:-v Werk voetgangerstunnels vordert snel Ook reumapatiënten willen leven Gemeentebestuur belegt contactavond met bewoners van „De Haar 2-daagse excursie naar veehouderijbedrijven in N.-Bra ban! Originele prikaktie om aandacht voor het Huishoud- en Nijverheidsonderwijs Gouden paar op de Lichtenberg m f Hearing Stichting Sociaal en Cultureel Werk M.A.C. „De Holterberg" aantrekkelijk programma Bij val met fiets arm gebroken Officiële publikatie Hondenbelasting Aangifte hondenbelasting Brievenbus in „De Haar" A mm Oudere damesgroep „Hatric" hield trim wedstrijd Spar stopt met Angola-koffie Gevonden V erloren Kerkdiensten Medische Dienst, Weekenddienst Tandartsen Dierenartsen Ruilverkaveling Holten-Markelo Gezin sverzor gin g Storingsdienst GEB Wachtdienst Slachthuis Brandmelding Burgerlijke Stand Opera gezelschap Forum komt naar Deventer MOOIE OPBRENGST Be j aardensociëteit Actie wereldlepradag 1972 bracht f 1.700.000.- op HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 14 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 6,per half jaar, f 12,per jaar Vrijdag 10 maart 1972 24ste Jaargang No. 10 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W Beyers Telefoon 05483 1234 Administratie: Gaardenstraat 17. tel 1533 Redacteur en plv hoofdred J Wiggen» Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad De wielrijders- en voetgangerstunnels, die een eind moeten maken aan de gevaarlijke verkeers situatie voor fietsers en voetgangers bij het grote viaduct tussen Dorpsstraat en Deventerweg- Raalterweg, zullen op zondag 26 maart onder de spoorlijn Deventer-Almelo doorgeschoven zijn. Beide tunnels van geioapend beton liggen reeds geruime tijd op hun bestemming te wachten. Momenteel is men druk bezig beide sleuven onder onder de spoordijk te graven. In deze sleuven heeft men om het treinverkeer te laten doorgaan een soort hulpbruggen gebouwd, die de vele trei nen op dit traject langzaam moeten passeren. Op de bodem van de sleuven zal een betonvloer wor den gestort en deze zal voorzien worden van rails. Over deze rails zullen de betonnen gevaartes met behulp van hydraulische vijzels naar hun plaats onder de spoorlijn worden geschoven. Aan de onderzijde van deze tunnels zijn u-vormige ijzers ingegoten, die er voor moeten zorgen, dat ze niet uit de koers geraken. Verwacht wordt, dat beide tunnels eind mei voor fietsers en voetgangers zullen worden opengesteld. Door Rijkswaterstaat zullen de toegangswegen naar de tunnels worden aangelegd. Het wordt eenrichtingsverkeer, zoals nu ook het geval is onder het grote viaduct. Reuma is een ziekte, die ons al len aangaat, een ziekte die ook ons kan treffen; Reumapatiënten moeten met hun ziekte leven. Een leven lang .Dat valt niet mee. Laten wij, gezonde mensen, zor gen dat de reumapatiënt ook leven kan. Het Nationaal Rheumafonds zorgt voor verpleging die vele techni sche voorzieningen vergt. Elk verpleegbed kost veel geld. De bouw van speciale reumakli nieken kost nOg meer geld. Het wetenschappelijk onderzoek is een intensieve speurtocht naai de oorzaken van de vele vormen van reuma. Effectieve bestrijding begint bij de bron. Het opsporen van de bronnen is een zeer kost bare zaak. Vakantie is geen luxe voor hen. die dagelijks moeten vechten voor een beetje beweging in hun lede maten Het Nationaal Rheuma fonds haalt de reumapatiënt uit zijn isolement met een zorgeloze vakantie in het eigen reuma-va kantiecentrum, in aangepaste va kantiebungalows of door middel van bootreizen. Zulke vakanties kosten natuurlijk veel meer dan normaal. Deskundige en intensieve maat schappelijke en sociale begeleiding zijn van groot belang voor. 't zelf vertrouwen van de reuma-patiënt. Evenzo verstrekking van aange- paste vervoermiddelen,allerlei hulpmiddelen van de meest uiteen lopende aard, aanpassingen in de woning enz. Dit kost veel enfin u weet het wel. Sympathie en medeleven voor de door reuma geplaagde medemens zijn niet genoeg. Alleen met geld kan de verpleging revalidatie en maatschappelijke b geleiding van talloze reumapatiën ten veilig worden gesteld en zijn de wetenschappelijke werkers in staat hun dringende en spoedeisen de onderzoekingen voort te zetten. Met uw geld is het Nationaal Rheu mafonds in staat aan al deze ac tiviteiten vorm en steun te geven. In de week van 13-18 maart staat het gehele land in het teken van de landelijke collecte voor de reu mabestrijding. Uw woonplaats ook! Komt er deze week een collectan- te bij u thuis, laat u zich dan niet onbetuigd. Ontmoet u geen collectant? Het. gi ronummer van 't Nationaal Rheu mafonds te 's Gravenhage is 324 Helpt u mee? Woensdagmorgen even voor twaalf kwam mevrouw A. Th. Paule-Gijs- bers uit de Voorsboerstraat met de trapper van haar fiets in aanraking met de trottoirband voor café Jan sen in de Dorpsstraat. Zij viel voor een auto maar de bestuurder kon nog juist stoppen, zodat zij niet werd aangereden. "Door de val had zij haar linkerarm gebroken. Met de Holtense ambulance-auto is zij naar het St. Geertruiden Ziekenhuis in Deventer vervoerd, waar zij werd opgenomen. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de hou ders van één of meer honden aan wie voor 1971 een aanslag honden belasting werd opgelegd, ook voor 1972 voor hetzelfde aantal honden zul len worden aangeslagen, tenzij vóór 1 april a.s. kenbaar is gemaakt dat het aantal honden warover voor 1971 de belsting werd berekend, wij ziging heeft ondergaan. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. W. H. Enklaar, burge meester. G. J. Langenbarg, secretaris. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de perso nen aan wie voor 1971 geen aanslag hondenbelasting werd opgelegd, doch op 1 januari 1972 in het bezit zijn van één of meer honden, hiervan schriftelijk aangifte moeten doen bij hun college vóór 1 april 1972. Opge merkt wordt dat de onderscheiding waakhond-luxe hond met ingang van 1 januari 1972 is komen te vervallen. Deze onderscheiding behoeft dan ook niet meer te worden opgegeven. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Door de P.T.T. is een brievenbus geplaatst in het complex ,,De Haar" dat volop in aanbouw is. De bus staat op de plaats waar de Churcill- straat uitmondt in de Koningin Wil- helminastraat. De lichtingstijden staan op de brievenbus vermeld. Donderdag 16 maart zijn H. J. Stegeman (77) en A. Ulfman (70) vijftig jaar getrouwd. Het gouden paar mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Het heeft 4 kinderen, 15 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Het echtpaar Stegeman huisnaam „De Veldwachter" heeft het bescheiden boerderijtje van weleer onder beheer van inwonende zoon en kleinzoon uit zien groeien tot een groot modem varkensvermeerderingsbedrijfterwijl de zwartbonte veestapel nog altijd door de gouden bruidegom wordt verzorgd. De Holtense Atletiek- en Trimclub „Hatric" hield maandag een interne trimwedstrijd voor de oudere da mes groep. Onder leiding van Frits Kramer werd een trimbaan samen gesteld. Er werd door de leden fa natiek aan deelgenomen en daardoor kwamen er ook geweldige resultaten uit de bus. Aan het eind van de avond werden de prijzen uitgereikt bestaande uit voorwerpen in natura. De uitslag was: 1. mevr. Ten Velde, 2. mevr. Klein en 3. mevr. Goor- man. De Spar heeft besloten voortaan geen Angolese koffie meer in zijn mélan ges te verwerken. Men heeft dit be sluit genomen, nadat men er in ge slaagd was vervangende koffie te ver krijgen van zodanige smaak, dat men de konsumenten voortaan koffie van gelijke kwaliteit als tot dusverre zal kunnen aanbiedden. Bij de Spar-orga- nisatie zijn 1350 zelfstandige kruide niers aangesloten. kinderwant 2 herenportemonneè's met inhoud; zak kalvermeel; helm; ken tekenplaat; autosleutel; folière fa zant; ring met sleuteltjes; bruin kin derpetje. VERLOREN: schooltas met boeken; damesfiets; zwarte kat; tumkleding; dameshand schoen. De Stichting voor Sociaal-Cultureel Werk houdt de jaarlijkse hearing op maandag, 27 maart in de aula van de Scholengemeenschap. De bijeen komst begint om kwart voor acht. Het destijds gekozen voorlopig be stuur treedt in zijn geheel af en er zal dus een definitief bestuur moeten worden gekozen. Een aantal leden zijn herkiesbaar t.w. mevr. C. P. K. Enklaar-an Andel, mevr. Vogt e de heer L. Kaan, J. H. van Eng- brink, H. Ch. Vogely. W. Addïnk, I van Bruggen en mejuffrouw Rensei Er zijn vier vacïuren t.w. twee ojn- geren onder de 25 jaar, een ouder van jonge kinderen en een belangstellen de Kadidaten kunnen door iedereen worden opgegeven bij de secretares se mevrouw C. P. K. Enklaar-van Burgemeester en wethouders heb ben de bewoners van „De Haar", de nieuwe dorpswijk, die volop in aan bouw is. uitgenodigd voor een con tactavond op vrijdag, 17 maart, om 20.00 uur, in de aula van de scholen gemeenschap. Het college stelt zich voor, dat de bewoners van deze ni we uitbreiding, voor een groot deel komende van elders, er behoefte aan zouden kunnen hebben om nader te worden geinformeerd, hoe de gemeen te. die thans ook hun gemeente ge worden is, reilt en zeilt. Voorts zou bij hen de wens kunnen leven n HOLTEN. Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur en 10.15 uur ds. P. Lugtigheid. Extra collec te: Noodlijdende gemeenten en per sonen. 10.00 uur Jongerendienst in 't gebouw Irene. Oppasdienst: mevr. Schellevis, Alie Markvoort en Hen- ny Baltes. Geref. Kerk: 9.30 uur (oppasdienst) Ds. Cremer van Hellendoorn. 15.00 uur ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het ene offer voor de dia- konie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 9.30 uur H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HEETEN. R.K. Kerk: zaterdagavond 7.00 uur Zondagmorgen 8.00 uur en 10.00 uur. DIJKERHOEK. Bethanië: 10.00 uur ds. C. C. Addink. Extra collecte: Noodlijdende gemeen ten en personen. OKKENBROEK. Ned. Herv. Kerk: 10 00 uur ds. W. P. J. Osinga. Zaterdag vanaf 12,00 uur tol maan dagmorgen 8.00 uur: C. H. Rietdijk, Molenbelterweg, telef. 1280 (alleen voor spoedgevallen). Diensl. wijkverpleging: zaterdag. 11 maart en zondag. 12 maart.: zr. H. Strijker, Groene Kruisgebouw, tclef. 1436. 's Zondags van 12.00-14.00 uur b.g.g. telef. 1248 Ambulancevervoer: telef 1320 (fa. Muller en Zn)., b.g.g. telef. 1338. (Joh. Aanstoot). Zaterdag 11 maart en zondag 12 maart: E, A. Witkop, Wierdense- straat 118, Rijssen, telef. 05480-2260 van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoed gevallen). Zaterdag 11 maart en zondag 12 maart: Th. A. Oostenbrujs Diessen- plaMüpaJ 5, U)e/ De contactcommissie voor de ruilverkaveling Holten-Markelo beijvert zich zeer sterk om de landbouwers en veehouders! in het ruilverkavelingsgebied op de hoogte te brengen van de modernste landbouw- en veehouderijmethoden. In haar jongste informatie bulletin zegt zij het van belang te achten, dat de betrokkenen ken nis kunnen nemen van de ontwikkelingen in de rundveehouderij. Zij organiseert daarvoor op 15 en 16 maart een tweedaagse excur sie naar modern opgezette rundveehouderijbedrijven in de om geving van Tilburg, waar men kennis kan nemen van de ontwikke lingen, die in het te bezoeken gebied reeds enkele jaren zijn door gevoerd en men de opgedane ervaringen rechtstreeks uit de prak tijk kan horen. Om een gedegen oordeel te kunnen vormen acht zij het gewenst om twee dagen in Brabant door te brengen. Dit geeft de mogelijkheid om rustig een aantal bedrijven te bekijken, maar vooral om op de avond van de eerste dag gezamenlijk met men sen daar uit hel gebied nog eens na der te spreken over hetgeen men die dag gehoord en gezien heeft en om verdere informatie te ontvangen over de bedrijven, dif. de tweede dag be zocht zullen worden. Ter oriëntatie wordt o.m. medege deeld, dat op de te bezoeken bedrij ven een ligboxenstal is gebouwd, 't aantal melkkoeien per bedrijf 40 of meer is, de veebezetting per ha. toi 5 grootV' o eenheden (G.V.E.) is opge voerd plus bijvoedering. Oe opper vlakte grond varieert tussen de 10 en 20 ha, terwijl op de meeste bedrijven een veredelingstak aanwezig is. De bedrijven zijn opgezet als gezins- of samenwerkende bedrijven. Er zul len plm. 10 bedrijven bezocht wor den. Over deze zaken en andere aspecten zullen de deelnemers uitvoerige in formatie ontvangen, terwijl ook de financiële en sociale problemen on getwijfeld ter sprake zullen komen. Het vertrek is op woensdag, 15 mrt. bepaald 's morgens om plm. 7.30 uur en de thuiskomst de volgende dag om plm. 22.00 uur. Door de geldelijke bijdrage van de commissie voor de ruilverkaveling is het mogelijk om de reis- en ver blijfkosten voor deze twee dagen te stellen op f 60,- per persoon. Niet al leen de ondernemer zelf kan er aan deelnemen. Ook de echtgenote of toe komstige opvolger kan er gebruik van maken. De deelname zal beperkt moeten blijven tot 40 personen. Men kan zich opgeven bij de heren J. W. Lubbersen te Bathmen. tel. 05704- 1431 en N. N. R Knol. Markelo, tel. 05476-1830. een wat beter onderling contact met elkaar. „Ook onzerzijds bestaat de behoefte nader met U kennis te ma ken en te vernemen, welke wensen er bij U zouden kunnen leven" zeg gen B. en W. in hun uitnodiging. Het initiatief is eigenlijk uitgegaan van een vijftal bewoners van Ohurchillstraat t-w. mevrouw M. H. Fockema Andrea-de Jongh en de he ren P. v. d. Ende. J. H. van Eng- brink, B. Haan en H. Ch. Vogely, die de bewoners van hun straat nader met elkaar wilden laten kennisma ken. „Zoals U uit bijgaande uil diging kunt opmaken heeft het ge meentebestuur de organisatie zo'n avond spontaan van ons overge nomen" zeggen zij in een begeleidend schrijven. Zij verklaren zich zelfs bereid te trachten te bemiddelen in het vinden van een babysit. Voor zij eventuele vragen aan het gemeen tebestuur of opmerkingen schriftelijk uiterlijk dinsdag, 14 maart ter doorzending aan het gemeente bestuur. aan een hunner af te ge ven. Elke morgen, behalve zaterdag, bij mevrouw C. Knijff-Dekker, telef. 1438, b.g.g. telef. 1799 mevrouw Beld- man-Aanstoot. Zaterdag, 11 maart t.e.m. vrijdag, 17 maart: buiten de diensturen Elec- tra: H. Heijenk, Kolweg 44, telef. 2124. Gas: W. C. van de Weerthof, Voorsboerstraat 2, telef. 1793. Vrijdag, 10 maart t.e.m. zondag, 12 maart keurmeester buiten dienst uren H. J. Moleman, Lageweg 13, telef. 1974. Maandag, 13 maart t.e.m. zondag, 19 maart, A. Groen, Kozak- kenstraat 15, telef. 1230. Aangifte ge storven lieren op zaterdag van 9.00- 11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. rï Overdag: telef. 1352 (Politiebureau) •s Nachts: telef. 1224 (G. W. Kna pen) b.g.g. 1325 (G. ter Harmsel). Geboren Gerrianne Jeannette dv G. Dijkink en J. Bolink. G. Koopman, 22 Paalman, 2E jr., Ondertrouwd jr, Holten en J. H Holten. BEVOLKING. Ingekomen Mevr. B. M. van der Pas-Ruwen van Deventer. Vertrokken H. J. Roeloffzen naar Nijmegen. I. Wilod Versprille naar Borne. Andel, Jeurlinksweg 1. Tijdens de hearing zal een inlei ding worden gehouden over het lopen de werk, is er mogelijkheid tot het stellen van vragen door het publiek en vindt na de bestuursverkiezing een inventarisatie van bestaande wen sen Het Opera Gezelschap Forum uit Enschede zal op dinsdag 14 maart 20 uur een voorstelling geven van Das Land des Lachelns, operette van Franz Lehar in Deventer Schouwburg te Deventer. Medewerkenden zijn: Graaf Ferdinand Lichtenfels (Anton Eldering); Lisa, zijn dochter (Antoi nette Tiemessen); Graaf Gustaaf von Pottenstein (Urs Guldimann); Prins Sou-Chong (Anton Trommelen); Mi, zijn zuster Christina Harney; Tschang, zijn oom (Gerard Krake) Fu-Li, secretaris van het Chinese Gezantschap (Reinhold Koolwaay) Oppereunuch (Johan van Haagen). Officieren, dames en heren, jonge meisjes, mandarijenen, diensters. De handeling vindt plaats in Wenen en Peking, 1912. Dirigent 1-Ians Bik. Regie Peter Massmann Dekor en kostuums Mathias Ste vens. Koorinstudering Cees Scharloo. Choreografie Fred Wisden. Kap- en grimewerk Fa. R. P. van der Meer. De in de week van 14-19 febru ari ten bate van de Groesbeekse Te huizen gehouden collecte heeft f 781.89 opgebracht. Het plaatselijk comité zegt hartelijk dank aan allen die gaven en dankt tevens hen die met de collectebus rondgingen. In de maandagavond in haar clubhuis, café „De Biester" druk bezochte algemene ledenvergadering heeft de MAC. „De Holter- berg" een uitvoerig en aantrekkelijk programma voor het komend seizoen vastgesteld. Het begint met de Overijsselrit, de voorjaarsbetrouwbaarheids- rit van de K.N.M.V., welke op 18 maart gehouden zal worden en praktisch geheel over het grondgebied van de gemeente Holten zal lopen. Alleen start en finish zijn in Haarle bij Hotel-restaurant „De Haarlerberg". De Holtense motorclub zal deze rit geheel ver zorgen. Op 9 april a.s. wordt de motocross gehouden op het circuit „De Zuurberg". Verder zijn oriënteringsritten gepland op 1 en 28 mei, 25 juni, 12 juli (speciaal bedoeld voor de vreemdelingen), 26 aug„ de nachtrit „Nacht om Holten", 17 september en 15 oktober. Tij dens de Holtense braderie wordt weer een autocross gehouden op woensdag 5 juli, terwijl op 22 mei medewerking zal worden ver leend aan een autocross in Loo-Bathmen. Voordat dit punt aan de orde kwam deelde voorzitter D. J. Schooien nog mede, dat op 6 roei de jaarlijkse sterrit naar het eiland Texel plaats vindt waarvoor inschrijvingsbiljetten aanwezig waren, een evenement waaraan men vorig jaar veel ple zier heeft beleefd. De heer Schooien deelde voorts me de, dat het voornemen bestaat een clubblad uit te geven, waarvoor en kele medewerkers worden gezocht. Voorts is verkrijgbaar het nieuwe re glement op de oriënteringsritten, dat aanzienlijk afwijkt van het oude re glement. Voor het begeleiden van bruidsparen, die zulks op prijs stellen, kan niet meer de Rolls Royce beschikbaar worden gesteld, omdat de prijs te hoog is. Wel kan men desverlangd een motorescorte krijgen, als men even een kaart stuurt.. De secretaris, de heer Joh. Arf- man liet in zijn jaarverslag de eve nementen van het afgelopen jaar de revue passeren. Behalve de eigen ritten en wedstrijden werd ook nog medewerking verleend bij de organi satie van ritten voor een drietal per soneelsverenigingen in de omgeving en een rit van studenten uit Tilburg. De clubavonden zijn een succes ge worden. Hét aantal leden steeg van 152 aan het begin van het jaar naar 179 aan het eind van het verslag jaar. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer G. H. Eg berts. bleek, dat de financiële toe stand der vereniging kerngezond is. Er was ook dit jaar weer een batig saldo. De kascommissie bestaande uit de heren E. Krikkink en F. Schippers had boeken en bescheiden keurig ln orde bevonden, zodat de penning meester onder dankzegging werd ge dechargeerd. De nieuwe commissie zal bestaan uit de heren F. Schip pers en M. Krikkink. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredefnde leden Joh. Arf- man en J. M. Wansink onder applaus bij acclamatie herbenoemd. Ook de periodiek aftredende leden v. d. sportcommissie, de heren (al fabetisch) W. Beijers. E. Krikkink, A. Leppink, H. Veldkamp en W. We vers, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Aan het slot van de vergadering werd door de voorzitter de uitslag van het clubrittenkampioenschap be kend gemaakt. Deze was 1 H. Ool- bekkink 147 punten, 2 B. J. Oplaat 146 pnt., 3 J. Bosman, 144 pnt. en 4 ex aequo W. Klein Velderman en F. Schippers 143 pnt. Met een toepasselijk woord reikte hij aan de kampioen de heer Oolbekkink de door de club beschikbaar gestelde beker uit. Met een korte rondvraag werd de vergadering besloten. De maandelijkse bejaardenso ciëteit zal worden gehouden op dins dag, 14 maart in het gebouw Irene. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Het comité nodigt de bejaarden gaar ne uit deze middag aanwezig te zijn en verzoekt allen een schaar mee te brengen. Het gezamenlijk personeel van de OLM-Huishoudscholen in deze provincie heeft wel een zeer originele wyze bedacht om de aandacht op het huishoud- onderwijs te vestigen. Het heeft aan alle hoofden van basisscholen in Overijs sel en de NOP, alsmede de directies van de schoolkeuzeadviesbureaus een circulaire en een naald toegestuurd met het verzoek die te gebruiken tegen degenen die „nog altijd dezelfde onzin beweren over de huishoudschool, als zou die een instituut voor vakbekwame huissloofjes zyn". Deze prikactie is geboren uit ergernis over het misplaatst negatieve beeld, dat veel mensen nog immer van het lagere huishoud- en nijverheidsonderwijs blijken te hebben. Zelfs zeggen zy van deze prikactie: „Wij dat is het gezamenlijk perso neel van de O.L.M. huishoudscholen. Die naald hebben wij op onze scho len over. Al jaren trouwens. Veel mensen blijken dat nog altijd niet te weten, zoals we vrijwel dagelijks ervaren. Die mensen denken nog im mer, dat huishoudscholieren de lieve lange dag met naald en draad in de weer zijn en in de brijpot staan te roeren. Met andere woorden: zij gaan er helaas nog steeds vanuit, dat de huis houdschool een instituut is voor het beoefenen en verkrijgen van huishou delijke vaardigheden, een opleidings centrum voor vakbekwame huissloof jes, ook wel spinazièakademie ge noemd. U weet natuurlijk wel beter. En daarom vragen wij U om te helpen. Daartoe kunt U die naald mogelijk gebruiken. Gebruiken om degenen, die doorgaan met het verkopen van on zin over 't huishoud- en nijverheids onderwijs een naaldeprikje toe te die nen. Ze zijn dan vast en zeker klaar wakker, zodat U prachtig in de gele genheid bent om de juiste informati; over dat onderwijs toe te dienen. Informatie waaruit blijkt, dat de ty pisch huishoudelijke vakken een wel verdiende, maar secundaire plaats op het lesrooster innemen. Informatie ook die duidelijk aantoont, dat het in de drie jaren lager nijverheids onderwijs in de allereerste plaats gaat. om de maatschappelijke ont plooiing van de leerling, die de ba sis kan bieden voor een ruim aantal middelbare beroepsopleidingen. Bij gaand stencil kan U wellicht no die nen als geheugensteuntje. Die naald mag U wat ons betreft houden. Want het is nog altijd gemakkelijker een naald in een huishoudschool te vin den dan in een hooiberg. Waar het ons om gaat. is in brede kring dui delijk te maken dat er in een huis houdschool nog heel wat meer te vinden is. Wij zullen Uw hulp daar bij al of niet in de vorm van een persoonijlke prikaktie op hoge prijs stellen. Wij hadden U natuur lijk ook een pollepel kunnen zenden maar de portokosten weerhielden ons. Bovendien kan een tik met een pollepel hard aankomen, bedachten wij." Bij de. circulaire met naald is een stencil gevoegd, waarop schematisch de mogelijke vervolgopleidingen na 't lager huishoud- en nijverheidsonder wijs staan aangegeven. De opbrengsten van de actie We reldlepradag, die in ons land onder auspiciën van de Stichting Wereldle pradag werd gehouden op 23 janu ari jl., bedragen tot op heden 1.700.000 gulden. Zoals bekend werd de actie ondersteund door de N.C.R.V.-tele- visie, die op 21 januari jl. de docu mentaire „Het geheim van de klui zenaar van Laela" uitzond, gevolgd door een interview met de leproloog dr. D. L. Leiker. Deze documentai re gaf een beeld van het levenswerk van Pater Piet van der Ven, die in het plaatsje Laela in Tanzania vrij wel alleen met eigen middelen een leprozencentrum opbouwde. Zij werd speciaal voor Wereldlepradag 1972 vervaardigd door N.C.R.V.-televisie- regisseur Henk Mochel. Besteding opbrengsten De opbrengsten zullen worden ver deeld over de projecten van de Ne derlandse Stichting voor Leprabestrij ding te Amsterdam en het Nederlands Leprafonds te Wassenaar, welke or ganisaties in de Stichting Wereldle pradag Nederland samenwerken. De ze projecten bevinden zich onder meer in de Afrikaanse landen Tanzania, o.a. de leprozenkolonie Laela van Pa ter Piet van der Ven; Kenya; Ugan da; Ethiopië en Toge; -alsmede in de Zuidamerikaanse landen Colombia en Venezuela. Nieuwe projecten zijn in voorbe reiding in Afrika, Zuid-Amerika, In dia, Irian Barat (het voorjnalige Nw. Guinea) en Suriname. De Stichting Wereldlepradag is veel dank verschuldigd aan allen die de actie geldelijk hebben ondersteund en die personen, organisaties en bedrij ven die op andere wijze hebben mee gewerkt om de actie te doen slagen. Het gironummer van de Stichting We reldlepradag Nederland is 34 36 00 Den Haag.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 1