Wintersport in Finland Met de eigen caravan naar de wintersport Voor mensen die rust zoeken Wat heeft de maand november Hiswa '72 ziét u wel te bieden Weekendje Denemarken Reizen naar Finland Centr. verwarming Speciale voortent In het zuiden Sneeuw-wandeling Verwarming Oliekachel "dag november 1971 j Koolsoorten: Alle koolsoorten zullen deze maand ruimschoots te koop zijn, dat wil zeggen dat u kunt vragen naar rode kool gele en groe ne savooiekool, wittekool en boe renkool. Koolraap: Koolraap bevat vrij veel vitamine C en kan met wat pittige ingrediënten voor een welkome af wisseling in het menu zorgen. Wortelen: Wortelen zijn een veelge- geten groente in Nederland en dit is niet verwonderlijk, daar wortel tjes het gehele jaar door ruim schoots verkrijgbaar zijn tegen la ge prijzen. Prei: in november zal er weer veel prei worden aangevoerd, al is het reeds mogelijk dat vorst het oogsten zal belemmeren. Knolselderij: De oogst van deze smakelijke groente vindt in de maanden oktober november plaats. Er zal dus een ruim aanbod zijn van dit produkt. Spruiten: In november wordt onge veer een kwart van de spruiten- oogst aangevoerd. Dit ruime aan bod kan bij normaal weer voor re delijke prijzen zorgen. Witlof: Het witlofaanbod wordt nu snel groter. Witlof neemt in no vember reeds een belangrijke plaats in op de groentemarkt. Beschuitbollen gevuld met vruch tencompote. 500 g verschillende vruchten, o.a. appel, peer, blauwe en witte druiven, sinaasappel, sui ker naar smaak, 3 beschuit- bollen, boter of margarine, ci troensap, (aardappelmeel) van de beschuitbollen het kapje af snijden. De bollen uithollen en van binnen en buiten met boter of mar garine bestrijken. De beschuitbollen in een oven krokant bakken. Onder tussen het vruchtenslaatje maken. Hiertoe de vruchten schoonmaken en zo nodig in blokjes snijden. Een stroopje koken van wat water met suiker en hierin de appelblokjes wel len. De verschillende vruchten met het suikerstroopje overgieten, even laten intrekken en daarna de vruch ten goed laten uitlekken. De nog warme beschuitbollen met dit vruch tenmengsel vullen en direkt opdie nen. Het sap later als drank serve ren. Eventueel kan het sap. bijge bonden met wat aangemengd aard appelmeel, ook over de vruchten worden gedaan. Spruitenschotel met knakworstjes 1 kg aardappelen, 'h kg sprui ten, 1 blik knakworstjes, (100 gram geraspte kaas), 20 g bo ter of margarine. 1 dl melk, peper, nootmuskaat. De spuiten schoonmaken en 'gaar ko ken in water met wat zout in plus minus 15 minuten. Van de gekookte aardappelen, melk, vocht van de knakworstjes, boter of margarine, zout, peper en nootmuskaat een aardappelpuree maken en hier door heen de spruiten roeren, zó dat ze nog heel blijven. De massa overdoen in een vuurvaste schaal en er boven op de knakworstjes leggen. Desge wenst-geraspte-kaas erover stromen pn de schotel in de oven'vlug grati- ..ner.en. Sla van witlof met wortel en appel. 4 struikjes witlof, 1 winterwor tel, 1 appel, mayonaise of sla saus, wat peper, zout, (ci troensap), peterselie. Het witlof schoonmaken door even tuele bruine plekjes weg te schrap pen. De stronk zover afsnijden, dat het struikje juist heel blijft. Het stronkje nog iets uithollen om een bittere smaak te voorkomen. De groente wassen en zeer fijn snijden. De wortel schrappen of schillen en raspen. De appel schillen en in blok jes snijden of eveneens raspen. Alle groenten en de appel direkt met de slasaus vermengen daar anders bruinverkleuring optreedt. De sla op smaak brengen met peper, zout en desgewenst citroensap. Er op het laatst wat fijngesneden peterselie over strooien. Savooiekool met pindakaas. 1 kg savooiekool, I ui, 1 thee lepel pindakaas, 50 g geraspte kaas, boter of margarine, zout. De kool schoonmaken door de bui tenste bladeren en een deel van de stronk weg te snijden. De kool i*as- pen, snipperen of schaven. Een ui tje schoonmaken en eveneens fijn- snipperen. De kool met ui, wat ker rie en zout vermengen. Een klontje boter of margarine en weinig water toevoegen en het gerecht aan de kook brengen. Daarna het vuur tem peren en de kool ongeveer een half uur stoven. Vervolgens de pindakaas door het gerecht roeren. De massa in een vuurvaste schotel overdoen en met geraspte kaas bestrooien. Het gerecht nog even in een hete oven verhitten. Als u geen oven hebt kunt u dit gerecht met geraspte kaas bestrooien en nog even boven op het vuur verwarmen. Kado-idee voor sinterklaas. In 1968 werd het boekje ,,175 fruiire- cepten" uitgegeven en eind vorig jaar kwam ,.175 groenterecepten" van de pers. Beide boekjes kunnen inmiddels tot de bestsellers worden gerekend. Ze zijn uitgevoerd in vier kleuren boekdruk en de recepten en kleuren foto's zijn gedrukt op fraai glanzend papier. De boekjes bevatten recep ten van warme gerechten, salades, soepen, koude voorgerechten, warme voorgerechten, toespijzen, stamppot ten en stoofschotels. In het fruitreceptenboekje en het groentenreccptcnboekje treft men verder een voedingsmiddelentabel aan en in het betreffende boekje een aanvoertabel van alle fruit- en groen- tensoorten, terwijl de voornaamste appel- en pererassen in aparte ta bellen staan vermeld. He formaat van beide boekjes is zeer handig. Belangrijk is ook de overzichtllijke inhoudsopgave. Het zijn boekjes, die in geen enkel ge zin mogen ontbreken. Ze helpen het dagelijks weerkerende probleem, wat nu weer op tafel te brengen, op te lossen. Bovendien zijn er veel recep ten in opgenomen, die juist even buiten het alledaagse liggen, maar niet kostbaar zijn en niet moeilijk klaar te maken. De prijs van f 4,25 per exemplaar maakt deze boekjes tot een aantrek kelijk St. Nikolaasgeschenk. Ze kunnen rechtstreeks worden be steld bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Javastraat 80, Den Haag, door f 4.25 per boekje over te maken op girorekening 34.34.00. Dit bedrag is inclusief B. T W. en verzendkosten. geen moeilijke of kostbare zaak is zo als in andere wintersportgebieden. Wie acht of meer dagen in het be sneeuwde Suomi, zoals het land in het Fins heet, doorbrengt, kan zich alleen al geweldig vermaken door het maken van wandelingen in de frisse, verkwikkende winterlucht. Men dient echter niet uit het oog te verliezen dat wintersport in Fin land iets totaal anders is dan die in Oosterijk of Zwiterland. Het is niet te vergelijken, het is gewoon anders. Finnair heeft voor het eerst dit jaar een speciale arrangement voor de wintersporters die bovendien rust willen. Een reis die acht dagen uit en thuis in beslag neemt, in clusief de vliegreis van twee en een half uur. De reizen vinden «plaats tussen 15 februari en 15 april, waarin men bo vendien twee dagen de tijd heeft om zich in Helsinki te amuseren. De prijs zal onder de zevenhonderd gul den liggen op half-pension basis. Een laag bedrag om een van de laatste rustige landen te bezoeken, want rustige gebieden met zuivere lucht en een uitgestrekt winters landschap worden zo langzamerhand zeldzaam. Peren: Naast stoofperen zijn er ver schillende soorten handperen te koop. De belangrijkste rassen zijn: Bonne Louise, Conference, Doyen ne du Cornice, Légipont en Beurré Alexandre Lucas. Behalve naar de genoemde groen ten kunt u vragen naar: andijvie, champignons, bietjes, schorseneren, kropsla en uien. PRODUKT VAN DE MAAND APPELEN Snoep verstandig, eet 'n appel" luidt de bekende slagzin. Inderdaad is het verstandig snoepen met een appel, want deze fruitsoort biedt ve le voordelen: a. appelen bevatten veel vitamine C b. appelen zijn goed voor de tanden c. appelen bevatten weinig kalorieën en nemen toch snel het hongergevoel weg. Vooral punt b. is heel belangrijk voor kinderen. Het is momenteel zo, dat slechts 3 op de 100 kleuters nog een goed melkgebit heeft. Een appel na het eten of een appeltje tussen door geeft de bakteriën geen kans hun verwoestende werk te doen. Er zijn in november een aantal heerlij ke appelsoorten verkrijgbaar, waar van de belangrijkste zijn: Cox's Orange Pippin: De Cox is een tamelijk kleine appel, enigszins platrond van vorm en in rijpe toe stand geel van kleur me,t een oranje-rode blos en strepen. De vrucht is zeer sappig en heeft een aangename smaak. Goudreinette: Deze bekende hand en moesappel is groen tot groen geel gekleurd en heeft vaak een blos. De schil is roestig en soms ruw. De Goudreinette is friszuur van smaak. Er komen ook rode variëteiten voor. GoldenDelicious: Dit ras wordt veel geteeld. Het is een middelmatige grote appel, meestal geel gekleurd en met een zeer lange steel. Het vruchtvlees is soms bijna zoet van smaak. In de winkel kunt u voorts appels aantreffen van het ras Ingrid Ma rie, Lombartscalville, Jonathan, Lax- ton's Superb en Winston. L De verbrandingsgassen worden door 'n kleine schoorsteen op het dak af gevoerd, zodat er niets in het cara vaninterieur komt. Dit. betekent ab solute veiligheid en afwezigheid van condens door de kachel. Die veilig heid wordt trouwens ook nog bevor derd door de vlambeveiliging. Uit waaien kan niet. maar mocht de vlam onverhoopt doven, dan wordt de gas- toevcer automatisch afgesloten, zo dat geen gas in de carvan komen kan. Dit type truma gebruikt, voor een nuttig rendement van 2000 kcal. ca. 180 gram gas, hetgeen in vergelij king andere typen bijzonder zui nig is. Voor grotere wagens is trou wens ook een type leverbaar met een nuttig rendement van 3000 kcal. Alle truma's zijn leverbaar met een De internationale watersporttentoon stelling HISWA 72 wordt van 10 t-m 19 maart 1972 gehouden in het RAI- gebouw in Amsterdam. Het is de 17e keer, dat deze expositie de meest veelzijdige op dit gebied ter wereld plaats vindt. Ongeveer 300 exposanten zullen er meer dan 1000 vaartuigen exposeren. Naast vaartuigen van roeiboten tot de meest luxueuze jachten worden er watersport-, kampeer- en hengel sportartikelen uit ongeveer 25 landen getoond. Vorig jaar trok de HISWA ruim 225.000 bezoekers. Door samenwerking van zes eerste klas hotels in Jutland is thans van uit Nederland ook een weekendje De nemarken mogelijk. Een kort weekend duurt van zater dagmiddag tot zondag na de lunch en kost bijna f 50.,een lang week end befint vrijdagmiddag en eindigt zondag na de lunch (kosten bijna f 100.en een langer weekend van vrijdagmiddag tot maandag na het ontbijt kost plm. f 140.—, De hotels naar keuze zijn het Munkebjerg Hotel in Vejle, Hotel Jutlandia in Frederikshavn, Hotel Britannia in Esbjerg. Hotel Randers in Randers, Hotei du Nord in Grenaa en Hotel Stavrbe Skov in Middelfart. Men kan het weekend in één hotel doorbrengen, maar ook bijv. over nachten in het ene hotel, de lunch gebruiken in het volgende hotel, het diner in het derde hotel en overnach ten in het vierde hotel. Inlichtingen Deens Verkeersbureau in Amster dam, Keizersgracht 518, telef. 226717. Bomen die bijkans bezwijken onder 't gewicht van de sneeuw. Stilte, zoals in het drukke wes ten nauwelijks te vinden is en vriendschap van gemoedelijke Finnen die, in geval zij uit de industriële gebieden komen, net zoals wij uit het westen op zoek zijn naar rust. Bust heeft Fin land in grote mate te bieden. Wie het „après-ski gebeuren" als 't belangrijkste element van de win tersport beschouwt moet niet naar Finland gaan. In dat geval zijn Zwitserland en Oostenrijk betere oorden. Wie echter genoeg heeft van la waai, „smog" en dergelijke kan zijn schreden richten naar Finland, waar zuivere lucht en stilte nog gemeen goed zijn. De stilte en de sneeuw die het land schap bedekt werken kalmerend op de overwerkte, pillenslikkende mens. Juist die zal onder de indruk komen het indrukwekkende landschap dat Finland ook in de winter heeft te bieden. Een gebied waar men eindeloos kan wandelen of, indien men de Fin se wintersport wil beoefenen, kan ski-lopen. Wat zijn nu interessante wintersport gebieden? Wie naar Rovaniemi gaat vindt -.een uitgestrektheid, die zo im mens is-,- dat men-ademloos naar zijn eigëiL,ii.artslag- luistert, ,-Veyder is er de geweldige stilte. Wie nog noorde lijker gaat, vindt in Lapland niet al leen een nog grotere stilte en rust, maar vooral ook een wat bergachti- Goed voor op reisdit modieu- flaneerpak voor zonnige herfstdagen. Bij de honingkleu- rige, langvallende blazer die uit een soepele velours is gemaakt wordt een donkerbruine pof broek uit 100 pet. katoenfluweel gedragen. Dezelfde tint bruin komt terug in de blouse. Wel dient uw caravan geheel geïso leerd te zijn, dus niet alleen dak en wanden, ook de vloer. Uw eigen caravandealer kan dat, indien nodig, voor een bedrag van ca. f 100,- rege len. Aan de verwarming worden wel de zwaarste eisen gesteld. Een bloempot op het gasstel is onvoldoende! Het gaat er nl. om, de gehele cara van, dus niet alleen het middenge deelte, behaaglijk warm te houden. Dat aluminium als warmte-afgever bij uitstek, goed bekend is weet ie dere berijder van een brommer, waar het motorblok vaak van dit metaal is vervaardigd. de motor blijft koel, ook bij stationair draaien. Zo ook bij de truma, de warmte blijft binnen inplaats van de ruimte via de schoorsteen te verlaten. antwoorden. Hier speelt echter hét gewicht een ongunstige rol yoor toër- caravans. De kachel is, samen met een kleine voorraad olie, ca. 3x zo zwaar als een normale trumagaska- chel. Wie gaat trekken, zeker in de win ter, heeft belang bij een minimum gewicht van de combinatie, dan telt elke kilogram! Zowel het zojuist genoemde type truma als de Warstein oliekachel kun nen worden omgebouwd tot een c.v. De Warstein zal althans binnenkort als zodanig leverbaar zijn, de truma is dat nu reeds. Een bijzonder sterke en degelijke spaltpolmotor drijft bij de truma een ventilatator aan, waarna deze ventilator de warmte van de kachel via (vederlichte) buizen door het hele caravaninterieur verspreid. De spaltpolmotor kan worden aan gedreven door een 12 volts-auto-accu, maar is ook leverbaar voor 220 volt welke hiervan nauwelijks behoeft te lijden, aangezien de motor maar 0.3 amp. bij de volstand gebruikt. Bij de halfstand (gebruikt indien de tem peratuur in de caravan behaaglijk is) neemt de motor slechts 0.15 ampère af! Mocht u overigens uw licht eens willen opsteken over doeltreffende caravanverwarming, wendt u dan bv. tot „Neerlandia", Keizersgracht 370 te Amsterdam, telef. 020-224977. Men, zal' u 'graag uitvoerig" vgn advies' die nen; Wie de sprong naar de sneeuw wil wagen, wordt met klem aangeraden om een speciale, kleinere voortent mee te nemen. Deze heeft een zwaar der frame om de sneeuwlast te tor sen. Die voortent fungeert als warm- tesluis, tussen interieur en buiten lucht en u kunt er tevens de skikle ding drogen. Gebruik van een venti latorkachel is meestal mogelijk, door dat er op de wintercampings in de berglanden overal netspanning aanwe zig is. Deze kan als drooginstrument extra nuttig zijn. Overleg met de ANWB of u. voor uw reisdoel, kunt volstaan met X- banden of dat u sneeuwkettingen no dig hebt. mee. om uw wagen zonodig op weg te helpen. Neem een schopje en een oud matje Isoleer uw ramen zonodig met stuk ken styropor. verkrijgbaar in elke verfwinkel. U kunt ook met latjes en zg. crêpe band (verfhandel) stukken doorzich tig plastic aan de binnen- of buiten zijde van uw ruiten maken, waar door een ideale isolatie tegen koude ontstaat. Vergeet uw reis- en kredietbrief van de ANWB ook nu niet en sluit een speciale wintersportreisverze kering af. Het gaat er ook om een verwarming te kiezen die praktisch geen condens geeft. Het gaat om een verwarming, die het maximum aan rendement uit uw olie of pfepaangas haalt! Ja, pro paan, want Buta werkt niet beneden temperaturen van O graden Celsius. ger landschap: gebieden waar men nog hele kudden rendieren tegen komt. Finland heeft tal van wintersport attracties te bieden. Wie de slalom wil beoefenen moet vooral in het zui den blijven, in de buurt van Tampe re of Jevaskyla of, zoals ook moge lijk is, in de buurt van Helsinki. Heel Finland is nu eenmaal een aan tal maanden onder de sneeuw bedol ven. Wie vreest enigszins geïsoleerd te worden hoeft niet bang te zijn, want de meeste Finse wintersport plaatsen liggen altijd wel in de buurt van een grote stad, zoals bijvoor- beeld Tampere, dat bijzonder .gezel lig is. Verder kan men zijn intrek in een hotel nemen om de winter sportgenoegens naast de deur te vin den. Wie van „langlauf" houdt moet eens denken aan een ski-trektocht. Men trekt van de ene hut naar de andere om na een verkwikkende tocht de volgende hut te bereiken aan het einde van de middag, waar men in alle rust en in vrede met de wereld een pijp kan roken en een biertje kan drinken na de gezonde lichamelijke inspanning, waar zoveel mensen thans behoefte aan hebben. Het is bovendien mogelijk om de hut als-uitgangspunt te nemen; men kan dan door de' dichte wouden en .over bevroren meren prachtige toch ten ondernemen'om daarna naar'dé hut terug te keren. Echte trekkers nemen hun bescheiden bagage in een rugzakje mee om al skiënde naar de volgende hut te trekken. Wie van comfort houdt kan natuur lijk altijd zijn intrek nemen in ho tels, die ook in de winter hun gast vrije deuren wijd geopend houden. Wie het winterse Finland wil bele ven hoeft helemaal niet de lange lat ten onder te binden, alhoewel dit Wintersport... het woord heeft nog steeds een magische klank. Steeds groter wordt, het aantal mensen dat een deel van de zomer vakantie „opoffert" (de opoffering is zo zwaar niet) ten behoeve van een kort of langer verblijf tussen de besneeuwde bergen. Steeds meer mensen, ook voor wie het woordje sport maar bijzaak is omdat ze doodeenvoudig geen zin in skieën hebben. Voor hen is een verblijf in de onbezoedelde berglucht en een paar frisse wande lingen ruim voldoende. Men gaat per trein, eigen auto of vliegtuig en boekt voor 10 dagen of langer. Een type caravanverwarming dat bij de meeste, ervaren caravanners goed staat aangeschreven is bv. de Truma. Deze bezit een nuttig rendement van 98 procent. Dat komt omdat het type truma een warmtecirculator van zui ver aluminium heeft, van een uitge kiende vorm. Men kan echter ook per eigen cara van de hogere sferen zoeken en deze wijze van doen neemt van jaar tot jaar toe. De oorzaak is duidelijk. Men neemt het onderdak en ook de keuken mee. Een duidelijk geringere kostenfactor. Maar het diepste geheim is wellicht, het avontuur. Kinderen vooral vinden caravannen in de winter iets uit een sprookjesboek. Wie zelf nu ook eens die sprong wil wagen, eerst dit. Als u nog nooit getrokken hebt met eigen caravan, blijf dan liever wat in de buurt. Zuid Limburg, de Eifel of het Sauerland zijn ook heel mooi en u stelt zich dan niet meteen voor de zwaarste opgaaf. U hoeft trouwens helemaal niet naar het buitenland, want ook de Veluwe en Twente zelf is in de winter een bezoek best waard. speciale thermostaat, die zorgt dat de kachel afslaat, zodra een ingestel de temperatuur is bereikt. Het is bekend dat de bezitters van een grotere caravan, in het bijzonder de zg sta-caravans, de hele winter door hun weekends in de carvan ver blijven, tot zelfs de kerstmis en oud jaar toe. Hier dus een ander type win tersport nl. in eigen land. Het is belangrijk te weten dat olieverwarming aanmerkelijk zui niger is dan verwarming met pro paan. Een gunstig bekend staand type is hier de Warsteinkachel. Deze kachel is klein en handig van formaat en in elke caravan in te bouwen. Is die oliekachel geschikt voor trek kende caravans? Dat. is een logische vraag, die wij met ja kunnen be-

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5