ziet u wel Waldemar Kortas de maankenner Onderzoek naar gezondheid ongeboren kind schoenmode '70 PeddelaartjesPeddelaartjesPeddelaa Van quick-step tot Apollo-look Belangrijk Stadsverkeer Fj 'irlitei licht Ouder worden zonder te verouderen Mogelijkheden schier onbeperkt Zwierig Zi gen ner stijl Sportief Licht Elegant De fiets heeft in de afgelopen jaren een comeback beleefd, die opmerkelijk kan worden ge noemd. Niet alleen in ons land, maar in vrijwel alle landen van de wereld. Zij die in de eerste jaren na de tweede wereld oorlog verwachtten een ver wachting die niet onder stoelen of banken werd gestoken dat de fiets in korte' tijd zou ver dwijnen, hebben geen gelijk ge kregen. Integendeel. Na een in zinking heeft de afzet van fiet sen een stormachtige groei door gemaakt. In 1952 werden in ons land 365.700 ietsen verkocht, in 1960 waren dat O19.400 stuks, in 1965 614.800 stuks. 1.968 zorgde voor een nieuw record an 683.000 stuks, dat in het afgelo pen jaar opnieuw werden overtrof fen door overschrijding van een af zet van 700.000 fietsen. Dat betekent bijna een verdubbeling in nog geen twintig jaar tijds. Op een bevolking van bijna 13 miljoen zielen telt Ne derland ruim acht miljoen tweewie- Iers, dat is, verhoudingsgewijs, meer dan in enig ander land ter wereld. Voor 1970 wordt opnieuw een belang rijke toename van het aantal fietsen verwacht. Gezien de ontwikkeling tot nu toe is deze verwachting in alle op zichten reëel te noemen. De tweewieler markt wordt daarbij steeds meer internationaal, vooral binnen de E.E.G. is sprake van een intensivering van de onderlinge han del. De import van fietsen in ons land steeg de laatste jaren aanzien lijk tot 28 pet in 1968 terwijl de export van Nederlandse fietsen onder meer naar Duitsland. Indone sië en Amerika in belangrijkheid toeneemt. Voor de toenemende vraag naar fietsen zijn vele verklaringen. Een be langrijke rol speelt hierbij het ge zondheidsmotief. De fiets wordt ge bruikt om gezonde beweging te ver schaffen. die de mens van nu zo drin gend nodig heeft. Artsen behoren op het ogenblik dan ook tot de be langrijkste propagandisten voor het fietsen. Daarnaast dwingen verkeers- eri parkeermoeilijkheden in de steden steeds meer mensen weer gebruik te maken van de fiets, waarop men in het overvolle verkeer sneller en ook nog goedkoper vooruit komt. Ook in het recreatieverkeer gaat de fiets een steeds belangrijker rol spelen: door de fiets kan men zich actiever ontspannen. De komt van vouw- en minifiets hebben het boven dien mogelijk gemaakt de fiets in de auto mee te nemen en als aanvul lend vervoermiddel te gebruiken. Het aandeel van vouw- en minifietsen in de totale fietsenafzet is de laatste ja ren dan ook opmerkelijk snel toege nomen. Deze nieuwe modellen ble ken geen tijdelijke modesnufjes te zijn. Vergelijkingen met het buitenland wettigen de overtuiging dat vouw- en minifietsen nog een groter marktaan deel zullen krijgen. Bij het verlangen tot het vervangen van de fiets spe len ook nieuwe vormgeving en aan zienlijke technische verbeteringen een rol. De fiets wordt steeds meer aangepast aan de wensen en behoef ten van moderne gebruikers. De fiets is lichter geworden, veiliger, beter be- rijkbaar en bestuurbaar en heeft een aantrekkelijker aanzien gekregen. Steeds meer mensen vooral vrou wen kopen een fiets in kleur: de vraag naar versnellingen is toegeno men evenals die naar verschillende accessoires. Door deze ontwikkeling gaan de fabrikanten steeds meer aandacht aan vormgeving en uitrus ting van de fiets besteden: meer dan ooit worden nieuwe framc-coneep ties gebracht. De keuze aan model len is dan ook zeer groot te noemen Ook in de toekomst mogen zeker ve le verbeteringen door nieuwe mate doen begeleiden door een breed sa mengestelde begeleidingscommissie, waarin het Ministerie van Sociaie Za ken en Volksgezondheid zal zijn ver tegenwoordigd. De resultaten zuller /.o spoedig mogelijk aan anderen tei beschikking worden gesteld. Nast de financiële bijdrage die dooi het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is toegezegd zal ook door 't Praeventiefonds in de uitvoe ring van het project financiel worden bijgedragen. ri aal-toepassin gen aan dc fiets wor den verwacht. Door de plaats die de fiets weer heeft gekregen, is het noodzakelijk geworden aan de fietsers in het ver keer meer aandacht te besteden. Er zullen steeds meer maatregelen no dig zijn ten nutte van de fietsers. Op verschillende niveaus is reeds gesteld dat te weinig rekening wordt gehou den met zijn reëele wensen. Er zul len meer fietspaden nodig zijn zo wel toeristische fietspaden als ver bindingsfietspaden meer stalling en parkeerruimte, fietsroutes in de steden en allerlei veiligheidsmaatre gelen ten bate van de fietsers. Wie wil inzien dat de fiets nog in volle ontwikkeling is, dat het aantal fiet sers zal blijven toenemen, dat de fiets een bijdrage kant leveren voor het vlotter verlopen van het verkeer, zal begrijpen dat de fiets bij de over heid op de verschillende niveaus meer aandacht verdien!. In het verkeer in de Nederlandse steden speelt de fiets een grote rol. Dat blijkt ook uit de Rijksbegroting over het dienstjaar 1969, waar in het hoofdstuk Verkeer en Waterstaat vermeld werd: ..Enkele onderzoekin gen in de steden hebben uitgewezen, dat het aandeel van de fiets 1n het totaal aantal verplaatsingen van per sonen zeer aanzienlijk is." Afgezien van het feit dat voor velen de fiets voor het dagelijks vervoer het aangewezen verkeersmiddel is. wordt het gebruik bovendien gesti muleerd door verschillende oorzaken, zoals het naar de mening van ve le gebruikers niet bevredigend functioneren van het openbare ver voer dat dan ook nog door velen duur of te duur wordt geacht en de moeilijkheden die het autoverkeer in de steden ondervindt door overbe lasting van de straten, opstoppingen en het ontbreken van voldoende par keerplaatsen. Proefnemingen zowel in Nederland als ook elders hebben aangetoond dat de verkeersdeelne mer op de fiets zich sneller van het ene punt naar het andere kan bege ven dan de gebruiker van de meeste gemotoriseerde vervoermiddelen. Kortas theoretische analyse van het maangesteente. die alleen op ma- tematische en natuurkundige bereke ningen berustte, bevatte echter nog meer details. Zo vermoedde clc Duit se amateur, dat op de maan mino ralen zoals kalksteen, tin. uraniet. pikerts, koper, alsmede platina en dia mant zouden voorkomen De bevesti ging van zijn opgaven ontving Wal- demar Kortas onlangs in een uitvoe rig schrijven van de NASA-experts die na het onderzoek van de mon sters van beide maanvluchten hun verre ..collega" prezen. Waldemar Kortas was voor de NA SA-experts al voordien geen onbc kende. Sinds ongeveer vijf jaai staat hij al in levendig schriftelijk contact met het ruimtevaartcenlrum op Cape Kennedy. Hij is lid van dc Duitse Hermann-Obolh-Gcsellsehat waartoe prominente geleerden zoals Wernlier von Braun en Werner Büde Ier behoren. Nu begint men. de ama teur en ruimte-theoreticus overal au serieuz te nemen. Ook Japans, wetenschapsmensen hebben reeds contact opgenomen met dé astrofysi cus uit liefhebberij. Voorlopig denkt Waldemar Kortas. die van beroep technicus in een in dustriële onderneming van de rand van het Roergebied is. er niet aan van baan te wisselen. De astrofysi ca is voor hem ai sinds meer dar twintig jaar een hobby, waaraan h' elke vrije minuut 'wijdt. Het aan zien dat hij nu geniet en het opzien dat zijn resultaten baarden, late- hem praktisch koud. Hij heeft slechl één wens: een monster van dat gr steente van de aardsatelliet te krii gen, waarvan hij de samenstelling in vele uren werk, achter zijn schrijfta fel berekend heeft. Voor de verkeersmoeilijkheden heeft de fiets overigens een bijdrage te bieden, vooral als het lietsverkeer door speciale maatregelen wordt ge stimuleerd. Dit wordt door velen onderkend. Zo stelde Ir. Th. Brouwer van de Rotter damse Verkeersdienst in een toelich ting op het werk van deze dienst: ..Een van de hoofdtaken van de dienst wordt het bepalen van de prio riteiten. Wat zijn de kosten en hoe groot zullen de rendementen zijn. Daarbij kan blijken dat vrij goedko pe investeringen ten behoeve van de fietser het beste resultaat geven. Van de 1.8 miljoen voertuigbewegingen, die er op één dag in het Rijnmondge bied zijn geteld, komt 45 pet voor re kening van de fietser, 35 pet op naam vin de automobilist en 20 pet neemt het openbaar vervoer voor zijn reke ning." Rotterdam is er dan. ook toe over gegaan speciale fietsroutes uit te zet ten, die de. fietser gemakkelijker naar zijn werk in de binnenstad zul len brengen. Ook in verschillende an dere steden zijn soortgelijke fietsrou tes in voorbereiding of studie. Nog onlangs wees de werkgroep Delft van de Nederlandse Bond van Architecten in een aan het gemeen tebestuur van Delft aangeboden plan op de belangrijkheid van de fiets voor het verkeer in de binnenstad, in het bijzonder waar autoverkeer uit be paalde gedeelten moet worden ge weerd. Hiertegenover staan minder positieve maatregelen die genomen zijn, zoals het opheffen van fietspa den ten gunste van parkeerruimte voor auto's of het verbreden van rij banen waarvoor fietspaden werden opgeofferd. Dit zijn maatregelen die slechts schijnbaar en dan zeer tijde lijk verbetering bieden om de ver- keersdoorstroming te bevorderen. De zich snel voortbewegende, weinig ruimte vragende fietser wordt duide lijk achtergesteld bij het in verhou ding overmatig veel ruimte eisende overige verkeer. Het laat zich aanzien en het is ook noodzakelijk dat er in de toe komst steeds meer fietsroutes zullen komen en dat het aantal vrijliggende fietspaden in en om de steden zal toenemen. Maar er is nog een probleem, dat Kortas aan de hand van het maan- materiaal zou willen onderzoeken. Volgens zijn mening is de maan als oorspronkelijk gloeiende massa ge stold en aldus thans een hol lichaam. De nog lange tijd nawerkende tril lingen. die men na de start van het m a a nlandings vaartuig registreerde, spreken voor deze these. Meerdere heftige raketarts. zo meent Kortas, 7 oud en de maan daarom mogelijker wijs zelfs van zijn normale baan kun nen doen afwiiken. Daarom constru eerde de technicus Kortas reeds een maanhelieopter mei 8 tegengesteld draaiende rotors en een lichtcellen- aandrijving. die het vaartuig een snelheid van hiina 300.000 kilometer oer uur moet geven. De Rielefelder amateur houdt zich echter niet alieen bezig met de aard- satelliet. Ook de gegevens van an dere hemellichamen zijn hem ver trouwd en brachten hem tot nog meer hypothesen. Zo zou het volgens hem mogelijk zijn. dat op Mars men sen zouden kunnen wonen en dat men op Mercurius sporen van vroeger aanwezige intelligentia zou vinden. Met zijn preciese berekeningen en prognoses verblufte een Duitse amateur zelfs de Amerikaanse experts in het NASA-ruimtevaart- centrum. Nog voordat de eerste spectaculaire start naar de maan had plaatsgevonden, zond de 37-jarige Waldemar Kortas uit Biele feld zijn theorieën naar Cape Kennedy. Daarin voorspelde de ge passioneerde astrofvsicus, dat de eerste maanreizigers noch water noch bacteriën op de aardsatelliet zouden vinden en'het beruchte maanstof slechts enkele centimeters dik zou zijn. Verder sprak hij als eerste over dat onbekende glasachtige gesteente dat de maan. pioniers daarna inderdaad ontdekten. Methusalem, de historische figuur die ieder kent, ook al slaat hij nooit een oog in de bijbel, is een symbool van de ouder wordende mens die noehtans tot grote daden in staat blijft. Zolang er mensen op aarde zijn geweest is er gezocht naar die steen der wijzen: hoe zo lang moge lijk te leven, met behoud van zoveel mogelijk van de natuurlijke krachten. In de middeleeuwen waren er „le venselixers" voor de zeer rijken. Zij bestonden voornamlijk uit vermalen edelstenen. Naarmate de wetenschap vorderde, kreeg de vervaardiging van „leven verlengende" stoffen een minder kostbaar, maar bovendien effectiever karakter. Middelen ter bevordering van de spijsvertering, de afvoer van giftige stoffen uit het organisme, la ter de aanvulling van de natuurlijke vitamine-voorziening en dergelijke, zijn thans gemeengoed. De geriatrie (het onderzoek naar en de Ier van het afremmen van verouderingsver schijnselen) is een speciale studie geworden. Zij is niet in de eerste plaats gericht op het verlengen van het leven maar op het verzekeren van de gezondheid van de ouder wor dende mens. En intussen heeft de studie van verouderingsverschijnse len in Roemenië geleid tot de ontdek king van procaïn, dat in combinatie met vitaminen vooral nuttig blijkt bij de bestrijding van vroeg optre dende veroudering. Een neveneffect van de verlenging van het leven is een nieuw probleem: hoe de poten tiële activiteiten van al die oudjes pij als voor hun eigen welzijn tot hun recht te laten komen. ALMELO Nu geheel West- Europa wordt geteisterd door 'n grote wateroverlast, konden wij niet achterblijven ook een be scheiden geval van overstro ming te rapporteren. Onze foto graaf troj in de Almelose ach terlanden 'n buiten haar oevers getreden sloot, die hij snel op de gevoelige plaat vastlegde. De „hippe" lijn met de nieuwe 0 zachtronde leestvorm. In lak en zacht leer. Zomerse speelse kleuren, waaronder Mango en turquoise. Voor meisjes met een trouweoogopslag. De mogelijkheden zijn schier onbe perkt: van zacht vloeiend tot een rus tieke forsheid, van nonchalant tot een' perfecte elegance. En natuurlijk pan talons van 's morgens vroeg tot. 's avonds laat. Met betrekking tot het hete hangijzer: ,,De lengte", geldt -voor uitgaanskleding de vuistregel: hoe jonger des te langer. Maxi- en ■midmantcls uit lichte zomerstoffen |over minikleding. En hij de kleding met enkel- of kuitlengle hoort weer de hogere hak. Bij Nord-Wcst is de maxi-hoogte van de hakken 60 mm en jde laagste hak voor de Jeunesse- groep is 35 mm. Wij gaan overigens een veelkleurige zomer tegemoet. Denk maar eens iv ccnlaan de zonovergoten kleuren: goud mango-oranje. En de pasteltinten: „violet, seringpaars en de diepe kleur 'als van braambessen, worden ge- sElRUyoigd door oud-roze, abrikozenrood en lavendelblauw, vaak gecombinerd LATE!rnet donker bruin of het altijd weer oit vc UIZE! 'e schoenmode voor het 'Seizoen 1970 bevat bij Nord-West een veelomvattend assortiment modellen ND- '^le qua ontwerP en uitvoering dui- oor „|deli'ik afgestemd op de trend naar vlotte elegance, t en 1< Rustiek (landelijk-natuurlijk) zijn de sandalen en sandaletten vervaar- r de |digd uit naturelbruin leer en voor zien van een stevige hak. De antieke metaalgarneringen, gespen, nieten j« vooiringen en franjes zijn vooral hij de jeugd zeer geliefd. Ze staan net zo „goed bij een sportief rokje als bij een 101*11 pantalon en laten zich uitstekend Jcombineren met hippe krcuklaktas- sen met schouderkettingen, die dit ii ic Se'zoen cc» belangrijke rol spelen in 116 de Nord-West-accessoirescoIlectie. Afros" (Afrikaans) zijn de man- ■HMnelijke tegenhangers van de spccifie- vrouwelijke ..Rustikas". Brutaal donkerbruin leer en „roestige" me- jtaalgarneringen geven deze sandalen een sfeer van avontuur en natuur. Een royaal gesneden sandaal die ponder meer past bij alle zomerkle- Afros: markante, onconventio nele herensandalen. Zij suggere ren avontuur. Zij zijn „vrij" in de „vrije lijd". dij. Ondanks de stevige onderbouw is het een lichte schoen die vooral in witte kreuklak uitgevoerd dc schoonheid van zongebruinde benen extra doet opvallen. Maar ook uitge voerd in de nieuwe zomerkleuen van turkoois tot narcisgeel zorgt dit mo del voor qen schitterend contrast met. dé zomerstoffen in dedit seizoen fa voriete natuurlijk beige tinten. De hakhoogte varieert bij „Smiling Sum mer" tussen 35 en 50 mm. Temperamentvol en sexy zijn deze slingbacks met open teen, ontworpen voor de „Gipsy-look" van zomer '70. Bij de ruim vallende kleding (naar folkloristische motieven) met volants of klokplooien past weer- een hogei'e hak. Deze is recht, vaak afgerond en heeft een groot loopvlak. De sanda letten zijn voorzien van opvallende garneringen op de wreef, zoals sier- gespen, en opzij geplaatste ringen, haakjes of knopen. Kreuklak is in deze serie het meest gevraagd materiaal. Bij de „Gipsy- Slings" vooral in zigeunerröod en de modekleur wit. De rijk met franje versierde tassen uit de Nord-West- accessoii-escollectie passen uitste kend bij deze „Gipsy-look'. Met dc beroemde dans uit de gou den jaren 20 als lichtend voorbeeld zijn in de Nord-West-colleotie de ,.Quick-Step"-modellen ontwikkeld. Kenmerkend zijn de wederom hoge re cilindrische hak die de voet kor ter doet lijken en de kruis- en enkel bandjes die de aandacht vestigen op de verleidelijke enkels. „Quick-Step" past evengoed bij de lange rok als bij de wijde dartele minirok. Decoratiever dan ooit tevoren is de tassenmode 1970. Geheel afgestemd, zonder hiervan af hankelijk te zijn, op de schoen- mod 2. Deze tassen blijven het hele seizoen. „Velo" het rijwiel of de fiets stond model voor deze superlichte schoenen in het sportieve genre, die onder de naam ..Velo M" ook voor heren worden gebracht. Vaak uitge voerd in zacht, soepel leer en natuur- crêpe zool als loafer of derby-molière. Ook uitgevoerd als enkellaars is dit schoeisel bij pantalon of kniekous zeer geliefd bij de jonge vrouw. De serie „Gigi-inodellen worden ge maakt op een vlakke asymmetrische zwak afgeronde leest en hebben een zeer jeugdige afwerking. Versierd met een brede gesp. een strik of op zij geplaatste goudkleurige ringen en uitgevoerd in lak of zacht geiteleer. sluit dit model prachtig aan bij de kostschoolstijl: „witte kragen en man chetten." De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. j. H. Kruising» heeft zijn medewerking ver leend aan een onderzoek naar de mo gelijkheid om de gezondheidstoestand van het nog ongeboren kind te be schermen en te bevorderen. Het onderzoekproject wordt uitge voerd dbor een team van artsen en natuurkundigen. De inbreng van de artsen zal bij de uitvoering van dit project komen van de vrouwenart sen ven de afdeling verloskunde van het Ziekenhuis van de Vrije Univer siteit. De natuurkundige inbreng wordt verzekerd door de deelname van in genieurs van de zijde van 't Medisch Fy'sisich Instituut van de Gezond heidsorganisatie T.N-O. Het oogmerk van het onderzoek is de levenskansen en de gezondheids toestand van het ongeboren kind zo veel mogelijk te verbeteren. Lll.l,. Al# i.ulih Als de arts de gezondheidstoestand van de ongeborene kent best door hem de meest passende maatregelen worden genomen. Het onderzoek richt zich onder meer op de volgende punten: In d-e eerste plaats: Welke inlichtin gen over de toestand van moeder en ongeboren kind voor de arts zijn het meest van belang. In de tweede plaats: Hoe kunnen de inlichtingen over de gezondheids toestand van moeder en ongeboren kind het beste verkregen worden. In de derde plaats: Met welke re gelmaat en over welke periode is de informatie over de gezondheidstoe stand van de moeder en/of kind ge wenst. In feite bestaan deze inlichtingen uit een geheel van gegevens zoals: 1. ziektegeschiedenis; 2. hartslag van het ongeboren kind en van de moeder: 3. plaats van de piacenta in de baar moeder; 4. scheikundige gegevens en reac ties in het bloed van moeder en on geboren kind: 5. druk in de baarmoeder: de regelmatige hartslag van het ongeboren kind. i. dieptegeluidsmetingen van de- be weging van het ongeboren kind. Deze invloeden op moeder en o.nge- orene zijn niet allen e!k op zich naar vooral in hun onderling ver- mnd van betekenis. Bij de verwerking van de gegevens al gebruik gemaakt worden van moderne electronische middelen computerapparatuur) 'Iet resultaat van de verwerking der ■egevens kan in de verloskamer tp "n beeldbuis zichtbaar worden ge naakt. Demaatregelen kunnen van be ing zijn zowel voor dè gezondheidt oestand van de moeder als van de ngeborene. Zij zijn ook van belang voor een zo oed mogelijke gang van zaken bij de eboorte. De aldus verzamelde en verwerkte egevens blijven voorts beschikbaar >or verder wetenschappelijk onder- nek. Dr. Kruisenga heeft besloten het on u-zoek voorlopig op te zetten voor- -n tijd van 5 jaren. Om le bereiken dat de resultaten an het onderzoek en de daarbij op ;>dane kennis en ervaring aan eer o breed mogelijke kring van belang lebbenden in de gezondheidszorg ter uitte kan komen heeft hij besloten lit onderzoek naar de gezondheids toestand van het ongeboren kind te De revolutie bij de herenschoenen dient zonder meer te worden gezocht bij de lichte en soepele maakwijze. Geen abnormaal stugge, harde neu zen en contreforts meer en een aan zienlijk gewichtsverlies zijn de meest in het oog springende voordelen. Be halve de reeds besproken modellen in de series „Afros' en „Velo M" mogen ook de „Tramps" en de „Tra vellers" niet worden vergeten. De „Tramp" is een loafer of ve terschoen gemaakt volgens de maak wijze Flexibel, dus met aangenaai de zolen en mede daardoor uiterma te soepel. Vaak vervaardigd uit on geverfd leer, dus in de natuurlijke kleuren. Ideaal als weekendschoen. De ..Traveller" heeft een moccas- sinsnit en is uitgevoerd als loafer met gespsluiting. Past uitstekend als straatschoen bij het lichte zo m er- pak. en is ideaal op reis en bij lange autotochten. De „Boot", de halfhoge laars, is een klassiek artikel in alle landen. Het einde van zijn zegetocht is nog niet in zicht. Min of meer een publick geheim is de volgende tip: In Europa en de V.S. voor de aanstaande zomer wit te herenschoenen en sandalen. Dat comfortabele schoenen toch ook elegant kunnen zijn bewijzen de ,.Comfort"-modellen uit de Nord- West-collectie. „Comfort" betekent goede pasvormkwaliteiten en soepele leersoorten, niet meer alleen in bei ge tinten, maar ook in marineblauw, donkerbruin en zwart afgezet mei fijne witte biesjes. Vooral de „Com- forf'-sandalet zal in de smaak val len bij hen die veel moeten staan of lopen. De schoenmodellen uit het Nord- West Apollo-programma vallen op! Vooral door de extreem brede hak ken en de zware plateauzolen. Witte lak is voor dit schoeisel materiaal no. 1. Het voorblad laat de tenen vrij. Grote goudkleurige sluitingen en opvallende sierstiksels passen bij de royale stijl van deze schoenen die in het bijzonder bij het zomerse broekpak met omslag en verder bij alles wat men op dit gebied aan vlotte kleding aantreft, worden gedra gen. De mode van 1970 is tenslotte van haar troon gestegen. Zij zwaait et langer meer haar scepter, maar bonte sjaals wapperen in de ■merwind. Er is geen sprake meer van een absoluut moeten, van renge regels. De fantasie triomfeert, van 18 tot Soepele, zachte stoffen met decoratieve grafische dessins (art- :co) in folkloristische Oosterse stijl, of bedrukt met zuiver gele nde bloemen. Vaak transparant met ruim vallende plooien. Wijde ouwen met brede manchetten, spitse of ronde decolletè's.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5