Pelgrims bezochten graven op het Canadese kerkhof voor dames en BATHMEKSE KERMIS CONSTRUCTIE BANKWERKERS CHRYSANTEN MEISJE HERFSTM0DE 1970 neren!! N.Ï. GEBR. SCHUPPERT De vijfde dinsdag september van Spar familie-service een miljoenenbedrijf Teleac-cursus over landbouw de Wagenspel inleiding van de Yredesweek Na vijf en twintig jaar... 2 drachtige B.B. zeugen Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen Expositie - kunstenaarspaar Berends-Hazewin kei Buurtvereniging „DE HAAR" opgericht Schaakverenigin g gaat experimenteren Onsportieve vreterij Verkenners verwierven insignes Vorming gespreksgroepen Plattelandsbibliotheek Jongelui van .De Schure enige zeer mooie 9NRUILWAGERS Mario's bloemenmagazijn consumptie aardappelen Vrydag 25 september 1970 Mi Het was maar een klein groepje Canadese pelgrims, dat woens dagmorgen met zijn leider de heer D. W. Thompson en diens echt genote en in gezelschap van enkele leden van het plaatselijk oor logsgraven comité, bloemen kwam leggen op de graven van hun gesneuvelde verwanten op het zonovergoten Canadese kerkhof op de Holterberg. De andere helft der in Holten vertoevende Canade zen bezocht de Canadese Militaire Begraafplaats te Bergen op Zoom of bezocht een graf in een andere plaats in ons land. De drie tuinlieden, die bezig wa ren, de eerste herfstbladeren van de lindelaan, die naar het gedenkteken achter op de begraafplaats voert, te verwijderen, trokken zich bescheiden terug. Er moet wel iets in de harten van deze mensen zijn omgegaan toen zij, na meer dan vijf en twintig jaar, voor het eerst in hun leven, bij de graven hun geliefden stonden. De tijd heelt alle wonden en het is dan wel „maar zes uur vliegen" van Ca nada naar Nederland, maar al die jaren hebben dit moment op het zo prachtig aangelegd en onderhouden kerkhof met zijn keurig verzorgde graven tot deze dag niet kunnen overbrengen. Ds P. Lugtighëid, herv. predikant, -J803J IS sa Tjets-fr-o Donderdagavond 17 september kwa men de leden van de afd. Holten' Vèn de Bond van Chr. Plattelandsvrou wen en Meisjes voor de eerste keer in vergadering bijeen, ïvrouw Van Eng- et bij de aanvang 62 vers 2, ging hierna voor in gebed en las vervolgens mede in verband met deze eerste bijeen komst, Openbaringen 4. Na een kort woord van welkom gaf de heer C. Ulfman van „Mario's Bloemenmaga zijn" een demonstratie bloemschik ken en hij stond verder stil bij het verzorgen van diverse kamerplanten. Alle dames hadden een vaasje mee gebracht waarop de bloemen uit eigen tuin onder critisch oog van de heer Ulfman leuk opgemaakt moesten worden. De heer Ulfman gaf tevens commentaar en zodoende kwamen er tal van hele mooie stukjes op tafel. Het was een heel gezellige en tevens leerzame avond. Er werd op deze eerste vergadering besloten om óp donderdag 8 oktober een excursie te maken naar het moderne bedrijf van de Verenigde Bakkerijen „De Halm" Dames die deze excursie mee willen 'maken worden verzocht zich zo spoe dig mogelijk op te,geven bij een der bestuursleden. Voor de feestelijke jaarvergadering (herdenking 20-jarig bestaan) in januari werd een commis sie benoemd die voor deze avond een feestelijk programma zal samenstel len. Na het gezamenlijk zingen van gezang 91 vers 3 werd deze goed be zochte vergadering door mevrouw Schuppert - Haasjes met dankgebed beëindigd. Er gaven zich op deze eer- ,ste avond 4 nieuwe leden op. De eerst volgende vergadering zal niet worden gehouden op 15 of 29 oktober maar op dinsdag 20 oktober. zei het in een korte predikatie aldus: „Het verleden is het, dat ons nier bijeenbrengt op dit kerkhof waar sol daten begraven liggen, die voor onze vrijheid zijn gestorven. Daarvoor zijn wij dankbaar. Voor U is het een he rinnering, die U altijd bij U draagt waar u ook gaat, voor mensen die geen doden te betreuren hebben al leen dan in hun geest, wanneer dit verleden tot boodschap wordt, als het ons overweldigt door de kracht van God, die de tijden in zijn hand houdt, die de bron v§n alle echte vrijheid, de bron van de troost en de bron van de hoop is. Ook wanneer het lang geleden is, dat deze dingen ge beurden, kunnen wij in het gebed vragen om Zijn barmhartigheid met. deze wereld, die niet een veel ander geeft van de wereld zoals zij en zoals zij toen was. Wij krij- de kracht om ons in de ge- van God met de mensen in te voegen en de richting te vol- Van 26 september tot 24 oktober ex poseren in Galerie 10, Ootmarsumse- straat 10 te Almelo onze plaatsgeno ten Herman Berends en Margreet Ha- zewinkel met schilderijen, tekeningen en aquarellen. Onder het tentoonge stelde zijn tal van werken uit Holten, figuratieve kunst, bloemen, portret ten, landschappen en dorpsgezichten o.a. het voormalige Sikkenstraatje gezicht op de toren en andere oor spronkelijke werken van Herman Be rends. De expositie is dagelijks ge opend van 14.00 tot 17.30 uur en don derdag en vrijdags van 20 tot 21.30 u. De opening vindt plaats zaterdag, september om 16.00 uur. Er is par keergelegenheid in de Gravenallee en de Winkelsteeg. Bewoners van „De Haar", plm. dertig gezinnen hebben dezer dagen een buurtvereniging opgericht een bestuur gekozen. Het afgelopen weekend is het bestuur bijeen weest en heeft het de functies als volgt verdeeld: G. J. Aaftink, voor zitter, T. Deijk jr., secretaris, M. Aanstoot, penningmeester, J. W. Leeftink en G. H. Vincent, leden. Zaterdagavond vindt reeds de eer ste activiteit plaats. Dan wordt er namelijk een dropping gehouden en vertrekt men om 20.00 uur vanaf het expeditiebedrijf van de heer H. W. Pieffers en Zn., aan de Larenseweg. De 29ste is de vijfde dinsdag in september. Het is dit jaar de dag, waarop meer dan vijfhonderdduizend kinderen met hun miljoenennota in de weer zijn. Zij komen dan bij U aanbellen om te vragen, of U wilt meehelpen de grondslag te leggen voor de miljoenen, die jaarlijks no dig zijn om de Nederlandse kinder bescherming armslag te geven. Ze komen, verlegen of vrijmoedig, met de bekende bestelenveloppe voor de kinderpostzegels. Dit leger van tieners vormt niet het gesprek van de dag, hoewel het toch een „vredesleger" Ze komen voor duizenden éndere zelf niet kunnen ko- óók recht hebben op n het welzijn. Dat zijn de jongens en meisjes, over wie de kinderbescherming zich ontfermt. Die kinderbescherming is „particu lier initiatief", een veelkleurig ge heel, waartoe de kleuterdagverblij ven en de gehandicapten, de inrich tingskinderen en de vele langdurige jonge zieken behoren. De zorg voor hun geestelijk en lichamelijk welzijn staat levensgroot achter de jaarlijk se hartverwarmende kinderpostzegel- aktie. Arme, hongerende jeugd is er al lang niet meer in ons land. Wel jeugd, die extra, en soms kostbare, zorg behoeft, deskundige begeleiding. Subsidies uit de belastinggelden zijn uitermate waardevol, maar beslist niet toereikend. Daarom is de kinderbescherming onveranderd een volkszaak! Door in te tekenen op de bestelenveloppe van aandeel iongens e het geestdriftige legioen dat op 2i september, na de eerste schooltijd, op pad gaat, draagt U bij tot het ver lenen van snelle doeltreffende hulp. Wat betekent die extra toeslag np de kinderpostzegel? Dat kleuterleid sters voor gehandicapte kinderen gerichte opleiding kunnen krijgen, dat het ernstige tekort aan kleuter dagverblijven kan worden ingelopen, dat internaten aan t.v.-toestellen kun nen worden geholpen, dat de sociale begeleiding verbeterd wordt, dat we tenschappelijke research meer tot ontplooiing kan komen. Dat tal van noodzakelijke extra's kunnen worden gerealiseerd. Ook: méér mogelijkheden voor te huizen voor weekende jeugd, méér aandacht voor het schipperskind in internaten en verhoogde aandacht voor een brede preventieve zorg. Die vijfde dinsdag is de dinsdag van een aanspreekbare miljoenenno ta, die ons volk mag honoreren. Geld voor ontwikkelingshulp binnen onze grenzen! U weet het, de school jeugd komt later bij U terug met de zegels. Dan betaalt U de koop. U kunt daarmee na 10 november vérder gaan bii d<* postkantoren. Kinderbescherming is mertsenwerk dat aan kinderen wordt verricht, Mei alle gebreken van dien, maar ook met alle ernst en toewijding van mensen, die hun verantwoordelijk heid aanvaarden. Maak van Uw drukwerk, Uw wens kaart. Uw brief, Uw pakketpost een - Winstpost. Bestel Kinderpostzegels! De schaakvereniging „De Pioniers" gaat donderdag a.s. weer beginnen aan het nieuwe seizoen. Dat zal met een experiment gepaard gaan. Het ligt n.l in de b-adoeling geen contribu tie te heffen, maar voor iedere avond schaken vijftig cent te vragen (scho lieren 25 ct). Kan men een avond be slist niet komen, dan betaalt men niets. Komt men zo maar 'n avondje kijken dan betaalt men ook vijftig cent. Iedereen is welkom van begin nende schaker tot grootmeester. Om echter in aanmerking te kunnen ko men voor de wisselbeker, moet men minstens tien wedstrijden in het schaakseizoen hebben gespeeld. Dit seizoen zullen er bovendien drie ge zelligheidswedstrijden worden geor ganiseerd en wel op 3 december (Sin- terklaasprijs), op 30 januari (winter- prijs) en op 8 april (Paasprijs). In onze vereniging, zonder léden, zonder contributie, zo wordt in de aankondiging gezegd, is plaats voor iedereen. Ook belangstellenden, die nog helemaal niet kunnen schaken, zijn elke donderdagavond, om half acht van harte welkom .in dorpshotel „Holterman". Wij lazen in het Cluborgaan van de Voetbalvereniging „Holten". Alle seniorenleden worden verzocht elke week in het voetbalkastje te kijken of ze opgesteld staan. Het kan voor komen, dat U wel opgesteld bent, maar dat Uw naam van het papier is gevreten, daar de laaste tijd mui zen zijn gesignaleerd in het kastje". De verkenners van „de Waarden- borchgroep", Dick Kevelam en Mar tin Hol, hebben het verkennersinsigne „verzamelaar" ontvangen voor hun verzameling over de Tweede Wereld oorlog. Beoordelaar was de heer D. van Maurik, leraar der openbare Scholengemeenschap. De verzameling van deze jongens is in mei tijdens de herdenkingsfeesten van onze 25-jarige bevrijding een belangrijk onderdeel geweest van de tentoonstelling 1940-45 in de aula van de Scholengemeen schap. Mr. Frank Gaham uit Mon treal met zijn vrouw en twee zusters bij het graf van zijn broer korporaal N. J. Gaham. Deze viel op 29 april bij de Duitse grens óp 23-jarige leeftijd. Beide broers waren ingedeeld bij het Canadees-Schots Black Watch bataljon. Het Cana dese kerkhof telt 1381 gra ven met gesneuvelden van 39 legeronderdelen. gen in onze daden en woorden, die naar Zijn dood en verzoening, dat voorgoed begonnen Begin heeft ge maakt, en dus een einde heeft ge maakt aan de eindelozen smart, die Uw hart en Uw leven zo heeft ge raakt. Wij vragen aan God of Hij ons dat wil leren," aldus besloot ds Lug tighëid zijn korte toespraak. Men toefde lang bij de graven en te kende het bezoek-register in een der pagodes op de begraafplaats. Op de terugweg werd door het oor- logsgraveneomité een kopje koffie in Holten „Hoog Holten" igs bezocht men het kas- Cannenburgh" te Vaassen In tegenstelling tot de matige re sultaten die enkele bekende groot winkelbedrijven hebben behaald met het middels een zegelspaarsysteem verkopen van allerlei gebruiksgoede ren, is de „Spar Familie Service" in de anderhalf jaar van haar bestaan uitgegroeid tot een miljoenenbedrijf, dat zelfs tot de grootste klanten van Van Gend Loos behoort. Het succes is waarschijnlijk te danken aan de soepele organisatie, die het publiek nooit langer dan twee tot vier weken op bestelde en betaal de goederen laat wachten. Bovendien beschikt de SFS die via ca. 1450 zelfstandige Spar-winke- wordt gepre- fuim van per- ice-apparaat, •Eindokto ber begint er, evenals enkele jaren geleden weer een Teleac-televisiecursus onder de titel „Onze landbouw nu en straks". Tot eind februari zal er een keer per week een uitzending zijn, met telkens één herhaling, zodat er in totaal zestien uitzendingen zul len komen. De juiste data en uren worden nog nader aangekondigd. Enkele onderwerpen zijn o.m. landbouwbedrijfsontwikkeling, vor men van samenwerking, landbouw in de arme en rijke landen, be drijfsovername, afvloeiing en omscholing, de marktpositie, de EEG- landbouwpolitiek, enz. Een volledige weergave van deze cursus vindt men o.a. in de landbouwbladen. Nu is het de bedoeling van de di verse landbouworganisatie en daar aan verwante verenigingen om te komen tot het vormen van gespreks groepen om de gevolgde televisie cursus gedurende een vijftal avon den nog eens nader met elkaar door te praten steéds na een aantal uitzendingen met gespreksgroe pen van plm. 10 tot 15 personen. De landbouworganisaties zorgen voor een aantal gespreksleid(st)ers. In gezamenlijk overleg met de di verse organisaties en verenigingen wil men ook in Holten dergelijke ge spreksgroepen vormen. De aan het slot genoemde perso nen vormen hiervoor de commissie, die dit werk tot uitvoering hoopt te brengen. Het is dezelfde groep, wel ke de voorlichting inzake de ruil verkaveling stimuleert namens die- dit werk tot uitvoering hoopt te bren gen. Het is dezelfde groep, welke de voorlichting inzake de ruilverkave ling stimuleert namens die organisa ties. Men denkt bij voldoende deelname aan gespreksgroepen in het dorp Holten, in Dijkerhoek, Espelo en in principe wel in elke buurtschap, maar de commissie kan dit werk ai- leen doen met aller medewerking. Zij zijn bedoeld voor mannen, vrou wen, maar ook jongeren. Ook voor niet-agrariërs zit er veel leerzaams in. Het verdient aanbeveling bij deze cursus schriftelijk begeleidingsmate riaal te bestellen, waarvan de kosten f 12,- bedragen. Dit kan onder meer geschieden bij de hieronder genom- de commissieleden. Men kan echter ook zonder dit materiaal deelnemn. Het is nodig zich op korte termijn als deelnemer aan zo'n gespreks groep op te geven en wel uiterlijk: maandagavond 29 september a.s. Er is in de landbouw veel beroe,- ring. Zij maakt een geweldige ont wikkeling door en door de ruilverka veling wordt dit nog verhevigd. Daarom is het belangrijk zich spoe dig bij één der onderstaande adres sen op te geven: Mevrouw Steenhuis, Holterberg 73. telef. 1278. afd. Holten Ned. Bond Plattelandsvrouwen. Mevrouw Engbrink. Bessinkpasstr., telef. 1528. afd. Holten Chr. Bond v. Plattelandsvrouwen. Mevrouw Heilink, Dijkerhoek 45, te lefoon 1705, afd. Dijkerhoek Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen. Mevrouw Stevens, Espelo 61, telef. 05725-321, afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Mei. Reijlink, Dijkerhoek 92, telefoon 1722, afd. Holten PJGO. A. v.d. Brink, D 40a. telef. 1993, Ver. v. 'Bedrijfsvoorlichting. J. W. Hulsman, B 136, telef. 1864, afd. Holten CBTB. E. J. Keuterman, Hbk. 78, tele'f. 1594 afd. Holten OLM. G, II. Bileman, D 23, telef. 1992, afd. Holten PJGO. D. E. Nijland, Espelo 71, telef. 05725- 274, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. A. Haverslag. Memmars, Okken- broek, telef. 05725-307, afgevaardigde Okkenbroek. J. W. Lubbersen, Noteboomstraat 21, Bathmen, telef. 05704-438, landbouw- voorlichter. (Provinciale Bibliotheekcentrale voor West-Overijssel) I STUDIE Adamson. Meneer Groot Wild; me moires van een wildwachter in Ke nya. Denis. In de ban van de bush; ontmoetingen met mensen en dieren in Afrika. Shelton. Daktari; een dierenarts in de Afrikaanse wildern'is. Koog. Kanobouw en kanosport. Richey. Spelen, zingen, knutselen; voor kinderen van plm. 10 jaar. Norel. Prinsen en prinesessen; O- ranje voor de lens. Devlin. De prijs van mijn ziel; jeugd en activiteiten van het r.k. Noordierse LageThuislid. II ROMANS, VERHALEN EN NO VELLEN. Campert. Liefdes schijnbewegin gen; moderne satirische roman. Camus. De vreemdeling; navrant verhaal over een nihilist. Crichton. De Andromeda dreiging: toekomstroman. Domahidi. De verrader is onder ons: politieke roman uit Hongarije. Ekert-Rotholz. Pionnen en pioniers; Australische huwelijksroman. GorPis. De cleyne Klum; r.k. ro man over een Limburgse arts. Halm. Boelhuis bij Jaap Grafhorst dorpsroman. Hoorn. Verbroken akkoord: huwe lijksroman Hurd. De staatsgreep; politieke roman; Kemperman Drie alleen; familie roman; Kray-Sijsma. Drie woorden maar; chr. familieroman: Lev. O, moeder, wat haat ik de oorlog! Roman over de zesdaagse oorlog in 1967 van Israël. Lewis. Zij bleef een vreemde; het tragische huwelijk van Catharina van Braganza. Magister. Neem 't maar gerust in; en dertien andere verhalen. Malpass. Bij volle maan; humoris tische familieroman. Moor-Ringnalda. Uitzicht op mor gen; chr. familieroman. Rhys. Goedemorgen, middernacht; psychologische roman. Rosseels. Wacht niet op de mor gen; historische roman; Israel; 12e eeuw. Rossum. Gepaarde schelpen; fa milieroman. Speelman Drie dwazen op een rij; Noordhollandse streekroman. loos kunnen worden nagekomen. Onlangs heeft de Spar Familie Ser vice haar derde, wederom uitgebrei de catalogus uitgegeven, waarin 200 artikelen (huishoudelijke apparaten, camera's, huishoud- en woningtex tiel, sieraden, speelgoed e.d.) in 300 variaties verkrijgbaar worden ge steld. De actualiteiten tijdens de vredes- week, die geleid worden door de plaatselijke Interkerkelijke Vrcdes- commissie zijn zaterdag ingeleid met en wagenspel door vijf leden van de werkgroep „de Schure", t.w. Jan M. van Bruggen, Berend en Wim Addink, Janny van der Steen en Dinie Ebrecht. Op een platte wa gen getrokken door een tractor hebben zij 's morgens en 's middags een zelf ontworpen spel opgevoerd op verschillende punten in het dorp, waarbij Berend Addink de rol ver tolkte van /Ie 16rjarige negerjongen David Gray. Op vragen van het koor over de toestanden in Zuid-Afrika geeft David antwoord over de so ciale en economische omstandighe den, waaronder de gekleurde bevol king leeft e" vooral gebukt gaat. Uit het vraaggesprek komt o.a. naar voren de werkloosheid onder hen, het afvoeren naar onvruchtbare gebieden van mensen, die voor het arbeidsproces niet strikt noodzake lijk zijn, enz. De omroeper, die de regering vertegenwoordigt, tracht positieve zaken aan de orde te stel len. „Per jaar wordt voor een schoolgaand kind f 700,uitgetrok ken", zo tracht hij duidelijk te ma ken. Maar uit het verder vraagge sprek blijkt, dat dit voor een niet- blank kind slechts f 80,per jaar bedraagt. De zgn. juridische medewerker geeft dan een opsomming van de wetten, die in de loop der jaren tot stand zijn gebracht, waarschijnlijk om het „super ras" de blanken te beschermen. Hij somt tevens de zware straffen op, die bij deze wet ten gesteld zijn. Het koor roept dan uit, dat de Ver enigde Naties meer macht moeten hebben. „U kiest de Nederlandse re gering, die het verdrag tegen uitbui ting door middel van rassendiscri minatie nog nooit heeft geratifi ceerd", zo wordt gezegd. „Of wast u uw handen in onschuld, zoals Pon tius Pilatus", of met de woorden van sommige onzer Ooster-buren: „Wir haben es nicht gewusst". Op enkele plaatsen hadden de voorstellingen een vrij goede belang stelling. De o.m. door het gemeente bestuur aangewezen schoolpleinen bleken minder geschikt, voor dit doel. omdat die teveel afgesloten zijn of geïsoleerd liggen. GARAGE SCHUPPERT biedt' te koop aan: SIMCA 1301 1968 SIMCA 1000 1965 SIMCA 1000 1965/'66 FIAT 124 1968 FIAT 850 Speciaal 1968 VOLKSWAGEN 1300 1965/'66 Wagens boven f 2500,— met Bovag-garantiebewijs MET ALU HOLTEN N.V. raagt Bij voorkeur goed kunnende lassen Voor prima vakman zeer gunstige voorwaarden Pannenbakkersstraat 3, Holten, tel. 05483- 1818, 's avonds 1816 aan de telling 5 en 22 okt. Moeder Ster, vader Ludo, met gezondheidscertificaat. Bij H. Oolbekkink, Espelo 41 - Holten. Tex. stamboekram 2a te Rijssen Inscharen na 1 oktober bij E. Krikkink, E 23a, Holten beste zware biggen met gezondheidscertificaat G. J. JANSEN Beuseberg 122 Hotei Boode biedt zaterdag, 26 september: Voorzaal: MAJA JOLANDA ORKEST Zondag 27 september: Grote zaal: DANSEN o.l.v. „The White Cornets" Voorzaal: Orkest Kedde Maandag 28 september: Grote zaal: DANSEN o.l.v. „The Mood- chers" Voorzaal: Orkest Kedde. Verder 27 en 28 september: Ondergrondse bar en Tiroler Weinstube ge opend. Weekendaanbieding!! bruin en rood f 1,50 geel f 1.75 lila en wit f 2, per dikke bos Eerste zending bollen is binnen Alles EERSTE KEUS —OOK VOOR UW BRUIDSWERK Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige voor winkel en lichte huish. werkzaamheden Fa, H. Stokkers Oranjestr. 8-12, tel. 1238 Te koop prima G. J. Boode Neerdorp 47, tel. 05483-2006 Kom de exclusieve collecties eens kijken bij

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 2