Noorwegen: vakantieland voor liet heSe gezin 4-i H BaH -1r Hl fiS NOG EVEN DIT: M Smakelijk eten ■siip "ill* h- -7" f is® Platenboek voor baby's in bad bed en box Solex m nieuwe gedaante Dunbevolkt land lïfe Vriendelijk Elck-wat-wils logiesmogelijkheden Kamperen populair ttsüii IHHi Aparte charme A ruchtensoep Half om half Vader en zoon werpen in het meer een hengel uit moeder ge niet van haar drankje op het terras; de kleine peuters stoeien en ravotten, zonder dat zij wor den belaagd door langsstuivend verkeer. De omgeving straalt rust uit, omkranst door een schitterende natuur. Dat is vakantievieren in Noor wegen, een land dat meer nog dan het zuiden geschikt is voor ten vakantie, waarbij alle ge- linsleden ontspanning vinden. Hoorwegen overtreft de stoutste vakantieverwachtingen van ie- iereeen, die ver weg wil zijn van lawaai en vervuiling en zich een vakantie wenst waarin stil te, rust en een ongerept samen- tijn met de natuur de boventoon voeren. De reis er heen is op zich zelf dl een belevenis. Zodra je in Amsterdam aan boord van de tVenus" van de Bergen Line ient, vallen de dagelijkse besog nes van je af. Gedurende 24 uur proef je de zee-geneugten van en cruise. In aen dekstoel op een zonnedek geef je je over tan een frisse zeewind, kijkend naar het spel van zon, water en teevogels. Ook de kinderen heb ben elkaar gevonden. Ze darte len door het hele schip. Er is zo- te zien. Een waar festijn aan boord is de middagmaaltijd; het „koldtbrot," de loorse koude tafel met een overvloed heerlijke vlees- en visschotels, alades en desserts. Uit 56 verschil- ende varianten kan de maaltijd vror en samengesteld. Helaas schiet de laagcapaciteit te kort. Er is ook vertier genoeg aan boord. )e ongedwongen sfeer draagt daar bij. Men treft elkaar in bars, de unges met gezellig entertainment n op de dansvloer. De tijd vliegt om n de kust van Noorwegen komt in cht. Naarmate we dichterbij komen pas- sren we honderden eilandjes, enkele issersbootjes en zeearmen, die gril- g diep landinwaarts dringen. Door e avondzon zijn de bergen violet en lauwachtig gekleurd. In Stavanger Mn Bergen.... Fietsen, brommers en auto's met zonder caravan verlaten het va- ind hotel, elk hun eigen avontuur gemoet. Onze eerste ontmoeting met Noor egen, het land dat tien maal zo oot is als Nederland, doch slechts miljoen inwoners telt. We snui- m de zuivere lucht op en laten de boonheid weldadig op ons inwerken, ït stadscentrum van Stavanger met n middeleeuwse houten gekleurde lisjes, die een typische persoonlijk- id uitstralen. )nze kennismaking met het fjor- n-landschap wordt adembenemend, entallen kilometers achtereen ver- Igt iet blauwe zeewater zijn weg idinwaarts, kronkelend tussen de ge bergen, bedekt met stralende itachers, die het water leveren or de talloze watervallen, wilde be- n en snelstromende rivieren, langs erderijen die tegen de steile met riten begroeide hellingen staan, flijke dorpjes met de in vrolijke uren geschilderde huisjes, omge- door even kleurrijke wilde bloe en duizenden vruchtbomen. Een geloofüjk mooi panorama. fende skiër kan een gletschertocht gaan maken. De wandelaar waant zich in het paradijs en de hengelaar is in een dorado terecht gekomen, waarover hij tot nu toe alleen heeft gedroomd. In de talrijke rivieren en beken kan hij de zalm en forel uitda gen. Voor dit evenement is een vis vergunning noodzakelijk. Deze kan ter plaatse worden gekocht. Vissen in zee en de fjorden is vrij. De beste zalmrivieren zijn verpacht. De meeste hotels en pensions hebben echter hun eigen zalmrechten, die aan hun gasten ter beschikking wor den gesteld. - loorwegen biedt zoveel; voor jong ud en elck-wat-wils." In het zui- prachtige zandstranden; de golf- oom zorgt voor niet al te koud wa- Ideaal voor gezinnen met kleine deren. n de fjorden en binnenmeren kun- watersportliefhebbers hun t ophalen met zeilen, roeien, wa- skiën, zwemmen en vissen. De rui- kan deinend op het fjordenpaard bossen intrekken, waar zijn pad (erende beekjes kruist. De geoe- Noren zijn buitengewoon vriende lijke mensen. Hun mentaliteit komt overeen met de Friese. Zij houden van hun land en doen hun best om u deelgenoot te maken van datgeen wat de natuur hen in de schoot heeft ge worpen. Overal kan men met de En gelse taal terecht. Het Noors is t® lezen, maar nauwelijks te verstaan. Als Noren je ergens een plezier mee kunnen doen, zullen zij het niet laten. Aanvankelijk zijn ze gereser veerd. Maar ze vinden het fijn dat de ander contact met hen zoekt. Dan nemen ze je mee om ,,het neusje van de zalm" te ontdekken. Zo gingen wij bijv. met hen de fjord op om de kneepjes van het ..hoeken" te leren. Dit is met een lange lijn met haken zonder aas zee vis vangen. De lijn zakt tot ongeveer twee meter van de bodem (die bo dem kan wel honderd meter diep zijn gelegen) en dan maak je rukkende gebaren totdat een vis toehapt. Het is niet te geloven, maar regelmatig werden er onder luid gejuich grote - vissen opgehaald! De echte sportvis ser haalt hier overigens minachtend zijn neus voor op, maar wat doet dèt ertoe.... Na een paar dagen .Noorwegen" heb je het gevoel al weken met va kantie te zijn. De dagelijkse indruk ken zijn zo gevarieerd, dat het tijds besef volkomen zoek raakt. Noorwegen is niet echt goedkoop. De levensstandaard is iets hoger dan in Nederland. De hotels zijn uitste kend, maar voor een doorsnee gezin soms te kostbaar. De vele goed geou tilleerde pensions komen heel goed tegemoet aan ons budget. Voor gezinnen zijn jeugdherbergen beslist aan te raden. Ze zijn te verge lijken met goedkope hotels, 's Zomers betaalt men Kr. 5,50 per overnach ting (lKr. is plusminus 50 ct). De jeugdherbergen zijn over het hele land verspreid en behoren tot de bes te van Europa. De meeste beschikken over familiekamers, waar ouders met hun kinderen kunnen overnach ten. Er is een kookgelegenheid, als men niet van de gezamenlijke maal tijden gebruik wil maken. In de jeugd herberg kan men--zowel zuigelingen als grijsaards tegenkomen. Het sy steem is dus iets anders dan we ge wend zijn. Corveedienst kent men er niet. Ter plaatse kan men lid worden. Andere logiesmogelijkheden zijn de hutten - kleine houten huisjes - met alle comfort. Deze zijn kant en klaar om te gebruiken; alleen het linnen goed kan soms ontbreken (dus van tevoren informeren!). Voor vier per sonen kost zo'n hut 25 Kr. per nacht. Op campings kan men ook dergelijke hutten aantreffen. Kampei-en is in Noorwegen enorm populair. Vlak bij (rustige wegen zijn schitterend gelegen kampeerter reinen. Ze zijn uitgerust met alle moderne sanitaire voorzieningen. De beste - te herkennen aan het „ster rensysteem"- hebben was- en douche gelegenheid, een winkel en beschik ken over bewaking. Sommige verhu ren boten en bieden goede vismoge- lijkheden. De kampeerterreinen in het zuiden liggen vaak op het strand. Men moet wel rekening houden met het klimaat dat even grillig kan zijn als in Nederland. Verder mag men in heel Noorwe gen „wild" kamperen. Heerlijk om je tentje bij een beekje op te zetten. Vrij naar keus met of zonder rondlo pende schapen en geiten. Het water is onvoorstelbaar zuiver en lekker. De heer des huizes kan zijn hengel uitwerpen om de vis voor het avond eten te vangen. De andere gezinsle den duiken de natuur in en ontdek- L m&. '■iïÈafer.» si.-*:''-a. vv-a. -fff Men kan ook met paard en rij tuig naar de Briksdals-gletscher, Olden in West-Noorwegen. ken onbekende flora, en panorama's waar je uren naar kunt kijken. Je kunt ook gewoon de tent bij een boer opslaan! Van heel dichtbij het leven op de boerderij gadeslaan. Toe kijken hoe de oude boerin het „flat- brot" bakt. Op een ronde plaat - waaronder hout wordt gestookt - wor den flensjes dun brood gebakken, wat heel smakelijk is. Gewoon trekken door Noorwegen. De echte folklore ontdekken. Elke streek heeft zijn eigen klederdracht (geen Volendam!). Op hoogtijdagen is het een bonte mengeling. Op za terdagen wordt volgens de oude tra ditie in klederdracht getrouwd. Een speelman begeleidt de bruidsstoet. Zowel de steden als de dorpjes heb ben hun eigen aparte charme. Uitge keken raak je er nooit. Noorwegen is een belevenis, die men met het gezin zelf moet ervaren. ■fr KONINGIN. Naar Koninklijk Journaal vertelt heeft koningin Juli ana zich niet kunnen voorstellen dat de komst van Soeharto naar Neder land werkelijk zulke hevige weer standen zou oproepen. ,,Ze weet de schuld ervan voor een groot deel aan de ophef die er van gemaakt was door radio, televisie en pers", aldus K. J. „Ze wilde desnoods zelf bemiddelen tijdens het incident te Wassenaar, waar heethoofdige Mo- lukkers de residentie van de Indone sische ambassade hadden bezet." PRINS BERNHARD vertelde over zijn eerste liefde aan zijn biograaf Alden Hatch: Toen hij 18 jaar werd stuurden zijn ouders hem naar Lau sanne om rechten en Frans te stu deren. Geen van beide gebeurde. Hij werd namelijk verliefd op een Ame rikaans meisje. Ze was heel knap, en chique en rijk. Ze heette Suzy. „No geen maand later had ze me smade lijk laten zitten en liep ze weg met een goede vriend van mij. Ze heeft een heel ongelukkig leven gekre gen vijf huwelijken als ik 't goed heb. Op de een of andere manier heeft mijn vader daarvan een voorgevoel gehad. Hij kwam namelijk naar Lau sanne om zijn zoon, te bewegen met trouwen te wachten tot zijn 21ste. „Maar ik was blind voor die overwe gingen. Blind en gelukkig. En daar na heel erg gekwetst." <>- VEEL SOLDIJ. In vergelijking met zijn buitenlandse „collega's" wordt de Nederlandse soldaat enorm goed betaald. En nog is hij niet tevreden met zijn f 242,per maand netto. De Belgische piotten moeten het met f 45,doen. De Zweden liggen het hoogst in de markt met f 150,Dan volgen de Duitsers met f 135,de Denen met f 111,,terwijl de Zwit sers en Noren met f 90,tevreden moeten zijn. De Fransen tenslotte worden met maar twaalf gulden per maand afgescheept als we tenmin ste de Telegraaf, die het allemaal voor ons heeft uitgerekend mogen ge loven. KINDERVERZORGERS. Zes Am sterdamse jongens hebben het diplo ma kinderverzrogster aan een hoofd- stedellijke huishoudschool gehaald, zo lezen we in Het Parool. Drie van hen staan nu ingeschreven als leer ling van de Rotterdamse Sociale Aka- demie. Toen deze jongemannen op de huishoudschool hun intrede deden hebben ze dat uiteraard wèl gemerkt. Ze werden begroet met opmerkingen als „komt dat stuk bij ons in de klas" en ,.hee gozers". Lang heeft het niet geduurd. De docenten hadden meer moeite met deze vreemde eenden in het vrouwelijke bijt dan de meisjes zelf. -$■ SNAP. Herman Kaldewaay ali as Willy Walden oftwel Snap van het beroemde duo kreeg zijn rijbe wijs al in 1927. Les heeft hij nooit gehad: „ik heb mezelf leren rijden in gestolen auto's. Snelheid heeft me steeds aangetrokken, vandaar ook dat ik een jaar of vijftien geleden met vliegen ben begonnen. Ik heb mijn A-brevet op twee lessen na gehaald. Toen de instructeur van mening was dat ik klaar was voor de test ben ik er mee gestopt. Een Pipercup kost vijftig gulden per uur. Ik weet precies hoe ik ben: met vrienden de lucht in. Dat is geen opschepperij, ik wil plezier delen met anderen. De een vertelt het dan de ander: ik heb met Willy gevlogen. Dat bete kent minstens drie keer vliegen per week en dan moet ik er een kranten wijkje bijnemen om. de onkosten te bestrijden. Een kwestie van zelfken nis". (Menno Hielkema: Het feno meen Snip en Snap. Uitgave Semper -ff KONINGIN. Het onlangs versche nen eerste nummer van het tijdschrift Koniklijk Journaal, een uitgave van Prinses, Wageningen. vertelt dat ko ningin Juliana dol is op winkelen. „Het liefste zou ze iedere week ten- minste een keer gezellig gaan winke len. Daarbij legt ze een grote afkeer aan de dag voor die winkelier, die snel een fotograaf of een krant in licht over het hoge bezoek aan zij# zaak. Dat is voor haar een reden er nooit terug te keren. De gewapende escortes die haar bij officiële gele genheden plegen te omringen zijn voor haar een bron van voortdurende ergernis. Zelfs de begeleidingen door een paar rechercheurs, die wette lijk is vereist, aanvaardt ze slechts met grote tegenzin". GEEN KUCH MEER. Vormde in onze diensttijd „rats, kuch en bo nen het soldatendiner" (volgens een in de mobilisatie zeer populair lied je) naar uit een interview in De Te legraaf blijkt is de ochtenmaaltijd vrijwel niet meer in trek. Nu de re veille is vervallen blijven de meest® soldaten zolang mogelijk op hun bed liggen en gaan ze niet meer ontbijten. „Om tien uur heeft de soldaat kof fiepauze en honger en dan eet hij koeken in de kantine". Ook is het avondeten in de zomer in de kazerne niet populair. „We hebben één keer de proef op de som genomen ver telt een kolonel: De gehaktballen di® in de eetzaal waren gepresenteerd waren volgens de militairen „niet te vreten". De voedingsofficier liet ze niet als gebruikelijk in de afvalton gooien, maar bracht ze naar een druk door de soldaten bezochte patatkraam met het verzoek ze te verkopen. De volgende dag vroeg de man of er nog meer van die ballen te koop waren. Hij was ze voor f 0.75 per stuk in een mum van tijd kwijt geraakt. Aan de soldaten... -M- KERKBLADEN. We lazen on langs ergens, waar weten we op dit moment niet meer, een fraaie uit spraak van Godfried Bomans over de oeverloze, onvruchtbare en in ve ler ogen dikwijls ridicule discussies waaraan sommige kerkbladen labo reren. Bomans zegt hiervan: „Een niet gering deel van de hemelse vreugde zal bestaan in de geamu seerdheid waarmee engelen, die zon der twijfel op (dergelijke) kerkbla den zijn geabonneerd dit soort rede neringen volgen." Jrf MAGDA JANSSENS. afkomstig uit Antwerpen is al 56 jaar in Am sterdam woonachtig. Ze is 87 en heeft juist haar 71e toneelseizoen beëin digd. Ze was de 18e van 21 kinderen uit een schoenmakersgezin. „We had den een strenge vader; we noemden hem de generaal", zo lezen wij in de Vlaamse Troubadour. Haar eerste rol speelde ze op 15-jarige leeftijd toen ze plotseling moest invallen in Roos je van de Schoenmaker(...). Ze had namelijk avond aan avond tussen se coulissen gestaan toen de ama teurclub Marnix in het café. dat haar vader toentertijd dreef, het stuk repeteerde. Ze kende daardoor de hoofdrol van buiten. Bij het uitbre ken van de eerste wereldoorlog is zij zoals zoveel Belgen o.w. de schrij ver Felix Timmerman snaar Neder land gevlucht. Ze trouwde met de oud-burgemeester Hendriks van Heer len met wie ze veertig jaar gehuwd is geweest. Noorwegen is een belevenis, het flordenlandschap adembene mend. De allerkleinsten uit een huisgezin kunnen vaak ontzettend verknocht zij aan een bepaald speelgoedje. Dat moet dan overal mee naar toe, naar bed. naar buiten of... mee in het da gelijkse badje. Nou kan dat best als het voorwerp in kwestie een plastic pop is, maar wanneer het gaat om een kinderboekje met dieren of pop petjes wordt het wat moeilijker. In die moeilijkheid nu heeft, de uit geverij G. van Reemst uit Diepenveen voorzien, door de uitgave van „Mol ly - baby's eerste platenboek voor bad en box". Een plastic boekje, waarvan de pa gina's zijn opgevuld met schuimrub ber en bedrukt met allerlei kleurige plaatjes. Het mag nat worden, er mag mee gegooid en gesmeten wor den, baby kan er zelfs zonder be zwaar zijn eerste tandjes inzetten, dat geeft allemaal niets. Een bijzon der leuk gevalletje - bijvoorbeeld voor een eerste verjaardag - waarvan al leen de prijs (f. 4,50) misschien wat aan de hoge kant is. Hoewel, afge meten tegen het plezier dat junior er mee kan hebben.... :ff Naast de bestaande Solex 3800 en de revolutionaire Flash, is Solex met een nieuw type uitgekomen, de 5000. Deze Solex 5000 is een verjongde uit voering van het meest bekende rij wiel met hulpmotor, waarvan er in bijna 25 jaar meer dan 6.000.000 exem plaren zijn gebouwd. Niet alleen de vier frissekleuren, waarin de ,,5000" leverbaar is (wit, oranje, geel en blauw), maar ook in technische uitvoering onderscheidt hij zich van de zwarte „3800". De wielen zijn tot 16 inch terugge bracht, het frame is daarbij aange past. De motor kreeg een handige motorlichter, die vanaf het stuur be diend kan worden. Een modei-n. hoog stuur is toegepast, waarmee een ge makkelijke zithouding is verkregen. Verder een nieuwe voor- en lachter- verlichting met koplamp op het stuur. Het nieuwe, moderne gedaante heeft de conceptie van de Solex als 'n een voudig, economisch, betrouwbaar en onopvallend vervoermiddel, volledig in takt gelaten. Dit keer zo op het oog een ongewoon recept, maar wel een origineel. Overigens, zo ongewoon is dit re cept nu ook weer niet, want wie heeft er nog nooit bv. meloen als voorge recht gegeten? De eerste soep, de „potage a la Framboise" kan ook koud gegeten worden. Verrukkelijk en ideaal met de warme dagen. Nog een idee: opgediend in mooie gla zen js het tevens een feestelijk ge zicht aan tafel. De tweede soep smaakt heet opgediend het lekkerst. Wel bewerkelijk maar het resultaat is ongelooflijk. Ingrediënten (6 personen): 2 pond frambozen: 2 middelgrote aardappelen: 60 gram fijne suiker; 1-eetlepel gewassen rozijnen (ontpit); 1 glas droge witte wijn; 8 dl water; 1 citroen (schil en sap): ietsje kaneel Bereidingswijze Kook de aardappelen even aan zodat ze wat zachter worden, daarna goed afgieten. Wat het fruit en mie alles in één pan met de aardappelen en het water. Rustig laten doorsudderen tot de vruchten zacht zijn. Wrijf de aardappelen en de frambozen door een zeef en breng die puree weer te rug in de pan. Voeg nu de rozijnen citroenschilletje, suiker en kaneel toe en laaf de soep op een laag pitje weer heet worden. Doe er nu het ci troensap bij. No 5 minuten laten door pruttelen, witte wijn er bij en klaar is de feestelijke verrassing. Heet of ijskoud' opdienen. Indien de soep ijs koud wordt gegeten, serveer er dan eens kleine bitterkoekjes bij. SINAASAPPEL IN- TOMATENSOEP Ingrediënten (8 personen): 4 pond tomaten (ontveld en ontpit); 2 uien (snipperen); 2 worteltjes (ge hakte); 2 citroenschilletjes; l sinaas appel; 2 laurierblaadjes; 12 peper korrels (zwart); 2 liter kippebouillon w*at zout; 80 gram boter of margari ne; 80 gram bloem; 1 afgestreken eetlepel suiker: 1/8 liter room. Bereidingswijze: Smelt de boter of margarine in een diepe pan, voeg de bloem toe en blijf goed roeren. Nu nog steeds onder goed roeren de kippebouillon beetje voor beetje bijvoegen. Op de sinaas appel en de room na. worden alle overige ingrediënten bij de bouülon gedaan. Ongeveer een half uur laten doorkoken. Ondertussen de sinaasap pel héél dun schillen en in lange smalle reepjes snijden. Even laten blancheren in heet water. Pers de si naasappel uit en voeg de schilletjes en het sap bij de soep. Eventueel nog op smaak brengen, even laten door- koken en dan opdienen. Een lepel room erdoor maakt de soep perfect.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5