Kring Overijssel geeft voor „Henri Dunant" II f 371.303 ONDERZOEK IN GRONINGEN (Veel) meer winst voor verzekerden nü Verhouding burgerij-politie Ouders konden meepraten over het onderwijs De Ouderavond „School met de Bijbel55 basisbemestirig Kringsecr. mevr. A. Jansen in Hellendoorn heeft de uitslag van huis-aan-huisaktie Overdracht van geld op 28 november rn WAAR GAAN WIJ HEEN Nationale Ouderavond Dorpsschool j rn M, van de Maat M'ARKLIM Kaderdag van liet NVV in Zwolle (Culturele agenda) LAND- EN TUINBOUW Vrijdag 13 november 1970 HELLENDOORN „Het is beslist een onmo gelijke zaak te zeggen welk bedrag er uit de pro vincie Overijssel voor de aktie „Schip Ahoy" van het Nederlandsche Roode Kruis beschikbaar is gekomen. De enige uitslag, die wij zelf kennen, is die van de huis-aan-huis-aktie. Tot op heden heeft die f 371.303,opgebracht. Daarbij is dan niet gerekend het bedrag, dat de afdeling Visserij uit Urk via haar vissers bijeen heeft gebracht. Dat is ruim f 30.000,Het geld komt echter bij stukjes en beetjes nog steeds binnen. We reke nen op een vier ton, dat via de huis-aan-huiscol- lecte is verzameld. Wel altijd zal het duister blij ven hoeveel geld er via giften, via de banken en andere instellingen hier in de provincie beschik baar is gekomen. Zeker is echter, dat we het streefbedrag van f 291.000,(incl. de polders) dat op de televisie-avond werd genoemd, ruimschoots hebben overschreden/' „Pro Juventute" geeft H deze unieke Oranjeka- lender - In kleur - uit ten bate vah kinderen- In-moeilijkheden f 4,2* BezorgingskostenfO,70 extra Postgiro 517400 Kalender- cctie „Pro Juventute" Postbus 7101 Amsterdam Tel. (020) 790949 Op 28 november a.s. zullen de inge zamelde bedragen door kringen en andere instellingen aan het hoofdbe stuur van het Roode Kruis worden overhandigd. Dat gebeurt tijdens 'n samenkomst aan boord van de oude Henri Dunant". Daarbij zal dan ook een deputatie uit de kring Over ijssel zijn. De voorzitter en secreta resse van de kring wonen toevalliger wijze beiden in de gemeente Hellen doorn. Burgemeester mr F. R. Crom- melin hanteert die voorzittershamer, terwijl mevrouw A. M. Jansen-Ro- denburg aan het kringsecretariaat haar handen meer dan vol heeft. In deze functie ook heeft zij de or ganisatie van de grote aktie in de provincie mee begeleid. „Hulde aan de televisie. Natuurlijk. Maar je moet toch niet alle hulde op de schouders van de mensen in Bussum laden. Naar mijn smaak is het formidabele resultaat door de mensen overal in Nederland behaald. Daar is het grote werk gedaan. Daar is men twee maapden van tevoren al met de or ganisatie begonnen. Als hulpmiddel om de mensen warm te krijgen, he-eft de tv uitstekend geholpen. Het grote werk is echter in al die ruim 450 af delingen gedaan. Door afdelingsbe sturen, door sportverenigingen, door jeugd- en vrouwenclubs, scholieren enz.". Het Roode Kruis heeft zich met de aktie om gelden bijeen te krijgen voor een nieuw hospitaalschip, dat opnieuw de naam Henri Dunant" zal krijgen, veel goodwill verworven. „Van de zijde van het hoofdbestuur heeft men erop gewezen, dat de tijd rijp is om een donateursaktie te be ginnen. Ik ben daar ook wel van overtuigd en de afdeling, die ■het'wil doen, zal ook zeker veel belangstel ling bij de bevolking ontmoeten. ïk zelf ben echter een beetje huiverig nu al weer op de trom te slaan en de korpsleden in de afdelingen te vra- gen opnieuw op pad te gaan, terwijl men nog maar net zo'n groot karwei achter de rug heeft". MET HART EN ZIEL Daarmee is de visie van mevrouw Jansen op het Roode Kruis wel het best geschetst. Niet dat zij zichzelf Nader onderzoek naar de relatie burgerij politie is in onze tijd een gebiedende eis een eis, waaraan reeds vele jaren eerder voldaan had moeten zijn. Tot deze conclusie wordt gekomen In de uitgaaf „enige aspecten van de verhouding burge rij politic" door dr. P. Valken- burgh en E. E. Nordholt, verschenen in de serie „Bestuurskundige Bouw stenen" en uitgegeven door N. Sam son N.V. te Alphen aan den Rijn. In deze uitgaaf met nadruk aange drongen op nader wetenschappelijk onderzoek van ook andere facetten Van het gezag een onderzoek, dat enerzijds beter inzicht geeft in het functioneren van ons gezagssysteem erf dat anderzijds meer licht kan werpen op het politieke gedrag van de mensen die binnen dat systeem leven. In een pleidooi over het politieappa raat, zijn functie en zijn werkwijze en de politie-eontroles. De aard van deze controles, aldus wordt opge merkt, de voorlichting erover, alsme de de uitvoering ervan zijn alle za ken, die meer aandacht verdienen dan zij tot nu toe toebedeeld hebben gekregen. Ook zou. zo wordt gesteld, nage gaan moeten worden, hoe de bevol king denkt over dc bewapening en het wapengebruik van de Nederland se politie. „Het moet ons van het hart. dat over deze problematiek dik wijls vrij ongenuanceerd cn ondes kundig wordt gesproken. Zowel voor als tegenstanders van bewapening van de „Hermandad" laten zich vaak leiden door ongecontroleerde gevoelens, waarbij dientengevolge de argumentering bijzonder zwakke zij den vertoont". In de nieuwe uitgaaf worden dc re sultaten weergegeven van een onder zoek in Groningen van de verhou ding burgerij politie. Aanleiding tot dit onderzoek vormde de actie voor de aanschaf van gala-uniformen ten behoeve van het Gronings Poli tie Muziekkorps. De uitkomsten van het onderzoek leren o.m., dat zich opmerkelijke verschillen voordeden tussen dc groep van gevers en van niet - gevers an deze actie. Zo blijkt er een duidelijk verband W bestaan tussen het genoten oplei- ontziet als het erom gaat, die natio nale organisatie op een hoger plan te brengen. „Ik heb er een uitstekende hobby in gevonden. Na het overlijden van mijn man, die hier dierenarts was, en het opvoeden van mijn kinde ren - drie zijn er de deur uit en drie gaan er naar de middelbare school - zocht ik compensatie voor 't werk in huis. Die vond ik toen men mij het secretariaat van de kring aanbood. Daarin schuilt reusachtig veel werk, dat echter veel voldoening geeft. Niet alleen in het bezig zijn, maar op de eerste plaats in het weten een min der bedeelde groep mensen te kunnen helpen". FACET Dat het organiseren van een boot reis, van een vakantieweek in bv. IJhorst waar de heer Greuter zijn zo merhuisjes in september voor minder validen beschikbaar stelt, van het wellfarewerk maar facetten zijn van het Roode Kruis-werk spreekt voor zich. Mevrouw Jansen noemt de or ganisatie als zodanig met z'n vele af delingen - 41 in de kring Overijssel - een zeer complexe zaak. „En we zou den zo graag meer doen. Die vakan tieweek in IJhorst bv. zouden we zo graag op groter schaal toepassen. Natuurlijk, je kunt van de eigenaars van bungalows en vakantieverblijven niet zonder meer verwachten, dat ze de zaak openstellen voor minder va liden. Daarom zou je moeten kunnen komen tot de bouw van een eigen vakantie-oord, van huisjes met aan gepaste voorzieningen voor de min der validen. Een vakantie-oord waar voor je speciaal personeel zou moe ten kunnen aantrekken". Dat ze ove rigens over het aanbod van vrijwilli gers om te helpen niet te klagen heeft, zegt ze direct erop. „Het aan bod van mensen, die bv. wel 'n week op de „Henri Dunant" willen helpen, is zo groot, dat we noodgedwongen moeten selecteren. En reken erop, dat ze er hard moeten .werken. De 78 patiënten aan boord vragen veel tijd en energie". SELECTIE Als kringsecretaresse' Wordt mevr. Jansen ieder jaar- tweemaal gecon fronteerd met' de noodzaak uit zo'n 400 mensen er 140 te selecteren, die men uit de provincie maximaal mee kan nemen voor een reisje van een week aan boord van de „Henri Du nant". „En denk niet dat de keuze eenvoudig is. We doen het in samen werking met de huisartsen van ai die mensen, die wel mee zouden willen. De twee scheepsartsen hebben het laatste woord bij de keuze. Het gaat je echter aan het hart zo'n grote groep te moeten afwijzen. Gelukkig kunnen we wel voorkomen, dat er bij de betrokkenen eventueel hoop op 'n reisje wordt gewekt, een hoop die we niet kunnen verwerkelijken. Met het nieuwe schip kunnen we gelukkig meer mensen meenemen. Helaas duur het nog tot '72 voor het in de vaart is". OVERSCHOT Dat het schip er op korte termijn komt, staat voor de kringsecretaresse als een paal boven water. „Het geld is er. We komen zelfs tot f 7 miljoen. Er blijft dan ook wel wat geld over voor andere zaken. Ik geloof, dat we daarmee erg gelukkig moeten zijn want er ligt zoveel werk voor het Ne derlandsche Roode Kruis, dat juist daarmee beter kan gebeuren. Im mers als je bij bv. de bootreizen of het organiseren van vakantieweken waar dan ook als gastheer optreedt, dan kun je van de mensen niet ver wachten, dat ze er geld voor gaan betalen. Gelukkig weten we ons als landelijke en kringorganisatie ge steund door vele afdelingen, die veel werk verzetten". OPBRENGST De opbrengst van de huis aan huis- aktie in de kring Overijssel is als volgt: Almelo f 21.042, Avereest l DORPSSTRAAT 10 dingsniveau en het al dan niet gege ven hebben aan de actie. Bij de „gevers" ligt het opleidingsniveau aanzienlijk hoger dan bij de „niet- gevers". Van de groep „gevers" is een kleine 90, procent tevreden en bijna vier procent ontevreden over het optreden van de Groningse poli tie. Bij de „niet-gevers" waren deze cijfers als volgt: tevreden over de Groningse politie ruim 83 procent en ontevreden: 7 procent. Tussen ge vers en niet-gevers werden voorts sterk uiteenlopende waarderingen ge geven over de rechtpleging en de ge geven antwoorden leiden tot de inter pretatie, dat de deelnemers aan het onderzoek uit de lagere sociale klas sen aanzfenlijk sterker geloven aan klassejustitie dan zij uit de groep van gevers, die meer tot de hogere lagen behoren. Ook blijkt, dat de groep van de niet-gevers meer op openheid en kritiek uit is, dan de groep van ge- gevers. Voorts werden in het onder zoek verschillen geconstateerd in die zin, dat de groep van niet-gevers aan de objectiviteit van de politie man twijfelt, hem ook in veel ster ker mate van arrogantie beticht dan de groep gevers doet, aan zijn „be grip tonen" twijfelt en eveneens van mening is dat de Nederlandse poli tieman gauw op zijn tenen is getrapt Overigens, zo wordt geconstateerd, is het uit het onderzoek naar voren gekomen totaalbeeld van de Neder landse politiefunctionaris „zeker niet voor de politie wordt toegeschreven ongunstig te noemen." De gebleken geringere waardering van jongeren aan een kritischer houding tegen over gezag en geweld in het alge meen. Er bleek ccn duidelijk samenhang tussen leeftijd en gezagswaardering in het algemeen, in die zin dat ou deren een grotere gezagswaardering ten toon spreidden dan jongeren. Er bleek van ongeveer 55 jaar en ouder minder tevreden zijn over de politie dan de ondervraagden uit de middengroep. Dat de tevredenheid zou samenhangen met het aantal be keuringen, dat men heeft opgelopen, bleek niet uit de verkregen gege vens. f 8500, Bathmen f 3230, Borne f 7000, Dalfsen f 4463, Delden f 5051, Den Ham/Vroomshoop e.o. f 12.323, De nekamp f 1850, Deventer en Diepen veen f 26.400, Enschede f 29.500, Ge- nemuiden f 3700, Goor/Diepen- heim f 4334, Gramsbergen f 3512, Haaksbergen f 6900, Hardenberg f 13.695, Heino f 1392, Hellendoorn/ Nijverdal f 14.865, Hengelo f 20.135, Holten f 6402, Kampen-IJsselmuiden f 13.703, Lemelerveld f 2484, Losser f 4834, Markelo f 6000, Nieuwleusen f 1880, Noordoostpolder f 16.927, Ol- denzaal f 5623, Olst f 4445, Ommen f 1927, Ootmarsum f 3060, Oostelijk Flevoland f 9127, Raalte f 8800, Rijs- sen f 8563, Staphorst I 5074, Steenwijk e.o. f 10.000, Tubbergen f 3300, Urk f 14.446 (daarbij komt dan nog een bedrag van de visserij, dat via ban ken is gestort), Vriezenveen f 12.415, Wierden en Enter f 12.900, Wijhe f 3500, Zwartsluis f 2566, Zwolle f 28.405. In het kader van de Nationale Ouderavond, die georganiseerd werd door de Werkgroep Nationale Ouder avond, onder auspiciën van de Ne derlandse Contactcommissie voor het Internationale Jaar van het Onder wijs, kwamen er op donderdagavond, 5 november 40 ouders bijeen in de Dorpsschool, 12 pet. van alle ouders. Het was de opzet van deze ouder avond door geprekken met elkaar te komen tot een beter begrip om trent schoolzaken en de dikwijls be staande kloof tussen school en ou ders te overbruggen. Voor dit doel waren door de Werkgroep de volgen de stellingen geformuleerd cn deze werden ter discussie aan de ouders voorgelegd. 1. De schooltijd moet voor tenmin ste de helft/een derde besteed worden aan echte creatieve vak ken en sport. 2. De school heeft zich niet met de opvoeding te bemoeien. Dat is een taak van de ouders. De school moet opleiden voor het examen. 3. De ouders moeten aan de school geregeld een verslagje over hun kinderen uitbrengen. 4. De docenten moeten in de klas zichzelf zijn. Zij moeten zich po litiek en levensbeschouwelijk dui delijk opstellen volgens hun over tuiging. „5.,tOyter spciale omgang, en milieu bescherming' zouden ouders en School wederzijds'afspraken moe sten maken. 6. Bei-oepsvoorlichting moet voor jongens en meisjes hetzelfde zijn. 7. De ouders hebben zich niet met het huiswerk t.e bemoeien. Zij moeten er alleen voor zorgen, dat het gemaakt wordt. 8. Be school heeft niet het recht haar leer- of werkplan zonder de ouders te maken. 9. De beslissing over bevordering of zitten blijven berust uitsluitend bij de school. 10. De school laat zich door ouders en leerlingen de les lezen zonder boos te worden. 11. De eindredactie van het leerlin genblad berust bij de leerlingen. 12. Waarom staat,.feestvieren" niet op het leerplan? 13. Een rapport met alleen cijfers is uit de tijd. 14. Een school waar de leerlingen niet leren discussiëren is geen school. 15. Op .een goede school behoren de leerlingen te leren nadenken over hun toekomstige verant woordelijkheid voor de maat schappij. 16. Juist de vakleraar werkt samen met zijn collega's. 17. Het jaarklassensysteem is een onding. De ouders hebben zich op verzoek van de vice-voorzitster van de ouder commissie, mevr. F. M. ter Doest- Bos, die deze avond leidde wegens In het kader van de nationale ouder avond belegde ook de „School met de Bijbel" een bijeenkomst. Was de oor zaak van het organiseren van deze avond gelegen in het feit dat alom in den lande de belangstelling van de ouders voor de school en het onder wijs minimaal is, geldt dit zeker niet voor de ouders van de kinderen die de „School met de Bybel" te Holten bezoeken. Ruim 150 ouders waren op gekomen om over verschillende za ken met elkaar van gedachten te wisselen. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de schoolvereniging de heer G. W. Rietman er op, dat het goed is om zo'n avond te be leggen. doch er altijd een groot ver schil blijft bestaan tussen de theorie en de praktijk. We kunnen wel met elkaar praten over de theorie, maar in de praktijk valt het een en ander heel anders uit. Hierna nam het hoofd van de school de leiding over. Van te voren was in de schoolkrant aan de ouders om suggesties gevraagd. De heer Vogely noemde het allereerst verblijdend, dat zoveel ouders op die oproep ge reageerd hebben. Uit de binnengeko men onderwerpen is een aantal vra- ge gedestilleerd, die op deze avond aan de orden zouden worden gesteld. Uit deze opmerkingen was geble ken dat verschillende mensen meer willen weten over het voorontwerp van de wet op het basisonderwijs. In enige punten lichtte de heer Vogely de opzet van dit voorontwerp en de inhoud ervan toe. Hij beloofde de aanwezigen om in de schoolkrant hierover nader terug te komen. „Eén ding staat wel vast, in de nabije toe komst zal er veel veranderen bij het basis onderwijs. Daarom is het 70 noodzakelijk dat de ouders meer gaan meedenken. Dit kan op avonden als deze o.a. gebeuren". Met name werd nog even stilge staan bij het grote belang van een goede samenwerking tussen de kleu terschool en de basisschool. In de toekomst zal de overgang dan ook ziekte van de voorzitter, de heer Arf- man, naar de verschillende klaslo kalen begeven om de onderwerpen met elkaar te bespreken. Zij waren daarbij verdeeld in 7 groepen. Uit de hieruit resulterende conclusies hebben wij het volgende gedestil leerd: 1. 13 van de schooltijd is voldoen de voor creatieve vakken en sport. 2. De school heeft mede .een op voedende taak. 3. Mondeling contact tussen ouders en school is zeer belangrijk. 4. De leerkrachten moeten zich zo veel mogelijk objectief opstellen. 5. Het merendeel der ouders was tegen afspraken over sociale om gang en milieubescherming. De kinderen moeten dit zelf regelen. 6. Voor zover deze stelling van toe passing geacht werd op het lager onderwijs, was het oordeel, dat voor beide groepen beroepskeu ze, mits gericht, even belang rijk is. 7. De ouders zijn vrij zich met het huiswerk te bemoeien. 8. De school heeft het recht haar leerplan op te stellen zonder de ouders. De ouders hebben het recht hun eventuele bezwaren kenbaar te maken. DEVENTER Schouwburg, Grote Kerkhof, tel. 11500: Donderdag 12 november, be neden-foyer, aanvang 20.00 uur Maatschappij tot nut van het alge meen; zaterdag 14 november, aan vang 20.00 uur: Toneelgroep Thea ter met Baas in eigen zaak; dins dag 17 november, aanvang 20.00 uur; abonnementsconcert door het Utrechts Symfonie Orkest. FILMS E.D.B. Theater, Smedenstraat, tel. 13615: donderdag 12 t.m. woensdag 18 november: Patton, met o.a. George C. Scott en Karl Malden; vrijdag 13 en zaterdag 14 novem ber, nachtvst. Verboden Sex 18 jr; zaterdag 14, zondag 15 en woens dagmiddag 18 november Matinee Bandolero a.l.; Aanvangstijden: werkdagen en za. 19.30 uur; vrijd. 19.30 en 23.30 uur; za. 14.00 (kind), 19.30 en 23.30 uur; zo. 14.00 (kind.) 16.00, 20.00 uur; wo. 14.00 (kind), 19.30 uur. Cinema, Lange Bisschopstraat, tel. 11100: donderdag 12 t.m. woensdag 18 november: Zabriskie Point, een veel soepeler moeten gaan lopen. „Dit is zo noodzakelijk dat we in dit opzicht echt niet zullen kunnen wach ten op de invoering van een nieuwe wet", aldus de heer Vogely. De discussievragen werden hierna door het hoofd van de school en de heer J. van Engbrink ingeleid. De ouders werd gevraagd om in groep jes van 10 personen van gedachten te wisselen over de volgende vragen: 1 Wat dient de school naar uw me ning nog te geven wat zij tot nu toe niet doet? 2 In hoeverre is het noodzakelijk dat het kind beschikt over parate ken nis? 3 Welke betekenis en plaats moeten de expressie vakken op de school hebben? Na ongeveer 3 kwartier werd de vergadering in de hal voortgezet. Toen iedere groep verslag had uit gebracht bleken vele zaken aan de orde te zijn geweest. Vooral was het zo verheugend dat zoveel belangrij ke onderwerpen uit de ouders zelf naar voren zijn gekomen. De heer Valgende avonden zullen nodig zijn meestal van de school uitgaat, maar dat nu bleek dat ook de ouders in de ze een belangrijke stem kunnen heb ben. Het was onmogelijk om alle onder werpen nader te bespreken of af doende de vragen te beantwoorden. Volgende avonden zulln nodig zijn om nader op de verschillende za ken in te gaan. Zo beloofde de heer Vogely in de naaste toekomst in te gaan op de vragen die werden ge steld omtrent de sexuele voorlichting Wat betreft de vakken handenarbeid en muzikale vorming alsmede een modernere aanpak van de zaakvak ken vertelde hij dat het personeel van de school hoopt zo spoedig mo gelijk een nieuw leerplan klaar te hebben en nieuwe methodes aan te schaffen. Alle aanwezigen kwamen tot de conclusie dat avonden als deze zeer nuttig zijn en zeker moeten worden herhaald. 9. De beslissing over zitten blijven berust bij de school, na voor gaand overleg met de ouders. 10. De les lezen vindt men onjuist. Indien er kritiek is, moet dit rus tig besproken kunnen worden. 11. Dit onderwerp was weer meer van toepassing op het voortge zet onderwijs. In dat geval acht men supervisie van de school noodzakelijk. 12. De bedoeling van deze vraag werd niet helemaal begrepen. In dien er bedoeld wordt, hoe men zich op een feest gedragen moet, dan vinden sommige ouders on derwijs hierin nuttig. 13. ca. 50 pet. der ouders vindt cij fers uit de tijd, de andere helft vindt cijfers wel een juiste pres tatie-aanduiding, mits goed toe gelicht. 14. Leren discussiëren is zeer nood zakelijk. 15. Leren nadenken over toekomsti ge verantwoordelijkheid is heel belangrijk. 16. Ouders zijn vóór samenwerking vakleraar met collega's. 17. Het jaarklassensysteem is voor verbetering vatbaar. Uitgebreide voorlichting is gewenst met be trekking tot bevordering per vak. Tot half tien werd er hevig gedis- van Antonioni (14 jr.); vrijdag 13 en zaterdag 14 november, nachtvst. Dagen van het Geweld (18 jr.). Aanvangstijden: werkdagen 20.00 u.; vrij. 20.00 en 24.00 uur; za. 18.45, 21.15 en 24.00 uur; zo. 15.00, 18.45, 21.15 uur. Luxor Theater, Brink, tel. 18662. Donderdag 12 t.m. dinsdag 17 no vember De non van Monza (18 jr.) Zaterdag 14 november, nachtvst. De Lifsters (18 jr.).; Zondag 15 en woensdagmiddag 18 november Ma tinee: Tarzan contra de Barcuna- krijgers (a.l.).; woensdag 18 novem ber, cyclusvoorstelling Als de dauw hangt komt er regen (18 jr.) Aanvangstijden: werkdagen 20.00 u.; za. 18.30, 21.00. 23.30 uur; zo. 14.00 (kind.), 16.00, 21.00 uur.; wo. 14.00 (kind.), 20.00 uur. Internationale Ruildagen, zaterdag 14 en zondag 15 november. Georga niseerd door de personeelsvereni ging van Thomassén en Driver - Verbliva Aanvangstijden; 10.00 uur v.m. slui ting 5.00 n.m. EXPOSITIES Openbare Leeszaal, Brink 70. tel. 13506: f.m. zaterdag 5 december De heer en mevrouw Tangel uit Raalte met wandkleden en foto's Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 uur; za. avond, zondag en maandag gesloten. Goetiek de Rozijnenkorf, Assenstraat 4. tel. 11848; vrijdag 13 november t.m. woensdag 16 december Paul Whistier, terug naar de natuur, li- thografen, tekeningen en gemengde technieken. Openingstijden: dagelijks 14-17.30 u.; vrij. 19-21 uur; zondag gesloten. Museum De Waag, Brink, tel. 14550 Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur; zo. 14-17 uur. Vliegveld Teuge de Zanden tel. 05763 -200: Parachutespringen bij goed weer op za. en zo. tot 11.00 uur en tegen zonsondergang. Rondvluch ten dagelijks te!, reservering 05712- 2341 Kunstijsbaan. Rembrandtkade. tel. 18666 Openingstijden: dagelijks 14- 16.30 uur; za.. ma, wo., do. 20.00- 22.30 uur; zo. 10-12 ,14-16.30 en 20.00 -22.30 uur. Bar/Dancings: Maxim Bar. Welle 12'/:, tel. 12054; La Balance, Brink 72, tel. 19277; Chez Antoinette, Rog gestraat 10, tel. 16630; Het Witle In verband met een juiste arbeids verdeling is het verstandig om nu reeds de nodige aandacht te beste den aan de basisbemesting voor het volgende seizoen. Er is nu veelal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, vooral wanneer de winter lang aanhoudt. Dit geldt voor de uitstrooi van het slakkenmeel, waarvan het fosforzuur niet uitspoelt en ter beschikking blijft van het gewas. Ook de kalizouten kunnen op de meeste gronden behalve wanneer ze zeer licht en humusarm zijn reeds worden uitgestrooid. Door slak kenmeel en kali met elkaar te men gen, wordt één arbeidsgang uit gespaard. Ook kan dit worden bereikt cussiëerd. Na de koffiepauze werden de verschillende conclusies voorge lezen. Het is de bedoeling dat deze zul len worden voorgelegd aan de orga nisatoren van deze Nationale Ouder avond, opdat deze er mee zullen kun nen werken. De vice-voorzitter dank te tot slot de ouders voor hun enthou siaste deelname aan deze avond en wenste iedereen wel thuis. Het district Overijssel van het N.V.V houdt op zaterdag 14 novem ber in Schouwburg Odeon in Zwolle zijn jaarlijkse provinciale kakerdag. Op deze dag zal als onderwerp aan de orde komen "Economische me dezeggenschap - economische macht' dat wordt ingeleid door Mr. P. H. Hugenholtz, NVV-verbondsbestuur- der. Verder is er een forum samenge steld, dat bestaat, naast mr. Hugen holtz, uit de heren dr. W. T. Kroe ze, president-directeur van Nijver- dal-Ten Cate, prof. dr. W. Hessel, van de TH Twente en D. Houwaart, hoofdredacteur van het "Dagblad van het Oosten". Men verwacht plm, 300 kaderleden. De. bijegQkomst begint om 10.00 uur. Mén kan vla zijn vakbondsafdeling toegang tot deze kaderdag krijgen. In 1969 hebben de Nederlandse le vensverzekeringmaatschappijen aan houders van individuele levensver zekeringspolissen f 58,2 miljoen aan winst ten goede laten komen door middel van systemen van winstdenng. Dit bedrag beliep in 1968 f 39, mil joen. De cijfers voor 1970 zuilen ver moedelijk nog hoger zijn, omdat in dit jaaar ook veruit de meeste daar voor in aanmerking komende niet- winstdelende individuele polissen door vrijwel alle maatschappeijn winstde- lend zijn gemaakt. In totaal kwam in 1969 f 236,7 mil joen aan winst ten goede aan de ver zekerden. Het toale bedrag over 1968 was f 205.8 miljoen. In deze bedragen is de winstdeling op collectieve verzekeringen (pen sioenen en dergelijke) inbegrepen. Wintscieling houdt voor collectieve pensioenenverzekering in hoofdzaak systemen in van korting op de pre mie. Dpze korting is afhankelijk van de rentestand. De korting kan uiter aard worden gebruikt voor verhoging van de latere uitkeringen. Paard Walstraat hk. Golstr. tel. 16959; Saint Trope2. Gr. Overstr. tel. 17934; Tiroler Bar. KI. Overstr. 22, tel. 14845; Surfin Club, KI. Over- straat 46, tel. 18658, Funky Twice, Kl. Overstraat 87. tel. 19540; Safari Club, Gr. Poot, tel. 14976; Walk in Gr. Overstraat, tel. 19768. ALMELO Varossieau: Do. t.m. zo.; De laatste granaat (viva guerilla) 18 jr.; ma. t.m. wo. Allemaal naar bed (18 jr.) Zaterdagnachtfilm: Allemaal naar bed (18 jr.); Zondagmatinee: Good luck Gringo (14 jr.). Aanvangstijden: do. t.m. wo.: 2.30 en 8.00 uur; za. 6.45, 9.00 en 1,15 uur; zo. 2.30, 4.45, 6.45 en 9.00 uur Cinema Palace: do t.m. wo.: Oswalt Kolle: Overspel (18 jr.); zondag matinee: Zeven killers van Texas (a.l.). Aanvangstijden: do. t.m. wo. 2.30, 6.45 en 900 uur zondagmatinee: 2.15, 4.30, 6.45 en 9.00 uur. door gebruik te maken van gekor reld Thomasmeelkali. Een tijdige uitstrooi van de basis bemesting op grasland bevordert de wortelontwikkeling alsmede de zode vorming en vergroot de weerstand tegen vorst. In het voorjaar herkrijgt het grasland dan veel eerder zijn pro- duktiviteit. Ook de wintergewassen gaan sterker de winter in. De meststoffen zijn nü goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een belangrijke reden om de bemes ting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen. Een basisbemesting in de vorm van slakkenmeel en kalizout is zeer voordelig en bovendien veelzijdig, een ruime hoeveelheid gratis kalk want naast fosforzuur en kali wordt gegeven.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5