MILIEU ER MEE GEDIEND J Landbouwers-veehandelaren geven bijdrage vestiging in 't Holterbroek Het visseisoen gaat 1 Praktische wenken voor de 1 Ia trie organiseerde veldlopen in de Beuseberg Telescoophengel Zeehengel O.L.M. heeft ernstige bezwaren tegen eventuele verlaging subsidies ruilverkavelingen - Verdediging Teruggave Werphengel Opening visseizoen per 1 juni a.s. Vrjjag ft mei 1972 S Het meerderheidsvoorstel van B. en W. (de wethouders Rietberg en Klein Velderman) om de heren D. Aaftink en J. W. Wegstapel een gemeentelijke bijdrage te verlenen in de aansluitkosten van het electriciteitsnet, voor te bouwen veestallingen in het Holterbroek, heeft het maandagavond in de gemeenteraad niet gehaald. Het werd verworpen met acht tegen vjjf stemmen. Het minderheids- voorstel van de burgemeester om geen bijdrage te verlenen werd met dezelfde stemverhouding aangenomen. Het ging om het volgende: In het kader van de ruilverkave ling zullen de landbouwbedrijven van de heren Stevens/Vellkamp, Beuseberg 63 en J. W. Reylink, Dij- kefhoek 45 worden verplaatst naar het Holterbroek, terwijl het moge lijk is gebleken de gronden van de heren D. Aaftink, Oranjestraat 43 en J. W. Wegstapel, Larenseweg 61, aldaar te concentreren. Laatst ge noemden wensen op deze nieuwe ka vels een veestalling te bouwen en hebben verzocht deze aan te slui ten op het gemeentelyk electriciteits net. De totale kosten van de aan sluiting der vier bedrijven worden geraamd op f 124.749.12 inclusief O.B. De kosten van de aanlsuiting van de bedrijven van Stevens/Velt- kamp en Reylink komen ten laste van de ruilverkavelingscommissie. Aaftink en Wegstapel moeten deze kosten zelf dragen, omdat in het ka der van de ruilverkaveling voor hen geen bijdragemogelijkheden aanwe zig zijn. Zij hebben het gemeente bestuur verzocht een gemeentelijke bijdrage in de aansluitkosten te ver lenen. De energiecommissie heeft B. en W. geadviseerd, daarop niet in te gaan, en de bijdrage te bepalen op rond f 26.000,per bedrijf (exclu sief O.B.). Over dit advies bestond in het college van B. en W. geen eenstemmigheid, zoals uit de stukken en maandagavond, bij de openbare behandeling door de raad, bleek. De meerderheid van het college de beide wethouders de heren Rietberg en Klein Velderman wil de de beide bedrijven tegemoet ko men door een bijdrage te vragen van 60 procent van de kosten, on der voorwaarde, dat het percentage van 60 procent slechts zal gelden als deze bedrijven inderdaad naar het Holterbroek worden verplaatst en dat aanvragers met hun gezin gaan wonen in een bij de bedrijfs gebouwen te bouwen woning. In de schriftelijke stukken werd door de wethouders de volgende motivering aangevoerd: Door het toenemende gebruik van elektrische energie zijn de netten in het buitengebied naderhand ver zwaard, waarvoor geen bijdragen door belanghebbenden zijn betaald. De twee bedrijven waar het nu om gaat, zouden thans voor het volle vermogen moeten betalen; hetgeen derhalve in het verleden niet is ge beurd. Hoewel bij verplaatsing van bestaande niet-agrarische bedrijven, of uitbreiding van het vermogen wel de totale kosten door belanghebben den moeten worden betaald, kan de ze regeling naar de mening van de meerderheid niet zonder meer gel den voor nieuwe agrarische bedrij ven. Een dergelijke vergelijking gaat niet op, omdat bij een agrarisch bedrijf de grondoppervlak- te een belangrijke factor speelt, waardoor de aansluitkosten vanzelf sprekend veel hoger worden De meerderheid meent, dat een verplaatsing van bedrijven uit de kom naar het buitengebied het mi lieu ten goede komt en dat ter be vordering hiervan een taak voor de gemeente is weggelegd. De minderheid in casu de burgemeester wenst geen onder scheid te maken tussen agrarische en niet-agrarische bedrijven, omdat daartoe z.i. geen redenen bestaan. Zyn motivering in de stukken was al dus: Andere dan agrarische bedrijven moeten bij verplaatsing of uitbrei ding ook de werkelijke kosten beta len. Indien deze aansluitkosten zo danig zyn, dat het economisch niet verantwoord is een nieuw bedrijf te stichten dan wordt zulks in de regel achterwege gelaten. Vergelijking met de bijdragerege ling, die destijds bij de aansluiting van percelen in onrendabele gebie den heeft gegolden, gaat z.i. thans niet meer op, omdat toen naast een redelijke bijdrage van belanghebben den tevens een tariefsverhoging heeft plaatsgevonden. Deze gezamen lijke maatregelen hebben de on rendabele aansluitingen mogelijk ge maakt. Bij een groter elektrisch vermogen moeten de landbouwers thans ook de daaruit voortvloeiende kosten betalen. Indien deze rege ling voor de thans te bouwen be drijfsgebouwen zou worden losgela ten, zou dit grote en niet te voor ziene consequenties veroorzaken. De kosten van energievoorziening vor men een onderdeel van de bouwkos ten. Indien een bijdrage in de aan sluitkosten zou worden verleend, zou in feite een bouwsubsidic worden toegekend, hetgeen niet tot de taak van de gemeente behoort. De min derheid wenst het advies van de energiecommissie te volgen en de bydragen voor ieder der bedrijven te bepalen op f 26.000,— (exclusief O.B.). Bij de mondelinge verdediging van het meerderheidsvoorstel in de vergade ring van maandagavond verklaarde wethouder Rietberg het niet eens te zijn met het standpunt van de ener giecommissie. Zij staat afwijzend te gen een bijdrage omdat zij hier geen taak ziet voor de gemeente. Wij zijn van mening, dat de betrokkenen wel voor een stimulerende bijdrage in aanmerking moeten komen. Het bedrag van de aansluiting is abnor maal hoog in verhouding tot de bouwkosten. Als in het verleden ie dereen heeft kunnen profiteren van de openbare nutsbedrijven waarom dan zij niet. Als tweede facet noem de de heer Rietberg het feit, dat de ze mensen hun bedrijf willen gaan uitoefenen waar zij horen n.l- in het buitengebied. Het is goed. dat het vuil het dorp uitkomt van wat men noemt de bio-industne. Met het milieubeheer en de milieuveront reiniging zitten we omhoog. Het is een goede zaak, dat zij uit het dorp willen vertrekken. Het zou in de toekomst nog wel eens kun nen gebeuren, dat we zeggen moe ten: jullie moeten vertrekken, maar dan zullen ook moeten betalen. Spre ker was in de oude stukken gedo ken 60 procent van de betrokkene en 30 procent van het energiebe- driil was in het verleden geen on- juiste verhouding. Hoe zouden an ders de onrendabele en super-onren dabele gebieden aangesloten zyn ge worden. Burgemeester Enklaar, zei er geen behoefte aan te hebben agrarische en industriële bedrijven te discrimineren. Hij zag geen enke le reden om anders te handelen, dan altijd ten opzichte van deze be drijven is geschied. In het verleden is er een fonds gevormd door ver hoging van het vastrecht. Daar heb ben alle verbruikers aan meege werkt. Nu zijn er geen onrendabele gebieden meer. Deze boeren uit het dorp komen in een mooi blok met honderd runderen. Zij kunnen er wel 500 willen gaan houden, zij zien er brood in. Inderdaad is het beter dat de boerenbedrijven uit het dorp weggaan. Wij kunnen die grond wel weer gaan aankopen. Een hunner heeftf 54.000,schadeloostelling ont vangen. „Het is in mijn ogen te gek om nu nog eens te betalen. Waar varen we met z'n allen naar toe, vroeg de raadsvoorzitter zich af. Het schept precedenten. Ik dacht -at wij met het meerderheidvoor- stel een heilloze weg opgingen", aldus mr. Enklaar. „Wat verstaat u onder rendabel gebied vroég wethouder Klein Velderman. De leiding, die er ligt is te licht. In het verleden hebben de verbruikers ook niet behoeven meebetalen aan netverzwaring. Moe ten deze mensen dan het gelag be talen De heer Nijkamp (a.r.) had zich wat verwonderd over het voorstel van 10 mei en de aanvulling van 12 mei met een bepaalde clausule (ter plaatse ook met het gezin wonen). Deze clausule geeft, dat hier inder daad een bedrijf beëindigd zou wor den. Een tegemoetkoming ten aan zien van het milieu mag niet uit een bedrijf komen. Spreker vond het Hol terbroek geen onrendabel gebied. Hier doet zich een geheel nieuwe situatie voor. Daarvoor een bijdrage verlenen zou geweldige consequen tie met zich meebrengen. De heer Nijkamp verklaarde zich dan ook voor het minderheidsstandpunt. De heer Van Schooten B(.P.): „Gaan die bedrijven dan ook dicht De raadvoorzitter„Daar hebben wij niets over te zeggen. Een ander kan zo'n bedrijfsel weer voortzetten. De meerderheid heeft gezegd u krijgt 40 procent dan moet u daar dan ook wonen. De heer Van der Harst (PvdA) ver klaarde dat zijn fractie voor het voor stel van de minderheid was. Hij zag geen enkele aanleiding voor een bij drage. Bovendien worden voor de heer Aaftink de aanvankelijke aan- legkosten van f 48.000,nu f 26.000, Als de handel in het bestaande pand blijft is er geen verplaatsing. Ook de heer Westerik verklaarde zich voor het minderheidsstandpunt. Hij vond het Holterbroek geen onren dabel gebied. Kabelverzwaring is een algemene tendens door toename 1 het gebruik van energie. „Er ligt ook een aanvrage voor een pluim- veebedrijf, wat moeten we daar dan mee", vroeg hij zich af. Hij was bang voor precedenten. De heer Wansink (Gemeentebelang) noemde de heer Wegstapel geen vee handelaar maar biggenhandelaar. Ie dere boer krijgt bedrijfsschade. Spre ker was het eens met de meerder heid. grond gekapitaliseerd uitbetaald." De heer H. Rietberg (CH) was van oor deel, dat je een landbouwbedrijf niet kunt plaatsen op een industrieterrein. Het is een gezinsbedrijf met een be perkte productie. Industrie-investerin gen kun je, naar zijn oordeel, veel beter uitsmeren over een veel gro ter aantal producten. De boerderij vervult een taak in de aankleding van het landschap. Deze verplaatsing is alleen realiseerbaar in het kader van de ruilverkaveling, waarvan de veel voordelen geniet in de vorm van harde wegen, betere af watering of waterbeheersing, voor minder geld. Hij vond het in prin cipe een onrechtvaardigheid, dat de genen die bij een transformatorhuis je zit met minder kosten klaar komt. Het electriciteitsbedrijf had een pot je waar 40 pet. uit kwam, zodat de genen die veel betalen moest gehol pen werd in evenredigheid met de rentabiliteit van zijn bedrijf. De heer Ten Berge (gem. bel.) som de een groot aantal gevallen op waar bij de betrokken industriële bedrijven de aanlegkosten moesten betalen in clusief 't hoogspanningshuisje. Land bouwbedrijven zijn evengoed industri. ele bedrijven. Onder die gevallen wa ren ook landbouwers met vergroting van hun varkensmesterij. Zij moesten zelf de nieuwe kabel betalen. Wethouder Klein Velderman „Ik vraag alleen een distributienet om dit blok. De heer Kan (PvdA): De ge meenschap zou moeten betalen voor de uitbreiding van het bedrijf. De boe ren in de ruilverkaveling zullen ook wel moeten bijdragen in de kosten van de verplaatsing. Wethouder Rietberg vond het in tweede instantie jammer uit de raad te hebben moeten proeven, dat het hier geen super-onrendabele gebieden betreft. Als men bij de veestalling een woning bouwt is het z.i. goed. De heer Ten Berge heeft wel gewezen op de bedrijven in het dorp en het Twen- haarsveld, maar als wij vroeger niet bijgedragen hadden dan zat men ir sommige streken nog bij de petrole umlamp en moet het dan nu ineens afgelopen zijn, zo vroeg de wethou der zich Een boer moet net zo economisch denken, antwoordde de burgemeester- als iedere ondernemer, dat is 'n kei harde economische wet. Ondernemers hebben weer veel andere lasten, die de boer niet heeft. Een bijdrage ver lenen zou betekenen, dat 7000 mensen daarvoor zouden moeten opdraaien. Als ze dan nog verklaarden, dat ze hun bestaande bedrijf gaan slui ten, dan zitten we in een ander fa cet, dan krijgen ze hun schadevergoe ding misschien wel. Maar daar is hier geen sprake van, meende de heer Kaan. Ook de heer Van Schooten klaarde, dat er van verplaatsen geen sprake is. Wethouder Klein Velderman wilde in elk geval de toezegging, dat in dien anderen van deze aansluiting gaan profiteren, de betrokken land bouwers een deel van hun aansluit kosten terug zullen krijgen, maar daar wilde de burgemeester niets van weten. Dat is zo maar niet te bekij ken en zou in een volgende verga dering dan op de agenda moeten ko men. Maar hij meende, dat deze aan leg op het gebruik van de betrokke nen afgestemd is. Het voorstel om 40 pet. bijdrage U verlenen werd tenslotte met 8 te gen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heren Bosschiers, Wan sink, Klein Velderman, J. Rietberg en H. Rietberg. Tegen stemden de heren Van d. Harst. Ten Berge, Kaan, Meerman, Westerik, Wiggers, Van Schooten en Nijkamp. Het voorstel van de burgemees ter om geen bijdrage te verlenen werd met dezelfde stemverhouding aangenomen. De tegenstemmers wa ren nu voorstemmers en omgekeerd. (Tot onze spijt moet de rest van het raadsverslag om verschillende rede nen blijven overstaan). Alle overigens zeer verdiende lofzangen over het vissen op karper, snoekbaars, forel en wat al niet voor andere vissoorten ten spijt, is en blijft onze brave vaderlandse brasem de meest belaagde vis in ons land. En dit nog wel ondanks het feit, dat men hem heel wat scheldwoorden naar de kop heeft geslingerd, waar van „luie dweil" er maar één is. Hij heeft de reputatie weinig strijd te leveren, een beschuldiging die soms opgaat, maar lang niet altijd. Waarom brasem soms onmiddellijk de strijd opgeeft en een ander maal een kloek gevecht levert voor zijn vrijheid behoort nog tot de vele raadselen die onze sport ons gelukkig! biedt. Zeker is dat een brasem al gauw een redelijk gewicht heeft en dat hij gewoonlijk in scholen door het water trekt, zodat men kans heeft een flink aantal achtereen te bemachtigenwanneer men maar op de juiste manier vist. Een eerste wenk is: de aangesla gen brasem altijd onmiddellijk van de voerplek wegtrekken zodat zijn collega's niet verjaagd worden door het kabaal dat hij maakt. Pas daar na kan hij gedrild en gevangen wor den. et u de vis terug, dan liefst niet vlak boven uw voerplek en nooit of e nimmer met een plons. En stel lig niet overdreven is de goede ge woonte om direct na het vangen van een brasem weer wat nieuwe balle tjes lokvoer rond en op de voerplek te strooien. Ontegenzeggelijk gebruikt het gros van onze h '.gelaars tegenwoordig wel hengels van kunststof (hol- en volglas), met name wanneer het om de vervanging van de zware bam boestok door een lichte en prachtige gevoelige holglashengel gaat Het lijkt ons dus waarschijnlijk dat een totaal nieuwe methode van brasemvissen, die de kans biedt op het vangen van veel grotere exemplaren dan tot nu toe gebruikelijk was, ingang vindt. We bedoelen hier een manier van vis sen die afkomstig is uit Engeland, maar die hier door de experimen- tator-van-den-bloede Jan Roelfs werd geïntroduceerd en uitgewerkt in zijn magnifieke boek „Brasemvissen." u gegeven door L. J. Vee Uitgevers My te Wageningen. Het systeem berust op de gedach te dat werkelijk zeer grote brasems nog schuwer zijn dan de rest en dat ze zich. bijvoorbeeld op diep water beslist niet zo dicht bij de boot van de hengelaar zullen wagen, dat hij ze met de vaste stok te pakken kan krijgen. Hier moet. dus de werphengel uit komst biengen. Roelfs wil. die grote brasems zoeken op ongeveer 25 me ter van de boot af, maar eigen expe rimenten hebben geleerd dat e worp van een meter of vijftien even eens beste resultaten kan opleveren. Een lichte werpddbber, onderste lood je(s) op ongeveer 40 cm. boven de haak, eenzelfde gewicht nog eens 40 cm hoger en nog eens 30 cm daar boven een gewicht aan zacht lood van ongeveer de helft. De scherp af gestelde pen steekt slechts enkele centimeters boven het water uit. Na tuurlijk is er eerst een flinke voer plek gemaakt op de -"nats waar het aas terecht zal komen. Nu komt het De pen komt op die fraaie manier die we allemaal zo 6e- minnen het water u: en we hebben onmiddellijk de neiging om te slaan. Maar dit is fout. Ook als de pen gaat liggen moeten we ons nog in bedwang houden. Pas als hij aanstalten maakt om naar de diep weg te glijden mag de hengelaar slaan, nadat hij eerst voorzichtig de bocht uit de lijn heeft gedraaid. De ervaring bij ex perimenteren heeft nog een buitenge woon belangrijke bijzonderheid aan het licht gebracht. Dit experiment werd uitgevoerd door twee bekende Nederlandse sportvissers. De een vis te met een 7-voets (2.15 m.) werp- In nevenstaand, artikel ontleend aan de folder „Goede vangst!" van Noris Shakespeare en ons voor publikatie ter beschikking gesteld, geeft de hengel sportauteur A. (Hans) van Onck enkele praktische wenken die vooral betrek king hebben op het bevis sen van in ons land popu laire vissoorten. Boven dien worden 'n paar goede tips gegeven betreffende een juiste materiaalkeuze. Daarbij is uitgegaan van de stelling dat ook het beste materiaal alleen goed is als het gebruikt wordt op. de juiste manier en onder de juiste omstandig heden. hengel de ander met een zogenaamde levendaashengel van om en nabij de drie meter. De afstand die ze wier pen bedroeg ruim vüftien meter, de afstelling van het tuig was precies -oals hier is aangegeven. Ze vingen beiden brasem, zeer gro te brasem ook. Maar terwijl ze even vaak beet kregen wist de man met de Lange hengel viermaal raak te slaan tegen de ander eenmaal. Door de lengte van het snoer tussen vis en visser is het nodig een fikse, lan ge haal te geven. Moeilijk met de korte, eenvoudi. met de lange hen gel... Bij de loodverdeling zoals die hier is weergegeven werd gedoeld op ee" waterdiepte van ongeveer 2'/: meter, r wordt liggend gevist. Het is dus duidelijk: voor deze manier van vis sen een vrij lange hengel. Zeker drie meter. Aan deze hengel dienen echter en kele eisen gesteld te worden. Hij moet zo soepel zijn dat 'n zacht aas je (de vlok bijvoorbeeld) op zo'n af stand kan worden gepresenteerd zon-, der van de haak te vallen. Boven dien moet hij voldoende actie be zitten om een relatief licht gewicht een flink eind weg te zetten. We menen er goed aan te doen om ook voor dit soort werk de aandacht te vestigen op de telescoophengel. Men nriag er evenwel van overtuigd zijn dat de hengel tegenwoordig voor treffelijk van kwaliteit is, dat men hem in' vele verschillende lengten en dikten kan krijgen en zelfs naar keu ze met de verschillende soorten ac tie (top, parbolisch. en zoom). Een goede hengelsportwinkelier kan zijn cliënten een keuze aanbieden van 30 soorten telescoophengels va 3 me ter - 5,50 meter en van heel licht tot en met heel zwaar. Bij die keuze zal hij zijn klanten natuurlijk van advies dienen, maar iedere hengelaar doet er goed aan, zich te realiseren wat hij wil hebben, eer hij de winkel binnenstapt. De man achter de toonbank zal daardoor niet geïrri teerd worden integendeel, hij vindt he prettig. Wie zich realiseert, waartoe zijn hengel voornamelijk moet. dienen zal de juiste keuze maken, wanneer hij zich bovendien voor ogen houdt welke hengel hij werkelijk kan mannen. Iemand met weinig kracht, of wat nog belang rijker is geen sterke gezondheid moet aan zijn constitutie zowel zijn de nadruk te leggen op de nood- passen, twee factoren die nauw met elkaar in verband staan. Juist hierom achten wij het goed de nadruk te legren op de nood zaak ook met zorg een zeehengel uit te kiezen. Deze zijn te kust en te keur verkrijgbaar, maar juist bij zeehengels en dan bedoelen we hiermede vooral de strandhengels komen de fysieke kwaliteiten van de aspirant-zeehengelaar een duch tig woordje m< spreken. En hier dreigen .ï^rkwaardige gevaren. Ongetwijfeld is het van belang dat de sportvisser langs het strand, op de pieren of de golfbrekertjes verre worpen kan maken (al kun je soms op kniediep water beste bot of paling vangen en nog fijner is het als hij daarbij over een hengel beschikt die een behoorlijk gewicht kan verzet ten. Bovendien is het bii het vis van golfbrekers e.d. van groot be lang dat de hengel niet te kort is, omdat de aangeslagen vis over dg stortkeien heen gehaald dient te wor den. Vrijwel alle vissoorten hebben de gewoonte hun heil tijdens de dril juist ussen die stenen te zoe ken. In verband hiermee even eèn klei ne, maar zeer praktische wenk: al te vaak zien we zeehengelaars, reeds zodra ze de aangeslagen vis gaan binnenhalen, de hengeltop omhooj steken. Geen wonder dat ze dan doodmoe zijn op het moment dat de begeerde buit bij de stenen is ge arriveerd. De hengel moet tot dat ogenblik horizontaal worden gehou den en ,dan. maar ook dan pas gaat top omhoog zodat het laatste stuk van de weg zo krachtig en snel gelijk kan worden afgelegd. Er vallen bij de hengelsport evenals op elk ander gebied des levens mode-tendenzen te onder scheiden. Eén daarvan betreft de voorkeur voor zeer lange (strand)- hengels. Was tot voor enkele jaren een hengel van drie meter voor de meeste hengelaars al voldoende, de zeehengelaar van de laatste tijd wil zijn strandhengel langer hebben, veel langer. Daar k natuurlijk geen bezwaar tegen, wanneer de goede Petrusbroe der maar enkele aspecten in het oog houdt Als een hengel wel langer m niet pittiger wordt gemaakt, is het alleen maar een „dweil", die meer aan actie verliest dan zijn toegeno men lengte aan positief resultaat op levert. Zo'n pittiger hengel zal haast altijd tegelijk zwaarder worden en en nu gaan de fysieke mogelijkheden van de zeehengelaar meespreken. Al weer dus de vraag: „Kunt u zo-'n zware hengel werkelijk maniTen. niet voor een uurtje, maar een hele visdag?". Er is juist dezer dagen een ui termate lange hengel gebouwd, waar voor nogal reclame wbrdt gemaakt. De extra-lengte werd echter verkre gen door het handvat veel langer te maken. Volgens ons heeft dit geen enkel praktisch nut integen deel. 9 Wat de lengte van het hand vat betreft: wanneer u met het on dereind b'i de schouder, en met uw gestrekte wijsvinger bij de rand van de molenspoel kunt komen zit u pre cies goed. Vissen is ook in dit opzicht een zeer individuele sport en dat zal geen hengelaar met verstand bij zijn materiaalkeuze uit het oog verliezen. Katoen is lekker luchtig. Het ventileert. Daarom zitten katoe nen jurken zo prettig op warme dagen. Deze twee modellen samengesteld uit verschillende prints, zijn van de Engelse fir ma Clobber, die speciaal jonge mode maakt. Op zaterdag 13 mei 1972 zijn door „Hatric" te Holten voor de tweede maal veldlopen georganiseerd voor dames en heren. De wedstrijden stonden open voor KNAU-leden en niet KNAU-leden. De voorzitter van „Hatric", de heer P. Rijnsaardt, opende de sportmid dag door sportvrienden en belang stellenden welkom te heten. In het bijzonder bracht hij dank aan de heer J. VVarrink, voorzitter van de Stichting Spprlbelangen Holten, die bereid was gevonden om op de diverse afstanden het startschot te geven en voorts de prijsuitreiking te verzorgen. Hij sprak zijn dank uit aan de fam. Landweerd, die spontaan het „Erve beschikbaar had gesteld. Voorts wer den door hem bedankt de verkenners van de Waardenborchgroep, de da mes en heren van de plaatselijke ,,E.H.B.O.", die door hun aanwezig heid medewerking wilden verle nen tot het slagen van deze sport dag. Hij wenste de heer H. J. Robers, secretaris van de Stichting Sportbe- langen Holten, beterschap toe. De hr. Robers zou nl. aanvankelijk de prijs uitreiking verzorgen, doch was door ziekte helaas hiertoe verhinderd. De voorzitter bracht voorts nog dank aan de heer E. J. Kers te Holten (geluidsinstallatie), de firma Klein Velderman B.V. en N.V. Universal. Hij besloot zijn openingswoord met alle deelnemers, die ondanks het minder mooie weer toch in een zeer redelijk aantal waren opgekomen, 'n j bijzonder prettige sportdag toe te wensen. De volgende prijzen waren beschik baar gesteld: Wisselbeker Heren KNAU-N.V. Universal te Holten; Wis selbeker Heren niet KNAU-Vaessen- Schoemaker en Co N.V. te Holten; Wisselbeker dames- Holtense Han delsvereniging; le Schoolprijs -fam. v.d. Hevden te Holten; 2e schoolprijs- fam. Kramer te Holten; extra prijs een rollade-fam. Kalfsterman te Hol ten; extra prijs kg. carbonades-fam. Jansen te Holten. Uitslagen der wedstrijden: meisjes 7-8 jaar, afstand 500 meter. 1. D. ter Harmsel, Stationsstraat Hol ten 1.54. Jongens 7-8 jaar, afstand 500 meter. 1 D. Schippers, Gaardenstr. Holten 1.45; 2 H. Schut, Colmschate. 1.51; 3 I. Trotsenburg, Bessinkpasstr. Hol ten 2.16; meisjes 9-10 jaar, afstand 500 me ter. 1. M. Nijman, Aalten 1.48; 2 K. Prinsen, Aalten 1.49; 3 A. Trotsen burg, Bessinkpasstr. Holten 1.53. Jongens 9-10 jaar, afstand 500 meter. 1 E. Knapen, Larenseweg Holten 133.; 2 R. Westerveld. Aalten 1.35; 3 H. Arfman, HBK Holten 1.39. Jongens 11-12 jaar, afstand 500 me ter. 1 W. Wiggermans, Deventer 1.31; 2. H. Schuppert, Bessinkpasstr. Hol ten "1.32; 3 H. Prinsen, Aalten 1.33 Jongens 13-14 jaar, afstand 100 me ter. 1 W. Wegstapel, Neerdorp" Holten, 2.15; 2. H Ras, Eibergen 2.21; 3 J. Dollekamp, Oranjestr. Holten 3.00. Jongens 15-16 jaar, afstand 1800 m I. H. Nijemeisland, Neede 4.12; 2 R- Munk, Arnhem, 4.22; 3 H. Nijkamp, Boschkampstraat Holten, 4.30 Jongens 17-19 jaar, afstand 1800 meter 1 R. de Rooij, Zutphen 4.00; 2 J. Lubbersen, Bathmen, 4.08; 3 H. Wil- lemink, Bathmen 4.15 Dames 20 jaar en ouder, afstand 1000 meter. 1 T Schöppers, Hatric, 3.00 minuten; 2 W. Viet, Hatric 3.27; 3 J. Reilink, Hatric 4.03: Extra prijs voor mevr. H. v. 't Holt-Stubbe 4.40 Heren KNAU, afstand 6000 meter, 1 H. Posthuma K.E.V. Hengelo 18.40; 2 G. Krieger, AVA'70 Aalten 19.30; 3. H. J. Wolterink, Hatric, Holten 19.58. Heren niet KNAU afstand 6000 me ter. 1 J. Zandbergen, Rijssen 20.37; - 2 G. H. Beldman, Arnhem 21.23; 3. E. v. Schooten, Bathmen, 22.18; Veteranen KNAU. afstand 6000 meter. 1 J. Schut, Colmschate 20.30; 2 H. G. Ras, Eibergen 20.53; 3 J. Bos, Am- hem 23.59; Extra prijs voor de heer J. Bos, oudste mannelijke deelne mer, een rollade. Veteranen niet KNAU afstand 6000 meter. 1 W. Harbers, AVA '70 Aalten 20.50; 2 Mengerink, Borculo 20.55; 3 G. Wig germans, Deventer 23.50. De eerste schoolprijs werd gewonnen door de Dorpsschool. De tweede schoolprijs werd gewonnen door „De Schakel" Voorts zijn er nog prestatielopen ge houden voor: leeftijd 4 t.m. 6 jaar: 500 meter; leeftijd 7 t.m. 14 jaar: 1800 meter; leeftijd 15 jaar en ouder: 3000 meter. Iedere deelnemer mocht hiervoor 'n herinneringsvaantje in ontvangst ne men. De „Hatric" als een zeer jonge ver eniging kan deze georganiseerde sport middag, als zeer geslaagd beschou- Het hoofdbestuur van de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij maakt ernstig bezwaar tegen een mo gelijke verlaging van subsidie voor ruilverkavelingen. Tezamen met de verhoging van de ruilverkavelings rente zou dit voor de boer neerko men op een lastenverzwaring waar door de animo voor ruilverkaveling zal tanen. Voor de noodzakelijke mo dernisering van landbouwbedrijven acht het O.L.M.-hoofdbestuur ruilver kaveling nog altijd een doeltreffend middel. Tijdens de deze week gehou den hoofdbestuursvergadering deelde voorzitter D. J Jonkhans mee, dat het voorstel tot wijziging van de ruil- verkavelingswet waarschijnlijk ko mend najaar in de Kamer zal komen. Het O.L.M.-hoofdbestuur staat niet afwijzend tegenover het recreatie plan Salland. Wel onder voorbehoud, dat de betrokken gemeenten zich de zeer zware financiële gevolgen van schadeloosstelling aar de boeren daadwerkelijk realiseren. Dit alvo rens te besluiten de recreatieplannen in hun bestemmingsplan te verwer ken. Het O.L.M -hoofdbestuur riep de Overijsselse boeren deze week op haast te maken met de opstelling van een ontwikkelingsplan voor hun bedrijven. De kans bestaat dat de melkveehouders nog deze maand op basis van zo'n plan aanvragen kun nen indienen voor rentesubsidies. Tenslotte juichte het hoofdbestuur de pogingen van de O.L.M.-stuaie- club Twente toe om in overleg met de plaatselijke besturen van aan- en verkoopcoöperatie te komen tot één centrale coöperatie voor heel Twen te. In verband met het grote aantal vragen over de opening van het nieu we visseizoen wordt van de zijde van het ministerie van landbouv en vis serij medegedeeld dat deze datum niet zal worden vervroegd, maar normaal 1 juni a.s zal zijn. Zoals gebruikelijk mag er pas per 1 juli a.s. worden gesnoekt Dit bete kent dat een snoek, die vóór deze datum zou worden - vangen, onmid dellijk in hetzelfde viswater dient te worden teruggezet.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5