deze vergadering denkt bij te wonen, gelieve zich even op te geven aan het Provinciaal Bureau der PKV. Prins Hendrikstraat 5 Zwolle (tel. 05200-18117). Na opgave ontvangt u de stukken voor de vergadering per kerende post thuis. Iedereen die met ingang van maandag 23 oktober a.s. bij de Al gemene Rank Nederland een spaar rekening opent van tenminste f 50, zal het nieuwe kinderboek „De grote reis met Opa en Bennie Blauw" voor f 6,kunnen verkrijgen. Boven dien wordt op de nieuwe rekening een spaarpremie van f 5,bijge schreven. Degenen die al een spaar- rekening bij de ABN hebben, kun- nen het eveneens voor f 5,verkrij gen, mits zij 'n bedrag van tenmin ste f 50,- op deze rekening storten. Dit kinderboek werd geschreven en geïllustreerd door Ted Schaap onder de naam „scapa" en is, voor zover bekend, het grootste kinderboek ter wereld. Het heeft een afmeting van 45 maal 32 cm. Het boek beschrijft de vreemde avonturen van Bennie Blauw en zijn opa tijdens een reis om de we reld en is bijzonder aantrekkelijk voor kinderen van vijf tot tien jaar. Het bevat een groot, aantal fantasie rijke tekeningen, wtaaronder één die door de kinderen zelf kan worden ingekleurd. Ted Schaap, de auteur, woont sinds 1962 in Bern (Zwitserland). Hij be gon zijn loopbaan als tekenaar bij „De Gelderlander" in Nijmegen. In latere jaren verschenen zijn illustra ties en cartoons regelmatig in dag en weekbladen (o.m in de Haagsche Post) en publiceerde hij boekjes als ..Samen in bad", „Lessen in Liefde", „Zusters en broeders", „Man zoekt vrouw" en Hoedje af voor de pers". Ook schreef hij samen met Sjoerd de Vries, een viertal kinderboeken. Tijdens zijn verblijf in Zwitserland maakte hij o.a. een serie kinderver halen voor de televisie. Wal betekent de naam Waerden borch? Borch is voldoende bekend. Waer- den zal wel afgeleid zijn van waer of wahre. Hiermee werd het eigen domsrecht op de onverdeelde marke- gronden aangeduid. Het waertal drukt de grootte van dat recht uit. Een waer was vier morgens. Sommi ge uitleggers menen dat wahre met wehre verband houdt en daarom ook met landweer, die Karei de Grote ter beveiliging van zijn grenzen had in gesteld. Nu was Waerdenborch door een landweer verbonden met Arkel stein en Deventer, zodat bedoelde be tekenis hier ook zou kunnen passen. Wanneer is het slot gebouwd? Wanneer is de Waerdenborch ge bouwd? In 1340 begint bisschop Jan van Arkel landweren aan te leggen en in 1348 gaan enige burgers uit De venter naar Holten om daar een huis te bouwen. Verder wordt telkens geschreven: het Huis te Holten, genaamd de Waerdenborch. In 1382 wordt het her bouwd, nadat het verbrand was door Hendrik van Solmisse, tijdens bis schop Floris van Welikhoven. Deze was bisschop in de jaren 1379 1393, zodat het kasteel in vlammen is opgegaan in de tijd van 1379-1382. De landweer, die Jan van Arkel liet aanleggen, bestond uit opgeworpen aarden wallen, beplant met bosscha ges. Van Arkelstein tot Snatergat was de Hunnepe (Oude Schipbeek) landweer en van Snatergat naar de Waerdenborch liet hij een gracht graven. Dat is onze.. Boterbeek, die dus 600 jaar oud is. Er zit geen enke le kronkel in, zodat de naam beek on juist is. Enkele bijzonderheden: 1365 Lambert den Hoenrevanger, die ghelopen was ten Arkelstein ende tot Holten ende besag die graft, die de bisschop doet graven. 1377. Degoe- den luden van Zallant besaghen die graft van der nijer landweren. De landweer zette zich daarna voort als Gravensteeg, Bontenweg, Katten- steeg en Aalpolsweg, die vlak voor de Waerdenborgch eindigt. Oudere Holtenaren weten nog, dat er naast de Gravensteeg hoge zandwallen la gen. De koeien zullen in de loop van 600 jaren de oorspronkelijke gracht wel tot een smalle waterleiding getrapt hebben. In 1972 is deze in het kader van de ruilverkaveling weer belang rijk verbreed. Betekenis van het slot. In rustige tijden had de sterkte aan het kruispunt van de wegen be tekenis als bron van inkomsten voor de huurder en daardoor tevens voor de eigenaar. De kastelein was de huurder en hij kon de tolgelden op strijken. Van 1382 af was steeds een burger van de stad Deventer slot voogd van de Waerdenborch en de pacht ging naar de bisschop van Ut recht, die dus de eigenaar was. In 1528 kreeg keizer Karei V van zijn neef David van Bourgondië, de toen malige bisschop van 't Sticht, waar toe ook Overijssel behoorde, het bis dom. In 1532 maakte hij een reis door deze streken, misschien een in spectietocht. Heeft hij bij die gele genheid soms gezegd, dat de Waer denborch geen militaire betekenis meer had? Het buskruit was al lang uitgevonden. In de Deventer rekenin gen van 1360 staat al een post ver meld betreffende de aankoop van kruit. Zo bezien lijkt het aanneme lijk, dat het kleine slot van weinig waarde meer was in Kareis tijd. Wij vernemen er niets meer over, dan dat er in 1536 nog 3 erven bij beho ren. Interessant is de vermelding, dat Karei hier tussen Holten en Rijs- sen getuige was van een boerebrui- loft en dat Zijne Majesteit de bruid ten dans vroeg. Die dans werd hem vergund en behalve een milde gift aan het bruidspaar, gaf Karei toe stemming om dat huis voortaan Keizer" te noemen. Zo heet het nog tot op de dag van heden! B. H. Brouwer. Men schrijft ons: Een van de redenen om juist op zon dag 29 oktober bijzondere aandacht te vragen voor de nog steeds voortdu rende oorlog in Zuid-Oost Azië is de presidentsverkiezing in de Verenig de Staten, die begin november plaats vindt. Wij zijn ervan overtuigd dat bij deze verkiezing de beslissing valt of de oorlog wel of niet op korte ter mijn zal worden beëindigd. De tweede reden is, dat in november ook in ons land verkiezingen worden gehouden. Het is dringend noodzake lijk, dat de politieke partijen nu on dubbelzinnig hun standpunt t.a.v. de oorlog in Vietnam laten blijken en te vens aangeven welke concrete stap pen zij zullen doen om te trachten aan deze oorlog een einde te maken. De derde reden is dat wij van harte instemmen met het besluit tot het in stellen van een opbouwprogramma voor Vietnam, genomen door het Centraal Comité van de Wereldraad van kerken, in vergadering bijeen in Utrecht, en evenzo van harte instem men met het „Oecumenisch Getui genis" van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten en met de brief van de Nederlandse Raad van Kerken aan de Nationale Raad van kerken in de Verenigde Staten. Een vierde reden is, dat wij van me ning zijn, dat er voor ons als leden van vele kerken concrete taken lig gen op het terrein van politieke stel- lingname en directe hulpverlening. De Amerikaanse president Eisenhou- wer heeft in augustus 1953 heel dui delijk gezegd waarom de Verenigde Staten zich mengden in de Vietna mese aangelegenheden: „Laten wij eens voorstellen, dat wij Indo-China zouden verliezen. Daar zouden ver schillende dingen uit voortvloeien. Tin en wolfram, materialen waaraan wij grote waarde hechten zullen niet meer binnen ons bereik zijn. Als de Ver. St. 400 miljoen dollar voor dit gebied uitgeven, dan doen wij dat niet om het te verliezen. Wij kiezen dan de minst kostbare weg om te voorkomen dat er iets gebeurt dat verschrikkelijk zou zijn voor de Verenigde Staten, voor onze veiligheid, voor onze macht en voor ons vermogen rijkdommen te onttrek ken aan Indo-China en Zuid-Azië, waaraan wij grote behoefte hebben. In zijn één van zijn eerste redevoe ringen voor Vietnam zei presdient Nixon: „De wereld dient te weten dat verzet tegen de Ver. Staten kostbaar en niet lonend is. De Nationale Raad van Christelijke kerken in dc Verenigde Staten ver klaarde o.a.: „Herhaaldelijk heeft de president van de Verenigde Sta ten de bevolking verzekerd, dat de oorlog in Zuidoost-Azië afloopt: de Amerikaanse troepen komen naar huis. De oorlog, zo kan men daaruit afleiden, is afgelopen. Dat is niet waar. Als welvarendste en machtigste natie ter wereld hebben we onze welvaart Verkwist en' onze macht misbruikt. Elementaire noden (armoeden, racis me, essentiële hervormingen, het le ven in getto's) hebben we genegeerd, door geweld binnenslands en bui tenslands een manier van leven te laten worden. Wij gaan door met wapenleveranties, met luchtsteun, met omvangrijke technische steun, met het zenden van adviseurs en geld. Aziaten zul len de slachtoffers leveren. De vol keren van Vietnam, Cambodja en en Laos sterven nog steeds. De oor log, die in 1964 een geheel Ameri kaanse oorlog werd, gaat onver minderd door. De publicatie van de Pentagonpapers en de onthullingen van bedrog en ma nipulatie door onze hoogste regerings functionarissen bewijzen, dat de ge- loofswaardigheidskloof nog altijd breed is. Veel politici gaan er mee door ons te misleiden met één oog op de opiniepeilingen en één oog op de presidentsverkiezing in november. Maar 't Amerikaanse volg lijkt moe en apathisch te zijn geworden, niet meer gevoelig voor menselijke waar den. De vergeefse oorlog gaat door, en wij schijnen niet in staat er iets aan te doen; we aanvaarden de zelfzuch tige reotoriek van hen, die ons ver tellen wat we willen horen. Als we pogen trouw te blijven aan God en de bijbelse waarden en getui genissen, moeten wij verklaren dat de oorlog in Zuidoost Azië onrechtvaar dig en immoreel is. Wij hebben in Indochina noch het communisme ver slagen, noch de vrede verdedigd. Wij hebben deel aan de vernietiging van de volken daar, hun zelfbeschikkings recht hebben we tegengewerkt. Dat is niet onze schuld alleen, maar het is onze schuld. Jams Baldwin: „Er zijn gebieden in de wereld waar de kerken de macht hebben de structuren te wijzigen, als ze maar willen. Ook u kunt helpen door storting van uw bijdrage op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Hol ten ten gunste van rekening „Wereld- diaconaat" met vermelding „Viet nam". Men schrijft ons: De plattelandsbibliotheek Holten or ganiseert in samenwerking met Klubhuis 't Kolnus van de Stichting Sociaal Kultureel Werk een aantal aktiviteiten, die in het teken staan van de Kinderboekenweek 1972. Deze aktiviteiten worden gehouden op donderdag 2 en vrijdag 10 novem ber, in het Kolnus, Hoffestraat la, Holten. Voor de kleuters is er een voor- leesuurtje op donderdag 2 november om 4 uur, terwijl er voor de kin deren van de klassen 1, 2, 3 van de basisscholen op vrijdagmiddag 10 no vember een poppenkastvoorstelling wordt gegeven. Deze middagen zijn gratis toegankelijk, dus iedereen is welkom. Met de scholen wordt kon- takt opgenomen wat betreft de tijd verdeling (kaartjes met de tijd wor den dan op de scholen uitgereikt) om dat er de kans bestaat dat door gro te belangstelling een tweede voorstel ling gegeven wordt. Voor de kinderen van de 4e, 5e, klas liggen er bij de bibliotheek (Rö- rikstr.) formulieren m. spreekwoord puzzels, waar een wedstrijd aan verbonden is, die daar door iedereen afgehaald kunnen worden. Voor tie ners, die veel gelezen hebben is ei een wedstrijd met boekenkruiswoord- raadsels. Ook hiervoor zijn geen kos ten en je hoeft ook geen lid van de bibliotheek te zijn. De leerlingen van de school in Dijkerhoek kunnen ook hun hart ophalen. In overleg met de heer Kroon zal in de school een pop penkastvoorstelling gegeven worden. Verder kan iedereen die zin heeft lid worden van de plattelandsbibliotheek Een mooie herfst is van veel waar de voor de boer. Het vee blijft lan ger in de weide. De bieten winnen nog aan suiker. Het oogsten en de grondbewerking worden vergemakke lijkt. En ook een deel van de bemes ting kan in het najaar worden afge werkt. Dit laatste heeft bovendien, vooral waar het de kalibemesting be treft, enkele sprekende voordelen. Op het grasland is een vroegtijdige kaligift zinvol. Vooral na een groei zaam seizoen, zoals wij nu achter de rug hebben. In het belang van het vee denken wij dan aan een natrium- kalïummagnesium-bemesting. De zo de herstelt zich sneller en een vroe ge voorjaarsgroei is een prettige bij komstigheid. In de akkerbouw speelt de zorg voor de kwaliteit van het produkt een steeds grotere rol. We behoeven slechts te wijzen op het „blauw" dat de aardappel bedreigt. Maar ook uit direkt financieel oogpunt is men de grond, waar in het volgende seizoen „Wist u, dat onze gemeente verte genwoordigd is in een regionale Stichting van de Prot. Chr. Sociaal- pedagogische dienst? Van deze dienst hebben afgevaardigden zitting in de Provinciale Stichting. Deze Stichtng heeft voor het rayon Twente een so ciaal-pedagoog in dienst en stelt zich ten doel, de behartiging van de maat schappelijke belangen van geestelijk gehandicapten van alle leeftijden. De regionale Stichting heeft o.m. een sig- Voor onze gemeente is in deze Stich- nalerende en bemiddelende taak. ting vertegenwoordigd: De heer B. Span Gaardenstr. 23 telefoon 05483- 1804. Tot deze persoon kunt u zich wenden, wanneer u zelf of in uw om geving te maken hebt met iemand, die in zijn geestelijke ontwikkeling is achtergebleven, maar toch ook recht heeft op een stukje geluk, het zij d.m.v. dagverblijf, school of werk situatie". O' de economisch zo belangrijke hak- vruchten komen te staan, zwaarder gaan bemesten. Men heeft deze grond nu meer kalizout, dan voor heen gebruikelijk was. Men wil daar ook profijt van hebben. De meest ze kere kans daarop geeft herfstbemes- ting. Het is dus aantrekkelijk om daar nu alle aandacht aan te schen ken. in de Rörikstraat of van Strippoteek „the Trailer" (dinsdag van 4-5 uur in het Kolnus). Op sommige clubs van het Kolnus zijn ook nog enke le plaatsen vrij en wel de volgende, woensdagmiddag 2 uur-half 4 jon gens en meisjes van 8 en 9 jaar. donderdagmiddag 4 uur - half zes jongens en meisjes van 8 en 9 ia ar. vrijdagavond 7 uür-half 9 jongens en meisjes van 12 en 13 jaar. Tot ziens, Mevr. Olk, bibliothecaresse. Crhristine Kouwenherg, jeugdleidster. Requim voor een rode kater. Met felle rosse vacht kom jij, op voetjes zacht als ik op 't slapeloos uur in 't nacht'lijk duister tuur. Ik strek mijn hand al uit naar je geliefde snuit; kom tot mezelve, wreed, pink dan een traan en weet: O, dierbaar dier, vergeefs heb ik gewacht, Immers jij viel, omwille van de Jacht! In de 14-daagse RONO-rubriek Kerk en Samenleving wordt op maandag 30 oktober onder meer aandacht be steed aan de oecumenische ontwikke lingen in de Groninger nieuwbouw wijk Lewnborg. Op zondag 5 novem ber vindt daar de eerste gezamen lijke kerkdienst plaats van 6 grote en kleine kerken. Ook het verdere kerkelijke werk wordt volledig ge meenschappelijk opgezet. Het pro gramma bevat gesprekken hierover met de pastoraes en de bewoners. Verder wordt aandacht besteed aan het werk van het gevangenis-pasto raat. Gevangenispastoraes worden betaald door het ministerie van Jus titie dat ook een deel van de door hun georganiseerde aktiviteiten sub sidieert. Het andere deel moet gefi nancierd worden door de diverse ker ken, maar hoe voelt men binnen de kerken de verantwoordelijkheid voor dit werk. Naar wij vernemen heeft het che misch reinigingsbedrijf ASCOT (185 filialen in midden, zuid en oost Ne derland) onlangs de licentie verwor ven van een geheel nieuw Ameri kaans systeem voor suède- en leer- reiniging. Dit systeem bekend onder de naam „Suède-Life" is door het in ternationaal bekende research labo ratorium „Institute of Dry Cleaning" in de Verenigde Staten aan een kri tisch onderzoek onderworpen. In ver gelijking met door het Instituut zelf voorgeschreven reinigingsmethoden, bleek het Suède-Life-systeem ver su perieur te zijn. Door een Suède-Life reiniging blijft een maximum van de natuurlijke vetten in het suède- of leerartikel be houden. Hierdoor wordt bereikt dat de natuurlijke zachte greep van de suè de, als ook de warme kleuren na een reinigingsbeurt volledig behouden blij ven. Suède- en lederkledingstukken win nen in de mode meer en meer ter rein. Dikwijls wordt deze kleding te lang en daardoor te vuil gedra gen, simpelweg omdat de gebruik- ster of gebruiker zijn kostbare suède- kleding slechts met schroom afgeeft aan de stomerij. Met de introductie van het suède- Life systeem door Ascot is iedere schroom om een suède-artikel tijdig te laten reinigen overbodig. Diverse vooraanstaande Amerikaanse fabri kanten van suède zijn er reeds toe overgegaan het suède-Life systeem voor de reiniging van de door hen verkochte produkten aan te beve len. Ascot past Suède-Life met volledi ge gararjtie voor het reinigingsresul taat toe. Iedere suède- of leren kle dingstuk dat door Ascot op deze wij ze is gereinigd, wordt van een suède- Life garantie-label voorzien. Door dit nieuwe systeem kunnen de vele ge- bruiksters en gebruikers van suède- en lederkledingstukken meer en lan ger plezier van hun kostbare kledmg hebben. De ZV „Blauw Wit" houd vrij dag 27 en zaterdag 28 oktober een grote bazaar in het gebouw „Reho- both" aan de Stationsstraat. De uit vijf personen bestaande bazaarcom missie heeft donderdagavond met assistentie van een aantal damse en assistente van een aantal dames en ze attracties zijn o.a. rad van avon tuur, schietbaan, sjoelen, balgooien enz. en voor de jeugd natuurlijk de grabbelton. Er zijn een groot aantal prachtige prijzen te winnen. Voor nadere bij zonderheden raadplege men de ad. vertentie in dit nummer.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3