auto s Blikopener voor Goede raad voor de autovakantie Mazda rotatie-motor gunstig beoordeeld Bandentest verrassende leidt tot uitkomst Pakket onderdelen voor het ontstekingssysteem 700.000ste VW in Nederland HorciM Voorkeur voor eigen vervoer •- Reisschema Autoradio Vermoeidheid Helm verplicht voor motorrijder.* Forel combi-pak Tune-up Kit Als autorijder weet men vele voor- en nadelen van zijn automerk onmid dellijk op te sommen. Begint men echter een gesprek over banden, 'dan komen meestal maar twee punten aan de orde: prijs en levensduur. Weet u eigenlijk precies welk merk band u nu onder de auto hebt? Dit is verwonderlijk, als men be denkt, dat er per jaar zo'n 3 miljoen nieuwe autobanden gekocht worden voor tesamen een slordige f 180 mil joen. De laatste jaren worden ,,ra» diaalbanden" het meest gekocht, vijf jaar geleden maakten deze nog maar 20 pet. van de markt uit. Heeft u er wel eens bij stilgestaan dat autobanden in tegenstelling tot de meeste andere produkten op deze we reld steeds langer meegaan? Ralley-rijders beseffen al geruime tijd dat de wegligging van de auto alsmede het bochtengedrag, windge voeligheid, remafstand enz. in hoge mate mede afhangt van de banden! op een radarsysteem dat in de voorsteven van de wagen wordt ingebouwd, waardoor het op lichten van een lampje of het in werking treden van een zoe mer de bestuurder waarschuwt als hij een andere wagen ge vaarlijk dicht nadert. Hier wordt in autotests niet of nau welijks aandacht aan geschonken. Twee grote Duitse autobladen heb ben echter onafhankelijk van elkaar een uitgebreide bandentest gehouden. Onderzocht werd o.a. het remgedrag (op nat en droog asfalt), de winter- eigenschappen, levensduur, besturing* eigenschappen, stuurexactheid, rich- tingstabiliteit en slipgedrag. Het lag voor de hand dat de ach terstand die de andere bandenfabri kanten sinds het begin van de radiaal- band hadden op Michelin, eens inge lopen zou worden. Het is daarom niet verrassend, dat dit volgens deze onderzoekingen nu gebeurd is. Wèl is het opmerkelijk dat Michelin nu op vele punten over troffen wordt door de andere merken. In de tabel ziet u aan de punten waardering die het blad „Auto-Mo tor und Sport" aan de verschillende merken toekende, welke band als bes te uit de bus kwam. In de periode 1960-1971 is het per centage van de beroepsbevolking dat buiten de woongemeente werkt toe genomen van 27 tot ruim 40 procent Ook op het gebied van de vervoer middelen die forensen bezigen heb ben zich opvallende verschuivingen voorgedaan. Dat valt te constate ren uit de voorlopige uitkomsten van de 14e Volkstelling (CBS). In 1960 maakten de forensen met een vast werkadres buiten de woon gemeente (1 096.000 van de 1.897 000) 303.000 personen, ofwel 41 procent, ge bruik van openbare vervoermiddelen en 58 procent (432.000) van particu liere vervoermiddelen (van fiets tot auto.) Thans bedragen deze aantallen voor het particulier vervoer 69 procent (1.079.000), openbaar vervoer 20 pro cent (309.000) en andere vervoermid delen (w.o. bedrijfs- en groepsver- voer) en te voet 1 procent (172.000). Dit laatste was in 1960 ruim 1 pro cent (ca. 12.000). De zowel absoluut als relatief sterk toegenomen betekenis van het parti culiere vervoer is met name, aldus het CBS toe te schrijven aan de op merkelijke stijging van het gebruik van de personenauto in het dagelijk se woon-werk-verkeer. In 1960 legde van de mensen met een vast werk adres bu'ten d« woonplaats er nog slechts 50.000. ofwel 7 procent, de af stand heen en weer met een perso nenauto af In 1971 was dit aantal opgelopen tot niet minder dan 733.000 dat wil zeggen 47 procent. In totaal verplaatsten zich in 1971 1,173.000 per sonen per auto van huis naar het werk. waarbij er 440.000 binnen hun woongemeente bleven. Puntenwaardering Continental TS 771 Metzeter MonzaSlccIA Michelin tX Phoenix 20103 Velth-PJrellI CN 54 Cirkelbaan, nat asphalt, 65 0 10 8 O 8 Clrkelbaan.net basalt, 75 0 10 .0 8 Remweg, nat beton. 8 10 10 8 Slalomproef, pllonafstand 18 m. 7 7 10 Slalomproef, pllonafstand 36 m. 10 r 0 8 8 Wlnterelgenschappon. 10 7 7 Aquaplaning. 8 10 Kilometerprestatie. 10 7 10 8 7 Besturingseigenschappen. 10 7 8 8 Stuurexactheid. 10 r 8 8 Richtlngsstabllitelt 10 8 10 Banddiscipllne. 8 10 10 8 Remgedrag. 10 7 8 8 Totaal. 118 108 103 111 112 zware ketting met haken bijgele verd en verdere accessoires zijn grijphaken en snijkoppen. Na acht jaar proefnemingen is de reddingsschaar begin dit jaar in de Ver. Staten geïntroduceerd door Hurst Performance Inc., een bekende fabrikant van race auto onderdelen. Vele Amerikaan se bedrijven, politie- en brand weerkorpsen, spoarwegmaat- schappijen en reddingsorganisa ties hebben het apparaat reeds aangeschaft. Voor Europa wordt het nu geïmporteerd door Zum- ro B.V. te Hillegom. Op de eerste Intertraffic beurs die van 2427 mei in de RAI werd gehouden, is een opzienbarend apparaat gedemonstreerd dat in enkele minuten een verkeersslacht offer uit een totaal verwoest autowrak kan bevrijden. De ze „blikopener voor auto's" bestaat uit een gigantische, gesmede titanium schaar, die in 40 seconden ruim 4% ton kan oplichten. Dat betekent dat een slachtoffer bekneld onder een geheel indrukt dak in 45 seconden, achter een naar binnen gedrukte deur in 90 seconden, onder een auto in 40 seconden en tussen de voorbank en stuurkolom in 60 seconden bevrijd kan worden. Ter vergelijking heeft men in Amerika proeven genomen, waaruit bleek dat een red ding waarmee normaal ne gen mensen een half uur be zig waren met deze „jaws of life" zonder enige krachtsin spanning door één man in drie minuten kon worden verricht. De tijd tussen een auto-onge luk en de opname in een zieken huis kan van levensbelang zijn voor een gewonde. Snelle bevrij ding uit een autowrak is daarbij wel de belangrijkste factor. Naast de grote snelheid heeft deze red dingsschaar nog een adfetal voor delen. De, vooral voor voertuigen met benzine- en gasbrandstof, ge vaarlijke snijbranders worden overbodig en ook doordat het ap paraat geluidloos werkt heeft het psychologisch geen storende in vloed op slachtoffers in shock toe stand. Niet alleen bij verkeersongeval len kan de reddingsschaar wor den aangewend, maar ook voor reddingen bij trein- en luchtvaart rampen, branden, ontploffingen, instortingen en andere calamitei ten in alle mogelijke industrietak ken, bij agressies en bij gevaar lijke werkzaamheden. De hydraulisch (300 atm.) wer kende schaar met zijn onveer 85 cm lange armen doorklieft, heft op, scheurt open e drukt in en uit elkaar tot maximaal 4'/i ton. De schaar is met een vier meter lange hogedruk slang verbonden met een 5 pk tweetakt motor. Beide onderdelen zyn compact en licht van gewicht (schaar 25 kg), zodat zij gemakkelijk in de kof ferruimte van een personenauto vervoerd en door één man gedra gen kunnen worden naar plaat sen die voor voertuigen niet be gaanbaar zyn. Het apparaat kan ook door één man worden be diend. Speciaal om een slachtoffer te bevrijden van een beklemming door de stuurkolom, wordt een conditie van zijn auto zou bestaan. Motor, remmen, banden, stuurinrich ting enz. enz., moeten in goede con ditie zijn. Bovendien moet die auto mobilist weten, hoe hij moet hande len als er zich moeilijkheden voor doen. Piloten berekenen eerst de afstand, gaan de weersomstandigheden na en controleren het gewicht van vracht en passagiers om zodoende de duur van de reis te kunnen berekenen voor het vertrek. Automobilisten kunnen hetzelfde doen, speciaal als de reis wordt gemaakt over moderne autowegen waar een gematigde, gemiddelde snelheid k-an worden aangehouden. Als hij dan ook van tevoren weet hoeveel tijd hij on geveer denkt nodig te hebben om de reis te maken, kan hij ook bepalen waar hij ongeveer zal moeten stop pen voor een maaltijd, tanken, olie verversen en overnachting. Piloten beschikken over een lijst van die luchthavens waar ze in nood gevallen kunnen landen Automobilis ten zouden overeenkomstig te werk kunnen gaan. Ze zouden moeten we ten waar een maaltijd gebruikt kan worden, waar in geval van pech de wagen kan worden gerepareerd en waar bij slecht weer onderdak kan worden gevonden. Piloten luisteren constant naar de radio om op de hoogte te blijven van wat er op hun uitgestippelde reis route te wachten ligt. Zeer veel au tomobilisten bezitten tegenwoordig een autoradio waarover gelukkig steeds meer verkeersberichten wor den omgeroepen. De automobilist wordt hierdoor in staat gesteld ver keersopstoppingen te vermijden door een andere route te kiezen. Dit voorkomt een hoop ergernis en zenuwen. De snelheid van een auto kan niet altijd constant zijn. Een vliegtuig met een kruissnelheid van 150 mijl per uur zal tijdens slechte weersom standigheden 'n lagere snelheid moe ten aanhouden. De dikwijls zo lange en ver- ioeiende vakantieweg behoort ieplaveid te zijn met .goede •oornemens. Ze uit te voeren is jen andere zaak en daarom kan iet geen kwaad als de automo bilist zijn rij gewoonten eens zou ipiegelen aan de vliegpraktijk van piloten. Een raad die wordt gegeven door het hoofd van het team van Goodyear testrijders, die vanuit hun basis bij de Luxemburgse bandenfabriek over Europa uitzwermen. Jaar lijks leggen zij met nieuwe en experimentele banden ruim 7 miljoen testkilometers af. Geen enkele piloot gaat de lucht ln voordat hij er zeker van is dat lijn machine in goede mechanische conditie verkeert en weet wat hij moet doen in geval van een noodlan ding. Geen enkele automobilist zou tleh op de weg moeten begeven als «r ook maar enige twijfel over de Als dit niet gebeurt, zouden bepaalde veiligheidslimieten worden overschre den. Een in goede staat zijnde auto kan, als het verkeer en de weersomstan digheden dit toelaten, langetijd een behoorlijke kruissnelheid volhouden, maar de autofabriek garandeert na tuurlijk geen veiligheid als die snel heid ook wordt volgehouden op we gen die nat of glad zijn De menselijke prestaties zijn natuur lijk ook niet constant. Als de automo bilist vermoeid raakt, moet hij stop pen, uitstappen en een kwartiertje de benen strekken. Als hij beslist wil en moet doorrijden, dan moet de snel heid van de wagen worden verlaagd om de verminderde reactiesnelheid als gevolgd van vermoeidheid enig zins te compenseren. In alle opzichten is het geboden de rijsnelheid aan alle genoemde facto ren aan te passen. Het doel van zo wel de piloot >als de automobilist moet erop gericht zijn veilig het einddoel te bereiken. In de Verenigde Staten heeft het in Los Angelos gevestigde Bureau voor Marktonderzoek J. D. Powers en Associates een aantal eigenaars van Mazda's met rotatie-motoren ondervraagd Het onderzoek vond plaats in de maanden februari en maart van dit jaar. Er werd een steekproef genomen bij 1000 eigenaars van Mazda's met rotatiemoto en en 1000 eigenaars van Mazda's met conventionele zui ger-motoren. Het onderzoek gebeur de schriftelijk aan de hand van een Uitgebreide vragenlijst. Van de uit gezonden formulieren werd 50 pro cent ingevuld en geretourneerd. Og alchzelf is dit al een indicatie van de belangstelling voor deze automo bielen. Uit het onderzoek bleek, dat 90 procent van de eigenaars van Maz da RX-(Rotatie-motor) modellen, zo danig tevreden is, dat ze de auto bij hun vrienden en kennissen zouden willen aanbevelen. De ondervraag den hadden op het moment van on derzoek minstens één jaar met hun auto gereden en meer dan 24.000 km afgelegd. Het prestatie-vermogen van de ro tatie-motor onder de sterk wisselen de rijomstandigheden in de V.S., was het significantie element bij de waar dering van de Mazda RX-modellen. Het benzine-verbruik werd het meest genoemd als negatief punt. Voor de meeste ondervraagden was het technisch concept van de rotatie-motor het aantrekkelijke punt bij de aanschaf van een Mazda RX. Meer dan 60 procent verklaarde, dat als een Pinto of een Vega uitgerust zou zijn met een rotatie-motor, zij de aankoop van één van beide mo dellen zeker in overweging genomen zouden hebben. De eigenaars van Mazda RX-model len verwachtten een benzineverbruik, dat gelijk zou zijn aan dat van 4-cy- linder zuigermotoren, zo ongeveer 8 tot 14.6 km per liter. Het gemid delde verbruik van Mazda rotatie-mo toren in stadsverkeer lag op 7,6; ongeveer 20 procent van de on dervraagden gaf een verbruik op van 1 op 6,5. Deze testruimte, speciaal ont worpen om de weerkaatsing van radargolven tegen te gaan, wordt door de ingenieurs van de laboratoria van General Mo tors gebruikt bij de ontwikke ling van een experimenteel radarsysteem voor automobie len. De wanden zijn bekleed met polyurethaanschuim dat de radiogolven in hitte omzet, zo dat een vrijwel perfecte omge ving voor de studie van auto radar geboden wordt. De onderzoekingen zijn gericht Geinspireerd door de groeiende doe- het-zelf markt ontwikkelde Ford in het kader van het Motorcraft-onder- delen programma een eenvoudige en snelle manier om een revisie van het elektrische ontstekingssysteem van benzinemotoren uit te voeren. Alle hiervoor benodigde onderdelen zijn verpakt in een handig pakket dat bestaat uit: 4 of 6 bougies, al naar gelang het type motor, een stel con tactpunten, een condensator, een voelermaatje en nokkenasvet, waar bij een duidelijke gebruiksaanwijzing is bijgesloten. Voor de werkplaats betekent de toe passing van dit pakket een aanzien lijke tijdsbesparing, daar de monteur in een keer uit het magazijn alle noodzakelijke onderdelen in ontvangst kan nemen. De doe-het-zelver is in staat aan de hand van de duidelijke gebruiksaanwijzing op eenvoudige wij ze de versleten onderdelen door nieuwe te vervangen. Dit combi-pak met onderdelen voor de elektrischè ontsteking wordt door de Ford-dealers op de markt ge bracht. onder de naam „Tune-up Kit." De toepassing is niet alleen beperkt tot de Ford modellen, doch evenals de overige Motorcraft onderdelen is de Tune-up Kit" geschikt voor de meeste populaire merken. In de fabriek in Wolfsburg is deze maand de zevenhonderdduizendste Volkswagen voor Nederland van de band gelopen. Het was een VW 411 Variant, blauw-metallic. Een grote hoeveelheid bloemen, met veel tul pen, sierde de jubileumwagen. De 700.000 Volkswagens werden in Nederland verkocht binnen een tijds bestek van 25 jaar. Immers, pas in 1947, werden de eerste VW's in Ne derland aan de man gebracht. Neder land is, na de Verenigd-; Staten, de belangrijkste buitenlandse afnemer van de fabrieken in Wolfsburg (per sonenwagens) en Hannover (bedrijfs wagens). Met ingang van 1 juni zullen be stuurders en passagiers van motor voertuigen op twee wielen (met of zonder zijspan) verplicht zijn een helm te dragen. Deze verplichting is niet .aan leeftijd ge' onden. Dit brengt met zich mee, dat kinderen die te jong zijn om een goed passende helm te dragen of kinderen bij wie de helm niet op goede wijze kan wor den bevestigd door middel van een kinband, niet meer als passagiers op een motorfiets of een scooter meege nomen kunnen worden. De helmen moeten op enige uit zonderingen na voldoen aan de keuringseisen die zijn vastgesteld. Op het helmgamituur moet een keu- ringsmerk voorkomen, dat bestaat uit een oranje-label waarop in een cirkel de letters NL met toelatingsnummer staan /ermeld. Bovendien moet op de ze label de aanduiding „goedgekeur de helm" voorkomen, samen met de naam van de keurende instantie. Uit zonderingen worden gemaakt voor helmen die goedgekeurd zijn door de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging, de RAI-TNO en door het Instituut voor wegtransportmiddelen-TNO. Ook deze helmen mogen worden gedra gen, mits zij van een desbetreffend kenmerk zijn voorzien. Tenslotte zijn er nieuwe keurings eisen geformuleerd voor een lichte en draagbare helm voor bromfietshe- rijders. De fabrikanten en impor teurs zijn van deze keuringseisen op de hoogte, zodat binnen afzienbare tijd deze helmen voor bromfietsbe rijders op de markt kunnen worden gebracht. Zoals bekend zal deze helm te zijner tijd eveneens verplicht wor den gesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5