IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Woonkeuken: geen storend element 3 1 Begin niet met de versiering Modische aspecten in de woningtextiel ROMANTISCHE, GEKKE, LEUKE EN ZO MAAR WAT GORDIJNSTOFJES E. v. d. Linden Onlangs was ik in een huis, ergens op het platteland, waar het gezin dat uit man, vrouw en drie kinderen bestaat, huisde in de kleine keuken. veel grotere woonkamer wordt niet gebruikt (wel regelmatig schoongemaakt! „We hebben daar" zo zei de vrouw des huizes „in de zes jaar dat we hier wonen nog nooit gezeten". De kamer stond desondanks vol met meubels en al wat men te verfraaiing van het interieur had aangeschaft. De keuken was gezellig maar als leefruimte veel te beperkt. Man en kinderen kunnen zich er nauwelijks roeren als de vrouw bjj het aanrecht bezig is. De oplossing ïou natuurlijk zijn: de muur tussen keuken en vookamer weg te breken en van de zo verkregen ruimte een loelmatig en gezellige woonkeuken maken. Aan een dergelijke een- oudige manier om het werkterrein ^an de huisvrouw te bètrekken bij de 'oonruimte wordt nog onvoldoende [besteed. Men ziet daar vaak piepkleine keukentjes waarin de [huisvrouw dus ook in haar vakantie 'geïsoleerd van haar gezin bezig moet lijn. Terwijl het door moeders een groot voordeel is om onder het werk oog te kunnen houden op haar kleu ters. Kinderen vinden het fijn moe der telkens even te kunnen betrek ken bij hun spel. Man en vrouw hou den contact terwijl elk van hen met eigen werkzaamheden bezig is (ja, ik heb het nu natuurlijk over een harmonisch gezin!) Een woonkeuken kan in deze behoef ten voorzien. Zo'n woonkeuken stelt eisen waarover we goed moeten na denken voordat we bij bouw of ver bouwing van een huis een dergelijk- ruimte, die voor ze uiteenlopende doeleinden moet dienen, laten ma ken. Een woonkeuken moet noodge dwongen uit twee delen bestaan: een uiterst pracht'isch deel waar alle ge zinsleden zich kunnen ontspannen. Hoewel „gezelligheid" voornamelijk afhangt van de mensen die in een bepaalde ruimte wonen en niet door voorwerpen kan worden aangebracht wordt een gezellige mentaliteit, een gezellige manier van leven wel de gelijk door een inrichting die daar bij hoort geaccentueerd. De goede mentaliteit is hoofdzaak, het goede Interieur vloeit daaruit voort. Het in richten van een totaal andere instel ling ten opzichte van het wonen dan nog maar al te vaak gebruikelijk. Het vraagt bezinn'ing op het waar om van de inrichting, een zorgvuldig afwegen van doelmatigheid en „ge zelligheid". Een woonkeuken bepaalt ons bij het feit dat een huis een ge bruiksvoorwerp is. Het keuken gedeelte kan niet anders dan uiterst prachtisch zijn: Hygië nisch, doelmatig en overzichtelijk in gericht. Het woongedeelte passen we daarbij aan. Als we het omgekeerd doen lopen we kans dat de keuken ruimte een soort poffertjeskraam wordt. Een stijl -interieur en een ijs kast verdragen elkaar slecht. Een keukenruimte kan echter heel goed uitlopen in een woongedeelte dat is ingericht met meubels die goed van materiaal zijn en eenvoudig van lijn. Ik denk nu aan de mooie Deense meubels en aan de goedko pere maar ook heel goede uit Fin land, terwijl rotanstoelen ook uitste kend voldoen. De overgang tussen kook-en woonge deelte kan met behulp van een berg meubel worden aangeduid. Is de keukenruimte groot genoeg dan kan daar de eettafel haaks op het berg meubel staan zo dat men vanuit het woon gedeelte allen het bergmeubel ziet. Maar hierop zijn vanzelfspre kend allerlei variaties te bedenken die passen bij de behoeften van het gezin en bij de mogelijkheden die de woning biedt. Ik heb daar in het huis van een jong gezin een aardig voor beeld van-gezien. De keuken van de Ouderwetse woning die door man, vrouw en kinderen 'werd werd be trokken, was uitermate klein. De huisvrouw voelde zich daar opgeslo ten. Er bestond geen directe verbin ding tussen kamer en keuken zodat Een keuken die in open ver binding staat met de huiskamer hoeft geen storend element te zijn. Door de afzuigkap krijgt u geen ongewenste luchtjes in uw woonkamer. De eethoek kan nauwelijks dichterbij de keuken dan hier het geval is. Boven- dien'heeft moeder altijd het ge zicht op de verrichtingen van de kinderen, wat zowel prettig is voor de moeder als voor de spe lende kleuter. Let u ook eens op de doelmatige verlichting (uit het midden van de kamer) bo ven de eettafel. Fyn eigenlijk dat je by de inrichting van je woning zo verschrikkelijk veel keus hebt. Neem nou alleen maar 't aantal modellen stoelen waaruit je kunt kiezen. Er is een va riatie die je 't eigenlijk onmogelyk zou moeten maken om te kiezen om dat je je voortdurend voelt als een ezel tussen een zee van hooibergen. Maar ja, dat maakt nou net 't in richten van je huis zo leuk omdat je het lekker nooit zó doet als 'n ander het al eens heeft gedaan. Ook in gor dijnstoffen heb je zo'n gezellig gro te keus en wie dan ook gordijnstoffen moet gaan kiezen, omdat zijn huis eens aan een verjongingskuur toe is, of omdat er verhuisd of opnieuw ingericht moet worden moet zijn ogen eerst goed de kost geven! Nu staat bij de meesten wel vast wat ze eigenlijk graag willen. De een wil een dichte stevige gordijn stof, die toch gemakkelijk valt te on derhouden, de ander wil lichte kleur rijke stof en weer een ander wil een transparant of half transparant gor dijn. Er zijn zelfs mensen die hele maal geen gordijnen willen wat toch wel vi-eselijk kaal en ongezelig is. Of je nu een velours gordijn kiest of een wollen stof, linnen of katoen, in alle soorten heb je leuke kleurstel- ligen motieven en patronen. Dralon- velours is er nu bijvoorbeeld al In een heleboel moderne kleuren. Vooral in drukstoffen (machinaal of handdruk) is er eën hele grote va riatie. U zult versteld staan van de keus die U bij elke woninginrichter zult vinden. Mocht U daar nóg niet genoeg aan hebben dan kan u vaak op introduktie van uw woninginrich ter een toonzaal van een woningtex tiel grossier bezoeken. Uiteraad is de keuze die U daar vindt nog vele malen groter. Je vindt er bijzonder mooie stoffen; maar vaak ook heel aparte ja zelfs gekke dingen die nu net bedoeld zijn voor degenen die van iets opvallends houden. Wat vindt U bijvoorbeeld van gor dijnstoffen met als motief levensgro te romantische meisjes. Of van hele grote tandraderen? Een grootemees- ter in het ontwerpen van dergelijke (handdruk)-stoffen is de Weense tex- tieldrukker Kindermann die allerlei meer dan levensgrote of levensgrote motieven gebruikte voor zijn stoffen zoals thonetstoelen, renbaanbezoe kers uit de vorige eeuw, geometri sche motieven e.d. Zijn ont.werpen zijn vooral geinspireerd door de Ju gendstil wat natuurlijk nu vreselijk actueel is. Wie hét nog exclusiever wil doen kan een zogenaamd „ikdes- sin" bestellen. In een vertrokken schaakbordmotief kan in een medail lon een portret (ieder willekeurig portret zelfs, op bestelling) worden geprojecteerd. Gek genoeg zou je denken dat deze motieven wel heel lawaaiïg zullen zijn of zelfs kitsche rig maar dat zijn ze helemaal nietf. Ze zijn vrij bescheiden van lijn en doen het geweldig in een. modern, i iewat romantisch knterieür. „IN" zijn ook de transparante en half-transparante gordijnstoffen, zo wel de grofgeweven types als de be drukte halftransparante stoffen. Soms dienen deze; transparante stof- >ijai} .als een tussenvorm tussen goj>r dijnen vitrage, soms zijn ze ook echt bedoeld als overgordijn (vooral de zwaardere kwaliteiten. De half transparante decoratistoffen zijn te combineren met vitrage, de lichtere stoffen ook met een effen overgor dijn (dat je dan aan de raamkant hangt als een achtergrond voor het andere gordijn. Er kan op deze ma nier een leuk tweekleuren effect worden bereikt. Wie als overgordijn alleen een halftransparant gordijn wil zou ik aanraden daarnaast een moderne zonwering te nemen, bij voorbeeld Luxaflex is er nu ook in allerlei moderne, hippe kleuren zo als oranje en paars. Ideaal dus als achtergrond voor een halftranspa rant gordijn! In opkomst zijn de rol gordijnen die ook weer zo'n achter grond functie hebben voor een trans parante decoratiestof en die boven dien ook als een vorm van zonwe ring kunnen worden gebruikt. Ook deze rolgordijnen zijn in alle maten en prijzen voorhanden. Sinds kort brengt ook Luxaflex dergelijke rol gordijnen op de Nederlandse markt, al weer in verschillende moderne kleuren. Leuk gek is ook de total-look voor slaapkamers en badkamer die wij bij Wyers zagen. De Cannon collectie "royal family" omvat o.m. badka merkleedjes, handdoeken, sprei, gor dijnstof, en een badjas (jurk) alle maal met een zelfde kleurige bloem motief. Een hele vrolijke total-look" die je tof het waanzinnig consequente door kan voeren omdat je van de gordijn stof alles kan maken dat niet kant en klaar_ip rcplle.clie-zit... Wit zich in de drukstoffen wil ver- _I7d^e.pen die er verder :npg op de markt zijn moet daar maar een maandje voor uittrekken. Er zijn te veel om op te noemen. -Een uitzonde ring maken we nog graag even voor Links: Kleurige bloemrijke motieven vindt u zowel in druk- stof als in de verschillende weefstoffen. Er is zelfs met bloemmotieven bedrukte ve lours. Het bloemmotief is populair omdat het zich bijzonder leent voor een kleurrijke decoratie. Het afgebeelde gordijn is één uit de serie „velourette 1000" van Dehnert Jansen, Rotter dam. Let u er vooral op hoe het plooien van het gordijn bepaald hoe het gordijn er in open en gesloten toestand uit gaat zien. Vooral bij verticale strepen is 't plooien meebepalend voor het effect van het gordijn in het ge heel van uw kamer. Foto: Dehnert en Jansen, Rotterdam Rechts: Voor de kinderkamer is dit kleurige „Smurfengordijn- stofje" uit de collectie Aristo- krimpvrij van Wyers, Amster dam. Deze populaire striphelden die maar één werkwoord ken nen „het smurfen", kunnen een kamertje van baby of kleuter een beetje „op smurfen". Wij Wij zouden zeggen „smurft" u ook eens zo'n vrolijk strip-gor dijn. Andere motieven voor de kinderkamer zijn de fabeltjes krant, Donald Duck en Nijntje (voor de allerkleinsten). Foto: Wyers, Amsterdam Links onder: Total-look voor de slaapkamer en de badkamer. Deze Cannon- collectie omvat bijna alle textiel bestemd voor bad- en slaapka mer. Misschien een grappig idee voor u? Foto: Wyers, Amsterdam de drukstofjes voor de kinderkamer. Bijna alle populaire striphelden wo£; den wel eens vereeuwigd op een kin derkamer gordijn. Eén van de laat- se „toppers" zijn de Smurfen die wel- bekend zijn, doordat ze ook door een benzine maatschappij zijn ge adopteerd. De lol-smurf, de pret- smurf de snoep-smurf en de grote sn^yr,f yjpj^ ze allemaal terug op dit kleurrijke kinderkamergordijn. Wilt U eens wat anders, iets exclu siefs? Het is er allemaal. Maak eens een nieuwe ontdekkingstocht door gordijnen-land. U vindt er vast wat van Uw gading! ze geen oog op de kinderen kon hou den terwijl ze in de keukenbezig was. Men heeft toen 't stuk muur tussen kamer en keuken laten wegbreken zodat een U-vormige ruimte ont stond. De muur werd vervangen door een bar die een gedeeltelijke afslui ting vormde tussen kamer en keuken en een vrije inkijk tot stand bracht van ene ruimte naar de andere. Zo wel 't woon-als het keukendeel leek hierdoor veel groter hoewel er geen centimeter aan de ruimte was toege voegd. In elke ruimte waar woon-en kook- gedeelte in elkaar overgaan, vormt de vloerbedekking een van de pro blemen. Ik zou zelf het oersterke marmoleum kiezen dat in zoveel mooie kleuren voorradig is en daar mee de hele ruimte laten beleggen. In de zithoek kan een tapijtje van een mooie, warme kleur de bedoe ling van die hoek accentueren. Voor mensen die wel een hygiënische, gemakkelijk te onderhouden vloerbe dekking willen hebben maar marmo leum te „hard" vinden en te „kil" is er een vloerbedekking te koop die geluiddempens is en warmer aan doet. Ik bedoel tapiflex dat bestaat uit vinyl op vilt en net zo gemakke lijk te onderhouden is als linoleum en marmoleum. Het is in de handel gebracht, door de Franse Sommer- fabrieken maar wordt tegenwoordig onder andere namen ook in Neder landse fabrieken (Krommenie. Bala tum o.a.) gemaakt. Ook voor tieners zijn er leuke slaapkamercombinaties. Met deze meubeltjes (van Auping) is hier een echte woon- slaap kamer voor tieners gemaakt. Ook in een. kleinere kamer doen deze meubeltjes het goed, im mers zo'n kasje valt al, even- alè de schrijftafel in een vrij kleine ruimte te plaatsen. Voor een tiener is een echte bedbunk zoals deze „het einde". Hel voordeel van deze eenvoudige meubelen is, dat ze nog genoeg ruimte laten voor wat eigen fantasie bij het inrichten van de kamer Het verloofde stel dat met de hu welijksdatum in zicht een uitgebrei de verlanglijst opstelt, zou eigenlijk alle blaadjes in het blocnootje moe ten laten en van familie of vrienden slechts geld en tegoedbonnen moe ten vragen. Dat lijkt kil-zakelijk en bar ongezellig, en een beeld'ig sche merlampje gééft natuurlijk veel leu ker dan een waardebon van vijftien gulden. Maar in hoeveel huizen staan niet op de rommelzolder, in de die pe kast, in het sousterrain, vazen, pullen, asbakken, zoutstelletjes op non-actief. Tante en oom, neef en nicht, broer oftewel vriendin hebben er destijds hun goeie geld voor neer geteld. net kado werd oprecht be wonderd en het was inderdaad mo dern, stijlvol èn welkom. Maar la ter in het eigen huis met alles op de vloer en aan de muur, stond die paarsblauwe asbak merkwaardig genoeg niet bij de rode kuipjes stoe len. Het fragiele olie- en azijnstel van Italiaanse makelij deed het stomweg niet bij het boerenbonte servies en de brabantsbonte dekservetten. Zo zijn er voorbeelden te over. Zelfs wanneer alle verlangens en benodigdheden hèb je werkelijk een eiersnijder nodig om te kunnen trou wen?) zeer uitvoerig staan beschre- J ven, met naam van fabrikant en Winkelier, kleur en formaat, dessin en prijs, zijn teleurstellingen niet te voorkómen In toonkamers, étala ges en uit folders kun je het alle maal wel mooi bij elkaar zoeken en schijnbaar op elkaar afstemmen, maar zodra tussen de zorgvuldig gekozen spullen gewoond en geleefd gaat worden, klopt het vaak niet meer allemaal. Wat bij velen uit noodzaak gebeurt: beginnen te wo nen tussen en met slechts de aller noodzakelijkste meubelen, stoffering en voorwerpen, is eigenlijk ideaal. Het schept de mogelijkheid rijk te zijn met een uitbreiding, die moei zaam werd verworven. Maar datge ne, waaraan werkelijk behoefte is ontstaan. In dat donkere hoekje komt een staandê schemerlamp van lang gerekt model met helgele kap. om dat juist die daar een levendig ac cent zal geven. De practische groen bruine bekledingsstof op de bank. wordt dieper van kleur door-de con trastwerking met een oranje-geblokt kussen. En wanneer de prille huis vrouw uit de praktijk van het avond lijk samen televisiekijken ervaart, dat zij er zeer wel bij kan verstellen, stoppen of handwerken, zet zij op haar verlanglijstje een leuke rieten mand. die in de buurt van het eigen Sedert het begin van deze eeuw hebben zich ook op het gebied van de inrichting en aankleding van woningen in grijpende veranderingen vol trokken. Er kwamen niet alleen totaal nieuwe materialen en pro- dukten aan de markt, die de afnemers veel meer moge lijkheden en een ruimere keuze boden, maar er deed zich bij de kopers - en dat Valt met name de laatste de cennia te constateren - ook mentaliteitsverandering voor Zo'n vijftig jaar geleden richtte «en aanstaand echtpaar zijn toekom- itig huis bij wijze van spreken voor •et. leven in. Het spreekt: vanzelf fet de toen jonge generatie belang- IteHing ha.d voor wat in die dagen fcodern kon worden genoemd, maai de invloed van het ouderlijk- huis en bepaalde tradities werkten ook op dit terrein door. Dit uitte zich onder meer in het aanschaffen van meube len, die ,,lang mee moesten", „de gelijke" en traditionele vloerbedek king en gordijnen, die niet alleen de functie hadden, de bewoners voor nieuwsgierige blikken te vrijwaren, maar ook de koude en de zon moes ten tegènhouden. Om maar te zwij gen over de enorme linnenuitzetten, die voor jaren toereikend waren Natuurlijk kocht men van tijd tot lijd iets nieuws, zoals bijv. gordijnen of vloerbedekking. Meestal gebeurde dat ten tijde van de groteschoon- maak, want dan ging „de pijp uit de kachel" en kregen de nieuwe spullen minder te lijden.... Er was hier en daar wel sprake van modische tendensen, maar deze hadden een lange looptijd en het duurde vaak jaren, voor zij door een n'ieuwe stijl werden verdrongen. Het gehele proces verliep zoals veel dingen in die jaren langs de wegen der geleidelijkheid en van een zich voortdurend vernieuwend, aan mode onderhevig, aanbod, wa,s geen spra ke. De huidige situatie is een totaal andere: de mode heeft definitief de sector woninginrichting veroverd en legt een stempel op het totale assor timent. De moderne mens, die leeft in een wereld, die voortdurend in beweging is, wil geen interieur, dat jaren mee kan, integendeel, hij wenst ook zijn omgeving modisch up to date te hou den en wijzigt de inrichting en aan kleding van zijn huis of flat in een steeds sneller tempo. Door de stijging in de levensstandaard kan hij dit ge makkelijker doen dan vroeger, maai bij wordt daarbij tevens kritischer en modisch veeleisender. Zijn keuze-pakket vernieuwtzich niet alleen sneller, maar het wordt ook steeds groter. Wie in 1945 zou hebben voorspeld dat de non-woven tapijten een revolutie op het gebied van de vloerbedekking teweeg zou brengen, zou nergens gehoor heb ben gekregen. Maar de huidige cij fers van produktie en verbruik tonen duidelijk de juistheid van <?eze voor spelling aan: in 1969 bedroeg de pro duktie van deze tufted-, plak-, vill en gebreide tapijten meer dan 80 pet. van het totaal in de tapijtsector; in datzelfde jaar steeg het totale ver bruik aan tapijt van zachte vezels in Nederland met 3,3 miljoen vierkante meter, hetgeen betekent, dat 110.000 kamers (met een gemiddelde opper vlakte van 30 M'/i) meer dan in 1968 van deze vloerbedekking zijn voorzien. Mode-explosies deden zich ook voor in de gordijnstoffen, die niet alleen qua kleur, maar ook ten aanzien van de structuur grote veranderingen on dergingen. De „open" weefsels ver overden in korte tijd de markt; kleu- renranges van meer dan vijftig kleu ren (tot voor kort was dit nog niet eens de helft) zijn tegenwoordig nor maal. De veranderingen drongen in het totale interieur door: de tienerkamer deed zijn intrede, de slaapkamers ondergingen een metamorfose, de gangen en de trappen werden nau wer bij de rest van het interieur be trokken. De modische invloeden op de in richting van de slaapkamers beperk ten zich niet tot het meubilair: men kan de moderne slaapkamer een „tweede" woonkamer noemen, ook de vloerbedekking, de gordijnen en de lakens, dekens, spreien e.d. worden aan deze slaapkamer-nieuwe stijl aan gepast. De mens heeft, al dan niet gebon den aan tradities, zijn huis altijd kun nen inrichten, zoals hij dat wenste. Geheel anders lag dit buiten de woonsfeer: daar was geen keuze mo gelijk, alleen maar "ermee en erin" leven. Langzamerhand komt hier echter een kentering en begint de omge ving zich aan de mens aan te pas sen. Een voorbeeld vormen de zgn. tuinkantoren: „warm" aandoende en moderne werkruimten, waar men re kening houdt met de wensen en be hoeften van de werkende mens, die niet langer tevreden is met het hoogst, noodzakelijke meubilair in een vaak steriele omgeving; het to tale werkklimaat ondergaat hier door een grote verbetering. Deze tendens naar een. ook in de inrichting, „met de tijd meegaan" ook in het buitenland zijn hier van al veel voorbeelden aan te wij zen begint meer en meer zicht baar te worden in de totale utili teitssector: kantoren, opstellingen, banken, scholen, ziekenhuizen, ker ken, winkels, supermarkten e.d. Deze gebouwen ondergaan niet al leen exterieur, maar vooral ook in inrichting en aankleding een ver nieuwing. Het totaal aanbod aan ma terialen en artikelen is groter dan ooit te voren en er is ook voor dit doel een zeer ruime keuze. Op deze in belangrijkheid toene mende „objectenmarkt" gaat men in woningtextielvakkringen de aan dacht van alle hierbij geïnteresseer den vestigen, waarbij men o.a. denkt aan architecten, binnenhuisarchitec ten en de inrichters van woningen en utiliteitsgebouwen. Op de zesde internationale vak beurs voor woningtextiel ..Inter De- cor"georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs in samenwerking met de Vereniging tot textielpromotie „Texpro" onlangs gehouden, werd daartoe een speciaip show ingericht, die de naam ..Decor- spiegel" had gekregen. ..Decorspie- gel" toonde de bezoeker op "n moder- ne wijze practische voorbeelden van nieuwe toepassingen van woningtex tiel: er waren o.a. een kantoor, een trank, een schoollokaal, een auto showroom en een spreekkamer van een arts te zien. Het woord woningtextie ondergaat door deze nieuwe gebruiksmogelijk heden een zodanige verruiming, dat men in de toekomst wellicht het be- grip „interieurtextiel" gaat hante ren: al toont een ook toenemend gebruik van bepaalde mater'alen „buiten" (o.a. kunstgrastapijte voor sportvelden, tapijten voor tennisba nen eri de wens naar een zachtere ondergrond voor kinderspeelplaatsen, waar de traditionele harde tegels or het ogenblik zo in het middelpunt van de belangstelling staan) aan dat be grip „interieurtextiel" ook nog niet alle toepassingen omvat..,.. lagè fauteuiltje kan staan. Ook kinderen omringen zich met accessoires, die het wonen verleven digen en de waarde van de eigen ka mer, of op z'n minst het privéplekje verhogen. De jeugd doet dat zelfs zeer bewust. „Ik ga vanmiddag eens fijn m'n kamertje inrichten", is een kreet, die de willekeurige bezoeker of een grootmoeder wellicht met de ogen doet knipperen en visioenen op roept van behangen en witten en ge sjouw met meubelen. Niets van dat al. Je eigen kamer inrichten bete kent bij de tiener en zelfs al bij de leeftijd vér daaronder: knus maken, sfeer scheppen, toestanden ophangen. Dit soort activiteiten is op vrije woensdagmiddagen en in de vakantie schering en inslag in een gezin met opgroeiend volk. Een bed om in te slapen mees tal ook om op te zitten tafel en stoel, bureau, boekenrek aan de wand, dat bergt zo'n kamer heus wel. Een kleedje op het linoleum, ofwel een ander soort vloerbedek king is ook aanwezig, evenals gordij nen en schemer- of bedlampjes. Met dit laatste raken we al aan de aan kleding. het versieren. Want mag de noodzakelijke verlichtingsbron aan het plafond een simpel bolletje zijn, met zo'n leeslampje komt de ge zelligheid erin. ..Nu een naar fijne kussens op m'n bed" verzucht het MMS-kind en ze schurkt bij voorbaat van genoegen. Lekker op je buik op een ruige sprei, het lampje aan en een kussen onder je armen. Eën andere keer in de hoek tegen de muur met opgetrokken knieën en de rug behaaglijk tegen een kus sen. Zo'n zalig ouderwetste rol aan het hoofdeind, dat is natuurlijk ook het einde. Want kussens zijn op een 'ienerkamer altijd welkom: knuffeli- ge. slapoe. kleine stevige, en grote, die je op de grond gebruikt a!3 poef. Er is meer. Wie is er niet blij met een poster voor tegen de deur, liefelijk romantisch of vol stekend protest? Met een gitaar zit je ook al tijd goed. al is-ie gebarsten en kun je geen do van mi onderscheiden, een gitaar aan de muur staat lekker ruig. Verder zijn er ontelbare moge lijkheden. Daar is de prullebak, niet alleen practisch en funktioneel. liefst ook hip of gek: soms een eigenhan dig beschilderde .oude kolenkit, waar om niet. De leefbaarheid van het eigen hok ontstaat voor de een met planken vol schelpen en bijzondere stenen, el ders vormt de rieten lektuurrnand met underground blaadjes het mees terstuk. waar vrienden en vriendin nen op af zwermen. Knotsgekke spaarpotten van be schilderd papier-maché, trol, j if- fel of knuffelbeest, draaikruk b,, .iet schrijfblad, een pluizig kleedje om de eerste nog slaperige voetstappen op te vangen, de van touw gevloch ten houder voor hangplant, een kleu rige piastic of emaille pot met drop of kauwgum, er is eindeloos veel. Zó veel, dat elk jaar met verjaar dagen of sinterklaas hele verlang lijsten vol worden gevraagd. Niet één verstandige ouder of opvoeder zal vinden, dat al die wensen onmid dellijk moeten worden. Allerminst, ergens een poosje naar uitzien, ver hoogt later de vreugde om het be zit. Maar het moet evenmin zo zijn, dat de volwassenen het verlangen^ naar hippe toestanden, prullen en affiches, of welke aankleding van het eigen domein ook als onnodig van de de hand wijzen. Die fleur en franje is even onontbeerlijk voor het plezie rig en veilig „thuis" voelen, als de smoking, het strikje, de feestelijke creatie aparte make-up en artistiek kapsel voov het speciale gevoel echt „uit" te zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5