De Boekelt en de Borkeld PU-COLLECTE VAN 11T/M10 SEPTEMBER Kom over de brug Zwemwedstrijden huishoudschool De Noordenbarg5 Uitslagen en programma jeugd S.V. „Holten" Competitiestart Blauw Wit 66 Blauw Wit E 3-Holten E 4 Zwemdriekamp Z.P.A. De Diiikel - Twenhaarsveld Waar is dat nou voor nodig Dijkerhoekse Plattelands vrouwen weer actief TJE es Voetbalprogramma SV „Holten" Holten krijgt OSV Overdinkel op bezoek isi Holtenaren bij de eerste tien van „Snelle Wieken" Zwemdiploma's School Dijkerlioek Woensdag school- zwemwedstrijden voor basisscholen Bl. Wil 1 - KI. Ti aar 1 Duif H. J. ten Velde eerste van Breda La Première - Holten 1-1 Ergerlijke vernielingen DE NIEUWE PASTORIE Men schrijft ons: Toeristen weg thans gesloten voor vrachtauto's De Hervormde Vrouwengroep Holten start weer Weer kleutercursus in Dijkerlioek Vrjjdag 8 september 1972 2 JG: 15S S3 13 150 25 19 59 85 Als laatste oefening voor de compe- tie speelden de junioren elftallen van de s.v. „Holten" nog enkele wed strijden tegen sterke tegenstanders. De A-elftal speelde donderdag 31 agustus tegen Excelsior. Onze jon gens speelden een zeer goede wed strijd, maar ze konden het sterke overwicht niet uitbuiten. Daarom was de eindstand 1-1 maar een matige af spiegeling van de krachtsverhouding. Ook zaterdag tegen Markelo lieten onze jongens zien dat ze in een uit stekende vorm verkeren. Ze wonnen deze wedstrijd verdiend met 2-0. Het B-elftal speelde ook een tweetal wedstrijden. In de wedstrijd tegen Excelsior BI leek 't BI elftal regel recht op 'n nederlaag af te stevenen, daar reeds na 2 min. Excelsior met 1-0 voorstond en nog geen 10 minuten later was het reeds 2-0. Het BI elftal herstelde zich keurig en wist nog voor de rust de stand te verkleinen tot 2-1. Na de rust bleek BI ook over min stens zoveel conditie te beschikken als Excelsior en de einduitslag 3-3 was dan ook 'n juiste afspiegeling van deze nuttige oefenwedstrijd. Reeds twee dagen later stonden de B-ers al weer op 't veld tegen G.F.C. BI. Kwalitatief lag deze wedstrijd op een minder niveau. Het lange wach ten was hier hoogstwaarschijnlijk ook één van de oorzaken. Toch waren onze jongens over 't geheel genomen de meerdere van de GFC-ers en de 2-1 overwinning is dan ook aan de ma tige kant uitgevallen. Vermoedelijk zat de wedstrijd van donderdag de meeste spelers nog in de benen. Holten B2 speelde zaterdag tegen Mar kelo A2. Voor de rust was het een gelijkopgaande strijd en dit kwam ook tot uitdrukking in de ruststand 1-1. In de 2e helft kwam Markelo sterk opzetten, ook al omdat Van Avesaat met een knieblessure uitviel en Hol ten B2 met 10 man verder moest spe len. Markelo A2 drukte toen het veld- overwicht in 2 doelpunten uit. Cl speelde in Goor tegen GFC. Door de grote inzet en de zwakke tegen stand wonnen onze jongens met 6-0. C3 verloor zijn oefenwedstrijd tegen Excelsior. Voor rust hadden onze jon gens weinig in te brengen en kwamen daardoor met.5-0 achter te staan. Na de rust werd er door Holten goed aangevallen doch de meeste schoten gingen net naast en zo kwam het tot een eindstand van 6-1. Ook ons Dl-elftal was naar Goor ge reisd om er tegen GFC D...1 aan te treden. Onze jongens speelden goede wedstrijd maar ze gingen he laas te roekeloos om met enkele prachtige kansen. Gelukkig kwam GFC ook niet tot s ren, waardoor de stand 0-0 bleef. EI tenslotte speelde tegen GFC El een aardige wedstrijd waarin beide doelen op de proef werden gesteld. Holten EI was het gelukkigst en won deze wedstrijd met 1-0. De andere pupillen elftallen zijn zaterdag al weer met de competitie gestart. E2 speelde tegen SVVN E2 een zeer slechte wedstrijd. Het is jammer dat er in dit elftal enkele jongens zitten dic een tekort aan inzet tonen. SVVN won daarom verdiend met 4-0. E3 daarentegen speelde tegen SVVN E3, een zeer goede wedstrijd waarin i overleg werd gevoetbaid. De einduit slag werd daarom 2-0 in het voordeel van Holten E3. E4 tegen Blauw Wit E4 kansloos, mede door enkele defensiefouten kon Blauw Wit gemakkelijk tot 5-0 uit lopen. Voor aanstaande zaterdag staan de volgende competitie wedstrijden op 't programma: Wierden Al-Holten AI Aanvang: 3.15 uur, vertrek 2.30 uur; Holten BI-MVV'29 BI, Aanvang 3.45 uur, Sportdal; Holten CI-Rietvogels Cl, aanvang 2.30 uur Sportdal; Hol ten C3-De Zweef C3, aanvang 1.00 uur Sportdal; De Zweef DI-Holten Dl. Aanvang: 1.45 uur vertrek: 1.00 uur; Sp. Rijssen El-Holten EI, aanvang 1.30 uur, vertrek 12.45 uur; Holten E2- Nijverdal E2 Aanvang: 11.00 uur Sportdal; Holten E3-Nijverdal E4, Aanvang: 10.00 uur Sportdal; Hulz. Boys E-Holten E4, aanvang 10 uur, vertrek: 9.15 uur. Pupillen kunnen zich nog steeds bij S. Markvoort, Schoutenstraat 25, tel. 1878 aanmelden!!! Zaterdag: Wierden al - Holten al з.15 u.; Holten bl - MVV '29 bl 3.45 u. (Sportdal); Holten cl - Rietvogels cl 2.30 u. (Sportdal); Holten c3 - De Zweef c3 2.30 u. (Sportdal); De Zweef dl - Holten dl 1.45 u. (Sportdal); Sp. Rijssen el - Holten el 1.30 u. Zondag: Holten 1 - OSV '31 2.30 u. (Sportdal); Heracles 3 - Holten 2 11.00 Holten 3 - SOS 2 10.00 u. (Sport dal); Nijverdal 4 - Holten 5 10.30 u.; Wi-erden 4 1 Holten 4 10.30 u.; Holten 7 - Omhoog 4 12.00 u. (Sportdal); Hol ten 8 - Omhoog 5 10.00 u. (Rijssense- weg); Holten 9 - RKSV 5 2.30 u. (Rijs- senseweg); Enter 8 - Holten 6 12.00 uur. Zondag ontvangt Holten in het Sportdal nog niet op Meermans kamp, omdat de kleedlokalen nog niet helemaal gereed zijn OSV '31 uit Overdinkel. Het begin is v de Overdinkelers niet gunstig weest. Zij verloren beide gespeelde wedstrijden. Hier is dus een kans voor de Holtenaren om op eigen terrein de twee punten in de wacht te sle pen. De selectie is als volgt vastgesteld: J. Deijk, D. Pasop, G. Soer, W. Dik kers, G. Paalman, G. Brands, H. Hoefman, S. Meinsma, W. Kaiser, J. Veneklaas, A. Reijlink, B. Knapen, H. Kalfsterman en G. Oolbekkink. Zaterdag 9 september gaat voor de ZVV „Blauw Wit '66" de competitie '72-73 van start. Er is de afgelopen weken intensief getraind onder leiding van de heer Sikkenga te Almelo. In de oefenwedstrijden kon men dui delijk constateren dat het spel er op vooruit is gegaan. Weliswaar, werd verloren van SVZW 2 (4-2) van RKSV (4-1) en van Excelsior 2 met 2-0 maar van de laatste 3 oefenwedstrij den werden er twee gewonnen (SVVN 2 (1-0) en Sportclub Rijssen 2 (9-2) en werd gelijkgespeeld tegen het ster ke Enter Vooruit 2 (3-3). Het samenspel en het plaatsen was aanmerkelijk beter dan het vorige sei zoen en de kansen werden beter be nut. De indeling is als volgt: Blauw Wit I; De postduivenvereniging „Snelle Wieken" te Markelo nam samen met haar Holtense leden, met 74 oude en jonge duiven deel aan de wedvlucht vanaf Reusel, afstand 134 km. De duiven werden met n.o. wind gelost om 9.45 uur. De uitslagen van de eerste tien aankomende duiven was: 1. en 2. H. Voortman, Markelo, resp. 12.14.36 en 12.18.53 uur, 3. Joh. Paalman, Holten, 12.23.13 uur, 4. H. Dijkjans, Markelo, 12.28.20 uur, 5. en 6. M. Pul len, respectievelijk 21.35.20 uur en 12.36.08 uur, 7. G. J. Schuiterdi Hol ten, 12.36.34 uur, 8. H. Voortman, Markelo, 12.40.52 uur, 9. M. Pullen, Markelo, 12.43.26 uur en 10. G. J. Schuiterd, Holten, 12.43.41 uur. In het zwembad „De Loërmark" te Loo Bathmen vond zaterdagmorgen voor de laatste keer in dit seizoen 't diplomazwemmen plaats onder lei ding van de badmeester de heer Nieu- wenhuijsen. Van de school te Dijker- hoek slaagden de volgende leerlingen: Diploma A: Yvonne Feddema, Jan Beunk, Johan Rechterschot en Rinie Ulfman. Diploma B: Anja Meijerman, Ria Meijer man, Thea Haverslag, Anke Wilmerink, Alien Sluiter, Ria Sluiter. Diploma C: Bertus Temmink, Hennie Temmink, Janni Jansen Manenschijn, Bernarda Wissink. Diploma D: Ria Veneklaas. Diploma E: I-Ianneke Nijkamp; Diploma F: Marietje Aaftink. Zaterdag 2 september. Het begin van de competitie voor de E-elftal- len stond weer voor de deur. Blauw Wit E3 stond direkt tegen hun ri vaal Holten in het veld. De ver wachtingen van beide teams v hoog gespannen. Blauw Wit 3 had beide voorgaande oefenwedstrijden met 3-0 verloren van Blauw Wit E2. Toch gingen de Blauw Witters vol vertrouwen het veld in. Om kwart over negen gaf de goed- leidende scheidsrechter het sein voor de aftrap. De Blauw Witters hadden de opdracht aanvallend te gaan spe len en zo snel mogelijk een voor sprong op te bouwen. Hiervoor wa ren door de trainer Erik Aan Hoot en Jan Beldman naar voren gescho ven. Deze zet leverde al snel het ge wenste resultaat op. De eerste aan val was voor Holten, maar deze werd goed onderbroken door Richard Ver veda. Deze zag Erik Aanstoot vol ledig vrij staan en lepelde de bal zui ver en vakkundig over de hele ach terhoede van Holten heen. Erik kwam hierdoor geheel vrij voor het doel en scoorde zeer beheerst (1-0). De snel le opening gaf de jongens moed en men bleef aandringen, maar zonder verder succes. De achterhoede moest de aanvallen van de Holtenaren toch wel degelijk in de gaten houden. In de aanval duurde het te lang bij de Blauw Witters en zo ging de rust dan in met een stand van 1-0. De tweede helft was een genot om te zien. De Holtenaren probeerden terug te komen, maar ze werden steeds weer in de verdediging terug gedrongen. De schoten kwamen nu meer uit de tweede lijn, hetgeen hen door de trainer was opgedragen. Dit resulteerde in twee goals kort ach ter elkaar van André Schuppert en Richard Verveda. Een perfekt en behendig doelpunt van Ab Groen en éénmaal eigen doel bepaalde de eind stand op 'o-O. Bij eikaar genomen was het een mooi, fris en sprankelend partijtje voetbal, dat het aankijken volledig waard was. We hopen dat het team elke wedstrijd met zo'n inzet blijft spelen, want dan is er nog wel wat voor de jongens weggelegd. Op de volgende thuiswedstrijd hopen we wat meer publiek te krijgen. De opstelling was als volgt: doel: Henk Mekenkamp, achter: André Schuppert, Richard Verveda, Gerrit Hofstede, Gerard Rutgers, midden: Erik Aanstoot (aanvoerder) en Her man Kampman en voor: Harry Hoek- jen, Jan Beldman (in de tweede helft vervangen door Brinks) Ab Groen en Rudi van der Voet. Uitslagen eerste competitiedag: Blauw Wit E 2-SOS E 3 0-2, Blauw Wit E 3 - Holten E 4 5-0, Blauw Wit E 4 - SOS E 4 0-3, Marie E 2 - Blauw Wit E 5 0-8. De junioren B 1 speelden in Rijs sen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Excelsior B 3. Voor de rust Zaterdag 2 september vond er in het Sportparkbad te Almelo een trai nings drie-kamp plaats tussen ploegen van ZPA (Almelo) De Dinkel (De- demsvaart.) en Twenhaarsveld Hol ten. Het waren zeer sterke tegenstan ders voor de Holtenaren en iedereen moest dan ook flink uithalen om tot een behoorlijk resultaat te komen. Toch werden er enkele zeer goede tijden genoteerd. Opvallend was de vrije slag van Gerdien Ophof, die de 50 meter afraffelde in 37.3 sec. Mar- janka van Maurik blonk uit op de schoolslag. 50 meter in 47.7 sec., op de voet gevolgd door Martha Gerbers die er 48 sec. van maakte. Bij de jon gens (heren) had Twenhaarsveld een geweldige kracht aan Carl Israël die enthousiast op alle slagen door het water vloog. Zo te zien valt er voor de Holternaren nog heel wat te le ren. Maar nu het eigen zwembad ook verwarmd is zijn de trainings mogelijkheden enorm vooruit gegaan. 5? Donderdag 31 augustus j.l. hield de huishoudschool „de Noordenbarg" haar jaarlijkse zwemwedstrijden on der leiding van haar gymnastieklera- res G. Lukkien-Hoekman, bijgestaan door de oudere vakleerkrachten van de school. Er werd gezwommen in de leef tijdsgroepen 12-13 jaar en 14 jaar en ouder. De leerlingen kwamen, naar eigen keuze, uit op de nummers 25 m school-, rug- en/of vrije slag. Dankzij het mooie nazomerweer was het een prettige zwemmorgen met sportieve strijd. Per nummer moesten de vijf snelste meisjes in de finale uitmaken wie de eerste en twee de prijs verdiende. Alle finalisten krij gen een schoolcertificaat. Na afloop maakte de directeur de heer P. Cam- meraat de volgende uitslagen be kend: 25 m schoolslag 12-13 jaar: 1. Willy Kappert, 21 sec., 2. Tonny Pakkert, 22,1, 3. Tineke Brinkman 22,3, 4. Tru dy Bleijenberg, 5. Janny Veneman, n250, 25 m schoolslag 14 jr en ouder: 1. leida Podt, 221, sec. 2. Marjan Mül- fer, 22,5. 3. Bea Nijland, 23,9. 4. Hen nie Wichers, 25,0. 5. Hennie Klein Teeselink, 25,8. 25 m rugslag 12-13 jr: 1. Hanny Aan stoot, 22,0 sec. 2. Tineke Brinkman, 23,6. 3. Janny Klein Hegeman, 22,9. 4. Petra Balster, 23,6. 5. Tonny Pak kert, 24,5. 25 m rugslag 14 jr en ouder: 1. Riek Veneklaas, 22,5 sec. 2. Leida Podt, 24,3. 3. Liesbeth Wynnobel, 24,5. 4. Carool Schrijver, 30,3. 5. Reini Jan sen, 38,5. 25 m vrije slag 12-13 jr: 1. Tonny Pakkert 18 sec. 2. Tineke Brinkman, 18,1 .3. Janny Klein Hegeman ,19,5. 4. Ria Schooien, 19.5. 5. Trudy Bley- enberg 19,7. 25 m vrije slag 14 jr en ouder: 1. Riek Veneklaas, 19,6. 2. Leida Podt 20,3. 3. Nelleke Brinkers, 21,G. 4. Ria Grotenhuis, 22,5. 5. Marjan Mül- ler, 25,5 sec. Kampioenen van de school 25 meter schoolslag: Willy Kappert. 21 sec. 25 m rugslag: Hanny Aanstoot, 22 sec. 25 m vrije slag: Tonny Pakkert, 18 sec In totaal verschenen 105 meisjes op de startblokken. wogen de partijen nog aardig tegen elkaar op (0-1) maar in de tweede helft, waren de rood-witten nergens zodat Blauw Wit met dubbele cijfers (10-1) won. Blauw Wit 2 en Blauw Wit 3 speel den in een oefenpartijtje gelijk (3-3) Voor het tweede scoorden Wim Schöppers (2x) en Johan Stam. Het derde kwam op drie treffers door Hennie Paalman (2x) en Jan Lande- weerd. De leiding was bij Henk Wan- sink in goede handen. Doordat deze week de gasverwar- ming in het zwembad „Twenhaars veld" eindelijk gereed is gekomen, zijn de schoolzwemwedstrijden der Holtense basis scholen, welke waren vastgesteld op woensdag 6 septem ber, uitgesteld. Om de kinderen vast wat aan het verwarmde water te laten wennen, zijn in overleg met het bestuur van de plaatselijke zwem- club deze wedstrijden thans vastge steld op woensdag 13 september. Zij beginnen om 14.00 uur. Boswinkel I; Drienerlo I; D.V.O. I; Eversberg I; Kloosterhaar I; Sp. cl. Daarie I; Sp. cl. Denekamp I; Sib- culo I; Vesos I; Zaterdag speelt Blauw Wit thuis te gen „Kloosterhaar" dat het vorige jaar slechts 1 puntje tekort kwam voor promotie naar de 4e klasse van de KNVB. Ongetwijfeld een zware opgave maar met dezelfde inzet als in de verschil lende oefenwedstrijden zit er toch wel een gelijkspel in. De wedstrijd die om kwart over vier begint op het terrein aan de Rijs- senseweg zal worden geleid door scheidsrechter J. Grobbe. Het programma luidt verder: SVZW 4-Blauw Wit 2 1.30 ur Vertrek 1.00 ur; Blauw Wit 3-Sp.cl. Rijssen ur; Sp. cl. Rijssen 6-Blauw Wit 4 2.30 uur Vertrek 2.00 uur; Blauw Wit Cl-De Zweef Cl 2.30 uur; Omhoog C2- Blauw Wit C2 10.00 uur (vertrek 9.15 uur); Blauw Wit Dl-Excelsior D2 1.00 uur; Twenthe El-Blauw Wit El 2.00 uur (vertrek 1.15 uur); Blauw Wit E2 DES E3 10.00 uur; SDOL E3-Blauw Wit E3 10.00 uur( ve rtrek 9.15 uur); Blauw Wit E4-Nijverdal E5 9.00 uur; SDOL E4-Blauw Wit E5 11.00 uur (ver trek 10.15 uur). Het elftal van Blauw Wit dat za terdag om 4.15 uur aan de Rijssenseè weg zal spelen tegen Kloosterhaar I zal worden gekozen uit de volgende spelers: F. van Gennep (doel), H. Aanstoot Sr., E. Beldman, J. W. Beld man, A. Jansen, A. Rietberg, J. Thalen, H. Aanstoot Jr., G. Dikkers, H. Hovenkamp, A. Fockema An drea, G. Schöppers, C. P. Beuken kamp en G. J. Landeweerd. De Postduivenvereniging „De Berg- vliegers" namen met 302 oude en jon ge duiven deel aan de wedvlucht van af Breda. De duiven werden gelost om 8.00 uur. Aankomst eerste duif van H. J. ten Velde 10.25.38 uur. De verdere volgorde van binnenkomst was; 2. A. ten Dam 1, 3-6 H. J. Aaftink, 5-8 Gebr. Willems 7. L. Ga- zan en 10. J. Kruimelaar. „lek Roloff van Langen bekenne, dat ik belevett hebbe ende daer bij gewesen, dat die van Holten gengen die gemeinte mit die van Rijssen op die Boochelt, dear quemen die van Elssen, die sint mit die van Rijssen gegaen op den Riszberch, daer sint die van Elssen staen bleven". Aldus luidt het begin van de ver klaring, welke Roelof van Langen hij behoorde tot het geslacht, dat na 1475 in het bezit kwam van de Rijs- sense havezathe „De Oosterhof'' op 16 maart 1515 onder ede bevestig de ten overstaan van de proostdij der St. Plechelmuskerk te Oldenzaal. Van Langen heeft kennelijk een goed geheugen gehad. Zijn getuigenis had namelijk betrekking op een feit, dat vóór 1455, dus meer dan 60 jaar geleden, had plaatsgevonden. Hij was aanwezig geweest bij de grens- schouw, welke vóór 1455, toen Rudolph van Diepholt bisschop van Utrecht (Sticht of Nedersticht) en de heer van Overijssel (Oversticht) was, nog werd gehouden. De grenzen, ook wel limieten, van de marken waren in de praktijk nog al dynamisch. Daarom moest op be paalde tijden „de lake worden ge gaan", dat wil zeggen de grenzen van de marke werden door de ge committeerden bij rond nagezien. Deze afgevaardigden troffen dan op verschillende grenspunten de gedepu teerden van andere marken aan. Ge zamenlijk werd de wandeling voort gezet en eventuele grensverschillen konden in der minnen worden bijge legd. Die van Rijssen en Notter slaagden er in 1515 evenwel niet in om tot over eenstemming te komen. Het stadbe stuur van Rijssen zocht het daarom hoger op en vorderde het afleggen van de in de aanhef bedoelde verklaring. De vertegenwoordigers van de marken Elssen, Holten en Rijssen ontmoetten elkaar dus op de Boocholt. Op de klank afgaande zou je daaruit concluderen, dat de Bor keld het vergaderpunt is geweest, maar de Borkeldse boeren weten wel beter. Deze wijzen ons met het woor denboek van het Rijssens dialect, sa mengesteld door mr. K. D. Schönfeld Wichers, op het aan de Borkeld gren zende grondstuk bij de erven Kinder- boer, Stam en Veldhuis in de richting van Rijssen. Dat gedeelte wordt de Booklt. genoemd. Ik heb mij afgevraagd waar de lam Boocholt vandaan komt. Het etymologisch woordenboek van dr. de Vries vermeldt bij de Belgisch- Limburgse plaats Bochelt. Dat de naam in 1162 Bucholt luidde en dus boekholt of beukenbos betekent. Dat ook het geval met Boechoute in 't Belgische Oost-Vlaanderen, in 1128 Bucholt geschreven. De Nederlandse plaatsnamen Boekei (N-Br.), Boeke- lo (Ov.) en Boekelte (Fr.) wijzen in dezelfde richting. Schönfeld Wichers (broer van de schrijver Bel Campo) rangschikt de Booklt m.i. terecht on der de veengrond, zoals hij dat ook doet met de Leiding, het Middelveen en de overtoom. Er is evenwel ook een ander ant woord mogelijk. Zelf geef ik daaraan de voorkeur. Bij grondtransacties in deze omgeving worden de namen Van Boekholt en van Gesscher meermalen genoemd. In een akte van 20 juni 1640, betrekking hebbende op de aan koop van een perceel veengrond, ge legen op de Borkeld naast het land van Johan van Gesscher, komt ook de naam Arnold van Boeckholdt., bur gemeester van Deventer voor. Jan van Gesscher, gedoopt op 28 juli 1605 te Deventer, trouwde op 13 februari 1651 met Anna Holtinck, weduwe van Jan van Boekholt. De namen Boo cholt en Geskesdijk hebben naar mijn mening met deze families te ma ken. Tijdens één van mijn genealogische speurtochten vond ik ook de volgen de aantekeningen: Nicolaas van Boekholt, voornaam coopman tot Deventer. te Colmschate trouwden: 1. op 23 januari 1669 Johannes van Boekholt en Johanna Voelijcks. 2. op 2 april 1670 Henderick van Boekholt en Anneken van maelen. 3. op 12 maart 1671 Adriaen van Boeckholt en Fenneken van Boveck- huys uit Gelselaar. 4. op 17 september 1671 Jan Hen dricks Bucholt en Aalt jen Hendericks. 5. op 19 november 1693 Joan van Boekholt en Geertrui Jordens. Zoals thans nog vele Duitse paartjes naar Hahnenklee in de Oberharz rei zen om daar in het Noorse kerkje hun huwelijk te laten bevestigen en in zegenen, zo schijnt, men in de zeven tiende eeuw de reis van Deventer naar de kerk binnen het schoutambt Colmschate, d.w.z. die van het latere Diepenveen, te hebben gemaakt. Uit het bovenstaande blijkt, dat er tal van variaties bestaan op de naam Van Boekholt. De laatstgenoemde. Van Bocholt, doet mij denken aan de naam van het Westfaalse stadje Bo cholt bij Aalten. Ten noord-oosten van Bocholt, tussen Stadtlohn en Coes- veld, ligt Gescher. Zouden de voor aanstaande Deventer families Van Boekholt en Van Gesscher uit de Duit se plaatsen Bocholt en Gescher af komstig zijn? Aan de Borkeld behoef ik slechts en kele woorden te wijden. Deze buurt maakte onder de naam Borkel deel uit van de marke van Holten. De reeds genoemde dr. De Vries wil Borkeld beoordelen als Borkel (N. Br.), dat de dialectische vorm voor Berkel is, zodat de naam dus Berke- lo of berkenbos betekent. Ik ben begonnen met een verklaring van Roelof van Langen. Met zijn woorden wil ik dit artikel ook beslui ten „daer quemen die van Noetsel ende gengen met die van Rijssen op den Holter pael, dat is mij Roloff van Langen wittich ende kundich". Hilversum, w. Otten. De kans is heel groot, dat in de week van 11 t.m. 16 sept. a.s. de bel van uw huis overgaat. Op zichzelf niets bijzonders, want die bel roept u elke dag zeker minstens één keer naar de deur. Maar in dit geval zal er iemand aan de deur staan die geld komt vragen; niet voor zichzelf, maar voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, kortweg het P.I.T. Mogelijk ontvangt u de collec tant met de gedachte: „waar is dat voor nodig"? Geven is nu een maal wat gemakkelijker als men weet, waar het geld blijft. Wilt u dat weten? Wel, in de eerste plaats zijn er gelukkig nog altijd protestantse militaire tehuizen in een flink aantal in Nederland en in Duits land, waar heel wat Nederland se militairen verblijven. Het mag in deze tehuizen soms een beetje anders toegaan dan zo'n jaar of tien geleden maar één ding is ze ker: de tehuizen voorzien nog steeds in een duidelijke behoefte; vooral daar, waar in de directe omgeving „niks te beleven valt". Verschillende tehuisleiders zouden u kunnen vertellen over hun con tacten met militairen, voor wie het protestants militait tehuis iets betekend heeft. Bovendien maakt menig krijgs machtpredikant dankbaar gebruik van zo'n tehuis. Hij heeft er vaak zijn lessen geestelijke verzorging of verricht en andere activiteiten. Het grootste deel van uw bijdra ge is bestemd om dit werk in stand te houden en waar no dig uit te breiden. In de tweede plaats: de krijgs macht laat nog altijd ruimte aan de geestelijke verzorging. Over dat werk zou heel wat te verha len zijn. Het is triest te moeten ontdekken met welke zeer beperk te financiële middelen de krijgs machtpredikanten moeten werken. Willen zij ook met hun materi aal bij de tijd zijn. dan zullen zij moeten beschikken over de mogelijkheden die een eigentijdse benadering van jongeren mogelijk maakt. Uw bijdrage maakt mede hun werk mogelijk. In de dsrdeplaats verleent het P.I.T. ook diensten op cultureel terrein. Is er nog meer? Zeker wel. Maar vindt u deze activitei ten van het P.I.T. al niet genoeg om met veel plezier en grote gul heid uw steun te verlenen aan een stuk werk, waarin het Rijk Gods ook gestalte aanneemt. Bij voorbaat dank voor de vele dui zenden guldens die het P.I.T. no dig heeft. U kunt er van op aan. dat het geld goed besteed zal wor den. .T, Goumare. legërpredikant. Motto van de aktie is: „Kerken helpen Kerken". Die kerken overzee zijn onze partners. In een wereldwij de kerk. Met hen zijn de kerken in Nederland verbonden en aan hen mo gen zij de specifieke mogelijkheden ter beschikking stellen, die de kerken overzee bij de uitvoering van hun taak op hun plaats kunnen brengen. VIER BELANGRIJKE KANTEN Het werk van de kerken overzee Als de Almeloërs loon naar werken gekregen hadden zou de uitslag min stens een half dozijn moeten zijn. Of schoon daarmee niet gezegd is, dat Holten niets in zijn mars heeft. Het vëldoverwicht viel in het voordeel van La Première uit, maar aan de af werking ontbrak nogal wat. Zo kwamen Niks en Weinreder oog in oog met de Holten-doelman staan, zonder dat dit resultaten op leverde. Een kwartiier na rust werd het Almelose offensief dan toch be loond. Weinreden rondde een voorzet van Witzand koppend af, 1-0. La Première rook nu de winst en probeerde door te drukken. Met pa niekerig verdedigen en uitstekend werk van doelman Van Deijk hield Holten verdere doorboring tegen. Tegen de verhouding in kwam Hol ten zelfs gelijk. Bij 'n cornerbal dook de Almelose keeper over de bal heen 1-1. Beide partijen verzoenden zich nu met het gelijke spel. Scheidsrechter Waanders moest tien minuten voor het einde de La Première-speler H. Loo naar de kleedkamers sturen we gens slaan van een tegenstander, toen deze de Almeloër Witzand hardhan dig met de grasmat liet kennismaken De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdag, weer haar eerste vergade ring in het nieuwe seizoen. Na haar welkomstwoord deed de presidente mevr. Kroon-Pasman enkele medede lingen en vroeg zij of er animo is om eens een avond aan het pottenbakken te gaan. Hier was wel belangstelling voor. Daarna deed mevrouw Roetcr dink-Twellaar, die vertegenwoordig ster van de afdeling is in de Holtense milieuzorggroep, verslag van het geen er in de groep alzo geschiedt en waar het geld, dat elke afdeling moe1 betalen voor gebruikt wordt. „Al leen de kaderdagen in Utrecht, aldus mevrouw Roeterdink, kosten al f 75,- per persoon". Ook is er in de groep ge sproken over algemene vervuiling, de plasticflessen en het statiegeld. Hierna werd het woord gegeven aan mevrouw Reilink-Kers, vrijwillig me dewerkster, die sprak over de cursus „Verzekeren", welke eind oktober be gint. Er kon ook weer een nieuw lid worden begroet. Vervolgens gaf de presidente 't woord aan de heer J. D. Vincent van Bloe menmagazijn Vincent uit Holten, die bereid was gevonden met de dames te gaan bloemschikken. Hij maakte eerst zelf enige bakjes om een idee te geven hoe het moest en daarna werden de dames zelf aan het werk gezet. Waar dit nodig was werd af en toe even geholpen. Het resultaat was dan ook 'n fleurig gezicht. Met een dankwoord tot de heer Vincent dooi de presidente werd deze avond beslo ten. heeft 4 belangrijke aspekten: a. opbouw en uitbouw van de apo- stolaire aktiviteiten; b. opbouw en uitbouw van het dienstbetoon aan de medemens cn de maatschappij; c. bezinning op en bevordering van een christelijke bijdrage aan een rechtvaardige samenleving, d. medewerking aan het proces van verzoening en vernieuwing in eer nu nog vaak verdeelde en vijan dige samenleving. Kort samengevat gaat het dus om: voortgang van de verkondiging; uitbreiding van het dienstbetoon; bevordering van de gerechtig heid en vernieuwing van de gemeenschap. RUIM f 50.000.000 NODIG! Meer dan 750 projekten voor een totaalbedrag van ruim f 50.000.000,— zijn bij ons ingediend en door de pro- jektenkommissie van KOM OVER DE BRUG aanvaard. Op maandagavond, II december '72 zullen alle gezinnen in onze gemeen te persoonlijk worden bezocht. Op vrijdagavond 15 december 1972 zal bij hen opnieuw de bel gaan. Nu zal hun gave worden opgehaald en nog dezelfde avond zal via de televisie te zien en te horen zijn of Neder land ten tweede male gul en ruim over de brug is gekomen. PROTESTANTEN EN KATHOLIE KEN SAMEN! Nieuw is de deelname van de Rooms Katholieke Kerk. Maar het is een kerk, die een traditie heeft van warmhartig en barmhartig ge ven. Ook zij zullen ongetwijfeld hun deel doen. De deelname van de Rooms Katholieken betekent dat KOM OVER DE BRUG ook op plaat selijk vlak meer dan ooit een „oecu menische werkplaats" is. De bis schoppen hebben hierover in hun her derlijk schrijven gezegd: „Wij hopen, dat door deze prakti sche vorm van oecumene de kerken overzee geholpen worden en dat tij dens de voorbereiding en gedurende de aktie de christenen van ons land elkaar meer mogen vinden als zus ters en broeders van onze Heer Je zus Christus". Hoeveel nodeloze vernielingen er soms aangericht worden, in dit vai door reizende scholieren, is het afgelopen half jaar gebleken op het station N.S. Van de op beide per rons staande abri's zijn praktisch al le ruiten gesneuveld, zodat zij nauwelijks enige beschutting boden tegen regen en wind. N.S. heeft de zaak nu anders aangepakt en de ruiten vervangen door een stevige houten wand, zodat de abri's nu wel beschutting bieden aan de reizigers, die op het perron op hun trein wachten. Er zal nu wel heel wat geweM moeten worden aangewend om de zaak opnieuw te molesteren. Rotspartij bij Peniche, gelegen op een schiereiland met het den door een over een zandtong vaste land van Portugal verbon- lopende smalle weg. Nu we als H-erv. Gemeente bijna twee weken bezig zijn aan de aktie voor de „nieuwe Pastorie" hebben we enig uitzicht in de gang van za ken. Gelukkig hebben we veel spon tane reaktie's en giften ontvangen, maar horen ook de argumenten als: „ik moet ook voor mijn eigen huis zorgen, dus laat een dominee dat ook maar doen, en waarom moet een dominee vrij wonen. Dat zijn natuur lijk geen argumenten, maar kreten waarachter we ons heerlijk kunnen verschuilen, zodat we onze portemon- naie dicht kunnen houden. Ik geloof dat we enkele dingen even recht moe ten zetten: 1. Dit huis is niet van de hr. Schelle- vis maar van de Kerkvoogdij, dus van de gemeente, dus van ons allen, en de heer S. mag daar in wonen als voor ganger van de gemeente, zijn vorige huurwoning was prima, maar heel gewoon te klein, daar de meeste huur woningen niet groter zijn dan de- en de mogelijkheid zich onverwacht voordeed om dit huis te kopen, wat na enkele eenvoudige veranderingen ideaal was als pastorie, heeft de Herv. Kerkvoogdij gemeend, ondanks de fi nanciële moeilijkheden d-aze kans te moeten aangrijpen. 2. Dat we als Hen', gemeente, als we een predikant beroepen, hem een passende woning aan moeten bieden. Hier is zijn salaris naar aangepast, dus salaris -f vrij wonen. Wij hopen dat door deze uiteenzet ting de aktie voor de nieuwe pastorie een succes zal worden. Namens de aktiegroep, J. Post, Look 44. Tel. 1680, Holten. O Het besluit van het provinciaal be stuur, op verzoek van de gemeenten Holten en Hellendoorn genomen, dat vrachtauto's geen gebruik meer' mo gen maken van de Toeristenweg over de Holterberg is van kracht gewor den. De desbetreffende verkeersbor den zijn enkele dagen geleden ge plaatst. In Holten begint het verbod 1.8 km vanaf de opgang van de Mo- lenbelterweg, dat is de plaats, even ten noorden van Hotel ,,'t Lósse Hoes," waar de Motieweg in de Toe ristenweg komt. Men heeft dit punt gekozen om de bevoorrading van de horecabedrijven op de Holterberg, doormiddel van vrachtauto's mogelijk te maken. In Nijverdal begint het verbod bij de grote verkeersweg Zwol- le-Wierden. Of het verbod direct re sultaat zal. opleveren moet nog wor den afgewacht. Er zijn nogal wat chauffeurs, die tot nu toe met hun zware vrachtwagen, de Toeristenweg als de kortste route naar het zuiden gezien hebben. Gewoon in de week lekker rustig, en zondags rijden ze niet met hun vrachtwagens Donderdag a.s. begint de hervorm de vrouwengroep afdeling Holten weer met haar bijeenkomsten. De ze vereniging staat onder leiding van mevr. R. M. Vogely-v.d. Veer en komt als regel om de twee weken bijeen. De vergaderingen hebben steeds een ander karakter.. Deze eerste bijeenkomst zal in het teken staan van het leven in Nieuw Guinea. De heer J. van Bruggen uit Bilthoven zal verschillende films ver tonen" o-a. over de Leproserie; het le ven aan de kust; de binnenlanden etc. Op-21 september zal er een ring- vergadering zijn met de zusterver enigingen uit de naaste omgeving. Verder staan er voor het komende seizoen een bloemschikcursus, een avond verzorgd door de fa Rath en Doodehever en nog meer interessan te onderwerpen op het programma. Nieuwe leden zijn van harte wel kom! U kunt alle gewenste inlich tingen krijgen bij één van de be stuursleden. Nieuwe leden kunnen zich ook aanmelden op de eerste bij eenkomst donderdag 14 september om kwart voor acht in het gebouw Irene. De leden zijn het nieuwe seizoen begonnen met gezellig in enige groe pen te gaan koffie drinken bij de pre sidente aan huis. De vorige week in de kleutercursus in Dijkerhoek gestart onder leiding van mevrouw Van Iperen uit Holten De cursus wodt op dinsdag- en don derdagmorgen in het gebouw Betha- nië gegeven. Nieuw leerlingen vanaf plm. 4 jr. kunnen ten allen tijde wor den aangemeld bij de secretares## mevrouw Bosman, tel. 05705-208.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3