DE ANDERE MILJOENEN KERSTTIJD gevaarlijke tijd Kerstrecepten... Extra toeslag voor boer die het bed rijt beëindigt KERSTWIJDING NIEUWE SANERINGSREGELING VOOR DE LANDBOUW tips voor een kersttafel goede Holtense Plattelandsvrouwen vieren op feestelijke wijze vijl en twintig jarig bestaan WAAR GAAN WIJ HEEN? Twee mille uit oud-papier actie in Dijkerhoek A 70 en de ratten Actiè-programma drie va keen tra I en Busje gestolen uil garage Havi-lours (Culturele agenda) Prijzen als beloning Schooljeugd maakt kennis met bibliotheekwezen Adjudant v. d.'Vegt overleden Vlees uit de marinade MET INGANG VAN I JANUARI 71 Wat er bij Vrijdag 18 december 1970 De afdeling Holten van dè Ned. Bond van Plattelandsvrou wen heeft donderdagmiddag in Dorpshotel „Holterman" tijdens een druk bezochte receptie haar zilveren jubileum herdacht bij welke gelegenheid tal van af gevaardigden van organisaties en verenigingen hun gelukwen sen kwamen aanbieden, wensen die veelal vergezeld gingen van bloemen, cadeaus en een bedrag onder couvert. Voordat de verschillende afgevaar digden aan het woord kwamen hield de presidente mevr. E. M. Klein Hes- selink-Brand een toespraak waarin zij wees op het bij de oprichting ge stelde doel de bevordering van de be langen in de meest ruime zin van de bevolking van het platteland. Vroeger was het een specifieke boe- rinnebond doch in Holten was dit met het geval want bij de oprichting wa ren het overwegend dames uit het dorp die lid werden. Vijf en twintig jaar geleden waren zowel sprekers als cursussen meer gericht op huis- houdtechnisch terrein doch bij het groeien van de afdeling zowel in ja ren als in ledental werden de behoef ten anders, er kwamen cursussen op sociaal en cultureel gebied Er komt nu een discussieleidster die speciaal door de bond is opgeleid en de onder werpen waarover de degens worden gekruist zijn de problemen die van daag en in de toekomst actueel zijn "t Is echter niet alleen .zware kost" die ter tafel komt. Ook aan gezellig heid en ontspanning wordt tijdens de bijeenkomsten van de afdeling ruime aandacht geschonken. PIONIERSTERS De afdeling werd op 17 december 1945 opgericht waarbij vooral mevr. Nagelhout-Klijzing en mevr. Bouw huis-Schut zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Van 17 leden groeide de afdeling al snel uit tot 135 leden, maar door de oprichting van de afdelingen Dijkerhoek (1950) en Espelo (1955) moest er een groot aan tal leden worden afgevoerd doch de opgelopen „schade" is reeds lang weggewerkt want momenteel telt de afdeling meer dan 150 leden Van-de dames die op 17 december tot de oprichtsters behoorden waren ter receptie aanwezig mevr. Nagel hout-Klijzing, Paalman-Wegstapel, Wissink-Wiltink, Diklcers-Eggink, Het NVV-Overijssel houdt op terdag 19 december in de schouw burg Odeon te Zwolle een provin ciale vergadering, waar het actiepro gramma yan de drie vak;c,eplr,al,en zal worden besppokejt^.Hpl. is de be-, doeling, dat de aanwezigen'doo? "liet uitbrengen 'van hun stem hun me ning over een aantal punten van dat actieprogramma geven, nadat er veel tijd is gegeven voor discussie. Namens het hoofdbestuur van het NVV zullen aanwezig zijn de heren W. Kok, verbondsbestuurder. J. Boom, voorzitter van de algemene Bedrijfsbond voor Meubilerings- en Houtbedrijven en J. Hoogland, eco nomisch medewerker van het NVV. De leiding is in handen van de dis trictsbestuurder J. C. Moolckamp te Almelo. De vergadering begint om 10.no uur en zal plm. 16.00 uur eindi gen. O O RIJSSEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is uit de garage van de autobus-onderneming HAVI-tours een achtpersoons busje gestolen. Van daders zowel als het gestolen vóer- tuig ontbreekt nog ieder spoor. Dikkers-Rensen, Bouwhuis-Geltink. Bouwhuis-Wissink en de dames J Dikkers. J. Wegstapel en J. Cats. Df presidente sprak een hartelijk woord van dank tot deze werksters van het eerste uur en ze reikte aan allen als blijk van waardering en herinnering een geschenk uit. Namens de opricht sters sprak mevr. Nagelhout een kort woord en zij dankte voor de woorden van lof die werden gesproken en voor het geschenk. Burgemeester mr Enklaar die namens het gemeentebe stuur kwam gelukwensen noemde d< vereniging een gezelschap van wijz< en verstandige vrouwen, een vereni ging die in de loop der jaren veel nu' beeft afgeworpen en waarop men nooit vergeefs een beroep heeft ge daan. Wij zijn dankbaar voor al he1 werk wat u deed zo besloot mr Enklaar. Mevr. J. Breedveld-Hoogenboezem te Welsum die sprak namens het Provinciaal Bestuur herinnerde aan het 30-jarig bestaan van de Provoin- ciale Bond dat tien jaar geleden in Holten werd gevierd. Holten behoort tot de grootste afdelingen in de pro vincie Overijssel en is steeds bereid om mee te werken als er op provin ciaal niveau iets georganiseerd moet worden. Verder werd nog het woord gevoerd door mevr. De Haan namens de afd. Bathmen, door mevr. Belt namens de a/d. Markelo. door mevr. Van Eng- brink-Ramaker namens de plaatselij ke afd. van de Chr. Plattelandsvrou wen Bond, door de heer G. J. Riet berg namens de drie coöperatieve in stellingen, door de heer H. Stegeman namens de afd. OLM. door de heer Cammeraat namens de Huishoud school en door de heer Harink, di recteur van de Lagere Landbouw school te Markelo. Het zilveren jubi leum werd 's avonds gevierd met een gezellige feestavond in zaal ..Amici- tia". Het bestuur van de afdeling Holten van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen, dat haar zilve ren jubileum vierde. Staande v.l.n.r. de dames: A. Vincent-BronsvoortM. J. Ar man-Sluiter H. J. Harmsen-Klein Winkel. A. H. Keuterman-Boode. zittend: Ater Harmsel-Aaftink (penning- meesteresse), E. M. Kleijn Hesselink-Brand (pr esidente) en E. ter Hoeven-Meilink (secr.) De Kerstwijding van de Christelij ke Plattelandsvrouwen, de Gerefor meerde Vrouwen Groep en de Her vormde Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek zal niet gehouden wor den op dinsdag 22 december a.s., zo als vorige week verkeerd in de agen da van Holtens Nieuwsblad was op genomen, maar op: woensdag 23 de cember, 's avonds kwart, vóór acht in geljQuw Rehoboth. Willen de leden van bovengenoem de verenigingen hiermede rekening houden? In de maand november werd door alle lagere scholen uit het dorp en door de o.l. school te Dijkerhoek een bezoek gebracht aan de bibliotheek op de hoek van de Schoolstraat en Pastoriestraat. De bedoeling hiervan was de kinderen kennis te laten ma ken met de gang van zaken in de bi bliotheek en hun te laten zien wat voor boeken er aanwezig zijn. Het enthousiasme was bijzonder groot, hetgeen zich o.m weerspiegelde in de grote toeloop van nieuwe leden in de afgelopen weken. Tevens werden de jongelui puzzel- formulieren uitgedeeld samenge steld door ,Bock en Jeugd" ter ge legenheid van de Kinderboekenweek. Heel veel inzendingen .zijn .binnen-, 'gêkomen. De lékën'i'ngen zijn in de bibliotheek - opgehangen. Moeilijk- was het een keuze te maken uit de mooiste tekeningen, omdat daarvoor prijzen beschikbaar waren. Elk kind had met evenvee! enthousiasme ge werkt. Na veel wikken en wegen zijn van de lagere klassen de volgende prijswinnaartjes uit de bus geko men: Ella Wind, Lageweg 5 (9 jr.), Erik Vogt, Oranjestraat. 66 (6), Jan Kissing, Kozakkenstraat, Carolien Delbeek, Bergmanstraat 30, Henriet- te B.rands, Dorpsstraat 12, Heleentje Mol. Voorboerstraat 3. En bijzondere waardering gaat uit naar de 2e klas van de school met de Bijbel. Voor hun grote groepswerk zullen zij één dezer da gen een traktatie ontvangen. De klassen 3. 4 en 5 kregen een in- vulblad, waarop namen van dieren, planten, bomen en bloemen geraden moesten worden. Hiervan waren de prijswinnaars: Berthold Roodink, Hoffèsstr. 9, Wim Boode. Borkelds- weg 8, Bertien Jansen Manenschijn D 62c. Heieen Molewijk. Goldstein- straat 19. Willeke Huzen, Look 4, Therese Truschel. Kolweg 56, Ansje Sluiter. Loo 48 (Bathmen), Martin De oud-papicractie van de o.l. school te Dijkerhoek heeft in hel af gelopen jaar hel recordbedrag van f 2021.— opgebracht. Vorig jaar was dit f 1314,Er werden zeven acties gehouden. Met de opbrengst heeft men be langrijke dingen kunnen doen voor de schooljeugd. Er werden spelle tjes, naslagwerken, bibliotheekboe ken, leesboekjes, handenarbeidar- tikelen, psalmen- en gezangenboek- jes en een speelleerkasl gekocht. Er werd voorts van het geld gepicknickt in het Looërband onder Bathmen. ge voetbald in Goor. geschaatst op de kunstijsbaan te Deventer, de lees zaal in Holten bezocht. Koninginne dag gevierd, een leeswedstrijd ge houden in verband met de kinder boekenweek en 7.wemwedstrijden ge organiseerd. Aangemoedigd door dit succes gaat men in 1971 onverminderd \oort. De eerste actie in het nieuwe jaar is eind januari. De ouders en de andere oud-papierleveranciers in de schoolkring Dijkerhoek ontvangen een bedankje van de oudercommis sie en het onderwijzend personeel Nijkamp D 48. Wim Wilmerink, D 22, Elineke van Iperen, Schoutenstr. 50, Marietje Aaftink, D 46a. Tonnie Aan stoot, Borkeld 93. Tenslotte de uitslag van de kruis woordpuzzel voor de zesde klas, waaraan ook de leerlingen van de brugklas der Scholengemeenschap konden deelnemen. 1-Iier zijn de win naars: .Johan Scholten, Pastoriestr. 8, Maaike Nijhuis, Bessinkpasstr. 29 en Tonny Temmink, D 62a. Allemaal van harte gefeliciteerd. De prijzen kunnen door de kinderen aan de bibliotheek worden afge haald. DEVENTER SCHOUWBURG. Grote Kerkhof, te lefoon 11500. Vrijdag 18 december, aanvang 20.00 uur: Nee schat, nu niet. blijspel. Zaterdag 19 december, aanvang 14.00 uur, boven-foyer. Bridge-dri- ve-toernooi. FILMS E.D.B. THEATER. Smedenstraat, telef. 13615. Donderdag 17 t.e.m. woensdag 23 december: Butch Casidv, 14 jr. Vrijdag 18 en zaterdag 19 decem ber, nachtvst.: Fatale lust, 18 jr Zaterdag 19. zondag 20 en woens dagmiddag 23 december: marine»: Jol Hammond en de Indianen, a.l. Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur: vrij. 21.00 en 23.30 uur: za. 14.00 (kind.). 18 30. 21.00 en 23.30 uur; zo. 14.00 (kind.). 16.00. 13.30 en 21.00 uur: wo. 14.00 (kind.) en 20.00 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat, te lefoon 11100. Donderdag 17 t.e.m. woensdag 23 december: Laat je niet in de boot nemen. a.l. Vrijdag 18 en zaterdag 19 decem ber. nachtvst.: Dagvlinder. 18 jr. Aanvangstijden: werkdagen 30.00 Het Natuurbeschermingsjaar N 70 is practisch ten einde. Is het doel be reikt: meer bewustwording te kwe ken voor de bedenkelijke situatie van ons leefmilieu? Nauwelijks. Ook in h afgelopen zomerhalfjaar waren onze stranden, bossen, campings en zwem baden weer een mistroostig bewijs voor deze mening. Telkens wanneer hel onderwerp mi lieuverontreiniging ter sprake komt, wijst een beschuldigende vinger in de richting van de grote industrieën. Maar zijn zij de enige schuldigen? Zolang bijvoorbeeld zovclen hardnek kig rommel en afval blijven creëren overal waar zij zich bevinden, zolang ontbreekt nog veel aan de geplande bewustwording. En onze ratten tref fen zulke paradijselijke toestanden nog overvloedig aan. Milieuvervuiling moet van meerde re kanten worden aangepakt, ook in'l klein door ieder van ons. Miljoe nen kleine posten vormen samen één grote op de milieu-balas. Ongedierte loert Afval en rommel lokken de andere miljoenen. Ratten zijn de gevaarlijke profiteurs; ook van de etensresten die met goede bedoelingen voor de vogels op de begane grond worden gedeponeerd. En het ongedierte toont zijn dank baarheid op wel zeer trieste wijze: stelen, bevuilen, knagen, doden (van kleine dieren), verwonden (van kleine kinderen). Maar het ergste: door hun uitermate onhygiënische levenswijze brengen ze vaak gevaarlijke ziekte kiemen over; ook in het afgelopen jaar N 70 zijn weer velen slachtof fer geworden (ziekte van Weil, para- tyfus. De rat ziet gespannen toe, want een duidelijke mentaliteitsver betering jjij de mens betekent afgang van het ongedierte. En... er kriolen nog altijd zo'n 10 miljoen van die beesten in ons land. Milieubeheer in 't klein Als ieder nu eens zou beginnen in eigen omgeving geen aanlokkelijke si tuatie meer voor deze gevaarlijke pa rasieten te scheppen, zou een be langrijk slap in de goede richting zijn gedaan. Een verantwoord milieu beheer in 't klein is een onmisbare schakel. We herhalen (hoe vaak al?) de kernpunten: Zorg overal voor netheid: bin nenshuis, maar ook buiten! Creeër geen rommelhoeken en laat nergens etensresten of afval slingeren! Lok geen ongedierte, dus depo neer huisvuil, afval e.d. in goed gesloten emmer; voer de vogels niet op de begane grond'. Operatie 10.000.000 Een reeël begin kan gemaakt wor den in januari 1971: effectief sluitstuk van N 70! Dan organiseren weer tal van gemeenten een grote campagne ter bestrijdig van de bruine rat (ri- oolrat) U kunt zich opgeven aan de instan tie (Gem, Werken. Reiniging), die in üw gemeente de rattenbestrijding verzorgt. 'n Massale aanmelding waarborgt een evenredige vernieti ging onder de bruine horden. Minder ratten, minder gevaren voor mensen, kinderen en vee. Besef wel dat rat ten niets aan geboortebeperking doen, integendeel: hoe idealer hun milieu, des te hoger het toerental van de voortplantingsmachine. Moeten het er nog méér dan 10.000.000 worden? uur; vrij. 20.00 en 24.00 uur; za. 18.45, 21.15 en 24.00 uur; zo. 18.45 en 21.15 en 15.00 uur. LUXOR THEATER. Brink, telefoon 18662. Donderdag 17 t.e.m. dinsdag 22 december: De terugkeer van de 7 gladiatoren. 14 jr Zondag 20 en woensdagmiddag 23 december, matinee: Vijf en de ge heime tunnel, a.l Woensdag 23 december cyclus voorstelling: De zottin van Chaillot 14 jaar. Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur; za. 18.30 en 21.00 uur; zo. 14.00 (kind 16 00. 18 30. 21.00 u.f wo. 14.00 (kind.), 20.00 uur. EXPOSITIES OPENBARE LEESZAAL. Brink 70, telef. 13506. T.e.m. maandag 4 ja nuari: Kerst- en Nieuwjaarsgra fiek uit verschilende landen. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 uur; za.avond, zondag en maandag gesloten GOETIEK DE ROZIJN ENKOR F, Assenstraat 4. teW. 11843. Vrijdag 18 december tot 20 januari 1971: Bob Smit. met tekeningen- Openingstijden: dagelijks 14-18 u-t vrij. 14-18 en 19-21 uur; zondag ge sloten MUSEUM DE WAAG. Brink, telef. 14550. Antieke keuken, antieke fietsen, zilver, Delfts-aardewerk Openingstijden: dagelijks 10-12 36 en 14-17 uur; zondag 14-17 uur. KUNSTHANDEL MEURSINC. Rijks- manstraat 48. T.e.m. woensdag 23 december: Paul de Lussanet, met schilderijen. Openingstijden: dagelijks 10-17.30 uur: vrij. 10-17.30 en 19-21 uur; zo. gesloten. VLIEGVELD TEUGE. De Zanden, telef. 05763-200. Parachute sprin gen. bij goed weer op za. en zo. tot 11.00 uur en tegen zonsondergang. Rondvluchten dagelijks telef. re servering 05712-2341 KUNST IJSBAAN, Rembrandtkade, telef. 18666. Openingstijden: dagelijks 14-16.36 uur, za., ma., wo.. do. 20.00-22.30 uur; zo. 10-12. .«-16.30 en 20.00 tot 22.30 uur. BAR DANCINGS MAXIM BAR, Welle 12' i, tel. 12054. LA BALANCE. Brink 72. tei»f. 19277. CHEZ ANTOINETTE. Roggestr. 3 0, telef. 16630. HET WITTE PAARD, Walstr. hk. Golstr. telef. 16959. SAINT TROPEZ, Gr. Overstraal, te lefoon 17934. TIROLER BAR: telef. 14345. SURFIN CLUB, telef. 18658. FUNK TWICE. telef. 19540, SAFARI CLUB. Gr. Poot, tel. 14973. WALK IN, Gr. Overstraat, tel. 19768. ALMELO Varossieau: do, t.m. wo.: Liefdes excessen 18 j; za. nachtfilm: De Wel lustelingen 18 j.; zondagmatinee: Stormloop zonder genade 14 j. Aanvangstijden: do. t.m. wo.2.30 en 8 uur.; za. 6.45. 9.00 en *'.15 uur; zo.. 2.30, 4.45. 6.45 en 9.00 i r. Overstraat 22, Overstraat 46, Overstraat 37, Cinema Palace brug bij Remgaen nee: Heldenmoed Aanv vastijden: 6 45 en 9.00 uur. do. t.m, wo.: De 14 j.; zondagmati- der Indianen 14 j. do. t.m. wo.: 2.30, Uit de statistieken blijkt steeds weer dal er gedurende de kersttijd meer branden voorkomen dan nor maal gedurende de winterperiode het geval is. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? In vele gevallen is de kerstversie ring en speciaal de kerstboom hier aan de'bet Daar de kerstdagen weer voor de deur staan is het misschien raadzaam om enige wenken die het brandge vaar beperken hier te vermelden. Vanzelfsprekend is een kerstboom met echte kaarsjes uitgesproken ge vaarlijk. daar er in een dergelijk ge val maar weinig behoeft te gebeu ren of de zaak staat in brand. Zorg er daarom steeds voor dat de kaars jes voldoende vrij staan van de Vak ken en de versiering, want ook vele tegenwoordig toegepaste verzieringen branden uitermate gemakkelijk. Het verdient aanbeveling om de boom vochtig te houden door deze in een grote pot te zetten met zand en dit zand goed nat te houden. Er zijn ook staanders voor dit doel in de handel. Bij zo'n behandeling droogt de boom minder uit en zullen de naalden min der gauw vlam vatten. Laat een der gelijke kerstboom nooit alleen, doch blijf er gedurende de tijd dat de kaarsjes branden steeds bn. Laat kinderen er iet mee spelen, dit is zeer gevaarlijk. Zet in ieder geval een emmer water klaar of houdt en kele natte dweilen steeds bij de hand. Steeds meer worden tegenwoordig electrische ..kaarsjes" toegepast. Het spreekt vanzelf dat dit veel minder brandgevaarlijk is. doch er zijn ook gevallen bekeid waarbij brand kwam 'bij het gebruik van dit soort kaarsjes. Laat ook in dit geval de lampjes eveneens voldoende vrij van de tak ken van de boom en zorg vooral voor een deugdelijke aansluiting op het electrische net. Zorg er tenslotte nog voor dat 1* het alarmnummer van de brandweer bij de hand hebt. want mocht U toch in_moeilijkheden komen, bel dan direct dit nummer (1351). want ook op feestdagen is de brandweer steeds paraat. Zij blijft echter liever in de huiselijke kring en als I* bovenstaan de voorzorgsmaatregelen in acht neemt, kunt U hiertoe veel bijdra gen. RIJSSEN Op G6-.jarige leeftijd is de heer D. van der Vegt, oud-adju dant der Rijkspolitie te Rijsscn in het P.l. Ziekenhuis te Almelo overleden- Sinds 1964 was hij met pensioen. Hij te Ommen geboren, maar bracht zijn jeugd grotendeels in Enschede door. In 1924 kwam hij als dienst- olichtige bij de bereden brigade van de veldartillerie te Apeldoorn. 1 april 1926 volgde zn aanstelling bij de bri gade te Goor- Liefst 19 standp'aatsen kwamen nadien. In de oorlog werkte hij bij de ondergrondse. 2x werd hij door de Duitsers gearresteerd Hij >.vas toen groepscommandant te Bla- ricum en later in Anna Paulownapol- der. Dertien leden van zijn groep wer den gefusilleerd, hij wist te ontsnap pen. Na commandant te zijn geweest in Wormerveer en Beek en Lienden volg de 1 mei 1955 zijn aanstelling te Rijs- sen als Groepscommandant Direct De overledene was reeds enige tijd ziek. Soep vooraf Als u een soep vooraf geeft, kies dan bij voorbaat een lichte soort. De maaltijd is meestal rijkelijk voed zaam, houdt de soep aan de magere k?nt. Goede soepen zijn bv. niet ge bonden kippesoep, ossestaartsoep, schildpadsoep (uit blik) of gegwoon heldere groentesoep. Een fijne sma kelijke soep is bv. heldere ,,prei-ei- soep". Gebruik als uitgangspunt een ons runderpouiet of twee bouillonta bletten, Trek van het poulet een louillon tot een of twee liter. Snijdt verse prei in zeer dunne reepjes en voeg dit. kort voor het opdienen, bij de soep. Klop twee eieren !os en bak die tot uiterst dunnen pannekoekjes, Rol de vliesdunnen pannekoekjes op en snijdt ze eveneens in zeer smalle reepjes ei. Voeg ook dit bij de soep, matig van zout en peper voor- ziet. Als u geen zin in wild of gevogelte hebt, kunt u eens een stuk lamsvlees (goedkoop), pikant bereiden. Koop Ui, HALLMANS MARKEI.O Per 1 januari kom! er een nieuwe saneringsregeling vooi landbouwers, die hun bedrijf ophel fen, en hun grond in een ruilverkavc lingsblok inbrengen, zodat (le ,,bly vers" hun bedrijf kunnen uitbreiden Voor de oudere bedrijfshoofden, dii er uit willen stappen, was tot nu eer uitkering ineens en een maandelijks» toelage beschikbaar, via het Ontwik kellngs- en Saneringsfonds. De ion g«ren kregen 'n uitkering ineens. Dat blijft! Maar daarbij komt nu, naast enkele kleir nog eens eei veranderingen, ook elage. Dat deelde ir. Hallmans, secretarT van de Commissie Bedrijfsontwikke ling en Agrarische Voorlichting van het Landbouwschap gisteren mee, tij-, dens de discussiedag van de ge spreksgroep Twente van de OLM, Volgens dc oude regeling, moest d( betrokkene, om voor uitkering in aan merking te komen, sinds 1 oktobei 1962 het boerenbedrijf onafgebroken nebben uitgeoefend, Dit wordt nu: vanaf 1 januari 1968. Sinds 1 oktobei 1962 moest hij zijn hoofdberoep in d< landbouw hebben. Dit wordt nu vanai 1 januari 1970, Zijn fiscaal zuiver in- komen mocht niet meer dan f 12,500 bedragen. Dit wórdt opgetrokken to ongeveer f 16.000, waarbij de kinder bijslag er buiten wordt gehoudea. De toeslag word) als volgt bere kend: landbouwers jonger dan 50 jaai ontvangen, naast de voorzieningen van de oude -saneringsregeling. 6 maal de pachtwaarde, als hun bedrijl één tot negen hectare groot is: tien :ot negentien hectare: 5 maal: twin- :ig tot negenentwintig hectare vie: maal; meer dan dertig hectare: maal de pachtwaarde. Landbouwers van vijftig tot vijfen estig jaar met één tot negen hectaj - 'i maal de pachtwaarde; met tien to negentien hectare 4 maal: twintig to- negenentwintig hectare: 3 maal en meer dan dertig hectaren 2 maal. De minister van Landbouw en de mi nister van Financiën, zo verwach' men, zullen één dezer dagen hun handtekening onder de nieuwe rege ling zetten. Om een voorbeeld te geven: Ee: 'andbouwer, jonger dan 50 jaar, heeii en gemengd bedrijf van negen"hec tare. Hij krijgt, als hij zich laa; sa neren. een uitkering ineens, berekend naar een puntensysteem (iedere hec tare grasland 250 punten; ieder kof 100, kalf 20, mesivarken 10 en foK- :eug 40 punten). Bedoelde boer kom', bijvoorbeeld zo tot 5000 punten, wat •en uitkering betekent van 5000 maa! f 2,— is f 10 000.—Dat was ook df uitkering, die tot nu gold. Vanaf 1 'anuari krijgt hij echter dan ook noe bij een pachtwaarde van f 140.— per hectare, 6 x 9 x f 140,— is f 7560, Totaal is dat dus f 17.560, Zo wordt, aldus de heer Hallmans, de saneringsregeling heel wat aan trekkelijker voor het bedrijfshoofd, d&t *r uit wil stappen. een lamsbout van 1 kilo en leg dit een nacht te voren in een marinade van gewone rode landwijn (de pinardrou- ge van AH is er heel goed voor te ge bruiken), een snuifje zout, wat peper korrels, een teentje fijngesneden knof look en een ietsje chilipoeder. Laat het vlees rustig een nacht en ochtend in de marinade trekken. Daarna snel aanbraden in hete boter (fijnproevers verkiezen olijfolie), voeg een gesnipperde ui bij het vlees, dek de pan af en laat het twee uur op een zacht vuur smoren. Als het vlees gaar is, iaat dan de ma rinade met de boter of olie samen wat inkoken en bindt het met wat bloem tot een pikane saus. Zeef tevoren even de peperkorrels en de knoflook etc. uit het mengsel. eieren los in een pannetje, dat u zelf weer in een grotere pan warm water hebt geplaatst. De dooiers zouden an ders stollen. Voeg hier een eetlepel boter en een lepel koud water bij, al roerende. Giet de ingekookte wijn- azijnmengse! hierbij nadat u dit even door de zeef hebt laten lopen, steeds roerend. Het is zaal- de saus vooral niet te heet te laten worden, daar an ders beslist schifting opreed! Maak de saus af met wat gehakte peterselie en wat fijngemaakte blaad jes dragon De saus is prima bij vis, kip en zachte vleessoorten bv. kalfs- of lamsvlees Jagerssaus Kip Stroganoff Wrijf de kip, diepvriezers eerst latèn dooien, in het zout en paprikapoeder. Snijdt de kip in vier stukken, over dwars en overlangs. Braadt de stuk ken aan in hete boter, zodat het vlees dichtschroeit en zijn smaak behoudt. Voeg een gesnipperde ui bij en laat het kippetje met afgedekte pan een uur smoren. In de oven kip met folie afdekken en bij matige temparatuur gaar laten worden. Als de kip gaar is. bij de jus nog een extra gesnipperde ui voegen .en een kleine hoeveelheid knoflookpoeder of een teentje knof- ook, uit de knijper Verder twee eet lepels paprikapoeder en wat peper. Als de ui gefruit is een fikse scheut tomatenketchup of tomatenpuree bij de saus en even laten koken op een zacht vuur in de pan laten koken op een zacht vuur. Daarna een theekopje met vodka (vieux mag ook) bij gieien en het vuur in de pan laten slaan. Pas op met uw haren, de saus flambeert nu. U voegt, na het flamberen, een theekopje met room bij en uw saus is klaar. Leg de stukken kip in deze saus en laat die op een zacht vuurtje heel even borrelen. Dien de kip op met rijst en fruitsla. Sausen In ons land van vette jus (slecht voor uw lijn) gebruikt men de saus te wei nig. In goede saus komt weinig vet voor, het geeft vlees, vis of gevogelte een bijzondere smaak. U kunt de saus zo pikant of zo zacht maken als u zelf wilt, dooi meer of minder spece rijen toe te voegen. Een fijne saus is bv- de „Baernaisesaus". U moet er even voor naar de delicatessezaak voor Dragonazijn Dit kookt u (2'T dl) met 2'It dl. witte wijn, 2 fijngehakte kleine uitjes en versgemalen peper in tot u ongeveer de helft van de oor spronkelijke hoeveelheid over hebt. Daarna roert u de dooiers van drie Fruit in wat boter 2 ons champignon» samen met een fijngesnipperd uitje. Flambeer de saus met een fikse scheut cognac of vieux en voeg een scheut ketchup en 2' s dl. witte (dro ge) landwijn bij. Met paprikapoeder en peper kunt u dit sausje pittiger ■nakr-n. Roer er room bij, kort voor het opdienen. Duivelssausu bent gewaarschuwd u bent gewaarschuwd! Xemand loopt ongestraft onder de palmen, zegt men we- eens. Vele oud- ndisc-hgasten denken met weemoed aan de warme dagen van toen. Mis- c-hien helpt dit hete sausje over hun wildbraad of vlees of kip. Maak wat olie heet in een flinke koekepan. Fruit -n gesnioperrie ui lichtbruin. Roer twee volle theelepels sambal oelex door het mengsel even op een zacht vuur baxken en giet daar een scheut kepjap manis bij en een kopje koud water Laat de saus weer koken en flambeer die met gewonen jonge je in ndt he' ndien nodig met maïzena. Zet een koel en groot gias b:er naast uw bord! Altijd maai aardappels? ach nee, te genwoordig hebben wij van die ge makkelijk te bereiden rijstsoorten. Heus. dat is lichter en plezieriger dan onze vaderlandse knol. Overigens als puree, eventueel even in de oven ge zet voor een bruin korstje, doet het ook best. Wie het dan nog anders wil 'n"n seive»r! een klein schaaltje macaronie overstrooid met gemalen nevei Blus het af met koffiemelk en kaas bij elk bord. u bent weer even n Italië. Nog simpeler en echt mid deleeuws is bv. stokbrood, waarom niét, gewoon a la Hendrik de 8e. Toe Heel plezierig is gewoon van:ile-ijs met fruit uit een blikje en een toefje dagroom Simpe. is ook dit: overgiet •ewuflè beschuiten met vruchtensap waaraan u wat witte gelatine hebt voegd ondei licht verwarmen, elk oeschuit .3 een bordje. Leg wat fruit, it een blikje, op elk beschuit en gar- ïeer dit met stijfgeklopt eiwit of slag room.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5