IN DE GREEP VAN DE GRIEP!.... W ereld spaardag VILE TOEPASSINGEN VAN PLASTICS Zorg voor goed licht op de fiets Betekenis van verkoudheid, griep en influenza Influenza- epidemieën Angst voor influenza? VENTILATOR Vaccineren Kerstpakketten voor overzee Voorzichtig met taxus Machines en apparaten In auto's Soldaatjes-actie komt op gang jdere winter opnieuw is de riep in het nieuws. Men kan e opmars van een griepepi- emie in de kranten volgen, [eestal worden meldingen it het buitenland gevolgd oor berichten over het op reden van griep in Neder- aid zelf. [s een „griepje" nu werkelijk o belangrijk, dat ook de pers peent de opmars van deze jekte met argusogen te moe- pa volgen lm op deze vraag een goed ntwoord te kunnen geven, poeten eerst een paar alge peen heersende misverstan- len uit de weg worden ge- uimd. „Griep" is een volksuitdrukking, je al honderden jaren oud is en uit iet Russisch is afgeleid. Gemakshal ve noemt men een flinke verkoud- ield met hoesten, keelpijn of hoofd pijn een „griepje". Komt er koorts Mj, dan wordt het „griep". Wordt iet nog erger en is de patiënt echt Bek, dan heet het „zware griep". Het is duidelijk dat de medische trereld met deze aanduidingen moei- jjlc kan werken. Alleen indien de aandoening wordt veroorzaakt door aen influienzavirus, mag terecht van griep of beter: influenza gesproken worden. Enkele van deze virussen hebben bijzondere bekendheid gekre- als verwekkers van de Spaanse, de Aziatische en de Hong-Kong griep. Om alle verwarring in termi aologie te voorkomen, gebruikt de medische wetenschap het woord griep of griepachtige aandoeningen helemaal niet meer. De vrij onschuldige, griepachtige jandoeningen van de bovenste lucht wegen, ook wel acute respiratoire riekten (ARZ) genoemd, moet men alen als meer of minder ernstige vormen van verkoudheid, die veelal vel door een virus worden veroor- Bakt, maar niet door een influenza- virus. Deze komen het gehele jaar Toor, veelal met een verheffing tij dens de wintermaanden. Influenza is daarentegen een uitermate besmet»- lelijke ziekte, die zich met sneltrein vaart over de wereld kan verbrei den en, na plotseling opduiken, in wer korte tijd. een deel van het nor male leven kan verlammen. Hét gevplg van da„zoor snelle, ipreiding van het "influenzaviruS kan rijn, dat openbare diensten, vervoers bedrijven, ziekenhuizen en produktie- bedrijven plotseling geheel of gedeel telijk stil komen te liggen. Conse quenties: economische ontwrichting, noodtoestanden in ziekenhuizen, aardoor zelfs ernstige patiënten et opgenomen kunnen worden. Deze gevolgen van een influenza- epidemie zijn op zichzelf dus al aan leiding, om het verloop ervan nauw lettend te volgen. Niet voor niets ia de „griep" wereldnieuws. Iedere vrouw kan er over meepraten hoe on aangenaam het is, dat „keukenluchtjes" zich door het hele huis ver spreiden. Siemens ver vaardigde een nieuwe inbouw-ventilator, die een capaciteit heeft voor een keuken van tien vierkante meter. De ventilator is ook ge schikt voor douche-cel len en toiletten. Hoe is de mens individueel bij de influenza betrokken? Moet hij er bang voor zijn? Nee en ja. Een influenza-patiënt voelt zich echt ziek, hij heeft soms hoge koorts, hoofd- en gewrichtspijn, dik wijls ook „pijn op de borst", al of niet gepaard gaand met hoesten. Is de koorts over, dan is de patiënt veelal nog zo slap, dat volledig her stel één of twee weken kan vergen. Een gezond mens wordt dan ge lukkig in de regel helemaal beter. Maar nu komt de adder onder het gras. Influenza tast de bovenste lucht wegen aan. De luchtpijp en de vele fijne vertakkingen in de longen (de bronchiën) worden beschadigd en verliezen hun beschermende functie tegen bacteriën en andere ziektever wekkers. Een influenza-patiënt is dus uiter mate kwetsbaar voor allerlei infec ties. Daarom is longontsteking een zeer vaak voorkomende complicatie van influenza. Bijzonder riskant voor een influen- zapatiënt zijn ook de bacteriën, die o.a. steenpuisten veroorzaken (stafy- lokken). Als een patiënte met in fluenza in bed ligt en haar echtge noot lijdt aan steenpuisten, dan kan hij de bacteriën op de zieke over brengen, die bij haar een zeer ern stige longontsteking kunnen veroor zaken. influenza voor veel mensen gevaarlijk Er zitten nog meer influenza- adders onder het gras. In Nederland staan de volksgezondheid, de sociale zorg en de stand van de geneeskun de op een zodanig niveau, dat de mensen gemiddeld steeds ouder wor den. Ook mensen die aan een meer of minder ernstige chronische kwaal lijden (astma, andere longziekten, hart- en vaatziekten) en bijv. suiker zieken, worden meestal zó goed me disch begeleid, dat ze redelijk nor maal kunnen leven. Daardoor zijn er nu véél meer bejaarde en niet-hele- maal gezonde mensen dan in de ach ter ons liggende perioden. Het zijn er honderdduizenden. Voor deze mensen is influenza ex tra gevaarlijk. U kunt dat, zonder in gewikkelde medische beschouwing, gemakkelijk begrijpen. Een periode van hoge koorts met versnelde pols slag is zeer ongewenst voor een hartpatiënt. Een extra aandoening van de luchtwegen van een astma patiënt brengt hem in grote moeilijk heden. Bovendien is gebleken, dat zich bij deze patiënten t.g.v. het doormaken van een influenza-infec- tie, eerder ernstige complicaties zo als longontsteking voordoen. Bij dit alles komt een geweldig probleem: wie een - inflyenza-infentte heeft, móet deziekte doormaken. Er fcijn geen geneesmiddelen-tegen -alle in-- fluënza-virussen. De mensheid hoéft echter niet machteloos tegenover de ze bedreiging te staan. Als een ziek te niet kan worden genezen, kan men proberpn hem te voorkómen. Dit is in de medische wetenschap ;een denk- en werkrichting geworden, die reeds ontzaglijke betekenis heeft gekregen voor de gezondheid en „le vensduur" van de mens. Denkt u maar aan cholerg, pok ken, kinkhoest, difterie, tetanus We lev.en beschermd, dankzij de vac cinaties met entstoffen, die de mens ongevoelig maken voor ziekten, die vroeger wereldrampen met miljoe nen doden veroorzaakten. Om bij in fluenza te blijven: de geweldige we reld 1 influenza-pandemie in 1918 (De Spaanse Griep) eiste meer dan 20 miljoen doden, méér dan de Eerste Wereldoorlog aan gesneuvelden tel de. Ook nu is influenza een over de hele wereld voorkomende besmette lijke ziekte, die zelfs bij kleine epidemieën, steeds weer duizenden slachtoffers maakt. Op de ranglijst van „gevaarlijke ziekten' komt in fluenza op de vijfde plaats. Daarom heeft de Wereldgezondheidsorganisa tie in samenwerking met specialis ten en vaccinfabrikanten in vele lan den, een groot influenza-werkpro- gramma ter hand genomen, waarbij de ziekte en de verschillende virus soorten die hem veroprzaken, wor den opgespoord. Op grond hiervan kunnen de vaccinfabrikanten entstof fen maken, die bescherming geven tegjen mogelijk optredende influenza- virus-soorten. Men kan zich in zeer belangrijke mate tegen influenza beschermen. Zoals bij inenting tegen pokken en andere virusziekten, kan door vacci natie een immuniteit (ongevoelig heid) voor influenza worden bereikt. De Wereldgezondheidsorganisatie gaat vanzelfsprekend ook na, wat de resultaten zijn van de vaccinatie te gen influ.enza. En het is wel nuttig erop te wijzen, dat deze onafhanke lijke en gespecialiseerde instantie kan stellen, dat door vaccinatie met een vaccin, afgeleid van de juiste virusstammen, een hoge bescher mingsgraad wordt verkregen. Vertaald in termen van ons gewo- ne dagelijkse leven: tijdige vaccina tie tegen influenza kan vele, vele le vens sparen. En dit dan nog afge zien van de economische en sociale ontwrichting, die door ieen epidemie kan worden veroorzaakt. Ook deze kan door groepsgewijze vaccinatie worden voorkomen. Inenten tegen in fluenza moet door een dokter gebeu ren. Het is met deze vaccinatie als met alle andere: het gaat altijd op basis van vrijwilligheid, niemand kan gedwongen worden. Maar ook niemand kan u ervan weerhouden, er met uw dokter over te praten. Evenzeer kan de dokter er met u over spreken. Vooral wanneer u zoudt behoren tot de mensen, voor wie het doormaken van influenza extra risico's met zich mee brengt. Dat zijn dan niet alleen bijv. hart- en longpatiënten, maar ook suikerzie ken, bejaarden en aanstaande moe ders. En de inenting zelf? Dat gaat zo als de meeste vaccinaties en „prik ken": u komt by uw arts, er wordt wat gepraat over het weer of de kinderen en vóórdat u kon vragen of het py'n doet, zegt de dokter: „Zo, dat is dan weer gebeurd." De entstof is zo samengesteld, dat pynreacties praktisch uitgesloten zfjn. Het prikje zelf heeft natuurlijk helemaal niets te betekenen, zeker niet als men bedenkt, hoeveel narig heid er mee kan worden voorkomen. VOETGANGERSACTIE 1970 Met het oog op esn tijdige verzending van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de da ta opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorziene omstandig" heden voorbehouden vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Australië 2 november; Canada 13 november; Indonesië 22 okt.; Nederlandse An tillen (Aruba, Bonaire, Curacao) 13 november (Saba, St. Eustatius St, Maarten) Ned. gedeelte 19 novem ber; Nieuw-Zeeland, 20 oktober; S\t riname 20 november; Verenigde Sts» Zuid-Afrika 6 november. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbin dingen kunnen, in verband met de tij«? van verwerking in de transitlandep geen inlichtingen worden verstrekt, De Wereldspaardag is eigenlijk de verjaardag van het permanent en in stitutioneel worden van het interna tionale contact van de spaarbanken in 1924. Lange tfjd is dit contact niet uitgekomen boven vriendschappelijke discussies en uitwisseling van ideeën. De ontwikkeling naar grotere een heden ook over landsgrenzen heen, heeft ook in de spaarbankenwereld de ogen geopend voor de mogelijkhe den van daadwerkelijke samenwer king. Als een resultaat daarvan kunnen de Bondsspaarbanken thans het In terspaar Plan introduceren, geba seerd op een internationaal beleg gingsfonds met uitgesproken spaar banksignatuur. Dit beleggingsfonds is opgericht samen met de machtige spaarbankorganisaties in Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Scandinavië, de Staatsspaarbank van Luxemburg, de Spaarbankvereniging van de EEG en het Internationaal Instituut der Spaarbanken te Geöève, waarin reeds 39 landen met 5.400 spaarbanken en 540 miljoen cliënten verenigd zijn. Wat Nederland betreft is in samen werking met het grootste verzeke ringsconcern hier te lande: Nationa- le-Nederlanden, het Interspaar Plan geconstrueerd als een gemengde ver zekering. Het Interspaar Plan komt daardoor in aanmerking voor de wet telijke belastingfaciliteiten. Het Interspaar Plan is een vorm van geprogrammeerd sparen, naar keuze voor een periode van 10, 15 of 20 jaar met een minimum van f 40,- per maand of f 500,- per jaar. De ervaring heeft geleerd dat men op deze wijze dè eigen spaarak- tiviteiten beter op gang houdt dan wanneer men alleen van de uitvoe ring van goede voornemens afhanke lijk is. Doordat de spaargelden op de meest verantwoorde wijze in de aan- delensfeer belegd worden, is mede een weg gebaand voor een meer waardevaste vorm van sparen. De uitkering kan naar eigen keuze van de spaarders of zijn rechtverkrijgen de geschieden in contanten of in de participaties „Interspar". Deze par ticipaties kunnen ook afzonderlijk bij de Bondsspaarbank worden verkre gen. De internationale bundeling van krachten wordt door de spaarbanken ook benut voor een gezamenlijke druk op de monetaire autoriteiten ten gun ste van waardevast geld. Dit is niet alleen een eis van rechtvaardigheid tegenover de spaarders maar ook een levensnoodzaak voor een steeds groei ende samenleving, die voor de hand having en verbetering van het levens peil nog enorme voorzieningen nodig heeft. Dit maakt de Wereldsspaardag actueler dan ooit. -t»M «r «wtfWf <-t> MW i Alleen al een poosje stilstaan bij een taxusboom kan „leiden tot zware vergiftigingsverschijnselen. Deze, in heel Europa groeiende boom, vaak in struikvorm of als heg gekweekt, schijnt een gevaarlijke gasvorming af te scheiden, dat volkomen reuk loos is, maar ernstige buikkrampen, misselijkheid en hoofdpijn veroor zaakt. Prof. Dr. A. Kukowka (Greiz) heeft hiernaar eenN onderzoek inge steld en ontdekt dat het vergif van de taxus hart, ademhaling en centrale zenuwstelsel.kan verlammen Hij heeft daarom aanbevolen om overal, waar de taxus" groet, waarschuwingsbor den aan te brengen, Overigens was reeds lang bekend, dat de brede naaldvormige bladeren en zaden van de taxus zeer giftig zijn. Men zal dan ook maar zelden taxusbomen aantreffen in de buurt, van een ma nege, want paarden zijn bijzonder ge voelig voor het vergif van de taxus. De afscheiding van het gas is ech ter een nieuwe ontdekking en wel licht een verklaring -voor heel wat tot nu toé onverklaarbare ziektever schijnselen, die zich jn de loop van vele jaren hebben voorgedaan. ■B jds Huizen van kunststofgebouwd in cylindervorm. Zij rusten op vier steunen die elke gewenste lengte kunnen hebben. Zij die nen tevens voor de strooin- en watertoevoer. De totale opper vlakte van 70 vierkante meter is heel praktisch verdeeld in een woon-, slaap- en werkgedeeU te. De inrichting die op verzoek wordt meegeleverdis gemakke lijk en praktisch. Een afwasma chine en een grill gehoren daar even logisch bij als een televisie toestel en een stereo-installatie. De verwarming kan zelfs op afstand worden bediend. Door 't draaien van een telefoonnum mer wordt deze in- en uitge schakeld. Een ander pluspunt en zeker niet minder belangrijk ts, dat de architect voor vol doende kast- en bergruimte heeft gezorgd. De foto laat zien, dat de woonruimte comfortabel en gezellig is. Zelfs een balkon ontbreekt niet. De Zwitserse ar chitect Franz Dutler maakte het ontwerp van deze buiswoning"t die als tweedehuis is opgezet. De ,buis" is 15 meter lang en heeft een middellijn van 4.92 meter. De kunststof is glasvezel- versterkt Palatal met een isole rende tussenlaag van kunststof- schuim. De polyesterhuis is on gevoelig voor weersinvloeden en dat betekent dat het huis vrijwel geen onderhoud nodig heeft. Ook zilte zeelucht doet geen kwaad. De sterke groei van het gebruik van plastics leidt over de gehele we reld tot een steeds toenemende vraag naar bestaande produkten meer buizen, meer flessen, meer verpak kingen, e.d. Maar ook stygt het aan tal geperfektioneerde en vaak totaal nieuwe toepassingen. Eén van de meest recente ont wikkelingen die de aandacht verdient is het gebruik van acetalhars in een nieuwe kunstnier, die door AB Gam- bro te Lund, Zweden is ontwikkeld. Afgezien van de membranen, die uit cellulose vervaardigd zyn, komt het bloed tijdens zyn loop door het filter alleen maar met acetal in kontakt. By de nieuwe kunstnier zijn de groot te (590 mm lang), het gewicht (7,5 kg) en de prijs 12) minder ge worden. Bovendien wordt de dialj'se- tyd van 12-15 uur verkort tot 8 uur. Een voordeel is ook dat dit kleine dialyse-apparaat met parallelstro- ming na gebruik weggeworpen en vernietigd kan worden, zodat het ge vaar voor infektie verminderd wordt. De acetal-onderdelen kunnen, na ge bruik, zonder korrosie gesteriliseerd worden; verdere kenmerken zjjn sta biele afmetingen, goed afgewerkt oppervlak en grote sterkte. Dit maakt een kompakte bouw en een gering gewicht mogelijk, zodat de kunst'nier behalve in het ziekenhuis ook thuis te gebruiken is. Acetal wordt ook toegepast in een nieuw ingenieus deurslot, dat slechts één metalen onderdeel heeft. In plaats van een metalen component met een stalen veer, die met de baard van de sleutel opzij wordt ge schoven, behoeft bij het nieuwe slot het gehele zij-oppervlak van de sleu tel alleen maar een plastic schroef over 180 graden te draaien. De schroef verplaatst dan een, om een as draaiende, klink -het enige me talen onderdeel - zodat de sleutel en de bewegende delen niet aan slijtage onderhevig zijn. Het slot is geruis loos en corrosievrij. Laadborden (pallets), vervaardigd uit verschillende plastics zijn sterk in opmars, maar de mogelijkheden zijn nog lang niet volledig uitgebuit. In Amerika heeft Johns Manville een geperst polystyreen laadbord in de handel gebracht, waarvan de poten en het bord één geheel vormen. Het is als éénmalig laadbord be doeld, weegt ongeveer 2 kg en de maximale belasting bedraagt 2300 kg. In Zweden heeft Hammaplasi te Tingsryd een prachtig geconstrueerd lichtgewicht laadbord ontwikkeld, dat door spuitgieten uit lage druk po- lythyleen is vervaardigd. Een ander type werd kortgeleden door een an dere Amerikaanse onderneming (Sul- lifoam) op de markt gebracht. De laadborden zijn v. polystyreenschuim en golfkarton vervaardigd en wegen ongeveer 2 kg in plaats van de 20 kg van esn gemiddeld houten laad bord. Ook deze kunnen worden weg- gelorpen. Een soortgelijk laadbord is in Engeland ontwikkeld. is de auto-industrie geïnteresseerd in een nieuwe GKN-pers, waarmee ma teriaal in deeg- of plaatvorm tot eien gewicht van 45 kg tot onderdelen geperst kan worden. In kantoormachines en huishoude lijke apparaten worden plastics al ja renlang met succes toegepast. Een van de nieuwste toepassingen (van Enterprise Plastics Limited in Huil, Engeland) zijn mantels voor vaat- wasmachiness, die in paren uit poly- propyleen worden geblazen. De bei de afgewerkte vormstukken wegen 12,7 kg en meten 116,8 x 58,4 x 58,4 cm. De gebruikte aluminium en sta len vorm moet gekoeld worden en er moesten speciale technieken wor- deh ontwikkeld, voor- bet j snelle in spuiten van lucht. De niet-korrosieve eigenschappen van plastics maken hen „vanzelf sprekend" voor toepassing in pom pen voor verschillende doeleinden, hetgeen uit het volgende blijkt: John son Pump AB, te Orebro in 2weden heeft een pomp voor de chemische industrie geïntroduceerd, waarvan het pomphuis, de rotor en het deksel allen uit gechloreerd PVC bestaan, zodat de pomp tegen de meeste kor- rosieve vloeistoffen bestand is. De stalen pompas kan ook worden gele verd met een deklaag van CPVC, zodat geen metalen delen met de vloeistof in aanraking komen. De ca paciteit bedraagt maximaal 300 li ter/minuut bij een maximale pomp- druk van 1 5,kg/cm2. Uit Nederland komt een WC-aansluiting voor jach ten, die door d,s gebruikte krachtige zuigpomp boven of onder de water lijn kan worden gebruikt. Het pomp huis, de cilinder en de onderdelen, die het voetstuk vormen, worden door BPA te Amersfoort uit ABS (Cycolac van Marbon) geperst. Een ander nieuw produkt op watersport- gebied komt van de Britse onderne ming Fin Products, Weston Super Mare, Somerset, nl. roeiriemen van met glas gewapend polyester. Zij zijn in gewicht en prijs vergelijkbaar met houten riemen; ze zijn bijzonder sterk en drijven met de handgrepen boven water. Als ze eenzelfde verbetering betekenen als de polsstokken, die momenteel door polsstokspringers ge bruikt worden, kunnen we nieuwe roeirecords tegemoet zien! Een van ds nieuwste plastics, een polyimide, werd in juni van dit jaar gekozen als materiaal voor een klep in het beveiligingssysteem van het diepzeelaboratorium Mark 1 van de Amerikaanse marine. De klep kan gasdrukken tot aan 422 kg/cm2 weer staan, en sluit haarzuiver tegen een precisie-onderdeel, dat ook uit een polyimide vervaardigd is. Bij extre me temperaturen en drukken wordt zo een volmaakte afdichting verkre gen. (Combination Pump Valve Co., te Philadelphia). Bouwwereld In de bouwwereld neemt de toepas sing van plastics nog steeds toe. Op vallend is het stijgende aantal ontwer pen voor huizen van met glas gewa pende plastics, zoals het Futuro-huie uit Finland, het cilindrische huis van Bayer, en het^Feiejbach-nuis, _waarln kunsthars" 'van 'dé Chemische Wérke Huis in .Duitsland wordt gebruikt. Al leen ^liri'Duïtsiand zijn er nu 1T vér.' schillende, typen vensterkozijnen ver krijgbaar, die uit PVC-materialen ge maakt zijn; de meeste zijn geheel van PVC, andere hebben ook stalen, alu minium of houten delen. Dit is een markt met 'n groot potentieel. Een nieuw idee voor 't ter plaatse bouwen van noodhuizen is door Baver ont wikkeld. Dit bestaat uit en produktie-eenheid, die slechts 2,5 ton weegt en dus met een vrachtauto vervoerd kan worden. Hiermee kan men gewelfde koepel- strukturen uit stug polyurethaan- sch'uim maken, die op iglo's van Es kimo's lijken. Huizen van dit typ«, met 'n diameter van 5 meter en een hoogte van 3 meter, bieden ruimte voor wel tien mensen en zij zijn vele jaren tegen de slechtste weersom standigheden bestand. Toepassing van plastic op grote schaal heeft kort geleden op twee vliegvelden plaats gehad. In Frank fort is 15.000 m2 geëxtrudeerd polysty reenschuim gebruikt voor het isole. ren van een nieuwe vrachthal, en in Londen heeft men in een nieuwe on- derhoudshangar meer dan 5.000 m2 doorschijnend met draad versterkt PVC-plaat verwerkt. Weer een heel andere toepassing is de fabricage van heet water-apparaten van met glas gewapende plastics in Engeland (BTR Reoinforced Plastics Ltd). Deze wor den in twee helften uit kunsthars-glas ,,prepreg"-materiaal gevormd en met een epoxy-lijm aan elkaar verbonden. Zij zijn door de British Waterworks Board goedgekeurd en hebben een garantie van 25 jaar. De toepassingen van plastics in auto's nemen voortdurend toe in aan tal en soort. Bestaande toepassingen in componenten en onderdelen zijn sierplaten, verwarmingskanalen, ven tilatorbladen en huizen, koplampen, binnenafwerking, huizen voor lucht- filters, e.d. in een aantal materialen, zoals o.a. polypropyleen, acetal, acryl, PVC, polyester'glas, nylon, SAN, lage druk polyethyLeen, e.d. Een nieuwe toepassing is o.m. ge bruik van een verknopende, lage druk PE (Marlex CL. 100 van Philips) voor kuipstoelen voor auto's. Een an der uiterste qua afmetingen is een nieuwe rotor van geperst nylon, door Ford gekozen voor toepassing in stroomverdelers. Het kleine persstuk dient aan bijzonder kleine toleran tie te voldoen. DAF gebruikt mo menteel ventilatoren die door spuit gieten uit met glas gewapend nylon vervaardigd zijn, om snellere lucht- koeling van de motor te bereiken. De voordelen zijn het. lichte gewicht, de bestendigheid tegen vermoeidheid en de zeer hoge slagsterkte, zelfs bij lags temperaturen, en als extra pluspunt zijn de ventilatoren geruis loos. hetgeen de metalen ventilato ren niet zijn. Benzinetanks, uit lage druk PE geperst, schijnen bij enkele" Amerikaanse personenauto's al in ge bruik te zijn. Beweerd wordt, dat dit het enige materiaal is, dat voldoet aan de kortgeleden verscherpte Cali- fornische voorschriften ter bestrijding van koolwaterstoffen in uitlaatgassen. Hoewel de massaproductie van auto's met plastic carrosseriën nog enkele jaren zal duren, neemt de ontwikke ling in de richting van carrosserie- delen zoals spatborden en deksels voor motorkap en bagageruimte snel toe. Zowel Buick als Oldsmobile beschik ken sinds kort over reusachtige per sen tot 4.000 ton voor het persen van motorkapdeksels uit met glas gewapende polyester, In Engeland Het wordt weer steeds vroeger donker en later licht. Zorg voor goed licht op de fiets. Dat is niet alleen wettelijk voorgeschreven, maar ook in het belang van uw eigen vieilig- heid in het verkeer. De fietsverlich- zorgt ervoor dat de fietser kan zien waar hij rijdt, maar ook dat hij KLEUTERS KIEZEN EIGEN KLEDING Wie „mode" zegt denkt allereerst aan dameskleding. Maar niet alleen de vrouwelijke consument is mode bewust. In de Hema ervaren verkoop sters dagelijks dat kleuters en peu ters zich door hun ouders geen kle ding laten opdringen. Wat de jonge heer of jongedame van vier turven hoog niet bevalt, wil hij of zij per sé niet dragen. En keer op keer krijgen deze dames en heren in-de-dop hun zin. Het snel wisselende mode-aspect doet zich niet alleen voor bij kle ding. Steeds meer blijkt dat gebruiks voorwerpen van allerlei aard worden gedecoreerd. De patronen raken na korte tijd „uit" en worden door an dere vervangen. Dat maakt dan weer nieuwe aankopen nodig. De Hema vraagt zich dan ook af of het in de toekomst nodig zal blijven, uitsluitend artikelen te verkopen die met succes weerstand kunnen bieden aan de tand dM tij da. door de andere verkeersdeelnemers wordt gezien. Dat laatste is mis schien wel het belangrijkste. Goede fietsverlichting betekent een helder licht uitstralende lamp aan de voor zijde van de fiets die niet te hoog geplaatst moet zijn zodat andere weg gebruikers niet worden gehinderd en een helder rood licht aan de ach terzijde van de fiets, geplaatst op een helder wit spatbord. Reflecteren de pedalen bewijzen verder, juist in deze tijd, goede diensten. Doe de fietsverlichting tijdig aan en gebruik de verlichting ook bij mist, zware regenval en sneeuw. Zorg ervoor steeds reservelampjes bij de hand te hebben en laat de verlichting juist nu door een vakman eens grondig nakijken. Wie veel op onverlichte of slecht verlichte buitenwegen moet rij den. doet er goed aan geen donkere kleding te dragen en vooral in het donker goed rechts te houden en waar fietspaden ontbreken niet met z'n tweeën naast elkaar te rijden. De eind augustus door Kwatta ge starte aktie ten behoeve van de Ne derlandse sportverenigingen is bij al le takken van de sport goed ontvan gen. Ongeveer 10.000 clubs kregen van Kwatta bericht dat de „soldaatjes" een belangrijke rol kunnen spelen bij het vullen van de bepaald niet zeld zame clubkasgaatjes. Uit de ontvangen antwoorden blijkt dat bij iedere soort sport (van voet ballen tot dammen en van basket bal tot het houden van postduiven) talrijke verenigingen op de aktie haken.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5