ANTWOORD AAN RAADSFRACTIES BLAUW WIT KLOPTE EVERSBERG Versnippering bosgebied onaanvaardbaar Melk een belangrijke drank voor kinderen Ober-Bayern attractief Holten: Op de grens van Twente en Salland Geslaagde toneelavond van Espelose Toneelver. „E.T.V." ÈÊÈËSË VLEES N.V. - HOLTEN L uitneembare tent Versterking secretarie Hinderwet agrarische bedrijven Kritiek op Grontmij. Jaarvergadering Espelose Plattelandsvrouwen Subsidie Maatschappelijk Werk Christelijke school op de Kol Industrieterrein in De Haar Toeristen-belasting Rustige wereld WINTERTIJD Vele automobilisten kampen met accu-problemen Exportslachterij 55 B. Vrjjdag 21 januari 1972 rig dag BURGEMEESTER ENKLAAR In de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering heeft burge^ meester mr. W. H. Enklaar zeer uitvoerig gereageerd op de in de vergadering van maandag 17 januari door de voorzitters van de verschillende fracties gehouden „algemene beschouwingen" betref fende de gemeentebegroting 1972. Mr. Enklaar was erkentelijk voor de constructieve* opstelling die uit deze beschouwingen naar voren was gekomen en dankbaar voor de waarderende woorden die werden gericht tot allen die aan de samenstelling hun medewerking gaven. Betreffende 't personeelstekort, waar op de heer Bosschers in z'n beschou wing attendeerde, zei mr- Enklaar dat versterking van het administra tief apparaat inderdaad noodzakelijk is om beleid te kunnen bijhouden. Langs geleidelijke weg zal er ver sterking moeten komen, doch, zolang dit niet is gebeurd, zal men begrip moeten tonen. De bouw van een nieuw gemeentehuis waarnaar de heer Kaan informeerde wordt in verband met personeelsuit breiding in de naaste toekomst ur gent. Op 't ogenblik gaat het nog, maar op korte termijn zal er wel iets moeten gebeuren. Het program ma van eisen is binnen, doch eerst zal nu 'n architect aangewezen moe ten worden. B. en W. hopen in 't ko mende jaar met een voorstel dien aangaande te kunnen komen. Reser vering in verband met de bouw (de heer Bosschers deed deze suggestie) heeft geen zin en zet geen zoden aan de dijk, om de financiële consequen ties van de bouw op te vangen en we hebben het geld bovendien meer dan nodig voor urgente kapitaalswerken. De milieuhygiëne, welvaart en wel zijn, waarover de heer Kaan sprak, waren niet bepaald gericht op Hol ten, al zal ook in Holten met dit ver ontrustende aspect rekening gehou den moeten worden. Gemeentewer ken is aan het inventariseren van vuilstortingen en 't ophalen van huis vuil in de buitengebieden is in voor bereiding. Het gebruik van chemi sche middelen bij onkruidbestrijding wordt reeds beperkt en geschiedt met inachtneming van de richtlijnen van de Plantenziektekundige dienst te Wageningen. Aan de besturen van „De Schipbeek" en „Salland" als mede aan de Landbouworganisaties zal een schrijven worden gericht waarin de bezorgdheid zal worden uitgesproken over het spuiten met chemische middelen. Toepassing van de Hinderwet (be schouwing Bosschers) is niet geheel afhankelijk van het oordeel van en W. T.a.v. agrarische bedrijven staat de toepassing nog in de kinder schoenen. Een schade vergoedings regeling bestaat er nog niet t.a.v. de toepassing van de Hinderwet. B. er W. hopen in staat te zijn een toepas sing van de Hinderwet te kunnen be vorderen. De zuiveringsinstallatie, waarop de hr. Ten Berge in zijn beschouwing de aandacht vestigde zal mogelijk wor den verplaatst naar De Schipbeek te zamen met de installatie van Mar- kelo. De bouw van een dergelijke nieuwe installatie - waarmee B. en W. gaarne instemmen - heeft een ho ge prioriteit bij het Zuiveringsschap. Dë heer E. M. van Schooten (Boe ren Partij) die in zijn beschouwing felle kritiek op de Grontmij leverde en hij verklaarde zich tegen verho ging van subsidie aan de Stichting Sportbelangen Hc/lten omdat de Gront mij. die de aanleg van de velden in handen heeft hier een bijzonder slecht en zonder kennis van zaken beleid voert. Mr. Enklaar noemde dit een ondeugdelijke argumentatie. Beoorde ling over de gevolgde werkwijze gaat van een verkeerd uitgangspunt uit. Van Schooten heeft niet het recht om nu reeds een dergelijk vernietigend oordeel te vellen. Gezien de ervarin gen met de Grontmij. bij dergelijke objecten (o.a. sportvelden, plantsoe nen etc. T. H. Drienerlo bij Ensche de) is er alle reden om met vertrou wen de resultaten van hun werk af te wachten. Dat vertrouwen is er bij B. en W. tenvolle. Het sociale cultu rele werk is in de huidige samenle- De afdeling Espelo van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen hield maandagavond haar jaar vergadering in „Het Trefpunt". We gens ziekte van de presidente sprak de vice-presidente mevrouw G. Boo- de-Nekkers een inleidend woord. Hierna werd het jaarverslag voorge lezen door de secretaresse mevrouw M. Rensen-Rietberg. Zij memoreer de de activiteiten van de afdeling in het afgelopen jaar tot welke le zingen, reisje, excursie's en voor al niet te vergeten het groots ge vierde jubileum 40 jaren plattelands vrouwen en 100 jaar O.L.M. behoor den. Na dit overzicht werd het fi nanciële gedeelte belicht door de penningmeesteresse Koopman-Boode, waaruit bleek dat de afdeling nog in alle opzichten goed gezond is. Ook werd nog een nieuw lid ingeschre ven, namelijk mevr. P. M. Garsen-v. Kampen. Na de pauze met een kopje koffie vertoonde mevrouw H. J. Hol-Groot- holt een serie dia's van een va kantiereis met haar man naar Cana da en van het koninklijk bezoek aan de Canadese begraafplaats van H. M. de Koningin en Prinses Margriet. Door de strenge koude was er he laas niet zo'n grote belangstelling voor deze avond. Aan het eind dank te de voorzitster mevrouw Hol voor haar mooie dia's. Zij liet haar woor den vergezeld gaan van een kleine attentie en dankte de anderen voor hun komst en wenste eenieder wel thuis. ving niet meer weg te denken. Hier ligt een taak, met name ten be hoeve van onze jeugd, waaraan een gezond denkend gemeentebestuur zich niet mag onttrekken. Het standpunt wat de heer Van Schooten in deze inneemt is niet meer van deze tijd. De opmerkingen die de heer Van Schooten t.a.v. de Ruilverkaveling maakte zijn ongenuanceerd en verdiend. De gewetensvolle wijze waarop de Ruilverkavelingscommis sie haar laak verricht is lofwaardig. Iedere vergelijking met dictatoriale praktijken in andere landen gaat mank en is beledigend. De aversie van de heer Van Schooten tegen de Ruilverkavelingswet is voldoende be kend, het opnieuw berijden van stok paarden bij dezebegrotingsbehande ling is onjuist en ten onrechte. De bestrijding van een Ruilverkaveling zo als wij nog onlangs elders moes ten epvaren, doet meer denken aan de landen welke de heer Van Schoo ten met afschuw noemde. De heer Van Schooten verklaarde van mening te zijn dat hij terecht tegen Grontmij. had „aangetrapt" dat ook de regering heeft ingezien dat er in de Ruilverkavelingswet iets niet klopt en dat zijn partij de jaren door reeds heeft gewezen op de on rechtvaardigheden hierin. Wethouder Rietberg verklaarde nog dat ook hij wel bedenkingen had maar de wet is h'edentendage nog van kracht en moet daax-om gehanteerd worden. Mr. Enklaar: Wanneer die wet wordt gewijzigd raakt U alles boeren in het achterschip". De heer D. J. Wansink kwam nog even tei-ug op de Hinderwet. Hij zei het verschrikkelijk le vinden als een boer moet verdwijnen voor iemand uit de stad die in de buurt een oud boerderijtje koopt voor 2e woning of voor permanente bewoning en die last heeft van de stank van bijv. een varkensm ester ij of pluimveebedrijf. De heer Wansink vestigde ook de aandacht op de stenen (grint) die op de nieuwe sportterreinen liggen. Mr. Enklaar: Begrotingsvergade ring is er niet om over kiezelstenen op een sportpark te praten. Dit is een zaak die bij de Sportstichting - waar men niet over gemeentezaken wij als raad dit ook niet doen. De praat-thuishoort. Omgekeerd moeten samenwerking tussen B. en YV. en het Stichtingsbestuur is heel goed. (Beschouwing W, ten Berge) Het vorige jaar is het gemeentelijke subsidie voor de Stichting voor Maat schappelijk Werk door het Rijk over genomen, waardoor deze zaak een Rijksaangelegenheid is geworden. Het totale subsidiebedrag, dat voorheen door Rijk en Gemeente tezamen werd uitgetaald is voor de Stichting gelijk gebleven, voor bejaardenhulp nog verhoogd. Het probleem voor de Stichting is veroorzaakt door de snel le- kostenstijging. Het is principieel onjuist om in een zaak die het Rijk aan zich heeft getrokken van gemeen tewege te subsidiëren. Of de gemeen te hieraan nog iets zal kunnen doen zal nog eens nader worden bekeken. Het Maatschappelijk Werk is van het allergrootste belang en moet goed functioneren. Vestiging van een 2e christelijke school in het Kolcomplex behoort tot de zeer reële mogelijkheden. Gedacht is aan het terrein van de N.V. „Uni versal" tegenover het EEG-Slacht- huis waarvan de verwerping na de transactie met Ter Horst en Co. op korte termyn opnieuw zal worden aangevat. Op hetzelfde terrein zou plaats gevonden moeten worden voor een gymnastieklokaal en speelgelc- genheid met groenvoorziening. De vormgeving daarvan zal in han den worden gegeven aan de stede- bouwkundige ir. Hajema te Assen. De heer Kaan (in het minst geen be zwaar tegen het bouwen van een nieuwe christelijke school; zou toch liever op een andere plaats bouwen. Het terrein leent zich uitstekend om de Kol wat op te vrolijken. Laten we de Kol-bewoners dit stukje leefbaar heid laten houden. Burgemeester: Het terrein van plm. l'/s hectare is groot genoeg voor een school en een gym nastieklokaal dat we niet krijgen zon der de school. We zullen moeten ko men tot een aanvaardbaar compro mis. Het ware zo zei burgemeester En- klaar niet verstandig op dit ogenblik in het denkbeeld van de heer Ten Berge te treden. De aanwezigheid van een zuiveringsinstallatie aldaar, maakt het onderhavige terrein voor alsnog ongeschikt ^oor woningbouw. Voor in Holten aanwezige bedrijven en expeditiebedrijven moeten terrei nen beschikbaar blijven. Wel kan gezegd worden dat het col lege geen industrievestiging wenst te bevorderen. De suggestie van de heer Ten Berge kan over een aantal ja ren misschien opnieuw in beschou wing worden genomen. Het Komplan waarover de h.h. Ten Berge, Bosschers en Van Schooten in hun beschouwing aandacht vroe- genstaat in de Commissie Ruimte lijke Ordening ter discussie en in de volgende vergadering zal van ir. Ha jema reeds een nieuwe nota ter ta fel brengen. De urgentie wordt door B. en W. onderschreven. Tegen invoering van een toeristenbe lasting staan B. en W. in principe niet afwijzend maar het is gemakke lijker gezegd dan gedaan. Oppassen dat de ontvangstkosten niet boven het gewin gaan. Bij het nader bekijken van deze suggestie zal tevens aan dacht geschonken moeten worden aan de Woonforensen belasting. De heer Kaan: Onze fractie staat af wijzend tegenover een Toeristenbelas ting. Prijzen voor kamperen lopen steeds meer op en men treft met 'n dergelijke belasting juist die mensen die veelal niet tot de ruimst bedeel den behoren. De heer Ten Berge: Onze fractie is in principeniet voor deze belasting maar wacht met belangstelling een rapport af. De heer Bosschers die in zijn beschou wing had gepleit voor verbetering van de in slechte staat verkerende Espelodijk (klinkerweg vanaf smid Broekhuis in Dijkerhoek tot aan de Raalterweg) komt op het plan van „Wegen- en waterlopen" van de Ruil verkaveling „Holten-Markelo" niet voor. Een verzoekom deze weg als nog hierop te plaatsen gaat uit. Wat een heerlijk gevoel krijgt men als menzich voelend als een rijkaard en wie is dat niet als hij geen zorgen, ziekten of schulden heeft) in een autootje van de Holterberg afkomend, de wijde omgeving overziet. De mensen die de toeristische route tussen Holten en Nijverdal voor de eerste keer rijden (natuur lijk niet zondagsmiddags) zijn allen vol lof en bezigen maar êén uitspraak: „Dat hadden we niet verwacht, we waanden ons in het buitenland." Maar niet alleen autorijden kan men er, ook fietsen en uren wandelen door het steeds weer wisselende landschap, waar ook Holten zo rijk aan is. De wijde vrijheid van onbedorven natuur ligt daar voor onze voeten en wat nog meer isbuiten de autowegen ademt men de frisse lucht van dennen, al of niet ver mengd met weidegeurtjes. Heel Holten gaat zich nu reeds voorbereiden om het de vakantiegan gers naar de zin te maken. De lo gies en pensions liggen als het ware al gepoetst en geschrobd te wachten op de aanmeldingen. De vlaggen wap peren van de hotels, die in alle jaar getijden (en ook nu) geopend zijn. Huisvestte „Hoog Holten" enige ja ren geleden niet Russische schaats- cracks en „De Prins" twee weken geleden niet onze nationale heldinnen op de smalle ijzers? Ook andere top sporters zoeken in die gezonde om geving vaak een welkome afleiding. Ongetwijfeld vindt men in Holten een andere, een rustige wereld... en die is voor ons zo heel dichtbij. Wan neer men eenmaal de weg naar Hol ten heeft gevonden, de gastvrijheid heeft geproefd, de gezonde lucht met de kruidige geuren van bos, heide en weide opgesnoven, dan doet u net als wij...u komt er beslist terug! Holten weet zijn gasten te waarde ren en zorgt, dat het deze aan niets ontbreekt. Terecht staat de gehele middenstand achter de propaganda van de VVV, waar de heer Kers in zijn kiosk bij het viaduct in de Gaar- denstraat hoek Dorpstraat, telefoon 1533 graag iedereen behulpzaam is. Holten is centraal gelegen tussen Almelo en Deventer, ligt aan de Hoe vaak zegt u niet: „Jantje drink je melk op, daar word je groot en sterk van!" Natuurlijk twijfelt u er geen moment aan, melk is gezond en goed voor de groei. Toch heeft melk in de loop der eeu wen niet altijd die goede reputatie gehad. In de late middeleeuwen ried men het drinken van melk zelfs af, omdat het schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Nu werd de melk in die tijd niet altijd zo hygiënisch be handeld, zodat er dikwijls ziektever wekkende bacteriën in voorkwa men; ook werd de melk wel verdund met slootwater! waardoor de voeding waarde ook niet erg hoog was. Lo gisch dus, dat de melk niet altijd even hoog aangeschreven stond. Te genwoordig is er, gelukkig, voldoen de toezicht op de hygiënische behan deling van melk en melkprodukten. Bovendien wordt alle melk gepasteu riseerd, zodat de schadelijke ziekte kiemen gedood worden; ook het aan mengen met water komt niet meer Melkvet niet zo best? Sommige boze stemmen beweren, dat je van melk niet groot en sterk, maar groot en dik wordt, en dik wor den is niet gezond. Het melkvet, een dierlijk vet, krijgt weieens de schuld omdat dit een min der gunstige samenstelling zou heb ben. Die boze stemmen krijgen wel een beetje gelijk, want téveel vet is gezond. Veel plantaardige oliën waar o.a. dieetmargarines van worden ge maakt, zijn beter voor de gezond heid, maar ook daarvan wordt u bij een te groot gebruik dik. Omdat gewone melk van dit minder goede vet bevat, moet hij maar zo veel mogelijk afgeschaft worden, zeg gen de boze stemmen. Dat is natuur lijk niet redelijk, want dan moeten eerst worst, spek en allerlei vette In een zeer sportieve wedstrijd heeft Blauw Wit met 1-0 gewonnen van Eversberg dat uit de laatste 4 De Espelose Toneelvereniging „ETV" hield haa, jaarlijkse toneel uitvoering op vrijdag 14 januari in „Het Trefpunt". Opgevoerd werd 't toneelspel „De stap terug" van Bert Peets. De hoofdrollen werden vervuld door Wim Vruggink en mevrouw G. Prins-Schippers als een boerenecht paar op leeftijd. De oude boer is in moeilijkheden verwikkeld met de freule van het dorp (mevrouw Reilink-Slijkhuis) over de verkoop van grond. Een conservenfabrikant (E. Markvoort) wil een fabriek bouwen op grond In de nabijheid van de Frederii-Ja- coba hoeve. Daartussendoor speelt een liefdesgeschiedenis tussen de zoon van de freule (W. Rensen) en de dochter van het boerenechtpaar (Berthe Waanders-Schippeis) en de zoon des huizes (W. Rensen) en de dochter van de conservenfabrikant (Dika Baltes). De dochter van de bakker zeilt tussen alle moeilijkhe den door (Dinie Klein Horsman). Het stuk werd vlot gespeeld. De aanwezigen (de laatste stoel was be zet) genoten zeer van het toneel spel. De Espelose toneelvereniging kan terugzien op een geslaagde avond en zal waarschijnlijk nog een twee de uitvoering geven. wedstrijden 7 punten behaalde. Het was een vrijwel gelijkopgaande strijd met de thuisclub iets gevaarlijker in de aanval. Aanstoot kreeg na plm. 10 minuten een droomkans op een voorsprong, maar hij faalde in het afwerken. Ook de gasten wisten zich kansen te scheppen doch de Blauw Witte doelman Piet Dijkstra, die bij het eerste voor de eerste keer onder de lat stond, deed schitterend werk. Vxjf minuten voor de rust nam Blauw Wit een 1-0 voorsprong door Ap Jansen uit een pass van Wim Belman. Het eerste kwartier van de 2de helft weer een zelfde spelbeeld als voor de rust doch daarna kwam Blauw Wit geruime tijd onder zwa re druk te staan Dijkstra voorkwam in deze periode door snelle reacties treffers. De laatste tien minuten was Blauw Wit aanmerkelijk sterker. Jan sen en Aanstoot misten goede kan sen, Hovenkamp beukte uit een vrije trap van 20 meter de lat en een kop bal van Jaap Thalen ging buiten be reik van de do&lman enkele centi meters over. De junioren B I wonnen in Rijssen met 3-0 van Excelsior B 3 dat door deze nederlaag z'n kans op de titel verspeelde. Henk Aanstoot maakte twee doelpunten en voor de derde treffer zorgde Jan Kolkman, snacks, zoals patates-frites met ma yonaise, nasi-ballen, slaatjes, enz. die veel vetter zijn dan melk en waar u veel sneller ongezond dik van wordt, afgeschaft worden. De boze stemmen verzwijgen ook iets, nl. dat melk rijk is aan hoogwaardig eiwit, kalk en vitamines. Vooral van kalk en vitamines krijgen mensen, die geen melk drinken, niet voldoende. Daarom heeft u het by het rechte eind, als u tegen Jantje zegt, dat hij zijn melk moet opdrinken: want kalk en vitamines zijn nodig voor de groei en de weerstand van het lichaam De hierboven genoemde snacks be vatten weinig of geen eiwit, geen kalk en geen vitamines! Maar nie mand drinkt zoveel melk, dat hij daardoor teveel vet binnen zou krij gen. Behalve melkvet moeten echter ook nog andere soorten vet gebruikt worden. Bijvoorbeeld die, waar dieet margarines van worden gemaakt. Dat zijn meestal plantaardige oliën, die beter zijn voor de gezondheid. Houd maat met melk Ook van het goede kunt u teveel ge ven. Stop uw kinderen daarom niet vol met melk, want dan eten ze te weinig ander gezond eten, zoals vlees of vis, groenten, brood, aardappe len en fruit. De goede hoeveelheid melk voor kinderen in de groei is 'Is liter voor kinderen van 4-7 jaai en 3/4 liter voor kinderen van 10-12 jaar. In die hoeveelheid melk zit 1/3 van alle eiwitten, die uw kind nodig heeft, 3/4 van de kalk en meer dan 3/4 van het Vitamine B2.Verder levert melk ook nog vitamine A, D en wat vitamine BI. Melk is dus een veel te belangrijk voedingsmiddel om zomaar even van de tafel te schuiven. Voor wie zijn de magere melkpro dukten? Zijn uw kinderen eigenlijk te dik, dan mag u ze in plaats van gewone melk, halfvette of magere melk ge ven, of karnemelk of magere yoghurt. Laat u ze echter rustig doorsnoepen van patates-frites met mayonaise, kroketten, nasi-ballen, gevulde koe ken, saucijzebroodjes en zoet snoep, dan zal het weinig helpen als u ze magere melkprodukten geeft. Wél is er één „maar", bij deze min der vette en vooral bij de magere produkten. Die bevatten nl. minder of geen vitamine A, en D omdat de ze vitamines in vet oplosbaar zijn en dus niet in melk zonder vet zitten. Vooral kleine kinderen hebben voldo de van deze vitamines nodig. Krijgen uw kinderen alléén magere melk en melkprodukten. vraagt u dan aan uw huisarts of hij aanvulling met een vitaminepreparaat nodig vindt. Lust uw kind geen melk? Sommige kinderen willen geen melk drinken, omdat ze het eenvou dig niet lekker vinden. Heeft u zo'n kind, probeert u het - dan eens met chocolademelk, yoghurt met vruchten vla, bordje melk met cornflakes, een milkshake of met melk op school. Het is gek, maar er zijn kinderen, die thuis geen druppel melk willen drinken, en op school vrolijk school- melk drinken! Op welke manier „Jan tje" zijn dagelijkse portie melk bin nenkrijgt is niet zo belangrijk, als hij hem maar binnenkrijgt. Hij wordt er echt „groot en sterk" van. „Met ergernis hebben we be merkt, dat op de Holterberg met dezelfde onfrisse methoden als destyds by het Meilinksbos wordt getracht bospercelen te verkave len en aan het onwetende en ar geloze publiek te slijten." Dit zei burgemeester mr. YV. H. Enklaar dinsdagmiddag in de vergadering van de Holtense raad by de voort gezette behandeling van de ge- meentebgegroting voor 1972. Hij reageerde daarmee op opmerkin gen, welke de heer YV. ten Berge (Gem. Bel.) maandagavond in z'n algemene beschouwingen gemaakt had. Naar diens mening zou de Holterberg tot natuurreservaat verklaard moeten worden om on gewenste ontwikkelingen te kun nen tegengaan. Mr. Enklaar zag dit niet als 'n oplossing. „Bestemming van de Holterberg tot natuurreservaat is geen planologische maatregel, zo- lat het gemeentebestuur er niet mee uit de voeten kan". De bur gemeester beloofde, dat het ge meentebestuur zal blyven trachten de ongewenste gevolgen van ver kavelingen tegen te gaan. Hij dacht, dat men een heel eind komt met de vorig jaar vastgestelde kampeerverordening. Voorts zei hjj te hopen, dat Staatsbosbeheer doorgaat met het verwerven van gronden op de Holterberg. Over de hoofden van de raadsleden heen deed hy een beroep op grondeige naren, die van plan zyn hun Hol- ter bezit te verkopen, dit ten ver koop aan Staatsbosbeheer aan te bieden. Met betrekking tot de zandwegen op de Holterberg verzekerde de burgemeester, dat het niet in het voornemen van burgemeester en wethouders ligt deze te verhar den. Hij maakte in dezen evenwel een voorbehoud voor de Wullen- bergerweg naar de Canadese be graafplaats, Je Beukenlaan onder- langs hotel Hoog Holten en de Enkweg. De kans zit er in, dat deze wegen nog eens voor verhar ding bij de raad zullen worden voorgedragen Een afsluiting van de toeristen» fe£n_ weg voor vrachtauto's behoort fesifg niet tot de mogelijkheden. De we- ggySTS genverkeerswet voorziet niet ia BSE zo'n beperking van het verkeer, pgljferl Een suggestie van de heer Ten fir:-/ Berge, om slechts verkeer tot een p=.~- bepaald tonnage op de weg toe te laten, achtte de burgemeester on- |p"-- uitvoerbaar, omdat men met een jj dergelijke maatregel ook autobus» sen zou treffen. (Dev. Dagblad) K erU uitge werl; spoorweg, van het westen naar Twen te en heeft een behoorlijke busverbin ding met omliggende plaatsen als Nij verdal, Raalte, Lochem, Borculo Nee- de, Goor en Rijsen. Gelegen aan het zuidelijke uiteinde van de Overijselse heuvelrug die de grens vormt tusen Salland en Twen te, hebben de bijna 8000 inwoners hun voornaamste bestaansbronnen bij de landbouw en veeteelt. Naast een be scheiden begin van industriële ontwik keling hebben velen ontdekt dat het toeristenverkeer behalve de gezellig heid ook het welzijn van de bevolking bevordert. Bekendheid kreeg Holten door zijn natuurschoon, zowel op de Holterberg als op de Zuux-berg, met mooie bos sen, heidevelden, panorama's en ra vijnen. Door witte, rode blauwe paal tjes aangegeven heeft het Staatsbos beheer in de omgeving van de pick nickplaatsen prachtige wandelingen uitgezet. Vooral in de weekends en zelfs de afgelopen zondag (16 januari) hebben oud en jong in veelvoud ge noten van deze routes. (Bij het WV- informatiekantoor kan men hiervoor zogenaamde voetspoorkaarten voor f 1,kopen, evenals andere kaarten en interessante routes). Automobilisten die 's winters tart- moeilijkheden ondervinden met hun wagen, geven vaak meteen hun accu de schuld hiervan. De startmotor draait lang maar vergeefs rond, de accu raakt leeg en dan is de logi sche oplossing: opnieuw opladen. Of, als dat nog niet helpt, een nieuwe accu kopen. Menige automobilist denkt dat hij hiermee alle moeilijk heden radicaal uit de wereld heeft geholpen. Tot hij ontdekt dat het niet helemaal waar is Als u dit overkomt, kijk dan voor al niet vreemd op als de moeilijkhe den opnieuw beginnen. Want het is namelijk helemaal niet zeker dat uw accu inderdaad de oorzaak van alle problemen was Recente, door de Champion bougie- fabriek uitgevoerde onderzoekingen over startmoeilijkheden bij koud weer, werpen een ander licht op de zaak. 29 procent van de automobilis ten die hun accu opnieuw lieten op laden, ondervonden nog steeds de zelfde startproblemen. Van degenen die een nieuwe accu in hun wagen lieten plaatsen, had 16 procent latex; weer moeilijkheden. Deze percenta ges werden echter onmiddellijk tot 10 teruggebracht, nadat motor en ontsteking goed werden nagekeken. Terecht is dan ook de conclusie ge trokken dat, wanneer zo lang ge start moet worden dat de accu hier bij leeg raakt, de oorzaak veelal gelegen is in versleten bougies, slech te bedrading of een ander defect aan het ontstekingssysteem. Daarom: als zich startmoeilijkhe den voordoen met uw wagen, zoek dan eerste de werkelijke oorzaak, voordat uw uw accu de schuld geeft. Omdat er hierboven sprake was van accu's opladen, is het misschien nuttig hier een tip te geven. Maak voordat het opladen begint altijd de accukabels los, de accu uit de wa gen halen is nog beter. Doel u dit niet en hebt u, bijvoorbeeld door vergeetachtigheid, uw radio nog aan staan, dan kon deze wel eens voor goed onbruikbaar worden. De hoge stroomsterkte van tie sneloplader kan namelijk fataal zijn voor de transis tor. Voor 1972, het 70e herdenkingsjaar van Cadillac's oprichting, biedt de ze General Motors division op haar modellen een aantal belangrijke me chanische perfectioneringen, verfij ningen qua vormgeving, alsmede een bumper systeem dat bestand is te gen een frontale botsing bij 8 km/ uur, zonder dat beschading optreedt. De Fleetwood Eldorado is uitgerust met een 8.193 cc V-8 motor. De an dere modellen, zoals de Fleetwood Brougham. worden aangedreven door een 7.734 cc V-motor. De Duitse Centrale voor Vreemde lingenverkeer heeft aan meer dan driehonderd Duitse journalisten, des kundigen voor reizen, een aantal vra gen gesteld. Een ervan luidt: „Wat zou u voorstellen, indien u buiten landse gasten in de Bondsrepubliek drie doelpunten zou moeten aanbeve len?" Het ging daarbij om steden, landschappen en toeristieke aantrek kelijkheden. Bij de antwoorden werd in de eerste plaats als stad Mün- chen met grote meerderheid ge noemd. En, wat de landschappen aangaat, stond Ober-Bayern aan het hoofd. Bij de toerischtische be zienswaardigheden stond Ober-Bayern met zijn koninklijke kastelen (Kö- ningsschlösser) op de derde plaats. ma< schx hole den TELEFOON 05483 - 1333 Commissionair: Mester: WBBH Factuurmr30631 Slachtdatum: 19-01-'72 Bijzonderheden: geen oormerk levend gesl. gew. klasse toeslag prijs bedrag gew. kg. P- kg. p. kg. 038631 74 IA 0,30 2,98 220,52 038632 81 IA 0,30 2,99 242,19 038633 76 IA 0,30 2,99 227,24 038634 88 IA 0,30 2,96 260,48 038635 81 1B 0,15 2,84 230,04 038636 89 IA 0,30 2,94 261,66 038637 79 IA 0,30 2,99 236,21 038638 86 IA 0,30 2,98 256,28 038639 77 IA 0,30 2,99 230,23 038640 83 IA 0,30 2,99 248,17 038641 84 1B 0,15 2,84 238,56 038642 85 AA 0,35 3,04 258,40 038643 80 IA 0,30 2,99 239,20 038644 87 AA 0,35 3,02 262,74 038645 88 IA 0,30 2,96 260,48 038646 83 IA 0,30 2,99 248,17 038647 80 IA 0,30 2,99 239,20 adnr blee wor drie keu den bed f 11 het f 65 doo sch dat aant. t/m 90 kg. aant. 90 kg. totaal gewicht totaal aantal Totaal bruto 4159,77 j 17 1401 17 vervoersrisico Premie CBS Premie CBS 1,50 2,32 17 17 Netto opbrengst hee cro; De volf vra aan 1 Eer i hei< thu: j heit i nee 1 Afg I ter 25,50 i zoe 39,44 1 ges 4094,83 In het eindbedrag is 159,99 aan BTW begrepen Indien de afrekening niet uiterlijk een week na levering heeft plaatsgevonden, gelieve U ons hiervan onmiddellijk in kennis te stellen. De in deze afrekening vermelde kwaliteitstoeslagen zijn voor: AA 35 ct. p. kg. Betaling vond plaats op 20-1-1972 2A 1B 15 ct. p. kg. 3A 2B IC' 5 ct. p. kg. 4 geen toeslag Varkens leveren: EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Wegens opheffing bedrijf te koop: een groot plm. 4.30x2.30x2.10 met twee verkooploketten, luiken en alarminstallatie. Vraagprijs 2000, IJSTENT „DE 15 MANDEN" Hoterberg 49 - Holten De advertenties in het HOLTENS NIEUWSBLAD worden van a tot z ge-lezen en her-lezen THUIS- !|VERKZAAMHEDEN In iedere gemeente worden personen gevraagd voor het vouwen van bi-ochures, sor teren van brieven, schrijven van adressen enz. Alle thuiswerken zijn direkt te aanvaarden. Inlichtingen (postzegel insluiten): LUCRATIEF BEDRIJF Postbox 2059 's-Hertogenbosch

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 4