-J DE Ontdek eens uw eigen streek WAAR GAAN WE HEEN? Originele musea in Oostenrijk F.I.T.-reizen in de winter Rivierengebied met fruitcorso te Tiel Afwisselend en imponerend uitzicht Historie en dialect Kleiduivenschièten als vakantiehobby Recept voor lever rsssr-E De Veluwe zingt in Nijverdal I Vrijdag 8 september 1972 De WDR brengt maandag 18 september om 21 uur een pro gramma rond „Whisky, Kase, 'orden t.e.m. 13 september Kees Vos, lino's, gouaches, monotypen. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrijdag 14-18 en 19-21 u. zondag ge sloten. Athenaeum bibliotheek. Klooster 3, telef. 16512. 12 eeuwen boek en schrift, een keuze uit 20 jaar aanwinsten. Openingstijden: dagelijks 10-12 en 13- 17 u. woensdag 10-12, 13-17 en 18-20.30 u. zaterdag c-n zondag gesloten. Museum De Waag, Brink telef. 14556. Antieke fietsen, zilver, aardewerk en antieke keukens. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zondag 14-17 u. Deventer Bergkwartïer. Dit seizoen was de laatste rondlei ding onder leiding op 6 september jl. Wel is er een boekje over het Bergkwartïer te koop met plattegrond foto's en de geschiedenis van dit stadsdeel voor f 1, 11 tot 15 september: 3e zwemvier- daagse in het Borgelerbad. Inlichtingen bij VW en de zwemba den. Aanmelden bij Borgelerbad, Rieler- bad of bij het overdekte zwembad. Kosten: f 5.per persoon. Wijkgebouw Van Vlotenlaan. Zaterdag 9 september van 14-17 u. algemen ruilbeurs. Lebuines toren. Grote Kerkhof. Zaterdag 9 september van 9-12 u. en 14-17 u. Beklimmen van de Toren, laatste keer dit seizoen. Kosten: f 0,60 per persoon, f 0,30 kil* der«n t.e.m. 12 jaar, f 0,30 per pe*- soon voor groepen van 10 of meer personen. Met het gereed komen en de opening van de mooie Rijnbrug bij Heter en (halverwege Arn- hem-Rhenen), dachten we het komende weekend eens een be zoek te brengen aan het rivie rengebied, temeer omdat aan staande zaterdag de fruitcorso in Tiel wordt georganiseerd. Het misverstand, dat de Betuwe slechts mooi is als de bloesem duizenden bomen tooit, zal het aanschouwen van een gezonde en rijke fruitoogst uit de weg ruimen. Niet alleen per auto en spoorwegen (a.s. zaterdag zijn op de NS-stations speciale kaart jes naar Tiel verkrijgbaar), maar een reis per boot naar en door het rivierengebied is een aparte belevenis. De streek tussen twee grote rivie ren is in de eerste plaats een agra risch gebied. Maar dan wel met een heel eigen karakter. En zoals met zo veel dingen in deze streek, dat ka rakter werd en wordt bepaald door de grote rivieren. Die rivieren droegen de vruchtbare grond aan. De grovere zand en klei werden direct aan de boorden van de rivieren gedeponeerd; de fijnere deeltjes bleven langer in het water en bezonken pas een flink eind het binnenland in. En zo ontstond dan iet een hogere grond- i rivieren en talrijke ri- i in het binnenland een dat de naam ,,kom- De beste grond ligt dan ook in de nabijheid van de rivieren en de eerste bewoners vestigden zich daar. De verder van de rivier gelegen nat te gronden konden pas bebouwd worden toen men de waterbeheersing onder de knie kreeg en er wegen werden aangelegd. De ruilverkave lingen van de laatste jaren hebben de ontsluiting van dit komgrondenge- bied tot een feit gemaakt. Terwijl er vroeger slechts riet en griendhout groeide, heeft het zich nu ontwikkeld tot een belangrijk weidegebied. De veehouderij, voornamelijk voor de melk, is dus erg belangrijk in het ri vierengebied. De varkenshouderij is van toenemende betekenis, pluimvee houderij komt in beperkte mate voor en op de lichtere gronden langs de rivieren wordt akkerbouw (voorna melijk bieten en aardappelen) beoe fend. En natuurlijk: wie Betuwe zegt, zegt ook fruit. Want daar tussen de rivieren ligt de fruittuin van Neder land. Die fruitteelt heeft vooral de laatste vijfentwintig jaar een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt en dat is aan de boomgaarden te zien. De hoge bomen (hoogstammen) heb ben voor het merendeel plaatsge maakt voor lage bomen. Want die kleine bomen leveren eerder fruit, ze zijn gemakkelijker te plukken en de kwaliteit ls beter. Het rivierengebied moet vanaf een dijk bekeken worden. En dat is niet zo moeilijk, want er is overal wel in de buurt; daar is het rivierengebied voor. Het uit- is afwisselend idyllisch en im ponerend en altijd anders, hoewel er steeds twee elementen zijn: aan de ene kant de rivier aan de andere de dorpjes en steden, verscholen tussen het groen van de boomgaarden, de velden en de weilanden. Variatie genoeg. Neem nou eens de Waal, die machtige Europese slagader, altijd druk, altijd vol sche pen, die hun weg zoeken tussen de grote industriegebieden. Vergelijk de Waial met de Linge, de kleinste maar zeker niet de minste van de vier. Een puur Hollands riviertje met een besloten waterlandschap dat menige kenner, kunstenaar of natuurminnaar in vervoering heeft gebracht. En dan is er nog de Rijn, scheiding tussen de heuvels van de Veluwezoom en het groene laagland. De Maas ten slotte, de meest zuidelijke is een rustige en gemoedelijke stroom, een geliefkoosd oord voor watersportlief hebbers. In het jaar 1000 was Tiel nog een havenstad van betekenis en dat niet alleen, door de handel werd Tiel een raakpunt van machtsgebieden, invloedssferen en een twistappel van diverse zelfbenoemde zogenaamde heersers. Brabant en Gelre hebben daar gevochten als leeuwen. Gelre won maar het Tielse dialect is nog steeds nauw verwant aan het Bra bantse, evenals de tongval van het Land van Maas en Waal, die aan de overkant van de Maas ligt. In de Tweede Wereldoorlog bleef ook Tiel niet gespaard en er zijn maar enke le historische gebouwen overgeble ven. Maar het Ambtsrmanshuis, de St. Ceaciliakapel, toren van de St. Maartenskerk en de gerestaureerde wallen zijn zeker een kijkje waard. Tiel heeft een aantrekkelijke stads kern met verscheidene restaurants. We verlaten Tiel langs de Grote- brugsegrintweg, zo geheten omdat hij vroeger naar de Lingebrug in Zoelen voerde en dat was een kapi taal bouwwerk voor zijn tijd. We gaan driemaal onder een viaduct door en komen daartussen langs de Prins Bernhardsluis in het Amsterdam-Rijn kanaal. Een bezienswaardige sluis van ontzagwekkende afmetingen. Na het derde viaduct zien we een bordje dat naar rechts wijst. Langs IJzendoorn, door Echteld met het fraaie kasteel De Wijenburg, naar de weg die in deze streek de Noord-Zuid wordt genoemd en dat is wel juist, want hij vervult met de twee snelva rende radarponten in Ochten nu nog de functie van verbinding Apeldoorn- Helmond. Ochten is geheel nieuw. Het werd zo zeer verwoest in de laatste oorlog, dat men nadien, inplaats van de naam, aan de ingang van het dorp een bord plaatste met ,,Dit was Och ten." Maar ze hebben het fraai op gebouwd. Oostwaarts gaande naiar Dodewaard, bemerken we dat de route van naam verandert. We zijn op de appelroute en in de Midden-Betuwe. Dodewaard Niet alleen over de weg of rail maar ook per boot kan het rivierengebied bereikt en be streken worden. Op de binnen wateren, zoals de Linge (tussen Rijn en Maas) is het nog heer lijk rustig en... helder water. Drie kilometer van het stadscen trum van Wolfsberg, Karintië, is sinds kort een nieuw terrein waar men kleiduiven kan schieten. Dit ter rein voldoet aan de internationale ei sen en heeft vijf banen. Men schiet in 10 m jachtaanslag of 15 m aanslag vrij. Vanaf de bruggen, zowel bij Heteren als bij Rhenen over de Rijn krijgt men een prachtig panorama voorgeschoteld. In Tiel zijn nog ge restaureerde) histo rische wallen, poor ten en traphuizen te bewonderen, zo als op nevenstaande foto duidelijk is te nu is een gezellig dorp met een fijn vissershotelletje en twee fraaie oude kerken. Bij de eerste kerk is een re plica van een Romeinse mijlpaal in de muur gemetseld, die hier gevon den werd. We vinden hier naast en kele moderne industrieën ook de machtige van ver zichtbare eerste Nederlandse kernenergiecentrale. Van Dodewaard over Andelst naar Zetten of, wanneer men voldoen de tijd heeft, naar Lent (boven Nij megen) is adembenemend mooi; men heeft daar een rijke scala van afwisselende vergezichten. Ijnks en rechts van de slingerende dijk zijn vele z.g. wielen, waarin gevist kan worden. Als in een sprookje trekken op de tweede zaterdag van september enige tientallen praalwagens (alle opgebouwd uit fruit- en oogstprodukten) over een ruim parcours door het Betuwse stadje Tiel, afgewisseld door vele muziekkorpsen uit bin nen- en buitenland. Voor de twaalfde keer laten de kwekers uit deze wereldbekende en beroemde frui tstreek in kleurrijke fantasieën het veel geroemde fruit etc. zien. De stoet begint om twee uur en de praalwagens zijn in het weekend te bewonderen in het veilinggebouw. Liefhebbers van zeldzame en waar devolle voorwerpen kunnen in Oos tenrijk veel moois ontdekken, vaak in privé verzamelingen, die echter voor het publiek toegankelijk zijn. Zo is er in de 10de Weense wijk, in de vroegere metaal- en klokkengie terij Josef Pfundner, een van de grootste en zeker wel het waarde volste klokkenmuseum ter wereld. Men ziet hier 7? klokken uit Duits land en Oostenrijk vanaf 1242 tot de 19de eeuw. Er zijn vooral Romaanse en goti sche klokken, alsmede klokken uit de tijd van de renaissance en de barok. Veel klokken zijn verbluffend qua giettechniek en muzikale perfectie. Musici genieten van de zuivere klank en kunstliefhebbers van de artistie ke reliëfs. Alle klokken hangen vrij en men kan ze met een handklepel aanslaan. In het jachtslot Fuschl, dichtbij het békende slothotel in het Salzburgse Salzkammergut, is een zeer attrac tieve ziet in vitrines verschillende diorama's en (Met appel, uieringen en bacon) Benodigd: 4 plakken lever a 75-100 g per stuk, wat bloem, boter of mar garine, peper, zout, 4 appelen, 2 uien, 4 plakken bacon. De plakken lever met peper en zout bestrooien, door de bloem halen en in boter of margarine bruin en gaar bakken, de plakken lever op een schaal warm houden. Ondertussen in de boter, waarin de plakken lever ge bakken zijn, appelschijven bakken die op de leverplakken gerangschikt worden. Vervolgens de uieringen bak ken en daarna de plakken bacon. De jus met water en desgewenst bloem en zure room afmaken en deze jus op het laatst over het gerecht gieten of er apart bij serveren. zijn kasteel, de familie de oorl op de vloer van een Louis Quinze-ka- mer uitgelegd, ger; fabriek (Meissner, etc.), en bieden zo een lijk beeld, waarin men nog veel mooie decors kan ontdekken. Opmerkelijk zijn ook enkele histori sche zalen die met antieke meubels zijn ingericht en een museum met tinnen soldaten waar men figuren Van FIT-vliegreizen N.V. is het winterprogramma verschenen met 'n grote variatie aan reizen. In het pro gramma is aandacht besteed aan d.e zogenaamde zakgeld-waardebon nen, welke informatie nodig is om in de prijzenslag die in de vliegreiswe reld gaande is, tot een redelijke prijs vergelijking te kunnen komen. E.D.B. Theater, Smedenstraat, telef. 13615. donderdag 7 t.e.m. zondag 10 septem ber De schok 18 jr. maandag 11 t.e.m. woensdag 13 sep tember De dolle tantes komen (met Rudi Carell) 14 jr. vrijdag 8 en zaterdag 9 september, nachtvst. Het bos der begeerte 2e week 18 jr. zaterdag 9, zondag 10 en woensdag 13 september matinee: De pony-ex press rijder a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij. 21-23.30 u za. 14-18.30-21-23.30 u. zo. 14-16-18.30-21 u. wo. 14-20 u. Cinema, Lange Bisschopstraat, telef. 11100. donderdag 7 t.e.m. woensdag 13 sep tember Angelique 18 jr. nachtvoorst. Banddero 18 jr. zaterdag 9, zondag 10 en woensdag 13 september matinee: Tom en Jer ry festival al. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij. 20-24 u. za. 14-20 24 u. zo. 14-16-20 u. wo. 14-20 u. Luxor, Brink telef. 18662. donderdag 7 t.e.m. woensdag 13 sep tember Gappa en de vliegende mon sters van Dracula. zondagmiddag 10 september matinee: Zonen der Musketiers a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. za. 18.30-21 u. zo. 14-16-18.30-21 u. Openbare leeszaal. Brink telef. 13506. 4 september t.e.m. 2 oktober Gerard Berends met schilderijen. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 u. zaterdagavond, zondag en maan dag gesloten. Goetiek de Rozijnenkort, Assenstraat 4. telef. 11848. Sauerkraut" bij de Ieren, Denen en Duitsers. Op de foto Gitte in een der scènes. Onder deze titel wordt donderdag avond 7 september een concert gege ven door de Verenigde Veluwse Ko ren onder leiding van Marinus Brand- sen in het Hervormd Centrum te Nij- verdal. Deze zangavond wordt georgani seerd door en eventuele baten ko men ten laste van het bekende Chr. Blindentehuis Sonneheerdt te Er in elo. Het uit plm. 150 leden bestaande gem. koor „Verenigde Veluwse Ko ren" treedt op in oud-Veluwse kle derdracht. Alleen voor het kunnen zien van de diverse drachten is een bezoek aan het concert al de moeite waard. Het concert zal worden geopend en gesloten door ds. G. A. Cnossen van Nijverdal. Voorverkoop van toegangs bewijzen bij de kiosk van de VW. De aanvang is gesteld op precies 8 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5