Algemene beschouwingen gemeentebegroting 1972 Veel wensen bij diverse fracties Borkeld op gas- en liet aansluiten Beleid van B. en W. algemeen gewaardeerd Jonge staatsburgers op begrotingsvergadering Huidige welvaart kan tot ramp leiden Hinderivet Vol ksh u isvestin g Samenwerkings verband A iet enkel kritiek Ruilverkaveli ng Fi nanciën Jeugd Kale boel Gunstiger beeld Algemene Welzijnszorg Leefmilieu Sportpark Kom "Zon Bedrii Kritiek op Grontmij. Vrijdag 21 janiuui 1.0 u. Als voorspel van de begrotingsbehandeling werden maan dagavond door de voorzitters van de verschillende fracties de algemene beschouwingen gehouden, die naast waar dering voor de samenstellers van de begroting 1972 en de uitvoerige toelichting uitmondden in 'n aantal wensen en verlangens, die voor de leefbaarheid van de gemeente van het allergrootste belang zijn. De heer L. Kaan, voorzitter van de fractie van de PvdA opende de rij. Terug kijkend op het afgelopen jaar zo zei hij is er wel een ding waar de bevolking van Nederland op een harde manier mede geconfron teerd is n.l. het feit dat we met ons L. KAAN (PvdA) beleid om tot welvaart voor iedereen te geraken, uit het oog hebben ver loren dat we bezig zijn het WEL ZIJN van de mensen op een ontstel lende wijze te verwaarlozen. Vestiging van nieuwe industrieën «n uitbreiding van bestaande hebben tbt gevolg dat het woon- werk- en leefklimaat op een onrustbarende wij ze is aangetast. Ik hoef hier slechts de laatste smog-toestand in de Rijn mond te memoreren. Televisie, Ra dio en Pers hebben op een zeer In dringende wijze gesignaleerd dat de gevolgen van onze huidige welvaart Wel eens tot een ramp "kan leiden. Protesten en demonstraties, vooral van de jeugd, hebben ons met de neus op de feiten gedrukt. Nu reeds zijn grote delen van de Noordzee der mate vervuild dat zwemmen in dit water levensgevaarlijk is. Vele rivie ren en binnenwateren zijn volkomen ongeschikt geworden voor de recrea tie en bevatten zelfs geen levende vissen meer! Nederland het wa terrijke land kampt met drinkwa terproblemen, en als wij de laatste voorlopige conclusie horen van de z.g. „Club van Rome", die ons waar schuwt dat voortgaan op de ingesla gen weg over 30 jaar wel eens het einde van ons bestaan tot gevolg kan hebben, dan slaat je de schrik om het hart. Al met al een teken om tot bezinning te komen en met el kaar Nationaal en Internationaal of fers te brengen, die nodig zijn om een catastrofe te voorkomen. En daarom M.d.V. ben ik verheugd' in de door U aangeboden begroting voor het komende jaar de wil te be speuren om dit streven naar welzijn ook voor onze Gemeente centraal te stellen. De uitgetrokken gelden voor de voltooiing van de sportvelden, de steun aan de pas opgerichte Stichting voor Sociaal en Cultureel werk. het subsidiëringsbeleid voor de overige Culturele- Sport- enJeugdverenigin- gen. Alles wijst in deze richting! U kunt dan ook van de steun van onze fractie voor deze uitgaven verzekerd zijn. Wij alleen weten dat Uw college moet roeien met de riemen die U door „Den Haag" ter beschikking worden gesteld. En wij weten ook dai dit riemen zijn van een zeer beschei den afmeting. Laten we niet ophou den rechtstreeks, of desnoods via de Ver. van Ned. Gemeenten aan te dringen op verruiming van onze Financieën, opdat wij steeds meer kunnen doen om Holten tot een Ge meente te maken waar het goed wo nen en werken is en het democratiseringsproces in het Onderwijs stelt echter hoge eisen aan het onderwijzend personeel. Een schooladviesdienst zou hier on schatbare hulp kunnen brengen. Al leen kunnen wij dit echter niet op brengen. Samenwerking met andere gemeenten is hiervoor gewenst. De geplande gewestvorming kan hier uit komst bieden. En ofschoon de finan ciële consequenties van zo'n dienst' niet gering zijn, menen wij dat een eerste stap in deze richting de hoog ste prioriteit vergt. De realisering van de definitieve bouw van de school is nu in zicht. Hopelijk kun nen wij dan ook een Atheneum hier in onder brengen. Enige vragen resten mij nog: Vorig jaar is door de Raad een bedrag beschikbaar gesteld voor de financiering van een woningmarkt-on derzoek in Gewestelijk verband. Zijn hier al resultaten van bekend? Wat zijn de gevolgen voor de be woners van gemeente- en w.w. wo ningen van de huurharmonisatie. Gaan de huren stei'k omhoog en geeft dit aanleiding tot moeilijkheden met de bewoners? En dan de plannen voor een evt. nieuw Stadhuis. Is het rapport van Ratiobouw over de inrichtingseisen al gereed? Kunnen wij dit jaar nieu we ontwikkelingen die nauw verband zullen houden met het Komplan - verwachten? Heeft Uw college nog wel eens ge dacht aan mijn suggestie om een ge populariseerde uitgave van de be groting te verspreiden om de bevol king nauwer bij het gemeenteraads werk te betrekken? En wordt het nu niet wenselijk om met een meerjarig investeringsplan te komen opdat B. en W. en Raad zich gezamenlijk kunnen bezinnen op de prioriteit van uitvoering van ka- pitaalswerken die nu en in de toe komst nodig zullen zijn. M. de V.. Mijn alg. beschouwing vorig jaar ben ik geëindigd met de zitter, zullen stagnaties en tegenval lers niet uitblijven, en dan denken wij aan de eerste woning aanzet in „De Haar"; deze zijn door tijdver lies onnodig duur geworden. Aan de hand van bovengenoemde benadering komen wij tot de volgen de conclusie: Gezien de transactie, die heeft plaats gehad tussen „Universal n.v." en ter.. Horst en Co te Rijssen, zal een wijziging van het bestemmings plan op de Kol noodzakelijk zijn. Ver der is het een dringende noodzaak om de netspanning van het electri- citeitsnet op te voeren, en tot uit breiding van het gasnet voor het „Buitengebied" over te gaan. Wan neer we over deze bedrijven spreken, dan willen wij als eis stellen dat bij eventuele overname van deze Bedrij ven, de posities van het personeel van hoog tot laag veilig worden gesteld; zij hebben dit ruimschoots verdiend. Het wordt de hoogste tijd voor de uitbreiding en verbetering van de straatverlichting aan het begin van de Raalterweg en Dijkerhoek. Het verkeersprobleem in het Dorp is nog steeds urgent; het zal dan ook een dringende noodzaak blijven om hier extra aandacht aan te besteden. Ge noemde materie zal t.z.t. weer een voorname rol spelen bij de vaststel lingvan het Komplan, hieraan ver want is weer de sanering van de Dorpskern, waar echter geen reser vering voor op de begroting staat. Verder zal uitbreiding van het zwembad noodzakelijk zijn, en zal de bestaande accommodatie door ver warming en overdekking verbeterd moeten worden. Tevens denken wij dan meteen of het niet mogelijk is om de badmeester in te zetten bij de lessen in lichamelijke opvoeding bij het. basisonderwijs, waar thans de leerkrachten het moeten doen en de leerlingen van de scholen te Espelo en Dijkerhoek helemaal van versto ken zijn. Voor wat het Buitengebied betreft, zou ik U in de eerste plaats erop wil len wijzen dat de Espelodijk in zeer slechte staat verkeert; het begin van deze weg is zelfs levensgevaarlijk. Is over de verbetering van genoem de weg al contact opgenomen met de Ruilverkavelingscommissie? Het on derhoud van de nog overgebleven zandwegen laat nog veel te wensen over, tevens zal men in de toekomst meer aandacht moeten besteden aan het schoonhouden van de bermsloten fractie „Gemeentebelangen" consta teerde met vreugde een wat gunsti ger financiële positie van de gemeen te maar grote waakzaamheid blijft geboden in deze snel levende wereld waarin men graag de wensen van vandaag morgen vervuld wil zien Fractie voorzitter sprak hierna al volgt: In mijn algemene beschouwing ovei het dienstjaar 1971 heb ik gezegd, da; de bouw van woningen eerder achter uit dan vooruit ging. Zo was het ook Momenteel kunnen wij niet anders zeggen, dan dat er schot in zit. Hier zijn wij verheugd over, want een gro te schare woningzoekenden kunnen hiermede weer geholpen worden. Wij vragen ons alleen wel eens af, óf er geen mogelijkheid of oplossing te vin den is, om ook de minderdraagkrach- tigen aan een voor hun betaalbare huurwoning te helpen. Nu de plannen van Machinefabriek „Universal" N.v., door de aankoop van de fabriek van ter Horst en C'o te Holten, waarschijnlijk gewijzigd zullen worden, bestaat de mogelijk heid, dat de belangstelling voor de 3 HA-Industrieterrein in De Haar, niet doorgaat. Onze vraag is nu, me de om de reden dat dit gedeelte van het plan de Haar nog steeds niet is goedgekeurd door G.S., of het niet verstandiger is om deze gronden weer in de woningbouwsector terug te brengen. Wij weten niet of er mo menteel belangstelling in Holten voor Industrieterrein is, doch dit zou men even moeten aftasten. Ook zou, in dien het doorgang zou vinden, de ver plaatsing van de waterzuivering (waar wij sterk op aandringen) ver sneld moeten worden. Verder zouden wij graag willen we ten hoe de stand van zaken is wat be treft de Gemeente Holten en de Wo ningstichting Deventer. M. H. de Voorzitter wij zijn van mening, dat samenwerking tussen de Gemeenten in Gewest Salland nog niet vande grond komt. Het gevoel, dat Devénter zich meer met Apel doorn en Zutphen bezig houdt, neemt steeds hechtere vormen aan. Kunt U ons dit nader toelichten? E. M. VAN SCHOOIEN (Boerenparij) Provincie en Gemeenten ook arbeids intensief te worden. Daarom willen wij U erop wijzen, dat vooral bij Ge meentewerken mo,et worden uitgeke ken om bepaalde werken uit te be steden, bijvoorbeeld het onderhoud van sloten en bermen, het ledigen van beerputten enz. Over de bedrijven als zodanig valt verder niet zoveel te vertellen omreden de begroting van de bedrijven in de begrotingscommis sie is behandeld. Wel zouden wij graag van U willen horen hoever het is met de aanleg van aardgas naar de buurtschappen. de Voorzitter, dat ik het voordelig saldo van f 10.749,99 voor dit on derzoek zou willen reserveren en tevens ieder jaar een bedrag hier voor zou willen uittrekken, om op de ze wijze de bevolking eens in de drie jaar gratis te laten onderzoeken, om zodoende althans te proberen de bevolking aan het onderzoek deel te laten nemen. Mijnheer de Voorzitter, U zou bij na denken, dat het allemaal kritiek is, wat de klok slaat, maar zo is het toch ook beslist niet. Ik heb lof voor de voortvarendheid waarmee „De Haar" wordt aange pakt. En u het volgende plan voor de woningbouw probeert rond te krijgen, al menen sommigen ten dele ongefun deerde kritiek te moeten aanvoeren. Ook lof voor de uitvoering van de riolering in Dijkerhoek. Nog een wens uit Dijkerhoek: na melijk een trapveldje bij de school aldaar. Dit is, zoals ik uit informa ties heb vernomen, te verwezenlijken omdat de eigenaar van deze grond, de grond tegen ruiling met de ge meente wel wil afstaan. Ook de reorganisatie van de huis vuilophaaldienst kwam tot stand, al leen wat is nu de echte streefdatum om er mee te starten. Ook hoop ik, dat het probleem van de riool-water zuivering spoedig een oplossing zal naderen. Een facet wat zuiver onder de be- leidssfeer valt, is het hanteren van de Hinderwet. Wij vragen U een wat soepelertoepassingvan de aanvraag procedure in de Agrarische sector. Het zal U bekend zijn dat er in den lande al gevallen zijn van bedrijfs- Vorig jaar wezen wij erop, dat de jeugd zichzelf wil zijn, zichzelf wil helpen en zichzelf wil redden. U bent nu van plan via de Stichting Sociaal Cultureelwerk te Holten, wat te gaan doen voor de jeugd. Het doet Het jaar 1972 lijkt nog niet zo- on gunstig. Een sluitende begroting en zelfs een batig saldo van honderd dertigduizend gulden. Wel moesten er enkele belastingen verhoogd wor den, doch de belastingfactor zal toch in de komende jaren een gehele ver andering ondergaan, er zullen belas tingen bijkomen en afvloeien. Bij de ze laatsten zullen de honden en ver makelijkheidsbelasting naar onze me ning moeten vallen. M. H. de Voorzitter, Regeren is voor uitzien, een begroting is ook vooruit zien en als wij de lijst zien van be grotingswijzigingen voor 1972, dan hebt U naar onze mening goed ge zien en U kunt er op rekenen dat de fractie Gemeentebelang U bijstaat in Uw beleid voor 1972. De heer E. M. van Schooten (Boe ren Partij) sloot de rij van sprekers met de volgende beschouwing: De uitvoering van de ruilverkave ling heeft het afgelopen jaar verder gestaltegek regen. Wegen worden aangelegd, kanalen gegraven, die wel eens een te strak ke ontwatering tot gevolg konden hebben. Zeer goede cultuurgronden wor den de boeren via een wet, waar van de uitvoering alleen in Grieken land of achter het IJzeren Gordijn thuis zou kunnen horen, afgepakt om het landschap aan te kleden en de boer uit te kleden en dit in een tijd, dat de voedselvoorziening wel eens problemen kan gaan vormen. Tot slot nog enkele opmerkingen. De snelheidsbeperking Parallel weg Rijssen-Holten. Deze kwestie is enkele vergade ringen geleden ook al aan de orde geweest. U heeft toen Mijnheer de Voorzitter toegezegd, dit nog weer met Rijkswaterstaat op te nemen. Is dit al geschied? En zo ja, wat is hiervan dan de uitslag, gezien de bijna even grote ongerustheid bij de ouders van dé schoolgaande kinderen, als voor aan leg van de Parallelweg. Op de Kol zijn de straatnaambord- Realisering van dit plan is zeer ur gent, opdat deze mensen weten waar zij aan toe zijn. Verder overname G.E.B.; uitbrei ding gasnet vooral naar de buiten wijken; slachthuisbedrijf, enzovoorts. Het zou mij te ver voeren om overal uitvoerig bij stil te staan. Mijnheer de Voorzitter, ik kom aan het eind van mijn beschouwing, wetende op verschillende punten, naar mijn mening terecht, scherpe kritiek te hebben geleverd, op an dere punten waarderend te hebben gesproken. Mijnheer de Voorzitter, mag ik eindigen met hetgeen waarmede ik ben begonnen en wel, dat wij als le den van de Raad in de morgen van dit nieuwe jaar zijn begonnen met onze arbeid en daaraan de wens toe voegen, dat het ons allen gegeven moge worden om onze arbeid voort te zetten tot de avond van dit jaar. U, Mijnheer de Voorzitter en Uw College moge ik toewensen, dat U in dit jaar de nodige wijsheid en kracht zult mogen ontvangen om Uw zware en verantwoordelijke taak te vervullen, leiding te geven aan ons als Raad en dat wij allen te samen mogen medewerken aan de uitbrei ding en opbouw van onze gemeen te, die waard is om onze beste krach ten daaraan te besteden. Burgemeester mr. W. H. Enklaar sloot hierna de vergadering nadat hij dank had gezegd voor de gehouden ..Algemene beschouwingen" die al lemaal constructief waren; iets waar mee het college zich gelukkig prijst. (Het antwoord van de voorzitter aan de raadsfracties vindt men op de volgende pagina Red.). hoop' uit te spreken dat ik nu een optimistischer geluid zou kunnen la ten horen. Welnu, ofschoon de toe stand van de financiën ook nu nog niet rooskleurig genoemd mag wor den, zit cr in deze begroting voor Voor de aanleg van tuintjes en plantsoenen in „De Haar" is een be drag van f 19.000.— ter beschikking gesteld. Ik vraag mij af of dit be drag niet te laag is. Het wonen in een wijk in aanbouw brengt veie on gemakken met zich mee. Als je er doorheen rijdt is het maar een kale boel. Het aanplanten van bomen en struiken ook langs de openbare we gen nu reeds zou de buurt aan trekkelijker maken om in te wonen, en het aanzien zeer opvrolijken. Holten is een Recreatie gemeente. En in zo een gemeente hoort een goed zwembad. Het bestaande is te klein en het toezicht laat vooral 's zo mers op drukke dagen wel eens te wensen over. Nu zal dit jaar de ver warming van het bestaande bad ge realiseerd worden, hetgeen een wel kome verlenging van de gebruiks duur betekent. Uitbreiding en bouw van een overdekt bad staan echter P.M. op de begroting. Moeten wij daaruit opmaken dat de uitvoering dit jaar nog niet zal worden aange pakt? Dat zou te betreuren zijn. want de realisering van deze reeds vele jaren geuite wensen zou en voor het toerisme, en voor de be volking een ruime verbetering van de mogelijkheden tot ontspanning en op voeding verbeteren. Ik denk b.v. aan het Schoolzwemmen het gehele jaar door! Mijnheer, de Voorzitter, In Uw oudejaarsrede zinspeelt U op de bouw van een School met de Bij bel op de „Kol", wat de mogelijk- hied om aldaar het zo lang gewens te gymnastieklokaal te kunnen bou wen. zou verhogen. Zijn dit reële plan nen en zo ja. waar zou dit dan moe ten gebeuren? Gaarne zouden wij na dere bijzonderheden van Uw college willen vernemen. Een belangrijk facet in onze sa menleving is het onderwijs De Scho lengemeenschap o.a. groeit gestadig I)e uitvoering van de mammoetwet J. H. BOSSCHERS XCHU en ARP) 1972 toch wat meer ruimte dan wij tot nu toe gewend zijn geweest. Laten wij hopen dat deze stijgen de lijn in de toekomst zal worden voortgezet, zo besloot de heer Kaan. De heer J. H. Bosschers sprekend namens de fracties van de CHU en de ARP wenste allen die de cijfers tot realiteit moeten brengen veel sterkte en plezier bij hun arbeid. De begroting nader bekeken constateer de hij een wat gunstiger beeld dan de voorgaande jaren. Vele wensen uit de algemene beschouwingen van 1969 en 1970 zijn voltooid of staan op stapel. Sportveldencomplex „Meer manskamp". Sociaal Cultureel werk.' Ambulance, Bejaardentehuis, diverse scholen vernieuwd of uitgebreid, rio lering Dijkerhoek, verharding van we gen in het kader van de ruilverka veling „Holten-Markelo" enz. enz. Gezien echter de snelle groei zul len wij steeds uit moeten zien naar die voorzieningen, waaraan behoefte- zal zijn en die passen in het kader van de toekomstige ontwikkeling van onze gemeente. Dan kom ik thans op de voor ons liggende Begroting terug; zij mag er nog zo gunstig uitzien, in wezen zal men een tekort hebben, als men ten minste vooruit wil. In een Begro ting zal men nimmer een tekort heb ben als men het spelletje speelt van „Blijf zitten waar je zit en verroer ie niet.", doch dit zou voor onze Ge meente funest zijn. Vanuit deze filo sofie zal men dan ook steeds vol doende kapitaal en mankracht ter beschikking moeten hebben om ver schillende voorzieningen en handelin gen te kunnen uitvoeren. Ondanks een goed beleid, Mijnheer de Voor sluitingen in deze sector; zou zich een dergelijk geval in onze gemeen te voordoen, dan zal het bedrijf vol gens ons schadeloos moeten worden gesteld. Door de overheid is inmid dels een werkgroep ingesteld, om deze materie te onderzoeken. Na de Begroting in zijn geheel on der de loep genomen te hebben, moeten wij constateren, dat er zeer waarschijnlijk nog onvoldoende admi nistratief personeel aanwezig is. De oorzaken zijn volgens ons de bedrij vigheid in de gemeente door de snel le groei, en wij verwachten even als de inwoners steeds meer inlich tingen en toelichting over allerlei za ken. Helaas moet door ziekte een vak kundig personeelslid vaak voor an der werk invallen, en tevens bezoe ken enkele de Bestuursschool. Gezien alle bovengenoemde fakto- ren zouden wij dan ook willen advi seren: 1) Uit economische overwegingen, het afvoeren van de verharding van de „Dikke Steensweg", om deze t.z.t. tegelijk te vehharden met het Westelijk gedeelde van „De Duistere Steeg". 2) Invoering van de Toeristenbelas ting om reden: Door de grote toename van het toerisme zullen wij diverse voorzieningen moeten opvoeren, en het is heus niet al leen de Voorlichtingsambtenaar, die de kosten met zich mee brengt. Wij denken verder aan het Streek V.V.V., het Recreatie schap, aan de Braderie en de Re- creatietenl. ja het werkt zelfs door in verschillende diensten en bedrijven: zo niet direkt, dan wel indirekt. Dit is volgens ons een zeer reële belasting, en wat merkt men in de vakantie van een kwartje ex tra per overnachting, en waarom zouden de inwoners van deze ge meente hiervoor belasting moe ten betalen? Over de bedrijven hoeven wij niet uit te wijden, deze blijken gunstig te draaien, alhoewel het slachthuis al tijd conjunctuur - gevoelig zal blij- ons dan ook plezier, dat bij nader schrijven, U ons een betere belich ting hebt gegeven over de aankoop van een boerderij. Wij zijn met U van mening, dat de gehele Holtense jeugd van deze boerderij gebruik kan maken. Algemene welzijnszorg moet er we zen, maar wat denkt U van een al gemene stichting voor maatschappe lijk werk-gezinsverzorging-bejaarden- hulp-, die ook met een tekort zitten? Vorig jaar hebben wij Meilinks bod kunnen redden, maar hoe lang zal het duren voordat wij resoluut een punt kunnen zetten aan de nog steeds doorgaande verkaveling van percelen bosgrond. Thans is men weer bezig in de Holterberg. Is het niet mogelijk, (dit is maar een vraag,) om van de hele Holterberg een natuurreservaat te maken waar bij ik dan denk, om niet meer wegen in de Holterberg te verharden, doch deze bewaren voor wandelwegen. Ook zijn wij M,H. de voorzitter, van me ning dat, wanneer de touristenweg weer voorzien is van een nieuwe slijtlaag, deze verboden moet worden gesteld voor vrachtwagens. Het is im mers, de naam zegt genoeg, een tou ristenweg. Nu de toestemming van het bestem mingsplan „De Borkeld" steeds lan ger op zich Iaat wachten, lijkt het ons raadzaam om dit plan tot een oplos sing te brengen. Wij zijn er nu bijna 5 jaar mee bezig en het. begint ons danig de keel uit te hangen. Mijnheer de Voorzitter, ik ben mij ervan bewust nog zeer onvolledig te zijn geweest; ik heb echter getracht via dit resumé de gang van zaken in onze gemeenten en de toekomstige ontwikkeling hiervan zo objectief mo gelijk te benaderen. Wij hopen dan ook dat het moge bijdragen tot het welzijn van deze gemeente,Waar hel goed is te Leven en te Werken. De heer W. ten Berge, die een al gemene beschouwing hield namens de Wij zijn blij M. H. de Voorzitter, dat er dit jaar een gedeelte van het nieuwe sportpark in gebruik kan wor den genomen. De mens heeft recht op sport en spel en 'tevens creatief bezig te zijn. Daarom M. H. de Voor zitter kunnen wij ons geheel achter Uw plannen stellen om gelden be schikbaar te stellen voor de verwar ming van hel zwembad. In deze zij») wij achterop geraakt bij omliggende gemeenten. Ook een overdekt zwem bad en een restaurant, behoren nu eenmaal bij d'e accommodatie en wij menen te veronderstellen, dat de ge hele afronding van het zwembad, niet te lang meer op zich zal laten wachten. Het verheugt ons dat de bouw van een sporthal in het nieuwbouwproject van de Scholengemeenschap, niet on denkbaar moet worden geacht, even als de mogelijkheden voor de bouw van een gymnastieklokaal op de Kol. Nu in ruilverkavelingsverband het verharden van wegen plaats vindt, zouden wij graag zien dat de overige kilometers zandwegen en ook de fiets- Daden meer aan de beurt komen voor goed onderhoud. U weet. M. H. de Voorzitter, dat het komplan een steeds voortdurende vraag is. Wij willen er hier op dit moment niet verder op in gaan, om dat wij weten dat het bij U de volle aandacht heeft en dat er aan ge werkt wordt. ijven W. TEN BERGE Gemeentebelangen Het is bekend, M. H. de Voorzitter, dat arbeidsintensieve bedrijven het steeds moeilijker beginnen te krij gen. Zo langzamerhand beginnen Rijk, Het is gelukkig ook weer een slui tende begroting. Mag dit misschien eendeels toegeschreven worden aan de snelle afwikkeling van „De Haar" en verruiming van het plaatselijk be lastinggebied, anderdeeld toch ook door een reëler opzet van de begro ting, zodat er op onvoorzien nu een bedrag prijkt van f 131.919,93. Door verschillende begrotingswijzigingen zal dit bedrag opgesoupeerd wordeh tot f 11.418,03, althans zo stejt Uw College het voor. Een voorstel, Mijn heer de Voorzitter, waarmee ik niet akkoord kan gaan, want het is naar mijn mening mogelijk, ook ten dele gezien vanuit het licht van de ver andering op het plaatselijk belasting gebied, om de hondenbelasting af te schaffen. Dit is toch een onredelijke belasting? Waarom wel hondenbelas ting en geen katten of rijpaardenbe lasting? Naast de hondenbelasting, kan ook de vermakelijkheidsbelasting rustig worden afgeschaft, want het is ten enenmale onredelijk, dat de ene vereniging subsidie ontvangt, terwijl de andere belasting moet betalen. De ze twee belastingen zullen de gemeen te samen f 19.500,gaan kosten. U zult zeggen, er komt nu een sal do van f 112.419,93. maar door ver schillende uitgaven te schrappen tot een bedrag van f 17.445.49 komt er een saldo van f 129.865,42, terwijl uit delijst van de begrotingswijzigingen een bedrag van f 23.992.— geschrapt kan worden, zodat de belastingverho ging in geen geval door behoeft te gaan! Al met al een bezuiniging van f 41.437,49 tegen een inkomstender ving van f 30.687,50. zodat er een voordelig extra saldo overblijft van f 10.749,99. Voor de bestemming hiervan, kom ik nog nader terug. In de eerste plaats wil ik even enkele van de belangrijkste punten aansnijden waar ik op tegen ben. Allereerst de verhoging van de subsidie aan de Stichting Sportbe- langen Holten. Dat is niet omdat ik deze Stich ting deze verhoging niet gun, daar ik goed doordrongen ben van het feit, dat de sportaccommodatie in Holten bijzonder slecht is, maar vanwege het feil, dat de Grontmij, die hier de aanleg van de velden in handen heeft, hier een bijzonder slecht en zonder kennis van zaken beleid voert. De ingezaaide velden staan er bij zonder slecht voor en komt hier een voor het grasbestand slechte winter overheen, dan kon het wel eens ge beuren, dat de ellende piet is te overzien. De Grontmij werkt teveel met theorie, terwijl de praktijk soms heel anders is. De aanleg is ten enenmale te duur om hier maar met de pet naar te gooien. Ik heb in de Commissie hierop ook al herhaalde lijk gewezen. De tweede belangrijke post is de subsidie van f 8.54H aan de Stich ting Sociaal Cultureel •Werk, Ik ben het dan ook volledig eens met de minderheid van Uw college, zodat dit geen nadere toelichting behoeft en heb er dan ook geen behoefte aan om alle verenigingen te gaan subsidiëren, daar dit te veel administratief werk meebrengt en men eigenlijk teveel tegen de overheid aanleunt. Wat mij het afgelopen jaar getrof fen heeft, is dat het bevolkingson derzoek slecht is verlopen. Ik vind het echt betreurenswaar dig, want laten de mensen toch goed inzien, dat men niet alleen een gevaar voor zichzelf kan zijn. maar ook een besmettingsbron voor an deren kan zijn. Het is daarom dan ook, Mijnheer jes dan weer eens bevestigd aan de weg. dan weer eens aan de huizen, wat voor mensen, die een straat zoeken onduidelijk is. Is het mogelijk, deze bordjes aan de weg te plaatsen? Er zijn nog vele punten op te noe men, die bij mij in de belangstelling staan. Bijvoorbeeld realisering Komplan, waarvan de uitvoering geen uitstel meer kan lijden, gezien de moeilijke situatie, waarin verschillende mid denstanders verkeren. Aan de algemene beschouwingen van de fractieleiders op de begroting 1972, ging een korte bespreking over een summiere agenda vooraf. Rijks waterstaat wil van de gemeente Hol ten diverse stroken grond aankopen voor de verbetering van de oude E 8 tussen Markelo en Holten. Voor deze stroken grond langs de weg wil Rijkswaterstaat een bedrag van f 6370,- geven. „Een schamel be drag", vond burgemeester mr. En klaar. Het raadslid H. Rietberg (CHU) zou er tegelijk de aansluiting van De Borkeld op het gas- en elek triciteitsnet aan willen verbinden al» de wegaansluiting klaar is. „Deze onrendabele gebieden hebben nu de kans", meende de heer Rietberg. Burgemeester Enklaar zei dat de gemeente nog even moet wachten, omdat het wegenstramien in De Bor keld nog niet bekend is. „Misschien wordt hierdoor ook de eerste aan zet tot het geplande zomerhuisjester rein mogelijk", aldus mr. Enklaar. De heer D. J. Wansink (Gem. Bel.) stemde tegen een voorstel om voor het ingebruikgeven van een stuk weg op de Holterberg aan de heer C. G. Bal, eigenaar van een kiosk, in plaats van f 100,- nu f 125,- in rekening te brengen. Op voorstel van B. en W. werd aan de heer J. Schippers aan de Diessen- plasstraat een bouwterrein verkocht voor f 17500,—. Aan de heer E. Over- meen, Holterbroek werd aan het Beu kenlaantje een perceeltje bouwland verpacht voor f 15,- per jaar. Het publiek in de begrotingsvergaderingen bestond maandaq- avond (Algemene Beschouwingen) en dinsdagmiddag uit de leer lingen van de hoogste klas van de School met de bijbel". Burge meester Enklaar zei het bezoek van de jonge staatsburgers en het hoofd der school de heer H. Ch. Vogely zeer te waarderen. De raad zit er ook voor de jeugd der gemeente en het is fijn dat de jeugd belangstelling toont. Burgers die uitblijven en geen interesse to nen daar moet men het 'over het algemeen niet van hebben. De jongelui die op beide vergaderingen (2 verschillende groepen) een uurtje aanwezig waren werden door waarn. gemeentebode d* heer Kers getracteerd op een reep chocola.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3