Eerste Holtense Auto-cross had spannend verloop ziet u wel! MILIEUBEDERF NEEMT GROTERE VORMEN AAN DICK MULLER WINNAAR Bergruiters met „k ren ten wegge in de kleedwagen Leefklimaat verbetert in Japan ga metuw tijd mee ga naardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE schot in Boeldag: de Holten Eclatant succes Elftallen van Holten naar Hector-toumooi Goed ach ter licht Hondjes, konijnen, kleedwagens en antiek op „Arfhoes" roos VrPagT augustus 1970 I De winnaars van de autocross. Van links naar rechts: Dick Muller (met zoontje). Freek Baan. Bets Meijer man. Henk Brandes (tvinnaar afvalrace) en Volkerink ..de Peele". Boven Jan Nikkels. D. J. Schooien. Joh. Arfman, braderiekoningin Willemien Wegstapel en Henk Egbers (resp. microfo'nist en bestuursleden). De cross werd gereden door zestien leden van de motorclub, die avond op het braakliggend terrein in het Kolcomplex in het kader van de 16e braderie gehouden werd is een eclatant succes gewor den voor de organisatoren. Niet alleen, omdat 1500 a 2000 bezoe kers het terrein omzoomden, maar vooral ook omdat deze naar mate de cross naar het einde liep spannende races te zien kre gen. De cross werd gereden door zestien leden van d emotorclub, die met de meest wonderlijk opgeschilderde vehikels aan de start ver schenen. omdat zij door verschillende zaken gesponsored werden. Niet alle wagens waren van hetzelfde motorisch vermogen, dat bleek duidelijk bij de vier series van vier, die eerst verreden wer den, maar ook het coureurschap sprak hierbij een woordje mee. De nummers 1 en 2 kwamen in de halve finale: Dat waren in de eerste serie: G. J. Stevens, Bets Meijerman, Freek Haan en Wim ter Beek en in de tweede serie Herman Stukker, Jan Bak. Poele Volkerink en Dick Muller, de bekende Holtense motor-zij span-coureur. die deze avond met zijn omgebouwde Volkswagen, liet zien, dat hij met een auto ook wel overweg kan. Grote spanning gaf de afvalrace te zien van de in de eerste ron de uitgeschakelde deelnemers. Het was Henk Brandes met wagen no. 6 die na een spannende strijd als laatste overbleef en daarmee een beker veroverde. Voor de finale kwamen tenslotte san de start nr. 7 Bets Meijerman met een zware Ford Farelane 500, nr. 9 Freek Haan (Ford Anglia), nr. 10 Poele Volkering (Ford Anglia) en nr. 14 Dick Muller (VW). Dick Muller nam de kop. maar Meijerman deed alles om hem te passeren. In de derde ronde ging Vol kerink over de kop, maar er waren direct rappe handen aanwezig om de wagen weer op z'n wielen te zetten. De bestuurder mankeerde niets maai de strijd tussen de beide kolplopers werd er even door ontregeld. Er ont stond een enorm gevecht tussen Meijerman en Muller. In de beide laatste van de tien ronden gelukte het eerstgenoemde bijna Muller voor bij te komen. In de laatste bocht ver loor Meijerman met zijn grote wagen echter te veel snelheid, zodat Dick Muller, onder gejuich van 't publiek, als eerste over de streep ging. Meijerman werd 2, Haan 3 en Volke rink 4. Op de jurywagen werden hen door het hraderiekoninginnctje Wilemien Wegstapel bloemen aangeboden en ontvingen zij als pry's een beker. De Qverwinningskus moest achterwege blyven, want de coureurs waren door de enorme wolken stof zo zwart als negers. De autocross werd met een kort welkomstwoord geopend door voorzit ter D. J. Schooien, die in het bijzon der politie, brandweer, EHBO en de medewerkers bedankte en braderie koningin Wilemien Wegstapel welkom heette. De secretaris van ,.De Holterberg", Joh. Arfman, trad op als wedstrijd leider, terwijl Jan Nikkels, zoals al tijd, weer zorgde voor een voortreffe lijk verslag en commentaar, via de geluidsinstallatie van Radio Ter Harmsel. Behalve een vaatje bier door de firma Vosman werd een vijftal geld- premies beschikbaar gesteld door Kapsalon Van Geenhuizen. Nadat zijn gekantelde auto weer op z'n wielen is gezet kruipt Volkerink door de voorruit naar bui- ten, zonder een schrammetje te hebben opgelopen. De lagere elftallen van ..Holten™ nemen zaterdag en zondag deel san het Hector-toernooi te Goor. Het pro gramma voor de Holtense elftallen ziet er als volgt uit: Zaterdag 8 augustus: Enter 6Hol ten 6 19.20 uur. Zondag 9 augustus: Holten 3Del den 3 9.45 uur, RKSV 2—Holten 4 11.25 uur, Hector 2—Holten 2 13.15 uur. Het tweede elftal zal hier tevens kennis kunnen maken met de nieuwe trainer, de heer J. H. Bennink uit Enschede. De spelers en reserves worden ver zocht op d-a Smidsbelt te komen, zulks mede met het oog op de toegangs kaarten. Spelers of reserves, die eerder naar Goor gaan worden verzocht een toe gangskaart te komen halen bij de heer W. Dijkslag. A. J. Goldstein- straat 3. Deze adviseert iedere voet balliefhebber beslist eens een kijkje te komen nemen op dit goed georga niseerde toernooi. n Donderdag 30 juli werd bij de fa milie W. Aaltink op het erve Twen- haar" in de Look een zoon geboren. Dit heuglijk feit was aanleiding, dat ..Graads" en „Moe", beiden leden van ,,De Bergruiters", geescorteerd door ruiters en amazones enkele da gen later een enorme .krentenwegge' in hun kleedwagen laadden om deze op het erve „Twenhaar" te bezorgen. Voorzitter B. J. Brouwers sprak de gelukkige ouders toe met de wens, dat wanneer de kleine groot zou zijn. hij een even goede ruiter zou worden als zijn vader. ,,Moe", die gezien haar leeftijd al heel wat van deze ge legenheden heeft meegemaakt ver telde „Vroeger gaffe wie nog wel es 'n bet je ondergood, maor det geet oet de lied. daorum hebbe wie maor edach 'n krintenstoeten te geem, det kump met zukke dage altied te pas- se". Op de foto wordt de ..krinten stoeten' door het echtpaar W. Aaltink en J. W. Aaltink-Paalman met hun zoontje met blijdschap in ontvangst genomen. In de afgelopen jaren heeft de toenemende bedreiging van het milieu in Japan gelijke tred gehouden met de snelle groei van de nationale economie en zich ontwikkeld tot een sociaal probleem van de eerste orde. De Japanse regering stelt thans alles in het werk om dit probleem het hoofd te bieden. Op een onlangs in Tokio gehouden nationale conferentie van dis trictsgouverneurs werd ook het probleem van mileubederf door Premier Eisakoe Sato ter spraken gebracht. Hij verklaarde dat de Japanse regering vastbesloten is de gevaren die het milieu bedrei gen. uit te bannen. De premier merkte op dat het de taak van de regering is de gezondheid van en een aangenaam leefklimaat voor de gehele bevolking te verzekeren. Daarom zal zij haar inspanning- verdubbelen bij de uitvoering van de veelomvattende en doeltref fende maatregelen ter bestrijding van de milieuverontreiniging Het. door de regering uitgegeven Witboek 1969 over milieuver ontreiniging" geeft een gedetailleerd overzicht van de situatie op dit gebied in Japan in 1968 en van de in 1970 te nemen maat regelen. In een uiteenzetting van de achter gronden van de milieuverontreiniging wordt onder meer opgemerkt dat de verbetering van het grondgebruik en de toenemingen van 't voor sociale doeleinden beschikbare kapitaal geen gelijke tred hebben gehouden mei de snelle groei v. d. nationale economie. Vervolgens wordt er op gewezen dat de verontreiniging van het milieu niet slechts de mens en zijn gezond heid schaadt, maar tevens 'n zeer na delige invloed op landbouw- en vis- serijprodukten heeft. Het witboek vermeldt voorts d'at er dankzij de maatregelen krachtens de in 1967 uitgevaardigde wet tegen mi lieuverontreiniging in bepaalde gebie den verbetering is opgetreden. Deson danks blijft 't aantal gevaren dat het milieu bedreigt, toenemen en zich over een steeds groter gebied uitbrei den. Daarom kan niet slechts worden volstaan met 'n stringente uitvoering van de huidige maatregelen, maai dienen er ook uitgebreidere weten schappelijke en systematische plan nen te worden opgesteld om die ge varen fe elimineren. Hieronder vol gen de belangrijkste punten uit het witboek. Situatie In Japan wordt het milieu voor namelijk bedreigd door: luchtveront reiniging. hoofdzakelijk door rook van industrieën en thermische elec- trische centrales en door uitlaatgas- uto's; watervervuiling in eren en haven tengevolge Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt! Er is een NMB kantoor bij u Ir de buurt: Oranjestraat 9 I)e Boeldag ..Arihoes" die de Bra deriecommissie woensdag op de 2e dag van de zestiende Braderie in de aan duizend personen plaats bieden, de tent in „Kalfstermansweide" op touw zette is een schot in de roos ge worden. Er bestond voor deze boel dag. een experiment voor Holten, 'n enorme belangstelling van ver buitei Holten. De waarnemend voorzittei van de Braderiecommissie, de heer J. Wiggers liet zijn vreugde hierover in zijn openingswoord duidelijk bly- ken. Hij sprak een woord van dank tot kandidaat-notaris Hebers te Markelo (notaris B. H. Pluimers was wegens vakantie verhinderd) en de heren Klein Vclderman en Beldman van ge noemd notariskantoor, die spontaan hun medewerking verleenden. Brade rie voorzitter Wiggers dankte verder al diegenen die voor dit „Arfhoes" goederen en levende have „inbrach ten voor een billijke minimumprijs. De winst die op de verschillende goe. deren werd gemaakt hoven de mini mumprijs kwam ten goede van de Braderiecommissie die hiermee de kosten van dit jaarlijks evenement dat elk jaar weer duizenden naar Hol ten trekt, wii dekken. VEEL VARIATIE IN ARTIKELEN gebreken' i jonge blaf- (meer De aaiu van de tot 12.30 uur en lan 300 nummers) irtikelen die van 10 van 2 tot 5.30 uur, resp. door de afslagers Beldman er Wiggers in de verkoop werden ge bracht was zeer gevariëerd. Zo wa ren er 3 jonge hondjes (kruising col lie er herder) aapgevoerd in 'n an tieke kist die men ondank: wel wilde kopen, maar di feitjes wenste men niet. Ver in de namiddag wertf echter voor kist en hondjes nog een koper gevonden. Voor een twintigtal jonge konijnen was meer belangstelling en de ver koop hiervan ging heel vlot. De an tiek die was ingebracht, bestond uit zg. kieedwagens, koperen pompen, knipmutsen, tegeltjes. wafelijzers, Bentheimer bloembakken. antieke serviezen, lampen enz. Onder de aan wezigen waren een aantal handelaren en zij boden flink tegen elkaar op met als resultaat goede prijzen. Moeilijker ging het bij de verkoop van tweede hands meubelen (waarbij in sommige gevallen niet van nieuw te onder scheiden) doch op een enkele uitzon, dering na ging toch alles van de hand. Bij die enkele uitzonderingen was een kafmolen die wel oud was maar niet onder antiék viel. Er zal nog wel eens weer een- boeldag komen merkte de eigenaar op toen hij de molen terug j kwam halen „hij et gien brood". sen van vieren, van het lozen van, vloeibare- en vaste afvalstoffen van fabrieken en van stedelijk vuil; lawaai, veroor door bouwwerkzaamheden en weg en luchtverkeer; en bodem verzak kingen, tengevolge van het ompom- pen van grote hoeveelheden onder gronds water door fabrieken. Luchtverontreiniging In Japan, waar de meeste energi met zware olie wordt opgewekt, i zwaveloxyde de ergste luchtvervui Ier. Dit blijkt onder meer uit statis tische gegevens over de olieraffina- derijstad Yokkaitsji in het district Mie, die aantonen dat de in de fa brieksrook aanwezige zwaveloxyde de plaatselijke bevolking vatbaar maakt voor ademhalingsmoeilijkhe den, zoals bronchiale astma. In februari 1969 heeft de Japanse regering normen vastgesteld voor toelaatbare concentraties zwaveloxy de in de lucht. In het financiële jaai 1968 voldeden 64 (37 procent) van d< 172 voor een onderzoek aangewezen steden niet aan deze normen Daarnaast wordt de lucht steeds erger verontreinigd door de koolmo- noxyde in de uitlaatgassen auto's vooral op belangrijke kruis punten in de steden tengevolge van de sterke groei van het auto park. In februari dit jaar heeft regering ook hiervoor normen v gesteld. Op een waarnemingspos het centrum van Tokio is gebleken, dat op twee procent van het («lab aantal waamemingsdagen gedurendi één jaar de grenswaarden vooi luchtverontreiniging waren over schreden: op een kruising van t\vc< hoofdstraten was dit zelfs het geval op 16'/t van het aantal waamemings dagen. Bovendien neemt de luchtveront reiniging nog steeds toe en breidt zij zich over steeds grotere gebieden uit. Er zijn reeds enkele gebieden met grote concentraties van fabrieken, waar de zon dikwijls schuil gaat achter een dichte „smog" (een com binatie van rook en mist). Maar ook in andere industriegebieden is de luchtverontreiniging uitgegroeid tot een urgent probleem. Watervervuiling De vervuiling van het water wordt veroorzaakt door het lozen van afval water van fabrieken en mijnen, en van rioolwater. De laatste jaren heeft de vervuiling van de rivieren, meren en havens ernstige vormen aangenomen, tengevolge van de toe nemende industrialisatie en de be volkingsconcentratie in en om de steden. Hierdoor zijn er ernstige pro blemen ontstaan, zoals vergiftiging door zware metalen (kwikzilver en cadmium, bijvoorbeeld), vervuiling van drinkwatervoorraden en schade aan landbouw- en visserijprodukten door organische stoffen en zouten. Vooral het uitbreken van de zoge naamde ,,minamata"-ziekte, tenge volge van kwikzilver en de „oels- oetsj"-ziekte, tengevolge van cad mium, veroorzaakte enorme soc'iale problemen. Gelukkig hebben er zich na de invoering van verscherpte vooral preventieve controle maatregelen geen nieuwe gevallen van deze ziekten voorgedaan. Ook op het gebied van recreatie -Behept de vervuiling van het water grote problemen, bijvoorbeeld voor het baden en zwemmen langs stran den en in rivieren. Bodemverzakking Het door fabrieken, bouwwerk zaamheden en weg- en luchtverkeer veroorzaakte lawaai vormt niet al leen een bron van ergernis voor de bewoners van bepaalde gebieden, inaar verstoort ook hun nachtrust, verihindért hün arbeid'sprë&laties en schept verscheidene andere proble men. Vooral in de buurt van de gro te luchthavens van Tokio en Osaka klaagt de bevolking over het lawaai van opstijgende en dalende vliegtui gen, waardoor bijvoorbeeld het on derricht op de scholen en de nacht rust van de mensen ernstig worden verstoord. Bodemverzakking is 't gevolg van het snel oppompen van grote hoe veelheden ondergronds water en treedt voornamelijk op in gebieden met grote concentraties van fabrie ken. In het deltagebied in Tokio en aangrenzende districten, waar de bo dem zacht is, heeft men in 1967 op verscheidene plaatsen verzakkingen van 6 tot 15 centimeter geconsta teerd. Maatregelen Sedert de inwerkingtreding van wet tegen milieuverontreiniging 1967 heeft Japan bij het bestrijden van de gevaren voor het milieu ge stadig vooruitgang geboekt. In 1969 bedroegen de overheidsuitgaven voorkoming van milieuverstoring totaal bijna 580 miljoen gulden procent meer dan in 1963. De regeringsmaatregelen kunnen in grote trekken ais volgt worden onderverdeeld: het vaststellen van milieunormen; het opstellen van planpen ter voorkoming van milieu verstoring; verbetering en verscher ping van de controle; en de ontv keling van technieken ter voorko ming van de gevaren die hel milieu bedreigen. Normen ielaat- Nadat er in februari 1969 hare normen voor z.wavcloxydo cn in februari 1970 voor koolmonoxydc wa ren vastgesteld, volgden er in april 1970 normen voor watervervuiling. Deze normen, die voor de onder scheiden „vervuilers" afzonderlijk zijn vastgesteld, dienen om de ge zondheid en het leefmilieu van de mens te beschermen en mogen niet worden overschreden. De regering wil voorts normen vaststellen voor opwaaiend stof en geluidshinder. Voor Yokkaitsji, dat bekend staal om zijn ernstige milieuverontreini ging, en twee andere gebieden waar hot milieu steeds meer wordt be dreigd. heeft de regering in mei 1969 een aantal grondprincipes voor het voorkomen van milieuverstoring op gesteld. De goeverneurs van deze districten hebben opdracht gekregen op basis hiervan passende preventie ve programma's uit. te werken. Deze principes, die zijn gericht op een grootscheepse aanpak van hel pro bleem, betreffen onder meer: Massi ficatie van de betrokken gebiedep; toelaatbare normen voor de onder- scheiden „vervuilers"; en instelling van een waarschuwingssysteem. De regering is van plan soortgelijke maatregelen voor drie andere gebie den: Tokio, Kanagawa en Osaka,.Ie treffen. Toezicht De laatste jaren zijn er in Japan een aantal wetten tegen milieuver ontreiniging uitgevaardigd teneinde de vervuiling van lucht en water en de geluidshinder te beperken. Dankzij de verscherpte controle op luchtvervuiling door zwaveloxyde. de verbetering van het waarschuwings systeem en de vooruitgang die bij het ontzwavelen van olie is ge boekt, is de luchtverontreiniging in bepaalde sterk besmette gebieden, o.a. rond Yokkaitsji, verminderd. Door het verscherpte toezicht op het lozen van afvalwater, de verbe tering van lB't riolcnstelscl o<;p de toevoer van zuiverend water van an dere riveiren is de vervuiling van de door Tokio stromende Soemida gelei delijk afgenomen. De geluidshinder wordt met vast gestelde normen en verscherpt toe zicht op de bronnen van het lawaai bestreden. Wegens de door vliegtui gen veroorzaakte geluidshinder, is de luchthaven van Tokio in het alge meen tussen 11 uur 's avonds en zes uur 's morgens voor straalvliegtui- „bulderbanen" thans zodanig ver gen gesloten. Bovendien worden de legd, dat de toestellen in de richting van de zee zullen kunnen opstijgen en uit de richting van de zee zullen kunnen landen. Wat de bodem verzakkingen betreft, wijst het witboek op de wettelijk voorgeschreven controle op de hoe veelheden door fabrieken opgepompt water en de aanleg van toevoersy stemen voor water. In bepaalde ge bieden hebben deze maatregelen reeds tot een vermindering van dit euvel geleid. Het speurwerk en de technische ontwikkelingsprojecten ter bestrij ding van milieuverontreiniging om vatten o.m.: een onderzoek naar de gevolgen van luchtverontreiniging voor de volksgezondheid en de moge lijkheid tot het voorspellen van ver ontreiniging met behulp van compu ters (door de Ministeries van Volks gezondheid en Sociale Zaken): een onderzoek naar de gevolgen van mi lieuverontreiniging voor landbouwge wassen (Ministerie van Land- en Bosbouw)speurwerk gericht op het elimineren van schadelijke stoffen die door motorrijtuigen worden afge stoten. en speurwerk op het ontwik kelen van methoden voor het beper ken van geluidshinder (Ministerie v. Verkeer)het ontwikkelen van tech nieken voor het ontzwavelen van zware olie alsmede van methoden voor het opruimen van afval van kunststoffen (Ministerie van Buiten landse Handel en Nijverheid). Intussen worden er door dc plaat selijke besturen, in nauwe samen werking met de regering, eveneens maatregelen ter bestrijding van de milieuverontreiniging genomen. Het witboek besluit met de opmerking, dat het van essentieel belang is zich met kracht in te spannen voor het bezweren van de gevaren die het milieu bedreigen. Het stelt met na druk, dat de onlossing van het pro bleem van milieuverontreiniging één van de belangrijkste taken is waar voor Japan zieh in de jaren '70 ziet gesteld, opdat de voordelen van de gestadige economische groei op doel matige wijze ten volle zullen kunnen worden benut voor de verwezenlij king van een maatschappij, waarin de mens een volwaardig leven kan leiden. Een kijkje op de boeldagin de grote tent op kaljsteringnsweide.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 2