Boerderij van fam. Paalman, Espelo ging in vlammen op w&& M Akela trad in Ds. C. C. Add ink vijf en twintig jaar in liet ambt V ergadering Christelijke Plattelandsvrouwen Open Deur-Samenkomst in Espelo Belendingen behouden en vee gered Felle binnenbrand in de A. J. Goldsteinstraat Kerkdiensten ONZE AGENDA Medische Dienst Weekenddienst Tandartsen Dierenartsen Gezi ns verzo t'ging Storingsdienst GEB Inzameling in gemeente bracht f 1370.32 op Wachtdienst Brandmelding Gevonden/Verloren Burgerlijke Stand GEST.A Ziekenfondsfolder HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 3 maart 1972 24ste Jaargang - No. 9 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W Beyers Telefoon 05483 - 1234 Administratie: Gaardenstraat 17, tel 1533 Redacteur en plv hoofdred J Wiegen» Advertentieprijs 14 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 6,per half jaar12,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Woensdagmorgen omstreeks 11.00 uur is de kapitale boerderij van de heer G. J. Paalman, van het erve „Graads", Espelo 51, prak tisch tot de grond toe afgebrand. De levende have, bestaande uit 15 of 16 koeien kon door snel optreden van de huisgenoten met be hulp van de buren gered worden en in veiligheid worden gebracht. Ook werd wat huisraad uit de brandende boerderij gehaald, maar het grootste deel van de inboedel ging door het snel om zich heen- grijpende vuur verloren. De kleinzoon van de 86-jarige eigenaar ontdekte de brand toen hij buiten bezig was met een tractor. Hij zag rook uit het dak ko men en waarschuwde zijn familieleden, die binnen zaten koffie te drinken. Grootvader behield zijn tegenwoordigheid van geest, ging naar de woonkamer en haalde daar uit het kabinet het aanwezige geld en papieren, om deze allereerst in veiligheid te brengen. In Holten ging tot driemaal toe de alarmsirene, waarop de brand weer snel uitreed en gezien de af stand vrij snel ter plaatse was. Aan hét redden van de boerderij 'viel toen niet meer te denken, maar met de ne- velbluswagen werden de belendingen nat gehouden, een paar hopibergen en een veeschuur waarin zich ruim 140 varkens bevonden. Een geluk bij een ongeluk was, dat de wind gun- HOLTEN. NED. HERV. KERK: 9.00 uur en 10.30 uur hulppred. A. Schellevis. Extra collecte: Na-inzameling voorjaarszendingscollecte. Oppas dienst: mevr. Post, Fenny Ebrecht en Jansje Boode. GEREF. KERK: 9.30 uur (Oppas dienst) en 15.00 uur: ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de ene collecte voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". ESPELO. „Het Trefpunt": 19.15 uur Open-Deurdienst. m.m.v. „The Christian Sounds" uit Bathmen. R.K. KERK dienst: 9.30 uur H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HEETEN R.K. KERK: Zaterdagavond 7.00 uur. Zondagmorgen 8.00 uur en 10.00 uur. DIJKERHOEK. BETHANIë: 10.00 uur ds P. Lugtig- heid. Extra collecte: Na-inzame- ling voorjaarszendingscollecte. OKKENBROEK. NED. HERV. KERK: 10.00 uur ds W. P. J. Osinga. Extra collecte voor Di;aconess,enhuis in Suriname. stig stond n.l. van deze belendingen af, anders was de catastrofe nog veel groter g.eworden. Onder leiding' van commandant Prak werd het blussingswerk voort gezet, zodat men met ruim een uur de zaak onder de knie had. Tegen half vier kon de brandweer inrukken De boerderij van G. J. Paal man is van. binnen helemaal uit gebrand. Alleen de muren staan nog. maar 's avonds werd nog wat nage blust. De boerderij werd in 1920 ge bouwd, terwijl in 1933 een flinke ver bouwing plaats vond. Eén paar jaar geleden kwam er nog een-nieuw dak op. De schade wordt met inbegrip van de inboedel en landbouwinventaris geschat op plm f 125.000,De fami lie Paalman was verzekerd tegen brandschade. Zij is overigens door de ze brand zeer gedupeerd. Het gezin zal voorlopig bij verschillende, in de omgeving wonende, familieleden wor den ondergebracht. De burgemeester, mr. W. H. Enklaar kwam zich tijdens de brand met de sitüctfïe én hét blusëihgSWerk op de hoogte stellen. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk kortsluiting, maar zeker heid bestond daarvoer woensdag nog niet. Vrijdag 3 maart 20.00 uur! Wereldgebedsdag in het gebouw Rëhoboth. Zaterdag 4 maart 20.00 uur: Feestavond M.A.C. „De Holterberg" in zaal Vosman. Zondag 5 maart 19.30 uur: Dansen in Bar-Dancing Boode te Bathmen (zie adv.). Maandag 6 maart 20.00 uur: Algemene ledenvergade ring M.A.C. „De Holterberg" in clubhuis café „De Biester". 19.30-21.00 uur: Afhalen kaartjes uit voering H.M.V. tèn kantore van de Coöperatie „Trió", Stationsstraat (zie adv.). Dinsdag 7 maart 20.00 uur: Algemene Ledenvergade ring van de VVD, afd. Holten in hotel Holterman. Geen bijeenkomst Herv. Vrouwen groep Dijkerhoek. Woensdag 8 maart 13.30 en 17.30 uur: Verwerping in het gebouw Bethanië ten bate van dit gebouw (zie bericht). Vrijdag 10 maart 19.30 uur: Concert Holtense Muziek vereniging en Jeugdorkest H.M.V. in zaai „Het Bonte Paard" te Dij kerhoek. Zaterdag 11 maart 19,30 uur: Concert Holtense Muziek vereniging, Jeugdorkest en Amuse mentsorkest in Amicitia. Na de pauze Dijkerhoekse Amateur to neelclub „D.A.T," 20.00 uur: Ontspanningsavond van de Vereniging „Jong Holten" afdeling van de P.J.G.O. in zaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. 14.00-16.00 uur: Feestmiddag voor de kinderen van de leden van het NVV in de zaal van hotel Vosman (zie bericht). Maandag 13 maart 20.00 uur: Rayonvepgadering Coöp. K.I.-vereniging „Z.W. Overijssel" in de voorzaal van hotel Vosman. 20.00 uur: Ruilavond van de Holtense Postzegelclub „H.P.C." in hotel Vosman. Maandag 13 t.e.rn. zaterdag 18 maart Collecte voor het Nationaal Rheuma- fonds. Woensdag 15 maart 19.45 uur: Jaarvergadering van de Veren. „School met de Bijbel" „Het Anker" in de hal van de school. 20.00 uur: Bijeenkomst afdelingen Dijkerhoek, Éspelo en Okkenbroek in café ,,'t Bonte Paard" te Dij kerhoek. Donderdag 16 maart 20.00 uur: Vergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in hotel „Holterman". Onderwerp „De zorg van de plattelandsvrou wen voor ons leefmilieu". Vrijdag 17 maart 20,00 uur: Clubavond M.A.C. „De Holterberg" in clubhuis, café „De Biester". 20.00 uur: Jaarvergadering van de 'muziekvereniging „H.M.V." Dorpshotel Holterman. Zaterdag 18 maart 20.00 Uur: ÖntspaiihingsavS'nil van de Vereniging „Jong Holten" afdeling van-de P.J.G.O. in zaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. 8.30 uur v.m. Jaarfeest C-.J.V. Vriendenschaar" in gebouw Irene. 8 maart: i arbeid. Biddag Woensdag, gewas ei HOLTEN. GEREF. KERK: interkerkelijk dien sten: 10.00 uur ds. R. A. Hoog kamp; 19.30 uur ds. R. A. Hoog kamp. Extra collecte: Ge: zorging en maatschappelijk OKKENBROEK. NED. HERV. KERK: W. P. J. Osinga. zinsver- 10.00 uur ds. Zaterdag vanaf 12 uur tot maandag morgen 8.00 uur: J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, telef. 1870 (al leen voor spoedgevallen). Dienst wijkverpleging: zaterdag, 4 maart en zondag, 5 maart, zr. M. ter Brog, Jeurlinksweg N, 1. telef. 2356. Zondags tussen 12.00 en 14.00 uur. Ambulancevervoer: Telef. 1320 (fa. A. Muller en Zn.) b.g.g. telefoon 1338 (Joh. Aanstoot). Tandartsen: Zaterdag. 4 maart en zondag, 5 maart: H. F. Steunen berg, Pastoriestraat- 42, telef, 1433 van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoed ge vallen). Dierenartsen: Zaterc zondag, 5 maart: ling. Churchillstraa sg. 4 maart en W.C.C. Wame- 107. telef. 2004. Gezinsverzorging: Elke morgen, be halve zaterdag, bij mevrouw C. Knijff-Dekker. telef. 1438 b.g.g. mevrouw Beldman-Aanstoot, tele foon, 1799. Storingsdienst G.E.B.: Zaterdag, 4 maart t.e.rn, vrijdag, 10 maart: buiten de diensturen. Electra* J. Kolkman, Gaardenstraat 13, telef, 1368. Gas: geen dienst. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie, zelfs het podium in het gebouw „Irene" was bezet, werd donderdag avond herdacht dat 25 jaar geleden ds. C. C. Addink. hervormd predikant, in het ambt werd bevestigd in de ge meente Wolsurn en Westhem (Fries land). Ds. P, Lugtigheid die de leiding had op deze receptie sprak een kort woord van welkom en hij wenste namens de Hervormde Gemeente van Holten ds. Addink van harte geluk met zijn zil veren jubileum. Woorden, van geluk wens sprak ds. Lugtigheid ook tot me vrouw Addink en de kinderen. Wachtdienst maart, tot maart diensturen slachthuis: Vrijdag, 3 en met zondag, 5 :eurmeester buiten de Dijkstra, School straat 5, telef. 1833. Maandag, maart tot en met zondag. 12 maart: H. J. Moleman, Lageweg 13, telef. 1974. aAngifte gestorven dieren op zaterdag: van 9.00-11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. Brandmelding: Overdag: telef. 1352 (Politiebureau); 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Knapep) b.g.g. telef. 1325 (G. ter Harmsel). Ds. Addink zei in een korte toespraak reuze dankbaar te zijn voor zoveel be langstelling en hij dankte hartelijk voor 't prachtige bedrag van f 4370.32 het resultaat van de in de gemeente gehouden inzanveling dat voor de helft is bestemd voor zijn gezin en de an dere helft (half om half) voor het we- relddiakonaat en de Zending. Dat er vanavond zo velen gekomen zijn zo besloot, ds. Addink is voor mij een veel zeggnd feit en met vertrouwen zal ik in uw midden voortgaan. Staande zong men hierna het bekende psalmvers „De Heer zal u steeds ga deslaan". Donderdagmiddag werd in gebouw „Irene" eep receptfe gehouden voor- genodigden. Tijdens deze receptie werden toespraken gehouden door burgemeester mr. W. II. Enklaar na mens het gemeentebestuur, door ds. R. A.Hoogkamp namens de Geref. Kerkeraad-, door de heer A. J. Pekke- riet namens de Zendingscommissie, door de heer S. de Vries namens de Prov. Diaconale Commissie, door ds. Dijk uit Wesepe namens de Classis, door ds, Stoutjesdijk te Hellendoorn namens de Ring en door ds, J. H. Israël te Coevorden, oud-voorganger der Herv. Gemeente te Holten, 's Middags werd -er een receptie ge houden waarvan aan de pers geen me dedeling was gedaan zodat daarom trent geen verslag van werd gemaakt Red.). De jongelui op T toneel tonen het bedrag van het, geschenk, dat ds. Addink van de gemeente heeft gekregen. Vrijdag, 25 februari werd het huwelijk voltrokken tus sen J. Chr. Poker (24) uit Deventer en Gerrie van den Brink (23) uit Holten. Gerrie is Akela bij de welpen van de Waardenborchgroep uit Holten en dat was voor de wel pen aanleiding een erehaag te vormen toen het bruids paar na de huwelijksvoltrekking uit de trouwzaal kwam. Zoals de foto laat zien brengen zij parmantig de padvin- dersgroet voor 't jonge paar. Het huwelijk werd voltrokken door de heer H. de Blauw, hoofdcommies, chef afdeling algemene zaken ter secretarie, die buurman is van de jonggehuwden. Akela Poker blijft voorlopig de welpen groep nog leiden. Op onverklaarbare wijze is don derdagmiddag even voor twaalf uur brand ontstaan in de huiskamer Van de familie Spenkelink aan de Gold steinstraat. Mevrouw Spenkelink ont dekte plotseling vuur achter het bankstel. Zij bracht haar kind in vei ligheid, dat in de box in de kamer stond en liet terstond haar man, die zelf lid is van de Holtense vrij willige brandweer waarschuwen. De ze werkt een straat verder bij de machinefabriek „Universal" in de Industriestraat. Hij trachtte de vlam men nog te doven met een emmer water, maar het vuur greep inmid dels o.a. doordat de gordijnen in brand vlogen, zo snel om zich heen, dat er geen houden meer aan was. De inmiddels gealarmeerde brand weer verscheen met de nevelblus- wagen. Commandant Prak gaf toen Spenkelink de hogedrukslang in han den om de brand in zijn wóning zelf te blussen, wat in een minimum van tijd gelukte. Ondertussen was er gro te schade ontstaan doordat o.m. het Gevonden: 1 grijze gebr. kinderwan.t Br. leren h. portemonnaie m. inhoud, 1 zak kalvermelk, 1 paar bruine da meshandschoenen. 1 grijze helm en legertas met inhoud. Verloren: Fotomapje met inhoud. Rechter suede want met gebr. kraag. 1 rode kat. bankstel, een bandrecorder een pla tenspeler, een electrische naaimachi ne, de vloerbedekking en ander meu bilair door het vuur waren aange tast en vernield. De schade wordt dan ook geschat op f 5000,wat het meubilair betreft. De schade aan de gemeentewoning bedraagt ook enke le duizenden guldens. Het is de brand weer volkomen een raadsel waar het vuur door is ontstaan, want geen van de electrische toestellen was in gebruik en gerookt was er ook niet. Door het gebruik van hogedruknevel is er nauwelijk waterschade. Wel is er enige schade ontstaan door de rook, die naar boven trok. Geboren: Gerrit Willem Hendrikus zv H. Oonk en G. Oolbekkink Maria Justina Johanna d.v. T. J. G. Aarsen en J. J. M. Blommerde (Geb. te Deventer). Overleden: H. Nijland, 86 jaar G. H. Jansen-Gervedink Nijhuis, oud 85 jaar. M. Sandvoort-Vrolijk, oud 91 jaar. J. H. Scheperman-Meij- er, oud 91 jaar. P- C. Wilod Ver sprille oud 89 jaar (overl. te De venter) Gehuwd: J. C. Poker, oud 24 jaar, Deventer en G. C. van den Brink, oud 23 jaar. Diepenveen. Ondertrouwd: A. J. Pinkert oud 25 jaar, Holten en M. Klein oud 20 jaar, Holten. BEVOLKING Ingekomen: Mevr. C. Loncq de Jong-Petri van Deventer. L. Stor- teboom van Rotterdam. H. H. J. Reinders van Hardenberg. De leden van de plaatselijke afde ling van de Chr. Plattelandsvrouwen- bond kwamen donderdagavond in vergadering bijeen. De presidente mevr. Van Engbrink-Ramaker las bij de aanvang het bijbelgedeelte Da niël 6 vers 1-12 en het gedicht „De bijbel en het drukke leven" en ging hierna voor in gebed. Na het geza- Op zondag 5 maart a.s. wordt er in „Het Trefpunt" te Espelo weer een z.g. Open Deur-samenkomst gehou den. Zoals wij al vaker berichten, zijn deze bijeenkomsten bijzonder ge richt en ingesteld op rand- en buiten kerkelijken, al is iedereen er uiter aard welkom. Spreker is de weleerwaarde heer Pastoor Schievels uit Schalkhaar. Hij spneekt over het onderwerp „Jong en oud", dat verband houdt met het the ma-nummer van het blad „Open Deur" dat deze maand zal verschij nen. Pastoor Schievels is voor velen geen onbekende, omdat hij verschil lende jaren pastoor te Nieuw Heeten is geweest en zodoende ook de pas torale zorg had van de R. katholie ken die in Holten wonen. Medewerking aan deze samenkomst wordt verleend door een zang- en mu ziekgroep „The Christiaan Sounds" uit Bathmen o.l.v. de heer G. J. Vaags. De organiste van deze groep, mej. Diny Lenderink, zal tevens de samenzang begeleiden. De toegang is gratis, hoewel er een collecte voor het Open Deur-werk zal worden gehouden. Elke bezoeker ont vangt bij het binnenkomen een vol ledig programma, zodat alles ge makkelijk kan worden gevolgd. De bijeenkomst begint om 19.15 u. Vóór dit tijdstip is er gelegenheid tot gemeenschappelijk zingen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat deze bijeenkomst, met dezelfde spreker, zelfde onderwerp en zelfde medewerking zal worden herhaald in „Het Bonte Paard" Dijkerhoek op zondag 19 maart Pasen nadert, dat is te merken aan de verhoogde acti viteit van de jeugd. Vrachtwagens vol dennehout en an der brandbaar materiaal worden aangevoerd om de ,,bao- kens" op te bouwen. Het is een jaarlijks terugkerend eve nement, waaraan een wedstrijd verbonden is: de grootste ,,baoken" krijgt de eerste prijs en wordt door de burge meester persoonlijk in de brand gestoken in het bijzijn van honderden ingezetenen en vreemdelingen, die hier hun paasvakantie in grote getale komen doorbrengen. Het is een oudheidense overlevering om doormiddel van hoog oplaaiende vuren de kwade geesten te verdrijven. Misschien dat dit een van de redenen is waarom het in Holten zo goed wonen is! Op de foto is de jeugd van de Kol bezig haar ,,baoken" te bouwen op het braakliggend, «n in de gemeenteraad reeds vele malen besproken, terrein in het Kolcomplex tegenover het gemeentelijk slachthuis. Hoe dichter Pasen nadert hoe meer de ouderen zich spannen om hun paasvuur tot een geweldige brandstapel te maken. Maar ook de buurtschapppen zitten niet stil. De buurtver eniging „De Haarin.de volksmond de ,,Haarjödden" ge noemd, heeft de ouders reeds gewaarschuwd, geen enkele verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de kinderen die meegaan om voor het paasvuur hout te halen in de Hol terberg of op andere plaatsen. Een teken, dat ook hier reeds 'n verhoogde activiteit valt te bespeuren. En de a dere buurtschappen: Dijkerhoek, Neerdorp, Beuseberg enz. zullen zeker in activiteit niet achter blijven tot meer dere glorie van de buurtschap. menlijk zingen van gezang 81 vers 1 sprak zij een kort woord van wel kom, zich hierbij in 't bijzonder rich tend tot mevr. Goos, demonstratrice Van California soepen. Na de lezing van de notulen door de 2e secretaresse mevr. Paalman- Dijking en afhandeling van enkele ingekomen stukken deelde de presi dente mevr. Van Engbrïnk mee dat als lid van het „Bestemmingsplanfo rum" werd benoemd mevr. C. De Wit-Dorr. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. Goos die allereerst uit voerig stilstond bij het cadeaustel sel. Op alle California artikelen zit een vlaggetje en deze zijn geld waard. Men kan na een aantal van deze vlaggetjes te hebben ge spaard 'n cadeautje krijgen maar er bestaat ook de mogelijkheid om de vlaggetjes te verzilveren en dus een groter of kleiner bedrag te vangen. Er zijn maar liefst zestien verschil lende smaken die bij California soe pen zijn verdeeld in heldere en ge bonden soepen. De heldere soepen kan men heel eenvoudig in het wa ter strooien en de gebondon soepen moeten even met een papje worden aangemaakt. De California fabrieken (in Harder wijk en in België) leveren ook zie kenhuizen, rusthuizen enz. In de pau ze zorgde mevr. Goos voor een ver rassing. Zij bood aan de dames een pakje groentesoep en vleesbouillon blokjes aan, alsmede keurige folder tjes, en later op de avond, tijdens 't stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt, serveerde ze een verrukkelijke kop soep. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van mevrouw H. Schuppert-Haas- jes als secretaresse uit het twee tal mevr. Bulsink en mevr. Vehof eerstgenoemde gekozen. Nadat de presidente mevr, Goos had dank ge zegd voor haar leerzame causerie en voor de tractaties (de woorden van dank gingen vergezeld van een doos bonbons) werd de goed bezochte ver gadering besloten met het zingen van het bekende gezangvers ..'k wil u o God mijn dank betalen". De heer W. C. Daman, leraar aan de openb. scholengemeensch. slaag de aan de R.K. Universiteit te Niime- gen voor 't candidaats-examen Fran se taal en letterkunde. In de Ziekenfondswet is een om vangrijk pakket van rechten vastge legd, terwijl er bovendien in is ge regeld aan welke verplichtingen men moet voldoen, wil men van deze rechten kunnen profiteren. Om 't ie dereen gemakkelijk te maken om een en ander te weten te komen, heeft 't Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering vorig jaar voor het eerst een duidelijke folder uitgegeven. Deze folder, die de naam draagt „Een omvangrijk pakket" is thans herdrukt. Uiteraard is zij geheel aan- De overzichtelijke en heldere fol der is verkrijgbaar bij 't VSV, Rhijn- spoorplein 1, amsterdam, terwijl ook vele ziekenfondsen haar in voorraad hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 1