Sinterklaasfeest op de scholen SOLIDARIDAD achter een moderne machine- niet te zwaar werk-zéker geldverdienen- dat zegt echt wel iets Mobiel ANWB-kantoor in Overijssel Nieuwe wegen in de ruilverkaveling Holten-Markelo Nieuwe methode bij de kalveropfok flinke,verantwoordelijke werkers Slapende Piet een Hugo Interkerkehjke Adventsactie voor Latijns Amerika vervoerd als de Groot daarom nodigen wij Oprichting carnavalsgezelschap „De Fienpreuvers" VOOR BOER EN BOERIN Holten 1 speelt tegen Holten 2 Enveloppe na zeven jaar terug Vrjjdag 12 december 1969 S naar de heer Heinen. Wij zijn er graag voor u. Ga zelf maar na! In onze hypermoderne kabelfabriek te Lochem doen de modernste machines 95% van het werk voor u. Werkt u in een schone, stofvrije omgeving. Geniet u de moderne zorg van een bijdetijds bedrijf, dat nauw keurig is afgestemd op het werk waarvoor u gevraagd wordt. En dat allemaal voor zéker geld. Inderdaad. Want de kabelindustrie is een industrie met toekomst. Biedt duidelijke zékere arbeidsplaatsen. Over een flink loon bijvoorbeeld. 5-Daagse werkweek in een 2 of 3-ploegendienst. Reisvergoeding. Gratis werk kleding. Cantine-service. Winstdeling. De mogelijkheid tot riant wonen in het Lochemse. Kortom, over alles wat de werker-van-vandaag bezighoudt en interesseert. Kom er over praten. Aanmeldingen dagelijks aan ons kantoor te Lochem, Kwinkweerd 3. of telefonisch (05730) 2147. Vragen stukjes gedaan en de 6e klas gaf zelfs een ritmische demonstratie. Ook hier tractaties en cadeautjes. De leerlingen van de o.l. school in Dijkerhoek vierden 't Sinterklaasfeest de zaal van „Het Bonte Paard", die geheel met kinderen en ouders ge vuld was, toen de Sint en Piet arri veerden. Geestdriftig zongen de kin deren de vele Sinterklaasversjes, daarbij begeleid door de blokfluit- groep van meester Groothengel. Er tussen door kwamen kinderen 'n ge dichtje opzeggen. Veel applaus kre gen de zang- en dansgroepjes uit de eerste klas onder leiding van mevr. De Weerd. Bij het afscheid verzocht de hoogbejaarde bisschop oudercom- miss'ie en personeel de cadeautjes, door Piet in de afgelopen nacht op lange tafels uitgestald, te willen uit delen. In de Kleuterschool aan de Tuin straat mochten de kleuters van ne gen tot half elf kijken naar een pop penkast-voorstelling. 's Middags kwam Sinterklaas op school vergezeld van twee pieten. Ieder kind kreeg een cadeautje en iets lekkers van Sinterklaas. Donderdagavond 4 december kon den de ouders de school bezichtigen, die feestelijk versierd was met het werk van de kinderen. De avond werd druk bezocht door ouders en belangstellenden. Meester Wilpshaar begroet de Sint op het plein van de Kolschool. De Sint in de hal van de DorpsschoolPiet heeft zijn slaapje uit in de kartonnen doos. DEVENTER. Schouwburg, Grote Kerkhof, tel. 11500. Deze week geen voorstellingen. FILMS. E-D.B. Theater, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 11 t.m. woensdag 17 de cember. Slogan, met Serge Gains- bourg en Jane Birkin 18 jr. Vrijdag 12 december nachtvoorstel ling. Doden spreken niet met Ken Clark, Irina Demick e.a. 14 jr. Zondag 14 december, middagvoor stelling. De 4 meedogenloze wrekers a.l. Aanvangstijden: Dagelijks 20.00 u. vrij. 20.00 en 23.30 jU. za. 18.30, 21.00 u. zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 u. Cinema Palace, Lange Bisschopstr. tel. 11100. Een van de mobiele ANWB-kanto- VerrAs' Vanaf 24"Tióvember 'a.s. 'weer iedere week in Almelo, Deventer, Emmeloord en Steenwijk. Dit rijdend ANWB-kantoor vult de dienstverle ning aan van de vaste ANWB-kanto- ren voor degenen, die niet in de naaste omgeving van deze kantoren wonen. De mobiele kantoren worden in de winter mede ingeschakeld omdat de naderende wintersport een uitgebrei de voorbereiding en tijdige reserve ring vraagt. Voorts kan men bij dit ANWB- kantoor voor alle facetten van de ANWB dienstverlening als hulpverle ningsdocumenten, reisroutes, verzeke- ï-ingen .terecht en beperkt voor reser veringen en boekingen. Het mobiel ANWB-kantoor is in de periode van 24 november 1969 tot en met 27 februari 1970, uitgezonderd 25, 26 december en 1 januari, ge opend. In Almelo staat het kantoor iedere vrijdag van 10 "tot 16 uur op het Marktplein; in-Deventer iedere maan dag van 10 tot 16 uur op de Beesten markt: in Emmeloord iedere donder- Blijkens een mededeling van de Contactgroep van de ruilverkaveling Holten-Markelo zijn in de onlangs ge dane opsomming van de wegen, die binnen deze ruilverkaveling verhard, verbeterd of nieuw aangelegd zullen worden enkele foutjes geslopen, zodat de juiste wegen nog eens opnieuw onder de aandacht worden gebracht. Al degenen, die eigendommen of be langen hebben aan ond-erstaande we gen hebben over de. uitvoering van de werken nadere inlichtingen kunnen verkrijgen o.a. over grondafstand en schadcreêelingen voor de wegen in dc gemeente Holten op woensdag 10 de cember in het Stationskoffiehuis van de heer M. Ivalfsterman en voor de wegen in de gemeente Markelo op donderdag 11 december in hotel „De Kroon" aldaar. lose Es, 9e de Traasweg, 10e Witte- rietsweg, 11e de Lichtmissenweg. 12e de Postweg gedeeltelijk, 13e de Kluun- 'venneweg gedeeltelijk en 14e de ver binding tussen Voordesdijk en Sta tionsweg over de es. De ontwatei"ingswerke,n in het Enter- en Elsenerbroek zullen evén- eens in 1970 worden uitgevoerd. De aanbesteding vindt plaats in maai't. De belanghebbenden in deze gebieden zullen in januari a.s. over de werken nader worden geïnformeerd. dag van 10 tot 16 uur op de Deel en in Steenwijk iedere dinsdag van 14 tot 16 uur op de Markt. U kunt voor veel zaken ook by uw plaatselijk VVV-kantoor terecht, dat ook AWVB-zaken behandelt. Na een uitermate succesvolle start van Holtens eerste carnaval in het afgelopen voorjaar hebben de initia tiefnemers besloten tot het oprichten van een plaatselijke carnavalsvereni ging. De eerste keer gebeurde dit onder auspiciën van een aantal bestuurs leden van de voetbalsupportersver. Men heeft echter besloten nu een zelfstandige vereniging in het leven te roepen, die de naam zal dragen van ..De Fienpreuvers". Dit o.a. in verband met de zaalbespreking we gens de te verwachten grote be langstelling enz. De carnavalsraad werkt al weer druk achter de schermen om de aanstaande carnavalsavond zo moge lijk nog een groter succes te doen worden. Met de bekendmaking en installatie van de nieuwe Prins Carnaval wordt zo lang mogelijk gewacht. Dit op speciaal verzoek van de Prins zelf. Wat de viering van het Holtense carnaval betreft, zij nog opgemerkt, dat dit hier gebeurt zonder de tra ditionele en historische religieuze achtergronden. Het is meer een gran dioze feestavond met verschillende leuke carnavalsideeën doorweven. Voor wat betreft de aanmelding voor deze „bonte" vereniging, wordt verwezen naar een advertentie el ders in dit nummer. U zult waarschijnlijk zeggen „kalveren opfokken hebben we ja ren gedaan en dat kennen we toch goed." Aangezien de laatste jaren in toenemende mate kalverziekten voorkomen, zowel op stal als later in de weide meende ik dat het goed is op bepaalde zaken betreffende de opfok te wijzen. Dit vooral omdat zich de laatste jaren nogal nieuwe methoden van opfok hebben ontwikkeld, als mede nieuwe beweidingsmethoden voor 'n effectieve wormbestrij- ding bij kalveren. Bij zeer jonge kalveren komen nogal eens ziekten voor als gevolg van coliebacterie-besmetting en darmstoornis als gevolg van minder goede voeding. Belangrijke maatregelen om deze ziekten zoveel mogelijk tegen te gaan zijn: a. het kalf direct na de geboorte goed droog wrijven. b. de navel ontsmetten met jodium- tinctuur (op bedrijven met sterf te 1 week dagelijks herhalen, want via de navel dringen veel colie bacteriën naar binnen). c. het kalf brengen in een droog schoon pntsmet en tochtvrij hok met veel stro. d. zo spoedig mogelijk, maar in elk geval binnen de drie uur het kalf biest verstrekken. e. Ie en 2e dag koe warme biest ge ven. Per keer niet meer dan 1 - 1 liter, maar liefst 4 a 5 keer per dag (te veel melk in één keer geeft vaak darmstoornissen en diarree. De nieuwere opfokmethoden die op verschillende proefbedrijven zijn be proefd o.a. Heino gaan in de richting van zo vroeg mogelijk van de melk afwennen en dan krachtvoer in de vorm van kalverkorrels en water., met daarnaast volop goed tot zeer goed hooi. De resultaten hiermee op gedaan zijn uitstekend te noemen. De kosten zijn duidelijk lager dan de methoden met veel langer melk ge ven, daarnaast geeft het een belang rijke arbeidsbesparing, vooral wan neer het water via automatische drinkbak verstrekt kan worden. Een adviesschema van opfok zoals dit in Hieno de laatste jaren met suc ces is toegepast ziet er als volgt uit: Na de eerste dagen biest gaat men de moedermelk geleidelijk opvoeren tot 5 liter per dag. In de tweede week kan men van de 5 liter moeder melk geleidelijk overgaan op kunst melk. Van de 3e week t/m de 8ste week steeds 5 liter kunstmelk per dag verstrekken. Reeds vanaf de 2e week het kalf eiwitrijk krachtvoer le ren opnemen en dit steeds volop be schikbaar stellen. Tevens best hooi en fris drinkwater beschikbaar stel len. Na de 8ste week nagaan hoeveel krachtvoer de kalveren reeds opne men en wanneer gemiddeld minstens kg krachtvoer opgenomen wordt aan in enkele dagen van 5 liter melk naar 0 liter. Men zal dan merken dat het kalf snel meer krachtvoer op neemt. Deze hoeveelheid opvoeren tot maximaal 2 kg per dag. Bij een goede ruwvoeder voorzie ning kan onderstaand krachtvoer- schema aangehouden worden: 3e en 4e maand maximaal 2 kg krachtvoer per dag. 5e en 6e maand maximaal 1 kg krachtvoer per dag. Drinkwater. Doorlopend voldoende iris drinkwater beschikbaar stellen (b.v. automatisch drinkbakje). De voeding en het beweidingssysteem gedurende de weideperiode. daar zal later op teruggekomen worden. Speciale opfokschemakaarten van kalveren worden door het Prov. Vee voederbureau beschikbaar gesteld. De adviseur der Rundveekern de heer H, J. v. Leusen en ondergete kende hebben ze in bezit, zij worden kosteloos op aanvraag verstrekt MEDEDELING: Vanaf de komende week is er elke dinsdagmorgen van 9-11 uur weer zitting in de bovenzaal van de Coöp. Raiffeisenbank te Holten tot 1 mei a.s. Wenst U voorlichting of inlichtin gen over deze of andere zaken, maak van de zitdag gebruik of vraag tele fonisch inlichtingen, waarop bezoek kan volgen. Bedrijfsvoorlichter, J. W. Lubbersen. 05704 - 438. Het bezoek van Sinterklaas aan de scholen in Holten is 5 decem ber een waar feest geworden, niet alleen voor de kinderen van de lagere- en kleuterscholen, maar ook voor de moeders met hun kroost, dat nog niet de school bezoekt, maar dat er wel gauw aan toe is. Er werd naar hartelust voor de Sint gezongen, de kinderen werden getrakteerd en zij kregen ook nog een cadeautje, waarvoor weer geld was ingezameld. Men schrijft ons: Deze actie wordt gezamenlijk on dernomen door de Rooms-katholieke kerk, de Hervormde kerk, de Evan- gelisch-Lutherse kerk, de Remon strantse Broederschap, de Oud-katho lieke kerk, de Unie van Baptisten gemeenten, de Vrije Evangelische gemeenten, de Evangelische Broeder gemeente en de Nederlandse Protes tantenbond. Het centrum van de actie ligt rond de week van 15 tot 21 december; in die tijd zal ook via radio en televisie aandacht geschonken worden aan de ze actie. De bedoeling van deze actie, waar door men ruim 2miljoen gulden bijeen hoopt te brengen, wil een teken van solidariteit (Solidaridad) stellen met de arme, veelal uitgebuite en onderdrukte bevolking van Latijns Amerika, door het werk der kerken en der christelijk-sociaal geïnspireer de organisaties daar, dat gericht is op hervorming en ontwikkeling van de maatschappelijke structuren in Zuid-Amerika royaal en krachtig te steunen. Een greep uit de ongeveer 50 pro jecten, die gesteund of opgezet zullen worden met het verworven geld: a) cursussen voor leiders in steden en op het platteland van Argentinië b) vorming van vakbondsleiders in Mexico c) vormingsplan Uniapac voor ho ger en middenkader in Latijns Ame rika d) werkkosten van een scholings centrum in Honduras e) aanschaf inventaris voor een vormingscentrum in Paraguay f) bijdrage centrum van onderzoek voor sociale verbetering in Uruguay g) bijdrage gemeenschappelijke r.-k, en prot. bijbelvertaling voor Zuid-Amerika h) onderwijsprogramma voor vak bondsleden in Columbia i) bijdrage voor ISAL (instituut voor kerk en samenleving in Latijns Amerika) j) bijdrage Camilo Torres Stichting in Bogota (Columbia) k) beurzenprogramma voor ontwik kelingstraining in Brazilië 1) studiecentrum voor sociale actie in Brazilië m) school voor geïntegreerd onder wijs in Bogota (Columbia) n) ontwikkelingsprojecten ten be hoeve van de raad van kerken op Cuba. In de loop van de week van 15 tot 21 december zullen de offerzakjes voor deze collecte in onze gemeente verspreid worden en in de kerkdien sten op zondag 21 december zal een kerkcollecte voor deze actie gehouden worden. Hartelijk en dringend wek ken wij allen op om op alle bijeen komsten en vergaderingen, die in deze dagen gehouden worden, spon taan een collecte voor Solidaridad te houden, opdat wij in Holten werkelijk een massaal teken van solidariteit stellen. Verenigingen kunnen de opbrengst van hun collecte en ook particulieren kunnen hun bijdragen overmaken op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, ten gunste van rekening „We- relddiakonaat" met vermelding „La tijns Amerika". Helpt allen mee t'-eze Adventsactie te maken tot een succes, waarin wij ons tezamen mogen verheugen. Nu de amateurwedstrijden reeds werden afgelast speelt het eerste 'n oefenwedstrijd tegen het tweede elf tal, op het tweede terrein achter de boerderij van Wansir.k aan de Rijs- senseweg. Om 10 uur verzamelen in het Sportdal. De opstelling van Holten 1 is dan: D Breukink. A Kaiser. Paalman, Markvoort. Brands, M Meinsma en Den Heyer, V Veneklaas, Soer, Kwin tenberg en Reilink. Dijkerhoekse kinderen mo gen Sinterklaas een hand geven in de zaal van Het Bonte Paard". Bij" dë o.l. d'ofpS'SciYóöl "'arri veerde Sinterklaas zonder zijn trouwe knecht. Piet had zich in een grote kartonnen doos te sla pen gelegd en net toen de Sint arriveerde had een plaatselijk expeditiebedrijf een heel groot pak gebracht. Sinterklaas zat. in zorg. De kinderen riepen om Piet. Doodse stilte. Ze riepen nog eens. Toen riep Sinterklaas met luide stem en daar hoor de men gerommel en gegeeuw uit de grote doos. Als een Hugo de Groot uit de vaderlandse geschiedenis was Zwarte Piet in de school gekomen. Toen begon de pret pas goed. Sinterklaas ging door de klassen en bezocht de zieke leerlingen. Ook aan de Kolschool arriveerde de Sint alieen in een taxi. Het bleek, dat Piet even tevoren twee onder wijzers in de kelder had opgesloten. Met de politie-auto werd hij naar de school gebracht, wist zich aan de greep van de politiemannen te ont rukken en sprong op het dak van 't feitsenhok onder luid gejuich en ap plaus van de kinderschare. Maar toen kwam Piet naar de Sint om hem te assisteren bij zijn rondgang 'cfóbr de school. Er werden liedjes gezongen, voordrachtjcs en toneel- De volgende wegen zullen' in janu ari 1970 aanbesteed worden: hierin gehuisvest tot de ver bouwing van de bestaande school is voltoond. De werk zaamheden ondervinden thans stagnatie door de vorst. De noodschool staat op het schoolplein achter de oude school. Een oud-leerling van de Dorpsschool alhier. Jan Willem Pel, slaagde in 1962 voor zijn eindexamen gymna sium. Hij woonde te Gorcum en be richtte aan de heer Brouwer, hoofd der Dorpsschool, zijn succes. Voorts schreef hij sterrekunde ie willen stu deren in Leiden, een studie van 7 jaar. De heer Brouwer wenste hem geluk en vroeg hem na volbrachte arbeid te willen inlichten. Voordat doel sloot hij een gefrankeerde en geadresseerde envelop in. Een paar weken geleden arriveerde deze en velop in Holten. In een brief vertelde de heer Pel geslaagd te zijn. Hij is nu doctorandus in de sterrekunde en vertrekt het volgend jaar naar een fiiaal van de Leidse Sterrewac'r.t in Zuid - Afrika. Drs. J. W. Pel wil nog promoveren en dus de doctors titel behalen. De porto-kosten waren in die 7 jaren gestegen, zodat de heer Pel bijplakte, natuurlijk met plezier. De heer Brouwer heeft hem die kos ten echter al vergoed, ook met ple zier. In de gemeente Holten: le de Haal- manssteeg tot aan de Raalterweg, 2e de Valweg, gedeeltelijk, 3e de Dam merweg, 4e de Haarlerweg tot aan de Helhuizerweg, 5e de Broekmansweg, 6e de verbindingsweg Broekmansweg- Schapendijk, 7e de Schapendijk ge deeltelijk, 8e de Oude Diepenveense- weg, 9e de Van Notensweg, 10e de Wansinksweg, 11e de Meilinksweg, 12e de Vijfhuizenweg, 13e de Weus- tenweg. allemaal gedeeltelijk. 14c de Stationsweg (Dijkerhoek) geheel en 15e de Tolweg voorzover nog onver hard. Deze laatste weg is door Rijks waterstaat in verband met de E 8 reeds gedeeltelijk verhard. In dc gemeente Markelo: le de Oomsdijk vanaf Eisen tot aan de Haardijk, 2e de verbinding Holtdijk (Ter Balkt) - Stoevelaarsweg (Klum- pers), 3e de Stoevelaarsweg vanaf Klumpers westwaarts, 4e de Tijinks- weg. 5e de Potdijk vanaf de Rijksweg Markelo-Goor tot aan de uitspanning „Dieka van de Kruusweg", 6e de verbinding tussen de uitspanning .,De Pot" tot aan de Rijssenseweg. 7e de verbinding Kerkweg-Stokkum over de Stokkumer Es. 8c de verbindingsweg i Bergweg-Langeweg over de Marke- ln Dijkerhoek werd. deze' dagen de vierklassige hou ten noodschool in gebruik genomen. De kinderen zcjn

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3