C c uw eigen streek i ik. - ËfBIlt. tKUÊÊÊL:mÊ Vakantietocht per varend hotel r ès:*. Festiviteiten /Ippingedam leisla rid zonder grenzen i - Overijssel op de Floriade WAAR GAAN WE HEEN? mÊ Iej in ons noordelijkst gelegen stadje M Eng. Dubbeldekker Bezienswaardigheden K fpj lm 9m Russen beginnen cruise-programma in Rotterdam Programma Variatie Dansschool „Reiners" Dansschool „Reiners" Goor METALÜ HOLIER N.V. Denk! U ovr centrale verwarming? Adverteren doet verkopen [ijdag 1 september ib t2 f Zoals de stad Groningen deze week (maandag 28 augustus) haar folklore hoog in ere hield en op uitbundige wijze met paardenkeuringen, concours hip- piqué, kermis en vuurwerk het Gronings ontzet van Bommen Berend (1672) vierde, zo houdt het nog noordelijker gelegen stadje Appingedam de z.g. Ko- ninginnefeesten nog steeds in de laatste week van augustus. w Nevenstaande fraaie gevel is de voorzijde van het raadhuis te Appingedam, dat dateert ^it de veertien de eeuw. Oorspronkelijk gebouwd als het gildehuis voor de schutters boven het waaggebouw, maar de laatste drie eeuwen zetelt daar het gemeentebestuur en naast officiële ontvangsten vinden, ip. de prachtige bovenzaal raadsvergaderingen en huwelijksvoltrek kingen plaats. In die stijlvolle zaal hangt o.a. een groot op hout geschilderd werk van Claes Hendericx Inventor anno 1665 met de enig nog bewaard gebleven afbeelding van de Augustijner kerk. In de sluitsteen boven het poortje valt een gebeeldhouwde vrouwen- kop op met daarboven het stadswapen, een zilveren pelikaan, die zijn jongen voedt. Het schild is gedekt met een kroon van aoud. In de drie zandstenen banden op de gevel staan La tijnse gezegden, waarvan de vertaling is: ,,Gode al leen zij d'eer, eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. Waar men 't recht niet eerbiedigt noch handhaaft, waar geen eerlijkheid, vroomheid, trouw gevonden wordt, daar staat een rijk op zwakke voeten". fSS»* Dank zij het initiatief van de bevolking heeft men dit feest daar behouden en met behulp van het gemeentebestuur en de middenstand stampt men daar telkenjare in het laatst van augustus een programma uit de bus, dat het aankijken en mee maken ten volle waard is. Voor diverse organisatoren van festi viteiten uit ons gebied zou het meemaken van de „Damster dag" (de slotdag) op zaterdag 2 september wel eens inspire rend kunnen werken. Afgezien van een aantrekkelijke ac tie van de middenstand heeft de GADO (Groninger Autobus Dienst On derneming) een dubbeldekkersbus ter beschikking gesteld, waarin iedereen voor het luttele bedragje van een kwartje mag meerijden. Ongetwijfeld een aantrekkelijke promotion: Daar naast zal de gevel- en tuinverlich- ting deze Fivel-stad een feestelijk aanzien geven. Van de traditionele straatverlichting is men in deze da gen afgestapt en heeft deze ten dele aan de bevolking overgelaten. Een aantal markante punten heeft de Handelsvereniging voor haar rekening genomen. Mede doordat prijzen voor de fraaiste tuin- en gevelverlichting beschikbaar gesteld zijn, is er steeds veel variatie te bespeuren. Hoofdmoot vormde tot voor enkele Jaren de, in samenwerking met de qpprfeangende uitgebouwde keu kens' boven het Damsterdiepzijn uniek en geliefde plekjes voor schil der en fotograaf. vele scholen die 't stadje rijk is, wijd en zijd bekende optocht, waarvoor heel Appingedam wekenlang voor bereidingen treft. Het resultaat was er dan ook naar. Door een aantal om standigheden en facetten dreigt dit wonderschone facet van de Danster- dag verloren te gaan, maar van half twee tot drie uur zal de traditionele stoet a.s. zaterdag toch weer door de nauwe straten trekken, 't Feest heeft zich vorige week vrijdag al aange kondigd met een grootse braderie in de Dijkstraat-promenade en de daar- parallel lopende Solwerderstraat. Ver der zijn er oriënteringsritten, regio nale wielerwedstrijden, ringrijderij met paarden, auto's en brommers ge- houden. Daaimaast Hongaarse dagen met allerlei festiviteiten als 'n Poesz- ta-markt en hapjes met begeleiding van zigeunermuziek, carillonbespe ling, draaiorgelmuziek, poppenkast, ballonnenwedstrijd en een rondgang van het muziekkorps met vuui-werk ter afsluiting. Maar ook overigens is de plaats een bezoek waard. Appingedam, dat nog verschillende oude schilderach tige plekjes heeft, wordt in tweeën gesneden door 't Damsterdiep en hoe wel de weinige scheepvaart om de stad geleid wordt, schept dit water 'n bijzondere decoratie aan haar oevers door de overhangende keukens. Van- 'af de smalle loopbruggetjes kan men hiervan genieten en fotografe- Ten. Verder zijn er een aantal oude •gevels, een pracht van een raadhuis met een 17e eeuws front, en een historisch museum. De Nicolaikerk in de Wijkstraat uit de 13e eeuw heeft fraaie muurschilderingen, oude grafzerken eh sarcofagen (sfenen doodkisten). Enige kilometers rich ting stad Groningen ligt aan de oude rijksweg het landgoed „Ekenstein", dat een bezoekje, al of niet met een etentje of drankje ten volle waard is. De zogenaamde borg stamt uit 1648 en heeft een in oude stijl opgetrokken Schathoes", groot wandelpark met hertenkamp, volières, kinderboerderij met marmottenstad en speeltuin. De snelste weg erheen is weer over de autoweg Hardenberg-Odoom-Gie- ten-Delfzijl (daar de autoweg langs de haven blijven volgen, want in de hoofdweg naar Appingedam komt een nieuwe brug over het oude gedeelte van het. Ëemskanaal). Terug kan men via de autoweg stad Groningen of als men meer tijd heeft'en eèn nachtje" overblijft is een tocht langs 't Schild- meer richting Slochteren (door de ;[mif Onder de titel „Reisland zonder grenzen" is een dertig pagina's tel lende brochure uitgegeven in twee talen. In deze rijkgeïllustreerde bro chure zijn de vele toeristische bijzon derheden van het gebied aan beide zijden van de grens, namelijk de Ve- luwe, de Achterhoek, Twente, de Graafschap Bentheim, Münsterland en het Teutoburgerwoud aangegeven. Foto's en plattegronden verluchten deze omvangrijke brochure, die tot stand is gekomen door samenwerking van de Duits-Nederlandse contact commissie met het Landesverkehrs- verband Westfalen en de streek- VVV's Veluwe, Twente, Rijk van Nijmengen en de Achterhoek. De brochure is voor f 0.25 bij de VVV's verkrijgbaar. Het boekje is speciaal gericht op het maken van weekeindlochten in het gebied aan beide zijden van de grens „Euregio." Nu het theaterseizoen weer voor de deur staat hier eens een foto van de schouwburg in Diis- seldorf, die bewonderd wordt om zijn fraaie architectuur en om het mooie contrast met het erachter gelegen, 26 verdiepin gen tellende Thyssen-gebouw. Tot een der mooiste en oudste kerk gebouwen in de provincie Groningen behoort deze Nicolaikerk te Appinge dam, die altijd is te bezichtigen (zon dags na afspraak). Aanvankelijk werd deze Ned. Herv. Kerk gebouwd als kruiskerk, maar door aanbouw is het een hallenkerk geworden. In de jaren '48-'54 werd bij de restauratie mooie schilderingen aan muur en gewelf blootgelegd. mooie Woldstreek) aan te bevelen. Via Hoogezand kan men dan over de zogenaamde KeilStrachterweg Gieten weer bereiken, maar ook kan men doorrijden naar Tinaarlo en daar de autoweg nemen, of een route door Drente opzoeken. Vooral nu de hei de bloeit, zal het laatste een goede af sluiting vormen van een weekendje uit. Het landgoed met borcht en schat hoes Ekenstein" is een geliefd re creatie-oord geworden, waar vele (dok exclusieve) recepties en partijtjes worden gehouden. De toenemende welvaart heeft waarschijnlijk nergens zo'n gro te invloed op gehad als op het vakantiebestedingspartoon. Het weekje in een zomerhuisje op Terschelling heeft plaats moe ten maken voor een vliegreis naar Mallorca; het pensionnetje op de Veluwe voor het luxueuze hotel in Tunesië. Drommen Ne derlanders, die tien jaar geleden alleen nog maar een trektocht per fiets beschoren was, ont moeten elkaar nu in de bars van Torremolinos of op de stranden van Benidorm. Er lij ken nog maar weinig onvervul bare wensen over te blijven. Voor de avontuurzoekers is dat misschien de reis naar Indone sië of India, voor de echte va kantieganger, de rustzoekende, is dat de cruise, de vakantie- tocht per varend hotel. Tot voor kort was ook dat een droomwens van velen die helaas niet te verwezenlijken, leek vanwege de hoge kosten. Tot voor kort, want dit jaar voor het eerst zijn cruises voor zeer redelijke prijzen beschikbaar: de Russen hebben met hun Baltic Shipping Company de cruisemarkt ontsloten voor de gemiddelde vakan tieganger. Rotterdam voor de reizen begin- en eindpunt is. In mei maakte het in februari afge leverde cruiseschip Mikhail Lermon- tov haar maidentrip en natuurlijk werd daarbij Rotterdam bezocht, waar het zusterschip van de Ler- montov, de Alexander Pushkin, al een regelmatige bezoekster is. Beide schepen, alle twee genoemd naar een beroemde dichter-schrijver, me ten twintigduizend ton. De Lermon- tov telt alleen nog maar buitenhut ten en vergeleken met de zeven jaar oudere Pushkin zijn er iets meer pri- vé-faciliteiten. Qua opzet zijn de schepen evenwel gelijk: 176 meter lang en 24 meter breed, uitgerust met stabilisatoren, geheel airconditioned en beschikkend over vele salons, bars, winkeltjes, een verwarmd zwembad met uit- schuifbare koepel, dames en heren kapsalons, een restaurant, een sau na, bibliotheek en kinderkamer. Tij dens de cruises bevinden zich ma ximaal 700 gasten aan boord op een bemanning van 326 koppen, waaron der doorgaans een Nederlands spre kend lid van de staf. Het programma van de Baltic leert dat tot 1 december de Lermontev twaalf cruises maakt o.m. naar de Canarische eilanden, het hoge noor den, de Middellandse Zee en de West Indische eilanden. Van 22 december tot 3 mei 1973 staan zeven cruises met de Alexandr. Pushkin op het programma naar o.m. het Caraïbi- sche gebied, Las Palmas, Casablan ca en Tanger. Van 3 september tot 3 mei zijn er in totaal twaalf cruises met als vertrekpunt Rotterdam; er is maar eenmaal een ander eindpunt van de Lermontev, die begin de cember in Bremerhaven aanlegt. De Nederlandse passagiers kunnen dan echter via een speciaal arrangement gemakkelijk naar huis komen. De NV Zeetours dochterbedrijf van de Holland Amerika Lijn in Rot terdam treedt op als generaal pas sage-agent van de Baltic. Voor iets meer dan zeshonderd Nederlandse guldens daarop nog gezinsredac ties kan men dertien dagen genie ten van de rust en charme van een zeereis met als pleisterplaatsen bij voorbeeld Las Palmas, Santa Cruz de Tenerife en Casablanca. Met die aanbieding openen de Russen de prij- zen-zeeslag. De laatste twee weken van septem ber a.s. zal ook Overijssel een pre sentatie op de Floriade te Amster dam hebben. De drie Overijsselse Streek-VVV's hebben hierbij samen gewerkt. Zij kwamen tot een stand waarin aachdacht wordt gevraagd voor tuinbouwaspecten in Overijs sel, geplaatst in 'n toeristisch kader. Daarbij is onder meer gebruik ge maakt van fotomateriaal. Vanzelf sprekend is bij het samenstellen van deze stand ruim gebruik gemaakt van de mogelijkheid die de Floriade bij uitstek biedt, namelijk bloemen en vaste planten, waarmee deze pre sentatie tot stand gekomen mede in samenwerking met de Kon. Maai» schappij voor Plantkunde en Tuin bouw zal worden omrankt. De cruise ls een ideale vorm van vakantiebesteding. Geen gesjouw met koffers, geen in- en uitpakken en toch een grote mate van variatie, toch „veel zien in weinig tijd." Het varende hotel brengt namelijk zijn gasten naar verschillende havens en biedt daar ruimschoots de tijd om indrukken op te doen en rond te kijken. Gedurende de reis is alle comfort onder handbereik, waarbij nog komt, dat zeelieden en service verlening sinds mensenheugenis hand in hand gaan. In deze tijd van lucht vervuiling en lawaaiige steden is een verblijf op zee bovendien steeds meer een verademing, letterlijk en figuur lijk. De mogelijkheid aan een cruise deel te nemen is aanmerkelijk gro ter geworden nu de Russen met hun Baltic Company een programma heb ben opgezet, dat met name voor ons Nederlanders interessant is, omdat ïfs ANGST voor de vrijheid, angst voor het nieuwe, het onbekende, dat is volgens dr. J. M. W. van Ussel, docent in de moraalwetenschap aan de universiteit van Gent de diepere oorzaak van uitspraken van velen, die bang zijn, dat onze maatschappij steeds meer oversexed ja onzedelij- ker aan het worden is. Voorlopig, maandblad en „evangelisch commen taar bij de tijd" citeert enkele uit spraken uit radio-interviews van dr. Van Ussel waaraan we het volgen de ontlenen: „Toen ik jonger was legde men zeer hoogstaande normen aan. Maar ik constateerde bij mezelf en bij ande ren, dat die niet nagevolgd werden. Maar toch vonden wij de maatschap pij hoogstzedelijk, omdat men zich hoogzedelijke normen oplegde. DEVENTER E.D.B.THEATER, Smedenstraat tel. 13615. donderdag 31 aug. t.m. woensdag 6 september Captain Apache 14 jaar. vrijdag 1 en zaterdag 2 september, nachtvst. Het bos der begeerte 18 jr. zaterdag 2, zondag 3 en woensdag 6 september matinee: Vier rakkers en een oude jeep a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij. 21-23.30 u. za. 14-18.30-21-23.30 u. zo. 14-16-18.30-21 u. wo. 14-20 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. donderdag 31 aug. t.m. woensdag 6 september The French connection 14 jr. zaterdag 2 en vrijdag 1 septem ber nachtvst.: Gescheurd gordijn (v Alfred Hitchcoc 18 jaar. Zaterdag 2, zondag 3 en woensdag 6 septem ber matinee: -Het zal je kind maar wezen (o.a. Heintje) a.l. land). maar wezen (o.a. Heintje) a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij. 20-24 u. za. 14-18.45-21.15-24 u. zo. 14- 16-18.45-21.15 u. wo. 20-14 u LUXOR, Brink tel. 18662. donderdag 31 aug. t.m. woensdag 6 september de vier vuisten van de duivel 14 jaar; zondag 3 september Laurel en Hardy in Wonderland a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. za. 18.30-21 u. zo. 14-16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL. Brink tel. 13506. t.m. 2 september werk van M.E.L.A. Boroni-Peccebi A. Grmeloga, O. Ce- chova (uit de collectie van H. Blok- lanf.). Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 u. zondag, maandag en zater dag gesloten. 4 september t.m. 2 oktember Ge rard Berends (uit Twello) met schil derijen. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4 tel. 11848 t.m. 13 sep tember Kees Vos lino's gouaches, mo notypen. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij dag 14-18 en 19-21 uur zondag geslo ten. ATHENEUM BIBLIOTHEEK. Kloos ter 3 tel. 16512 12 Eeuwen boek en schrift een keuze uit 20 jaar aan winsten 1952-1972. Openingstijden; ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u. woens dag 10-12 en 13-17 en 18-20.30 u. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556. antieke fietsen, zilver aarde werk en antieke keukens. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zondag 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN: Brink, tel. 14556. Antiek kinderspeel goed en antieke kostuums. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zondag 14-17 u. DEVENTER BERGKW ARTIER, woensdag 6 september rondwande ling onder deskundige leiding door het Bergkwartier de laatste rond wandeling dit seizoen. Vertrek 14.30 u. bij het V.V.V. kantoor. Kosten f 1,25 voor volwassenen en f 0,75 voor jon geren tot 16 jaar. Kinderen beneden 12 jaar alleen onder geleide. WINKELCENTRUM KEIZERSLAN DEN. t.m. 12 september braderie voor alle winkels en lunapark tot 24 uur (luna park tot en met 3 september) zater dag 2 september geeft de Lebuinus Harmonie een concert van 14.30 tot 16.30 uur. De Vrije Natuur Is Niet Voorbestemd Als Vaalt: Neem Uw Afval Mee Naar Huis!!! VAROSSIEAU: do. t.m. wo. SEX- BOM ERICA (18 jr.). Aanvangstijden: do., vrijdag: 2.30 en 8 uur; za.: 6.45 en 9 uur; zond. 4.45 en 6.45 en 9 uur; ma. t.m. wo. 2.30 en 8 uur. Za. ANN en EVA (18 jr.) Aanvangstijden: 23.15 uur. zo: TARZAN'S GROOTSTE GE- GEVECHT (14 jr). Aanvangstijden: 2.30 uur. PALACE: do. t.m. wo. JAMES BOND 007 (14 jr.). Aanvangstijden: do. t.m. za, ma. t.m. wo.: 2.30 en 6.45 en 9 uur. zon. 2.15 en 4.30 en 6.45 en 9 uur. De dansles in Hotel „Vosman" begint voor één avond op woensdag 6 september van half 8 tot 9.00 uur. Verder normaal op dinsdagavond Tevens op deze avonden nog gelegenheid voor opgave. Voor de danslessen van GEHUWDEN bestaat al veel belangstelling. Deze lessen zijn op maandag-, dinsdag- en donderdagavond na 9.00 uur in Goor. Vraagt inlichtingen tel. 05470 - 2556 PANNENBAKKERSSTRAAT 2 TEL. 1818 VRAAG DAN EENS GEHEEL VRIJBLIJVEND OFFERTE BIJ ONS.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5