v \z If jé,4» 1 -d-i1*3a i Ontdek Uw eigen streek Beierse Woud CALGARY JEUGDORKEST SPEELT IN OVERIJSSEL ONTSLUITING VAN GLETSJERGEBIEDEN Recreatie in oostelijk Flevoland Toeristische evenementen Rodelen jn vakantiepark Weserberg- land Lange gasten WAAR GAAN WE HEEN? Bossen en Natuurterreinen Kampeerterreinen wËMm ■rkiémiii mm -w: Te paard door de wadden fe ket landschap van Oostelijk ffevoland is een aantal gebie- ien te onderscheiden met een verschillend karakter. Langs de wndmeren liggen buitendijks voorlanden met een wisselend hndschapsbeeld. Binnendijks jjn langs de randmeren uitge strekte bosgebieden ontstaan vaar in kampeerterreinen en terreinen voor dagrecreatie zijn opgenomen. Het Roggebotsebos is gelegen langs het Vossemeer en heeft een oppervlakte van ea. 800 ha. In dit bos zijn toeris tische autowegen, fiets-, ruiter- en wandelpaden aangelegd. Ook ligt hier de plantsoenkwekerij van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, die via een speciaal uitgezet voetspoor kan worden bezichtigd. Verder zijn vele picknicksets geplaatst en als attractiepunt is midden in het bos een grote vijver aange legd. Deze vijver, die niet die per is dan een meter, trekt in zomer en winter reeds veel be zoek. lii Vanaf de z.g. Knardijk tussen Oostelijk en Zuidelijk Flevoland kijkt men nog over uitgestrekte velden met bloeiende moeras-andijvie, een ideaal kweek- en broedgebied voor wild en gevogelte. In deze ongerepte natuur is het nu nog rustig, maar over enkele jaren zullen naast de vruchtbare akkers ook recreatie-terreinen zijn ontstaan. Onze vroegere Zuider zee was tweemaal zo groot als het huidige IJsselmeer. Aan de Noordhollandse kant van de Afsluitdijk werd de Wieringermeer in de jaren '30^'40 ontwik keld, de Noördoostpolder tussen Kampen en Lem mer in de jaren tussen '42 en '52. De dijken rond Oos telijk en Zuidelijk Flevo land kwamen respectieve lijk in 1956 en 1957 gereed. Thans is men bezig met de bedijking van de Marker waard, die geprojecteerd is tussen het eiland Mar ken, Enkhuizen en Lely stad in Oost-Flevoland. Evenals de Wieringer- meerpoder heeft ook de N oordoostpolder voorna melijk een agrarische be stemming, maar in Ooste lijk Flevoland is al iets te zien van de recreatieve bestemming, vooral de strook langs de randme ren. Wat de bestemming van de ingepolderde grond betreft, kan Oostelijk Fle voland als een keerpunt in de Nederlandse polder ontwikkeling worden be schouwd. Met behulp van docu mentatiemateriaal van de Rijksdienst voor de IJssel meerpolders zullen we de komende weken recreatie ve gegevens over deze nieuwe polder publiceren. Zowel via Kampen, El- burg, Harderwijk als van uit de Noordoostpolder over de nieuwe Ketelbrug komt men uit het noorden en oosten in bedoeld ge bied. Het Reve-Abbertbos is gelegen langs het Drontermeer en heeft een oppervlakte van ca. 700 ha; hierin zijn o.a. ondergebracht het jeugdkamper terrein „de Abbert", het kampeer- paspoortterrein „De Stobbe" en eni- clubterreinen. Het Roggebotsebos Reve-Abertbos beschikken over een boshut met barbecue mogelijkhe den. In het Spijk-Bremerberbos be vindt zich, evenals in het Roggebot sebos, een grote vijver en als grote attractie de permanente landbouwma- nifestatie de „Flevohof". In al deze bossen is en wordt aan de ontsluiting grote aandacht besteed. In aanleg zijn nog het Harderbos nabij Harderwijk, het Larserbos langs de Larservaart tjissen Lelystad en Harderwijk, het Wisentbos bij Dronten en de bossen rond Lelystad. Verspreid over de polder liggen een drietal natuurter reinen, i.w:: 6 een oecologisch reservaat van 60 ha waar zich ongestoor planten- en dierengezelschappen kunnen ontwik kelen. een weidevogelreservaat van 1ft ha waar zich ongestoord planten- en 't Veluwemeer, waar het water door stuwen op hoog peil gehouden kan worden. een vogelrustpunt annex ringstation van 40 ha bij de Kamper hoek, waar trekvogels een rustplaats kunnen vinden. In voorbereiding is een plan voor een moerasgebied na bij Harderwijk. Voor de kampeerders zijn er talrij ke mogelijkheden om hun tenten in Oostelijk Flevoland op te slaan. De meeste kampeerterreinen liggen langs het aantrekkelijke Veluwemeer. De Rivière-Camping, ruim 40 ha groot, is een camping met zeer mo derne voorzieningen. Op deze cam ping kunnen ca. 1100 tenten en cara vans een plaatsje vinden. Het ter rein is verdeeld in een aantal kam- y. peerveldjes. Nabij Harderwijk ligt, buitendijks, het tijdelijke kampeer terrein de „Flevocamping". Een nieuw binnendijks terrein is in aan leg. In het Reve-Abertbos ligt het jeugd en groepskampeerterrein ,,de Abert", dit terrein is speciaal be stemd voor het kamperen van groe pen. Het terrein bestaat ui 4 grote velden met een centrale ruimte, hierop bevinden zich twee toiletge bouwen en een amphitheatrische kampvuur-kuil. Ook het kampeerpas- poortterrein „De Stobbe" is in het Reve-Abertbos gelegen; het bijzon dere van dit kampeerterrein is, dat iedere kampeerder zijn eigen beslo ten terreintje heeft. Verder liggen in dit bos nog de terreinen van de Ne derlandse Toeristen Kampeer Club en Nederlandse Caravan Club. Bij Ketelhaven ligt het eenvoudig inge richte kampeerterrein „de Lage Vaart". De voormalige nederzetting Roggebotsluis is veranderd in een vakantiekamp, 't Bestaat uit 57 com plete woningen, die twee aan twee ge legen zijn langs leuke straatjes op een 17 ha groot terrein Het vakan- tieoord ligt midden tussen de twee «r" grote boscomplexen, het Roggebotse bos en het Reve-Abbertbos en op nog geen 1000 meter van het Drontermeer en Vossemeer. In het Bremerberg bos is een complex tweede woningen in voorbereiding. Tussen Lelystad en Harderwijk, in het Larserbos, hebben zich reeds een tweetal kampeerverenigingen geves tigd. In Lelystad is een camping voor kortverblijvers aangelegd, met als speciale voorziening een aantal slaapcabines. Deze camping grenst direct aan het zwembad. Verder ligt in het Veluwemeer tussen Elburg en Harderwijk een zgn. aquacamping. Deze camping is uitsluitend toegan kelijk via het water. Op de grens van het Bremerberg bos ligt de kampeerboerderij „Zet- zestig" waar plaats is voor 56 perso nen. Naast twee slaapzalen en het benodigde sanitair beschikt de schuur over een overdekte ruimte, die met name bij slecht weer vele mogelijk heden biedt; ook is er een kampvuur- kuil aanwezig. In Zuidelijk Flevoland zullen ook kampeerterreinen verschij nen. Het eerste kampeertrrein is ge projecteerd tegenover Nijkerk. ■tt'.-CSSfciiZ-: H®Esf>23 De Ankerturm in Lauterbach (Oberhessen, W.Dld.) is een in tact gebleven onderdeel van de middeleeuwse versterking van dit in romantisch opzicht zo be zienswaardige stadje. Een bezoek aan het Flevohof is voor jong en oud een genoegen zo als duidelijk blijkt op bovenstaande foto. Aan beide kanten links en rechts van de Weser (het gewest heet We- sex'bergland) kan men aantrekkelijke vakantiedagen doorbrengen en wel in oude burchten, die moderne hotelin stallaties bezitten. Voorts zijn er na tuurlijk ook hotels van alle klassen, boerderijen, bungalows en kampeer terreinen. Alle gewenste inlichtingen vindt men in de brochure „Schlüüssel zum Weserbergland". Door die bro chure verneemt men hoe men in dit gebied zich kan vermaken: van hen gelen tot het maken van vliegtoch ten. Die geeft trouwens ook de nodi ge informatie over de culturele her inneringen, monumenten, kerken, mu sea en kunst. Voorts worden er in lichtingen verstrekt over de dieren, die in dit gewest leven o.a. in de diergaarden. Voor kleine kinderen be zit Weserbergland niet minder dan tien sprookjestuinen en in vijf ge meenten vindt men parken, die heel wat te bieden hebben voor jong en oud. Men kan overigens ook tochten met een museumtrein ondernemen: tot september elke zondag tussen Nienburg en Bremen, Zeer populair zijn ook de openluchtspelen zoals bijv. „Der Rattenfanger von Hameln", of „Dokter Eisenbart" te Hannoversch Münden. Door de opening van het Duitse Nationalpark zijn de ontspannings oorden in het Beierse Woud nog be kender geworden. Freyung, de door Slot Wolfstein overheerste stad, heeft behalve oudere hotels en moderne restaurants een hotel met zwembad en veel kleine vakantieverblijven op de Geyersberg, die in de afgelopen jaren zijn ontstaan. Men kan er rij tochten ondernemen, tennis spelen en in verwarmde badinrichtingen ver toeven. Slechts twaalf kilometer van Freyung liggen de bossen, de dieren- centra van hef. Nationaalpark. Uitge strekte wandeltochten kunnen door bossen, weiden en velden worden on dernomen. Gasten van een buitengewone leng te kunnen thans ongehinderd over nachten in het hotel Vier Jahreszei- ten te Mrnchen. In vele kamers zijn voor hen bedden met een lengte van 2,30 meter geïnstalleerd» Het uit 68 leden bestaande Calga ry Jeugdorkest zal in Overijssel mu siceren en wel op 25 juli in Nijver- dal, op 27 juli in de N.H. Kerk te Al melo en op 28 juli in de PLechelmus- kerk te Oldenzaal. Entree f 2,50, kin deren en CJP-houders f 150. Bij hun aankomst zullen de leden Liefhebbers van paardrijden, die hun vakanti-a in dc Noordzee-bad- plaats Nieblum op het eiland Föhr doorbrengen, wordt een opmerkelijke attractie aangeboden. Er worden daar bij eb tochten door de wadden ondernomen, nadat in de voorafgaan de uren de golven nog hoog waren Onder deskundige leiding gaat de reis naat het eiland Amrum. De „Reiterhof" te Coting. die vijftien niseert eveneens nachtelijke tochten, paarden ter beschikking heeft, orga- deren en CJPphouders f 1,5(4 van het orkest officieel worden ont vangen door het Almelose gemeente bestuur. Gedurende de dagen, dat het orkest in Overijssel speelt, logeren de leden van het orkest bij Almelose fa milies. Het Calgary Jeugdorkest wordt be schouwd als een der beste orkesten op dit. gebied ter wereld. De studen ten, die deel van het orkest uitma ken, variëren in leeftijd van de 14 tot 19 jaar. Zij hebben een -zwaar oefenprogramma. Naast de weke lijkse repetitie studeren zij ander half uur per dag aan de muziek. De dirigent is F. C. Simpson, een beroepsmusicus. Sedert zijn 14e jaar was hij bij een militaire kapel in En geland. In 1953 werd hij geëngageerd door een militaire *^brass)band in Ca nadan. Hij is (53 jriar) gepensioneerd en besteedt al zijn'tijd aan het jeugd orkest, dat onder zijn leiding is ge groeid tot een der beste orkesten in dit genre. Na in Overijssel concer ten te hebben gegeven, gaat het or kest ook voor He eerste maal naar Duitsland, waar in Iserlohn, con- tactstad van Almelo, eveneens wordt gemusiceerd. ALMELO. Atelierroute langs ateliers kunstenaars Almelo, Borne, Delden en Goor op elke eerste en laatste za. en zo. van de maand. Routes ver krijgbaar op za. bij de VVV, op zo. bij Jopy van Putten, Kerkplein (We vershuisje). BUURSE. Wandeling door Hane- bulten en Huurnebulten. Vertrek bij café De Kruisboer (G. J. Mulder), Alsteedseweg 23. Aangegeven met rode pijlen. Deelname gratis. DELDEN. Bezichtiging tuinen. .Kas-, -teel TwickeL Iedere wo- en. za. mid- <Tag"l3.30 l4.4lT en T5~liur z.ijri er r'ond-" leidingen, kaarten bij VVV a f 1, DENEKAMP. Rondl. kerk (13e eeuw) en beklimming toren (klokken uit 14e, 15e en 16e eeuw), elke ma. 16 uur. Aanmelden bij VVV Rondl. Stoeterij Tilligte (7 km. van Denekamp, richtOotmarsum). En tree f 0,50 elke ma. en do. 11-12 u. Bezicht. volgstation kunstmanen en sterrewacht. Elke di. 21 uur bij hel der weer. Entree: vrije gift. Adres: Oude Mekkelhorsterstr. Wandeling door natuurreservaten van Staatsbosbeheer, elke do. 14,30 uur, vertrekpunt Beekbrug, duur 1, 2 of 3 uur naar keuze. Honden niet toegelaten. Deelname gratis. Fietstochten elke di. 14.30 u. vertr. VVV. Deelname gratis. Tochten du ren plm. 1 a 2 uur. Inl. verhuur fietsen VVV. DEN HAM. VW-puzzelrit voor au to's, motoren en brommers ied. dag. Avondwandelingen, elke wo. avond vertr. 20 uur v.a. museum Natura Docet, Oldenzaalsestraat. Deelname gratis, duur ca. 1 uur. Bezicht. klompenmakerij en ma ken en blazen midwinterhoorns, elke yt. 9-12 uur (gratis), Julianaplein. DIEPENHEIM. Zomeravondwandelin gen t.m. 21 aug. elke ma. en wo. avond, vertrek Raiffeisenbank 19.30 uur o.l.v. natuurgidsen. Rondl. park kasteel Warmelo o.l.v. hoveniers, elke di. en do. middag van 14.00-15.30 u. Aanmelden bij VVV. en tree f 1,kind. tot 16 jaar f 0,50. Boottocht Twentekanaal naar re creatieoord „De Waarbeek", v.v. dag. Vertrek Haven 11. 13.30, 15 en 18 uur. ma. t.m. vr. Vertrek 14.30 uur van busstation Stationspl. f 3,-, kind. t.m. Toerist, stadsrondrit t.m. 18 aug. 9 jr. f 1,50, HELLENDOORN/NIJVERDAL. Lichtroute t.m. 19 aug. Beschrijving bij de VVV. Openluchttheater, elke wo. av. spel „Krijgen is de Kunst". Kaarten V.V. „Op zoek naar wild", wand. di. 6 u. en do. 19 u. Vertr. parkeerpl. Toe- ristenweg. Kaarten VVV.. Boswandeling Staatsbosch, di. 19 u. en wo. 9 uur Vertr. Parkeerpl. Toe- ristenweg. WIERDEN Op de campings De Kie- kebelt en Tolplas optreden van Wier- dense Harmonie 26 juli: boerenka- pel van St. Jansharmonie 26 juli. Aanvang 19 uur. OLDENZAAL. Iedere zo. fietsen naar en op het Hulsbeek. Vertrek 10 uur vanaf VVV-kantoor. Iedere zo. rit van pl.m. 10 min. in met paarden bespannen koets over het Hulsbeek. Gratis. Vertrek Equi Resto. f 1,-, kind. f 0,75. Rondleiding in de St. Plechelmus- basiliek en torenbeklimming. Vertrok 15.00 uur iedere wo. VVV-kantoor, f 1,kind. f 0,75. OOTMARSUM. Rondwandeling en excursie door Ootmarsum, aansl. film over plaats en folklore, iedere ma, 19.30 uur. Vertr. VVV-kantoor, f 0,50. Vertoning dia's over flora en fau na Heemkunde. Iedere di., 20.45 uur. Wapen van Ootmarsum, entree: vrije gift. Rondritten pér huifkar dagelijks behalve di. en zo. Inl. VVV 05419- 1561, toest. 19. WEERSELO. Kunst- en antiekmarkt, ied. eerste za. van de maand. Born- sestraat 30 telef. 05416-285. Een zomerse rodeltocht kan men in het vakantiepark op de Moezel hoogten tussen Cochem en Klotten ondernemen. Hiervoor staan specia le sleeën en een honderd meter lan ge rodelbaan ter beschikking. In een grote omheining leven meer dan 200 wilde zwijnen. 22 mouflons (schapen) en andere dieren. Voor kinderen staat een drie hektaren groot sprook jesbos met 'dertien blokhuizen ter be schikking en in die blokhuizen vindt - men de aantrekkelijke sprookjesscè nes.' Ten slotte vindt men in dit va kantiepark een restaurant, een speel plaats voor kinderen, vele wandelwe gen en andere aantrekkelijkheden. DEVENTER E.D.Ii. THEATER, Smedestraat, te- lef. 13615. donderdag 20 t.e.m. woensdag 26 ju li De bedrieger bedrogen Louis de Funès.l. vrijdag 21 en zaterdag 22 juli. nacht- voorstelling Liefde voor het huwelijk 5e en laatste week 18 jr. vrij 21, za 22, zo 23, di, 25 en wo 26 juli matinee: Zoetwater matrozen al. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij 14-21-23.30 u. za. 14-18.30-21-23.30 u. zo. 14-16-18.30-21 u. di en wo 14-20 u- CINEMA, Lange Bisschopstraat tele foon 11100. donderdag 20 t.e.m. woensdag 26 ju li Mr. Flubber de vliegende school meester a.l. vrijdag en zaterdag 21 en 22 juli. nachtvst. Eros-Centrum Hamburg 18 jr. do 20. vrij 21, za 22, zo 23. ma 24, di 25 juli matinee: De Robins en het robotcomplot a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij 20-24 u. za. 18.45-21.15-24 u. zo. 16- 18.45-21.15 u. matinee elke middag 14 LUXOR, Brink, telef. 18662. donderdag 20 t.e.m. woensdag 26 juli Blue Movie 18 jr. zondag 23 juli matinee: De Smur fen a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. za. 18.30-21 u. zo. 14-16-18.30 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink, te lefoon 13506. Wegens vakantie geslo ten. GALERIE TROG - Art, Hofstraat 2. telefoon 16733. t.e.m. 21ijuli Liesbeth Wiersma, wand kleden. Openingstijden: dinsdag t.e.m. vrij dag 13.30-17.30 u. vrij. 13.30-17.30 en 19-21 u. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4, telef. 11848. c t.e.m. 9 augustus werk van verschil lende kunstenaars o.a. J. Stuiver, Ar no Kramer. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij. 14-18 en 19-21 u. zondag geslo ten. In het Stubaital, Tirol, dat zich van et Wipptal in zuidwestelijke richting f splitst, worden sinds het voorjaar ïieuwe gondelspoor- en liftinstalla- iies gebouwd, die een van de moo: ste en uitgestrekste gletsjergebiedc van de Alpen ontsluiten. Het zomer- skigebied op de Ferner, de Schafe: spitze en de Stubaier Wildspitze is 6 km2 groot en komt tot boven di 3.200 m, zodat men hier het helr jaar kan skiën. In het Stubaital, dat bekend staat als een skiparadijs voor toeristen in het hooggebergte, zijn 71 toppen, die tot boven de 3000 m komen. Dit jaar komt het gondelspoor sectie 1 en^ 2 en de sleeplift Eisjoch (3.200 m) 'daar; in dé loop van het volgend 'aar worden de andere liften ge- rpend. Wanneer alles klaar is. be draagt de totale capaciteit van di' moderne liftsysteem 8000 personen per uur. Het dalstation ligt op 25 km afstand van de uitrit Schönberg van de auto snelweg bij de Europabrug van de Brenner-autosnelweg. ATHENAEM BIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, telef. 16512. 12 eeuwen boek en schrift een keu ze uit 20 jaar aanwinsten. Openingstijden: ma t.e.m. vrij 10-12 en 13-17 u wo. 10-12, 13-17 en 18-20 u. MUSEUM DE WAAG. Brink telef. 14556 antieke fietsen, keukens zilver en aardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zondag 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink, telef. 14556. antiek kinderspeel goed, antieke kostuums. LEBUINESTOREN. Grote Kerkhof. beklimming toren: dagelijks 9-12 en 14-17 u. zondag gesloten. DEVENTER BERGKWARTIER: el ke woensdagmiddag om 14.30 u. een rondleiding onder deskundige leiding. Kosten f 1,25 voor volwassenen en f 0,75 voor jongeren tot 16 jaar. kin deren beneden de 12 jaar alleen on der geleide. Vertrek bij het VVV-kan toor. REDERIJ SCHEERS: zondag Deventer-Terwolde. (scherpen hof) vertrek Dev. 10.15-12.15-14.15- 16.15 u. vertrek Terw. 11.15-13.15- 15.15-17.15 u. maandag: geen boottochten alleen De venter Gorssel v.v. dinsdag: Deventer-Lochem vertrek Deventer 10 u, vertrek Lochem 15 u. woensdag: Deventer-Arnhem vertrek Deventer 9.00 vertrek Arnhem 16.00 uur. donderdag: Deventer-Brinkhorst ver trek Deventer 10 u. vertrek Bronk- horst 14.30 u. vrijdag: Deventer-Kampen vertrek Deventer 10 u. vertrek Kampen 15 u. dagelijks: Deventer-Gorssel vertrek Deventer 10-12-14-16 u. vertrek Gors sel 11.15-13 15-15.15-17.15 u. Verdere inlichtingen VVV telef. 16.200 of rederij Scheers 15914. SPEELKAR. donderdag 20 juli: Speelkar A.B.C. resp. HaringvlietstrVan Vlotenlaan, Arendhorst. 10 en 14 u. vrijdag 21 juli: Speelkar A.B.C. resp. Bekkummerstraat, Jan Luykenlaan, Winkelcentrum Platvoet. 10 en 14 u. maandag 24 juli: Speelkar A.B.C. resp. Gooyerstraat, Winkelcentrum Platvoet, Jan Luykenlaan. 10 en 14 u. dinsdag 25 juli: Speelkar A.B.C. resp. Boerhavelaan. Arendshorst. Van Vlo tenlaan 10 en 14 u. woensdag 26 juli: Speelkar A.B.C. resp. Wezenland 2, Winkelcentrum Borgele, Sallandstraat 10 en 14 u. ALMELO. Varossieau: do t.e.m. wo.De lef schopper a.l. Aanvangstijden: do vrij: 2.30 en 8 u. za. 6.45 en 9 uur. zo. 2.30 en 4.45 en 9 uur. ma t.e.m. wo.2.30 uur. Za. ma. t.e.m, wo.: Kamermeisjes voor Mr. P. 18 jr. Aanvangstijden: za. 23.15 uur. •na. t.e.m. wo.: 8 uur. Palace. do t.e.m wo: Wie een kuil graaft vooe een aneeral. Aanvangstijden: do t.e.m. vrijd. ma t.e.m. wo.: 2.30 en 6.45 en 9 uur. za.: 6.45 uur en 9 uur. zo.: 2.15 en 4.30 en 6.45 en 9 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5