Ontdek eigen eens de streek RONO Polaroid fotofeest luchtverontreiniging Op de pony door Wales Mij. Zeeland Bestrijding van de De bloeiende krentebossen van Ommen IClpsalade Oriental Wisselend landschap Watersport VAKOPLEIDING BAGGERBEDRIJF Bezienswaardig heden Routes voor 4 personen 200 g kleingesneden restjes gebraden of gekookt kippevlees 4 in stukjes gesneden schijven ananas (1 blikje 227 g) 4 eetl. ananassap 2 eetl. fijngesneden gember 4 eetl. 1000 islands dressing (saus) flintertjes gekookte ham en/of gehalveerde amandelen Meng de eerste 5 ingre diënten Verdeel het ge recht over 4 schaaltjes en garneer de salade met de ham en/of amandelen. Geef er b.v. knappende broodjes bij. rijdag 1 april 1972 Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan introduceert Polaroid dit voor jaar het goedkoopste amateurtoestel voor direct-klaar-foto's aller tijden. De naam van het toestel is Pola roid ZIP. Het is wellicht interessant even stil te staan bij het verband dat er bestaat tussen de toepassing van de bougie, het afstellen van de wagen, het motoronderhoud en de invloed op de uitlaatgassen. Vooral nu verdient dit probleem zeker onze aandacht. De automobielindurstrie heeft op het gebied van het reduceren van de schadelijke uitlaatgassen van de ver brandingsmotor al heel wat vooruit gang geboekt en de onderzoekingen gaan onverminderd voort. Toch is het duidelijk volgens de Champion Spark Plug Company, dat hoe bindend de voorschriften betref fende de samensteling van de uit laatgassen bij nieuwe wagens ook mogen zijn: 1. vele onderdelen van de motor en het ontstekingssysteem geleide lijk zullen verslijten, en 2. de gebruiker een redelijke hoe veelheid onderhoudswerk zal moe ten verrichten, om in ieder ge val binnen de ge stelde uitlaatgas-normen te blij ven. Een verkeerde toepassing - van bougies kan resulteren in een onvol ledige verbranding, zodat dë hoeveel heid onverbrande koolwaterstof gro ter wordt en een te hoog Co gehalte bereikt wordt. Tot dusver hebben de overheid en diverse actiegroepen de lasten van de strijd voor een zui vere atmosfeer nagenoeg geheel op de schouders van de automobielin dustrie gelegd. Zuivere lucht zal evenwel nooit bereikt worden zon der dat de autogebruikers en de meesten van ons zijn dat er zelf zorg voor dragen dat het onderhoud van de wagen op de aanbevolen tijd stippen en volgens de juiste method des gebeurt. Veel hangt ook af var. zondag 9 april 18.00-18.15 LITERAIR KWARTIER. In de rubriek „Pocketboeken" wor den recent verschenen pocketboeken en paperbacks besproken door An- kie Peypers, J. Pop, C. F. de Vries,- en Jan F. de Zanger. 18.15-18.30 LICHTE MUZIEK. 18.30-19.15 SPORT VOOR SPORT. 19.15-20.00 KLASSIEKE MUZIEK UIT DE RONO-FONOTHEEK. „Grote klassieken uit het Orkestre pertoire". 1 Mendelsohn Concert voor twee piano's en orkest; 2 Borodin Polowetzer dansen, maandag 10 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 18.30-19.00 OVERIJSSELS PROGRAM MA (niet via FM 8800 mHz kanaal 5). Een oog gericht op....; Overijssel streek voor streek. 19.30-20 00 KLASSIEKE MUZIEK UIT DE RONO-FONOTHEEK. A capella-muziek door de Groninger en Leeuwarder Bachverenigingen. 1 Groninger Bachvereniging o.l.v. Joh. van der Meer: 2 motetten van O di Lasso. 2 Leeuwarder Bachvereniging o.l.v. A. Salten: 4 Psalmen van Grïeg. dinsdag 11 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en O.-Nederland. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK. 19.45-20.00 LANDBOUWJOURNAAL. woensdag 12 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL Nieuws en informatie uit stad streek en gewest in noord- en oost-Neder- iand. 19.00-19.30 OVERIJSSELS PROGRAM MA. Overijssel streek voor streek; Kultureel werk; Oude ambachten. 19.30-20.00 KLASSIEKE MUZIEK Uil DE RONO-FONOTHEEK. Zangrecital door Irene Jordan, so praan en Maurice Hinson. piano, donderdag 13 april 13.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK 19.45-20.00 DIER EN PLANT IN RO- NO-LAND Dr. Fop 1 Brouwer be antwoordt brieven van luisteraars. vrijdag 14 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 18.30-19.00 OVERIJSSELS PROGRAM MA (niet via FM 88,60 mF'. kan. 5). De schillen en de dozen: NADER BEKEKEN: Overijssel streek voor streek. 19.30-19.55 LICHTE MUZIEK. 19.55-20.00 VEE EN VLEES. Over zicht van markt en handel. de deskundigheid en de handigheid van de monteur. Een juiste controle en afstelling van de wagen is van vi taal belang. Gedurende de laatste 10 jaar is in geheel Groot-Brittannië het deelne men aan „pony-trekking" bij wijze van vakantiebesteding zeer populair geworden. Vooral in d<~ bergachtige gebieden van Schotland, het Meren- district, Derbyshire, Yorkshire Da les en niet te vergeten in Wales, wordt het ponyrijden in de prachtige natuur door jong en oud van mei tot oktober enthousiast beoefend. In Wales vindt men een vrij groot aantal' zogenaamde pony-trekking-en riding-centres, de meeste gelegen in de^meer rustige streken en dus ver van alle tozristèndrukte. Hetene centre is een klein hotel, dat sa menwerkt. met een nabij gelegen paarden- en ponybedrijf en het ande re bestaat uit een aantal pensions, pensionboerderijen en kleine hotels, die zich één of meer paarden- en po nyhouders ter plaats hebben ver enigd tot een plaatselijke pony trek king association. In Nederland wordt de Pony Trek king Association of Wales vertegen woordigd door J. P. J. van As-Ca- rels. Olympiaplein 79. Amsterdam, 020-73 11 59. Het seizoen begint half mei en duurt tot half september. Dit jaar worden reizen gemaakt naar Tregaron en Llanrhaiadr ym Moch- nant. TE KOOP De Oostzeetjalk Rival van de schrijver Jan de Hartog (Gods Geuzen, Het ziekenhuis) is te koop. De auteur kocht het schip in 1951 na dat het jarenlang als vrachtvaarder dienst had gedaan tussen New Found- land en Casablanca. De Hartog richt te 't in als varend tehuis. Hij maakte er reizen mee dwars door de V.S. en in de Middellandse Zee. Bij de wa tersnoodramp heeft het vaartuig dienst gedaan als hulpschip. Te koop is ook de beruchte voormalige arts van het concentratiekamp Ausch witz, Joseph Mengele. Hij moet 100.000 dollar opbrengen. Zes Zuid amerikanen zonden deze offerte aan directeur Tuvia Friedman van het Documentatiecentrum voor opsporing van Oorlogsmisdadigers te Haifa. In de brief zeggen de Zuidamerikanen dat Mengele zich in een bunker in een niet nader genoemd Zuidameri kaans land schuilhoudt. „U moet op schieten want Mengele gaat hard ach teruit. Hij heeft al twee hartaanval len gehad". Friedman is bereid de brief serieus te nemen. (Elseviers Magazine). Ondanks de pessimistische spreekwoorden over het april- weer blijft het toch maar zacht 1 voor de tijd van het jaar. Mede §ijl door de vochtige lucht van de afgelopen week lijkt het er op dat we de komende weken weer kunnen genieten van de krente- bloesem. Langs verschillende wegen en lanen in Twente en Salland zijn deze struiken te vinden, maar i veruit het mooist zijn de krente- bossen op het landgoed Eerde in de gemeente Ommen. Het heeft er alle schijn van, dat het daar de komende weken reeds gezel- la lig druk gaat worden, want reeds voor Pasen kwamen de kampeerders en werden kamers besproken. Diverse wegen leiden naar het kren- tewoud. Zowel vanuit Den Ham als Hellendoorn komt men in het land goed Eerde. Maar als men vlak voor het landgoed rechtsaf gaat komt men via de „Sahara" in Beerzerveld. Als men vanuit Almelo-Vriezenveen bij Mariënberg de afslag naar Bccrze neemt komt men op dezelfde toeris tische weg met veel bochten en cam pings. We adviseren om bij de eer ste camping eens rechtsaf de Mars dijk in te rijden om te genieten van de nog aanwezige rust in de Vecht- delta. Daar waar de weg naar links buigt, is nog goed te zien hoe breed daar de Vecht geweest moet zijn. Bij Beerze komt men weer op de oor spronkelijke weg naar Ommen. Opvallend zijn hier de prachtige Saksische boerderijtjes. Menige crea tieve schilder heeft deze kris-kras door elkaar gebouwde boerenhoeves met veel hout en rietbedekking op het doek gepenseeld. De weg leidt nu dicht langs de ri vier en langs de zijarmen (iets ver derop) staan weer campings. Bij paddestoel no. 99 rijden we naar de stuw bij Junne, waar thans evenals bij Diffelen een brug over de Vecht ligt. (Als men hier rechtdoor rijdt snijdt men de verkeersweg Harden- berg-Zwolle bij de „Hongerige Wolf" en komt men via het z.g. „zwarte pad" in Dedemsvaart)Vooral na een langdurige regenperiode is een kijkje naar en het fotograferen van de kokende en schuimende golven de moeite waard We rijden enige honderden meters terug en gaan bij paddestoel 2100 richting Ommen. De weg leidt door een prachtig bos, waar veel herten hun domicilie hebben. De eerder genoemde toeristenweg met de daaraan parallel lopende spoorlijn steken we vervolgens over. We komen dan terecht in de bossen op het landgoed Eerde van de Bos- wachterij Ommen. Niet alleen strui ken met bloesem vindt men daar. maar ook complete hoven met kren- tebomen inplaats van appels en-of peren. Men doet verstandig om ook hier de benen te strekken en een van de wandelroutes te volgen. Het land schap wisselt hier steeds. Aan de overzijde van de asfaltweg naar het kasteel en langs een boerenhoeve loopteen idyllisch laantje. In het' kasteel „Eerde" woonden beruchte roofridders J Saksische boerderijen in Beerze. j het wordt momenteel als internaat gebruikt. De z.g. „Steile oever" aan de Ham- merweg (dicht bij de Besthemerberg) geniet enorme bekendheid en in de zandheuvels en wandelpaden langs de oude „Reggearm" hebben oud en jong genoten zowel van de mooie pa norama's en vergezichten als van het hier nog in ere gehouden „spoor-zoe- ken." In het „Eerderbos" kan men uren lang dwalen door de ongerepte na tuur en in het voorjaar bieden de prachtige krentebossen een fantas tische aanblik Ook in de zomer vraagt dit bos echter om een herha ling van uw bezoek, want dan is de flora en fauna nog indrukwekkender. Als men al wandelende langs de ven netjes of dichte lanen bijzondere plantengroei ontdekt (het Lelietje van Dalen en het vleesetende plantje Zonnedauw vonden we vorige zomer) vergeet men de dagelijkse beslom meringen. Ook bij mistig of regen achtig weer lijkt dit heuvelachtig land (vooral bij de zijarmen van Vecht en Regge) een sprookje en doet denken aan de rivieren bij de stuwmeertjes achter het Ruhrgebied in Duitsland. De rivier de Vecht heeft in de ont wikkeling van Ommen een grote rol gespeeld. Ook thans wordt het water weer benut en kan men er speleva ren. Allerlei soorten boten en kano's zijn er te huur en in de vakantietijd kan men tochten maken met een sa lonboot. Ook .wil men de hengelsport niet vergeten en als het water niet meer verontreinigd wordt zullen weer zeer velen hun dobbertje uitgooien en hun geluk aan de Vecht gaan be proeven. Ommen zelf beschikt over een mooi openluchtbad met verwarmd water en zonneweide, die de afgelopen zo mer voor de vele vakantiegangers in een behoefte voorzag. Veel camping houders kunnen tezamen enige dui zenden tenten of caravans plaatsen en enkele campings hebben een zo- familie-bezit van Baron Van Pallandt. Het kasteel is helaas niet van binnen danige outillage, dat zelfs een eigen zwembad niet ontbreekt. Naast het kamperen, of het huren van een bungalow of zomerhuisje, kan men er ook anders logeren. Daarvoor zorgen vele goede hotels in Ommen en directe omgeving en de vele pensions en kamerverhuurders. Zij hebben zich behoorlijk op het toe risme ingesteld en hoewel in hel hoogseizoen alles bezet is, is er in het voorseizoen (nu de krentebossen beginnen te bloeien) en in het na seizoen (als de heide bloeit) nog vol op plaats en lijkt de vakantie voor de natuurliefhebber daar een pj-acht belevenis. „Als u tot de mensen behoort die hun vakantie 't liefst lekker lui op een stuk strand in de zon doorbren gen, dan zou u eigenlijk niet naar Engeland moeten gaan, hoewel En geland prachtige stranden bezit en vooral in hel zuiden over een zacht klimaat beschikt. In Cornwall groei en zelfs bananenbomen. Engeland is eigenlijk een raar land. Je moet er van houden". Zo begjnt het nieuwe geïllustreer de programma „Zeeland-reizen 1972". Het staat boordevol plezieri ge en interessante informatie. Er worden reizen aangeboden naar Lon den. Wales. Ierland, Schotland etc. De reizen worden gemaakt via Hoek van Holland-Harwich met de motorschepen Kon. Juliana en de St George. De vereniging „Centrale Baggerbe drijf" organiseert op dinsdag 11 april om 19.30 uur in het café Restaurant Poort van Kleef, Bornebroeksestraat 4, te Almelo een voorlichtingsavond over 't baggerbedrijf en de mogelijk heden voor jongeren daarin. Alle jon gens in de leeftijd van 12, 13, 14 en 15 jaar worden uitgenodigd deze voorlichtingsbijeenkomst bij te wo nen. Ook de ouders van deze jongens zijn van harte welkom. Zoals bekend is de Nederlandse Baggerindustrie een bloeiende be drijfstak, die ook in het buitenland grote bekendheid geniet. Ten behoe ve van deze bedrijfstak is een aan tal jaren geleden een basisopleiding aan de binnenvaartschool te Delfzijl van start gegaan, terwijl tevens een leerlingstelsel is ingesteld. Op de voorlichtingsavond wordt een zo voiiedig mogelijk beeld gegeven over het baggerbedrijf in het alge meen en het leven en werken aan boord in het bijzonder. Daai'bij wor den verschillende films en diaseries getoond. Daarnaast ontvangen de jongens en hun ouders uitgebreide in formaties over alle facetten van de basisopleiding en het leerlingstelsel Uiteraard is er ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Een rijke historie heeft dit oude stadje, dat van Bisschop Otto III in 1248 stadsrechten kreeg. Reeds in 1492 werd. er een brug over de Vecht gelegd en de vorig jaar gereed geko men nieuwe brug voorziet (vooral tij dens de weekends) in een behoefte. Het stadsbeeld wordt beheerst door de gerestaureerde hervormde kerk (met enorme machtige steunberen) en oude toren. Er omheen staan aar dige winkels en in het oude gedeelte daarachter ontdekt men nog pitto reske straatjesw die door de vele af braken thans dreigen te verdwijnen. Ommen bezit een zeskanler hout zaagmolen, die is ingericht ais oud heidkamer. Oorspronkelijk was dit een windkoren- en houtzaagmolen uit de Zaanstreek. Een tijdlang heeft ze bij Deventer gestaan maar werd in 1824 naar Ommen overgebracht. In 1955 heeft de gemeente de molen aangekocht en gerestaureerd. Hoewel het zaagraam ontbreekt is het maal- werk nog bedrijfsklaar. Naast de molen heeft de gemeente een oud-Saksisch tolhuis, dat aan de weg naar Den Ham heeft gestaan, herbouwd. Nabij de brug op de Oord, staan molen en tolhuis „De Besth- menertol" met voorwerpen uit de steen-, brons- en ijzertijd. Naast vele fossielen en gesteenten, kan men er documenten, boeken, munten en pen ningen bewonderen, alsmede tekenin gen en foto's van oud-Ommen. De klederdrachten, snuisterijen en ge bruiksvoorwerpen in Oud-Ommens interieur completeren het geheel. Van juni tot half september is deze oud heidkamer voor het publiek openge steld.- - - - - J Dinsdagsmorgens wordt er „ge markt" in Ommen en op de tweede d/isdag in juli is er jaarmarkt, die „Ommer Bissing" wordt genoemd en een hoogtepunt is voor de gehele streek. Vlak bij Ommen aan de weg naar Vilsteren ligt het „Laarbos", ook een geliefd wandelobject. Hier zijn de sportvelden een hertenkamp en een „openluchttheater." Voor een gering bedrag kan men bij de plaatselijke VVV een wandel boekje en fietsroutes verkrijgen. Het adres is Kerkstraat 9, telefoon 05291- 1638. Ook een speciale hotel- en pen- siongids van Ommen zal de VVV u gaarne toe zenden. De prys is onder de vijftig gulden. Voor de ZIP wordt eenzelfde belaang- stelling verwacht als voor het legen darische foto-boxje. Bovendien wordt van 5 tot 18 juni een foto-manifestatie gehouden onder de naam: „Polaroid special 25", in samenwerking met de Nederlandse fotohandelaren. Bij alle Polaroid fotozaken en foto afdelingen van warenhuizen kan ie dere Nederlander gedurende de juni feestviering gratis een direct-klaar fotoportret laten maken. Kasteel Eerde. Verschillende fototentoonstellingen worden ter verhoging van de feest vreugde georganiseerd. Voorts schrijft Polaroid een bliksem-competitie uit voor alle fotografen in de Benelux, zowel amateurs als professionals. Een ieder wordt uitgenodigd zijn beste originele Polaroid foto in te sturen die in de afgelopen 25 jaar is gemaakt. Voor de amateurs zijn materiaal- prijzen te winnen en foto-reizen. Voor de professionals zijn als prijzen foto-opdrachten te winnen die uitge voerd dienen te worden in opdracht van de Polaroid International Divi- Boerenkielen zijn mode. Ook na het carnaval. Natuurlijk zijn ze van katoen. In dit model werd oranje/witte boerenbont gecombineerd met genopte stof in dezelfde kleuren. De kiel komt uit Zweden. Bloeiende krenteboom op het landgoed Eerde te Ommen. Mannen dragen graag katoen in de zomer. Het plakt niet, is heerlijk luchtig en een paar kreukels, dat mag. Dit pak van geruwde denim is rondom af gezet met wit stiksel. Zowel de broek als het jasje zijn ook goed in combinatie met andere kle dingstukken te dragen.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5