VIERDAAGSE STAD NIJMEGEN heeft internationale bekendheid KOM OVER DE BRUG iMaMaft Ideaal uitgangspunt voor wandelen in een rijke natuur Vermaak en ontspanning Bergen en dalen Stad aan rivier Wandelen Geschiedenis Spelevaren Heilige land Musea en tentoonstellingen Enige tienduizenden wandelenthousiasten zullen van 18 tot en met 21 juli „het Kijk van Nijmegen" belegeren. In voor gaande jaren waren er meer dan vijftienduizend deelne mers, afkomstig van all over the world, die de Vierdaagse afstandsmars volbrachten. En minstens tienduizend toe schouwers willen getuige zijn van de intocht van de tippe laars. Ook zullen er onder onze lezers en lezeressen zijn, die de wandelsport een warm hart toedragen en of zelf gaan deelnemen of de huldiging van hun favorieten willen vol brengen. Redenen voor ons om de Keizerstad eens wat meer publiciteit te geven. Het is vorstelijk binnenkomen in het Rijk van Nymegen. De machtige Waalbrug spant hoog boven de ri vier zijn sierlijke boog naar de stad op de heuvels, ook wel genoemd de oude keizerstad Nijmegen. De speel se Stevenstoren wenkt van over het water: ,,kom over de brug en ga het Rijk in, dat zo rijk is". Inderdaad rijk, zowel aan natuurschoon en ste- deschoon, als aan schatten van schoonheid, verborgen in de dorpen rond de stad. En hij of zy, die over de brug komt, vindt daar eigenlijk alles wat maar Ie wensen valt: een aantrekkelijke stad met internationaal verkeer (dus levendig en attractief), maar ook rui ge bossen waar nog rust en ruimte ls, met hei en heuvels om te dwalen, weiden en sloten, dromerige vennen, kerken en kastelen, laag- en hoog land. Twintig eeuwen geleden huisden daar de Bataven en Romeinen en Keizer Karei de Grote woonde in dat Numa- ga (later Nieumeghen), waar de le gendarische Mariken haar avonturen beleefde. Het Nijmegen van thans is niet alleen de oudste stad van Ne derland, maar ook de grootste van 't Gelre. Het is de charme van Nijme gen, dat het oud en nieuw zo won derwel heeft gecombineerd. En het stoort niet, dat de monumenten van het rijke verleden temidden van de moderne nieuwbouw van het stads centrum staan. Het oude Nijmegen is dan ook niet versteend in vergane glorie. Met zijn na-oorlogse nieuwe winkelcentrum, concert- en congresgebouw, schouw burg, universiteitscomplex, sportvel den-complex met stadion, haven- en industriegebied vinden wij Nijmegen met zijn circa 150.000 inwoners echt vooruitstrevend en dynamisch. Maar Nijmegen is zuinig op zijn oude monumenten. Op het hooggele gen Valkhof (wat toch een geweldig entree is dat daar rechts achter de Waalbrug), waar eens Karei de Gro te resideerde, spreekt nog de histo rie. De nabijgelegen eeuwenoude Bel védère doet zijn naam eer aan: ner gens bijna heeft men zulke machtige vergezichten. Een juweeltje van oude bouwkunst is het herbouwde raadhuis. Hier hangen zeldzame wandtapijten en zijn unieke kunstschatten te bewon deren. Op en rond de Grote Markt met het machtige Waaggebouw, Stevens- kerk, toren en boog zijn nog oude trapgevels te vinden. Met een beet je fantasie waant men zich een mo ment in het verleden. Ook staat daar „Mariken van Nieumeghen" (in brons) met haar boodschappenmand- je. Zij nodigt de gasten om te gaan winkelen iets verderop naar de wa renhuizen, winkels, café's en andere gelegenheden tot vermaak en ont spanning, waar vele gemeentebestu ren jaloers op zijn. Tussen de vele parken en plantsoe nen van Nymegen neemt het stads en sportpark „De Goffert" met sta dion en openluchttheater (samen 80 hectare) wel een heel aparte plaats In. Naast speelweide, bos- en water partijen, vindt men er ook nog een kinderboerderij en een siertuin. Toch is deze grote oase van groen tussen de nieuwe woonwijken eigen lijk nog zeer bescheiden in vergelij king met de 8000 hectaren bos, die 't Rijk van Nijmegen rijk is. Hoewel de grenzen niet zo nauwkeurigzijn te bepalen, vormt het wel een eenheid. De oude benaming stamt nog uit het verleden, toen koningen en keizers er hun jachtgebied hadden. Daar liggen de oude „heerlijkhe den" Beek en Ubbergen op de hoge beboste heuvelhellingen met weidse panorama's over de Nederrijnse laag vlakte. Daar leunt Groesbeek tegen n 9**9 B u -De vlaggmparade aan de K IB" 1 WfinflAlAVOnAmünT vooravond van de Vierdaagse JUyl BIJ W O B syclü W CS ICS l HWI l li i,ee.i spectaculairschmiwspel de Duitse grens en het uitgestrekte „Reichswald" aan. Een echt heuveldorp is Groesbeek, met rondom bossen en glooiiende vel den en akkers. De naam „Berg en Dal" zegt al genoeg; te kust en te keur zijn ze er. Overasselt heeft in de stille bossen vele verscholen ven nen, waar omheen men rustig kan dwalen. Ook een bezoek waard is 't verderop gelegen Heumen. Hier vlak bij ligt Mook, met zijn roemruchte historie, denk maar aan de slag op de Mooker heide. Er is nog zoveel meer te zien In en om de Keizerstad, er valt nog zo veel meer te genieten. Men kan daar in stad en streek alle kanten uit en men raakt er niet gauw uitgekeken, omdat het natuurschoon daar zo veel zijdig en gevarieerd is. Hoog en laag zijn vol verrassingen. Vreemdelin gen zijn welkom en wie er eens komt. komt er graag weer. Wie er meer van weten wil, moet zich wenden tot de Streek-VVV Nijmegen en omge ving, tegenover het NS-station no. 10. Een belangrijke schakel in het druk ke transito-verkeer over de Rijn tus sen de zeehavens en buitenlandse in- Op het historische Valkhof, waar omstreeks 800 Karei de GroU z'n burcht hac bevindt zich de (geheel ge restaureerde Karolingische kapel. De feestelijke intocht van het voetvolkwordt ieder jaar door vele tienduizenden gadegeslagen Wij hebben op onze speurtocht slechts een globale indruk kunnen geven van de Vierdaagse stad Nijmegen. Wie er meer van wil genieten, geven wij de raad: Laat de auto eens staan en ga ook wandelen! Wandelen is goed, ook voor U en wandelen in de vrije natuur is nog beter. Gelukkig is het Rijk van Nijmegen nog niet overspoeld door massatoerisme en daarom een echt gebied, waard om eens nader te leren kennen. dustriecentra is de Waal, breedste en drukst bevaren rivier van Neder land. Dag-in-dag-uit biedt deze rivier voor Nijmegen een beeld van ruste loze bedrijvigheid, machtige duw bootcombinaties, enorme tankers, zwoegende sleepboten, stoere coas ters, lange rijnaken en zeer wendbare Oud stedeschoon in Nijmegen: Het Waag gebouw op de Grote Markt en een frag ment van de ze architecto nische pracht. en actieve parlevinkers (boot-win kel). De vlaggen van vele nationali teiten wapperen dagelijks Nijmegen voorbij. Men vertoeft graag aan de rivier om uit te zien over de Waal en het omringende landschap of om esn kleintje koffie of pilsje te drin ken. Meer dan tweehonderd jaar ge schiedenis hebben hun sporen in de stad achtergelaten. Op het Valkhof staat nog de kapel, die eens deel uitmaakte van de burcht van Karei de Grote. De romantische ruïne ver derop herinnert aan de dagen dat Frederik Barbarossa daar op het Valkhof resideerde. Belvédère, eens een verdedigings-bolwerk, nu café restaurant, biedt een wijds uitzicht over de rivier. Het 14e-eeuwse raad huis aan de Burchtstraat kreeg zijn aanzien in 1553. Op de naiar de rivier afdalende hel lingen, waar het middeleeuwse Nij megen zijn grote bloeiperiode beleef de, bleef de „Ottengas" bewaard, evenals het Besiendershuis (1525), 't Brouwershuis (1621), het Glashuis (1452) en nog een aantal andere his torische panden. Meer gegevens over historische andere bezienswaardigheden ver schaft de plattegrond van de stad, die verkrijgbaar is bij het VVV-kan- toor, telefoon P8800224520. Van het moderne Nymegen begint de gescMedenis-t na de tweede we reldoorlog. In 1944 werd het stads centrum door een fataal bombarde ment, gevechtshandelingen en brand stichting verwoest. Nymegen heeft er e1/» nieuw hart door overgehou den met als middelpunt een prome nade, afgesloten voor alle rijdend verkeer, rijk gestoffeerd met banken, bloemen en aanlokkelijke vitrines. Wetenschappelijke allure dankt Nij megen aan de katholieke universiteit en koortsachtig bouwt men aan een zogenaamde cité universitaire, die in 1980 aan zo'n 17.000 studenten plaats zou moeten bieden. Een belangrijke rol in het Nij meegse gezelligheidsleven, dat zich goeddeels ontwikkelt in de meer dan 150 cafè's, restaurants en bars, spe len de studenten. Een mooie combinatie met een be zoek aan Nijmegen is een bezoek aan het café-waterpaviljoen „Waalorama" onder het motto „spelevaren op de Waal met de Keizerstad". Tijdens de vierdaagse zijn er minstens drie rondvaarten van zo'n anderhalf uur in da.richting Beuningen-Oosthout of Eriecom. Zo'n boottocht op zo'n le vendige 'rivier verveelt niet gauw en de kinderen vinden het fijn. De Kei zerstad is een mooie snelle boot, net niet te. groot en niet te klein. Als er minstens tien passagiers zijn, gaat de rondvaart reeds dnor. Vertrektij den om half tien, twee en vier uur, van de Waalkade, langszij of naast het drijvend paviljoen „Waalora ma". Volwassenen betalen f 2.50 en kinderen tot 12 jaar f 1.75. Verspreid in een prachtig bos van plm. 45 hectare ligt de Heilige Land Stichting, een groot bijbels openlucht museum, waarin 'n bedoeïnentent (lijkt wel op een stallen-tent van een circus), karavansrail, oosters woonhuis met timmerwinkel, herders- veld met wachttoren, schaapskooi, oosters dorpje, synagoge, hof van olijven, sanhedrin, paleis van Pila- tus, staudspoort en de caevarieberg met graf. De opzet van dit museum: achtergrond-informatie geven voor 'n beter begrip van de bijbel. Deze stichting is een wereld-unicum. Dit- bijbelse openluchtmuseum ls ge opend van 9.00 tot 17.30 uur en de entreeprijs is f 1,50 per persoon, kin deren half geld. Gemeentemuseum: De voormalige 15de-eeuwse kloosterkerk bevat met zorg opgesteld aardewerk vanaf de ro- meinse tijd tot de 18de eeuw, belang rijke gildestukken w.o. gildekannen en de stadsschenkkan, fraai oud ste delijk zilver, glas, prenten van oud- Nijmegen en munten. Afrika museum: In een modern museumgebouw in de Berg en Dal- se bossen zijn kostelijke schatten van Afrika verzameld. Nergens in Neder land leert men de Afrikaanse mens, zijn kuituur en kunst, godsdienst en riten beter kennen, 'n Natuurgetrouw negerdorp vormt mc' het museum een boeiend geheel. Open: mei-sep- tember. Rijksmuseum G. M. Kam: Wie al les weten wil van de vroegste bewo ners der lage landen, hoeft maar rond te neuzen in het museum Kam, waar eeuwenoude bodemschatten vergaard zijn. Als stille getuigen uit het ver re verleden brengen zij op boeiende wijze het prille begin van menselijk» bewoning onder onze aandacht. Tentoonstellingen worden regelma tig gehouden in het Waaggebouw (Grote Markt), het Besiendershuis (Steenstraat), Galerie Lenten (v. Welderenstraat), Galerie Pluymen (Ziekerstraat) en Atelier De Wester helling (Sophiaweg).

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5