UIT BET PLAATSELIJK PARLEMENT Waarom 11 nieuwe Henry Dunant? VAKANTIE-REIZEN ORGANISEREN Blauw Wit won royaal WAAR GAAN WIJ HEEN De heer Meerman weer thuis. Veel vragen bij ingekomen stukken, Schilderswerk in het Zwarte Woud. Weer bouwterreinen villapark „Look" verkocht. Resultaten uitslagen lagere elftallen v.v. „Holten" Holten oefent in Broekland Uitslag schietwedstrijd Bert Knapen in de A-selectie afdeling Twenthe Geslaagd als hoofdleidster Voetbalprogramma 00MM (Culturele agenda) Vrftdag 9 oktober 1970 In de maandagavond gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, mr. W. H. Enklaar, mede, dat de heer Meerman (PvdA) weer thuis is en dat de hoop op een voorspoedig herstel gewettigd is. B. en W. hebben het raadslid, dat een zware operatie heeft on dergaan, bij zijn thuiskomst een bloemetje gestuurd. Wethouder Rietberg, die de heer Meerman deze middag bezocht had, bracht de dank en de beste wensen van hem over. De raadsvoorzitter zei zich te verheugen, dat de heer Yan Schoo ien (BP) na de operatie van zijn voetbalknie, weer in ons midden is. Na diens beëdiging wenste hij hem geluk met de prolongatie van zijn raadslidmaatschap. De burgemeester deelde mede, dat de heer Ten Berge (Gem. Bel.) wegens vakantie afwezig was. Bij de ingekomen stukken infor meerde de heer Kaan (PvdA) naar aanleiding van een ingekomen tap- port Gemeentebeleid en midden- en kleinbedrijf" van de NKOV-KCOV of over een eventueel beleid in deze. „Heeft de Holtense Handelsvereni ging nog geen suggesties gedaan," VAN SCHOOTEN Boerenpartij Holten 2 heeft beide punten uit Goor meegenomen, door met 2-1 te winnen van Twenthe 2. Ook in deze wedstrijd was Holten technisch en taktisch de betere, vooral de combinaties werden uitstekend gespeeld. Bij de afwerking echter ontbrak het nog wel eens aan goede schutters. De uitvallen van Twenthe 2 waren in tegendeel in het geheel niet van gevaar ontbloot. Hol ten nam voor de rust uit een vrije trap de leiding, een onhoudbaar schot van onze linksbuiten. Na de rust werd Holten nog sterker dan voor de rust, maar prachtige kansen werden ge mist. Twintig minuten voor tijd kwam Holten toch op 2-0. Een schot vanaf de middellijn werd door de keeper verkeerd, b'eoordeeld, waarna de van de lat terugspringende bal goed werd ingekopt. In de allerlaatste minuut werd een aanvaller van Twenthe bin nen het strafschopgebied gevloerd. De toegekende penalty werd uitste kend benut 1-2. Hierna werd niet meer afgetrapt. Holten 4 heeft onnodig verloren van Enter 4 met 5-1. Door zeer grove blunders van de keeper kon Enter ge makkelijk winnen. Holten nam wel 'n voorsprong en kreeg later ook prach tige kansen die onbenut bleven. Het nadeel is hier echter evenals bij het 5e elftal dat zij elke zondag met an dere spelers moeten uitkomen, daar voor deze beide elftallen te veel spe lers op de lijst staan. Holten 5 verloor van SDOL 2 met 2-0. Het 5e elftal is echter heel zwaar ingedeeld, zodat het deze competitie erg moeilijk zal worden voor dit elf tal. Holten 6 won de belangrijke uitwed strijd tegen Haarle 6 met 1-0. Hier werd een Holtense speler uit het veld gestuurd, een bewijs dat het er in de ze veteranen wedstrijden vaak nogal hard toegaat. Het 3e elftal tenslotte heeft één punt weggehaald in Enter, tegen de 3e edi tie van deze club. Na met 2-0 achter te hebben gestaan, lukte het Holten om kort voor het einde toch nog een 3-2 voorsprong te nemen, die toch nog op het laatste nippertje in een 3-3 ge lijkspel veranderde. Dit elftal bewijst echter over een enorme vechtlust te beschikken. Blauw Wit heeft de uitwedstrijd te gen het eerste van Sportclub Lemele zonder al te veel moeite gewonnen en met een beetje meer overleg zou de uitslag zeker vijf nul zijn geweest. Nadat verschillende goede kansen wa ren gemist schoot Eb Beldman na plm. 20 minuten raak en hierbij bleef het tot aan de rust. Ook na de thee was Blauw Wit de betere ploeg en Beldman en Alb. Jansen drukten het overwicht in twee treffers uit. In verband met de interlandwed strijd NederlandJoegoslavië ligt de voetbalcompetitie voor een belangrijk deel stil. Holten 1 speelt in verband hiermede zondagmorgen (11 okt.) 'n oefenwedstrijd in Broekland (Gem. Raalte) tegen de club van die naam. Het is de nieuwe 4-klasser in de afde ling waarin Holten het vorige jaar uitkwam. Het vertrek is bepaald op 9.45 uur vanaf de Smidsbelt. De op stelling heeft:, in verband met het uit komen van Bert Knapen in het A-se lectie-elftal van de afdeling Twenthe der KNVB op maandag 12 oktober te Rijssen, een wijziging ondergaan. De opstelling is als volgt: Doel: B. Breukink; achter: Soer, Paalman, Markvoort, Brands; midden: Belt man en Kaiser; voor: A. Reijlink, W. Weijlink, Broersma en Veneklaas. Wisselspeler Pasop, Kurz en Schoo- zo vroeg hij. De voorzitter deelde mede, dat b. en w. nog niet de be hoefte zien. Er zijn geen suggesties gedaan, deelde hij mede. „Jammer dat de heer Ten Berge er niet is, die had er zeker iets over willen zeg gen." Schilderwerk Naar aanleiding van een rapport van de directeur van gemeentewer ken over het schilderwerk aan de woningen in het z.g. Zwarte Woud (Kolcomplex) wilde de heer Kaan weten of het uitblijven van het on derhoud te wijten is aan de over dracht der woning aan „Onze Wo ning" te Deventer. Ook wilde hij weten wie het uitgiftbeleid heeft. De raadsvoorzitter deede mee, dat er wel wat aan de woningen gebeurt dat de situatie niet tot schade is van van een ander rapport van de direc teur gemeentewerken over de bevei liging van de kruisingen der Dorper- dijk. merkte de heer Nijkamp (a.r.) op, dat de borden er al staan. Hij vindt de kruising van de Stationsweg met de Dorperdijk vanwege het ge brek aan voldoende uitzicht levens- gevaarijk. Er komen nog meer ver harde kruisingen daar zal wel aan dacht aan besteed moeten worden. Hij wees op 't onlangs plaats gevon- de ernstig ongeval. De heer Wansink (Gem. Bel.) adviseerde aan beide zijden het hakhout weg te slaan. De boeren willen dat wel. De heer Van Schooten (b.p.) vroeg zich af waar om deze wagens haaks op elkaar D. J. WANSINK Gemeentebelangen) de huizen. Er is al een paar keer met „Onze Woning" gesproken over de overname van het schilderwerk. Er wordt gestreefd naar een wat steviger top bij „Onze Woning". Men kan een woningbouwcorporatie niet alleen runnen met liefhebbers. Er is daar eer; directeur nodig. Het is mijn indruk, dat daar iets aan gebeurd," aldus de burgemeester. Wat het uit- giftebeleid betreft hebben zij formeel het recht, maar men heeft het aan ons gedelegeerd. De toewijzing zal door ons geschieden. "Ga maar door zoals in de afgelopen jaren, wat de 53 premiewoningen betreft" heeft men gezegd. De heer Wiggers (a.r.) had in het rapport gelezen over een prijsopgave van een plaatselijke schilder „die nergens op leek". De burgemeester: Vorig jaar diende „Onze Woning" zich al aan. Er is toen gezegd laten wij zien, dat wij ze aan een plaatse lijke schilder kwijtraken. Dat wil niet zeggen, dat de prijs onredelijk was, maai- zij was bij onze begroting boven de maat en dat kan het onderhouds- fonds niet lijden". Naar aanleiding Blauw Wit 2 speelde thuis tegen Le mele 2. De gasten waren vanaf het begin iets sterker, technisch en tak tisch beter doch het bleef tot aan de rust bij een treffer. Na de thee - toen Blauw Wit de sterke wind tegen had - was er geen houden aan en met de regelmaat van de klok liep de score op tot 8-0. Vlak voor tijd kreeg Nijen- huis nog een goede kans om de eer te redden maar de bal ging buiten be reik van de Lemele doelman juist naast. De Blauw Witte pupillen El verlo ren thuis met 1-0 van Bentelo El en de pupillen E2 speelde in Enter ge lijk (1-1) tegen Enter E3. ZWARE WEDSTRIJD Blauw Wit 1 krijgt bezoek van Sportclub Rijssen I dat evenals Blauw Wit en Kloosterhaar 1 uit 4 wedstrij den 6 punten behaalde. De vierde plaats wordt met 5 punten bezet door Sibculo. Blauw Wit heeft van de Rijs- senaren nog nooit kunnen winnen en of dit zaterdagmiddag zal lukken me nen we voor als nog te moeten be twijfelen. Dat Jaap Thalen en z'n mannen alles op alles zullen zetten daarvan zijn we overtuigd en moge lijk zorgen ze voor een verrassing. De wedstrijd die zal worden geleid door scheidsrechter Havinga begint om kwart voor vier. Het programma luidt verder als volgt: Sportclub Rijssen 7Blauw Wit 2 1.00 uur; Blauw Wit ClRood Zwart C2 -2.30 uur; Hector DlBlauw Wit Dl 2.30 uur; Blauw Wit E2—WW E2 1.30 u; WW El—Blauw Wit El 2.30 uur. L. KAAN (P.v.d.A.) staan. Zijn inziens zou het beter zijn ze met een bocht elkaar te laten na deren. Waarschuwingsborden De raadsvoorzitter noemde dit een verlaten standpunt. B. en W. menen voorlopig met waarschuwingsborden te kunnen volstaan en er nog geen voorrangskruisingen van te moeten maken. Zij zullen de situatie echter in het oog blijven houden. Een der de rapport van de directeur, naar aanleiding van zijn opmerkingen in de heer Wansink (gem. bel.) aan leiding een stukje „wegenbouwtech niek" weg tegeven. Hij adviseerde in verband met de stroomsieuven langs de toeristenweg „diepe goten en te gen het'verval van de weg in" te maken, zodat er naar zijn mening geen zand kan uitspoelen. De voor zitter wilde zich maar liever aan het advies van de directeur houden door in een geregeld onderhoud te voor zien. Kavelprijzen Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van gedifferentieerde kavel- prijzen van de bouwterreinen in het voor de heer Kaan aanleiding te wij zen op de hoge prijs van de kavels voor alleenstaande bungalows. Meer dan dertigduizend gulden „adus spre ker". „Laten wij ons niet door deze prijs laten beïnvloeden. Bij de uitgif te in het Kolcomplex van dit soort kavels zijn er niet de minste bezwa ren geweest", merkte de voorzitter op. De wijziging van de kavelprijzen, waarmede de raad accoord ging, zal een hogere opbrengst van f 31-000.- geven. Er werden twee bouwterrei nen verkocht in het villaterrein „Look" t.w. aan de heer H. C. B. Weijerman te 's Gravenhage 2000 m2 voor f 34.000.- en aan de heer Blom te° Curacao 1650 m2 voor f 33.000.- De Fa. H. Koopman en Zn te Holten werden twee bouwterreinen verkocht aan de Larensewcg groot 450 m2 en 440 m2 ieder voor een prijs van f 15,000,- Hef hoofd der school <e Fs- pelo, de heer F., J. Hol zal voor zijn garage f 15.- per maand moeten be talen. De risico's van het vak worden zo groot, dat alleen de financieel sterke en vakkundig geleide „louropera- tosr", zoals ze in vaktaal heten, ze de baas kunnen. Mislukkingen zijn daarom nauwelijks uit te sluiten en als van de 400.000 enkele honderden van de koude kermis thuis komen, valt het eigenlijk nog wel mee, hoe beroerd een mislukte vakantie oi erger nog een vakantie die helemaal niet doorging ook is voor de be trokkenen. Helemaal vrijuit gaan ze zelf trouwens ook niet. Iemand die uren wikt en weegt voordat hy een tientje uitgeeft, koopt soms zonder zelfs maar een enkele informatie in gewonnen te hebben een vakantie reis van duizen guldens voor hem en zijn vrouw. Dc beste raad die men een toerist in spé kan geven, is dan ook: kies met zorg een reis, be studeer de kleurige programma's van de verschillende reisbureaus en laat u niet verleiden door een ogen schijnlijk zacht prijsje zonder dat er een goede naam achter staat. Voor de touroperators ts overigens het seizoen 1970 al weer geruime tijd geschiedenis. De „groten" zijn Bij de onderlinge wedstrijden in zaal „Vosman" om het kampioenschap van de Schietvereniging „De Een dracht" werden de volgende resulta ten behaald: Groep A: 1 B Brinkman 139 p.; 2 G. Jansen 131 pt.3 J. van Asselt 131 pt.; 4 H. J. Nekkers 130 pt.; 5. G. Schuppert 125 pt.6 B. J. Op laat 124 pt.; 7 G. J. Tuitert 123 pt.; 8 H. Paalman 120 pt.; Groep B: 1 A. Bieleman 126 pt.;2 G. Gazan 120 pt.; 3 G. Koopman 117 pt.; 4. D. J. Nijendijk 116 pt.; 5'G. J. Slui ter 114 pt.6 J. Jansen 112 pt.; 7 J. ten Dam 110 pt.; 8 G. J. Aaftink 86 pt; Groep C: 1 A. Pekkeriet 119 pt.; 2 F. Sluiter 99 pt. 3 A. Bos 97 pt.; 4 G. J. Paalman 96 pt.; 5 Mevr. Paalman 92 pt.; 6 Joke Paalman 90 pt.; 7 J. Paal man 76 pt; 8 J. Nijland 74 pt. De eerstvolgende wedstrijd zal niet worden gehouden op maandag 12 maar op woensdag 14 oktober. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 11500. Donderdag 8 oktober aan vang 20.00 uur, toneelgroep theater; woensdag 14 oktober aanvang 20.00 uur, toneelabonnementsvoorstel- ling De Haagse Comedie. FILMS E.D.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615 Donderdag 8 t.m. woensdag 14 oktober, the Kremlin Letter, met o.a. Barbara Parkins 13 jaar; vrij dag 9 en zaterdag 10 oktober nacht voorstelling Stiletto, 18 jaar; Zaterdag 10, zondag 11en woens dagmiddag 14 oktober Door h.st dol le heen, Laurel en Hardy a.l.; Aanvangstijden: dagelijks 20.00 uur vrij. 21.00 en 23.30 uur. za. 14.00, 18.30 21.00 en 23.30 uur. zo. 14.00, 16.00. 18.30 en 21.00 uur. wo. 14.00 en 20.00 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100 donderdag 8 t.m. woensdag 14 oktober 3e week West Side Story, a.l.; vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober nachtvst. Wanted, western 14 jaar; Aanvangstijden: werkdagen 20.00u. za. 18.30 en 21.00 uur. zo. 14.00, 16.00. 18.30 en 21.00 uur. wo. 14.00 en 10.00 uur. LCUOR THEATER, Brink tel. 13662 donderdag 8 t.m. dinsdag 18 okto ber, Anatomie van de liefdesdaad, 18jaar; zondagmiddag en woensdagmiddag 'matinee: Spartacus Contra Nero, a.l. woensdag 14 oktober, cyclusvoor stelling Ro/ieo en Julia, van Fran co Zeffirelli's, 14 jaar; Aanvangstijden: werkdagen 20.00 u. za. 18J30 en 21.00 uur. zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 uur. wo. 14.00 en 20.00 uur. EXPOSITIES MUNTENTOREN, Achter de Muren Zandpoort tel. p.a. VVV Deventer. Zaterdag 26 september t.m. zondag 25 oktober de'Groep Bergen, Jaap Frans Meijersj Kees den Tex Dirk Trap. Openingstijden: dagelijks van 10-12 en van 14-17 uur za. en zo. van 14-17 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13586. Dinsdag 6 oktober t.m. ong. 20 oktober Geschiedenis en politiek over Zuidelijk Afrika, Openings tijden: Dagelijks 10-17 en 19-21 uur za. avond,! zondag en maan dag gesloten. nu al klaar voor het volgende zo merseizoen. Ze hebben na uitvoerige marktonderzokingen hun program ma's samengesteld, hun bestemmin gen uitgekozen en de nodige arran gementen gemaakt. Dat betekent dat ze wekenlang op reis zijn geweest om persoonlijk de beste hotels te zoeken en daar zo voordelig reserve ringen te maken. De 39-jarige Eind- hovense directeur van het reser veringsbureau FIT, A. P. F. van Gennip, het grootste deel van de Nederlandse markt is in zijn han den heeft de laatste maanden maar weinig contact gehad met zijn bureaustoel. Hij maakte tientallen reizen, waarbij het belangrijkste be standdeel van zijn bagage naast pyjama en tandenborstel zijn chequeboek was. Want vergeet niet, hoe vriendelijk die hotelbaas in Sit- ges of El Aranal, in Izmir of Ham- mamet ook was. ook hij heeft de be doeling voor zichzelf en zijn perso neel een behoorlijk belegde boter ham te verdienen. Het grote probleem voor de tour operators is de liquiditeit. Als de reserveringen voor het volgende sei- Maandag, 12 oktober speelt de A- selectie van de Afdeling Twenthe der KNVB op 't Sportpark „De Koerbelt" te Rijssen een wedstrijd tegen een selectie van de afdeling Gelderland. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Als scheidsrechter is aangewezen de heer H. Weggeman, terwijl de heren G. v. d. Riet en M. Wissink als grensrech ters fungeren. Tot de spelers behoort o.m. Bert Knapen uit het eerste van Holten. De overige spelers zijn W. Noltes en H. Zandstra van Quick '20, J. Gerrits en C. Korte van Heracles, T. Booy van BCSV, J. Engbersen van PH, H. Ilarmsen en S. Assink van Enschede- se Boys, G. Weustink van Achilles '12 en J. Wiemerink van GFC en W. W. Vreeswijk van UD. GOETIEK DE ROZIJNENEKORF, Assenstraat 4 tel. 11848. vrijdag 9 oktober t.m. dingdag 10 novfember Cees Andriessen uit Apeldoorn met tekeningen. Openingstijden: dagelijks 14-17.30 uur vrij. 19-21 uur zondag gesloten. MUSEUM DE WAAG, Brink tel. 14550 Antieke Keuken, antieke fietsen, zil ver. Delfts aardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur. zo. 14-17 uur. VLIEGVELD TEUGE, de Zanden tel. 05763-200 Parachute springen bij goed weer op za. en zo. tot. 11.00 uur en tegen zondsondergang. Rond vluchten dagelijks tel. reservering 05712-2341. BAR/Dancings. Maxim Bar, Welle 12Vi, tel. 12054; La Balance Brink 72 tel. 19277; Chez Antoinette, Rogge straat 10. tel. 16630; Het Witte Paard Walstraat hk. Golstraat tel. 16959; Saint Tropez, Gr. Overstraat 17934; Tiroler Bar, KL Overstraat 22, tel. 14845; Surfin Club KI. Overstraat 46, tel. 18658; Funky Twice, KI. Over straat 87- tel. 19540; Safari Club Gr. Poot tel. 14976; Walk IN Gr. Over straat tel. 19768. V.V.V. DEVENTER, Stationsplein 2, tel. 05700-16200. Openingstijden: da- 17.30 uur. Vanaf zaterdag 19 sep tember gesloten op zaterdag. ALMELO VAROSSIEAU do. t.m. wo. Terugkeer naar de Apenplaneet", 14 jaar; za. nachttfilm: „Zonde die geld op brengt", 18 jaar; zo. matinee: „Te rugkeer naar de apenplaneet 14 jr. Aanvangstijden: ma. t.m. vr.: 2.30 en 8.00 uur; za. 6.45, 9.00 en 11.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 6.45 en 9.00 uur; CINEMA PALACE, do. t.m. wo: „Woodstock", a.l. Aanvangstijden: do. t.m. wo: 2.30 en 8.00 uur. De kleuterleidsters Dïnie Pieffers en Bea Veldhuis slaagden resp. te Apeldoorn en Zwolle voor hoofdleid- leidstr, acte B. zoen worden gemaakt, vraagt het ho tel vooruitbetaling. Een Spaans bed met toebehoren kost een voorschot van pak-weg 20.000 peseta's. En als je daarvan zo'n honderdduizend no dig hebt, moet je aardig in de por temonnee kunnen tasten. Daarbij komt dan nog, dat de kosten van vervoer ook bepaald niet gering zijn. Een DC9 met honderd plaatsen kost al gauw 25.000 voor een retourvlucht en ook die sommetjes dienen bij voor uitbetaling te worden gedaan. Van daar immers, dat zo nu en dan pas sagiers op Schiphol of op een buiten landse luchthaven blijven staan,...het geld voor de betaling van het vlieg tuig was niet meer voorhanden. De zaak is, zegt de heer Van Gennip, dat er een geweldige concurrentie is, die de prijzen drukt. De winst zit dan ook niet in de afzonderlijke reizen het publiek zegt trouwens zelf al vaak genoeg: hoe doen ze het ervoor maar in de grote aantallen. Vandaar dat we er gerust op kunnen rekenen, dat binnen niet al te lange tijd de jumbo-vliegtuigen voor het toeristenvervoer ingezet zullen wor den. De ontwikkeling van het eerste DC-drietje met 28 passagiers naar de DC8 met zijn 180 stoelen heeft zich ook in luttele jaren voltrokken. De kunst van de touroperator is, zijn reizen zo te plannen, dat hij al tijd of vrijwel altijd met „een volle bak" vliegt. Dan wordt het transport voordelig, dan blijven voor uitbetaalde bedden niet onbeslapen. Met wekelijks in het topseizoen der tig vluchten naar Spanje is dat niet zo'n grote kunst. Dan kun je nog wel eens iets improviseren. Maar rnet een, twee of drie vluchten per week zit je aardig fout. Dan kunnen enkele annuleringen je kapot maken. Voor een klein bureautje zijn strop pen van tienduizend gulden vaak desastreus. Natuurlijk heeft Van Gennip ook wel eens een misrekening gemaakt. Per slot van rekening is ook hij vor een deel van zijn informatie van an deren afhankelijk. Zo werd de eerste vlucht naar Bulgarije een jaar of wat geleden op aanraden van het Bulgaarse verkeersbureau te vroeg In het voorjaar gepland. Het gevolg was, dat een„kistvol" passagiers kou leden in hun vakantieoord, vele restaurants nog gesloten vonden, ter wijl ze gezamenlijk in een (overigens luxe) hotel moesten worden onderge bracht. Van Gennip stuurde een per soonlijke vertegenwoordiger naac de- teleurgestelde klanten, die met hei befaamde chequeboek in de hand dc zaak naar volle tevredenheid oplos te. „Maar", herinnert Van Gennip zich, „het kostte me wel twintigdui zend gulden". Hij kan er nu om la chen. Win ter vakantie Voor volgend jaar zijn voor FI7 weer idem zoveel bedden besproken op oude en nieuwe bestemmingen Rond kerstmis komt het nieuwe zo- merprogramma uit, waarvan de teksi al naar de drukker is. Er rollen en kele honderduizenden van de per- Er zal wel geen Nederlander zijn die nog nooit het Rode Kruisschip "„Henry Dunant" heeft zien varen. Al was bet maar op de tv. Tien te gen een dat hem het beeld van wui vende handen boven witte lakens het sterkst is bijgebleven. Ja, de „Hen ry Dunant" is een bemind schip. 33 weken per jaar vaart het met steeds 72 patiënten aan boord kris kras door Nederland. Voor al die 72 mensen, meestal door een chroni sche ziekte aan bed of roelstoel ge kluisterd. is het een onvergetelijke tocht. Ook de familieleden die de patiënten anders verzorgen, kunnen nu eens ongestoord met vakantie gaan. Men mag rustig zeggen dat jaarlijks zo'n vijfduizend mensen de .Henry Dunant" met veel lovende woorden prijzen. Ruim 10 jaar trouwe dienst In 1959 kwam de „Henry Dunant" dank zij het Nationaal Rampenfonds en de medewerking van het bedrijfs leven in de vaart. Het Rode Kruis kreeg de beschikking over een echt, naar de eisen des tijds ingericht hos pitaalschip. De „Henry Dunant" heeft speciale voorzieningen om onder alle vaste bruggen van de grote waterwegen door te kunnen varen. Twee sterke motoren drijven de schroeven aan die het schip een vaart van 19 km per uur geven. Vele helpers De vaste staf bestaat .uit beman ningsleden en vrijwilligers en vrij willigsters van het Rode Kruis. Zo als scheepsarts, verplegers en ver pleegsters. Zij zorgen voor het wel zijn en de gezondheid van de 72 pa tiënten, verdeeld over vier ziekenza len. Verder zijn aan boord een pa- tiëntenlift, keuken -en kombuis (ca paciteit 1000 maaltijden), eetzaal voor 50 personen, wasserij en spoel- kamer, koelruimte. Bijzondere voorzieningen Veiligheid voor alles. Ook daar voor zijn bijzondere voorzieningen getroffen iri de vorm van een radar- instalatie, mobilofoon geluidsinstal latie. twee reserve-drinkwatertanks en een motorreddingssloep. En dat moet ook wel. De „Henry Dunant" heeft nog een belangrijke neventaak: het dienst doen als hos pitaalschip bij eventuele rampen. Zo heeft het hij de overstroming in Tuindorp Oostzaan in 1960 veel tot de directe en efficiënte hulpverlening kunnen bijdragen. Waarom 5 miljoen gulden? Hoe indrukwekkend dit allemaal klinkt, een feit is dat de „Henry Du nant" bij zijn tijd is achter geraakt. De medische inzichten hebben zich ZATERDAG Richterbleek al Holten al 3.30 uur. Holten a 2 Eversberg a 1 3.00 uur Holten b 1 NEO b 1 4.00 uur; Excelsior cl Holten c 1 2.45 uur. Holten c 2 R. V. c 1 2.45 uur Holtejjt d 1 DES d 2 1.30 uur'. Omhoog e—1 Hol-ten e 1 2.00 uur Holten e 2 SVVN e 1 10.00 uur SDOL el Holten e 3 10.00 uur. De Zweef e 4 Holten e 4 11.00 uur Holten e 5 SVVN e 5 11.00 uur ZONDAG RV. 2 Holten 3 10.00 uur. Broekland I Holten I 10.30 uur Holten 4 R.V. 3 9.15 uur Holten 5 De Zweef 4 11.00 uur sen. Maar eerst komt nog het winter seizoen, dat in het najaar werd uitgebracht. Er zitten weer exclu sieve reizen in en een stunt die het vermelden waard is, 1 1 3. Het raadsel is, dat iedereen die veer tien dagen (of langer) een FIT-ap- partement op Mallorca, in Benidorm, Torremolinos reserveert, er gratis een derde week bij. krijgt. Drie we ken vakantie voor de prijs van twee. Het geheim van Van Gennip? De Nederlander moet rijp gemaakt wor- Buitenlandse reisbureaus reserveren het hele jaar rond hotelaccommodatie en de Nederlanders dreigen daar door met hun klandizie alleen maar in de zomermaanden op de tweede plaats te komen. Vandaar dat ver schillende grote touroperators om on afhankelijk te zijn eigen appartemen ten bouwen. FIT heeft die al lang en is ook geïnteresseerd in diverse ho tels. Wat wil je trouwens, als je jaarlijks voor zo'n 150.000 Nederlan ders een bed in den vreemde moet opmaken? En dat getal zal voortdu rend groeien. „Het is snel gegaan", geeft de heer Van Gennip toe, „maar we zijn nog lang niet aan het eind. Steeds meer Nederlanders verkiezen de veiligheid van een vol ledig verzorgde vakantie boven het avontuur van de reis op eigen gele genheid via overdrukke wegen en het dan zelf maar een hotelletje zien te vinden. Ze lopen immer steeds vaker met hun neus tegen de muur. En...ze zijn vaak nog meer geld kwijt". Als ze nu ook maar leren al leen met die touroperators in zee te gaan, die „safe" zijn. 6000 per week Het Eindhovense reisbureau FIT vliegt wekelijks zo'n zesduizend Ne derlanders naar een zonnige vakan- de laatste jaren sterk gewijzigd. Doktoren zien patiënten niet graag in bed liggen. Als het even kan moe ten ze er uit. Deze nieuwe aanpak laat de „Henry Dunant" niet ongemoeid. Er moet, omdat de zieken mobieler worden, meer ruimte tussen de bedden ko men. De deuropeningen zijn nu t« smal en de drempels een schier on overkomelijke hindernis voor patiën ten in roelstoelen. Een vaste, volle dig geoutilleerde operatiezaal zou geen overbodige luxe zijn. En de huisvesting voor bemanning en helpers vereist hoognodig verbe tering. 5 miljoen gulden nodig Verbouwen? Onbegonnen werk. Geldverspilling. Bij het slopen zou alleen de kiel overblijven. Er moet een geheel nieuwe „Henry Dunant" worden gebouwd. Een modern Rode Kruisschip dat beslist geen overdaad is. Daar is 5 miljoen gulden voor no dig. Dat is geen gering bedrag. Maar niemand twijfelt of het er zal komen. Zeker het actiecomité niet dat een groots „vaarplan" een het hele land omvattende actie, op touw heeft ge zet. De Nederlandse Sport Federatie, waarbij 77 landelijke sportorganisa ties zijn aangesloten, heeft zijn me dewerking toegezegd. Dit betekent dat ca. 13.000 verenigingen met ruim 2 miljoen leden het organiserend co mité de hand hebben gereikt. De 464 plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis hebben deze uitdaging aanvaard. Allerlei activiteiten Er staan allerlei activiteiten op het programma. Bijvoorbeeld een collecte, die leden van sportvereni gingen tussen 3 en 14 oktober op terreinen, in sporthallen, zwembaden op velden onder hun medeleden en supporters zullen houden. Hoogtepunt wordt een televisie-uit zending, die op woensdag 14 oktober direct na het nieuws van 8 uur de lucht in gaat en tot in de nacht zal duren. Dit zeer gevarieerde program ma zal zich afspelen in de nieuwe Ahoy hallen te Rotterdam. Een reus achtige telefooncentrale met honder den lijnen zal de duizenden te ver wachten telefoontjes vlot afhandelen. Die avond zal ook .een grootscheepse huis-aan-huis collecte losbarsten. Duizenden en duizenden collectanten zullen door straten en wijken van steden en dorpen trekken. Voor een nieuwe „Henry Dunant". Welbesteed geld Dagelijks komen er nieuwe meldin gen van genomen initiatieven en toe zeggingen tot medewerking binnen. Dat is verheugend en hard nodig. Ieder,e hulp, hoe bescheiden ook, is welkom; 5 miljoen gulden is nu een maal een heleboel geld. Welbesteed geld. Voor een menslie vend doel. Het verhaal van de oude „Henry Dunant" krijgt ,een vervolg: een nieuwe, prachtige, moderne „Henry Dunant II". Schip Ahoy! Giften en bijdragen kunnen worden gestort onder vermelding „Schip Ahoy" op: postgiro nr. 50607 gemeente giro Amsterdam nr. x 50607 bij de Alge mene Bank Nederland N.V. Op 14 oktober blijven de banken de hele avond open! DOE MEE GEEF GEEF DE ZIEKEN HUN NIEUWE 'HENRY DUNANT* tie. Een team van 75 hostesses draagt op alle bestemmingen de zorg voor de geachte cliëntele. Op de thuisba sis valt het hoogseizoen niet in de vakantiemaanden. Al in december komen de eerste besprekingen binnen, die in aantal hun hoogtepunt in het allervroegste voorjaar bereiken. Dan melden zich vele duizenden kandida ten per dag, die hunkeren naar de veertien dagen zon in de zomermaan den. De snelle verwerking van al de ze boekingen, waarbij zoveel moge lijk rekening wordt gehouden met persoonlijke wensen, is alleen maar mogelijk doordat FIT de beschikking heeft over een computer, waarin al le gegevens van de klanten worden gestopt, zodat op ieder gewenst ogen blik een overzicht voorhanden is van de nog beschikbare plaatsen. FIT-directeur Van Gennip heeft zijn reisbureau tot het grootste van Ne derland gemaakt doordat hij altijd be reid was vooraan te lopen, maar verstandig genoeg om geen risico's te nemen met onbetaalbare vluchten naar te verre bestemmingen. Azië, Afrika en misschien ook Zuid- Amerika zijn onze toekomstige vakan tieplaatsen, maar Nederland is nu nog niet rijp voor al te grote expe rimenten is zijn oordeel. De markt is hiervoor nog te klein, want alleen maar door massale deelname kun nen die verre tochten voor een aan trekkelijke prijs geleverd worden. Zeer binnenkort zal het ongetwijfeld mogelijk zijn. Wellicht volgend jaar jaar al, want Van Gennip heeft een paar potjes op het vuur. Vorig jaar had FIT een stunt, die allerwegen de aandacht trok: een echtpaar mocht een kind gratis mee nemen met vakantie. Dit jaar is er weer iets nieuws. Wie veertien da gen wintervakantie bespreekt in Span je. krijgt de derde week gratis. Het seizoen 1970 heeft voor reizend Nederland veel problemen gebracht. Volgens de wetten van de logica moest dat ook wei. Enkele jaren geleden nog maar was de man die samen met zijn vrouw per vliegtuig naar zijn vakantieoord reisde een buiten beentje. Volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek maakten in dit jaar meer dan 400.000 Nederlanders gebruik van de mogelijkheid om op een reisbureau een kant-en- klaar=reis te kopen. Zes imment grote bedrijven organiseerden 90 procent van deze vakanties; de andere procentjes werden vrdeeld over allerlei piepkleine bureautjes en avonturiers, die ook een graantje proberen mee te pikken van de winst, die het reizen organiseren ogenschijnlijk oplevert. Die kleintjes breken de mar. en de vrouw, die vaak een jaar of langer hebben gespaard voor veertien.dagen in de zon de nek.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3