1 per 31 mei a.s. van west naar oost open Gravin laat meer dan drie ton schuld achter Holtense Scholengemeenschap moest beker afstaan aan Naarden S|K« gS - njBui spaar trouw zegels voor gratis SPAR KOFFIE SMpMH Holtense middenstand gedupeerd Nationale MEAO- kampioenschappen Godelympische spelen Succesvol op toernooi in Goor PINKSTERFEEST mogelijkheden tot verstaan Pinksterzang Vtfcdag met 1972 Waterstaat boos op werkgroep E8 iJss KASTELENROUTE 55 Blauw Wit. I I won van Enter Vooruit De duiven vlogen Voetballers van De Schakel 3 Ml ggggyy De E-8 zal op 31 mei tot Holten worden opengesteld voor het rijver- keer, maar slechts in één. rijrichting, namelijk van west naar oost. Voor 't verkeer westwaarts bliji't nog 'n half jaar de oude route over Holten, Colm- sohate en Deventer intact. Oorzaak daarvan is de vorig jaar opgetreden stagnatie bij de bouw van de nieuwe brug over de IJssel bij De venter. Die zal vermoedelijk medio november zover klaar zyn, dat ook het oost-westverkeer vanaf Holten van de nieuwe E-8 gebruik zou kun nen maken. Een en ander werd meegedeeld I door ir. Laby van de directie van rijkswaterstaat op een excursie, die I talloze bestuursfunctionarissen uit j Twente maakten naar de E-8 werken in Twente en rond Apeldoorn. De openstelling van de E-8 tot in Twente zal niet officieel gebeuren. Pas als heel het traject tot Holten dubbel- baans vrij zal zijn voor het verkeer, zal mogelijk een lid van het konink lijk huis "of minister Drees de offi ciële openstelling verrichten. Het instorten van deze kraan bij de brug te Deventer over de IJssel betekende zoveel vertra gingdat dit gedeelte E-8 in mei nog niet open kan. Op 1 juli 1974 moet de nieuwe E-8 klaar zijn tot bü Goor. Tegelijkertijd dient het verkeer dan de nieuwe pro vinciale weg S-15 tussen Goor en Rjjssen in gebruik te kunnen nemen, waarop de E-8 zal worden aangeslo ten. Die S-15 zal het verkeer tijde lijk van de E-8 naar de oude Twent se wegen brengen. De datum van 1 juli 1974 staat in het bestek van het traject van de E-8 tussen Holten en liornerbrock. Een groot gedeelte daarvan zal samen met de weg tus sen Goor en Rysscn op 27 juni wor den aanbesteed. Deze feiten werden woensdag be kend tijdens de excursie van de werk groep E-8 naar het gedeelte van de Holland-Twente route dat op 31 mei 's morgens om tien uur voor het ver keer zal worden opengesteld. Tijdens deze excursie heeft ir. Quack van rijkswaterstaat, de verantwoordelijke man voor de taanleg van de E-8, ernstige kritiek geleverd en de werk groep. Hij deed dat in een lunchtoe- spraak in het Apeldoornse restaurant De Cantharel. E-10-VOORBEELD De heer Quack had zich boos ge maakt over de publikatie van een artikel van de hand van drs. L. Met- zemaeker, dat oorspronkelijk in het Financieel Dagblad heeft gestaan en bijna letterlijk werd overgenomen in het blad van de Werkgroep E-8, dat verschijnt onder de naam „Voort gangsbericht". Het artikel in het Fi nancieel Dagblad was geschreven ter gelegenheid van de gereedkoming van de E-10 (Breda-Antwerpen). Er werd daarin ernstige kritiek uitge oefend op het feit. dat de aanleg van Foto van het westelijk via duct over de nieuwe E-8 dicht bij café „De Poppe". deze Nederlands-Belgische verbin ding zo lang had geduurd. Zo schreef de auteur: ,,De late totstandkoming is op zichzelf al een schandaal". In het blad van de Werkgroep E-8 was het artikel overgenomen met de me dedeling daarbij, dat slechts enkele woorden en namen veranderd moes ten worden om dit kritisch artikel op de E-8 te doen slaan. SCHAANDAAL De heer Quack van Rijkswaterstaat heeft zich dat erg aangetrokken, ver telde hij. Hij vond op zijn beurt de handelwijze van de Werkgroep E-8 n ..schandaal" en vroeg het bestuur om dergelijke publikaties in de toekomst te voorkomen. „Tien jaar na het onstaan van de Werkgroep krijgt u 75 kilometer auto weg op een presenteerblaadje aange boden", aldus ir. Quck. Hij vervolg de: ,,Ik wens u gedud toe voor het geval de minister van Verkeer en Waterstaat de verdere uitvoering van deze weg om financiële redenen moet temporiseren". BEGRIJPELIJK Burgemeester J. A. M. Reijnen van Oldenzaal, die voorzitter is van de werkgroep, wees ir. Quack er op dat de kritiek van de werkgroep altijd ge richt is geweest op de verantwoor delijke bewindslieden en niet op de uitvoerende diensten van het rijk. Hij meende dat het nogal begrijpe lijk is geweest, dat nu en in het ver leden nogal eens teleurstelling is ge uit over de trage manier waarop Ne derlands autosnelwegennet het oos ten nadert. Begin dit jaar verscheen de foto route Salland, die u langs 8 Salland- se kastelen voerde in een oplage van 10.000 exemplaren. De Stichting Amateuri'otografie, die deze route in samenwerking met de ANWB, de Ne derlandse kastelenstichting en de Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland uitgaf, heeft van te vo ren het geweldige succes hiervan niet kunnen overzien. Mede dankzij de landelijk publici teit via kranten, radio, televisie en dames-bladen is deze route tot een enorm succes geworden, terwijl het eigenlijke toeristenseizoen nog niet eens begonnen is. De sterke WV Overijsselse Heuvelrug en Salland is dan ook bijzonder verheugd dat er direkt een tweede druk van 10.000 exemplaren mogelijk werd gemaakt. De kritische lezer zal bij het bestu deren van deze herdruk enkele ver anderingen ontdekken, die noodzake lijk bleken te zijn i.v.m. de toeloop tot de meeste kastelen die vaak nog bewoond zijn. Ondanks deze ver- anderinêen blijft dsze route toch een goede suggestie voor een mooie zo merdag. De reserves van Blauw Wit hebben de competitie '71-'72 afgesloten met een royale (6-3) overwinning op En ter Vooruit 6. Aanvankelijk wogen de partijen nog aardig tegen elkaar op maar het eerste doelpunt dat Aan stoot in de 16e minuut maakte bracht de thuisclub meteen volledig van slag. Binnen vijf minuten werd het hierna 4-0 door treffers van Wim Schöppers. Pullen en Aanstoot. Blauw Wit ging door deze voorsprong nonchalant spelen en de gastheren liepen mede doordat doelman Jarï Smit twee keer blunderde voor de rust nog in tot 4-3. Na de thee speelde Blauw Wit weer met overleg en inzet en Aanstoot en Jan Rietberg zorgden voor de eind stand van 6-3. In de na-competitie verloor Blauw Wit 3 thuis met 5-2 van Enter Voor uit 7. De kampioenen junioren B 1 sloten het seizoen af met een .14-0 zege op Enter Vooruit B 2. De doelpunten werden gescoord door Johan Bolink (4), Henk Bronsvoort (2), Jan Verveda (1), Gerrit Paalman (1), Nico Rensen (1), Henk Aanstoot (2) en Jan Kolkman (3). De kampioenen B 1 maakten in dit seizoen in 19 wedstrijden totaal 104 doelpunten. (Van een onzer verslaggevers) HOLTEN De Amerikaanse „gravin" van Hollen is verdwenen én ook haar compagnon Johan B. heeft de henen genomen. Vele Hol tense middenstanders zijn gedupeerd omdat er nog stapels onbetaalde re keningen liggen. Margot Teleki (36) en Johan B. (38) namen begin d.t jaar met veel fanfare intrek in een dure bungalow in Holten aan de Oude Diepenveense weg en ze zou den grote zaken gaan doen. Per slot was „gravin" Teleki een uitgekookt zakenvrouwtje uil Amerika, dat mar. j ketlng en promotion wist te bedrij ven als geen ander. Ze had gepubli ceerd. naar zeggen, in vooraanstaan de Amerikaanse tijdschriften en hier In Holten zouden de zaken Ameri kaans worden aangepakt. Enige weken geleden echter ver-, dween partner Johan B. met al de kostbare sieraden van Margot T.. ook nam hij nogal wat geld mee en antiek. Niet lang na hem verliet ook Margot Teleki Holten zonder overi gens de forse huurachterstand (haar bungalow deed bijna f 900 huur per maand) te voldoen en ook zonder al de andere openstaande rekeningen te voldoen. Een van de geedupeerde firma's is de firma Grafie Promotion die enkele maanden geleden de werkzaamheden in Holten begon. De firma doet in stickers, souvenirs en premiums. Margot Teleki en Johan B. zouden grootse campagnes voeren voor deze firma en een van deze campagnes zou o.m. gevoerd worden met de Smile-sticker. Ook zou de „gravin", die zelf een firma, de Margot Teleki Association Group in Holten had ge sticht, grote aantallen produkten van Grafie Promotions afnemen, maar dat is nooit gebeurd. Een van de fir manten van Grafie Promotions, de heer H. Kippers zei: „We zitten er zeker in voor meer dan 300.000 gul den. We hebben nog pakhuizen vol voorraden die niet zijn afgenomen. Daar hc-b je dan twee jaar voor ge werkt. Wat we moeten doen weten we eigenlijk niet; ik meen dat Inter pol zoekt naar Johan B,, die, zo bleek achteraf, wel vaker dergelijke nkkefietjes bij de hand heeft gehad. Ook Margot is verdwenen maar die moet wel ergens in Nederland zit ten. Misschien is zij ook wel de dup# geworden van de praktijken van haar partner." In Holten weet men niet wat men moet geloven. „Wij verdenken niemand en doen ook geen onderzoek, zoals wel wordt gezegd. Niemand heeft aangifte ge daan. Wij weten officieel van niets en wat moeten we dan doen?', aldus de Holtense politie. De postduivenvereniging „Snelle Wieken" te Markelo, die ook Hol tense leden telt, nam deel aan de wedvlucht vanaf Namen (afstand 126 km). De duiven werden gelost om 8 uur met N.O. wind en regen. De uitslag was als volgt: J. Hassink resp. 12.56.54 uur, 12.58.30 uur en 12.58.41 uur, 4 G. J. Schuiterd, Hol ten 13.00.12 uur, J. Hassink 13.05.11 uur en 13.07.04 uur, H. Janssen 13.07.23 uur, H. Dijkjans 13.07.58 u„ G. J. Schuiterd 13.12.02 uur en J. Hassink 13.17.47 uur Waar niet ge noemd zijn de deelnemers woonach tig in Markelo. Op Pinksterzaterdag, 20 mei a.s., worden voor de tweede achtereen volgende keer, op initiatief van de MEAO-schcol in Holten, nationale kampioenschappen georganiseerd. Waren de inschrijvingen in 1971 nog beperkt tot 7, thans doen met 23 scho len bijna alle MEAO-scholen in den lande, aan de kampioenschappen mee o.a. de MEAO-scholen uit Den Haag, Groningen, Maastricht, Leiden, Al melo, Tilburg, Deventer, Amsterdam enz... Het totaal aantal deelnemers be draagt ongeveer 600. De organisatie is in handen van de heren Lukkien en Paule. beide sportleraar aan de Scholengemeenschap in Holten, waar van de MEAO een afdeling is. Er wordt in 10 poules gespeeld: vier voor voetbal. 4 voor heren-volleybal en 2 voor damesvolleybal. De spelen worden in Raalte gehou den, in welke gemeente de organisato- ren een geweldige medewerking heb ben ondervonden van het gemeente bestuur, de politie, de directie van de L.T.S. en het bestuur van de sport vereniging „Rohda". Helaas moest naar Raalte worden uitgeweken omdat de accommodatie in Holten zelf voor 'n dergelijk groot evenement niet toereikend is. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de na tionale MEAO-kampioenschappen met andere takken van sport uit te brei den. Dit houdt onherroepelijk in, dat er een grotere spreiding in plaats en tijd zal moeten plaatsvinden. Hoewel deze ontwikkeling een snel einde betekent v.an de „Holter MEAO- spelen", verheugen de organisatoren er zich over, dat hun initiatief zo spoedig is uitgegroeid tot landelijke kampioenschappen. Rest ons te vermelden, dat vorig jaar de MEAO-school van Tilburg voetbalkampioen en eveneens volley balkampioen werd. c Op woensdag 10 mei heeft de Scho lengemeenschap Holten met 'n groep van pl.m. 100 leerlingen deelgeno men aan de 5e Godelympische Spe- lpn, die dit jaar in Naarden gehou den werden. In de afgelopen 4 jaar was het de Scholengemeenschap Hol ten gelukt iedere bcr als eerste te eindigen; ditmaal was de tegenstand van de andere scholen nog groter. Bij het begip van het laatste onder deel was de aftand zelfs nog zo, dat iedere school jrog kon winnen. In de eindstand kwdm de Scholengemeen schap Holten nogal verrassend op de vierde plaats. De kleine verschillen in de eindstand wijzen er al op hoe spannend het verloop van de wed strijden was. Nadat 's morgens de verschillende sportdelegaties van de scholenge meenschappen Leek, Diever en Hol ten in Naarden gearriveerd waren, opende de rector van de Scholenge meenschap Naarden de vijfde Gode lympische Spelen. Hierna begaven de deelnemers zich naar de verschillende sportac commodaties. Gestreden werd op de volgende onderdelen: zwemmen, voetbal, volleybal meisjes, schaken, kammen, tennis, tafeltennis, handbal meisjes, volleybal jongens, cross. Nieuwe onderdelen waren dit jaar: softball meisjes, softball jongens en atletiek (jongens en meisjes). Ondanks het slechte weer verliep alles vlot en kwam de volgende uit slag tot stand. Een eerste plaats bracht 4 pt op, een tweede 3 pt, een derde 2 pt en een vierde 1 pt.) Eindklassement Resp. Diever, Holten, Leek en Naar den. Zwemmen Voetbal Softball m. Voll.bal m. Atletiek j. en ^■Schaken en dammen 3 1.- Tennis en tafeltenn. 1 2th 21/: 4 Softball j. 2 13 4 Handbal m. Voll.bal j. Cross 3ik VI* 3'/= VTi 3 4 12 4 3- 2 1 2 3 14 3>/t 3'/t 1 2 1 4 27 26'/: 28 28'/»" Na afloop van de wedstrijden volg de de prijsuitreiking, waarbij dus de wisselbeker voor een jaar in bezit kreeg. Een gezellig samenzijn in de tot jeugdsoos verbouwde Prowers- kazeme besloot deze vijfde Godelym pische Spelen. De rector van de Scholengemeenschap Holten, de heer Mud, bedankte hier namens alle scholen, de organiserende school, de Scholengemeenschap Godelinde, voor de genoten gastvrijheid en de goede organisatie en nodigde alle scholen hartelijk uit voor de volgende Gode lympische Spelen, die dan in Holten gehouden zullen worden. Twee voetbalteams (Schakel I en Schakel II) en <-'en handbalteam (voor meisjes) hebben vorige week niet groot enthousiasme meegedaan aan de toumooidag voor basisscho len. De wedstrijden werden gespeeld op de terreinen van Twenthe vv. en werden georganiseerd door de schoolsportcomissie van de gemeen te Goor. Door hevige regenval was het „paastoernooi" in april afge last. Deze keer waren de omstan digheden beter, al kwam er 's mid dags toch menige regendruppel tus sen de grassprietjes terecht. De meisjes speelden met zevental len op een klein veld. Het moest eerst even wennen, omdat wedstrijd- ervaring nog ontbrak. Maar 't. sa menspel en positie kiezen ging steeds beter. De uitslagen waren: Dé Schakel-Dorpsschool Markelo 2-8; Schakel-Dorpsschool Holten 5-1; Heeckeren-De Schakel 4-3; 't Laar- De Schakel 2-1. De Schakel II, voetbal, speelde in poule B tegen ITeeckeren 1. De Whee, 't Gijmink, Dorpsschool Mar kelo en de Kolschool Holten. De jon gens van dit reserveteam hebben zich volledig ingezet, maar een over winning hebben ze niet uit het vuur kunnen slepen. Bij de prijsuitreiking kende de schoolsportcommissie de poedelprijs toe aan de Schakel II. Deze welkome verrassing bestond uit het boekje Spelenderwijs voor elke speler. Alle spelregels worden met grappige tekeningen van Dick Bruynesteyn op een bijzonder leuke manier verduidelijkt. De uitslagen waren: Kolschoo)- Schakel II 2-0: "t Gijmink-Schakel II 3-0: Dorpsschool Mnrkelo-Schake! II 4-0; Heeckeren I-Schakel TI 2-0; Wheeschool-Schakel TI 2-0. De Schakel I. voetbal, beeft lange tijd kans gehad op een finaleplaats. Uiteindelijk liepen ze die finale net mis door een slechter doelgemiddel- de dan 't Laar uit Goor. In dezelfde poule speelden ook de Dorpsschool Holten. CNS Prins Constantijn, Heeckeren II en 't Stedeke. Schakel T - Dorpsschool Holten: In een bijzonder goede wedstrijd tegen de dorpsgenoten van de Dorpsschool werden do keepers met gepasseerd. Er werd goed ovei: de vleugels gespeeld maar de tegen standers lieten zich niet verrassen. Eén keer moest keeper Gerrit Meye- ring van- de Schakel met een fan tastische snoeksprong redding bren gen. Schakel 1't Laar: De wedstrijd tegen de latere pou lewinnaars was erg spannend. De kansen kwamen er dit keer wel, maar de afwerking was te gehaast. Bok nu wist. Albert Kolkman met zijn team niet te scoren, 't Werd al weer 0-0. 't Stedeke - Schakel I: Ook nu lieten doelpunen lang op' zich wachten. Pas 5 minuten voor tijd slaagde Wilco Schipper erin om in het voordeel van de Schakel te- doelpunten. Teun Schupperl wilde niet achter blijven en maakte er meteen daarna 2-0 van. Schakel I - Constantijn. Twee kanshebbers voor de poule overwinning kwamen om 1 uur het veld op. De verliezer zou uitgescha keld zijn voor de eerste plaats. De jongens zetten alles op alles. Twee doelpunten kwamen er deze wed strijd, beide van de Schakel 1. De makers waren deze keer Harry Paal man en Albert Kolkman. Voor de laatste wedstrijd van de Schakel I was de stand aan de kop van de ranglijst: 1. 't Laar 5 8 9-1; 2. Schakel 4 6 4-0. Volgens het wedstrijdreglement is bij een gelijk aantal wedstrijdpun- ten het doelsaldo beslissend. Dat be tekende, dat de Schakel I nog een klein kansje had, maar dan moest wel met tenminste 4-0 van Heecke ren II gewonnen worden, 't Laar had met 6-1 van deze ploeg gewon nen dus helemaal onmogelijk leek het niet. Heeckeren II - Schakel I: Alles werd op de aanval gezet. Maar 't risico bleek te groot. Door ver opdringen kregen de jongens van Heeckeren IT bij een uitval de kans om de score te openen (1-0). De Schakel kwam terug door Jan Paalman op 1-1. Na nog een tegen doelpunt zorgden Ronnie Meester en Albert Nijhuis voor de eindstand 2-3. De eindstand in de poule werd daardoor: 1. 't. Laar 5 8 9-1; 2. Scha kel 5 8 7-2; 3. Dorpsschool Holten 5 6 4-3: 4. Constant. 5 6 2-2; 5. Stede ke 5 2 3-7: 6. Heeck IT 5 0 3-13. De tweede prijs, een fraaie stan daard, werd na dc fma'e "•m de aanvoerder Albert Kolkman onder luide toejuichingen van de suppor- ers uitgereikt. Het ligt voor de hand en is daarom ook te doen gebruikelijk op het Pinkster feest een vergelijking te trekken met de geschiedenis van de torenbouw van Babel, waarvan het boek Genesis ons vertelt. Tóén was er immers een verwarring van talen, het ontstaan van volkeren die elkaar niet meer kunnen begrijpen, nü op het Pinksterfeest na de uitstorting van de Heilige Geest horen de onder scheiden volkeren in eigen taal hetzelfde evangelie. Indertijd gaf ds. S. G. de Graaf in zijn nog altijd lezenswaardig werk: Ver- bondsgeschiedenis, dan ook bij de schets over de spraakverwarring het thema: „De verbreking van de uitwendige een- held, opdat er plaats zou komen voor de waarachtige eenheid in de Christus." Hij stelde daarin onder meer: „Er ligt in de verstrooiing der volkeren vloek en zegen. Ze roept dan echter om de komst van de Christus en om de uitstorting van de Heilige Geest, waardoor in de veelheid de eenheid geschapen zal wor den, waardoor dus met behoud van de zegen de vloek zal worden overwon nen." Wie zich echter wat nader bezighoudt met wat er in Handelingen 2 wordt ver teld, met name met de mensen die zich destijds op het Pinksterfeest bevonden, moet wel vaststellen dat in dat Pink stergebeuren alleen nog de Joden wor den betrokken. Hier is geen sprake van de volkeren der wereld. Het gaat om dat ene volk, dat zijn feest viert in de tempel te Jeruzalem. Weliswaar een volk dat verstrooid is onder de andere volkeren en daarom ook de talen van die volkeren als „eigen" talen spreekt maar dan toch één volk. Het is dat volk der Joden dan ook, hel oude volk van God dat door Petrus wordt aangesproken. Mannen van Israël, zegt hij. Het ganse huis Israëls moet het weten, roept hij tenslotte uit. De man nen broeders die diep in hun hart wor den getroffen zijn de gelovigen uit het verbondsvolk. Daarom moeten we de vergelijking met de spraakverwarring hoe geliefd dit thema ook moge zijn in de prediking op het Pinksterfeest niet uitwerken als of op dit feest te Jeruzalem reeds de roep om eenheid onder de volkeren in Christus zou zijn verstaan. Er is een ander thema: Het ene ver strooide volk der Joden vindt zijn waar achtige eenheid in de gelovige aanvaar ding van de opgestane Heer. Het gaat nog niet om de volkeren der wereld. Dat komt pas later aan de orde in het boek der Handelingen. Het gaat om een kleine kring van mensen uit een en hetzelfde volk die leefden bij de be loften van de Here en die Zijn woorden mochten horen in de geschriften van de profeten. In zijn toespraak tot het verzamelde volk haalt Petras de uitspraken aan van Joël en van David. Het volk dat van de Here weet wordt opgeroepen zich ge wonnen te geven aan het evangelie van de overwinnaar van de dood: Jezus Christus. „Dus moet ook het ganse huis Israëls weten dat God Hem, én tot Here én tot Christus gemaakt heeft, deze Jezus, die gij gekruisigd hebt." Maar al gaat het om Joden, om dat ene volk van God, dan nog is de boodschap verrassend en indrukwekkend. Juist als we gaan zien hoe dit volk, in de ver strooiing, uit de gehele bekende wereld van die dagen, in eigen moedertaal wordt aangesproken. Wat hebben de apostelen van Jezus ge daan in hun spreken? Waartoe zijn ze in staat gesteld? Ze brengen de bood schap van de grote daden van verlossing en bevrijding door Jezus Christus aan nensen die ieder een andere taal spre ken. Nu is dat spreken in de eigen taal wel iets meer dan alleen maar woorden zeg gen, die verstaanbaar zijn. Een andere taal spreken sluit in: anders denken, andere gedachten hebben, anders ge oriënteerd zijn, anders leven. De Joden die in Jeruzalem zijn, komen uit alle windstreken. Als we nagaan waar vandaan, dan is dat zowel uit het tegenwoordige Iran en Irak, als uit Turkije en Algiers. Ze komen uit het onmetelijke Romeinse rijk van die da gen. Maar ondanks de verscheidenheid van woonplaats zijn ze Joden gebleven. Ze zijn naar Jeruzalem gegaan omdat de verbondenheid met de God der vade ren hen daartoe drong. Intussen zal die verscheidenheid ook wel de nodige problemen hebben opge roepen. In het ene land is de ontwikke ling .anders dan in het andere land Levend met de anderen is er de invloed van de volkeren, waarvan ze de talen hebben geleerd. Wat gaat er dan gebeuren op het Pink sterfeest? Het verstrooide en uiteen geslagen volk van de Joden hoort in de eigen talen, waarin ze geboren zijn, het bericht van de dood en de opstanding van Jezus. Nu gaat dat bericht uit naar heel de wereld. Nu zal straks de gehele wereld het kunnen verstaan. Straks! Maar op het Pinksterfeest gaat het nog allereerst om het Joodse volk. Dat volk zal zijn eenheid terugvinden in een geest van onderlinge verstandhou ding. De duizenden die gedoopt worden op dat feest hebben elkaar weer leren verstaan. Ze hebben het wonder beleefd dat het evangelie verstaanbaar en dui delijk overkwam. Voordat dit evangelie aan de volkeren der wereld werd gebracht, moest het volk van God zijn eenheid terugvinden. Dit volk van de Joden moest het weten dat -bij alle verscheidenheid de onder linge eenheid werd gebracht. Daarvoor heeft de Heilige Geest gezorgd. Daarin ligt de aanwijzing voor de chris tenen. Op het Pinksterfeest worden zij allereerst aangesproken. Het gaat er om of zij zich willen laten leiden door de kracht van Gods Geest om met elkaar te spreken, waar ze ook wonen en wélke taal ze ook spreken. Het zal er om gaan of wij, christenen, aan de anderen, aan de volkeren kunnen tonen dat wij in staat zijn met elkaar te spreken. Als wij op het Pinksterfeest zouden weigeren met die christenen te spreken, met wie we niet meer kunnen „praten", wat betekent dan nog de belijdenis, ook onze belijdenis? Daarom zullen we met dankbaarheid en vreugde constateren dat de Heilige Geest steeds bezig is de christenen bij elkaar te brengen, dat volk van God dat onderweg is naar de toekomst van Jezus Christus. Moge de viering van het komende feest en het gebed om de kracht van de Hei lige Geest ons met woorden en daden dan ook allereerst naar elkander drij ven, naar allen die als gelovigen erken nen dat Jezus Heer en Christus is! O. C. Bróek Roelofs Lof zij God, de Heil'ge Geest, Neergedaald op 't Pinksterfeest, Die de kerk tot leven wekt En haar uit de schaduw trekt Om in 't volle licht .te treden Met de boodschap: „Jezus leeft, Die de dood verwonnen heeft; Jezus, Hij is onze vrede!" Trooster, die niet van ons scheidt, Ons in alle waarheid leidt, O, beziel ons met Uw gloed. Die wat dood was leven doet. Wil de wereld overtuigen Van verzoening van haar schuld, Als zij. met ontzag vervuld. Voor het oordeel Gods wil buigen. Geest van God, ontsluit de poort Voor de intocht van het Woord, En maak de gebond'nen vrij Uit der zonde slavernij, Opdat heel de aarde lere Bij het licht haar opgegaan, 't Hemels loflied te verstaan: Jezus Christus, U zij d' ere!" E. H. Timmerman

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3