Directeur Prak verwacht veel toeristen bij openstelling E-8 Plattelandsvrouwen binden strijd aan tegen vervuiling Recreatieschap Salland aanvaardt basisplan Forum beantwoordde vragen van MEAO- en HA O-leerlingen Beter Bibliotheekbezoek van het schoolkind WE HEEN? WAAR GAAN Contact-avond bewoners ,,Dc Haar Om het leefmilieu Watersport beperkt Afsluiting optreden gastdocenten scholengemeenschap Mevr. C. M. Olk-Van Gangelen over Gevonden en verloren voorwerpen Vrydag 24 maart 19/2 Er is een goed contact geweest tussen het dagelijks bestuur der gemeente en de bewoners van het bestemmingsplan „De Haar", in casu de bewoners van de Churchillstraat, vorige week vrijdagavond in de aula van de scholengemeenschap. Ongeveer een veertig per sonen namen aan deze contactavond deel, die oorspronkelijk door enkele bewoners opgezet was om onderling met elkaar kennis te maken en gedachten uit te wisselen, maar welk idee spontaan werd overgenomen door het gemeentebestuur, dat deze avond dan ook als een goede gastheer optrad. Er werd de bewoners, die voorna melijk van elders komen in verband met het feit, dat de gemeente Holten van de driehonderd haar toegezegde woningen tot 1973 er 150 in opdracht van de minister voor Deventer beschikbaar moet stellen, veel informatie verstrekt, terwijl er heel wat vragen van de bezoekers moesten worden beantwoord. Handelsplaats Burgemeester Mr. W. H. Enklaar, hield een uitvoerige inleiding, waar in hij tal van onderwerpen de re vue liet passeren, als de straatnaam- geving, de groei der gemeente van 12.000-14.000 inwoners in het jaar 2000. de geforceerde ontsluiting in verband met de opdracht van de minister, de plantsoenaanleg, de par keerproblemen, de oppervlakte van het industrieterrein, die met G.S. nog in discussie is. Holten als levendige handelsplaats, de toeristische beteke nis. waarbij de voorkeur uitgaat naar verblijfsrecreatie, de toeneming van het forensisme. enz. Holten wil de deur niet sluiten voro mensen van el ders zoals sommigen menen, dat moet geschieden zei mr Enklaar. die ver der een overzicht gaf van de verde re ontwikkeling van Holten door mid del van bestemmingsplannen (De Haar-, Holten-Zuid oftewel de Beuse- berg en de Look), de ontwikkeling van een 4 mans ulo tot een scholen gemeenschap met bijna 50 leerkrach ten, de samenstellingen van de be volking en de afspiegeling van de raad, de bestaanmogelijkheden met 30 pet. van de bevolking in de land bouw, de gewestvorming en het re creatieschap Salland. Het plan „de Haar" omvat 30 h.a. grond waarop ruim 500 woningen zullen worden ge bouwd, die plaats bieden aan 1700 zie len. Een van de inwoners, de heer H. Ch. Vogely, gaf een korte uiteen zetting o.a. van de Stichting Sociaal Cultureeel Werk en vroeg de aanwe zigen daarachter te gaan staan. Verkeerscongestie De directeur van gemeentewerken de heer T. Prak, sprak over de stra tegische ligging van Holten op een kruipunt van wegen en de bezwaren, die dit meebrengt in verband met de verkeerscongestie in het dorp voor al op zondagen door de toeristenweg over de Holterberg (spits van 6000 tot 7000 auto's op zondag). Er moe ten tal van problemen worden opge lost vooral door de nieuwe provin ciale weg, die het verkeer van de nieuwe E 8 in het dorp brengt. Hij vreest voor veel toeristische verkeer door deze nieuwe weg. Uitvoerig ging de heer Prak in op de oplossing van het parkeerprobleem in ,,De Haar". Voor de huur van garages bestond geen belangstelling, daarom zullen nu op de daarvoor beschik baar gehouden grond parkeerplaat sen worden gebouwd en zal er een parkeerverbod komen in de zijstraat jes van de Churchillstraat. Dit moe ten echte rustige woonstraatjes wor den. Aan de hand van tekeningen werd uiteengezet hoe ieder blok de auto's zo dicht mogelijk bij de wo ning kan parkeren. Over het aantal auto's is op verschillende tijdstippen een enquête geweest. Voor 116 wo ningen zijn 114 parkeerplaatsen be schikbaar. Scholen Bij de beantwoording van schrif telijk ingediende vragen bleek, dat men vermoedelijk in 1973 kan reke nen op een telefooncel. Winkels zijn in het complex niet gepland, omdat men, zoals de burgemeester zei, het hart niet uit het dorp wilde halen. Er zal door middel van een voetpad een korte verbinding met het dorp gemaakt worden. Er is een urgen tieverklaring voor een 4-klassige ba sis school. De gemeente wil een 6- klassige bouwen en twee lokalen voor lopig voor het kleuteronderwijs be nutten. Er komt ook een christelijke kleuterschool. Voorts komen op tal van plaatsen speelveldjes voor de jon ge kinderen en trapveldjes en een grote speelplaats bij de Aaltinksweg. Er zijn 20 waardevolle bomen ge kapt, maar er komen 400 bomen voor terug, verklaarde mr. Enklaar nog. Alle bezoekers ontvingen een map door de administrateur der VVV ge reed gemaakt met inlichtingen over vele activiteiten en verenigingen. De burgemeester sloot de bijeenkomst met een dankwoord de hoop uitspre kend dat men zich in Holten geluk kig zal voelen en liefde voor de nieu we woonplaats zal koesteren. Het gemeentebestuur (achter de tafel op de achtergrond) ont ving de bewoners van 'De Haar' op de contactavond in de aula van de scholengemeenschap. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof. teL 16641. maandag 27 maart aanvang 20 uur Sex a la Meunière. dinsdag 28 t.m. donderdag 30 maart aanvang 20 uur Wim Sonneveld. E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel- 13615. donderdag 23 t.m. woensdag 29 maart Onrust en spanning in Colusa 14 jr. vrijdag 24 en zaterdag 25 maart, nachtvst. Sex op school 18 jaar; zaterdag 25, zondag 26 en woensdag 29 maart matinee: De woesteling van Koerdistan a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. vrij. 21-23.30 u. za. 14-18.30 -21-23.30 u. zo. 14-16-18.30-21 uur. wo. 14-20 uur CINEMA, Lange Bisschopstraat tel 11100. donderdag 23 t.m. woensdag 29 maart de Kanonnen van Navarone 14 jaar; vrijdag 24 en zaterdag 25 mrt, nacht vst. Vreemd liefdesspel 18 jaar; zaterdag 25, zondag 26, woensdag 29 maart matinee: Thunderbirds are go a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 uur vrij. 20-24 u. za. 14-16-20-24 u. zo. 14-16-20 uur wo. 14-20 u. LUXOR, Brink tel. 3 8662. donderdag 23 t.m. dinsdag 28 maart Michael Strogoff. de koerier van de tsaar 14 jaar; woensdag 29 maart, cyclusvoorstelling het uur van de wolf Ingmar Berg man 18 jaar; zondag 26 maart matinee: Het mas ker van Zorro a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u. za. 18.30-21 uur. zo. 16-14-18.30-21 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506 t.m. 3 april Ernest Joachim, grafiek en schilderingen. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 u. zaterdagavond, zondag en maan dag gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat tel. 11848. t.m. 4 april Wia Stuiver, goaches. Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij. 14-18 en 19-21 uur zondag en maan dag gesloten. GALERIE TROG-ART, Hofstraat tel. 16733. t.m. 17 april Joop Holterman. Pen tekeningen. Openingstijden: dagelijks 13.30-17.30 uur vrijdag 13.30-17.30 en 19-21 uur. zondag en maandag gesloten. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Kloos ter 3 tel. 16512. 12 Eeuwen Boek en Schrift, Ope ningstijden: ma. t.m. vrij. 13.00-17.30 uur; woensdag 13.00-17.30 en 18.00- 20.30 uur (tussen 19.00 en 19.30 rond leiding). Een keuze uit 20 jaar aanwinsten 1952-1972. Op de vorige week donderdagavond in hotel Holterman gehouden bijeenkomst van de afdeling Holten van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen sprak mevrouw J. E. van Wijlen-Bloemsma uit Die penveen over „De Zorg van de plattelandsvrouwen voor ons leef milieu". Voor zij het woord kreeg van de presidente, mevrouw H. Robers-Sprokkereef, werden enkele mededelingen gedaan o.m. over de excursie naar de T.H.T. te Enschede op 30 maart a.s., de volgende bijeenkomst op 13 april, het jaarlijks reisje op 9 mei naar de „Floriade" in de RAI te Amsterdam en de laatste vergadering van dit seizoen op 25 mei. Dit wordt een Deense avond. Bovendien vroeg de voorzitster alle aandacht voor de plannen in het volgend seizoen, n.l. een cursus „wonen" te houden op vier donderdagmid dagen in november, onder leiding van een binnenshuisarchitect. tervervuiling in en om eigen huis te gen te gaan. Gebruik daarom weinig zeep en dan liefst zeep die weinig fos faat bevat. De vaatwasmachines zijn grote vervuilers. Ook de bodem verontreiniging is schrikbarend. Laat men vooral de kinderen leren niet alles op straat te gooien, er zijn over al papiermanden of vuilnisbakken. In de pauze kregen alle aanwezigen een stencil waarop twintig belangrijke punten staan voor 't behouden van goed leefmilieu. Het eerste en mis schien belangrijkste punt is: „wees zuinig op de natuur", maar ook een ander punt .beperk hinderlijk lawaai' mag niet vergeten worden voor onze geestelijke rust. Na de pauze werden dia's vertoond waarmee de vervuiling op grote schaal werd gedemonstreerd. De presidente dankte mevrouw Van Wijlen-Bloemsma voor haar duidelij ke en belangrijke lezing, nadat nog enige vragen gesteld waren. Zij be sloot de vergadering met een vo stel van het bestuur een groepje da mes te vormen om eventueel actief tegen vervuiling te helpen optreden en vroeg daarvoor ook raportrices uit iedere wijk van Holten en omge ving om ongewenste toestanden te melden. Deze dames zijn mejuffrouw M. ter Borg, mevr. C. P. K. Enklaar- van Ansel, mevr. A. Klein-Lasker, mevr. A. M. Ladiges-van de Linde en mevr. C. M. Sijtsema-Tesch. Hul de voor dit initiatief! KUNST IN HUIS, Bakkerskamp 8, Schalkhaar, interieur fa. Berghuis, Oerdijk. Schalkhaar tel. 22737. werk van: Renate Vinken, Liesbeth Wiersma, Pieter v.d. Sman. Openings tijden, zondag woensdag vrijdag en zaterdag 14-16 uur. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556. Antieke keukens, fietsen, zilver en aardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zondag 14-17 uur. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink tel. 14556. Antiek speelgoed en antieke kostuums. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur zondag 14-17 uur. CONSTANTIJN HUYGCENS, ver. van gitaristen. zondag 26 maart om 14.30 uur in Au la Alex. Hegiusgymnasium gitaar- recital door Hein Snderink. UW, Algemene school voor beroeps onderwijs Diepenveenseweg 136; 28 en 29 maart Kledingbeurs. JAZZ CAFE, Menstraat 2 tel. 11637 Elke vrijdag 20-24 uur; OPEN ATELIER, Menstraat 4 tel. 11637 Elke vrijdag 20-22 u. kosten f 2,50 p.p. LITERAIR CAFE, Menstraat 2 telef. 11637 dinsdag 23 maart Gerrit Kemna, met the Black Mans Burdon, onkuis ge maakt door de verteller. EEN BOOM HEEFT EEN HALVE EEUW NODIG OM TOT WASDOM TE KOMEN. U SLECHTS ééN LU CIFER OM HEM TE VERNIETI GEN! ALMELO VAROSSIEAU do. t.m. wo: Maagd van 18 karaat, 18 jaar; za. nachtfilm: Dr. Sex 18 jaar. zo. matinee: Broeders zonder vrees, 14 jaar; Aanvangstijden: do. t.m. wo: Maagd van 18 karaat; 2.30 en 8.00 uur. za. 18 Karaat 6,45 en 9 uur, nachtfilm 23.15 uur; zo. 14.30, 16.45, 18.45 21.00 uur. CINEMA PALACE: do. t.m. wo: Zweedse stewardess, 18 jaar; zo. matinee: Dik en Dun a.l. Aanvangstijden: do. t.m. wo: 2.30 uur 18.45 uur 21.00 uur; za. 18.45 en 21.00 uur; zo. 14.15 uur, 18.45 en 2100 uur. DEVENTER. Het basisplan voor de openluchtrecreatie, zoals dat door de recreatiegemeenschap Sal land in nauwe samenwerking met de Grontmy N.V- werd samenge steld, werd gistermiddag tijdens een vergadering van het schap in de Deventer schouwburg met algemene stemmen aanvaard. Voorzitter mr. W. K. Enklaar (burgemeester van Holten) kon aan het slot van de bij eenkomst concluderen dat het plan was aangenomen met de aantekening dat een aantal punten nog nader zal worden bestudeerd. Het gaat om het concentratiepunt bij Raalte, het treffen van maatrege len ter vermindering van de ver keersdruk op knelpunten in de Sal- landroute, het zenden van aanbeve lingen aan gemeentebesturen tot in passing van de in het- basisplan op genomen bestemmingen, die aller eerst in aanmerking komen voor opneming in de gemeentelijke be stemmingsplannen. het coördinerend optreden ten aanzien van zonerings plannen en de bestuurlijke- en orga nisatorische aspecten. Tijdens de discussies over een aan tal details in het basisplan werd door de burgemeester van Diepen veen, mr. S. Crommelin gevraagd om vaste richtlijnen van het recrea tieschap ten aanzien van het stichten van kleinere campings. Mr. Crommelin zei dat de gemeen tebesturen vrij veel aanvragen krij gen van particulieren die een derge lijke onderneming willen beginnen en men weet bij de gemeenten vaak niet hoe men zich op moet stellen. Dat gold naar zijn mening ook voor het kamperen bij de boer. waarover mo menteel zo veel te doen is. Mr. Enklaar zei dat de recreatie gemeenschap zich voor wat betreft het kamperen bij de boer helemaal achter de mening van provinciaal recreatieconsulent H. J. Zandber gen schaarde: „We zijn tegen het vrije kamperen bij de boer, omdat het landschap hier een kwade dienst mee wordt bewezen". De Keer J. Meijerink uit Raalte merkte op dat de hinderwet niet toegepast mocht worden zolang er geen duidelijke schadevergoedingsre geling is vastgesteld voor de boeren, die rechtstreeks bij het plan betrok ken zijn, „Pas de recreatie aan bij de boer en niet andersom", aldus de heer Meijerink. „Later, als er geld op tafel komt, kunnen we wel ver der zien". De heer Zandbergen ver klaarde dat Rijkswaterstaat een ver dere ontwikkeling van watersport in de buurt van hoofdwaterwegen, zoals de IJssel, ongewenst en ge vaarlijk vindt. Overigens wordt wel aandacht besteed aan de ontspan ningsmogelijkheden voor de sport vissers. De heer Kievit gaf een na dere omschrijving van het begrip concentratiepunt. Noordwestelijk van Hellendoom dagcapaciteit van 2500 personen en noordwestelijk van Holten dag capaciteit van 2500 personen komt een dergelijk punt. Er wordt een re creatieobject met verschillende voor zieningen bedoeld, helemaal ingesteld op de dagrecreant. Een steunpunt heeft aanmerkelijk minder mogelijkheden, dan kan men zich beperken tot een eenvoudig» picknickplaats. D. v.h. O, Grote aandacht voor de beant woording van de vragen door de forumleden in de aula Als afsluiting van een serie inleidingen door gastdocenten aan de openbare scholengemeenschap, werd dinsdag een forummiddag gehouden in de aula van de school, waar vragen werden behandeld samengesteld tijdens de lessen door leerlingen van de klassen 3 MEAO en 4 en 5 HAVO. Bij de beantwoording van de vragen door de forumleden, kregen de leerlingen telkens gelegenheid op de ant woorden te reageren, waardoor een bijzonder goede en op hoog peil staande discussie ontstond. Het forum bestond uit de heren ir. J. W. Bosma, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland uit Borne, N. G. V. Konincks, directeur van de Stichting Buiten landse Werknemers „Twente" en J. C. Moolekamp, distrrctsbestuur- der van het NVV uit Almelo. Voorzitter was de heer W. G. van Diek, leraar aan de scholengemeenschap. Onderwerp was o.m. „De economische en sociale verhoudingen in Nederland". Werkgelegenheid Het eerste onderwerp, dat werd aangesneden was de werkgelegen heid. „Wat is de oorzaak, dat in Twente, terwijl dit volgens de over heid toch geen probleem is, de werk loosheid toch boven het landelijk ge middelde ligt? en „Is in dit verband het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten wel juist", werd ge vraagd. De heer Bosma stelde, dat de over heid pas v$n een probleemgebied gaat spreken, indien de werkloosheid vijf tot zevé'ri' 'procent gdat bedra gen. Daarbij komt dat Twente zich niet als probleemgebied wil zien. Hulp moet zijns inziens dan ook „Ad hoe" dat wil zeggen voor een be paalde bedrijfstak bijvoorbeeld voor de textiel verleend worden. Naar het oordeel van de heer Moo lekamp is het gehele overheidsbeleid inzake deze problematiek te strak, er moet zijns inziens meer differentia tie in de overheidszorg zijn. Wat de tweede vraag betreft zegt de heer Konincks, dat de buitenlandse arbeiders een speciale plaats inne men en voor een groot deel onge schoold zijn. zodat vervanging zonder meer mogelijk is en zelfs structurele problemen zou kunnen geven. Het aanbod past namelijk niet op de vraag. De heer Bosma vindt, dat er met name in de textielindustrie toch wel van scholing moet worden gespro ken (weven, verdelen). Spinnerijen Op de vraag waarom Nijverdal- ten Cate spinnerijen in Griekenland heeft, antwoordt de heer Bosma, dat het enerzijds een loonkwestie is, an derzijds een ontlopen van bepaalde bewerkingen (persen etc.). Naar zijn mening zullen er in West-Europa geen nieuwe spinnerijen worden opge richt. Het verplaatsen in z'n alge meenheid van bepaalde bedrijven gaat vo'lgens hem met veel proble men gepaard. Op lange termijn ziet hij wel mogelijkheden. De heer Ko- ninks wil dat veel abrupter realise ren. 1-Iij ziet het als een-soort ont wikkelingshulp, waarop de heer Bos ma reageert, dat je zoiets niet. van het bedrijfsleven mag eisen. De zaal reageert met „Westerse landen zijn dè oorzaak van de achterstand dei- ontwikkelingsgebieden" (onderne mers gaat het alleen maar om win sten) De heer Bosma vindt, dat je zoiets niet zo zwart/wit kunt stellen. Want de klimatologische omstandigheden spelen wel degelijk een belangrijke rol. Politieke macht De zaal: „dan zal men politieke macht moeten aanwenden". De heer Bosma stelt hierop dat de werkge- vers geen politieke macht bezitten, terwijl de heer Moolekamp meent, dat je daarvoor een pressiegroep nodig hebt. De zaal blijft van oor deel, dat de werkgevers indirect vol doende pressie kunnen uitoefenen als ze dat in deze richting willen. Uitvoerig wordt gesproken over de vragen hoe het komt, dat er in 'n tijd van economische groei en welvaart zoveel ontevredenheid en onbehagen is (blijven streven naar welvaarts vertraging?) en of de inkomensver schillen ook een grote bron van on rust vormen. De heer Konincks ziet alleen een oplossing in een mentali teitsverandering en ziet daarin een grote moeilijkheid. De hr. Moolekamp wijst er op. dat de vakanbonden zich met deze problemen al jaren bezig houden en betrekt ook de milieuver ontreiniging in zijn betoog. Hij wil via spaarlonen gekoppeld aan be paalde bestemmingsplannen vanuit de consumpttehoek de groei afrem men, terwijl hij tevens stelt, dat in de nabije toekomst een groot gedeel te van de te verdelen „koek" ge bruikt zal moeten worden ter be strijding van de milieuverontreini ging (club van Rome). De heer Bosma is van oordeel, dat een inkomstennivellering ieders reële inkomen niet veel zal doen .stijgen. Toch zou een brok ontevre denheid. die nu eenmaal berust op '"vergelijking, weggenomen worden. Volledige nivellering is zijns inziens onmogelijk, omdat er toch bepaalde prikkels moeten blijven in de vorm van extra beloningen voor kennis en inzet. Volgens de heer Moolekamp is matiging in de zogenaamde zelf standige groepen zeer moeilijk te realiseren, omdat ze praktisch niet dte pakken zijn. Sociale commissaris Uitvoerig worden nog de vragen beantwoord over „Buitenlandse ar beiders en de regio Twente", het in grijpen in de loonsituatie en in rechtstreeks verband hiermee, „is de economische situatie nu werkelijk zo slecht als wordt voorgesteld". De heer Bosma had geen enkele kritiek op een „sociaal commissaris". Wij hebben daarvoor reeds jarenlang ge ijverd". Ter afsluiting stelde de heer Moo lekamp, dat het hem was opgevallen, dat er praktisch geen vraag was ge steld over ,,De democratisering in het bedrijf". Hy vroeg de zaal ook daar aandacht aan te besteden. De adjunct-directeur, de heer D. G. Klein Burink heeft de forumleden dank gebracht voor hun medewer- Hierbij zal burgemeester, mr. W. H. Enklaar, een middag spreken over het streek- en bestemmingsplan en zal er ook een van de mid dagen een excursie zijn. 1) Moet de groei van de wereldbe volking afnemen; dit is vooral in de ontwikkelingslanden een groot probleem. Er zullen echter onge twijfeld grote voedseltekorten ontstaan. 2) Sterke beperking van de materi ele welvaart, een betere verde ling met de ontwikkelingslan den. Meer aandacht vopr onder wijs en cultuur. 3) In plaats van kernonderzoek (eu- ratom) een centrum voor we tenschappelijk onderzoek op het gebied van milieubeheer (gebruik van nog beschikbare grondstoffen en van oude materialen en afval) en 't biologisch evenwicht met de economische gevolgen daarvan. Hierna wees mevrouw Van Wijlen de dames de weg mee te helpen aan de verbetering van het eigen leefmilieu. De auto's, grote luchtvervuilers kun nen beter worden afgesteld (sommi ge garages doen dit gratis!), zodat de vervuiling op 1/4 wordt terugge bracht en gebruik de auto zo min mogelijk. De huisvrouwen worden op geroepen mee te werken om de wa- Op initiatief van de Dorpsschool kwam dinsdagmiddag het gezamen lijk personeel van de kleuter- en basisscholen in de gemeente Holten in de Plattelandsbibliotheek aan de Schoolstraat byeen. Mevr. M. C. Olk- van Gangelen uit Hellendoom was hier aanwezig om de leerkrachten van de openbare en bijzondere scholen iets te vertellen over haar ervarin gen met hel uitlenen van boeken aan de Holter jeugd. Zy deed dit op een prettige en boeiende wyze voor een muisstil gehoor, waarby zy in haar betoog de samenwerking tussen school en bibliotheek centraal stelde. De directrice van de plattelandsbi bliotheek zou graag zien. dat de kin deren zo jong mogelijk met boeken bekend raken. Hiertoe heeft zij het voorstel geopperd om met de eer ste klas van iedere school eens een ochtend een bezoek te brengen aan de bibliotheek, zodat de kinderen enigszins wegwijs kunnen worden in de zaal. Een grote moeilijkheid blijkt nog al tijd het gebruik van de systemen zo als b.v. de trefwoorden catalogus. Met de wat oudere kinderen zou hier misschien ook eens op school gespro ken kunnen worden. Dan was er nog het punt. van het: geven van opdrach ten en spreekbeurten door de onder wijzers. Vaak is er na een opdracht een enorme toeloop op de bibliotheek, zodat veel kinderen teleurgesteld moe ten terugkeren, omdat alles al uitge leend is. Indien de onderwijzer dit plm. 4 weken van tevoren aan me vrouw Olk zou kunnen meedelen, dan zou zij zich prepareren en alles over het bepaalde onderwerp vasthouden om de kinderen beter van dienst te kunnen zijn. Hierbij werd ook weer gewezen op het belang van goede samenwerking tussen bibliotheek al aan uitbreiding toe is, hoewel dit wel enige moeilijkheden met zich mee zal brengen. Het totale boekenbezit wordt geschat op 10.000-12.000 boeken. De school in Dijkerhoek heeft het groot kinderen. Hoewel de afstand vijf kilo meter bedraagt gaat men tweemaal per week op de fiets naar de biblio theek. Een en ander wordt sterk ge stimuleerd, volgens een mededeling *an het hoofd, de heer J. W. Kroon, éoor b.v. korte besprekingen over een aantal boeken, waarnaast ook wordt gewezen op de eigen schoolbi bliotheek. zodat de kinderen ook op school iets van hun gading kunnen vinden. Na afloop werd aan mevrouw Olk met dank voor de heldere uiteenzet ting een kleine attentie aangeboden voor de voortreffelijke wijze waarop zij haar medewerking verleent bij 't tot. stand komen van een „Beter bi bliotheekbezoek van het schoolkind". Mevrouw C. M. Olk-van Gan gelen tijdens haar inleiding voor de leerkrachten der kleuter- en basischolen. king en hen een boekenbon overhan digd. Gevonden: gele werkhandschoen, kalkoense haan. blauw trainingsjack, zilveren bedeltje, zwart leren hand- schoen, herenhorloge, doublé scha kelarmband. Verloren: Enveloppe met inhoud, beschermkap van motor met gereed schap. groene kinderfiets. Hierna volgde de belangrijke le zing over de leefbaarheid in onze we reld. „Het gaat, zo zei mevrouw Van Wijlen, over de zorg voor het milieu, zoals luchtverontreiniging, drinkwa tervoorziening. bodemvervuiling, la waai enz. Men voorspelt als we zo doorgaan met de huidige manier van leven, dat er nog 30 tot 40 jaar te le ven is in deze wereld. Het wordt hoog tijd te beseffen mede verantwoorde lijk te zijn voor het leven hier en el ders. Laten vooral proberen de goe de gebieden zoals Holten goed te houden. Hierbij is het belangrijk b.v. de bomen te sparen (zuurstof), de kringloop in de natuur niet te ver storen o.a. (door bestrijdingsmidde len). We moeten ons bewust wor den hiervoor offers te willen bren gen. We zullen wat van de welvaart moeten opofferen voor „het welzijn". Het probleem ligt tussen de econo mie (-het materiële) enerzijds en de biologische leefbaarheid anderzijds." Spreekster haalde hierbij 't bekende „Mansholttestament" aan, waarin ge steld wordt:

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3