Oudejaars-rede burgemeester mr. W. H. Enklaar 21£f I hp 11 t MH F 4 V olkshuis vesting Ruim ordening Financiën Gemeen tei verken Wegen Onderwijs De Gouverneur-Generaal van Canada Roland Michener was op het ere-kerkhof, in aanwezigheid van Prinses Margriet, zijn echtgenote, de Commissaris der Koningin en Holt ens burgemeester Mijne Heren Leden van de Raad, Nog enkele dagen, dan zal het jaar 1971 ten einde zijn en wenkt ons het perspectief van een nieuw jaar. Ieder jaar vergunt u mij, voordat U, als raad van Holten, voor het laatst in het jaar uiteengaat, nog een ogen blik stil te staan, bij de arbeid, wel ke wij tezamen met onze medewer kers, volbrachten, voorzichtig ook te tasten naar de vooruitzichten, welke in het nieuwe jaar ons zouden kun nen bieden. Ik geloof, dat het zinvol zou kunnen zijn mijn overdenkingen over het wel en wee van onze goede gemeente in een wat wijder kader te zetten en de ze te plaatsen in het gebeuren van deze tijd, waarmede wij ook in Hol ten te maken hebben. „Ik peins over die woorden: ein debegin en wat daartussen zich als vorm om lijnde en peinzend, verlies ik. mij in hun zin". zo zeide Henriëtte Roland Holst het, zo zou ik het vanavond met u wil len doen. De mensen van alle tijden hebben het hoezeer zij kind van hun tijd hoezeer zij daarvan ook de Onvrede met bepaalde facetten van onze samenleving pleegt vaak te re sulteren in een veroordeling van de ze gehele samenleving. Kortom, te weinig wordt beseft, zo als een oude Holter boer het zo kern achtig placht te zeggen, dat de boek weit drie kanten heeft. Het is een goede zaak, wanneer wij ons ter dege rekenschap geven, waar om wij handelen, zoals wij dat doen. Het is evenzeer gezond en nood zakelijk, wanneer anderen de vinger leggen bij al datgene, wat beter, wat anders had behoren te geschieden, mits dit maar geschiedt om op te bou wen en niet om af te breken, ,,Een vriend, die mij mijn feilen toont, is mij mijn vriendschap waardig" zo leerden wij het reeds op de lagere school. Omdat ik mij hoe langer hoe meer afvraag of de kritiek, die ons uit onze samenleving met uit Holten bereikt, destructief en negatief ge laden als deze vaak is, geen grote ge varen inhoudt voor ons volks bestaan, ben ik daarover verontrust. Zij kan immers een uitholling en een aantas ting van de democratische waarden de zuurdesem van ons Staatsbe stel - betekenen. wijze over de in de begroting 1972 geraamde onvoorziene post ad. f 130.0000,- dient te worden beschikt. Nu nog onlangs de begroting 1972 is verschenen, moge ik mij ontslagen achten verder uitvoerig in te gaan op de financiële perspectieven voor het komende jaar. Het instituut der centrale financiering werkte ook in het afgelopen jaar frus trerend. SLechts voor een bedrag ad f 34,300,- werden financieringsmidde len ter beschikking gesteld, waar mede wij onz,e vlottende schuld kon den consolideren of kapitaalsuitgaven moesten financieren. De totale leningsschuld onzer ge meente bedroeg ultimo december 1971 f 15.800.000,-. Het totaal budget 1971 bedroeg f 12.400.000,- tegen 15 millioen voor 1972. Het gonst in Holten van bouwacti viteiten, zo luidde een kop in het Hol- tens Nieuwsblad. Inderdaad, alom in onze gemeente is de bouwactiviteit in het afgelopen jaar behoorlijk van de grond gekomen, 't moge met voldoe ning worden geconstateerd. De remmende factor, die zich aanvan kelijk deed gelden, was gelegen in de trage wijzë, waarop de grondver werving plaats vond. Het mag gezegd worden, dat de recht bank in Almelo en onze juridische raadsman, mr. Nyssingh, bijgestaan door onze taxateur van Hoogmoed, met voortvarendheid, na 't tot stand- komen van het Koninklijk Besluit tot onteigening van de gronden in de Haar, een vlotte verwerving c.q. voorlopige in bezitneming van bouw terreinen hebben bevorderd. Moeilijk aanvaardbaar is de serene rust, waarmede de Raad van Sta te zich de tijd gunt, om tot een be sluit tot onteigening van gronden te geraken. Te lang heeft deze procedure moe ten duren, waardoor niet in de eer ste plaats de gemeente, maar wel de woningzoekenden zijn gedupeerd. Dit geduld, dat de woningzoekenden hebben moeten opbrengen, is niet al leen ten koste gegaan van hun le vensvreugd, maar het heeft boven- t i i De school te Dijkerhoek in een geheel vernieuwd jasje 2e lid der Gemeentewet te continue ren. Grote erkentelijkheid past ons voor de zorgvuldigheid en toewijding, waar mede zij haar taak vervulde. Een woord van eerbied en waarde ring zij gewijd aan wijlen de heer J. Kroon die vele jaren aan het werk van deze commissie leiding gaf. Gedurende al de jaren, dat de heer Kroon burger van Holten was, heeft hij zich met de inzet van zijn gehele persoon beschikbaar gesteld voor het werk, dat zijn hand vond om te doen. Op deze laatste raadsvergadering van het jaar gaan mijn gedachten ver vuld van eerbied en waardering naar hem uit. ce De regeling van de ruimtelijke orde ning in deze gemeente heeft in het afgelopen jaar plotseling volop in de niet ondergraven, en niet te kort doen aan de verantwoordelijkheid haar door de kiezers op de schouders ge legd. Onze verdere werkzaamheden op het gebied van de ruimtelijke ordening zullen met in achtneming van het vo renstaande op een wat breder vlak worden verricht. U stelde daartoe een raadscommis sie en' een forum ruimtelijke orde ning in. Het ligt in de bedoeling, dat het col lege van burgemeester en wethouders tezamen met de raadscommissie op gezette tijden 't gevoelen vragen van het forum omtrent de gedachten, die er bij de leden daarvan leven over de inhoud, welke de bestemmings plannen zouden moeten hebben. Voor alle duidelijkheid zij er op gewezen, dat het forum slechts forum is, wan neer het met B. en W. en de raads commissie ruimtelijke ordening bij een is. Ik vertrouw, dat wij op deze Vooraanstaande ingezetene meesterJ. Kroon (66) overleed te Lochem, gestalte te geven, doch langs de de mocratische kanalen, die ons daartoe ten dienste staan, ons aldus construc tief en positief opstellend, ons om gordend met de wapenrusting van 'n geestelijke weerbaarheid, die bestand is tegen de destructieve krachten, die ons belagen, „Wij moeten voort naar onbekende dingen en naar een horizon, die immer wijkt, maar met de winst van weerbaarheid verrijkt, uit de ervaring der herinneringen". Keren wij thans terug tot de fata et facta onzer gemeente in het afgelo pen jaar, richten wij ons oog op de toekomst, zoals die zich thans aan ons voordoet. 1 lil De financiën der gemeente bepalen grotendeels het beleid, dat kan wor den gevoerd. Ofschoon 't redelijk wensenpakket, dat in onze ogen diende te worden gerealiseerd, de financiële mogelijk heden der gemeente verre te boven ging en uw raad deswege op een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds tevergeefs 'n beroep deed, mag toch worden geconstateerd, dat het beeld onzer gemeente-financiën, in dit din geresulteerd in verhoging van bouwkosten en daardoor van huurprij zen. Indien in minnelijk overleg met de grondeigenaren tot overeenstemming zou kunnen worden gekomen, zouden de belangen van de woningzoekenden wezenlijk zijn gediend, 'zónder dat' die van .de grondeigenaren zouden zijn geschaad. Met zorg hebben u en ik moeten con stateren, dat de woningbouw in 1972 huurprijzen te zien heeft gegeven, die niet zijn aangepast aan de inkom sten van hen, die in de eerste plaats voor deze woningen gekwalificeerd zijn. Mijns inziens zal de minister, wil hij huisvestiging voor de laagste gesa- larieerden willen- scheppen, er niet aan kunnen ontkomen nogmaals met 'n huurbelasting en 'n meer effectie ve individuele huursubsidie te ko men. De huurbelasting kan 'n middel zijn, >m doorstroming te bevorderen. Nieuwe woningen in het plan „De Haar" algemene belangstelling gestaan. De hoorzitting, op 14 september. 1971* gehouden met betrekking tot.de struc tuurschets Holten en het schetsplan Beuseberg, deed de golven plotse ling hoog en geëmotioneerd opslaan. Een actiegroep Beuseberg wierp zich op, om haar bezwaren tegen de ruimtelijke vormgeving van onze ge meente tot gelding te brengen. Een ongenuanceerdheid in z'n optre den kon aan deze groep niet worden ontzegd. "Ik betreur het, dat het karakter van een hoorzitting, op 1 september 1.1. volkomen verloren ging. Luisteren naar eikaars standpunten, bereidheid ook om zich open te stel len voor de visie van de ander wa ren, mijns inziens, te weinig aanwe zig. Doel van inspraak is immers om de mening van de burgerij te peilen, op- Vrijwilligers-medaille voor hoofdbrandwacht J. W. J. Bluemink invloed ondergingen, Tempora Mu- tantur, et nos mutamur in illis (de tijden veranderen en wij veranderen met dezen). Gelukkig, dat de mens in staat is mede te groeien en zich aan te pas sen aan de evolutie, die zich in de ganse geschiedenis der mensheid steeds heeft geopenbaard. Verandering van inzichten, van nor men, van levensgewoonten, zij zijn immer aan de orde van de dag ge weest. Ik behoefde u daarover niet te spre ken op een avond als deze, wanneer deze veranderingen in de huidige tijd tot stand kwamen na een kritische afweging van het pro en contra. De wijze, waarop nieuwe ideeën aan ons woeden gepresenteerd baart zor gen. De maatschappij kritiek komt onge nuanceerd tot ons. Radio en televisie brengen deze op een vaak indoctrine- rende wijze. Te weihig is in onze samenleving nog de wil te vinden om te luiste ren, de bereidheid om zich te laten overtuigen. De onverdraagzaamheid, het respect voor de "overtuiging van de ander is vaak verre te zoeken. Ik vrees, dat er in ons land, in on ze wei-eld, een geestelijke milieuver ontreiniging gaande is, die ons allen kan aantasten, wanneer wij niet waakzaam zijn. wanneer wij deze niet met kritische zin tegemoet tre den, wanneer wij ons niet. harnassen met geestelijke weerbaarheid. We mogen, Gode zij dank, leven in een democratie. Wij moeten ons daarbij indachtig zijn, dat deze democratie haar spel regels heeft, die geëerbiedigd moeten worden, wil deze democratie niet ten onder gaan. wil deze ook functione ren, zoals deze behoort te functio neren. De geschiedenis kent de voorbeelden dat democratische stelsels ten onder gingen, omdat men de spelregels verzaakte. Begrijp mij niet verkeerd, mijne he ren lecjen van de Raad. ik ben er mij van bewust, dat onze democratie, zoals wij die thans kennen, geen eind punt is. maar dat zij voortdurend in beweging is en in beweging moet blij ven, wil zij een levende en geen ver starde staatsvorm worden. Wij hebben daaraan te bouwen door open te staan voor nieuwe gedach ten, wij dienen bereid te zijn daaraan Holter Meimarkt in Kalfstermansweide licht bezien niet geheel en al onbe vredigend is. Wij hebben immers in het afgelopen jaar in alle bescheidenheid nog een aantal kapitaalswerken kunnen uit voeren, terwijl ook de begroting 1972 niet geheel zonder perspectief is. Zorgvuldige afweging zal geboden zijn bij het bepalen van prioriteiten, wanneer van u een beslissing wordt gevraagd over de vraag op welke m Hearing over sociaal cultureel werk in de aula van de Scholengemeenschap 't Instituut van de woningwetwoning is immers van dé aanvang af bedoeld geweest om de bevolking met de laagste inkomens een redelijk onder dak te verschaffen. De situatie van dit ogenblik leidt er toe, dat zij, die in deze lage inko mens-categorie zitten, soms noodge dwongen. huizen betrekken, waarvan zij eigenlijk de huur moeilijk kunnen opbrengen. In 1971 werden voor f 1.378.985,- aan bouwterreinen verkocht, terwijl voor f 463.961,- aan gronden weid aange kocht. De ontsluiting van het bestemmings plan ..De Haar" vorderde gestadig In 1971 werd hiervoor rond f 1.000.000.- gevoteerd. De premiewoningbouw. welke in' 1970 begon, doorliep een lijdensweg. Aan de aannemer moest aanvanke lijk helaas de gewenste voortva rendheid worden ontzegd. In 1971 kwamen gereed: 1971 1970 woningwetwoningen 10 - particuliere premiewoningen 13 >art. vrije sector woningen 29 bejaardenwoningen 12 - premie corporatiewoningen 53 tezamen 75 42 In aanbouw werden genomen: woningwetwoningen 301 bejaardenwoningen 2< erkoopwoningen 4! >ejaardencentrum Samen 37. Iet aantal woningzoekenden in dez jemeente bedroeg einde van dit jaa 193 tegen 295 in het vorige jaar. De woonruimtecommissie verloo haar status, ontleend aan de W001: ruimtewet. welke per 1 septembe 1971 o.a. voor Holten buiten werkinp werd gesteld. Het goede werk door deze commissie sedert jaar en dag verricht, was aan leiding haar op grond van artikel 62, dat het bestuur bij de bepaling van zijn beleid daarmede rekening kan houden. Dat was ook de bedoeling van de hoorzitting, die wij in septem ber hielden. Inspraak het is misschien goed dit nog eens voor alle duidelijkheid te zeggen bedoelt nimmer medezeg genschap tc zijn. Misvatting omtrent de bedoeling van het geven van in spraak zou kunnen leiden tot misver stand en kortsluiting. Medezeggenschap immers kan een democratisch gekozen bestuur nim mer geven, wil 't zijn bestuurskracht wijze sire ira et studio, maar opbou wend zullen kunnen werken aan ons planologisch beleid. Stedebouwkundige arbeid is een zaak van lange adem. U hebt dat bij herhaling ondervonden. De planoloog behoeft zijn tijd, de pro cedure vraagt nog veel meer tijd. Het is vooral het college van gedepu teerde staten, dat, steunend op de adviezen van de Provinciale Plano logische Dienst en op de inbreng daarbij van talloze facet-deskundi gen. voor de goedkeuring van een bestemmingsplan bijzonder veel tijd vraagt. Uitstel van beslissingen in deze kan voor de belangen van de gemeente vaak bijzonder frustrerend werken, waarbij met name de woningbouw 't kind van de rekening kan worden. U zult er met mij wel van doordron gen zijn, dat de wijze, waarop wij thans onze planologische arbeid zul len gaan verrichten nog meer vertra gend zal kunnen gaan werken. Het zij zo. Omtrent de in behandeling zijnde plannen vermeld ik het navolgen de: goedgekeurd werd het Plan bui tengebied. Ter goedkeuring ingezonden is: 1. Plan de Borkeld (zomerhuisjester- In voorbereiding zijn: 1. Structuurschets Holten. Deze schets wordt aan de hand van nieuwe inzichten, herzien en bijge steld. 2. Wijzigingsplan ,,De Haar". Dit plan ligt ter visie. 3. Bestemmingsplan Beuseberg. Naar aanleiding van de bezwaren, ge uit ter hearing op 14 september 1.1. wordt onderzocht of dit plan zal wor den gehandhaafd en zo ja in hoever re aan de ingebrachte bezwaren dient te worden tegemoet gekomen. 4. Bestemmingsplannen voor de recreatiecentra „De Prins", „Twenhaarsveld", „Espelo", „kam peerterrein Holterberg". 5. Komplan. Dit plan is reeds veel te lang onder weg. Verwacht mag worden, dat dit plan in het komende jaar in de pro cedure zal kunnen worden gebracht. Er zijn niet zo heel veel activiteiten van het gemeentebestuur op te noe men, waarbij gemeentewerken niet direct of zijdelings betrokken is. Toch kan mijn rapportage over de activiteiten van deze dienst betrek kelijk kort zijn, omdat u deze in wel haast elk onderdeel van mijn over zicht, genoemd of ongenoemd, kunt terugvinden. De reorganisatie van de huisvuilop haaldienst is uw raad gepasseerd. Per 1 februari 1972 zal deze in werking treden, waardoor ook het buitengebied kan worden bediend. Het bouwrijp maken van de Haar, het onderhoud van wegen, straten en plantsoenen, huizen, gebouwen scholen, was toevertrouwd aan ge meentewerken. De heer K. T. de Vries, adjunct-di recteur gemeentewerken, kreeg loon naar werken door zijn benoeming tot directeur gemeentewerken te Diever. Hij was een man, die de humor in het levende onderkennende, zijn taak met grote integriteit en bekwaamheid volbracht. Uit ds gelederen van gemeentewer ken verdween om gezondheidsredenen Berend Schöppers. Dank zij hem ge bracht voor de wijze, waarop hij de gemeente diende. In de directeur, de heer Prak, wil ik graag dank brengen aan al de zijnen, die de dienstvaardigheid, een eigenschap, die aan gemeentewerken eigen behoort te zijn, ook inderdaad in de praktijk brachten. Over wegen sprekende, moge ik er op wijzen, hoe de oogst van onver moeid werken van de ruilverkave lingscommissie in 't afgelopen jaar zichtbaar werd. Voortreffelijke wegen ontsluiten ons platteland. Het doet ons allen deugd, dat aan de landschapsaankle ding veel zorg wordt besteed. Men behoeft geen „bomenidioot" te zijn om te betreuren, wanneer er bo men zonder noodzaak worden gekapt. Ik heb het gevoel, dat de ruilver kavelingscommissie zich terdege van de waarde van ons mooie landschap bewust is. Hulde, het is in het verle den wel eens anders geweest. Hulde ook aan de voortvarendheid en gewetensvolle wijze waarop de ruilverkavelingscommissi.2 haar taak vervult. Het vraagstuk hoe in de toekomst het verkeer, met name het toeristische verkeer in Holten moet worden afge werkt, is complex. De verkeerssituatie in Holten is niet eenvoudig. Het binnenkort gereedko men van de autosnelweg E8, 'doet daar weinig af of aan. Het mag dan zijn, dat het vrachtvervoer langs da rijksweg no. 41 zal afnemen, het toe ristische verkeer door Holten, zal naar verwacht mag worden sterk toe nemen, nu het recreatiegebied Hol ten in een uur tijds van het westen uit bereikt kan worden. Het is te vrezen, dat het afkomende verkeer van de autosnelweg E8 via de provinciale weg SI 4, nu deze voor de poorten van Holten nog zijn einde vindt, in de kom van Holten een verkeerscongestie zal veroorza ken. Ik vertrouw, dat overleg ter zake, midden januari 1972, de impasse, waarin wij buiten ons toedoen, drei gen te geraken, tot een oplossing zal brengen. Met dit overleg, waartoe wij het ini tiatief namen, in uitzicht, wil het mij niet opportuun voorkomen thans na der op de merites van het verschil van mening met het Provinciaal Be stuur in te gaan. Met de A.N.W.B. heeft overleg plaats gevonden, omtrent de wijze, waarop het beste het verkeer in de kom van het dorp zou kunnen wor den afgehandeld. Voorstellen dienaangaande zullen u in het komende jaar bereiken. De fiets- en voetgangerstunnels nabij het spoorwegviaduct, zijn thans in uitvoering. Een nieuw verschijnsel binnen onze gemeente zijn de zogenaamde praat palen, die langs de rijksweg 41 zijn geplaatst. Langs de wijksweg Holten-Markelo werd een parallelweg aangelegd. In mijn volgend jaaroverzicht hoop ik te kunnen vermelden, dat de au to-snelweg E8 in gebruik is geno men. Terugziende op het afgelopen jaar kan met dankbaarheid worden gecon stateerd, dat allen die in Holten ge roepen, waren tot een taak bij 't onderwijs, zich hiervan met toewijding en bekwaamheid kwijten. In de barning van deze tijd, is ook het onderwijs volop in beweging, om maar niet te spreken van de on derwijswereld. Het moet voor hen, die onze kinde ren hebben te onderwijzen en aan wier zorgen mede de vorming van deze is toevertrouwd, niet altijd gemakke lijk zijn de weg te vinden in de doolhof van nieuwe ideeën en steeds weer veranderende onderwijsopvattin- gen. Holtense Uuziek-vereniging boekte weer mooie successen

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3