Nieuwe mogelijkheid voor showen dia's Elektrische rasters tussen wild en auto De Braun Combi D7 Elektrische sorteer- baggermolen Gezondheids- jtips nu per j I telefoon j 4000 liter per minuut Voeding-tips voor actieve mensen Na de vakantie huid hersteilen .i- ■r V/ Fotografisch notitieboekje HUISAPOTEEK ALCOHOLISTEN fflfïwgjïi jf) -af=v~ N.V. Het Nijmeegsch Bagger en Aannemersbedrijf (NIBA) te Nijmegen heeft te Herten in Limburg een nieuwe sorteer- baggermolen „Castor" in ge bruik genomen. Dit is de eerste sorteerb agger molen van Neder land die uitsluitend elektrisch wordt aangedreven. Via een speciale zeekabel aan boord le vert de P.L.E.M. stroom, van 10.000 Volt, die wordt getrans formeerd op 380 V draaistroom. De nieuwe sorteerbaggermolen heeft een beschikbaar vermo gen van 1000 K.V.A., en werkt met een snelheid van 50 em mers per minuut. De emmer- inhoud bedraagt 150 liter. Voor sorteren en wassen van 't grint en zand zijn vier trilzeven ge ïnstalleerd. Voor verwerking van le'grove gfint is een'breker tusséngeschakeld. De molen Castoris 47 m lang, 8,50 m breed en heeft een holte van 2,50 m. De complete bediening geschiedt vanuit een centraal bedieningshuis. Vakantie houden is een kunst. Te genwoordig althans. Sla er maar een willekeurig tijdschrift op na. Liefst een juni-nummer. Wij kunnen niet meer zo zorgeloos op vakantie zoals grootmoeder dat deed. Het lijkt wel alsof we beslist niet weg kunnen, als we niet. volledig op de hoogte zijn van de laatste badmode, de flaneer- mode, de kampeermode. Alles moe ten we weten over rubber-boten, ba gagekarretjes, draagbare koelkas ten. Alles over kinderen in de va- kantie, mannen in de vakantie en niet in de laatste plaats over ons, vrouwen. Hoe verzorgt de vrouw in de va kantie heur haar, haar huid, haar uiterlijk? Het gekke is echter, dat van dat laatste in de praktijk weinig terecht komt. Kinderen en echtgeno ten krijgen aandacht, maar hoe dik wijls komt het voor. dat wij onszelf vergeten (het is toch vakantie?), en als we dan terugkeren van ons zui delijke strand, vertelt de spiegel ons keihard, dat we wel bruiner maar niet mooier zijn geworden. Deze tijd schriften, die ons toch zó gewaar schuwd hebben, kunnen we natuur lijk niet meer vinden en we stappen naar onze parfumerie of schoon heidsspecialist om onze uitgedroogde huid alsjeblieft te restaureren. Eén van de beste produkten, die onze ad viseur ons dan zal aanraden is bo vendien gloednieuw: een bijeenho- rende serie van voedende en vocht- inbrengende crèmes en emulsies, die vanwege hun onderhuidse werking onder de naam Subcutan verkrijg baar zijn. Deze huidverzorgingsartikelen wor den gemaakt door de bekende Zwit serse onderneming Hamol. in sa menwerking met huidspecialisten in universiteitsinstituten. De Subcutan- serie bestaat uil een milde reini gingstonic en verder een halfvloei- bare dagcrème als bescherming te gen vochtverlies en een dagcrème met. een speciaal hydrobiologisch bestanddeel, dat nieuwe huidcellen van extra vocht voorziet. De werking van Subcutan is spe ciaal gericht op de onderste huidla- gen. Dat. is belangrijk voor onze va kantiehuid, maar ook voor onze huid in de herfst, in de winter, ja, het hele jaar door. Onze huid heeft vocht, nodig, niet •róp, maar erin. Om zacht aan te voelen, om niet te rimpelen. Onze huid verdient die verzorging. Eigen lijk óók als we aan ons vakantie sband zitten. 5 Velen denken dat de man aan de microfoon de ..dokter" is, f zoals uit brieven blijkt. Hij is l echter de persspreker van de Hamburgse Gezondheid-autori- g teiten en heet Dieter Schmidt. I Zijn stem klinkt van bijna alle platen van de telefonische ge- i zondheidsdienst. Toen onlangs f 't eenmiljoenste telefoongesprek T s geregistreerd werd, overhan- l digden de senator voor gezond- i heidszaken Seeler (links) en de f president-direkteur van de PTT, 3 Dipl.-ling. Nebel de heer I Schmidt, een ..gouden grammo- f foonplaat". De gezondheidstele- - l 'foondienst die in Hamburg sinds april 1968 bestaat - ande- 3 I- re steden in de Bondsrepubliek i Duitsland hebben het voorbeeld inmiddels gevolgd - wisselt tel- b kens aan het begin van de maand van programma, waar- f op tot nu toe o.a. „Zeven waar- s schuwingstekens van kanker", f „Hoe voorkomt men griep", 7. ..Gezondheid op reis", ..Orale poliovaccinatie'' of Gezins- f planning" stonden. Twee maan- i T den liep het programma Sexu- ele hygiëne bij man en vrouw", 3 er belden ongeveer 300.000 men- i 3 sen uit heel Europa op. Ham- burgse gezondheidsdienst is 24 T f uur te bereiken onder nummer f 1159. Onze huisapotheek. dat handig* kastje, kan een bron van gevaar voor het gezin vormen. B:j een on derzoek naar de huisapotheek in Hamburgse woningen kwam men tot de ontdekking, da*- bijna 50 procent van de zich daarin bevindende me dicamenten niet meer waren te ge bruiken. Het bleken resten van drankjes, pillen en poeders te zijn. Daarnaast kan een huisapotheek gevaar opleveren voor kinderen. Zo n metalen kastje moet dan ook buiten handbereik van kinderen blij ven. Nog maar a' te vaak gebeuren er ongelukken, omdat kinderen zich spelenderwijze vergiftigen met oude geneesmiddelen, slaaptabletten of gevaarlijke schoonmaakmiddelen. Het onderzoek in Hamburg leverde ais conclusie de goede raad op: Gooi alle restanten van medicijnen direct weg. Daardoor kan veel ellende wor den voorkomen. Alcoholisten kunnen in de naaste toekomst, zonder een ontwennings kuur in een ziekenhuis, vlot van hun verslaving worden genezen. Prof. dr. S. J. Lovibond en dr. G. Caddy van de universiteit te Sydney hebben een nieuwe behandeling ontwikkeld.. Hun patiënten die normaal hun dagelijks werk blijven doen krijgen binnen een kort tijdsbestek een serie eleclrische schokken. Als gevolg van deze ..schocktherapie" staken de behandelde patiënten het drinken van 'alcohol zodra het alcoholpromil lage in hun bloed hoven de 0.6 komt. Waar dat verschijnsel door wordt veroorzaakt, is niet bekend gemaakt. Beide medici schijnen met hun ge- neeswijze veel succes te hebben. He4 bracht hun ieder geval in het wereld nieuws. de deren met optische, akoestische en chemische middelen van druk- bereden straten weg te houden. Aan spiegels, die het schijnwerperlicht het bos in reflecteerden, wenden Duitslands hazen, wilde zwijnen en reeën even snel als aan fladderend Ook geluidsbarrières" en ..geur- r.ones" van onaangenaam ru:kende chemicaliën worden na enige tijd ge negeerd. Wüd-bruggen. zoals deze bijvoorbeeld bij de autosnelweg Mün- chen—Neurenberg gebouwd werden, deden een te optlmis' sch beroep op de ..verkeersOpvoeding" van de die ren. Het enige effectieve middel ble ken tot nu toe 'wee a drie meter ho ge draadafrasteringen te zijn die zelfs voor de springlustige herten te hoog zijn. Hef enige nadeel ervan: ze zijn te duur. De suggestie voor een even effec tieve als betaalbare wildbescher ming kreeg de ADAC uit Zweden. Dear worden -inds enige tijd elan den met elektrische afrasteringen succesvol binnen de parken gehou den. De hekken, die de ADAC nu bij wijze van proef wil installeren, wor den met droge batterijen gevoed en geven stroomstoten van 3.000 Volt. Deze spanning is te zwak om zefs maar aan klein wild lichamelijk let sel toe te brengen, tegelijkertijd ech te- sterk genoeg de dieren af te schrikken. In juli heeft Braun Electric Neder land N.V. een extra dimensie toege voegd aan de mogelijkheden van dia projectie door de introductie in Ne derland van de Braun Combi D7. Er bestonden op de Nederlandse markt twee mogelijkheden voor het showen van dia's. Enerzijds de meestal dure en nogal zware diaprojectoren in al le mogelijke prijsklassen en techni sche uitvoeringen. Anderzijds waren er tal van dia viewers verkrijgbaar. Een marktonderzoek van Braun heeft echter aangetoond, dat fotogra ferende jonge mensen een compact en functioneel dia-apparaat willen, dat niet alleen als een volwaardige projector moet kunnen fungeren, maar tevens als diaviewer... én dit alles tegen een relatief lage prijs. Braun heeft aan de wens van deze dia-enthousiaste jonge mensen tege moet willen komen door het ontwer pen van de Combi D7. Dit compacte apparaat is speciaal ontworpen voor de bezitters en be zitsters van easy-load" camera's, zoals bijv. de Instamatic en Autopak camera's. Het bijzondere van de Combi D7 is, dat hij in één handomdraai van een volwaardige diaprojector tot een handige diaviewer omgezet kan wor den. Dit nieuwe hulpmiddel voor projectie van dia's biedt dus een voor Nederland uniek Comfort tegen een relatief lage prijs. Vergeleken met de huidige in Nederland ver krijgbare diaprojectoren ligt de. Braun Combi D7 namelijk bijzonder gunstig in prijs (f 119,inclusief BTW). Het apparaat is geschikt voor 26 x 26 én kleinbeelddia's. is gemakkelijk te bedienen en geheel elektrisch ge zekerd en geïsoleerd en daardoor zeer veilig. Voor projectie van dia's is de Braun Combi D7 uitgerust met een Maginon objectief 1:4,5 85 mm en een halogeenlamp van 12V/50W. Hel beeldscherm van de viewerinrich- ting wordt tot in de hoeken egaal uitgelicht door een kogellampje van 12V/10W. De lampen kunnen d.m.v. een tui- melschakelaar omgeschakeld wor den. In één handomdraai kan de projector op viewen gezet worden. Hiervoor wordt eenvoudig de dia- wisselschuif tegelijk met de dia's, naar voren gedraaid, waardoor een sterke lens uit het projectorhuis naar boven klapt. De dia's kunnen dus gewoon in de projector blijven en behoeven niet omgedraaid te worden. Wat zoëven nog o.p het. projectiescherm te zien was. verschijnt nu net zo briljant en scherp op een klein, in de Combi D7 ingebouwd beeldscherm van 6,5 x 6,5 cm. Door samenbundeling van diapro jector en diaviewer in één compact apparaat opent de Braun Combi D7 een reeks van nieuwe mogelijkheden voor dialiefhebbers. Bijv. snel sorte ren van de dia's voor aanvang van een ..show", enz. Technische gegevens Braun Combi Objectief: Maginon 1:4.5 85 mm. Projectielamp: 12V.50W, halogeen. Viewerlamp: kogellampje 12V - 10W. Netspanning: 110 - 130 - 220 - 240V. Liehtoptiek: asferische condensor met warmtewerend filter en metaal- spiegel. Frontlens uitklapbaar voor viewen. Diatransport via wisselschuif. Afmetingen: 255 - 168 x 90 mm. Prijs van de Braun Combi D7: f 119.inclusief BTW. Voor het tanken van de Jumbo-jets wordt sedert kort op het vliegveld Frankfurt een nieuwe, gecombineerde vliegveldtank en hydrantenwagen in gezet. Het is een 44-tonner, waarvan de achterassen alleen al met 35 ton kunnen worden belast. Het gevaarte kan 4000 liter per minuut in de vlieg tuigtanks pompen voor een vlucht van Frankfurt naar Chicago heeft een Jumbo-jet ongeveer 130.000 liter brandstof nodig. Steeds meer automobilisten heb- oen in het handschoenenkastje van hun auto een eenvoudig fototoestel. Zij gebruiken die camera als notitie boekje bij aanrijdingen. Eén goede foto van autoschade of van een ver keerssituatie zegt vaak meer dan een ellenlange verklaring. Politie en verzekeringsmaatschappijen maken graag gebruik van dergelijke, door automobilisten op de plaats van een verkeersongeluk gemaakte foto's. Elektrisch geladen draden, die bij aanraking een lichte schok geven, moeten in de toekomst op Duits lands wegen wild en automobilisten voor elkaar beschermen. Zoals de Algemene Duitse Automobielclub (ADAC) meedeelde, doet men op dit moment op acht plaatsen in het Bondsgehied proeven, met behulp van elektrisch geladen afrastering het wild van wegen en autobanen te houden. Twee jaar lang zullen deze tests voorlopig gedaan worden. Pas dan wil de ADAC beslissen, of ze hel TVestduitse Ministerie van Gezond heid zal adviseren over te gaan tot aanbrenging van de elektrische af rastering als oplossing van een tot nu toe onopgelost probleem. Volgens een statistiek van het Duitse onderzoekingscentrum voor jachtkunde worden door overstekend wild op straten en autosnelwegen jaarlijks 40 mensen en rond 200.000 dieren <"»dood. Bii in totaal 200.000 door wild veroorzaakte ongelukken registreerde het onderzoekingscen trum 2.000 gewonden. De jaarlijkse materiële schade aan voertuieen wordt op 50 miljoen D-mark becij ferd. het verlies aan wild zou al eens legen de 5 miljoen Dmark kun nen lopen. Dpze cijfers hebben de verantwoor delijke autoriteiten al sinds lang ge alarmeerd. Sinas jaren wordt der halve in de Bondsrepubliek met ver schillende hulpmiddelen geëxperi menteerd, die het aantal w ldonge vallen zouden moeten verminderen. Zo heef: men onder andere getracht, Het zijn meestal plaatjes afkomstig uit een goedkope camera. Die foto's zijn scherp van 1,20 meter tot onein dig. Een voorbeeld van een dergelijk fototoestel is de ISO-Pak van Agfa. die een paar tientjes kost. Onver schillig echter welke camera er in uw auto ligt: u kunt er op een ge geven moment politie en verzeke raars goede diensten mee bewijzen en daar gaat het toch maar om. vooral als men zelf bij een aanrij ding is betrokken. strijd. Juist op die dag zou je min der moeten eten. omdat ..wedstrijd zenuwen" de spijsvertering wel eens in de war kunnen sturen. Voedsel moet niet alleen voldoende energie kunnen leveren voor de training, maar bovendien nog zorgen dat er reserves overblijven voor andere in spannende activiteiten. Daarom is juist voedsel, dat een hoog percen tage aan koolhydraten bevat, bij uit stek geschikt voor sportbeoefenaars. We bedoelen met stevig niet een vette uitsmijter met ham. maar kant-en-klare graanprodukten. bijv. Corn Flakes, bereid met melk en suiker. Dat ontbijt bevat voldoende koolhydraten voor snelle actie pm- tenïen voor de groei en ontwikkeling, en vitaminen en mineralen voor het goed helpen functioneren van het li chaam. Voor uw noodzakelijke vita mine C-dosis raden we u aan veel citrus-vVuchten te eten. Zo versterkt u de weerstand tegen ziekte en in fecties. U zult al vlug merken, dat zo'n ..atleten-dieet" u niet alleen fy siek in top-condit> houdt, maar dat u zich mentaal ook beter voelt. Voor mensen die aan sport doen, of dit nu tennis, hockey of roeien is. is het een eerste vereiste, dat hun lichaam in top-vorm is. Iedereen weet, dat de basis hiervan ligt by een goed-doordachte voeding. Voedsel dus dat spieren en zenu wen versterkt, en voor een goed bio chemisch evenwicht'in het lichaam zorgt, is bclangryk bij de instand houding van een optimale fysieke gesteldheid en een lang uithoudings vermogen. Maar, zeggen voeding-specialisten van de Kellogg Nutrition Council, een uitgekiende voeding is voor li chamelijk minder 'actieve mensen net zo belangrijk als voor atleten. Het enige verschil is. dat sportmen sen over het algemeen meer nodig hebben, omdat ze ook meer calorieën verbruiken. Zo'n uitgebalanceerd ..atleten- dieet" moet je elke dag volhouden en niet alleen op de dag van de wed-

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5