houding aan De vis Bedrijfleven neemt afwachtende wilde niet bijten Help het in grote nood verkerend Bangla Desj Een en dertig cursisten ontvingen het diploma VEHA-Wier den viert 12,5-jarig bestaan voor gratis SPAM KOFFIE trouw hoekje Grote jaarlijkse actie voor het Holtens studiefonds voor Papoea-j ongeren de Geref. Kerk Klokken luiden voor Bangla De.sh Inzameling in Het leven op 't ni ppert je behouden laarvergadering EHBO Fabriek houdt ,,Open Deur Rechtstreeks programma bij afsluiting tweede bouwfase Literair Kafé Deventer voor Rono Bibliotheek assistente Werkloosheid iets gedaald Apothekers assistente Bejaardengymnastiek Jonge zivanen op het Catsmeer te Holten Vrijdag 16 juni HCampioen koffie is SPAR koffie Ter leniging van de onvoorstelbare nood onder de bevolking van Bangla- Desh zal er op zondag 18 juni in de geref. kerk een inzameling worden gehouden, Na alle drie diensten zal er gelegenheid zijn om een gift te de poneren in een grote collectebus, die voor de preekstoel staat en ook 's avonds is de kerk van half negen ;ot half elf open teneinde het publiek de gelegenheid te geven hun gaven te offeren. Er zal zondagavond van twintig over 8 tot tien voor 9 in een speciale TV- uitzending (Nederland I) aandacht worden geschonken aan dit land, dat eigenlijk momenteel niet meer is dan een grote ruïne. De mensen hebben niets, geen huizen, geen grond en geen eten, In Saidpoer in noordelijk Ban- gla Desh sterven dagelijks veertig a vijftig mensen de hongerdood. Het is een ontzettend trieste situatie waarin alleen verbetering kan komen met de hulp van zeer velen. Ook uw hulp, in de vorm van een gift in de collecte bus, is onm^baar. Op 13 juni 1971 deed de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingen hulp 1971 op u een beroep mee te werken aan een nationale aktie ten behoeve van naar India uitgeweken vluchtelingen. De aktie bracht, mede dank zij de ruime aandacht die de pers hieraan heeft gewijd, f 22 miljoen op, welk bedrag grotendeels werd besteed aan het in le ven houd-en van deze vluchtelingen; een kleiner gedeelte werd besteed voor hulpverlening aan vluchtelingen die begin 1972 naar Bangladesj repatrieerden. Hoewel deze vluchtelingen gelukkig naar hun eigen omgeving konden terugkeren, zijn hun problemen hiermee niet opgelost. Ongeveer de helft van de 10 miljoen vluchtelingen vond hun huis verbrand en hun vee geroofd. Zij moeten geheel opnieuw beginnen, terwijl de overheid niet bij machte is hulp te bieden. De partikuliere organisaties daar entegen hebben reeds 1' miljoen rampslachtoffers kunnen hel pen vóór het invallen van het regenseizoen. Er moeten echter nog 3V* miljoen mensen worden geholpen waarvoor de fondsen ont breken. Het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 zal op zondagavond 18 juni a.s. opnieuw een beroep doen op het Nederlandse volk bijdragen te storten op giro 999. Immers - hoewel het in 1971 door gezamenlijke krachtsinspanning is gelukt de ruim 10 miljoen vluchtelingen zo te hel pen dat zij in leven bleven - hierop moet, wil dit zijn zin behouden, deze aktie volgen, die ten doel heeft de gerepatrieerde vluchtelingen (zie foto 2) te helpen een nieuw onderdak en een nieuwe bestaansmogelijkheid te vinden. Op 18 juni a.s. om 20.25 uur zal in een speciale tv-uitzending aandacht worden gewijd aan een nieuwe aktie van 't Nederlands Comité Vluchte lingenhulp 1971, met als doel de gerepatrieerde vluchtelingen te helpen een nieuw onderdak en een nieuwe bestaansmogelijkheid te. vinden. Van 19 juni tot 1 juli zal de grote jaarlijkse actie voor het Hol tens Studiefonds voor Papoea-jongeren weer gehouden worden. Op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten kwam reeds f 1185,- binnen. Verschillende nieuwe vaste bijdragers hebben zich aange meld. Tussen 19 juni en 1 juli zullen onze gewaardeerde medewer kers uw vaste bijdrage (wanneer u die niet vóór 1 juni overmaakte) of uw losse gift aan huis ophalen. Ook bij onze medewerkers kunt u zich als vaste bijdrager opgeven. Wordt vaste jaarlijkse bijdrager. Helpt steevast de vaste lasten dragen! Steunt allen dit belangrijke werk. De heer B. Soer, die pas met verlof uit Australisch-Nieuw-Gui- nea in Holten is, wil u gaarne iets vertellen over het effect, dat uw bijdrage hier, ginds in Nieuw-Guinea heeft. Papua New Guinea, 13x zo groot als Nederland met een bevolking van ruim 2 miljoen is een agrarisch land. De bewoners leven van het land en de meesten hebben practisch geen inkomen. Een relatief klein aantal werkt in de weinige fabrieken en mij nen. Aan de kust zijn vooral klap per-plantages en een kleiner aantal cacao- en koffie-aanplantingen. In de bergen heeft men enkele theeplanta- ges en er wordt pyrethrum verbouwd, een plant, die een insecten dodend middel oplevert. Bijna al de plantages zijn in han den van Europeanen die evenals de het verleden grote stukken land voor een appel en een ei van de bevol king .gekocht" hebben. Ik zal me verder bij de Lutherse zending bepa len. Wij hebben ook talrijke planta ges, voornamelijk klappers en cacao. Ook onze internaatsscholen kunnen al leen bestaan doordat we uitgebreide klapper-aanplantingen hebben en grond voor het verbouwen van het eten van de leerlingen. Voor deze in ternaten krijgen we weinig of geen subsidie van het Gouvernement. Vaak is de opbrengst ver beneden wat het zou kunnen zijn, als we goed opgeleide landbouwmensen hadden. Zelfstandigheid Nu het land snel naar zelfstandig heid toegroeit, gaan meer en meer stemmen op om de plantages te rug te geven aan de oorspronkelijke inheese eigenaren van de grond. Ook de zending ontkomt hier niet aan en om toekomstige moeilijkhe den te voorkomen, wil men deze plan tages overdragen aan de zelfstandi ge Kerk (ELCONG is Evangelisch Lutheran Church of New Guinea). Door het lage bestaansniveau van de bevolking heeft de kerk altijd ge brek aan geld en kunnen voorgan gers en kerkewerkers alleen maar een zeer klein salaris betaald worden, vooral nu ook de moederkerken in Amerika en Australia steeds minder geld sturen. Deze plantages mits goed geleid, zouden de kerk de nodige fi nanciën kunnen opbrengen. Zonder goed opgeleide inheemse ma nagers werken deze plantages alleen maar met verlies vooral, wanneer de prijzen op de wereldmarkt, zoals op het ogenblik het geval is, laag lig gen. De zending heeft ook met de gedachte gespeeld al haar bezittin gen te verkopen, het geld vast te zet ten en de kerk het vruchtgebruik te laten. De voornaamste moeilijkheid is, kopers te vinden die de enorme bedragen zouden kunnen opbrengen. Opleiding Door jongelui op te leiden zoals nu geschiedt met Duncan en Piri, die zich verplicht hebben voor de kerk te werken, kan de kerk eig^n vak kundige managers aanstellen. In het geval van bovengenoemde twee jon gelui werkt dit dubbel aangezien ze beide al voor onderwijzer opgeleid zfjn en dus ook aan een landbouw school kunnen gaan lesgeven. De op leiding in Holland geeft hun een in ternationale status en het prestige, dat in het Oosten altijd nog een gro tere rol speelt, dan in Europa. Op het ogenblik staat er weer een be gaafde en qua karakter bijzon der geschikte jongeman klaar, om, indien dit door u financieel wordt mogelijk gemaakt te worden uitge zonden. Ik heb dit alles zeer be knopt verhaald, maar ik hoop, dat u desondanks zult begrepen hebben, hoeveel uw steun voor de jonge kerk op P.N.G. betekent. De dames J. Hulsman-Veld huis, bestuurster, en haar schoonmoeder D. Hulsman-Ma- nenschijn uit Holten, zijn maandagmiddag ter nauwer- nood aan de dood ontsnapt, toen hun auto op de met knipper lichten beveiligde overweg in de doorlopende dijk in het Hol- terbroek met een trein uit de richting Deventer in aanraking kwam. De trein raakte slechts de bumper en de radiator; h-et was voldoende om de wagen voorlopig onbruikbaar te ma ken. De treinbestuurder die de auto zag naderen heeft door lopend'signalen gegeven, maar kon niet verhinderen, dat hij de auto nog raakte. Hij als zo wel de beide dames keken stomverbaasd naar de gevolgen van.deze „ontmoeting", die wel bijzonder goed is afgelopen. Of het onoplettendheid of een verkeerde berekening is ge weest. is niet bekend gewor den. Wel mag worden aange nomen, dat, indien het een trein uit de richting Almelo was geweest, de gevolgen zeer ernstig zouden zijn geweest. Een regionaal dagblad sugge reerde', dat de dames niet veel last van zenuwen zouden heb ben gehad en dat zij gezegd zouden hebben ,,Hoe komt wiej noew in hoes". Als zij iets in deze zin gezegd hebben dan zal het waarschijnlijk ge weest zijn ,,Hoe komme wie noe in huus". Maar dat is niet zo belangrijk. Belangrijk is, dat zij het leven er hebben afge bracht. Vorige week donderdagavond werd in Hotel Holterman de jaarvergade ring gehouden van de afdeling EHBO onder voorzitterschap van de heer A. Jalink. Na de opening van de voorzitter was het woord aan de secretaris, de heer H. Rozendom, die na het voor lezen van de notulen, ook het jaar overzicht verzorgde. Hieruit bleek, dat vooral de laatste 3 jaren de ver eniging een zeer grote bloei heeft on dergaan. Waren er in 1968 25 gediplo- meerde leden, thans is het aantal ge stegen tot 130. Het intensieve ver keer en de verkorte EHBO cursus, zullen hier zeker invloed op hebben gehad. Hierna volgde het financieel ver slag van de penningmeester de heer H. Rozendom. De heer H. Schuts, sprekend namens de kaskommissie, had de kas in orde bevonden. Aankopen Dank zij de 940 donateurs die de vereniging thans heeft, was er nog een batig saldo. Onder de uitgaven was vermeld, de aankoop van een be ademingspop en een serie dia's voor de verbandleer, verder een post van f 1045,voor de aankoop van ver band. Door de grote groei van de vereniging moet men uitzien naar een andere ruimte, deze werd gevonden in de Huishoudschool, waarin 2 lo kalen ter beschikking staan. Het be stuur zal trachten een vast aan tal medewerkers samen te stellen, voor het assisteren van EHBO-hulp bij de diverse gebeurtenissen. Ieder lid kan zich hiervoor opgeven. De af tredende bestuursleden de heren A. Jalink en H. Rozendom werden bij acclamatie herkozen, dit op voorstel van de heer P. Viet. Diploma-uitreiking Na de pauze was het woord aan burgemeester mr. W. H. Enldaar vopr 't uitreiken van de diploma's en ver- bandtassen. Hij was zeer verheugd, dat zich weer zovelen wilden bekwa men in het EHBO-werk, en bereid waren tot het eventueel helpen van de medemens. Hij bracht ook dank aan dokter J. F. Sijtsema, die naast zijn zeer drukke praktijk, ook nog tijd heeft, om deze personen op te lei den voor het EHBO-werk. Hierna werden de 30 diploma's uitgereikt. De heer Sijtsema, wekte de gediplomeer den op de lessen te blijven volgen, en zoveel mogelijk met de wedstrij den mee te doen, opdat men wanneer dit nodig is deskundige hulp kan ver lenen. Dankwoorden De heer H. W. Wegstapel bracht namens de cursisten dank aan dok ter Sijtsema en de instructeurs P. L. Rugenbrink en P. Viet, voor de prettige lessen door hun gegeven. Aan allen werd een attentie aangeboden. De voorzitter dankte namens de le den dokter S.ijtsema voor de vele les uren, die hij ook dit seizoen weer aan de EHBO heeft besteed, ondanks zijn zeer drukke werkzaamheden. Namens de vereniging bood hij een boekenbon en platenbon aan. Voor de vele diplo ma's. die de burgemeestér in de loop der jaren heeft uitgereikt, werd hem door de Voorzitter een autoverband doos aangeboden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en wenste •llen wel thuis. De volgende personen ontvingen het EHBO-diplomaMevr. Beldman-Ek- kelkam, mevr. Biesters-Klaver, Mevr. Bosschiers-Ebrecht, Mevr. Bosschers- groepen boven de 50 jaar (plus 13) en beneden de 19 jaar (plus 40). De nog al flinke stijging van de groep bene den de 19 jaar moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de in schrijving van jongelui die de school verlieten. Vooral zij die de L.T.S. zul len gaan verlaten laten zich nu reeds inschrijven om zo snel mogelijk con tact op te kunnen nemen met een werkgever. Welink, Mevr. Bosschers-Hulsman, Mevr. Engbers-Hoogeboom, Mevr. Jansen-Tiekstra, Mevr. Kemper-in 't Veld, Mevr. Grootherder-Pongers, Mevr. Mooiweer-Mulder, Mevr. Kruk- Aanstoot, Mevr. Stam-Hazewinkel, Mevr. Stevens-de Grote, Mevr. Slag- Arfman, Mevr. Stam-Bosschers, Mej. Bleyenberg, Mej. Markvoort, Mej. Reilenk, Mej. Paas, Mej. Gerverdink- Nijhuis en de heren G. J. Biesters, W. Bosschers, G. Jansen, H. Paal man, H. Beldman, E. Lammers, H. E. Slijkhuis, E. J. H. Toren, H. W. Wegstapel, B. W. Zwiers en G. H. Reterink. De tweede fase in de verbouwing van het Prinsenhofcomplex in Gro ningen wordt vrijdag 23 juni afgeslo ten. Op die dag wordt de in deze fase gebouwde nieuwe 'studio voor de RONO in gebruik genomen. Ter gele genheid daarvan zendt de RONO vanuit de nieuwe studio een twee uur durend, rechtstreeks programma uit, dat van 18.00 tot 20.00 uur te horen is via alle zenders, waarvan de RONO voor zijn diverse programma's ge bruik pleegt te maken. In de uitzending zullen gesprekken worden gevoerd met verschillende gasten in de studio. Verder wordt on der meer aandacht geschonken aan het nieuws van de dag in Noord- en Oost-Nederland en aan de komende sportgebeurtenissen in het RONO-ge- bied. De luisteraars kunnen tijdens de uitzending telefonisch reageren. Het RONO-programma wordt muzi kaal omlijst door Roelof Stalknecht aan de vleugel en het Drentse Com bo. In het. Literair Kwartter van de RONO op zondag 18 juni (18.00-18.15 uur) heeft Jan F. de Zanger een ge sprek met enkele deelnemers aan het Literair Kafé in Deventer. De man die dit Literair Kafé heeft opgezet is Arno Kramer, die werkzaam is bij de stichting voor Sociaal- en Kultu- reel Werk in Deventer. Uit deze stichting is ook het initiatief voor dit Literair Kafé voortgekomen. De be doeling van het Literair Kafé is men sen die schrijven en mensen die be langstelling hebben in literaire zaken geregeld met elkaar in contact te brengen. Men geeft het tijdschrift „Korst" uit, waarin vooral poëzie wordt gepubliceerd. In dit program ma lezen twee Deventer dichters. Nel Twijnstra en G. Eilander voor uit hun werk. Erna van der Harst slaagde te De venter voor bibliotheek-assistente. Zij is met ingang van 1 augustus als zo danig benoemd aan de openbare bi bliotheek te Groningen. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen is in het rayon Deven ter gedaald van 683 (2.7 pet.) tot 662 (2.6 pet.). Aan 't einde van de maand mei 1971 was 't aantal 251 (1.0 pet.)-" Met uitzondering der beroepsgroep metaal heeft er in alle beroepsgroe pen een lichte daling van de werk loosheid plaats gevonden. De vermin dering is evenals de vorige maand ge ringer geweest dan werd verwacht. Eén van de oorzaken van het toch hoog blijven van de werkloosheid, n.l. de seizoeninvloeden, kan nu volledig buiten beschouwing gelaten worden. Duidelijk kan nu geconstateerd wor den. dat conjuncturele oorzaken een grote rol spelen. Dit blykt ook uit het laag blyven van de vraag n.l. vori ge maand 148 (0.6) deze maand 142 0.6 pet.). Het bedrijfsleven neemt een afwachtende houding aan. Verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer bedroeg de ge registreerde arbeidsreserve van man nen (absoluut als in procenten)Bath- men 9 is 1.8 pet., Deventer 512 is 3 pet, Diepenveen 27 is 1.4 pet. Holten 25 is 2.5 pet, Olst 29 is 1.5 pet en Raalte 60 2.1 pet. Ook de geregistreerde arbeidsreser ve voor vrouwen bevestigt, dat de economische activiteiten niet groot zijn. Het aanbod is gestegen van 123 (1.3 pet.) tot 132 1.3 pet De vraag is gelijk gebleven 131-132 (1.3 pet.) De daling van de werkloosheid is'in de leeftijdsgroep 19-50 jarigen aanzien lijk geweest (76). Dit is voor een groot deel ten koste gegaan van de stuw. Het was koud en guur aan de beek en het leek wel of het oktober was in plaats van juni. De vis wilde niet bijten en er werden dan ook De hengelsportvereniging ,,De Riet- r voorn" hield woensdagavond haar eerste viswedstrijd in de Schipbeek tussen de Hogebrug en de Wipperts- I Mej. G. H. Vlogtman, Dijkerhoek 37b slaagde te Groningen voor het diploma „Apothekers-assistente". Het bestuur van het „Groene bruis" heeft het voornemen om bij vcldoende belangstelling naast de reeds bestaande groep „Bejaarden gymnastiek" 'n tweede groep te vor men. De dames en heren, die hieraan nee willen doen. worden verzocht ich op te geven bij een der wijkver- pieegsters (tussen 1 uur en half 3 aan het Wijkgebouw, Gaardenstraat, tel. '436) of bij mevr. J. Wiggers-Aan- teoot, Kolweg 14. tel. 1356. De oefeningen worden eenvoudig gehouden en zullen op verantwoorde wijze onder deskundige leiding wor den gegeven. .en zwanenpaar heeft op de grote das, die ontstaan is door de winning ran zand voor de nieuwe provincia te weg Holten-Laren en die nu alge meen het Catsmeer wordt genoemd, omdat zij vlak bij de boerderij van de familie Cats ligt, een gezin ge vormd. Op een groot, van biezen en leus gemaakt nest huist nu moeder zwaan met zes jonge donzige zwaan tjes en vader zwaan ziet waakzaam toe, dat zijn kroost niets overkomt. Het is een prachtig gezicht als dat jongë grut met de ouders op de plas is en al geregeld duikt op zoek naar voedsel. De overige zwanen zijn weggetrok ken. Wel huizen er op de plas wild* eenden, meerkoeten en waterhoen tjes, die er waarschijnlijk ook wel zullen broeden. aan prijzen verbonden zijn in de vorm van waardebonnen. Deze wed strijd zal in 2 gedeelten plaats vin den, nl. ca. 12.00 en 14.00 uur. Alle kinderen in de leeftijd van 4-12 jaar kunnen hieraan deelnemen. Op het terrein en in de cantine zullen ver frissingen tegen gereduceerde prij zen verkrijgbaar zijn. Wij hebben die dag tevens een controlepost geadopteerd van de Na tionale AVRO-Rally. Daartoe zal tussen 11 en 12 uur een bekende Ne derlander op de controlepost aanwe zig zijn, wiens naam men op de con- trólekaart moet?' vermelden. Om 16.00 uur zullen er twee voet balwedstrijden gespeeld worden tus sen elftallen van VEHA-Grobben- donk (België) en VEHA-Wierden, met medewerking van de fabrieksfan- fare van de N.v. Veha-Grobbendonk. maar drie visjes verschalkt door de ruim dertig deelnemers. De uitslag was: 1. H. J. Oolbekkink, Holten, 22 cm f 15; 2. G. Beldman, Markelo, 16 cm f 10; en 3. V. Brau- nius, Holten, 15 cm f 7.50. Deze geldprijzen werden door voor zitter J. Wijnnobel bij de beek aan de winnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Daarna spoedde ieder een zich snel naar huis om weer een beetje bij te komen van de koude. me en om 11 uur vindt op het fa- breksterrein de overhanidging plaats van een personeelsgeschenk aan de nv VEHA. Van 11.15 - 16.00 uur kan men de fabriek bezichtigen. Dit wordt opgevat als een Open Deur Dag In de fabriek kan men komen zien ho er bij VEHA radiatoren gemaakt worden. Niet alleen familieleden van werknemers, doch iedereen die be- langsteUing heeft, is welkom. Voor de kinderen zal er een bal lonwedstrijd gehouden worden, waar- Aanstaande zaterdag wordt het 12'/i-jarig bestaan herdacht van de vestiging van nv VEHA te Wierden. Een bescheiden, doch aantrekkelijk programma is opgesteld voor die dag. Van 10-11 uur is er een muzi kale rondgang door de gemeente Wierden, door de Wierdense Harmo-

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3