verzoGKe n kasteeltem niet te betrc Raad debatteerde nogal fel over samenstelling Gewestraad m WAT KUNNEN WE NOG MEER DOEN? Opgravingswerk de Waerdenborch wordt voorlopig afgesloten Een gouden echtpaar Expositie vondsten ML ONZE AGENDA GEVAAR NOG NIET GEWEKEN Officiële publikatie Uilloliiig geldlening Geslaagden Smeeoma-opleiding Mooie opbrengst collecte Prinses Beatrix Fonds Medische dienst Weekenddienst Tandartsen Weekenddienst Dierenartsen Gezinsverzorging Storingsdienst GEB Wachtdienst Slachthuis Brandmelding Kerkdiensten HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs lJf cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 6,— per half jaarf 12,— per jaar Vrijdag 13 oktober 1972 24ste Jaargang - No. 41 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Beyers Telefoon 05483 - 1234 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdred. J. Wiggers Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Het ging er nogal „warm" toe dinsdagavond in de gemeenteraad bij de bespreking van het advies aan Ged. Staten inzake de ge westvorming. Nadat de burgemeester had opgemerkt, dat de raads leden door de vele stukken, die over dit onderwerp geproduceerd zijn „door de bomen het bos niet meer konden zien" en geconsta teerd had, dat het voorlopige gewestbestuur een goede daad ver richt had door een advies op te stellen, verklaarde hij, dat b. en van oordeel zijn, dat de gemeente Voorst bij het gewest Deventer behoort te komen. Hij noemde het een goede zaak als deze platte landsgemeente er bij komt, die toch op Deventer georiënteerd is en niet op Apeldoorn. Rechtstreekse verkiezing De heer Kaan (PvdA) die als eer ste spreker, het woord voerde vond dat er in het rapport van G.S. weer vele nieuwe woorden aan de Ned Taal zijn toegevoegd. Hij hoopte, dat men dit in meer vertaalbare woor den zou kunnen schrijven, zonder dat aan de waarde ervan wordt afge daan." Wij hebben het voorrecht al een beetje wegwijs gemaakt te zijn door de besprekingen met ir. Haje- ma, meende hij. In Hellendoorn is gezegd, dat Holten bij het gewest Al melo gevoegd zou moeten worden. Kl is z.i. wat voor te zeggen op grond van de recreatieve gedachte. Over het algemeen was hij het wel eens met de ontwerp-brïef. Onze fractie voelt voor een niet al te groot gewest, maar wij zijn een hok aan het bouwen. Wordt het voor een oli fant of moet er een kleiner hondje in. Het is allemaal nog een beetje te vroeg een beetje „koffiedik kijken" wat we nu aan het doen zijn. Tegen één punt had de heer Kaan ernstig bezwaar. Hij wist dat er op het ogenblik niet gekozen kan worden langs de weg van rechtstreekse verkiezingen, maar als de gewestwet er is, zal dat waar schijnlijk mogelijk zijn. De brief wijst Vrijdag 13 oktober ZO.00 uur: Openbare vergadering van de VVD in café rest. „De Engel' van de afdeling Delden. Spreker mr. H. van Hiel, lid Eerste Kam ei der Staten-Generaal over Algemene Politieke Zaken. Grote verkoopactie van speculaas door de ponyclub „Bergruitertjes". 20.00 uur; Ledenvergadering afdeling Holten, Partij van de Arbeid in zaal Vosman. Zondag 15 oktober 14.30 uur: Discobal in café „De Wip- perl" (zie adv.). 19.30 uur: Dansen in Bar-Dancing Boode Bathmen (zie adv.). 14.00 uiir: Oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" vanaf café „Di Blester" (zie adv. en ber Maandag 16 t.e.m. 19 okt. Winkel Fa. Broekmaat, Larensewe; gesloten (zie adv.). Maandag 16 t.e.m. 21 okt. Rijwiel- en bromfietshandel Henk Kolkman wegens vakantie gesloten (zie adv.). Dinsdag, 17 oktober Geen repetitie Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloi-ia". Woensdag 18 oktober 20.00 uur: FeestvergaderingAVB- NVV in zaal Vosman. Donder*dag 19 oktober 20.00 uur: Gezamenlijke bijeenkomst afd. C.B.T.B. Chr. Plattelandsvrou wen afdeling Holten, Dijkerhoek en Espelo, Ned. Bond van Plattelands vrouwen en afdeling O.L.Mi. over „Verkeersproblematiek" in zaal Vos. man. Zaterdag, 21 oktober 9.00 uur voorm.: Dressuur clubkam pioenschappen Bergruiters op het Motorcrosterrein -in de Beuseberg. 13.00 uur Cross countx-y, 15.00 uur: Springconcours. Donderdag, 26 oktober 19.45 uur: Vergadering Chr. Platte landsvrouwen in gebouw Rehoboth. Spreker ds. H. van Twillert over Geloof en genezing". Nieuwe le den hax-telijk welkom. Vi-ydag 27 en zaterdag 28 oktober Bazaar ZVV „Blauw Wti '66" in ge bouw Rehoboth. Maandag, 30 oktober 20.00 uur Ledenvergadering touw- trekkei-svereniging „Okia" in café Kalistei-man. Woensdag, 1 november Bazaar Herv. Vrouwenvereniging Okkebroek in gebouw „Ons Cen-1 rechtstreekse verkiezingen a heer Kaan vond dat de raad zich niet bij voorbaat moest vastleggen op getrapte verkiezingen (kiezer- raad-gewestraad) maar de mogelijk heid van rechtstreekse verkiezingen moet open houden. Als de verkie zing alleen door de gemeenteraad kan plaats vinden, dan wordt kwaliteit van de gewestraden niet optimaal benut. De verkiezinj van een ambtenaar of onderwijzer dan niet mogelijk. Spreker kon zich voorstellen dat daar heel goede krachten ondei- te vinden zouden zijn voor een gewestraad. Hij wilde daar om het betrokken punt 6 loslaten als raad verklaren, dat men voor ï-echtstreekse verkiezingen is. Vierde bestuurslaag De heer Kaan vond in de burge meester een sterke tegenstander roept daarmede een onhandelbare gewestraad op. U haalt er een vier de bestuurslaag bij in, en mensen die geen notie hebben van de meentelijke problemen. Waar gaat het om zo'n gewestraad: om samen een vuist te maken voor samenwer king in de organisatie van vele ta ken en coördinatie daarvan. De bur gemeester wilde de raad een derg_ lijke suggestie ten sterkste ontraden. Op het moment dat zo'n verkiezing wordt ingevoerd, hebt U de vierde bestuurslaag er ingehaald en moeten wij dansen naar de pijpen, die met het bestuur van de gemeente niets van doen hebben. De hr Kaan repliceex'de dat hij niet ge zegd had, dat er geen raadsleden in de gewesti-aad moeten zitten. Hij had alleen gezegd, dat door punt 6 van de brief alle andere mensen bij voor baat zouden zijn uitgesloten. Wij ken nen de nieuwe taken nog niet, maar die zullen zeker boven de tegenwoor dige uitx*eiken. De Kaan merkte nog maals op, dat de raad zich niet bij vooirbaat moet uitspreken voor beperking. Hij vindt ï-echtstreekse verantwoordelijkheid van de kiezers zeer belangrijk. Men weet nog geen stukken na welke taken dc westraad krijgt opgedragen. Mis schien komt er wel een zodanige dat die vierde bestuurslaag er in zit. De heer Ten Bei-ge (gem. bel.) was het niet met de heer Kaan eens. kunnen in de gewestraad alleen maar gemeentebestuui-ders zitten, die van alle zaken op de hoogte zijn om daar trum" Toen de rijwiel- en voetgangers tunnels woren aangelegd dacht iedereen, dat men op dit punt van een groot gevaar verlost was on der de viaduct. Het tegendeel blijkt echter waar te zijn. De fiet sers en voetgangers worden thans aan nieuwe gevaren blootgesteld. De situatie met tweerichtingsver keer is levensgevaarijlk geworden, omdat geregeld auto's de tunnels inrijden, die vooi'al in de oostelijke tunnel niet tijdig genoeg gezien kunnen worden door tegenliggend verkeer. Wij hebben dat reeds her haaldelijk kunnen constateren en anderen hebben dezelfde ervarin gen opgedaan. Het wordt hoog tijd, dat er een richtingsverkeer in de tunnels wordt ingevoerd en dat duidelijk wordt aangegeven, met een groot bord aan beide ingangen, dat de tunnels verboden zijn voor motor ri.ituigen. Reeds hebben al enkele botsingen plaats gehad met brom fietsen. Laat Rijkswaterstaat tij dig maatregelen nemen, zodat niet de put gedempt wordt nadat het kalf verdronken is. zinnig werk te doen. Buitenstaanders niet i'aadsleden dus kunnen dat niet. Wethouder Rietberg hield de heer Kaan voor, dat het in een gewest raad gaat om de samenwerking van de gemeenten. U wilt notabene hele maal een afzonderlijk college, grijpt te ver vooruit, aldus de heer Rietberg. De heer Kaan: Wij worden door d> ze uitspraak vastgepend op een gang \?an zaken die wij niet kennen. De voorzitter: Het is een kwestie van samenwerking en een taak, die op onze schouders ligt. Wij moeten de gemeentelijke zaken angstvallig bewaken. Uitvoering en beleid n ten we gescheiden houden. Onbestuurbaar De heer Nijkamp (AR) was van oor deel dat als de raad de hr Kaan volgt dan maakt zij zich zelf onbestuur- Als de vierde bestuurslaag er komt, hoe moet de burger dan een beleid x ren. Het wordt een onbestuurbaar orgaan. Spr. verklaarde zich voor een zo klein mogelijk gewest. Als het alleen maar raadsleden kunnen zijn, dan ben ik het daar niet mee eens. Ik wil er een buitenstaander in kun nen betrekken, verklaax-de de heer Kaan. De heer H. Rietberg (CH) ver klaarde het in principe eens te zijn niet B. en W. Komt Zutphcn er bij dan komt Almelo er ook bij. Spr. had liever Markelo. Rijssen en H'doorn bij Deventer gehad. Dat is de filosofie van een grensge meente merkt Mr. Enklaar op. Het voorstel van de heer Kaan om ar tikel 6 te schrappen, althans te wij zigen werd met 3 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemde alleen de fractie van de Partij van de Arbeid. Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat in een op dinsdag, 17 oktober as. te 14.00 uur te houden openbare ver gadering van hun college zullen wor den uitgeloot 3 obligaties van de per 1 november 1951 gesloten obligatiele ning, groot f 85.000,—. Holten 11 oktober 1972. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenberg, secretaris. De volgende jongelui uit Holten slaagden voor t ovei-koepelende dip loma van de Smeeoma-opleiding van de Stichting vakopleiding in de me- laalnijvei-heid: J. Eshuis, A. J. Gold- steinstr. 27, W. J. Markvoort, Hol- terbroek 93, G. Vlogtman, Dijkerhoek 37a als adsp. constructiewerken-las sen, B. Paalman, Beuseberg als ge zel constx-uctiewerken-lassen en J. W. Paalman, Kolweg 56a als adsp. bank- werken machinaal. De diploma's zul len op dinsdag, 17 oktober om 19.13 uur worden uitgereikt in de L.T.S. Veldkersstraat 2 te Almelo. Zij wer den opgeleid door de consulent Kos ter. resp. Van Luyn. De .collecte voor het Prinsen Beatrix Fonds, bestemd voor het Overijs selse Revalidatie Centrum „Het Roes- singh" te Enschede heeft het mooie bedrag van f 1752,20 opgebracht. Een woord van dank komt gevers geefster als de collectantjes ten zt Wanneer we de leefbaarheid van onze wereld in de toekomst veilig willen stellen, zal naast een milieuwetgeving van de overheid ieder mens als verantwoordelijk deel van onze samenleving, zijn steentje moeten bijdragen. Het schoonhouden van ons milieu zal bepalend zijn voor het huidige en toekomstige leven op deze aarde. We kunnen im mers niet leven zonder licht, water en bodem, want we moeten ade men, drinken en- ons voeden. Laten we daarom proberen onze natuur-, lijke omgeving zo min mogelijk te bevuilen en b.v. eens beginnen met onze afval zoveel mogelijk te beperken. Ondorvclgende punten kunnen hiertoe bijdragen 1) Neem zo mogelijk melk in flessen en koop geen frisdranken en bier in blik. 2) Laat seen picnic of. ander afval achter in de natuur (plastic kan bovendien dodelijk zijn voor een dier). 3) Geef leeg fust van bestrijdingsmiddelen en eventuele resten van deze middelen terug aan de leverancier. 4) Leer uw kinderen papiertjes van etenswaren of schillen niet op straat achter te laten. 5) Gebruik i.p.v. plastic zakjes, papieren zakjes of nog liever een trommeltje om brood mee te nemen. Trommeltjes kunnen lang mee, hetgeen materiaalbespax-ing betekent. 6) Gebruik pakpapier meer dan één keer of gief het mee met de oude kranten die opgehaald worden. 7) Beperk het gebruik van dikke plastic flessen van b.v shampo, ze verteren niet. azijn en Milieugroep Holten la^Tdfwn'^Rhnal9,eefleen fteenzettin9 van het werk en de vondsten bij de fundamenten tZr arch^ohog °P d" heCT K een. uitstekend ama. Hef opgravingswerk bij de kruising Rijssenseweg-Markeloseweg 0«1*nt rlo7n tnaalr non^l1 i Zaterdag vanaf 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur: J. H. A. Bruins Mr. G. Vixseboxsestraat 11 telef. 1870 (alleen voor spoedgevallen). Dienst wijkverpleging: zaterdag oktober en zondag, 15 oktober: zus ter J. E. Duncan, Groene Kruisge- bouw tel. 1436. Zondags tussen 12.00- 14.00 uur. Anxbulancevex-voer: tel. 1338 (Joh. Aanstoot) b.g.g. tel. 1320 (Fa. A. Mul ler en Zn). Zatex-dag, a...? okt. en zondag, 15 okt. R. Brouwer, Boomkamp 10A, Rijs- en, tel. 05480-3194 (Praktijkadres: Entex-straat 118) van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoedgevallen). zondag 15 okt. Churchillstraat Op donderdag 19 oktober, hopen de heer B. van de Voet en me vrouw C. M. A. van de Voet-Buurman hun 50-jarig huwelijk te herdenken. Het gouden paar beiooont sinds mei een van de bejaar denwoningen aan de Vrijheidslaan. Voor die tijd woonden ze in Nieuw Wetering bij Leiden, waar de heer Van de Voet een tim merbedrijf had. Het nog goed gezonde echtpaar heeft twee kinderen, zes kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De heer Van de Voet (75) met hobby tuinieren, heeft als vakman veel waardering voo-r de bouwwijze van hun nieuwe woning. Mevrouw Van de Voet is zeer content over het plezierig contact in hun ttraatje, al heeft ze nog wel wensen voor het vervoer naar de tpndagse kerkdienst. Zaterdag, 14 okt. en W. C. C. Wamelink, .107, tel. 2004. Alle werkdagen, behalve zatex-dag, van 9.00-10.00 uur bij mevr. C. Knijff- Dekker tel. 1438, bij geen gehoor tel. 1799 mevr. Beldman-Aanstoot. Zaterdag, 14 okt. t.e.m. vrijdag, oktober buiten de diensturen Electra: H. Huisman, Kolweg 42, 1498. Gas: J. Bosschex-s. Beusebex-g 129. tel. 1945. Vrijuag 13 okt t.e.m. zondag 15 okt. keurmeesters buiten de dienst uren B. Groot Obbink, Kozakken- straat 2 tel. 1526. Maandag. 16 okt. t.e.m. zondag 22 okt. H. W. Goorman. Kolweg 52, tel. 1513. Aangifte gestorven dieren op zatex-dag van 9.00-11.00 uur aan hel slacht huis, tel. 1318. Overdag: tel. 1352 (Politiebureau), 's Nachts: tel. 1224 (G. W. Knapen b.g.g. tel. 1325 (G. ter Harmsel)., Ned. Herv. kerk: 8.30 uur en 10.15 ds. P. Lugtigheid. Extra collecte: Plaatselijk Jeugdwerk. 10.15 uur Jongerendienst in het ge bouw Irene. Oppasdienst: Mevr. Veenstra, Gerrie Drent en Alie Koopman. Geref. kerk: 9.30 uur en 15 uur ds. H. van Twillert. In de beide dien sten is de ene collecte voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 9.30 uur H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HEETEN R.K. Kerk: Zaterdagavond 7.00 uur. Zondagmorgen: 8.00 uur en 10.00 uur. DIJKERHOEK Bethanië: 9.30 uur Hulppr. A. Schelle- vis. Extra collecte: Plaatselijk jeugd werk. OKKENBROEK Ned. Herv. kerk: 10 uur ds. Knorth van Diepenveen. Extra collecte: Plaatselijke gezinszorg. De oostelijke toren, die als privaat gebruikt .werd en waar uit de meeste scherven te voor schijn zijn gekomen. wordt deze week voorlopig afgesloten, dat is besloten na de pers- conferentie, die woensdagmiddag gehouden werd, waar drie des- "i de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek (R.O.B.) dr. J. G. M. Kenau, drs. A. Verlinde en de heer A van Kerms enkele vondsten lieten zien, welke van de vroegere be woners van het middeleeuws kasteel „De Waardenborch" afkom stig zijn. Het muurwerk is dan weer met 'n laagje aarde bedekt om bevriezing en andere weersinvloeden tegen te gaan. Het volgend jaar kan de con servering plaats vinden. Op welke wijze dat gaat gebeuren, moet nog nader worden vastgesteld, na over leg tussen diverse instanties. Ge dacht wordt onder meer aan het aanbrengen van een bestrating op 't kasteelplateau, waardoor de begren zing van het bouwsel van 1382 nog duidelijk is te zien. Voor het ontsluit- baar maken van het terrein rondom dc gracht was opnieuw de medewer king van de heer H. J. ten Velde nodig, die eigenaar is van het aan grenzende weiland nabij het land- hoofd tegenover het poortgebouw. Deze toonde zich direkt bereid voor dit doel aldaar een strook grond af te staan, waarvoor het ROB, de ge meente Holten en verdere hierbij betrokken instanties zeer erkentelijk bleken. Dit weekeinde zijn de werk zaamheden op de plek, waar eens de Waerdenborch stond beëindigd en kinderen mogen daar dan niet meer spelen of andex'zins aanwezig zijn. Een afrastering zal dat nog eens onderstrepen. De vondsten De vondsten, die woensdagmiddag getoond werden bestonden uit een stenen kogel, een maalsteentje, een ijzeren stijgbeugel en diverse 15- eeuwse delen van aarden kannetjes. Op vrijdagavond 27 oktober van 20-00-21.30 uur, zaterdagmiddag 28 oktober, van 14.00-17.00 uur en op za terdagmiddag 4 november, van 14.00- 17.00 uur zal in de dorpsschool een expositie worden ingericht van het geen bij de opgraving gevonden is. Oorspronkelijk zou deze tentoonstel ling op 20, 21 en 28 oktober gehou den worden, maar later bleek, dat de gevonden scherven niet tijdig ge- restaux-eerd kunnen zijn, zodat alles een week wordt verschoven. Tijdens de rondleiding vertelde dr. Renau, dat de bouw van het Huis te Holten plm. 1340 met zeer weinig middelen moet hebben plaats gehad. Aan de fundering wordt afgeleid, dat de Waerdenborch niet recht uit het water oprees. Het talud was niet trapsgewijs, dit is machinaal gebeurd en voor restau ratie gemakkelijker. Er zijn geen sporen van de indeling van het huis. Deze zijn meegegraven bij het bloot leggen. Wel zichtbaar zijn de pila ren onder de weergangen; hoogte plm. 3 a 4 meter. torens aan de zwakke zuidelijke muur, waarvan de oostelijke toren het privaat was. De westelijke hoektoren was dui delijk iets van begin 1400, omdat die diagonaal ten opzichte van de muren stond. Gesloopt Mogelijk is het huis gesloopt toen in 1530 Karei de Vijfde het „Over- Verval Door de slechte fundering en bouwwijze raakte het huis al gauw in verval, tot de kastelein Gerrit Borre 1000 oude schilden kreeg om het op te knappen. Dit was veel geld destijds. Hij verstevigde toen de poort met de hoofdtoren en de beide Grappenmakers hebben deze pop in een kruiwagen bij de restanten van de Waerdenborch gezet. sticht" van zijn voorganger overnam en een inspectie hield om te beslis sen over het voortbestaan van ver schillende burchten en de mogelijk heid bestaat, dat de burgers van Sal- land destijds de stenen gebruikt heb ben voor het bouwen van hun eigen huizen. De muren werden dan in de gracht getrokken en de stenen afge- bikt. Deskundigen leiden dat af uit de zogenaamde „roofsleuven". Drs. Verlinde vertelde in hotel Vosman nog, dat de gracht waar schijnlijk op het diepste punt 'n dub bele rij gepunte rechtopstaande pa len bevatte, vanwege de wisselval lige waterstand in de slotgracht. Ze kerheid is daar nog niet over. Men hoopt bij aanleg van de nieuwe weg aan de oostzijde nog aanwijzingen te vinden van een versterkte boerderij t Hof", waaruit de Waerdenborch waarschijnlijk is ontstaan en als „.voorburcht" fungeerde. Misschien bevinden zich onder de oude E 8 nog resten van een zogenaamde ou de „knuppelweg". De omvang van de gracht was breed 20 meter, diep 4 meter. De omvang van de burcht was 25 x 30 meter. T«dens de expositie in de Dorps school zal een brochure verkrijgbaar zijn met bijzonderheden over de Waerdenborch, waarin een platte grond van het slot is opgenomen Over een goed jaar zal een boekje verschijnen, dat zowel voor leken als deskundigen interessant zal z^s.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 1