ENORME DRUKTE MET DE PAASDAGEN Na liet bezoek van de Canadese Gouverneur Generaal Sfeervolle plechtigheid op het Canadese kerkhof Gouverneur Generaal en Prinses Margriet door Flolten waardig ontvangen ONZE AGENDA Data om te noteren KERKDIENSTEN Spreekuur maatschappelijk werker Geziiisverzorgin g Wachtdienst Slachthuis Brandmelding Medische Dienst Weekenddienst tandartsen W eekenddienst dierenartsen Storingsdienst GEB Mooi geschenk voor veertien kinderen mm, r—i Jaargang 23 - no. 15 HOLTENS NIEUWSBLAD 3ii Advertentieprijs 14 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 5— per half jaar, f 10,— per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisen bank te Holten, t.g.v. HoUens hieuwsblad yls een uitdaging worden opgevat om een betere wereld tot stand te bren gen, dan is er dankbaarheid en hoop door de bloemengroet, die door de kinderen wordt gebracht. Danken wij onze God," aldus de laatste woorden van Ds. Van der Poel. De doortocht door het dorp om 11.00 uur Kranslegging Tydcns hel spelen van Chopin's ,,Marche Funèbrc" door de Canadese Band werden kransen gelegd door Prinses Margriet namens 't Konink lijk Paar en door de Gouverneur Ge neraal voor Canada. Prachtige kran sen, die vervaardigd werden door Bloemenmagazijn Vincent. Namens de Canadese Band en de mannen van de erewacht, hel vuurpeloton en de schildwachten, behorende tot de Ca nadese Luchtstrijdkrachten, gesta tionneerd te Halifax (Nova Scotia) werden de bekende klaprooskransjei gelegd. Onder het spelen van doedel- zakmuzick door sergeant D. M. Car- rigan (ex Black Watch of Canada) werden door de schoolkinderen bloe men gelegd op de graven van de ge sneuvelde Canadese militairen. Er volgden daarna enkele salvo's van het vuurpeloton. Terwijl een trompetter der Canadese Band ,,The last post" blaast, worden de vlaggen op de achtergrond halfstok gehesen. De Gouverneur Generaal van Canada heeft tegenover mij uitdrukking gegeven van zijn bewogenheid over de wijze, waarop hem in Holten een welkom werd bereid. Hij zeide mij het liefste u:t de auto te zijn gestapt, om de kinderen langs de route door de Dorpsstraat de hand te geven of over de bol te strijken. Ik meen de woorden van bewogen dankbaarheid, die de Gouverneur Generaal van Canada tegen over mij uitte over de ontvangst, welke Holten hem en zijn vrouw bereidde, aan u te moeten overbrengen. Het welkom van Holten aan de hoogste vertegenwoordiger van Canada is door deze ontvangen, zoals dit was bedoeld, n.l. een welkom komende uit het hart, een welkom ook, dat het hart van de Gouverneur Generaal heeft geraakt. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet voor wie op haar apparte ment in Hotel 't Losse Hoes een bloemengroet van de bevolking van Holten was gezet, heeft mij gezegd, dat zij deze bloemrijke betuiging van aanhankelijkheid aan ons Koninklijk Huis met bijzondere dankbaar heid heeft ervaren. De burgemeester van Holten W. H. ENKLAAR Zate', dag 17 april 8.30 uur dorp HMV. v.m.: Inzameling lompen in en naaste omgeving voor Vrytlag 16 en zaterdag 17 april Gouverneur Generaal heeft de linkse krans gelegd voor Canada. Rechts die van hei Koninklijk Paar. i 20 uur: ABS-revue ..Rond Battums Toren" in zaal Boode Bathmen. Extra ingelast. Zondag 18 april 14 uur: Touwtrekwedstrijden bij café „De Poppe". (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in Dancing Boo Je te Bathmen (zie adv.) Dinsdag 20 april 20 uur: Vergadering Algemeen Be stuur Stichting Sportbelangen Hol- ten in hotel Holterman. 20 uur: Buitengewone ledenvergade ring Groene Kruis in hotel Holter man. Woensdag 21 april 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Dijkerhoek van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in café 't Bonte Paard- 20 uur: Bijeenkomst afd. Espelo Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen in Het Trefpunt, Pruikenshow kapsalon „Elegant". Donderdag 22 april 20 uur: Ledenvergadering afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in Hotel Holterman. De heer Hoeve uit Harfsen houdt een lezing over „achternamen". 19.43 uur: Vergadering Chr. Platte landsvrouwen in gebouw Rehoboth. Spreekster mevrouw Smilde over „Mijn werk bij de rechtbank". 8.30 uur: vm vanaf Holten en 8.45 u. vanaf Dijkerhoek: (Coöp.) Herv. Vrouwen Groepeu Holten en Dij kerhoek naar jubileumdag Zwolle. Vrijdag 23 april 19.30 uur: Enorme show- en dans avond in zaal Boode Bathmen met „Corrie en de Rekels" (zie adv.) Woensdag 28 april 8-19 uur: Stemming verkiezing leden Tweede Kamer. Vrijdag 30 april (koninginnedag) 9 uur vm: Aubade van de schoolkin deren voor het gemeentehuis. 13 uur: Motorcross op 'f circuit „De Zuurberg". Dinsdag 18 mei 7.30 uur vm: vanaf Holten en 7.45 u. vanaf Dijkerhoek (smederij Broek huis): Jaarlijks reisje Herv. Vrou wen Groepen Holten en Dijkerhoek. Donderdag 27 mei Reisje van de afd. Holten der OLM naar België. HOLTEN NED. HERV. KERK. 8.30 uur en 10.15 uur Hulppr. A. Schellevis. Extra collecte: Plaatselijk Jeugd werk. 19.15 uur Opendeur samenkomst: Ds. Bouwhuis van Rijssen, onderwerp: „Dood is dood". M.m.v. Holtens Ge mengd koor. GEREF. KERK. 9.30 en 15.00 uur ds. R. A. Hoogkamp. In beide dien sten is de collecte voor de diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkgebouw". R.K. KERKDIENST. (Eucharis tieviering) 9.30 uur in het gebouv. Irene. NIEUW HEETEN R.K. KERK. Zaterdagavond 7.00 uur. zondagmorgen 8.00 uuren 10.00 uur. DIJKERHOEK BETHANIE. 10.00 uur ds. P. Lug- tigheid. Extra collecte: Plaatselijke Jeugdwerk. OKKENBROEK NED. HERV. KERK. 10.00 uur ds. Rijendam van Gorssel Extra collecte: Algeme.ene Diaconia- le Doeleinden. 's Ochtends van 9.00-10.00 uur op dinsdag en vrijdag in het Groene Kruisgebouw, telef. 1436. D-e Gouverneur-Generaal van Canada en mevrouw Roland Michener, Prinses Margriet en hun gevolg zijn donderdagmorgen, na hun aankomst op de Vliegbasis Twente, waar zij met een regerings-Friendship arriveerden, bij hun doortocht door Holten op spontane wij ze begroet door honderden jubelende en met vlaggen en vlaggetjes zwaaiende kinderen. Zij zorgden in de Dorpsstraat voor deze on-officiëïe ontvangst. De eerste opmerkelijke ken nismaking met Holten vormde de ereboog, gedrapeerd met de vlaggen, der beide naties, die de bewoners van „De Noordenberg" aan het begin van de Oranjestraat hadden opge steld en de vlaggen, die overal langs de route door de bewoners waren uitgehangen. Elke morgen, behalve zaterdag van 9.00-10.00 uur bij mevrouw C. Knijff- Dekker, telef. 1438 b.g.g. telef. 1799 mevrouw Beldman-Aanstoot. De beide paasdagen hebben zich o.m. gekenmerkt door een ongeken de verkeersdrukte, die echter zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen. Wel ontstond flinke materiële scha de toen op de le Paasdag op de Mo- lenbelterweg het begin van de Toeristenweg omstreeks half vijf door een botsing van twee elkaar te gemoet komende wagens van een 2-CV de gehele zijwand werd werd weggedrukt. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk ont stond doordat E. J. W'. uit Deventer, die de Holterberg opreed, zijn hoed op de achterbank wilde leggen en toen die viel probeerde hij hem op te rapen. Hij raakte de macht over het stuur kwijl en ramde de tegenligger van de heer J. H. van B. uit Am sterdam. Het verkeer raakte even in de knoop, maar door het verkeer uit de Holterberg via de Sparrenweg om te leiden, was de stremming spoedig hersteld. De auto van de De venter bestuurder werd eveneens flink beschadigd. Op de tweede paasdag heeft de rijkspolitie van 14.00 tot 19.00 uur met drie man het; verkeer moeten regelen. Een ongekende verkeers- tlwio bewoog zich door het dorp, gedeeltelijk komende van en gaande naar de Holterberg, maar ook in verband met de Motocross in Mar- kelo. Het publiek stond overal langs de straat, vooral na half zes toen de bezoekers uit Markelo met knetteren de motoren Oranjestraat en Dorp straat passeerden. De doorstroming moest een vlot verloop - hebben, zo dat er soms flink gas gegeven werd. Pesterij Enkele malen ontstond er een op stopping doordat een vijftïhntal jon ge langharige Duitsers, die hier met vijf auto's reeds vanaf Goede Vrij dag rondhingen, de politie pesten, en het verkeer blokkeerden door zij straten in te rijden o.a. naar de Kol- weg. Een drietal van hen is maan dagmorgen uit een schuur verwij derd in de Holterenk aan het begin van de Beukenlaan, waar zij zonder vergunning de nacht hadden doorge bracht. Er werden kratjes bier aan getroffen. Het vorige jaar hebben zich met wat van hen ook al Inciden ten voorgedaan. Zij zijn ernstig ge waarschuwd, dat hen bij herhaling de toelating tot ons land zal worden ontzegd. De schuur-slapers hebben een bekeuring gekregen. Vier padvinders (Fred Lantzen- dorffer, Martin Hols, Dick Kevelam en Gerard Moring) en tien school kinderen: Leila van Hoevelaak, Jan Vos (Dorpsschool), Jenny Scholman en Johan Letink (School met de Bij bel), Martje Russ, Wim Wilpshaar (Kolschool) Toosje Nyenhuis, Jan Lubbersen (Espelo) en Gerda Hon- coop en Wim Kettelarij (Dykerhoek) kregen van de Gouverneur Generaal een prachtig geschenk, n.l. een doos met alle Canadese munten gelegd in fluweel. Vrijdag 16 t.e.m. zondag 18: C. Mein- dertsma, Bergmanstraat 12, telef. 2190. Keurmeesters buiten de dienst uren maandag 19 april t.e.m. zon dag 25 april B. Groot Obbink Kozak- kenstraat 2, telef. 1526. Aangifte ge storven dieren op zaterdag: van 9.00- 11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. Overdag: telef. 1352 (politiebureau), 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Kna pen) bij geen gehoor telef. 1325 (G. ter Harmsel) Zaterdag vanaf 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur: C. II. Rietdijk, Molenbelterweg, telef. 1280 (alleen voor spoedgevallen). Wijkverpleging: zaterdag, 17 april en zondag 18 april: Mevr. Reisinger Bes- sinkpasstraat 18 tel. 1677. Zondag tuS' sen 12.00-14.00 b.g.g. te'ef. 2356. Zaterdag. 17 april en zonet s. 18 ?.DriI J. van den Enk, Burg. v.d. IJ n 33. Wierden, tel. 05496-1SC4 vnn r|0- 19.00 uur (alleen voor spoedgeval len). Zaterdag, 17 april en zondag, 18 april W. C. C. Warmeiink Schepe- nanstraat 16 telef. 2004 bgg. 1515. Zaterdag. 17 april t.e.m. vrijdag 23 april buiten de diensturen Elec- tra: H. Huisman, Kolweg 42, telef. 1498. Gas: J. Bosschers, Beuseberg 126, telef. 1945. lunch aangeboden, terwijl het ge meentebestuur een ontvangst hield in hotel „Hoog Holten", waar een ge zellige drukte heerste. De Gouverneur Generaal van Canada en zijn gevolg. V.l.n.r. de Commissaris der Koningin in OverijsselMrs. Michener, Prinses Margriet, Gouverneur Generaal Ro land Michener, Mr. W. H. Enklaar. Mr. Michener sprak er zijn vreugde over uit. dat de prinses bij deze plechtigheid aanwezig kon zijn. Hij byacht de burgemeester dank voor zijn aanwezigheid en dankte ook de overige aanwezigen en de kinderen voor hun tegenwoordigheid. De Gou verneur-Generaal verklaarde, dat de pelgrims die de oorlogsgraven in Ne derland bezocht hebben zeer onder de indruk zijn gekomen van de hartelijk heid waarmede zij hier ontvangen worden. Hij dankte ook het oorlogs- gravencomité en de Canadezen voor hun aanwezigheid. Na er aan herin nerd te hebben, dat. het op 5 mei 26 jaar geleden is, dat de bevrijding tot stand kwam, richtte hij zich in het bijzonder tot de jeugd en droeg hen op samen te bouwen aan een nieuwe toekomst. Aan zijn woorden was het gebed voorafgegaan van de drie geestelij ken, die daarin voorgingen in het En gels en het Frans. Uitdaging Ds. Van der Poel sprak vervolgens in het Engels en in het Nederlands en bad het Onze Vader in het Frans. Hij zei o.m.: „de mannen die hier be graven liggen niet te willen ideali seren. Het waren jonge mannen van om de twintig soms nog jonger. Wij moeten dankbaar zijn voor het offer, dat zij hebben gebracht. Dat offer moet een uitdaging aan ons zijn om na te gaan wat wij met onze vrijheid hebben gedaan. Vooral voor de jonge mensen, die de oorlog niet hebben meegemaakt moet deze herdenking Als na een minuut stilte de Stada- cona Band 't „Abide with me" speelt gaan de vlaggen weer in top en wordt de „Reveille" geblazen. Met donderend geweld vliegt dan van west naar oost een forrrjatie van acht NF5 Jets over de begraaf plaats afkomstig van" Eind hoven. Met het uitspreken van de zegen en het spelen van de beide volksliederen wordt de plechtigheid be ëindigd. Doedelzakspeler De Gouverneur Generaal en Prinses Margriet danken de beide dirigenten en wor den voorgesteld aan de doe delzakspeler. Na het teke nen van het „Gouden Boek" bezoeken de gasten de door Generaal Charles Foulkes, commandant van het Cana- sese leger, dat meehielp Ne derland te bevrijden, ge- plante B. C. Dogwood tree (rode kornoelje) en worden zij voorgesteld aan de hoofd tuinman de heer C. W. Ree ves en zijn helpers, die het één en ander vertelt over de begraafplaats. Daarna verlaat het gezel schap het kerkhof waarbij trompetters bij de ingang evenals zij dat bij de aan komst deden de hoge gas ten uitgeleide doen. Bijzondere sfeer Het geheel was een stijl volle plechtigheid waaraan door de twee marechaus sees in groot tenue bij de ingang, de soldaten van de Prinses Irene Brigade in hun hel rode uniformen o.a. bij de ingang en bij de vlag gen, door de twee militaire kapellen, door de erewacht en het vuurpeloton, een bij zondere sfeer werd gegeven. En vooral door het leggen der bloemen en de vele be zoekers. Door de Commissaris der Koningin werd de Gouverneur Generaal en zijn gezelschap in hotel 't Lösse Hoes de De officiële ontvangst vond plaats bij de ingang van 't Canadese kerkhof', waar de Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. O. F. H. A. van Nispen tot Pannerden, de burgemeester mr. W. H. Enklaar, en de Canadese Ambassadeur, Mr. A. J. Piek en mevrouw Piek, ter begroeting aanwezig waren. Bij de ingang van de begraafplaats werden aan hun voorgesteld Mr. R. G. Wall. M.B.E., Area Superintendent North West Europe van de Commonwealth War Graves Commission. Captain D. C. Estey. Captain A. E. Delisle. resp. vlootpredikant en vlootaalmoe- zenier bij het 5e Canadian Destroyer Squadron en Ds. A. C. J. van der Poel. Hoofd Luchtmachtpredikant. Prinses Margriet spreekt met de doedelzakspeler Ser geant D. M. Carrigan. Links achter haar de Gouverneur Generaal. naer, voorzitster van de Ned. Oorlogs gravenstichting. Mr. A. Blussé van Oud Alblas, kamerheer ï.b.d. van Ko ningin Juliana en Lt.-Kol. Bons. Plechtige herdenking De herdenking, die hierna volgde is nog nooit zo plechtig, althans zo cere monieel, geweest als deze morgen. Nadat de gasten gezeten waren speelde de Johan Willem Friso Kapel onder leiding van Kapitein P. van Bruggen, het Wilhelmus en daarna de Stadacona-kapel van Halifax on der leiding van kapitein J. F. Mc- Guire, het Canadese Volkslied „O Ca nada". Minister Sharp opende daarna de bijeenkomst, die door honderden werd bijgewoond, met het reciteren „They shall grow not old As we that are left grow old: Age shall not weary them. Nor the years condemn. As the going down ol' te sun and in the morning We will remember them". Welke laatste strofe de aanwezigen zachtjes meespraken. Na het. gezamenlijk zingen van het gezang „O God. Our Help in Ages Past, hield de Gouverneur-Generaal een korte toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat Prinses Margriet in Canada geboren is en dat men daarom wel zeer speciale vrienden is. Tot het gevolg en de genodigden, die verder na 't betreden van de begraaf plaats, op een klein plateau voor het kruis plaats namen, behoorden o.m. de minister van Buitenlandse Zaken van Canada, Mr. Mitchell Sharp, mi_ nister en mevrouw Den Toom, Luit.- adm. H. M. van de Wall Bake, voor zitter van het comité Verenigde Chefs van Staven en mevr. Van de Wall Bake, Luit.-Gen. H. Schaper, adj- generaal van Koningin Juliana, Jonkvr. C. E. B. Roëll, hofdame, Luit- Kolonel H. Hoftijzer, Mr. Èsmund Butler, secretaris van de G.G., Mrs. Trudeau, hofdame van mevr. Miche ner, Kolonel W. F. K Bischoff van Heemskerk, Mr. Th. H. Bot. Neder lands Ambassadeur in Canada en me vrouw Bot. commander J. L. Pana- baker. militair attaché bij de Canade_ se Ambassade, inspecteur D. Ling van de Royal Canadian Mounted Po lice. kapitein D. C. Summers, adju dant van de G.G., mevr. Van Nispen tot Pannerden, mevr. Enklaar, de wethouders de heren J. Rietberg en II. Klein Velderman, de gemeente secretaris, de heer G. J. Langenbarg, mevr. H. G. van Anrooy-de Kempe-

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 1