Ontdek eens de eigen streek Beuseberg: l eerste plan voor uitbreiding Holten BESTEMMINGSPLANFORUM GEÏNSTALLEERD WAAR GAAN WE HEEN? Bergtochten WANDELEN ONDER HOLTEN Delden: parel van Twente Monumentaal Evenementen Te paard 4 Vrijdag 3 maart 1972 5 iaanwirjsten woensdag; Een overzicht van de installatie van het bestemmïngsplanforum in de aula van de scnoiengemeen- schap. Achter het tafeltje met de overheid ir. H. Hajema, de planoloog der gemeente Holten. De ANWB organiseert op zaterdag 11 en zondag 12 maart a.s. toeristi sche wandelingen vanuit Holten. In de omgeving van Holten zijn drie wandelroutes van 7. 12'/s en 19 km uitgezet door bos- en landbouw gebied. Op deze wandelingen mogen honden aan de lijn meelopen. Het vertrekpunt is een mobiel ANWB-kantoor, dat op II en 12 maart staat bij het restaurant van het vakantiecetrum Twenhaarsveld te Holten. Hier kan men van 9.00 tot 14.30 uur een routebeschrijving afha len. Het inschrijfgeld voor deze wande lingen bedraagt: Holten: f 1,25 voor leden van de ANWB f 2.50 voor niet-leden kinderen tot 12 jaar onder geleide vrij. HOLTEN De conclusie van stedebouwkundige ir. R. Haje- ma en de gemeente Holten is dat de Beuseberg als eerste ge bied in aanmerking komt voor de toekomstige uitbreiding van het dorp. Deze mening werd onderstreept er v/erden al thans geen bezwaren tegen ge maakt door het bestemmings planforum. Alleen de heer G. S. E. Vegter van het actiecomité Beuseberg kon zich niet met de plannen voor de Beuseberg ver enigen. In de aula van de scholengemeen schap werd gisteravond door de raads commissie Ruimtelijke Ordening, B. en W., de stedebouwkundige en het bestem mingsplani'orum over de toekomstige ontwikkeling van de ge meente gesproken. Aan het begin van de avond instal leerde burgemeester mr. W. H. En klaar na een toespraak het uit twintig personen bestaande bestemmings- ptariforum, afkomstig uit diverse gro peringen en verenigingen uit de Hol- tense samenleving. Ir. Hajema hield eerst .een inleiding over de taak van de stedebouwkundi ge, waarna hij uitgangspunten voor het te bepalen beleid aan de orde stelde, ,,1'k zit hier niet op de" eerste plaats om plannen ë'r do,or te druk ken. Mijn eerste bijdrage is als advi seur bij te dragen in 'n juist gemeen- telijk beleid", stelde hij. 12.000 inwoners Gezien de toekomstige ontwikkeling van de regio (gewest Deventer) zag de stedebouwkundige voor de gemeen te Holten een toekomstig inwonertal van 12.000, waarvan 2000 buiten het dorp. In de bestaande wijken De Haar, De Kol en het centrum zitten momenteel, globaal 5000 ingezetenen. Eenzelfde aantal zal naar verwach ting in het dorp erbij komen. Om deze toename op te vangen zijn er 3 gebieden: plan Look (ten oosten van de Rijssensestraat), plan Beuseberg en 't gebied ten westen van De Haar. In plan Look kunnen 3750 inwoners, ln de plannen Beuseberg en De Haar II ieder 1250 inwoners. Uit landschap pelijk oogpunt zal het plan Beuseberg dan een beëindigingsplan ter voorko ming van de (verdere) aantasting van het natuurschoon moeten zijn. Ir. Hajema die zijn betoog aan de hand van geprojecteerde kaarten ver duidelijkte. stelde dat sociale woning bouw in plan De Haar' II te duur zou worden wegens de slechte kwaliteit van de grond. Plan Look zou volgens hem eveneens te duur worden, doordat in de beginfase tunneltjes on der de Rijssensestraat uit het oogpunt van verkeersveiligheid moeten wor-- den aangelegd. Bleef volgens hem over de Beuseberg. Tijdens de discussie stelde de heer Vegter- dat de gemeente de groei van Holten niet moet stimuleren, me de doordat het dorp een duidelijke toeristische functie heeft en geen in dustriegemeente is. Burgemeester Enklaar antwoordde dat het niet in de bedoeling ligt de groei te stimu leren, maar dat wel een oplossing gevonden moei. worden voor het vol gens hem grote aantal woningzoe kenden in het dorp. Ir. Hajema meen de dat de groei van Holten niet aan DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 16641. Vrijdag 3 maart aanvang 20 u. het geld ligt op de bank, blijspel. Zaterdag 4 maart aanvang 20 u. Ka- baret Knoef. Maandag 6 maart, aanvang 20 uur Abonnementsconcert Overijssels Phil- harmonisch orkest. EDB Theater, Smedenstr., tel. 13615 Donderdag 2 t-m. woensdag 8 maart Mash 18 jr. Vrijdag 3 en zaterdag 4 maart, nacht- vst. Gevaarlijk Liefdesspel 18 jr. Zaterdag 4, zondag 5 en woensdag 8 maart matinee: Turf in je Ransel a-l- „Aanvangstijden: dagelijks 20 u.-vrij„, 21-23.30 u.-za. 14-18.30-21-23.30 u.-'/o: 14-16-18.30-21 u.-wo. 14-20 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. Donderdag 2 t-m. woensdag 8 maart Le Souffle Au Coeur 18 jr. Vrijdag 3 en zaterdag 4 maart, nacht- vst. Nader Adres Onbekend 18 jr. Zaterdag 4, zondag 5 en woensdag 8 maart matinee: De Club Van Zessen Klaar a.L Aanvangstijden: dagelijks 20 u.-vrij. 20-24 u.-za. 14-18.43=21.15-24 u.-zo. 14- 16-18.45-21.15 u.-wo.14-20 u. LUXOR. Brink, tel. 18662. Donderdag 2 t-m. dinsdag 7 maart Meisjescamping 18 jr. Woensdag 8 maart, cyclusvoorstel ling We shall overcome. Zaterdag 4 maart, nachtvst. Gil en Sterf 18 jr. Zondagmiddag 5 maart Matinee: Ulysses a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u.-za. 18.30-21-23.30 u.-zo. 14-16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. Tot 6 maai't Het Russisch landschap. 6 maart tot 3 april Ernest Joachim, grafiek en schilderingen. Openingstijden, dagelijks 10-17 en 19- 21 u -zaterdagavond, zondag en maan dag gefloten GOET1EK DE ROZIJNENKORI', As senstraat lel. 11848. 3 maart tot 5 april Mia Stuiver goa- ches. Openingstijden: dagelijks 14-18 u.-vrij. 14-18 en 19-21 u.-zondag en maandag gesloten. ATHENEUM BIBLIOTHEEK. Kloos ter 3 tel. 16512. 12 Eeuwen Boek en Schrift Ope ningstijden: maandag t-m. vrijdag 13-17.30 u. HAt 2.Q.. ,aarv. J 1952-W? Ó^er.ifrgstijden 13-17 30-18-20.30 u. KUNST IN HUIS, Bakkerskamp 8. Schalkhaar, interieur Fa Berghuis. Oerdijk, tel. 22737. Open-.ngstijder. zondag, woensdag, vrijdag en zaterdag an 14-16 u. Werken van Renate Vinken. Liesbeth Wiersma, Fi tter van der Srnan. MUSEUM DE WAAG. Brink, tel. 14556. Antieke Keukens. Fietsen. Zil ver en Aardewerk. Openingstijden dagekjks 10-12.30 en 14-17 j.-zondag 14-17 u. MUSEUM I)E DRIE HARINGEN. Brink, tel. 14556. Antiek Speelgoed en Antieke Kostuums. Openingstijden dagelijks 10-12.30 en 14-17 u.-zondag 14-17 u. LITERAIR CAFE. Menstraat 2. tel. 11637. Dinsdag 7 maart aanvang 20 u Lief- ke Oudemans met Louis Couperus. JAZZ CAFE, Mensstraat 2, tel. 11637. Elke vrijdag van 20-24 u. OPF.N ATELIER. Menstraat 4. tel. 11637. Elke vrijdag 20-22 uur, een economische ontwikkeling ver bonden dient te worden. De heer Vegter bleet bij zijn bezwa ren over woningbouw in de Beuse berg. De andere leden van het be stemmingsplanforum waren die me ning niet toegedaan, althans spra ken er hun goed- of afkeuring niet over uit. Naar verwachting in april zal het bestemmingsplanforum met de com missie Ruimtelijke Ordening, B. en W. en ir. Hajema weer bijeenkomen. Dan zal ook het actiecomité Beuse berg kunstenaar Kees Stoop heeft zich teruggetrokken een nieuw lid in het bestemmingsplanforum naar voren brengen. Palmen aan de ingang van de Engelse tuin. De laatste tijd wordt er veel aandacht besteed aan verkeer en wegenaanleg door het land goed Twickel. En of de S-23 er nu wel of niet moet komen, ook wij willen aandacht besteden aan Twickel èn de plaats Del den, ook wel „de parel van Twente" genoemd. Stad en Ambt-Delden met de dorpen Bentelo en Hengevelde alsmede de buurtschappen Zei- dam, Wiene, Azelo, Deldeneres en Deldénerbroek, tellen teza- merl bijna 12000 inwoners. Del den is een zeer oud vestingstad je, dat reeds in de 13e eeuw W De bekende Alpine School Inns- ijaf bruck. die onder leiding staat van Hannes Gasser, heeft een nieuw uit gebreid programma uitgegeven. Aan staand zomerseizoen zijn er van be- jgp gin juni tot eind september 120 berg tochten. Wandelweken in talrijke '-H berggroepen, basiscursussen voor bergbeklimmen in ijs en rotsen, toch ten in het hooggebergte en kletter- weken staan onder leiding van erva ren berggidsen. Men overnacht meestal in hutten van de Alpenve- rein. Volledig pension, wettelijke aansprakelijkheid en het honorarium voor de berggids zijn over het alge meen in prijs inbegrepen. Na de eerste cursus krijgen de deelnemers een insigne en een diploma, na de 5de cursus een zilveren insigne en na de 10de cursus een gouden insig- ne. Cursisten kunnen gratis klim- ijzers en ijshouweel lenen. Ouders die aan een cursus deelnemen kunnen kinderen tot 12 jaar tijdens de cur sus aan de zorgen van een gediplo meerde kinderverzorgster toevertrou- Het skiseizoen is bijna voorbij, enthousiastelingen zullen nog even de „eeuwige" sneeuwvel den blijven opzoeken, maar an- •«g—* deren richten zich al weer op een meer zomerse vakantie besteding. Daarom nog een laat ste blik op de besneeuwde hel- lingen van de Fiescherhorn en de Eiger bij Schilt in het Berner Oberland Zwitserland stadsrechten kreeg en zich daar na ontplooide tot een welvarend stadje, dat zelfs wallen en grachten had. De uitgestrekte eikenbossen rondom Delden worden tot de grootste van Europa gerekend. De Stad-Delden heeft wel enige in dustrie (waaronder textiel, meubels en chemie), en onlangs kwam de plaats nog in het nieuws omdat de Engelsen de gehele voorraad kaarsen uit een Deldense kaarsenfabriek had den opgekocht, maar Ambt-Delden leeft toch hoofdzakelijk van landbouw en veeteelt en door zijn ligging en het natuurschoon van de streek ook van de recreatie. Het toerisme is er een belangrijke bron van inkomsten en bovendien mag Delden gezien wor den als een forensenplaats, waar het heerlijk vertoeven was en nog steeds is. Het befaamde kasteel Twickel is één der mooiste kastelen in Twente, in zijn huidige vorm daterend uit 1555. doch oorspronkelijk uit 1347, doet dit historische renaissancege- bouw .gewelddadig' aan en als men op de ophaalbrug er voor staat, gaat de verbeelding onwillekeurig weer spreken en lijke oude sprookjes daar te zijn ontstaan. In de gevel zijn de wapens van Twickello en Raesfelt te vinden. De massale vestingstoren is later verbouwd tot woontoren. Het kasteel wordt bewoond door mevrouw Baronesse v-an. Heeckeren. van Was senaar Gravin van Aldenburg Beri- tinck, die er naast veel porselein en oude meubelen ook een groot archief koestert. Het kasteel is omgeven door een uitgestrekt 17e-eeuws park, waarin zich een wildbaan bevindt en een fraai aangelegde orangerie. In te genstelling tot het kasteel kan men tuinen in de zomer bezoeken. Kaar ten hiervoor zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor en de rentmeester, 's Woensdags- en vrijdagsmiddags kan men dan de sinaasappelen cn andere sub-tropische vruchten in de ze prachtige tuin bewonderen. Aan de monumentale markt in Del den staan woonhuizen uit de vorige eeuw met rechte gevels op natuur stenen plint. Maar ook de hervorm de kerk aan het Marktplein herbergt veel historie. Deze grote St. Blasius- kerk (zomers tussen 10 en 17 uur te bezichtigen) is gebouwd in 1464 en ettelijke keren door brand verwoest. Bij de laatste herbouw in 1516 is de toren onvoltooid gebleven. De kerk, opgetrokken uit Bentheimer zand steen, is een typische gotische hal lenkerk met fundamenten van de ro- maanse baseliek uit 1118. Verder een oude luidklok (Poortersklok van I 1632), een preekstoel van 1632, het fragment van een gotisch altaarstuk, de renaissance doop- en herenban- ken, muurschilderingen en fresco's, de graftombe met reliëfbeeld van Frederick van Twickelo (1545) en het grafmonument van Johan van Raes felt (1604). Naast een Naberorgel van de vorige eeuw is er een grote verzameling tin, zilver en andere gebruiksvoorwerpen van voorgaande eeuwen. Aan de ingang van het oude kerkhof er achter bevindt zich het Eerbiedwaardige bomen zijn er rond Delden in overvloed. Een prachtig detail van het mooie kasteel Twickel. zogenaamde „duivels- of varkensroos» ter". De katholieke St. Blasius-kerk (ook te bezichtigen) is opgetrokk'-n m neo-gotische stijl, heeft mooie ge brandschilderde ramen, monstransen en kelken uit de 15e eeuw, een staand wijnwatervat en een met de hand gesneden preekstoel met altaren uit de 19e eeuw. Naast de kerk bevindt zich een steen van de waterstaats kerk. Aan het Marktplein staat ook het Posthuis, dat dateert van 1764 en 'n vergulde kroon en posthoorn op de bovengevel heeft. Van 1860 dateert „het oude huis" met neo-trapgevel. 'n voormalig koopmanshuis. Een vak werkhuis met gemetselde vullingen en inrijdeuren met korbeels is het parkhuïs aan de Meilingstraat. Aan de Langestraat (no. 60) staat een 18e-eeuwse stadsboerderij, gedeelte lijk nog vakwerk en lijstgevel op plint. „Het witte paard" aan de Henge lose straat (2) was de voormalige residentie van &e Drosten van Twen te. Op de staldeur van het bijbeho rende koetshuis staat een schildering met afbeeldingen van een postiljon uit het begin van de 18e eeuw. Aan het Marktplein staat een mo nument van 1894 voor Dr. R. F. van Heeckeren van Wassenaar; in het Twickelse bos een voor ing. E. Petz- hoit uit 38,91 en aan de Stationsweg voor dr. J. W. A. Gewin. Een voormalig kasteel, het zg. „Rot- gerick" is de huidige havezathe Bac kenhagen aan de Almelosestraat; een wit vierkant herenhuis met trappen huis aan voorkant en koetshuis en stallen uit de 17e eeuw. In de En gels aangelegde tuin is nog de ruïne van dit kasteel uit 1611 bewaard ge bleven. Ook huize Dubbelinck in Aze lo (havezathe), een zg. meestershuis, is een overblijfsel van een kasteel uit 1750. Huize Waninck op de Del? dener Es was het voormalig jacht huis van de baronnen van Twickel. De imponerende watertoren, die door de omleidingswegen in de ver drukking geraakt, is gedeeltelijk uit gevoerd in barokstijl en renaissan ce (voorkant) en is getooid met het alliantiewapen van baron Van Heek- eren van Wassenaar. De waterkoren molen „De Noortmeule" te Azelo tenslotte dateert uit 1420 en diende vooral voor het malen van olie en koren. Naast het organiseren van concer ten. toneeluitvoeringen en tentoonstel lingen. probeert de actieve VVV-Del- den al 't mogelijke te doen om de vakantiegasten en anderen te amu seren. Men organiseert in het sei zoen wandeltochten door Delden en het landgoed Twickel (zondags om 3 uur), 's Woensdagavonds excur sies door de stad en na afloop wor den dia's vertoond over de folklore. Het Deldense paasvuur op eerste paasdag mag er zijn. evenals de palmpasen optocht. Eind augustus is er altijd 'n grote schutters- en ruiter- festijn met kermis op de Ossenwei- de van het landgoed Twickel en met o.a. vendelzwaaien en huldiging en kroning van de schutterskoning. Op de tweede vrijdag en zaterdag is er kermis in de binnenstad. In de rijstai bij het kasteel Twic kel kunnen vakantiegangers en an dere geïnteresseerden er te paard op uit. Voor oud en jong staan viervoe ters klaar, om (uiteraard onder be geleiding) gasten over rustige zand wegen door de statige bossen te dra gen. Wil men het romantischer dan kan het ganse gezin' in een echte Twentsche huifkar rijden langs al die landelijke weggetjes waaraan dit Twickel zo rijk is. Er zijn vele en goede hotels in Delden die niet alleen landelijk maar ook over onze grenzen bekendheid genieten. Camping ..Internationaal" bij de Groene Brug en het Twenthe- kanaal heeft internationale bekend heid en vele Skandïnaviërs en trek kers uit het Oosten slaan er hun ten ten op. Maar ook de andere cam pings mogen er zijn en de nieuwste van de familie Naafs aan de Almelose straat genaamd „Westerholt". ligt vlak bij de Twïckeler Vaart in de prachtig ebossen van het landgoed En omdat deze campings, zowel vanuit Almelo als Hengelo ook per tiets binnen een half uur te berei ken zijn, treffen vele Twentenaren elkaar daar. Men kan er urenlang wandelen in dit steeds wisselende landschap van eikenbossen, heidevelden (denk maar aan de plm. 200 ha. van de Bente ler- en Brummelhuisheide en de 140 hectare van de Deldener Esch). De heer G. Vrielink, secretaris van de VVV te Delden. Langestraat 70, komt alle eer toe voor zijn handig boekje ..Wandeling door Delden en de Twickelse parkaanleg". bijna on misbaar voor de serieuze wande laar in Delden.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5