Alle soorten en kwaliteiten tapijt hebben zowel voor- als nadelen Caravan en camera Wegwijzer in het arbeidsproces DE IDEALE VLOERBEDEKKING BESTAAT NIET Enkele richtlijnen om uit deze doolhof van mogelijkheden te komen Studiekostenregeling Fragment ontdekt van de Ulfilas-Bij bel Werkende jongeren Verleng de vakantie Angst om te fotograferen? Groothoek Bang om te trekken? Wat neem je mee? Milieubescherming Vrijdag 30 juli iJ/l Als men vandaag-de-dag een nieu we vloerbedekking wil aanschaffen, dan blijkt de keuze zeer groot te zijn. Zo groot, dat er veel I4gewikt en gewogen" moet worden over al die mogelijkheden. Wie denkt ooit „de ideale vloerbedek king" te kunnen vinden, moeten we helaas teleurstellen, want die is er doodeenvoudig niet. Er is geen en kele tapijtfabrikant in de wereld te vinden, die een kwaliteit kan leve ren die onverslijtbaar" is. Geen en kele producent kan een tapijt op de markt brengen, dat geen onderhoud vraagt. Derhalve, het .ideale tapijt" is er niet. Omdat de ideale" vaste vloerbe dekking er niet is, kunnen wij slechts spreken „een" ideale vloerbedekking. Voor de tapijtproducenten rijst nu de vraag: welke eisen steld de gebrui ker aan een ideale vaste vloerbedek king? Bij een markt-psycholochisch onder zoek. dat een Westduits bureau vorig jaar instelde, bleken twee eigenschap pen als de beslissende naar voren te komen: a. Men verlangt van een vaste vloerbeddekking dat deze op de eer ste plaats slijtvast is, hetgeen steeds weer gemotiveerd wordt met de op vatting dat vaste vloerbedekking een duurzaam gebruiksgoed is, dat gedu- rende haar levensduur geen of zo weinig mogelijk slijt ageverschijnse- len mag vertonen; b de huisvrouwen hechten grote waarde aan gemakkelijk onderhoud, omdat men vaste vloerbedekking niet uit de kamer kan. halen om het te kloppen. Ook bleek bij dit onderzoek dat vooral door de ..nog-niet-bezitter" verlangd werd, dat de vaste vloer bedekking bij een eventuele verhui zing meegenomen kan worden. Men wilde dus niet dat 't tapijt op de grond „gelijmd" of op een andere manier met de ondergrond vast ver bonden werd. De gebruiker beschouwt vaste vloer bedekking niet alleen meer als ge bruiksvoorwerp, waarbij het prakti sche nut beslissend is, maar voor hem doet vaste vloerbedekking het Wooncomfort aanzienlijk toenemen. Vaste vloerbedekking heeft tevens een verfraaiingsfunktie. c SLAAPKAMER. i „Vaste vloerbedekking", we zijn wr al erg vertrouwd mee geraakt. We kunnen het in alle vertrekken van ons huis aantreffen. Steeds meer slaapkamertapijt wordt er geprodu ceerd en dat doet men beslist niet Een fijn geribd katoenfluweel werd gebruikt voor dit fantasie- pak dat bestaat uit een gaucho- broek en 'n kort jack met veter sluiting. Een model van Verse, Bielefeld. de vraag naar dit artikel klein zou zijn." Natuurlijk, er zijn nog heel wat huisvrouwen die skeptisch tegen over „zachte vloerbedekking" in de slaapkamer staan. Zij trekken de neus op, als je over dit onderwerp met ze spreekt. Zij willen nog zo graag met de zwabber onder het bed door. maar vergeten dat ze bij- langena niet zoveel stof onder het le dikant zwabberen als vroeger bij moeder thuis, waar dan nog niet het moderne matras inhet ledikant aan wezig was. Dat' de zwabber de stof deeltjes op de gladde vloerbedekking doet opwaaien is beslist een feit. Op het tapijt blijft het stof liggen en wanneer men enkele keren per week de slaapkamer met een (draaiende) stofzuiger bezoekt, dan zal er beslist sprake zijn van een hygiënisch ver trek. De slijtvastheid van slaapkamer-ta pijt komt nauwelijks ter sprake. Wel moet deze kwaliteit van zacht, zelfs zeer zacht materiaal vervaardigd zijn. Over de hoogte van de pool valt te twisten. De een wil graag een hoog polig tapijt, zodat de slaapkamer een gezelliger indruk maakt, de ander geeft de voorkeur aan laag-polig, ve- loursachtig tapijt, omdat dit gemak kelijker met de stofzuiger te bewer ken is. Er is nog een groot aantal vertrek ken te noemen waarin tapijt veel toegepast wordt. We denken aan hal, gang en trap. waar men overigens wel een kwali teit dient toe te passen, die robuust en zeer ongevoelig is. Men zal hier een tapijt dienen te kiezen met een vrij harde vezel. KINDERKAMER. c Daarentegen zal men voor de kin derkamer een tapijt-kwaliteit moe ten kiezen, die warm eri zacht voor de voetjes is, zodat de kinderen zon der bezwaar op de grond kunnen spelen. Is dit laatste het geval en welk kind speelt niet op de grond dan dient men wel te bedenken, dat hier een hoog-polig tapijt niet toege past kan worden. Immers, het kind wil blokken stapelen of met autoot jes en spoorterreinen spelen. Dat is op hoog-polig tapijt ten enenmale on mogelijk. Over het algemeen wol-dt bij aanschaf van vaste vloerbedek king grondig gewikt en gewogen. Lo gisch, want tapijt behoort nu een maal tot de duurzame gebruiksgoe deren. Over de aard van het ver werkte materiaal heerst bij het me rendeel van de gebruikers onduide lijkheid. GOED OVERWEGEN. Er is een groep consumenten die de voorkeur geeft aan een vloerbe dekking van 10 pet. synthetische ve zel. Anderen menen dat de combina ties van kunstvezel en zuiver scheer wol de ideale vloerbedekking is, ter wijl er ook een groep is die het op 100 pet. zuiver scheerwol houdt. Over dit onderwerp zullen we hier zwijgen. Men laat zich door de „vak man" adviseren en vergelijkt en weegt de voor- en nadelen tegen el kaar af. Want, en dat kunnen we met een gerust hart stellen, elk ta pijt, of het nu van 100 pet. synthe tische vezel of van 100 pet. zuiver scheerwol ofwel van een combinatie van beide vezels is geproduceerd, heeft voor- en nadelen. Er zijn echter nog veel meer pun ten van overweging te noemen, die een rol spelen bij de aanschaffing van zachte vloerbedekking. Een belangrijke faktor is de gezins samenstelling, want niet alleen wordt het tapijt dan door meer gezinsle den belopen, ook de „aanloop" is veelal groter. Wie tapijt in de woonkamer wil hebben, zal ook terdege rekening moeten houden met de ondergrond. In een vertrek met „plankenvloer" is het zaak om onder het tapijt een ondertapijt te leggen. En niet alleen is dat aan te bevelen voor de houten vloer, ook de beton- vloer in de moderne woningen moet men van een ondertapijt voorzien, want een tapijt op een ruwe onder- vloer slijt onvoorstelbaar snel. Men kan zelfs stellen, dat het slijten van een tapijt veelal te wijten is aan de ondervloer. Soms valt de levensduur van een tapijt de gebruiker tegen en dan wordt vrijwel altijd ongemoti veerd afgegeven op de tapijtkwa liteit. Dat is in vele gevallen beslist onjuist. De oorzaak is vaak het on vakkundig leggen van de vloerbedek king, iets wat nog te veel voorkomt. Wie echter zijn vloerbedekking bij de „erkende" woninginrichter koopt, zal van dit laatste geen weet heb ben. De meeste woninginrichters hebben vakkundige stoffeerders in dienst, die heel goed weten hoe zij tapijt moeten leggen. Wie zelf wil gaan leggen, doet er goed aan de woninginrichter om advies te vra gen. Maar, en dat willen we duide lijk stellen, het leggen van vaste vloerbedekking is beslist een moei lijk karwei, zelfs voor de meest han dige „doe-het-zelver". KLEUR. Een belangrijke kwestie bij het aanschaffen van vaste vloerbedek king is het kiezen van de kleur. Hierover zijn veel dingen te zeggen, maar we willen hier slechts op een klein facet ingaan. Wie zijn ogen goed gebruikt zal ervaren dat alle aangename dingen in de natuur, zo als de zon, de rijpe vruchten, de bloemen, het verwarmend vuur voor het merendeel een geel-rode kleur hebben, terwijl de dingen die we graag van ons afzetten, of die einde loos groot zijn, zoals de lucht, het ijs of het water, blauw zijn. We spre ken dan ook van warme en koude kleuren, een psychologische waarde, die eraan gehecht wordt. Wij kennen voorts lichte en donkere kleuren, terwijl er ook nog basiskleu- ren (rood-geel-blauw) en mengkleu- ren (oranje-groen-violet) zijn. Wanneer we nu deze twee aspek- ten combineren, dan geeft dat t.a.v. het eerstgenoemde punt bij vloerbe dekkingen de volgende psychologi sche resultaten: warme lichte kleuren (zalm, ro se. zonnegeel) verlichtend, verhef fend; donkere kleuren (bruin, olijfgroen, oker) tastbaar, aards; koude lichte kleuren (hemels blauw, turquoise, pastelgroen) glad, beweging, stimulerend; koude donkere kleuren (donker blauw, paars, groen) wegtrekken, bezwarend. Hieruit mag blijken, dat de vloer- kleuren in meer of mindere mate naar ons toekomen of van ons wij ken. Met deze wetenschap bestaat nu de mogelijkheid ruimtekorrekties toe te passen. Wanneer er een laag plafond is zou een paars of groenachtig tapijt toe gepast moeten worden. DESSIN WERKING. Bij een gedessineerd tapijt zal men altijd moeten bedenken dat door de herhaling van het dessin een bepaalde richting ontstaat. Deze rich ting kan men benutten als ruimte- korrigerende faktor, maar kan voor hetzelfde geld, bij ondeskundig ge bruik, ruimtefouten accentueren. Een „pijpela" met een in de breed te werkend dessin zal korter en bre der lijken. Ook zit aan de dessin-richting weer een psychologisch aspekt, dat men zich misschien nier bewust geweest is, men loopt het liefst met de dessin richting mee. In een vierkante ruimte kan men door de dessin-richting de gewenste looprichting beïnvloeden. Meer over vloerbedekking en an dere woningtextiel kunt u te weten komen, op de Inter-Decor die van zondag 5 sept, tot en met vrijdag 10 sept, in Utrecht (jaarbeursgebouwen) gehouden wordt. Wat is nu de bekoring van de ca ravan? Waarschijnlijk de oerdrang tot trekken die wij uit verre tijden hebben overgehouden. De mens, eenmaal een jager, verbleef slechts zolang op een bepaalde plaats, als daar voldoende wild aanwezig was. Raakte een streek leeggejaagd, dan trok hij verder. Ach, de caravan is niet eens zo primitief. De mens neemt zijn „twee de huis" mee, met meestal een goed geoutilleerde keuken, zachte bedden, goede verlichting en een uitsteken de verwarming. De doorsnee cara- vanner is gesteld op dat comfort. Met onze kleine auto en onze klei ne caravan zijn wij door verschillen de landen van Europa getrokken. Wij hebben er avonturen beleefd. Avon turen waarvan ons nu de foto's, dia's en filmbeelden resten. Beelden die we in het album plakken of met de projector op het doek toveren, als buiten de winterse kou heerst. Een camera verlengt onze vakan tie en...goedkoper dan de KLM dat doet! Veel gemak hebben wij gehad van onze Topcon-Unirexset, een eenoog spiegel reflexcamera met integraal en spotmeting, waarbij de normale 50 mm. lens is vervangen door een Topcor UV 35 mm. groothoek en een 100 mm. telelens. Vooral die 35 mm. groothoek bleek goud waard, omdat je, door de panoramische werking, maar liefst 30 pet. meer beeld op dia of negatief krijgt. Raas niet voortdurend door het landschap. Neem de tijd om eens stil te staan en mooie plekjes te foto graferen. Als u in een mooie oude kerk bent, met wat weinig licht, gok gerust eens en neem toch een dia of foto. Wij lieten onze Topcon steunen op een kerkbank en foto grafeerden met 1/10 sekonde bij f:3.5 en laat het nog lukken ook! Bijgaande foto, eigenlijk een zwart- witafdruk van een dia (dat kan ook!) maakten we overigens met de nor male 50 mm. van onze topcon. Met de groothoek zouden de figuurtjes wat klein geworden zijn. een DAF 55 met Eifeiland 310, door Oostenrijk en Zwitserland zonder enig probleem. Belangrijk is dat u, als u tenminste de passen gaat nemen steeds de caravan zo licht mogelijk belaadt en dus zoveel als kan in de auto legt. De voortent van onze ca ravan werd in de auto tussen voor- en achterbank gelegd, stoelen enz. in de achterbak. Overschrijdt nooit het maximaal treingewicht voor uw auto, zoals dat in het instructieboekje van uw wagen is vermeld. Als u overigens een goed en breed vergezicht wilt fotograferen, is een groothoeklens ideaal. Gebruik ech ter een statief of een steuntje van een tak of hek, om volledige scherpte te krijgen, pas dan komen alle details tot hun recht. In de bergen is een UV-filter voor dia's onmisbaar en een zonnekap mag er best bij. Als u er een met in- schroefmogelijkheid heeft is dat fijn, want die dingen hebben de neiging om bij ravijnen en watervallen los te la ten. Plak ze anders maar met kleef- pleister vast. Denkf u er wel om, dat u de volle, dus belichte, diafilms duidelijk merkt met een balpen; twee keer door de camera is misschien wel zuinig, maar artistiek weinig geslaagd. Leg uw camera „uit het zicht", onder de bank. als u de auto verlaat... In het zonnetje op de hoedeplank, broeit 't zo lekker en het trekt dieven aan! Kleurenfilm, vooral als die belicht is, houdt niet van warmte. Het valt ons op dat veel bezitters van caravans een soort angst hebben met hun wagen te trekken. Zij laten hun wagen staan op een seizoen plaats op een Nederlandse camping. Best leuk, maar u mist veel. Wij trokken met onze combinatie, *De stormachtige toename van het aantal cassetterecorders is nog voortdurend in opmars, want dit handige systeem maakt het mogelijk favoriete muziek over en mee te nemen en te be luisteren. Daarnaast kunnen alle mogelij ke vakantiegeluiden ter plaat se opgenomen en later gébruikt worden bij dia- of filmvertoning en ook als gewone f,geluidskiek- jes" ter herinnering aan 'n leu ke belevenis. Het nieuwste op dit gebied is de FM- en Middengolfde combi natie is geschikt voor lichtnet en batterijvoeding. Het ontvangstgedeelte omvat radiocassetterecorder Sony CF- 100 die de charmante toeriste op bijgaande foto toont. Maak ook eens een opname van het interieur van uw caravan.' dat lukt best, zeker met een groothoek. Wij fotografeerden overdag met de kleu renfilm van 18 DIN, met 1/30 bij f:5.6, waarbij het ons opviel dat on ze topcon zo'n glashelder zoeker- beeldhield, doordat hij „meet met het grootste diafragma" en pas op het moment van de opname springt het diafragma in de gewenste stand. De boeiende Alpenflora hebben wij gefotografeerd met een voorzetlens- je van 2 dioptrie, waardoor wij de Gentianen op minder dan 50 cm in beeld kregen. Heb je het geluk dat ei een insect op zo'n bloem strijkt, dan krijg je helemaal een fantasti sche dia. Voorzetlenzen hebben het grote voordeel dat ze goedkoop zijn en de belichtingstijd niet verlengen Om echt boeiende scene's te ma ken uit de rijdende auto, kunt u gebruik maken van zo'n handig Ro- wi- autostatiefje dat met een grote rubberzuiger en drie steunen tegen de voorruit van de auto wordt ge kleefd. Je kunt de camera daarop schroeven en zo filmen. De scene's worden reuzegoed...bij projectie hebben de kijkers het ge voel „mee te rijden". Verder zorg je voor voldoende film een paar voorzetlenzen (2-3) UV-filter, zonnekap, belichtingsmeter als die niet in de camera is gebouwd Van deze scholingsmaatregel wordt in steeds meerdere mate gebruik ge maakt. Zij is van toepassing op in geschrevenen bij het arbeidsbureau, wier wederinpassing of handhaving in het arbeidsproces op een voor hen passend niveau belemmerd wordt. Deze belemmeringen kunnen worden veroorzaakt door omstandigheden in de aard van de werkgelegenheid of door oorzaken in de persoon zelf gelegen. Te denken ware hierbij aan de structurele wijzigingen die in het werkgelegenheidspatroon optreden als gevolg van de technische ontwik kelingen of, daar waar de persoonlij ke oorzaken een rol spelen, onder meer aan minder validen, gehuwde vrouwen en oudere arbeidskrachten. De leeftijdsgrens voor de toepas sing van de maatregel is 18 jaar. Indien naar het oordeel van de di recteur van het arbeidsbureau met de toepassing van deze scholingsmaatre gel bovengenoemde belemmeringen kunnen worden opgeheven, komt de ingeschrevene in aanmerking om, ge lijk de regeling bepaalt, op kosten van het rijk een opleiding bij een er kende onderwijsinstellingen of bij bo nafide leerkrachten te volgen. Uiteraard dient de opleiding ge richt te zijn op een beroep of funktie, die het meest geschikt wordt geacht voor de kandidaat-cursist, gelet op diens capaciteiten en mogelijkheden. Voorts dienen in dat beroep of die funktie redelijke plaatsingsmogelijk heden te bestaan. De opleiding kan uitsluitend ge richt zijn op de praktijk; doch ook een theorieopleiding is mogelijk, het geen met name voor de groep van bij het arbeidsbureau ingeschreven beambten een goede kans biedt zich opnieuw van een funktie te verzeke ren. Bovendien schept de onderwer- pelijke maatregel de mogelijkheid een algemeen vormende cursus te volgen indien deze eerste voorbereiding voor de beroepsuitoefening noodzakelijk is. Aan de opleiding gaat een psycho technisch en eventueel een medisch onderzoek vooraf. Uit het onderzoek zal blijken voor welke opleiding de betrokken werkzoekende het meest geschikt is. Het behoeft geen betoog, dat de bereidheid van de werkzoe kende om daadwerkelijke medewer king te verlenen bij het zoeken naar een voor hem passende werkkring, medebepalend is voor de toepassing van de maatregel. De kosten van de voorgestelde op leiding kunnen geheel ten laste van het rijk worden gebracht, voor zover deze kosten bestaan uit inschrijvings geld noodzakelijke reiskosten en even gel. noodzakelijke reiskosten en even tuele andere individueel vast te stel len kosten, die met de studie samen hangen. Indien de vorderingen van de cur sist onvoldoende zijn of indien de cur sist in gebreke blijft met het ter be oordeling inleveren van werkstuk ken, of enigerlei andere naar 't oor deel van de directeur van het arbeids bureau geldende reden daartoe aan leiding geeft, wordt de betaling van de kosten door het rijk beëindigd. De regeling is bedoeld om de ar- beidsinpassing, c.q. handhaving in be- statief flitser draadontspan ner lensdoekje tegen vingerafdruk ken. En voor de caravan beslist mee nemen: een paar houten wiggen, als u stilstaat °P hellingen; plankjes voor onder de uitdraaisteunen; een busje Finilec als u geen reserveband voor de caravan hebt. Denkt u er wel om, dat u twee caravanspiegels links en rechts op de auto moet hebben! Dat is wette lijk verplicht. Spatlappen voor de achterwielen van uw auto...voorko men teervlekken op de caravanboeg! En denk ook om de ANWB-reis- en kredietbrief! Een buitengewoon kostbare vondst uit de voor-Karolingische tijd (500 n. Chr.) is onlangs bij restauratiewerk zaamheden in de St. Afrakapel van de 900 jaar oude Dom in Speyer (Bondsrep. Duitsland) gevonden. In een oude houten kist met reliquiën ontdekte de domvicarus aldaar een oeroud perkamenten schriftstuk, dat intussen door experts als fragment van de wereldberoemde Ulfilas-Bij- bel, ook Codex Argenteus genoemd, geïdentificeerd werd. Het originele handschrift van deze pronkbij bel, die in de gotische taal met zilver- en goudletters op purper kleurig perkament is geschreven, be vindt zich in universiteitsbibliotheek, van de Zweedse stad Uppsala. Van de oorspronkelijke 330 bladzijden van deze Bijbel, die naar de eerste missie- bischop Wulfila (311-382) is genoemd en een waarde van enkele miljoe nen DM heeft, zijn er thans nog 18? bewaard gebleven. Men neemt aan dat de overige verdwenen zijn. Bij de Speyer-vondst gaat het waar schijnlijk om de 188ste bladzijde. Daarop staan in nog goed leesbaar handschrift verzen van het evangelie van Marcus, die wat de tekst betreft, bij het einde van het Uppsala hand schrift aansluiten. roep of funktie te bewerkstelligen. Het arbeidsbureau geeft gaarne al le mogelijke informatie over deze vorm van scholing. De jeugdconsulent van het arbeids bureau zal bij de bemiddeling 'en voorlichting van jeugdigen steeds re kening houden met de bepalingen van diverse regelingen en wetten. Als de ze wetten en regelingen zijn samen gevat in een „wegwijzer voor werken de jongeren". Dit boekje is gratis bij het arbeidsbureau verkrijgbaar. De belangrijkste wet is wel de arbeids wet. Er is een tijd geweest, waarin er niet op werd gelet hoelang en onder welke omstandigheden de mensen werkten en hoe oud de werknemers waren. De kinderen van 5 jaar waren soms al aan het werk. De verbeterin gen begonnen eigenlijk in 1874, eerst langzaam, daarna sneller. Op het o- genblik geldt de Arbeidswet 1919, waarin vooral in de laatste jaren ver schillende verbeteringen ter bescher ming van de werkende jeugd zijn aangebracht. De ambtenaren van de Arbeidsinspectie zien toe op de uit voering van deze wet. Per 1 augustus 1971 is de situatie zo: Er is een negenjarige leerplicht voor jongens en meisjes. Die leer plicht geldt ook voor 14-jarige meis jes die tot nu toe in een particuliere huishouding werkzaam plachten te zijn. Voor deze groepen geldt een arbeidsverbod krachtens de Arbeids wet. Er is nu ook na de vervulling van de negenjarige leerplicht een partiële leerplicht ingevoerd, van een jaar en voor een dag per week. Deze partiële leerplicht geldt tevens voor meisjes die in een particuliere huishouding werkzaam zijn. Op de dag, dat vol daan wordt aan de partiële leerplicht mag niet worden gewerkt. Voor jon gens en meisjes, die op 1 augustus 1971 al werkten, wordt deze dag be taald. Voor jongens en meisjes beneden 16 jaar gelden voorts de volgende be palingen Zij die vallen onder de partiële leerplicht moeten in het bezit zijn van een arbeidskaart, aan te vragen bij het gemeentehuis van hun woon plaats. Zij mogen geen overwerk ver richten; dat wil zeggen zij mogen niet langer werken dan de vastge stelde werktijden. De duur van de dagelijkse onon derbroken rusttijd tussen het einde van de werkdag en het begin van de volgende werkdag moet altijd ten minste 12 uur bedragen. In verpleeg inrichtingen geldt echter een mini mum ononderbroken rusttijd van 9 uur voor inwonenden en van 10 uur voor buitenwonenden. Elke week hebben zij recht op een ononderbroken vrije tijd van ten minste 36 uur. In verpleeginrichtin gen mag dit ook 60 uur ononderbro ken vrije tijd in de 2 weken zijn. Voor een 16-jarige jongen en meis je bestaan de volgende bepalingen: Zij moeten in het bezit zijn van een arbeidskaart, aan te vragen bij het gemeentehuis in hun woonplaats. Ten aanzien van de werktijden geldt hetzelfde als voor ouderen. Ten aanzien van het verrichten van overwerk geldt de bepaling, dat de arbeidsinspectie slechts onder be paalde voorwaarden hiertoe toestem ming zal geven als dit door de werk gever is aangevraagd. Voor jongens en meisjes beneden 18 jaar gelden voorts de volgende be palingen: O 's Nachts werken is niet toege staan: in fabrieken en werkplaatsen tussen 6 uur 's avonds en 7 uur 's morgens. De werkzaamheden die gevaar lijk zijn voor leven of gezondheid mó gen niet of slechts onder bepaalde voorwaarden worden uitgevoerd. Afvalstoffen van de fosforzuurpro- duktie, die men tot nu toe als vuile slik de Rijn in pompte, worden door de chemische fabriek Giulini in Lud- wigshafen thans tot gips verwerkt. Het in tien jaar ontwikkelde procédé is niet alleen economisch interessant; er komt zo te zeggen een politiek „nevenprodukt" beschikbaar: mili eubescherming. Van andere bedrijven stromen nog dagelijks rond 2000 ton gipsslik in de Rijn. De chemische gips is goedkoper en minsten zo goed te verwerken als natuurgips. Op een persconferentie, waaraan internationale experts deel namen. vernam men, dat een Cana dese firma reeds de licentie ter ver vaardiging van Giulini-gips voor het noordamerikaanse continent verwor ven zou hebben. De Sowjet-Unie heeft eveneens belangstelling voor het pa tent.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5