Huishoudonderwijs biedt programma voor praktische en theoretische vorming Snelle groei van de O.L. Kolschool Laat het met rust Feestavond en prijs uitreiking Holbatheo OUDERAVOND VAN .DE SCHAKEL" Espelose Plattelands vrouwen bijeen Uittocht naar de natuur Kom over De Brug 1972 Over het geslacht Meijers Geen „spinazie-academie" meer Kleuterschool krijgt vierde leerkracht Kleuterleidster trad in het huwelijk Trekking loterij voor „Het Trefpunt" Gevonden en verloren voorwerpen Vergadering Chr. Besturen bond Men schrijft ons: Aktie voor het werk van de kerken overzee Vrydag 13 oktober 1972 Dinsdagavond 10 oktober waren de ouders van de leerlingen van de brugklassen van de huishoudschool „De Noordenbarg" in de gelegenheid kennis te maken met de school, de leerkrachten en het onderwijs aan de school. In zijn toespraak tot de ouders vroeg de directeur, de heer P. H. Cammeraat, aandacht voor een probleem dat de ouders tegenwoor dig sterk bezighoudt, namelijk datgene wat het succes van hun kind in de maatschappij zal bepalen. Hij stelde daarbij de vraag wat belangrijker is: een schoolopleiding welke er uiteindelijk toe leidt, dat alleen de leerlingen met de beste intellectuele vermogens en het meeste doorzettingsvermogen de beste plaatsen in de maat schappij veroveren, of een schoolopleiding welke aan de andere eis van onze hedendaagse samenleving tegemoet komt in even grote mate belangrijk dat de leerling een dusdanige vorming krijgt, dat hij of zij door een flexibele instelling in staat is de steeds veranderende problemen van onze gecompliceerde maat schappij het hoofd te kunnen bieden. Aan deze laatste schooloplei ding de voorkeur gevend verklaarde de heer Cammeraat, dat de leerling zich deze instelling slechts dan eigen kan maken, wanneer het kind ervaart wat arbeidsvreugde betekent. Dit laatste is een goed en sterk uit gangspunt om veranderingen, zoals deze zich de laatste tijd in een snel tempo in de agrarische sector en in dustrie ontwikkelen, op de juiste wij ze te verwerken. De leerling kan seerde richting worden opgeleid, seerde richting weroden opgeleid. Vooral het beroeps onderwijs heeft het moeilijk gehad met deze veran deringen. De oude huishoudschool gaf een gedegen opleiding voor de huishouding. Slechts enkele leerlin gen, die nu de school verlaten vinden nog een werkkring in deze sector. Niet mag worden vergeten, dat de landbouwhuishoudschool een zeer po sitieve bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de plattelandsbevol king. Naarmate de tijd vorderde en de moderne techniek, met name de televisie steeds meer de horizon ook van de bewoners van het platteland verruimde, groeide in gelijke mate de interesse voor datgene wat de wereld buiten de eigen kring bezig houdt. Een ander nieuw maatschappelijk fe nomeen, „de werkende moeder" deed zijn intrede. De school dient deze veranderde opvatting te volgen, liefst voor te bereiden. De huishoudschool anno 1972 loopt dus niet achter, is niet meer de zo ge hoonde „spinazie-academie", maar loopt wellicht bij de begeleiding van de leerlingen voorop. In kringen van het huishoudonderwijs is men weinig gelukkig met de tot dusver gehanteerde benaming. De vlag dekt de lading al lang niet meer. Een nieuwe naam „Praktisch alge meen vormend onderwijs" (pr. ia.v.o.1, zou veel beter zijn. Juist aan die grote grote groep van leerlingen, wier vermogen tot het le veren van meer ingewikkelde intellec tuele prestaties wat geringer is, biedt het beroepsonderwijs in het alge meen veel individuele begeleiding en een veelzijdig programma van prak tische en theoretische vorming. De huishoudschool benadert de haar toevertrouwde leerlingen langs bei de wegen. Het praktische, techni sche aspect is uiteraard zeer belang rijk. Het leren organiseren, het samen zoe ken naar de juiste werkmethode en de beste oplossing, maken dat het resultaat niet altijd altijd het belang rijkste is doch de weg hiernaar toe. De ouders dienen zich te realiseren, dat deze intensieve vorming en bege leiding zich niet alleen tot de school mogen beperken, doch willen zij een optimaal resultaat bereiken, tevens in het gezin moeten plaats vinden. School en gezin dienen samen te wer ken. Dit contact is van essentieel belang. Verzet tegen opdrachten komt uiteraard voor. Leerlingen vatten de hun opgedragen taak vaak gemakke lijk op. Ouders en school hebben de plicht en het recht van het kind een behoorlijke uitvoering van 't opgedra gen werk te vragen". Al deze aspec ten zullen er toe kunnen bijdragen, dat de leerling na het voltooien van de opleiding in staat is met een goe de instelling verder een weg te zoe ken in de maatschappij of een ver volgopleiding te gaan volgen", aldus de heer Cammeraat. Op deze avond werden de ouders de gelegenheid gesteld zich door het volgen van korte lessen een beeld te vormen van de opleiding, zoals deze aan een moderne huishoudschool wordt gegeven. Meer dan vijftig ouders hadden aan de uitnodiging van de directeur ge hoor gegeven om de praktijk van het moderne huishoudonderwijs zelf eens van nabij te volgen. Het werd v hen niet alleen een interessante maar ook gezellige avond, evenals voor de betrokken leerlingen. In mijn artikelen in Holtens Nieuwsblad van de vijftiger jaren kwam meermalen de naam Meijers voor. Ik meen, dat thans in Holten geen leden van dit geslacht meer woonachtig zijn. De weinige gege vens, welke ik in de loop der jaren over deze familie heb gevonden, wil ik gaarne aan de lezers van dit blad doorgeven. Eerst moeten worden genoemd Jan Meijers (1), molenaar te Hol ten, en zijn vrouw Gerritdiena Hart- gerink, die in 1795 van Egbert Dik kers Derkszoon het hooiland ge naamd Hellewegs Maate, gelegen in het Vletgoor te Holten, hebben ge kocht. Daarna komt Hendrikus Meijers (2), echtgenoot van Fenneken Vincent. Uit hun huwelijk werd om streeks 1800 de Latere molenaar Jan Meijers (3) geboren, die in 1825 trouwde met Maria Dikkers van het erve Bolink in Dijkerhoek. Deze Jan Meijers was op 20 mei 1826 getuige bij de voltrekking van het huwelijk tussen Jannes Slotman (Veneklaas) vandaar de naam VenekLaas Slots en Jenneken Maneschijn. Bij het uitbreken van de grote brand in 1829 te Holten was de ge meente-ontvanger Gerrit Schuitert bij Jan Meijers (3) op bezoek. Zodra Ondanks de dikke- mist en Peyton Place kon de voorzitter van de ou dercommissie, de heer G. E. Kam perman, een talrijk publiek een har telijk welkom toeroepen. In het bij zonder heette hij welkom de genodig den, bestaande uit leden van de ou dercommissie van de Kolkleuter- school, de o.l. Dorpsschool en afge vaardigden van het plaatselijk be stuur van V.O.O. Verder richtte hij een bijzonder wöord van welkom tot mej. C. Ockels, de nieuwe onderwij - zeres aan de Kolschool. Hij sprak de wens uit dat ze hier in Holten een fijne tijd mocht heben. Daarna kreeg het hoofd der school, de heer H. Wilpshaar, gele genheid z'n jaarlijkse mededeVngen te doen. Als eerste wees hij op de snelle groei van de school; ze wordt momenteel bezocht door 270 leerlingen. Bij een gemiddelde van 273 leerlingen heeft men recht op een negende leer kracht. Dit zou met zich mee brengen dat dan ook het „over blijflokaal" weer bezet zou zijn. De Kolkleuterschool mag per 1 januari 1973 een vierde leer kracht aantrekken. Deze zal dan met haar klas tot het eind van de cursus ondergebracht wov<rn in het overblijflokaal van de ba sisschool. Vervolgens stelde de heer Wilpshaar mevr. L. Ter Haar-Gunzt aan de ouders voor. Zij is als part-time leerkracht verbonden aan de Kolschool. Dit in verband met de taakverlich ting van hoofden. Voor een 8- klassige school is dat twee school tijden per week. De godsdienstlessen voor de klassen 5 en 6 worden sinds au gustus gegeven door de heer A. Schellevis aan de Protestantse en door pastoor J. Ilunfeld uit Nieuw Heeten aan de Rooms- Katholieke kinderen. Sinds kort beschikt de school over een t.v.-toestel. Voorlopig nemen de klassen 4, 5 en 6 aan de tv.-lessen deel. De twee hoog ste klassen aan het programma: „Hoe blijven we gezond", de vierde klas aan: „De heemkij ker" De afrekening van de oudpapier gelden wordt gepubliceerd in het Kerstnummer van de school krant. De heer "Vyilpshaar beveelt voor al de collecte voor het Sint Ni- colaasfeest warm aan, omdat er door de kostenstijging veel geld nodig is. Er is een urgentieverklaring af gegeven voor het bouwen van een gymnastieklokaal op de Ko' Dit betekent straks voor de F* school echt gymnastiek. Nu ga de helft van de tijd vei'lorpr met het heen en weer wande len naar de andere kant van het dorp. Daarna vond de verkiezing plaats ten de drie leden der oudercommis- pe. Daar er geen tegencondidaten teren gesteld, werd de heer H. Wissink met algemene stemmen herkozen. Niet herkiesbaar waren mevr. J. Meijer-Labrijn en de heer G. E. Kamperman. Nadat de stem men door mevr. H. Kappert-Gerrit- sen en de heer W. G. Tijhof waren geteld, bleek dat mevr. J. Leppink- Breukink en de heer G. J. Nikkels met meerderheid van stemmen wa ren gekozen. De voorzitter bracht dank aan mevr. Meijer voor het vele werk dat ze voor de Kolschool had ver richt. Hij overhandigde haar een boekenbon. De heer Wilpshaar richtte zich daarna tot de heer Kamperman en bracht hem dank voor al het werk (het laatste jaar was hij zelfs voor zitter- secretaris- en penningmeester tegelijk) dat hij in het belang van de Kolschool had gedaan. Ook hem werd een boekenbon overhandigd. De kas werd gecontroleerd en in orde bevonden door mevr. E. Drent- Van de Velde en de heer II. G. A. Jansen. In de pauze werd weer de traditio nele verloting gehouden. De heren Wissink en Megelink hadden de zor- gén voor de prijzen op zich geno men. Deels waren deze gekocht, deels door een aantal middenstan ders beschikbaar gesteld. Na de puze vertoonde de heer J. M. Wittermans, leraar aan de Scho lengemeenschap een serie dia's over een reis die hij per bus door Ameri ka en verder per vliegtuig naar de Hawaï.-eilanden had gemaakt. Uit de vele dia's had hij een welover wogen keuze gemaakt. Hij wist daar bij interessante dingen te vertellen. Zo kreeg men indrukken van Salt- Lake City, de stad der Mormonen. Aan de stichter van deze secte, Jo seph Smith, werd de bergplaats ge openbaard van een boek van de profeet Mormon, dat de bijbel zou completeren. Doordat ze polygaam waren, werden ze uit alle staten ver dreven. Ze kregen in de staat Utah een woestijnachtig gebied toegewe zen. Daar werd, door noeste vlijt, de stad Salt Lake City gesticht. De Mormonen zijn verder nogal puri teins in hun opvattingen. Men zou kunnen zeggen: niets mag in Salt. Lake City. In scherpe tegenstelling daarmee stond Las Vegas, de gok- stad, waar bij wijze van spreken al les mag. De heer Wittermans besloot zijn serie met een aantal dia's over de Hawaï-eilanden. Zo kregen de aan wezige ouders een goede indruk van deze eilandengroep. In zijn slotwoord bedankte de scheidende voorzitter de heer Wit termans voor z'n interessante cau serie en overhandigde hem een boe kenbon. Na afloop vergaderde de nieuwe oudercommissie nog even om de verschillende functies te verdelen. De oudercommissie is nu als volgt samengesteld: voorz. G. J. Nikkels, secr./penn. K. Hase-de Hamer, le den J. Leppink-Breukink, G J. Me gelink, G. H. Schooien, H. Wissink. Schuitert het bericht van de brand vernam, spoedde hij zich maar zijn „vrij aanzienlijk huis", staande in het dorp en toebehorende aan zijn oom G. Schuitert te Zwolle. In zijn woning waren een hei'berg en tapperij gevestigd, alsmede „enige boerderij". Hij slaagde erin de ge meentekas te redden. Slechts onge veer f 30,was verdwenen. Op 12 juni 1810 werd het gezin Meijers-Vincent uitgebreid met een dochter Engelina Joanna, die op 6 februari 1851 door burgemeester en ambtenaar van de burgelijke stand Jannes Vincent in het huwelijk werd verbonden met „olijf en pelmole naar" Jan Wansink. Tot de vierde generatie behoort Hendrikus Meijers (4), geboren op 26 juni 1825 te Holten. Ook hij werd molenaar. Zijn vrouw was Janna Geertrui Stokkers, geboren in 1828 als dochter van het te Rijssen wo nende echtpaar Stokkers-Leestema- ker. De woning van Hendrikus Meij ers (4) was plaatselijk aangeduid met Dorp 6. Uit de echtverbintenis van Hen drikus Meijers (4) en Janna G. Stok kers werd op 6 maart 1864 te Hol ten geboren Johanna Maria Meijers, die gehuwd is geweest met Diederik Vincent, watergraaf van het water schap „De Schipbeek" te Markelo, en zoon van burgemeester Jannes Vincent en de uit Terwolde geboorti ge Everdina Ankersmit. Hendrikus Meijers (4) volgde Al- bert Helderman op als gemeente-ont vanger. Vier leden van de gemeente raad gaven hem hun stem, terwijl zijn concurrent Hendrik Hartsuiker drie stemmen verwie Toen ontvan ger Meijers in 1893 overleed werd hij als zodanig opgevolgd door Hen drik Jan Bouwhuis. Een zuster van Hendrikus Meijer (4) was Gerritdina, geboren in 1813. Zij trouwde in 1835 met de in 1809 ter wereld gekomen Derk Jan Chris- tiaan Dikkers, herbergier in „De Rin kelaar". Een zoon van het echtpaar Meijers- Stokkers, nl. Jan Meijers, die in 1858 het levenslicht aanschouwde, promo veerde in 1887 aan de rijksuniversi teit van Utrecht tot doctor in de ge neeskunde. Dr. IJ. Meijers trouwde met Magrietha Hendrika ter Horst, dochter van Dirk ter Horst en Jan na Wansink uit Rijssen. Zijn in 1867 geboren zuster Cerh.~rda Hendrika Meijers trad in het huwelijk met Arie Tap, geboren te Ressen (Gld.). Of Hendrik Meijers, geboren in 1739 en wonende Borkeld 316, riet dekker van beroep, ook tot dezelfde familie heeft behoord, heb ik niet kunnen nagaan. HILVERSUM W. OTTEN. Dinsdag had het clubhuis op Meermanskamp het hoogste punt bereikt en werd „pannen- bier" geschonken. In 't midden voorzitter J. Warrink van de sportvereniging Holtenvoor wier rekening dit ontmoetings centrum wordt gebouwd. Hij heeft getracht met aanne mer Voordes een afspraak te maken, dat het gebouw 15 de cember ingericht en in gebruik kan worden genomen. Vorige week vrijdagmiddag werd ten gemeentehuize te Holten het huwelijk voltrokken tussen Hannie Schorfhaar uil Holten en de Deventenaar Herman Bonhof, werktuigbouwkundig constructeur bij de N.V. Philips in Zwolle. Hannie is kleuterleidster aan de Marijke kleuterschool op de Vennekesgaarden in Rijssen en het is begrijpelijk, dat de kleuters deze heugelijke dag van hun juf niet mochten en wilden missen. Toen het bruidspaar na de huwelijksvoltrek, king door de ambtenaar van de burgelijke stand, de heer H. de Blaauw, op het bordes van het gemeentehuis verscheen, vormden de kleintjes, in leuke cos- tuumpjes, een soort erehaag en juichten zij het bruidspaar toe. Met het oog op het drukke verkeer kwam die erehaag niet helemaal tot haar recht, maar het was voor juf Hannie toch een stralend moment. De kerkelijke bevestiging van het huwelijk had plaats in de Herv. Kerk door ds. C. C. Addink. Het bruidspaar gaat wonen in Hellendoom. 55 Op de feestavond van de Vereni ging „Holbatheo" had zaterdagavond in zaal „Het Bonte Paard" de prijs uitreiking plaats van de op 16 sep tember jl. gehouden 22e paardenfok- dag. Maar voor het zover was tra den eerst „De Dileca's" een band uit Terwolde op met als humorist conferencier Drikus uut Vaossen, die de lachers al direct op z'n hand had. Met zijn met humor doorkruide con ference wist hij de stemming er in te brengen, terwijl de Dileca's met hun band-electronisch orgel, trompet, slagwerk en andere instrumenten Zaterdag jl. wérd de trekking van deze loterij gehouden in het Trefpunt. De belangstelling was vrij gering. De gelukkigen waren: le prijs lot no. 228 Hendri Markvoort, Churchillstr. 76; 2e prijs lot no. 347 E. Krikkink, Helhuizenweg 6; 3e prijs no. 1186 J. Ulfman D 31; 4e prii' no. 1050 H. J. Aaftink Smidsstraat 2; 5e prijs no. 547 A. Boswinkel, Gruttostr. 7, Goor, 6e prijs no. 1207 G. Rensen N90; 7e 877 fam. ter Stal, Neerdorp 82; 8e prijs no. 899 G. W. Stevens, Holter- broek 85; 9e prijs no. 743 J. Dijk, Tongeren E 58; 10e prijs no. 15 Mevr. Jansen-Haverslag E63: 11e prijs no. 721 G. Daggart, Voordesdijk 8. Mar kelo; 12e prijs no. 1242 W. Jansen N107; 13e prijs no. 589 H. Stoeven- beld, Oerdijk 129; 14e prijs no. 645 G. Wierbos, Sparrenweg 10; 15e prijs no. 1176 Miny Rensen E79. De prijzen zijn inmiddels thuisbe zorgd. Namens het bestuur hartelijk dank aan alle medewerkers. voor een goed stukje muziek zorg den. Voorzitter W. Starink uit Bathmen, die in zijn welkomstwoord het jury lid, de heer E. van Ittersum uit Giet hoorn, in het bijzonder had welkom geheten en later ook de heer "H. G. Schrijver uit Terwolde, als jurylid, kon begroeten, ging na afloop van het feestelijk programma met zijn me debestuursleden de prijzen uitreiken besjaande uit bekers en medailles. De houders van de kampioenen ont vingen een ereprijs in de vorm van een beVer. De reserve-kampioenen ontvangen nog een prijs van het Warmbloed Paarden Stamboek. Hij dankte de gemeentebesturen van Bathmen, Diepenveen Holten, Mar kelo en Raalte voor het beschikbaar stellen van bekers en geldelijke bij dragen en de middenstand van Bath men Dijkerhoek en Holten in het bij zonder voor de aangeboden medail les. Na de trekking van de verloting werd er nog geruime tijd gezellig gedanst op de muziek van De Dile- De hal van-de school met de bijhei was meer dan vol toen woensdagavond om acht uur 't hoofd van de school de heer H. Ch. Vogely de aanwezige ouders welkom heette. Het is de laat ste jaren een traditie geworden dat er naast de ledenvergade ring van de schoolvereniging in het voorjaar een ouderavond wordt georganiseerd in het na jaar. Stond deze avond het vo rig jaar geheel in het teken van het B.L.O.-onderwijs, deze keer had men gemeend de ouders zelf het programma te laten sa menstellen. Alle ouders hadden een briefje thuis gehad waar ze de wensen, vragen of opmerkingen over de school konden kenbaar maken. Het personeel van de school prees zich gelukkig dat er een aantal waarde volle onderwerpen door de ouders ■aan de orde, waren gesteld. Ook de traditionele vraag van de schooltij den ontbrak deze keer niet. Het ging er nu om dat het om 12 uur ter hoogte van het viaduct dusdanig druk is dat het waarschijnlijk aanbe veling verdient om de schooltijden zodanig te wijzigen dat de school om 10 voor 12 uit gaat, aldus de vraag van enige ouders. Uit het antwoord bleek wel overduidelijk dat dit consequenties met zich mee brengt voor de middag schooltijden. Ook dat zal weer op bezwaren stui ten. Het een en ander had tot ge volg dat een enthousiaste moeder donderdagmorgen bij het viaduct is gaan staan om het aantal passeren de auto's te tellen. Het bleek dat er zelfs in het kwartier voor 12 uur meer auto's passeerden dan er na. De aantallen waren respectievelijk 204 en 172 per kwartier. De belangrijkste vraag ging wel over de nieuwe rapporten. De cij fers zijn afgeschaft en een geheel andere waardering is er voor in de plaats gekomen. Hierover waren de ouders het vorig jaar reeds uitge breid geïnformeerd. Enkele ou ders, zo was gebleken alhoewel re maar één was die het op schrift had gesteld verbaasden zich er over dat er geen waardering meer is voor het vak bijbelse geschiedenis en het leren van het versje. De heer Vogely ging hier uitvoerig op in. Hij benadrukte dat het vak Bijbelse Geschiedenis veel meer is dan het vertellen van bij belse verhalen. Een moderne gewone school met een aantal vakken en daarbij het vertellen van bijbelse verhalen is geen Christelijke school als de bijbel en het christen zijn niet door de hel school geweven is. De waardering van de bijbelken nis is geen eerlijke zaak. Het is nl. zo afhankelijk van het feit of degeen die de verhalen vertelt er zelf ook volkomen achter staat. Of hij zich er door bezield voelt. Het is de op dracht van de leerkrachten om te proberen iets van die bezieling over te brengen op de kinderen. Lukt hem dat, dan verdienen alle kinde ren een tien. Lukt hem dat niet, dan blijft het onvoldoende. Een christelijke school is veel meer. Het is een bijzondere school. Dat wil zeggen een school waar de ouders zelf betrokken zijn bij het onderwijs. Nog steeds staat er in het blazoen van het bijzonder onder wijs: „De school van de ouders". De afdeling Espelo van de Neder landse Bond van Plattelands Vrou wen hield dinsdagavond haar maan delijkse samenkomst. Deze avond was bedoeld als gespreksavond tus sen leden en bestuur. De presidente mevrouw G. Slijkhuis-Dikkers kon in' haar openingswoord een nieuw lid begroeten, namelijk mevrouw W. H. Het fraaie herfstweer heeft zondag duizenden de natuur ingelokt. Dat bracht een enorm verkeer mee op de Toeristenweg over de Holterberg. Zeer velen hebben op de pick-nick- plaatsen en op de dagcampings van de zon en de natuur genoten. In Hol ten heeft de politie 's middags twee en een half uur lang de verkeers stroom uit en naar de Holterberg moeten regelen. Adjudant Kruit noemde het verkeer drukker als ooit tevoren. Naar schatting meer dan 5000 voertuigen passeerden de Toe ristenweg. Onder Hellendoorn had op de Toeristenweg nog een verkeers ongeluk plaats, waardoor drie perso nen uit Amersfoort naar een zieken huis in Deventer moesten worden overgebracht. Hun toestand was ech ter niet ernstig. Overigens moest men het wel kalm aandoen, want er vormden zich voor tot in de Holter berg een lange file. De Horecabe drijven op de Holterberg noemden de drukte overstelpend als op een hoog- zomerdag. Er hebben zich hier geen ongelukken voorgedaan. Een bijzondere attractie vormden fundament en slotgracht van het voormalig kasteel „De Waarden- borch". Doorlopend stonden hier zo wel zaterdagmiddag als zondag de gehele dag 50 a 60 auto's met nieuws gierigen geparkeerd. In de weide waarin het fundament gelegen is. Maar ook in de berm van de Rijs- senseweg, een stuk autoweg, zetten de automobilisten hun wagens neer, hetgeen natuurlijk op een autoweg niet is toegestaan. De politie heeft nog getracht hier wat aan te doen, maar dat was onbegonnen werk. want als de een wegging kwam een ander er voor in de plaats. De gro te publiciteit van de nieuwsmedia heeft het druk bezoek in de hand ge werkt. Barvelink-Pieffers. Verder wer den diverse zaken besproken als con tributieverhoging, de aanstaande be stuursverkiezing enz. Men besloot na een voorstel van 't bestuur om meer spreiding in de be stuursverkiezingen te krijgen, niet twee bestuursleden tegelijk te laten aftreden, maar elk jaar één. Ook deelde de voorzitster mede dat de leden nog de zorg krijgen van twee collectes dié eind oktober worden ge houden, te weten voor 't gehandicap te kind en voor de nierziektenstich- ting. Verder werd medegedeeld dat maandagavond acht uur in 't Tref punt de cursus „Verzekeren" van start gaat. Deze cursus is ook voor leden van de OLM. Er kunnen alsnog belangstellenden bijkomen. Ook jonge huisgenoten kunnen de ze avonden bijwonen. De volgende bijeenkomst van de afdeling „Espelo" is op 19 oktober samen met de afdelingen platte landsvrouwen Holten en Dijkerhoek en Christelijke Plattelandsvrouwen en de OLM, alsmede CBTB. Over 't onderwerp. Verkeersproblematiek houdt de heer Morren, van de afde ling Enschede van Veilig Verkeer Nederland, een lezine in hotel Vos man. De cursus ..Wonen" samen met de afdelingen Holten en Dijker hoek gaat' 2 november beginnen. Daarna gaf mevrouw M. Garsen- van Kampen een overzicht van het werk dat. de commissie voor de mi- lieubestrijding doet en wat huis vrouwen hierin kunnen bijdragen. Na de pauze met een kopie koffie werden dia's vertoond door me vrouw H. J. Kol-Groothoff die bij de dames zeer in de smaak vielen. Zij kreeg hiervoor een kleine attentie. Hierna sloot de presidente deze za kelijke avond. Verloren: een sleutelbos met drid slèutels in een etui, een trouwring, in- gegrafeerd Jodie" 2-8-1972. Een pak drukwerk, een grijze kat. Gevonden: Een gouden kettinkje. De heer Vogely wees er echter met grote nadruk op dat het helaas nog zo vaak voorkomt dat de oudeis niet rechtstreeks met hun opmerkin gen en vragen bij de school komen. Zo veel moet er via, via gehoord worden. Juist mensen die hun kind naar het bijzonder onderwijs sturen zouden van de rechten van deze school gebruik moeten maken. U bent altijd van harte welkom. Om negen uur kregen de aanwezi gen de gelegenheid om naar een klas van eigen keuze te gaan. In de klassen was nu het werk van de kinderen uitgestald, maar deze keer was het de bedoeling om de ouders kennis te laten nemen van de boe ken en al het andere materiaal dat op de school wordt gebruikt. De be trokken onderwijzer of onderwijze res was aanwezig om waar nodig uitleg te geven. Nadat de bel was gegaan kwamen alle aanwezigen weer in de hal voor het laatste gedeelte van de avond. De meer zakelijke onderwerpen kwamen nu aan de orde. Iedereen kon vragen stellen of opmerkingen maken. Van deze gelegenheid werd gretig gebruik gemaakt. Tot slot sprak de voorzitter van de schoolvereniging de heer A. J. Nijkamp nog een kort dankwoord aan de ouders. Hij wees er op dat het zo verheugend is te ervaren dat er van de kant van de ouders zo veel belangstelling bestaat voor de school. Hij dankte ook het personeel voor het vele werk dat steeds weer opnieuw wordt gedaan, met name om het contact tussen school en huis te verstevigen. Op een aparte bijeenkomst voor de ouders van de zesde klassers de vorige week zijn deze Uitvoerig ge- informeerd over de methode van se lectie die door deze school wordt gevolgd. Evenals de laatste jaren doet. „De Schakel" weer mee aan de leerlin gen vorderingen-tests van de selec tie raad te Almelo. e ervaringen die daar mee zijn opgedaan stem men tot grote tevredenheid. De besturenbond van het CNV kwam dinsdagavond in vergadering bijeen in hotel „Vosman". Deze eerste vergadering in het sei zoen, die goed bezocht was. stond onder leiding van de heer H. Riet man. Aan de orde kwam het probleem van de werkende jeugd. Het bestuur sprak zijn bezorgheid uit over het ge brek aan belangstelling van de wer kende jeugd voor de vakbeweging. Besloten werd om een afgevaar digde van het hoofdbestuur uit te no digen voor een propaganda-avond voor de jeugd. Tevens werd in deze vergadering besloten om op vrijdag 27 oktober als. een dia-avond voor de leden van het CNV en belangstellenden te houden. Het padvindershuis van de Waar- denborchgroep, destijds gebouwd met financiële en daadwerkelijke hulp van een groot deel der Holtense be volking, is prachtig gelegen in een bosterrein in de Beuseberg. De pad- vindsters en padvinders hebben zo doende de gelegenheid vrij en on gestoord op dit wat afgelegen terrein hun bijeenkomsten te houden. Het Stichtingsbestuur is de Holtense be volking nog steeds dankbaar voor hun inzet bij het tot stand komen van dit unieke padvindersüuis en sa men met de leiding doet zij alle moeite om het gebouw te onderhou den, om zodoende de jeugd van Hol ten een goed onderkomen te geven om hun vrije tijd nuttig te besteden. Het is daarom zo jammer, dat na een lange periode van rust, het de laatste tijd herhaaldelijk voorkomt, dat jongelui het gebouw en terrein hebben uitgekozen hun vandalisme bot te vieren. Kwam het deze zomer al voor dat de huurders van ons ge bouw, waardoor een groep invalide padvindstertjes, 's avonds lastig wer den gevallen door een groepje op geschoten jongens, zodat de hulp van de politie moest worden ingeroepen, dat palen uit de grond werden ge trokken. dat de vlaggemast werd af gebroken, dat materiaal, zoals touw e.d-, werd ontvreemd, deze week be reikte de vernielzucht zijn hoogte punt, toen bleek, dat bijna alle rui ten van het gebouw waren ingesla gen, in het clubhuis was binnenge drongen en de inhoud van de vuil nisemmers in en om het gebouw was verspreid. Vooral voor de leiding, die hun vrije tijd opofferen voor een goed stuk jeugdwerk, is deze vorm van negativisme bijzonder teleurstellend. Hoewel het Stichtingsbestuur reeds geruime tijd iemand heeft aangesteld om het gebouw extra in het oog te houden, is het ondoenlijk het club huis dag en nacht te bewaken. Zij doet daarom via deze krant een be roep op de Holtense jeugd het pad vindershuis met rust te laten en mocht men het gebouw dan toch zo graag van binnen willen zien, dan is daarvoor wel een andere mogelijk heid. Het Stichtingsbestuur der Waardenborchgroep. Op 63 plaatsen in Nederland komt de „Kom over de brug"-boot. Op maandag 6 november ligt die in De venter aan de IJsselkade, dinsdag 7 november in Zutphen en woensdag 8 november in Lpchem. Om 10 uur 's morgens gaat de loopplank uit en begint de eerste voorstelling van de drie - schermen - dia- - projectie „Mensen, mensen, medemensen", 't Geeft een boeiend inzicht in de pro blematiek van de derde wereld (de arme landen -en het- werk van de kerken daar. Op elk heel uur wordt verder de gehele dag door een voor stelling gegeven tot en met 9 uur 's avonds. Om half elf gaat de loop plank in! !Er valt veel te zien, er is veel informatie te verkrijgen, de koffiebar is open. Het is mogelijk plaatsen voor groepen te reserveren. Telef. 01710-52340. De vaart is op 2 oktober begonnen te Haarlem en ein digt 15 december te Amsterdam.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3