Ontdek uw eigen streek tè dikke tiener A m I '7ZWÈË m mm ■K De problematiek van de itffeM k WAAR GAAN WE HEEN? Bloeiende heide )töppelhaene- feest in Raalte Fout i-l: ,3 pjÉjp^ Dick Trom exit Paljas Breimode 1973 Sociaal wezen jjdag 25 augustus 1972 I ■f- ■EHh - Vi Het komende weekend willen e eens wat dichter hij huis lijven en het zogenaamde Stöppelhaene"-feest meema- in. Dit grote oogst- en dank •est vindt ieder jaar in Raalte laats en wel de laatste ■volle ieek in augustus op donderdag, fijdag en zaterdag. Heel Radl- i heeft zich dezeweek in lesttenue gestoken en voprftl In Raalte leeft nog het oude hand werk. De „Bottermarkt" is hiervoor een van de bewijzen. De Sallandse boerin in de specifieke klederdracht zal zelfgekarnde boter (kent U het nog uit de jaren '40-'45) in een Keul se pot verkopen. Maar ook het spin nen en mutsen maken zal worden ge demonstreerd, zoals het op de waren markten in de vakantietijd gebeurde. Ook de middenstand heeft zich er vanzelfsprekend bij aangepast en achter de stalletjes voor de winkels proberen de verkoopsters in kleder dracht"-hun waren aan de man te brengen. Naast het boerenhandwerk verdie nen nog andere ambachten de nodi ge aandacht en bij de klompenmaker vliegen de spaanders in het rond. Vrijdagsavonds zijn de winkels tot Deze foto vanaf de brug met viaduct bij Raalte richting Le- melerveld toont de rust op de Sallandse binnenwegen. Aan de andere zijde van de weg naar Zwolle heerst volop bedrijvig heid. 9 uur geopend en in de café's wordt een speciale spijs, de zogenaamde Sallandse ,,kruudmoes" geserveerd. Naast de mooie kerk, die momenteel in restauratie en niet te bezichtigen is, dient nog vermeld te worden, dat Raalte een pracht van een kegelbaan bezit. Maar ook de omgeving rond Raal te mag gezien worden. Een van de vele kerkdorpen is Heeten met een 12e-eeuws kasteel en in de vorige eeuw gerestaureerd. De beroemde herberg ,,De Hertog van Portland" is daar vlakbij. Op de wegen naar Nieuw Heeten-Holten is het vaak nog rustig en Luttenberg op de binnen weg naar Hellendoorn heeft nog uit gestrekte bossen en heidevelden, wel ke laatste nu beginnen te bloeien. Ook de Schoonheeter heide aan de zuidkant van Mariënheem nodigt voor een bezoekje. Voor liefhebbers van flora en fauna adviseren we daar de drassige gron den van ,,'t Twieg" op te zoeken. vrijdag en zaterdag zal het druk worden in en rond deze centrale plaats in Salland, waar het goed toeven en de gastvrijheid van de hotels, cafés en bars groot is. IE en grote stoet versie%dedandr-±- böuwwagens zal door de stra- jen rijden en langs de route zal xijdens het oogstfeest, waar het dorsen gedemonstreerd wordt met z.g. vlegels en het graan nog 7 f De tijd van het suikerspinnen is weer voorbij. Ernstiger zaken, zoals de school, vragen nu de aandacht. Salldhdse folklore ongetwij feld de nodige aandachttrek ken. met wannen gezeefd en van stof ontdaan, schenk en Sallandse deerns in klederdracht koffie met een stuk krentenstoet. ïJj HUISBEZOEK ,,Een kerkdienst zonder een verantwoord persoon lijk pastoraat is bijna een slag in de lucht. Het traditionele huisbezoek heeft dan ook als legitieme vorm van pastoraat afgedaan. Het stamt uit de agrarische tijd, waarin het gezin nog een eenheid was, d.e dominee en de ouderling nog gezagsdragers waren, de kerk nog als officieel heilinstituut beschouwd werd en de pastorale be nadering ,,'n familie" geschieden kon met schriftlezing en gebed als ze venklapper aan het slot. Het is voor mij eenvoudig een raadsel, dat men nog altijd meent, dat ons huidige cul tuurpatroon deze impertinentie van het ongevraagd binnendringen in de privacy van het gezinsleven nog ver draagt". (ds. H. A. Visser, Ned. Herv. predikant van de Westerkerk te Am sterdam, in Wat vindt u van de kerk dienst. In ons land lijden niet alleen veel volwassenen aan overgewicht, maar ...ook tieners, -Vroeger beschouwde m-gp dikke tieners niet als probeem: ...Rij of zy zou1 wel „uitgroeien" en daarmee zou dan het overtollig vet wel verdwynen. Dit misverstand is nog niet verdwenen. Veel moeders vinden het prettiger om „stevige" kinderen te hebben dan magere, om dat naar hun mening „dikke kinde ren meer weerstand hebben en daar door beter tegen een stootje kun nen." De tiener zelf heeft lang niet altjjd aandacht voor wat meer of minder overgewicht. Er zijn nog steeds magere, maar er komen steeds dikke tieners bij. Waar vroe ger vrijwel geen probleem gezien werd in het dik zijn van jongens en meisjes, ontstaat nu een hele pro blematiek. Volwassenen met 'n te hoog lichaams gewicht houden zich op aanra den van de arts aan een vermage- ringsdieet of matigen hun voedsel pakket. Dikke kinderen in de groei krijgen meestal géén dieet, wél wordt er dikwijls gezegd, dat ze min der moeten snoepen en wat meer aan sport moeten doen. Deze raadgevin gen zullen geen effect sorteren als men de problematiek van de dikke tiener niet begrijpt en er geen tijd en aandacht voor over heeft. Zowel de volwassen begeleider als de tiener zelf moeten op de hoogte MODE IN WOL Coutura brengt voor de komende winster dit korte jasje van WÓlmerk- velours. Het model wórdt in alle vrolijke kleuren gebracht: geel, rood, blauw, groen. De sluiting ontbreekt, de voorpanden vallen los tegen elkaar. Grote revers en brede omgeslagen manchet ten, raglan mouwen en wijd vallende rug typeren dit model. De coat van hem is van bruine wollen Melton. Van Gils bracht grote revers aan, een tweerij- knoopsluiting, grote insteékzak- ken en een opgezet rugceintuur tje. De pantalon is van fijne Wolmerk-tweed. DEVENTr.iv. E.DB. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615. donderdag 24 t.em. woensdag 30 au gustus The concert for Bangla Desh a.l. vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus, nachtvst. Liefes-explosies 18 jr. zaterdag 26, zondag 27 en woensdag 30 augutus matinee: Big Sam (wes tern met John Wayne) a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u; vrij. 21-23.30 u; za. 14-18.30-21.-23.30 u; 33, 14-16-18.30-21 u.; wo. 14-20 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. donderdag 24 t.e.m. woensdag 30 au gustus The French connection 14 jr. vrijdag 15 c-n zaterdag 26 augustus, nachtvs. Onderwereld van New York 18 jr. zaterdag 26, zondag 27 en woensdag 30 augustus matinee: Niels Holgers- son's wonderbare reis a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u; vrij. 20-24 u; za. 14-18.45-21.15-24 u; zo. 14-16-18.45-21.15 u. LUXOR, Brink. tel. 18662. donderdag 24 t.e.m. woensdag 30 au gustus 4 vuisten van de duivel 14 jr. zondag 27 aug. matinee: De wraak van Ivanhoe a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u; za. 18.30-21 u.; zo. 14-16-18.30-21 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. t.em. zaterdag 2 september werk van Marie Elisa La Boroni Peccebi, An na Grmeloga, Olga Cechova (uit de collectie van II. Blokland;. Open: dgl: 10-17 en 19-21 u; zater dagavond, zondag en maandag geslo ten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4, tel. 11848. t.e.m. 13 september Kees Vos, lino's, gouaches en monotypen. Openingstijden: dagelijks 14-18 u; vrijdag 14-18 en 19-21 u; zondag ge sloten. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 16512. 12 Eeuwen boek en schrift Een keu ze uit 20 jaar aanwinsten. Openingstijden: maandag t.e.m. vrij dag 10-12 en 13-17 u; woensdag 10-12 en 13-17 en 18-20.30 uur. MUSEUM DE WAAG, Brink, tel. 14556. Antieke fietsen, keukens, zilver en aardewerk. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink, tel. 14556. Antiek kinderspeelgoed en antieke ko tuums. Openingstijden beide musea: dage lijks 10-12.30 en 14-17 u; zondag 14-17 uur. LEBUINES TOREN, Grote Kerkhof tel. 72121. woensdagmiddag 30 augustus moge lijkheid beklimming toren van 14-17 uur. zaterdagmiddag 26 augustus kosten f 0,60 volwassenen, f 0,30 kinderen tot 12 jr. f 0,30 voor groepen van af 10 personen. DEVENTER BERGKWARTIER, t.e.m. woensdagmiddag 13 septem ber rondwandeling onder deskundige leiding door het Bergkwartier. Ver trek 14.30 uur bij VVV kantoor, Kos ten volw. f 1,25 per persoon en voor kinderen beneden de 16 jr. f 0,75. Beneden de 12 jaar alleen onder ge leide (Van te voren telefonisch re serveren gewenst). FEESTPROGRAMMA WINKELCEN TRUM KEIZERSLANDEN: donderdag 24 augustus 20 u. in de zaal Open Hof finale verkiezing Miss Keizerslanden. zaterdag 26 augustus Intocht Miss Keizerslanden in het Winkelcentrum om 14.30 uur. P.T.T. fanfare geeft concert van 14.30 tot 16.30 uur. Lu napark van 13 tot 24 uur geopend, zondag 27 augustus Lunapark van 15-24 uur. maandag 28 augustus Braderie voor alle winkels. Lunapark van 13-24 uur. dinsdag 29 augustus Braderie voor alle winkels. Lunapark van 13-24 uur. woensdag 30 augustus Braderie voor alle winkels. Om 15 uur ballonnen wedstrijd voor kinderen t.e.m, 12 jr. Lunapark geopend van 13-24 uur. MIJN MILIEU is ONS MILIEU dus ook UW MILIEU. Houdt de natuur schoon! ALMELO. VAROSSIEAU. do. t.e.m. Strawdogs (Genade loze afrekening). 18 jr. Aanvangstijden: do, vrij: 2.30 en 8 uur. Za; 6.45 en 9 uur. Zo: 4.45 en 6.45 en 9 uur. Ma t.e.m. wo: 8 uur. Za, ma. t.e.m. wo: Man en vrouw naar bed 18 jr. Aanvangstijden: za. 23.15 uur ma. t.e.m. wo: 2.30 uur Zo: De onzichtbare vijand valt aan 14 jr. Aanvangstijden: zo: 2.30 uur. PALACE. do. t.e.m. wo: Strelende handen. Aanvangstijden: do. t.e.m. za, ma. t.em.e wo: 2.30 en 6.45 en 9 uur. Zo; 2.15 en 4.30 en 6.45 en 9 uur. zijn van het feit, dat een dikke tie ner een grote kans mankt om .een- dikke, volwassene te wowlen, met .al le narigheid van dien. c Heeft men het te dik~zijn als zo danig erkend en wil men de tiener helpen, dan zal dit moeten gebeuren op een wijze, die ook werkelijk nut heeft. Alléén kan de dikke tiener de ze problemen niet oplossen, daarvoor is steun en goede begeleiding van ou ders en/of opvoeders nodig. Dikke tieners zijn al lang niet meer de grappige helden of heldin nen op school, zoals bijv. Dik Trom was. Zowel dikke tieners zelf, als hun ouders, worden erop aangekeken, zo dik te zijn. In de sociale omgang op school, thuis en in het vereni gingsleven kunnen dikke tieners zich vaak moeilijk handhaven. De gymnastieklessen binnen en de sport buiten geven dikwijls proble men. Wie dik is, is over het alge meen minder snel en onhandiger dan zijn slanke leeftijdsgenoten, want dik zijn belemmert de beweging. Men lacht hen „hartelijk" uit, be titeld hen als „dikke", enz. De „ge zellige dikkerd" lacht weliswaar meestal hartelyk mee, maar lijdt in stilte. Voor tienermeisjes kan de zomer met luchtige jurkjes, bikini's, enz. eenvoudig een ramp betekenen. Bikini's zijn taöGe en in haar maat zijn er dikwijls alleen saaie „jur ken". Het kan zelfs zover gaan dat dikke tieners weigeren om aan sport te doen uit vrees uitgelachen te wor den om hun dikke lichaam of er op merkingen over te moeten incasse ren. zich soms alleen handhaven In de r grpep door- zich. :als een paljas te ge dragen en-te doen of dik zijn leuk is. .in.stifte.izuljen zij gr naar verlangen om, riet als de gespierde slanke men sen uit de reclamebeelden, boeken, films en tijdschriften prestaties te leveren, de ideale he-man te zijn, of als een ranke vrouw door het leven te gaan. De ouders kunnen deze problema tiek nog vergroten. Een dikke moe der kan het onbewust wel prettig vinden als haar dochter ook dik is. Ze kan dan een deel van het schuld gevoel dat ze heeft over mislukte ver mageringspogingen afwentelen op haar kind en bijv. zeggen ,,zie je wel het zit bij ons in de familie." Tege lijkertijd overtuigt zij haar tiener er van dat diëten e.d. toch niet helpen, „zij, de moeder, houdt immers haar hele leven al dieet?". Zou de tiener dochter het toch presteren om een normaal lichaamsgewicht te bereiken dan maakt zij haar moeder hiermee misschien wel belachelijk. Dit lijkt misschien overdreven, maar uit het oogpunt van dikke tie ners is het dat zeker niet. Zij kunnen De toenemende belangstelling voor breien blijkt uit de omvang en uitvoe ring van het nieuwe breiboek van Neveda: Breimode 1973. Het is het dikste dat Neveda ooit heeft uitgege ven. En vooral wat de foto's betreft ook het mooiste. Nieuwe mode vraagt nieuwe soor ten breigarens. De breiende vrouw vindt ze in overvloed in dit nieuwe boek. Nieuwe breigarens die mogelijk zijn door de ontwikkeling van nieuwe machines. Om er een paar te noe men: Lancia. Een omwenteling op het gebied van baby- en kleutermode. Met één draad breit U drie kleuren. Lancia kan in de wasmachine en cen trifuge. Mohair. Inhakend op de modetrend voor het komende winterseizoen, brengt Neveda Mohair breiwol in een aantal aantrekkelijke kleuren. Athleta. Een breigaren dat vol komen gegarandeerd wordt in was machine en centrifuge. Ook na her haaldelijk wassen houdt het zijn „wol lige" karakter. Funny Spun. Dubbel getwijnd ga ren in onnavolgbaar mooie kleuren. In één draad multi-color effekt. Dit boek draagt een duidelijk mo de-karakter en bevat uitsluitend ex clusieve modellen. De prijs is f 4,50 maar bij aankoop van Nevada brei garen krijgt men 50 procent korting. Een veel voorkomende fout van dik ke tieners die willen vermageren, is de volgende: De tiener weigert voor korte of lan gere tijd vrijwel alle voedsel, snoept niet openlijk, maar wel in het ge heim, gaat er na enige tijd slecht uit zien krijgt een lelijke huid, voelt zich slap en wordt ziek. De arts zal versterkende middelen voorschrijven en de ouders op het hart binden hun kind vooral goed te eten te geven het is immers nog in de groei en te waarschuwen tegen het op eigen houtje vermage ren. Mede door de goede bedoelingen van de ongeruste ouders komt het kind weer aan en wordt weer te dik. Dieet houden mag nu niet meer, hot kind heeft immers ze1f gezien hoe ge vaarlijk dat is. Dat dit een foutieve aanpak is, is duidelijk. Een tiener die wil verma geren moet leren begrijpen dat voe ding dient voor de opbouw en het in stand houden van een gezond lichaam en voor de benodigde energie. Hij of zij moet leren welke voeding stoffen absoluut noodzakelijk zijn, zo als eiwitten, vitamines, mineralen en brandstoffen. De tiener moet ook le ren dat er een evenwicht moet be staan tussen opgenomen voedsel en verbruik door het lichaam en dat te veel voedsel op den duur altijd tot overgewicht leidt. Als dit begrepen is kan men een voorbeeld geven van een goed samen gestelde en calorisch toereikende voe ding. Bovengenoemd voedingspatroon moet nu geënt worden op het socia le leven van de tiener. Gebeurt dit niet of niet goed dan zal men nooit het gewenste resultaat bereiken. Het sociale leven is voor de tiener zeker zo belangrijk als een goed sa mengestelde voeding. Het bepaalt of ze erbij horen, mee kunnen doen, kortom geaccepteerd worden in de groep die ze als ideaal zien. Om de ze reden kan het „noodzakelijk" zijn dat ze meermalen per week meegaan met de anderen om ys, patat of wat anders te eten. Kan dit niet meer, dan voelen ze zich een outcast. Ze móéten meedoen om erbij te horen. Zelfs al weten ze dat deze snacks voor hen uit de boze zijn. Een matige hoeveelheid snacks, die hen sociaal in hun waarde laten moet dus in hun voeding worden ingecal culeerd. Dikke tieners stellen de diëtiste voor een gecompliceerd probleem en vereisen veel inzicht in sociale pro blemen en een goede begeleiding vart ouders en tieners; veel begrip en vooral geen betutteling kan tot het

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5