.-rentesubsidies voor akkerbouw en rundveehouderij Wolvenjachten in vroeger eeuwen WONNMK Katoen ook de winter TOYOTA VRIENDELIJKE VERKOOPSTER WONNINK in Koel bewaren zelfs blik Herenmode voor herfst en winter Problemen met het plasje O.L.M. Nieuwsbrief Modecentrum Neem een VVV Geschenkbon Modecentrum nuchtere stierkalveren Kennismaking gezocht Corolla 1200 coupé Autobedrijf Arendzen SLUITING OVERWEG GEBR. SCKUPPERT U KIJKT UW OGEN UIT!!! GEWIJZIGD Herenkapsalon W. DRENT EN ZOON Praktische wenk voor modieuze vrouwen jonge hennen Café „De Wïppert" GEHUWDE VROUW Alles voor uw tuin Tuincentrum Firma G. J. Haneveld KLEIN KLBEIMM Vrijdag 27 oktober 1972 2 De O.L.M. heeft in een „nieuwsbrief" aan haar leden er op gewezen, dat het te verwachten is dat binnen enkele maanden de rentesubsidieregeling voor de akkerbouw en rundveehouderij van kracht wordt. Dat lijkt het hoofdbeistuur een allergewichtigst moment voor menige boer, omdat de boer die al geruime tijd de noodzaak voelt om te gaan investeren, dan een helpende hand toegestoken krijgt in de vorm van een rentebijdrage. Zoals de plannen nu zijn, zal die subsidie bestaan uit jaarlijks vier procent rente over het geleende kapitaal, vijftien jaar lang. „Een niet te versmaden steun in de rug", aldus de nieuwsbrief. De finesses van de hele regeling, die hopelijk met januari 1973 al in werking treedt, zijn nog niet bekend. Vandaar dat nog niet precies is te zeggen hoe een en ander zal uitvallen. Alvorens de grote stap te doen is het noodzakelijk een ^lan te maken Een ontwikkelingsplan met begroting en alles wat daarbij komt kijken. Zon der zo'n plan geen subsidie. Dat plan moet de goedkeuring hebben van de officiële instanties. De aanvrage zal wel over het consulentschap voor de rundveehouderij of akkerbouw lopen. ,,Dat komt mooi uit" wordt gezegd, want dat zal men, in de persoon van de plaatselijke voorlichter, toch wel inschakelen voor het opstellen van een verantwoord plan. Verantwoord? Heeft men plannen dan is het zaak om nu al te overwegen hoe ze ge realiseerd kunnen worden. Het komt immers niet alleen aan op het door denken op de technische uitvoering. Is die investering ook verantwoord te genover het gezin in verband met an dere uitgaven, bijvoorbeeld voor stu derende kinderen of woningverbete ring. Is het niet gewenst om het ri sico van eon grote investering te dekken door 'n verzekering, want men weet nooit wat er kan gebeuren. Wat zijn de gevolgen bij overdracht van het bedrijf als men wel een grote in vestering doet of als men die na laat? Zo zijn er waarschijnlijk nog wel meer vragen op te werpen. Denk b.v. ook aan de fiscale kant van de zaak. Voor de beantwoording van een aan tal van deze vragen staan de voor lichters en voorlichtsters van de O.L.M. klaar om te helpen. Zij heb ben zich terdege in de rentesubsidie regeling en wat daarbij komt kijken ingewerkt. Men doet verstandig voor meer technische zaken de bedrijfs- voorlichter van het consulentschap in le schakelen. Voorwaarden Wie kan straks op subsidie rekenen? Hieronder geven we nog even in gro te trekken de voorwaarden weer: 1) het arbeidsinkomen (niet het fis cale) mag -omgerekend tot ca. 2200 gewerkte uren per jaar nu niet meer zijn dan f 20.800,of moet naar verwachting daar beneden gaan dalen. 2) er moet een ontwikkelingsplan in gediend worden, waaruit de mogelijk heid blijkt om boven f 20.800,ar beidsinkomen te stijgen. 3) het te lenen geld moet worden opgenomen bij een erkende bank en minstens f 20.000,zijn. 4) voorlopig wordt alleen subsidie verleend voor investeringen in de ak kerbouw en de rundveehouderij (er wordt nog bekeken wat de mogelijk heden zijn voor de tuinbouw en de varkenshouderij). Rentesubsidie wordt gegeven voor investeringen in bedrijfsgebouwen, bedrijfswegen, erf- verharding, verzwaring van het elec- triciteits-, water- en gasnet, perceels verbetering en werktuigenaanschaf, tenminste als dit laatste leidt tot een arbeidsbehoefte van meer dan drie arbeidskrachten (geldt ook voor sa menwerkende bedrijven). Het kan zyn dat men een aanvraag heeft lopen voor de bijdrageregeling in het kader van de werkloosheids bestrijding in de bouwnijverheid (de zg. 8000-gulden-regeiing). De vraag welke van de twee regelingen u het beste past, is alleen maar globaal te beantwoorden me1: voor lagere investeringen dan ca. 40.000 a 50.000 gulden kunt u beter de 8000-gulden-regeling toepassen, mits u spoedig kan investeren. voor hogere bedragen bent u waar schijnlijk beter uit met rentesubsidie. Nogal vaag en voorzichtig uitge drukt, maar het anhvoord hangt ook weer af van o.m. fiscale omstandig heden, waarin men verkeert of komt te verkeren. Tijdig overleg met het boekhoudbureau is in ieder beval ge wenst. Wat in blik iit bederft niet, zo wordt algemeen verondersteld. Het is echter goed om te weten dat zelfs blikconserven op de lange duur niet meer bruikbaar zijn. Dit komt, om dat er zowel in de inhoud als in de vdrpakking bepaalde chemische reacties optreden die tot een verlies van voedingswaarde en zelfs tot be derf kunnen leiden. Het is afhanke lijk van de aard van de inhoud en de kwaliteit van het blik hoe snel dit proces in zijn werk gaat. De temperatuur speelt een beslis sende rol. Bij 15 graden celcius kan een blik wel twee jaar worden be waard, bij 35 graden Celsius is dit slechts een half jaar. Het is dus van belang om blikconserven na aankoop zo koel mogelijk te bewaren. Ideaal is natuurlijk de koelkast, maar die wordt in de meeste gevallen gebruikt voor verse levensmiddelen en biedt te weinig plaats voor de voorraad blikjes die de meeste huisvrouwen in huis hebben. Zolang het dateren van blikverpak kingen niet verplicht is, is niet na te gaan, hoe lang het blik al bij de grossier en de detaillist heeft ge staan en blijft het bewaren een kwestie van voorzichtig zijn. Wij werden verblijd met de geboorte van een dochter Marije In mijn artikel „Het kerkdorp Hel- lendoorn in vroeger eeuwen" zie het nummer van 1 september 1972 maakte ik melding v. „Wolfsjach- ten 1. 1625 i. d. Holterberg. De jachten .verden regelmatig gehouden, omdat er sprake was van wolvenplagen. Ook elders in ons land moest jacht op wolven worden gemaakt. Hier over vond ik in enkele jaargangen van ,,E*é Navorscher" nog wat infor maties, welke hierna volgen. Blijkens de kameraarsrekeningen (kameraar-rentmeester) van Zwolle werden in het jaar 1598 aan „Joan nes die diener" 15 stuivers betaald „van dat hie up die wulve jacht is gewest". Op 23 oktober 1599 declare ren Johan van Tongeren en Werner van Holte om dezelfde reden ieder 10 stuivers. Op 28 november 1599 is een jacht gehouden achter het Dui- velshuis in de Leusermarke bij Dalf- sen. Er werd toen inderdaad 'n wolf De verandering in het herenmode- beeld, die zich reeds enige seizoenen heeft aangekondigd, is in de nieuwe modellen voor deze herfst en winter duidelijk te zien. De romantische, op de zuideuropesche man afgestemde belijning en dessinering heeft afge daan. Het nieuwe modebeeld is dat van de sportieve man. Reeds vele mode bewuste jonge mannen hebben hun lange haar opgeofferd voor een kort geknipt hoofd: schouderlang haar is voor de jonge man, die de mode op de voet volgt niet meer acceptabel. Deze sportieve stijl in de herenmo de verlangt sportieve stoffen. Wollen donegals in rustige grondtonen met bonte noppen komen weer sterk naar voren, evenals wollen tweeds in visgraat dessins. Als contrast hierop zijn veel kostuums en pantalons uit gevoerd in uni-stoffen. Naast de ver edelde wollen jeanslook is de elegan te wollen flanel onmiskenbaar favo riet voor deze winter, zowel in klas siek grijs, blauw en bruin, als in kalkstrepen. De losse pantalon staat weer in hei middelpunt van de belangstelling. Hiermee gaat een overstelpend aan bod in vrolijke en fraai gedessineer de truien en spencers gepaard. De pantalon heeft een duidelijke veran dering ondergaan. De pijpen zijn wij- .der geworden en vallen vanaf de heup recht naar beneden, vaak ein digend in brede omslagen. Geïnspi reerd op de jaren 30 zien we de bandplooien terugkeren, evenals de steekzakken in de zijnaad. Er is een trend naar betere kwali teiten. Deze ontwikkeling heeft zeer gunstig de markt voor herenpanta lons beïnvloed en heeft geleid tot een steeds toenemende, vraag naar zui ver wollen pantalons. Deze pantalons uit de Wool- Youngster trend collectie van 't Internationaal Wol Secretariaat zijn ontworpen door Bert Zui derveen, Bob Molenaar, Ton Verheugen en Ulf Moritz en uitgevoerd in W olmerk-kwali- teiten van wevers uit Duitsland en Nederland. De truien en spencers zijn van Sabre-London. De wollen pantalons zijn her kenbaar aan het Wool-Young- ster aanhanglabel met het Wol- merk. gevangen. „Den doodgraever vor den Wolff aff te trecken 10 stuivers. Willem Frericksz Tibbe voer den Wolff hier tho brengen 7 stuivers", aldus de jaarrekening. In 1601 werd driemaal een jachtpartij georgani seerd. nl. achter het Tolhuis onder Lemelerberg. Ook toen smaakte het bier weer best. Twee jaar later was de vangst gro ter. Van Tongeren Ten Holte en Ghis- bert van Ittersum begaven zich met twee dieneren up de Wolvejagt". Zij vingen drie oude wolven. Elk der jagers ontving 10 stuivers, de hel pers kregen ieder 5'/: stuiver en de voerman twee gulden en vi.er stui vers. De knecht van Jann van Hae- solten nam tegen betaling v_<n 12 stui vers met windhonden deel aan de jacht. Onderweg werden 4 stuivers aan de armen gegeven. De mannen, die met paard en wagen da wolven „ant Rhaedthuys" brachten, ontvin gen ieder een vaene biers tot 10 stui vers". In 1611 werden 20 stuivers betaald aan de trommelslager Frans, omdat hij „mede up die wolvenjacht door het vene und moeras geloepen hefft mit die tromme". Een jaar later wordt aan „4 Heeren Borgermees- ters, 3 dieners en een secretaris" in totaal 4 goudguldens en 8 stuivers uitgekeerd wegens hun werk als „ge- deputiert tot die wolvejagt". Op 23 januari 1646 werden de boe ren in De Bilt en andere Stichtse dor pen opgeroepen om behulpzaam te zijn bij de jacht op; wolven, Jdie. toen grote schade aanrichtten en enige dagen tevoren „met haer vieren een Jager tot het gebeente toe hadden op gegeten". Ook op de stadsweiden van Deven ter veroorzaakten de wolven schade. De kameraarsrekeningen uit de 14e eeuw getuigen er reeds van. In de '18e eeuw had men in Noord brabant nog veel last van wolven. Zij richtten slachtingen aan onder het. rundvee. Door het oorlogsgewoel uit Duitsland verdreven zouden zij over de rivieren met lage waterstand ons land zijn binnengekomen. In de win ter van 1757/1758 verscheurden zij een hond ,die tussen de wielen van de vrachtwagen van Den Bosch op Lieshout liep. In het Nederlandse jaarboek van 1758 wordt verhaald hoe de moedige pastoor van Lieshout, een liefhebber van de jacht, met een aangeschoten wolf worstelde. Ter afsluiting van dit artikel nog de mededeling dat er in 't Limburgse Maasdorp Reuver in 1864 in een dorpsherberg een lijst aanwezig was met de namen van 13 kinderen, die in de winter van 1810/1811 door wol ven zijn verslonden. HILVERSUM. W. OTTEN. Tijdens de mogelijk toekomstige „lijnvluchten" naar de maan zullen de passagiers heel wat ongewone ervaringen te verwerken krijgen. El ke handeling die op aarde wordt be heerst door de aanwezigheid van de zwaartekracht krijgt in de ruimte een volkomen ander karakter. Het is even wennen, ook al heeft men de gewijzigde omstandigheden en hun gevolgen in alle opzichten voorzien. Aan boord van een gewoon straal vliegtuig moet alle afval, ook dat wat door het toilet spoelt, tot het tijdstip van landing worden opgesla gen om een minder frisse neerslag op aarde te voorkomen. Ook in een ruimteschip wordt dit gedaan; zelfs Jules Verne realiseerde zich al dat alles wat in de ruimte overboord wordt gezet het ruimteschip op zijn reis blijft vergezellen. Een akelig idee! Maar het is niet de enige moeilijk heid die zich op dit gebied onderweg zal voordoen. Alles wat op aarde ge woonlijk naar beneden valt, blijft in de ruimte zweven en dit kan nare consequenties hebben, vooral „op 'n zekere plaats". Het ontwerp en de constructie van een „ruimte w.c." heeft de NASA dan ook veel hoofdbrekens gekost. De goede gang van zaken bij deze delicate aangelegenheid wordt ge waarborgd door een sterke lucht stroom door de toiletpot die afval en spoelwater met zich meevoert, waar na dit in tanks wordt opgeslagen. Om zachtjes wegzweven tijdens het verblijf op Nummer 100 te voorko men worden op de vloer vóór het toilet een paar beugels voor de voe ten aangebracht. Of de bewuste luchtstroom van te voren op li chaamstemperatuur wordt gebracht; is onbekend, maar voor het gerief van degenen die het aan den lijve zullen voelen is 't te hopen van wel. B. M. Nobel G. Nobelvan Manen Holten 22 oktober 1972 Churchillstraat 50 Inplaats van kaarten: Zondag 29 oktober 1972 zijn onze ouders J. R. Pronk- J. R. Pronk- Hilbolling 12% jaar getrouwd. Jacky Jan Wander Holten, oktober 1972 Boschkampsstr. 21 Receptie: 3i oktober '72 's avonds van 20.00-22.30 uur in hotel Vosman te Holten. Op 1 oktober jl. was o ze moeder, groot- i overgrootmoeder B. Klaasses- Veneklaas Slots Fam. Klaassens Holten, okt. 1972 Espelo 46. Op vrijdag 3 nov. a.s. is er gelegenheid haar te feliciteren vanaf half acht bij café ..Het Bon te Paard". Heden overleed na een langdurige ziekte nog ge heel overwacht onze beste zwager en oom Berend Veneman echtgenoot van Gerritdina Johanna Tuitert in de ouderdom van 67 jaar. Holten: A. Tuitert B. TuitertVrugteveen G. Tuitert B. Tuitert-Broers H. B. Hogenkamp B. Hogenkamp Tuitert Bathmen: H. Bolink J. BolinkTuitert Holten G. J. Tuitert A. TuitertBolink en kinderen Holten, 24 oktober 1972 Hartelijk dank aan allen die 9 oktober 1972 voor ons on vergetelijk maakten. H. J. Koopman Koopman-Lammer: Holten, oktober 1972 Gaardenstraat 12 Dankbetuiging Wij danken allen hartelijk die onze huwelijksdag een onvergetelijke dag heb ben gemaakt. Wim en Gerry Dijk Wijhe, oktober 1972 Tongeren E 57. Heden nam de Heer, na een langdurige ziekte, toi Zich, onze lieve broer, zwager en oom BEREND VENEMAN echtgenoot van G. D. J. Tuitert op de leeftijd van 67 jaar. Gezang 289 4. Rust zacht. Holten: Fam. J. H. Veneman Markelo: G. Veneman Holten: G. J. Klein Teeselink Neven en nichten Holten, 24 oktober 1972. Heden behaagde het de Here, na een langdurig, moedig gedragen lijden, tot Zich te nemen mijn innig geliefde man, vader, opa en broer BEREND VENEMAN echtgenoot van G. D. J. Tuitert op de leeftijd van 67 jaar. ZWaar valt ons' dit verlies. Psalm 103 8. G. D. J. Veneman-Tuiteri B. J. Veneman A. Veneman-Brons voord Berend J. Veneman Holten, 24 oktober 1972 Neerdorp 30 De teraardebestelling zal plaats vinden op zater dag 28 oktober 1972 om 13.00 uur op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Holten. 4 cylinder, 1166 cc, 73 pk 150 km, schijfremmen vóór OFF. DEALER VOOR MARKELO EN OMG. Holterweg 2 - Markelo - Telefoon 05476-1214 een van de vele modellen van Toyota, met reden de best verkochte Japanse automobiel. In verband met herstelwerkzaamheden zal de overweg in de Stationsweg te Dijkerhoek in de nacht van zondag, 29 oktober op maandag 30 oktober, van 22.00 uur tot 6.00 uur 's ochtends afgesloten zijn voor alle verkeer. Wij hebben plaats voor een met ervaring. Telefoon 1223 Onze Grote-Mode-Stijl collectie geeft reden genoeg om te bewonderenén passen natuurlijk! C. H. Rietdijk ARTS M.i.v. 30 oktober 1972 volgt zijn de spreekuren Maandag - woensdag - donderdag en vrijdag van 8.00-9.30 uur. Verder volgens afspraak, tijdens de normale spreek uren te maken. Dinsdags geen herhalings recepten. GEEN PASSEND CADEAU? VVV katoor dagelijks geopend van maandag t.m. vrijdag. telefoon 05731 TELEFOON 1615 Onze unieke Najaarscollectie geeft een „passend" antwoord op alle modevragen! Pedicure Steunzolen Elastieken kousen GEVRAAGD: voor de mesterij. DERK JANSSEN Telefoon 1583 H. W. AALTINK KEVELAM Larensewe-g 37 - Tel. 1926 Gepensioneerde heer zoekt kennismaking met dame van ongeveer gelijke leef tijd, om de laatste levens jaren gezellig door te brengen. Br. ond. nr. 2710 aan het bureau van dit blad. TE KOOP (Rosita, 3 mnd oud) D. J. MARSMAN bij zou graag 1 of 2 morgen* per week bij bejaard echt paar of alleenstaande wil len werken. Burg. v. d. Borchstraat 27 Ruime keuze Oliehaarden, stalroosters, stalmatten. hangkettingen. G. KUYPERS (Slootsmid) Laren (Gld.) Telefoon 05738 - 227 Rozen 1ste kwaliteit in 25 soorten. Zomer- en winterbloeiende hei in 30 soorten. Coniferen, klimplanten in ruime soxtering. Vaste planten, Heesters, Berbiris en Leguster. Thuja voor haag vanaf f 1.25. Bloembollen, compost, Gedroogde mest, Turfmol, enz. TUINAANLEG Holterweg 56 Telefoon 05738-387. LAREN (Gld.) UW LOODGIETER ELEKTRICIëN en C.V.-BV3AN KOLWEG 76 TELEFOON 1332 Door velen wordt katoen nog altijd geassocieerd met de zomer. Maar ook in de winter zijn er vele moge lijkheden in katoen. Gewatteerde dubbelzijdige katoen, geruwde ka toen, zware kwaliteiten als velours, moleskin en corduroy zijn daar voor beelden van. In Amerika wordt al jaren winter- katoen in de collecties verwerkt. Het is dan ook niet zo vreemd dat de Amerikaans-Nederlandse ont werpster Barbara Farber in de win tercollectie '72-'73 veel katoen ge bruikt. Vooral voor kinderen heeft katoen veel pluspunten; de natuurlijke ve zel heeft een groter absorptie- en ventilatievermogen en de echtheid van katoen is juist voor kinderen zo belangrijk. Barbara Farber, die veel natuurlijke vezels voor haar kinder kleding gebruikt, heeft ook nu weer verschillende katoenkwaliteiten in haar collectie Oj genomen. Stoffen die vroeger uitsluitend voor werkmanskleding gebruikt werden, worden nu verwerkt voor kinderkleding. Het stoere suèdine, niet te onderscheiden van het felbe geerde suède voor de motorlook; sterke 100 procent katoenen moles kin, geruwde winterkatoen en als al tijd ribfluweel (cord.'. Allemaal kwaliteiten die tegen weer en wind, tegen wasmachine en centrifuge be stand zijn. Ook kinderen zijn modegevoelig, en de prachtige spijkerpakken zullen dan ook zeker aan hun wensen vol doen.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 2